Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

Πάλι καλά όχι βέβαια πως τρελαίνομαι αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σεκφτω για βραδινό .φαγητό κανονικό δεν μπορώ και σαλάτα ανακατευομαι οπότε έμεινε κανένα παξιμάδι έτρωγα γλυκό τώρα όμως θα το γυρίσω σε ολικής και το γλυκό θα το αφήσω που και που για πρωινό και βρώμη .

Εντωμεταξυ μου έχει πει για γυναικολόγος ότι είναι καλό να αποφεύγουμε υδατάνθρακες μετά τις έξι το βράδυ άρα τι μένει για βράδυ;

Και κάτι άσχετο βρε κορίτσια.πως υπολογίζουμε το μήνα μας;οκ τη βδομάδα μας ξέρω αλλά το μήνα ;

Καλησπέρα! Ειχσ βρει αυτό το πινακάκι για τις βδομάδες και τους μήνες. 

 

Screenshot_20190206-234949_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, είχαμε και εμείς γιατρό σήμερα, όλα καλά αλλά κλασικά λίγο το ζάχαρο μου στα όρια.. Μου ειπε να προσέξω λίγο αυτό τον μήνα μέχρι την επόμενη συνάντηση και το ξανά βλέπουμε. Αρχίζω λιγο και ψάχνω τροφές που έχουν ζάχαρη αλλά δεν το γνωρίζω για να αρχίζω να τις αποφεύγω.. Για να δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariasoyr είπε:

Σε ποια εβδομαδα εισαι; Καλησπερα κιολας! ?

Καλησπέρα κοπέλα μου 17.5 είμαι και εδώ και μια βδομάδα άρχισα να ηρεμώ από αναγουλες κτλ αλλά και πάλι έχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είχαμε και εμείς γιατρό σήμερα, όλα καλά αλλά κλασικά λίγο το ζάχαρο μου στα όρια.. Μου ειπε να προσέξω λίγο αυτό τον μήνα μέχρι την επόμενη συνάντηση και το ξανά βλέπουμε. Αρχίζω λιγο και ψάχνω τροφές που έχουν ζάχαρη αλλά δεν το γνωρίζω για να αρχίζω να τις αποφεύγω.. Για να δούμε! 

Πρόσεχε όσο μπορείς και εγώ που σε όλες τις εξετάσεις είχα χαμηλό ζάχαρο στην καμπύλη την πάτησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, είχαμε και εμείς γιατρό σήμερα, όλα καλά αλλά κλασικά λίγο το ζάχαρο μου στα όρια.. Μου ειπε να προσέξω λίγο αυτό τον μήνα μέχρι την επόμενη συνάντηση και το ξανά βλέπουμε. Αρχίζω λιγο και ψάχνω τροφές που έχουν ζάχαρη αλλά δεν το γνωρίζω για να αρχίζω να τις αποφεύγω.. Για να δούμε! 

Εσύ σε ποια βδομάδα είσαι;

Πόσο ζάχαρο εχεις δηλαδη;

Απορω πως άλλες στρώνε ασταμάτητα και δεν έχουν θέμα ούτε εγώ ξέρω ποιες δεν έχουν ζάχαρη τώρα πήρα παξιμάδια ολικής αλέσεως αλλά πάλι έχουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Ναι ε? Ευχαριστώ πολύ @vivika10θα το έχω στο μυαλό μου! 

Μπορεί και να μην παίζει ρόλο αλλά καλό θα ήταν να προσέχουμε και λίγο τι τρώμε.σου το λέω γιατί 5 μέρες κάνω διατροφή και ακόμη δεν συνήθισα την πεινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλησπέρα! Ειχσ βρει αυτό το πινακάκι για τις βδομάδες και τους μήνες. 

 

Screenshot_20190206-234949_Chrome.jpg

Ευχαριστώ κοπέλα μου τον έχω δει το πίνακα αλλαβπχ σήμερα που είπα κάπου τελειώνω το τέταρτο με κοιτούσε σαν εξωγήινος επειδή δεν έχω μεγάλη κοιλιά και Λεβ δε γίνεται κάτι Λεβ λάθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η egw είπε:

Ευχαριστώ κοπέλα μου τον έχω δει το πίνακα αλλαβπχ σήμερα που είπα κάπου τελειώνω το τέταρτο με κοιτούσε σαν εξωγήινος επειδή δεν έχω μεγάλη κοιλιά και Λεβ δε γίνεται κάτι Λεβ λάθος 

Εγώ που λέω ότι έχω μπει στον 7 να δεις πως με κοιτάνε με τόσο  μικρή κοιλια που εχω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Ναι ε? Ευχαριστώ πολύ @vivika10θα το έχω στο μυαλό μου! 

Για τη καμπύλη είδα ότι τρεις μέρες πριν δηλαδή από ότι κατάλαβα όχι την προηγούμενη τρεις μέρες πιο πριν πρέπει να κάνουμε διατροφή με υδατάνθρακες για να συνηθίσει ο οργανισμός μαε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εντάξει....τσακωνόμαστε για το συγκεκριμένο θέμα με τον άντρα μου από το πρώτο τρίμηνο! Εγώ τώρα είμαι 28 εβδομάδων και 4 ημερών. Και βγαίνουμε έξω και με ρωτάνε σε ποιο μήνα είμαι και λέω στον 7ο. Και πετάγεται ο άντρας μου "δεν είσαι 7 μηνών είσαι 6,5 μηνών. Άρα είσαι στον έκτο διότι δε θες ακόμα 2 μήνες για να γεννήσεις (ΠΗΤ 12/6/19).

Του δείχνω πινακάκια, βιβλία, του εξηγώ ότι μπήκα στον έβδομο και τον διανύω .... τίποτα! Δε λέει να το καταλάβει.

Η ΠΗΤ είναι στις 40 εβδομάδες από την πρώτη μέρα  της τελευταίας περιόδου ή 9 μήνες και δύο εβδομάδες από αυτήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@egw είμαι στην 22βδομάδα. 92 το ζάχαρο μου βέβαια το βράδυ πριν τις αιματολογικες έφαγα μια μπουγάτσα με σοκολάτα ? γαμω τις ιδέες όπως μου είπε χαρακτηριστικά ο γιατρός μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/3/2019 at 1:01 ΜΜ, ο/η Hope08 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Έναν προβληματισμό μου να παραθέσω: 

πόσες ενοχές μπορεί να δημιουργήσει σε μια γυναίκα η προβολή της εγκυμοσύνης ως μιας περιόδου που οφείλει να πετά διαρκώς στα σύννεφα;

μιλάω σε κάποιους για φόβο, αγωνία και άγχος και με κοιτούν παράξενα ή με θεωρούν υπερβολική. Αφού παιδεύτηκα 5χρόνια να μείνω έγκυος θα πρέπει τώρα να είμαι μέσα στην υπεραισιοδοξία και την τρελή χαρα.

και όμως, είμαι άνθρωπος! Και ναι, φοβαμαι, αγχώνομαι, τρομάζω μέχρι να δω το μωρό μου, όπως και χαίρομαι πολύ οταν με κλοτσαει και οταν το ονειρευομαι.

κατάλαβα ότι καταπιέζοντας τα αρνητικά συναισθήματά μου νιώθω χειρότερα... Ας μη θέλουμε να φαινόμαστε υπερανθρωποι και ας διεκδικουμε το δικαίωμα να μην είμαστε πάντα καλά....

έχεις δίκιο...στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν ήμουν καλά(ψυχολογικά και σωματικά). Και δεν μου έφταναν τα χάλια μου είχα και τους πάντες γύρω μου να χαίρονται κι εγώ να  ντρέπομαι που έκανα άσχημες σκέψεις. Γιατί έπρεπε να ζω την καλύτερη περίοδο της ζωής μου! Κι είχα ενοχές και για αυτό !

"τι μάνα θα γίνω αν δεν είμαι χαρούμενη στην εγκυμοσύνη μου; όλες οι άλλες χαιρόντουσαν"...

Μέχρι που το πήρα απόφαση και τα είπα στις κολλητές μου!"Δεν είμαι καλά, δεν περνάω καλά, με εκνευρίζει ο άντρας μου, βλέπω διαφημίσεις με μωρά και μου έρχεται να ξεράσω, νυστάζω, νιώθω κουρασμένη, κλαίω πριν πάω στη δουλειά, νιώθω τύψεις που δεν είμαι καλά, φοβάμαι μην επηρεαστεί το μωρό από την κακή μου διάθεση και του κάνω κακό...Δεν κάνω εγώ για μάνα, ποτέ δε μου άρεσαν τα μωρά...έχω ενοχές για αυτά που σκέφτομαι! Μια ζωή μας έλεγαν να προσέχουμε μην μείνουμε έγκυες και τώρα είμαι έγκυος και πρέπει να χαίρομαι;"

Γενικά ένας αχταρμάς στο κεφάλι μου! Ευτυχώς μάλλον όλα αυτά ήταν ορμονικά και πέρασαν μετά τους 2,5 μήνες. Αλλά από την στιγμή που τα είπα ξαλάφρωσα! Δε θα ξεχάσω όμως ποτέ πόσο μόνη ένιωθα επειδή ντρεπόμουν να πω ότι δεν ήμουν καλά! Και τώρα τα λέω σε όλους και σε όποια σκέφτεται να μείνει έγκυος για να ξέρει ότι μπορεί και να μην περάσει καλά στην εγκυμοσύνη αλλά δεν είναι κακό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

@egw είμαι στην 23 βδομάδα. 92 το ζάχαρο μου βέβαια το βράδυ πριν τις αιματολογικες έφαγα μια μπουγάτσα με σοκολάτα ? γαμω τις ιδέες όπως μου είπε χαρακτηριστικά ο γιατρός μου.. ??

ΧΑΧΑ εμένα 90 τη προηγούμενη φορά μου είπε ήταν οκ για να δούμε τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου τι κανετε;σημερα ππραγματικαξυπνησα αναποδα τα πηρα στο κρανιο με ολα αυτα το ζαχαρο η πιεση τα κιλα γιατι δεν μας αφηνουν να τη χαρουμε την εγκυμοσυνη και μετα λεει δε χαιρομαστε; δεν μας φθανει το δικο μας αγχος μας βαζουν επιπλεον

γεννωντας με καισαρικη και με λιγη διαστολη αν και εχασα πιο πολλα κιλα απο οτο ειχα βαλει η λεκανη μου εκανε 3 μηνες να γυρισει αλλα δεν ασχοληθηκε κανεις και ειδικα π αντρας μου που ηθελα αν παρεις ομως κτλ ολοι στεκονται στη γωνια και περιμενουν να πουν κατι 

σημερα ημουν στο σχολειο του μικρου και μου ελεγε η διευθυντρια πως παω αν ειμαι καλα και ολα καλα κτλ αυτα βασικα που εχουν ουσια και αφου της ειπα ολα καλα γυρισε και μου εκανε πλακα οτι δεν φαινομαι καθολου και απλα μια μερα θα ερθει το μωο σαν κοιμαμαι και δεν θα το παρω ειδηση γιατι δεν θα αλλαξει τιποτα πανω μου χιχι γενικα αυτα μου λενε αλλα οκ εμενα με αρκει να με ρωτησει αν ειμαστε ολοι καλα

και παω κοριτσια στο κρεοπωλη και γυρναει και μου λεει α φουσκωσε το προσωπο σου και ομορφινες που με δυο κιλα πως ειναι δυνατο να φουσκωσει το προσωπο; αλλα παντα θελει κατι να πει η να ερθει λεει να πιουμε καφε και δθαφορες μαλακιες τεσοα χαλασητκα

@lambo ΕΓΩ πεταω 27 απριλιου πες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι άσχετο,που θα γεννησετε σε ιδιωτικό η σε δημόσιο μαιευτήριο;Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι άσχετο,που θα γεννησετε σε ιδιωτικό η σε δημόσιο μαιευτήριο;Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

εγω ιδιωτικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι άσχετο,που θα γεννησετε σε ιδιωτικό η σε δημόσιο μαιευτήριο;Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

Εγω ξεκινησα με γιατρο που συνεργαζεται με ιδιωτικο αλλα αλλαξα γιατρο και θα γεννησω στο Αρεταιειο δημοσιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! @egw χαχα όλοι θέλουν κάτι να πουν μωρέ!

@vivika10εγώ θα γεννήσω στο Έλενα πήρα χτες και το τηλ για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού άκουσα πως είναι πολύ καλά στο συγκεκριμένο νοσοκομείο ξέρετε περίπου σε πιοιο μήνα τα κάνουμε?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλημέρα σας! @egw χαχα όλοι θέλουν κάτι να πουν μωρέ!

@vivika10εγώ θα γεννήσω στο Έλενα πήρα χτες και το τηλ για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού άκουσα πως είναι πολύ καλά στο συγκεκριμένο νοσοκομείο ξέρετε περίπου σε πιοιο μήνα τα κάνουμε?

 

Δεν έχω ιδέα σε ποιο μήνα γίνονται τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι άσχετο,που θα γεννησετε σε ιδιωτικό η σε δημόσιο μαιευτήριο;Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

Εγώ μέχρι στιγμής λέω ιδιωτικό γιατι ο γιατρός μου συνεργάζεται μόνο με ιδιωτικό αλλά αν προκύψουν επιπλοκές σκέφτομαι να αλλάξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Δεν έχω ιδέα σε ποιο μήνα γίνονται τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού.

νομιζω στον 8ο αλλα ρωτα αν εχει συγκεκριμενο προγραμμα η κλινικη εγω ηθελα να παω στο 9ο και δεν προλαβα γιατι εγω πηγαιμα στο πρενανταλ οχι σε νπσοκομειο κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα!να ρωτήσω κάτι άσχετο,που θα γεννησετε σε ιδιωτικό η σε δημόσιο μαιευτήριο;Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

Εγώ μέχρι τώρα λέω σε ιδιωτικό..Ο γιατρός μου είναι μόνο σε ιδιωτικό.Ισως όμως αλλάξω .Είναι και πολλά τα χρήματα.Δε ξέρω πραγματικά τι να κανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η efitta είπε:

Εγώ μέχρι τώρα λέω σε ιδιωτικό..Ο γιατρός μου είναι μόνο σε ιδιωτικό.Ισως όμως αλλάξω .Είναι και πολλά τα χρήματα.Δε ξέρω πραγματικά τι να κανω.

Ναι κι εγώ στην ίδια φάση είμαι αλλά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι να αλλάξω γιατρό. Αν είχα μια εύκολη κύηση δε θα το σκεφτόμουνα, αλλά τώρα δεν ξέρω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...