Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις On 23/3/2019 at 12:12 ΜΜ, ο/η Lenaki. είπε:

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι νεα ατο φορουμ κ μπερδευομαι λιγο ανοιξα κ νεο θεμα αλλα τωρα ειδα οτι υπαρχει αυτό! Ειμαι καλοκαιρινη κ εγω με πητ 25/7!!ηθελα να σας ρωτησω αν εχει καποια αντιστοιχο θεμα με εμενα μου χαν βρει κ στην αυχενικη αυξημενες αντιστασης μητριαιας κ τωρα στη β επιπεδου η μια ειναι κανονικη η αλλη 2.2 αυξημενη κ μ παν εχει σχεση με προεκλαμψια και να μη περνει βαρος το μωρο αργοτερα! Τωρα ηταν 21 κ 6μ ημερων 400γρ λιγα δν ηταν? Μου παν ειναι καλα, ειζατε αντιστοιχη περίπτωση με αυξημενες αρτηριες και πήρατε κατι γτ δν μου εχει δωσει τπτ μονο παρακολουθηση λεει..! 

Γεια σου @Lenaki.! Η αυχενική μου είχε δείξει PI αριστερής 2.6 και δεξιάς 2.3 . Η γιατρός μου μου είπε να ξεκινήσω να παίρνω 2 ασπιρίνες των 80mg κάθε βράδυ και στην εξέταση της Β' επιπέδου οι τιμές είχαν πέσει σε φυσιολογικά επίπεδα, δηλαδή αριστερή 1.5 και δεξιά 0.86. Για να μη σου έδωσε κάτι λογικά θα θεώρησε - χωρίς να είμαι ειδήμων- ότι σε σχέση και με τις υπόλοιπες μετρήσεις είναι όλα φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ έχω εδώ και δύο μέρες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά με τον διαβήτη κύησης.εκανα και δύο μετρήσεις μεταγευματικες 150 και στεναχωρήθηκα ακόμη πιο πολύ.εχω τραντεβού με την ενδοκρινολογος την Παρασκευή να δει τις μετρήσεις της εβδομάδας και να μου πει πως θα κινηθουμε.θα πάω και  στο νοσοκομείο όπου θα γεννήσω την άλλη Δευτέρα να δω τι θα μου πούνε και εκεί,διάβασα ότι όταν πάσχεις από διαβητη κύησης γέννας στην 38η εβδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω εδώ και δύο μέρες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά με τον διαβήτη κύησης.εκανα και δύο μετρήσεις μεταγευματικες 150 και στεναχωρήθηκα ακόμη πιο πολύ.εχω τραντεβού με την ενδοκρινολογος την Παρασκευή να δει τις μετρήσεις της εβδομάδας και να μου πει πως θα κινηθουμε.θα πάω και  στο νοσοκομείο όπου θα γεννήσω την άλλη Δευτέρα να δω τι θα μου πούνε και εκεί,διάβασα ότι όταν πάσχεις από διαβητη κύησης γέννας στην 38η εβδομάδα.

Μην στεναχωριέσαι κοπέλα μου, ξέρω τι περνάς. Σε κάθε μεγάλη μεταγευματική τιμή να σημειώνεις στο βιβλιαράκι σου τι έφαγες για να ξέρει ο ενδοκρινολόγος τι πρέπει να σου πει να αποφεύγεις. Σχετικά με την γέννα, δεν συμφωνώ ότι όσες πάσχουν από διαβήτη κύησης γεννάνε στην 38η, εγώ γέννησα 39+3 και όλα πήγαν μια χαρά σχετικά με τον διαβήτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η anna_ είπε:

Βρε κορίτσια, τι άγχος και αγωνία, είναι δυνατόν? Αυτή είναι η "ωραιότερη περίοδος στη ζωή της γυναίκας" και η έγκυες έχουν "τη λάμψη της εγκυμοσύνης" :D :D .

Θυμάμαι το πρώτο τρίμηνο, που από τους εμετούς, τις αναγούλες και τις καούρες ήμουν σαν  να με έχει πατήσει τρένο και με πείραζε ο σύντροφός μου, σε λίγο θα αρχίσεις να λάμπεις, περίμενε, μου έλεγε. Και περίμενα και εγώ τη λάμψη. Μετά μπήκε η άνοιξη και απ' το μπούκωμα και το φτάρνισμα είμαι σαν πρησμένο παντζάρι. Περίμενε, μου λέει, το καλοκαίρι θα έρθει η λάμψη (του φώσκολου μάλλον..). 

Πόσο σας καταλαβαίνω με το άγχος, νομίζω θα μας συντροφεύει μια ζωή από δω και πέρα... Ψυχραιμία χρειάζεται και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που μας ηρεμούν και καθησυχάζουν τους φόβους μας.

Νομίζω ότι "Λάμψη" υπάρχει και θρίλερ...μάλλον αυτό εννοούσε ο καλός σου φίλη μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/3/2019 at 10:03 ΠΜ, ο/η egw είπε:

Χθες πάντως ήμασταν σε κάτι γενέθλια τρεις έγκυοι και οι τρεις κορίτσια

Φέρτες εδώ να μας δώσουν την συνταγή εμάς τις αγορομάνες καλέ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω εδώ και δύο μέρες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά με τον διαβήτη κύησης.εκανα και δύο μετρήσεις μεταγευματικες 150 και στεναχωρήθηκα ακόμη πιο πολύ.εχω τραντεβού με την ενδοκρινολογος την Παρασκευή να δει τις μετρήσεις της εβδομάδας και να μου πει πως θα κινηθουμε.θα πάω και  στο νοσοκομείο όπου θα γεννήσω την άλλη Δευτέρα να δω τι θα μου πούνε και εκεί,διάβασα ότι όταν πάσχεις από διαβητη κύησης γέννας στην 38η εβδομάδα.

Κ γω παρακολουθώ το ζάχαρό μου από την 20η εβδ. Μία μέρα είχα 160 μετά απο λίγο γάλα με δημητριακά κ φρίκαρα. Δεν σημαίνει κάτι μια κακή μέτρηση. Το δικό μου επανήλθε στα φυσιολογικά από μονο του. Πρέπει να κάνεις συνεχόμενα πολλές κακές μετρήσεις για να σημαίνει κάτι. Θα το παρακολουθείς. Να ξέρεις το αγχος το επηρεάζει, το ανεβάζει. Μν σκας, υπάρχει κ χάπι να πάρουμε, σε ποια εβδομάδα είσαι; εγω στην 25.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κ γω παρακολουθώ το ζάχαρό μου από την 20η εβδ. Μία μέρα είχα 160 μετά απο λίγο γάλα με δημητριακά κ φρίκαρα. Δεν σημαίνει κάτι μια κακή μέτρηση. Το δικό μου επανήλθε στα φυσιολογικά από μονο του. Πρέπει να κάνεις συνεχόμενα πολλές κακές μετρήσεις για να σημαίνει κάτι. Θα το παρακολουθείς. Να ξέρεις το αγχος το επηρεάζει, το ανεβάζει. Μν σκας, υπάρχει κ χάπι να πάρουμε, σε ποια εβδομάδα είσαι; εγω στην 25.

Το γάλα με τα δημητριακά και εμένα μου το ανέβασε πάρα πολύ. Το κουλούρι πάλι ήταν μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το γάλα με τα δημητριακά και εμένα μου το ανέβασε πάρα πολύ. Το κουλούρι πάλι ήταν μια χαρά.

Κ γω πλέον για πρωινό τρώω 2 φρυγανιές ολικής άλεσης με γάλα. Όμως αυτό δν λέει απαραίτητα κάτι, γτ τις προηγούμενες εβδομάδες π έτρωγα δημητριακα δν ανέβαζα ζάχαρο. Έτσι κ αλλιώς το ζάχαρο όσο προχωρά η κύηση ανεβαίνει ή κάνει διακυμάνσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Κ γω πλέον για πρωινό τρώω 2 φρυγανιές ολικής άλεσης με γάλα. Όμως αυτό δν λέει απαραίτητα κάτι, γτ τις προηγούμενες εβδομάδες π έτρωγα δημητριακα δν ανέβαζα ζάχαρο. Έτσι κ αλλιώς το ζάχαρο όσο προχωρά η κύηση ανεβαίνει ή κάνει διακυμάνσεις.

Εγώ αναφέρομαι σε περίπτωση επιβεβαιωμένου διαβήτη κύησης. Φυσικά και ισχύει αυτό που λες, το ζάχαρο έχει διακυμάνσεις που οφείλονται και στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλες μου καλημέρα από όσο ξέρω τα δημητριακά πρωινούς περιέχουν αρκετή ζάχαρη και είναι καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Και εμένα έδειξε ότι έχω ψηλές τιμές σακχάρου αλλά τελικά οφειλόταν στα δημητριακά πρωινού! Βεβαία πρέπει να το παρακολουθήσετε ώστε να βεβαιωθείτε ότι όντως δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elen81 είπε:

Κ γω παρακολουθώ το ζάχαρό μου από την 20η εβδ. Μία μέρα είχα 160 μετά απο λίγο γάλα με δημητριακά κ φρίκαρα. Δεν σημαίνει κάτι μια κακή μέτρηση. Το δικό μου επανήλθε στα φυσιολογικά από μονο του. Πρέπει να κάνεις συνεχόμενα πολλές κακές μετρήσεις για να σημαίνει κάτι. Θα το παρακολουθείς. Να ξέρεις το αγχος το επηρεάζει, το ανεβάζει. Μν σκας, υπάρχει κ χάπι να πάρουμε, σε ποια εβδομάδα είσαι; εγω στην 25.

Εγώ είμαι στην 27+3,την Πέμπτη κλείνω μια εβδομάδα που κάνω μετρήσεις την Παρασκευή θα μιλήσω με την ενδοκρινολογος και βλέπουμε.η αλήθεια είναι πως αγχώνομαι πολύ.κανεις και ινσουλίνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νομίζω ότι "Λάμψη" υπάρχει και θρίλερ...μάλλον αυτό εννοούσε ο καλός σου φίλη μου ?

Να εδώ μια φωτογραφία μου Κωνσταντία απ' το πρώτο τρίμηνο. Κουκλάκι ζωγραφιστό.

Όντως τα δημητριακά που κυκλοφορούν ευρέως, ακόμα και αυτά που διαφημίζονται ως κατάλληλα για διατροφή, περιέχουν πολύ ζάχαρη. Έχω βρει κάτι ολικής άλεσης, χωρίς ζάχαρη, με γεύση χαρτόνι και βάζω αυτά στο γάλα.

thumb-1920-401602.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@anna_ Έκλαψα με την φωτογραφία αλλά έκλαψα περισσότερο με την γεύση χαρτόνι! Εγώ μέχρι τώρα το έλεγα σανό! Μου έφτιαξες την διάθεση! Αχαχαχα! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η anna_ είπε:

Να εδώ μια φωτογραφία μου Κωνσταντία απ' το πρώτο τρίμηνο. Κουκλάκι ζωγραφιστό.

Όντως τα δημητριακά που κυκλοφορούν ευρέως, ακόμα και αυτά που διαφημίζονται ως κατάλληλα για διατροφή, περιέχουν πολύ ζάχαρη. Έχω βρει κάτι ολικής άλεσης, χωρίς ζάχαρη, με γεύση χαρτόνι και βάζω αυτά στο γάλα.

thumb-1920-401602.jpg

Χαχχαχαχ!!! Τον αγαπώ τον Nicholson σ αυτή την ταινία!!! Παίζει καταπληκτικά τον τρελό!!!

Καπως έτσι πρέπει να είμαστε όλες με νεύρα αυτή την περίοδο! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/3/2019 at 1:01 ΜΜ, ο/η Hope08 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Έναν προβληματισμό μου να παραθέσω: 

πόσες ενοχές μπορεί να δημιουργήσει σε μια γυναίκα η προβολή της εγκυμοσύνης ως μιας περιόδου που οφείλει να πετά διαρκώς στα σύννεφα;

μιλάω σε κάποιους για φόβο, αγωνία και άγχος και με κοιτούν παράξενα ή με θεωρούν υπερβολική. Αφού παιδεύτηκα 5χρόνια να μείνω έγκυος θα πρέπει τώρα να είμαι μέσα στην υπεραισιοδοξία και την τρελή χαρα.

και όμως, είμαι άνθρωπος! Και ναι, φοβαμαι, αγχώνομαι, τρομάζω μέχρι να δω το μωρό μου, όπως και χαίρομαι πολύ οταν με κλοτσαει και οταν το ονειρευομαι.

κατάλαβα ότι καταπιέζοντας τα αρνητικά συναισθήματά μου νιώθω χειρότερα... Ας μη θέλουμε να φαινόμαστε υπερανθρωποι και ας διεκδικουμε το δικαίωμα να μην είμαστε πάντα καλά....

Κορίτσι μου ένα θα σου πω σε καταλαβαίνω απόλυτα και λογικό είναι να νιώθεις άγχος κι εγώ έλεγα ότι θα ημουν πιο χαλαρή σε αυτό το μωρό και όμως πάλι αγχωμενη είμαι

Προσπαθώ να το ελέγχω γιατί κάνουμε κακό στο μωρό αλλά δε γίνεται πάντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elen81 είπε:

Κ γω παρακολουθώ το ζάχαρό μου από την 20η εβδ. Μία μέρα είχα 160 μετά απο λίγο γάλα με δημητριακά κ φρίκαρα. Δεν σημαίνει κάτι μια κακή μέτρηση. Το δικό μου επανήλθε στα φυσιολογικά από μονο του. Πρέπει να κάνεις συνεχόμενα πολλές κακές μετρήσεις για να σημαίνει κάτι. Θα το παρακολουθείς. Να ξέρεις το αγχος το επηρεάζει, το ανεβάζει. Μν σκας, υπάρχει κ χάπι να πάρουμε, σε ποια εβδομάδα είσαι; εγω στην 25.

Αυτό πανθαινω κι εγώ με το άγχος το ανεβάζω αλλά δεν ξέρω πως να χαλαρώσω.σημερα έκανα τη καθιερωμένη γενική αίματος ι θεός ξέρει τι θα βγάλει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kate99 είπε:

Κοπέλες μου καλημέρα από όσο ξέρω τα δημητριακά πρωινούς περιέχουν αρκετή ζάχαρη και είναι καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Και εμένα έδειξε ότι έχω ψηλές τιμές σακχάρου αλλά τελικά οφειλόταν στα δημητριακά πρωινού! Βεβαία πρέπει να το παρακολουθήσετε ώστε να βεβαιωθείτε ότι όντως δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος. 

Μου αρέσει που τα δίνουμε στα παιδιά για υγιεινά και εγώ την έχω πατήσει με αυτά και νομίζω ότι ακόμη και τα ολικής έχουν.για τη βρώμη τι έχετε να πείτε;σκέτη με φρούτα όχι επεξεργασμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ είμαι στην 27+3,την Πέμπτη κλείνω μια εβδομάδα που κάνω μετρήσεις την Παρασκευή θα μιλήσω με την ενδοκρινολογος και βλέπουμε.η αλήθεια είναι πως αγχώνομαι πολύ.κανεις και ινσουλίνη;

Να μην αγχώνεσαι, το ζάχαρο αντιμετωπίζεται. Οχι, προς το παρόν είμαι μόνο με διατροφή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η egw είπε:

Μου αρέσει που τα δίνουμε στα παιδιά για υγιεινά και εγώ την έχω πατήσει με αυτά και νομίζω ότι ακόμη και τα ολικής έχουν.για τη βρώμη τι έχετε να πείτε;σκέτη με φρούτα όχι επεξεργασμένη

Η βρώμη είναι η καλύτερη λύση! Και είναι και πολύ υγιεινή αλλά και χορταστική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kate99 είπε:

Η βρώμη είναι η καλύτερη λύση! Και είναι και πολύ υγιεινή αλλά και χορταστι

Πάλι καλά όχι βέβαια πως τρελαίνομαι αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σεκφτω για βραδινό .φαγητό κανονικό δεν μπορώ και σαλάτα ανακατευομαι οπότε έμεινε κανένα παξιμάδι έτρωγα γλυκό τώρα όμως θα το γυρίσω σε ολικής και το γλυκό θα το αφήσω που και που για πρωινό και βρώμη .

Εντωμεταξυ μου έχει πει για γυναικολόγος ότι είναι καλό να αποφεύγουμε υδατάνθρακες μετά τις έξι το βράδυ άρα τι μένει για βράδυ;

Και κάτι άσχετο βρε κορίτσια.πως υπολογίζουμε το μήνα μας;οκ τη βδομάδα μας ξέρω αλλά το μήνα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια εγώ γενικά δεν έχω ιδέα Ούτε για τα δημητριακά Ούτε για τη βρώμη Γιατί μου έχει για πρωινό κάθε μέρα τοστ.

Εγώ η αλήθεια δεν έτρωγα πρωινό καφέ μόνο και μάλιστα έτρωγα στις τέσσερις αλλά τώρα πεινάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η anna_ είπε:

Να εδώ μια φωτογραφία μου Κωνσταντία απ' το πρώτο τρίμηνο. Κουκλάκι ζωγραφιστό.

Όντως τα δημητριακά που κυκλοφορούν ευρέως, ακόμα και αυτά που διαφημίζονται ως κατάλληλα για διατροφή, περιέχουν πολύ ζάχαρη. Έχω βρει κάτι ολικής άλεσης, χωρίς ζάχαρη, με γεύση χαρτόνι και βάζω αυτά στο γάλα.

thumb-1920-401602.jpg

Κλαίω από τα γέλια! Αλήθεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

Πάλι καλά όχι βέβαια πως τρελαίνομαι αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σεκφτω για βραδινό .φαγητό κανονικό δεν μπορώ και σαλάτα ανακατευομαι οπότε έμεινε κανένα παξιμάδι έτρωγα γλυκό τώρα όμως θα το γυρίσω σε ολικής και το γλυκό θα το αφήσω που και που για πρωινό και βρώμη .

Εντωμεταξυ μου έχει πει για γυναικολόγος ότι είναι καλό να αποφεύγουμε υδατάνθρακες μετά τις έξι το βράδυ άρα τι μένει για βράδυ;

Και κάτι άσχετο βρε κορίτσια.πως υπολογίζουμε το μήνα μας;οκ τη βδομάδα μας ξέρω αλλά το μήνα ;

Σε ποια εβδομαδα εισαι; Καλησπερα κιολας! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hope08 κι εγώ είμαι μέσα στο άγχος (Έχω και μια βιοχημική πίσω μου). Κι όλο ακούω..."κανονικά πρέπει να χαμογελάς και να είσαι ευτυχισμενη". Μα ειμαι ευτυχισμενη, αλλα ειμαι και αγχωμένη και με νευρα που αλλαζει το σωμα μου, αλλαζει η ισορροπία μου, πρέπει να προσέχω πόσο κουνιέμαι, να μην κάνω ένα σωρό πράγματα  που έκανα πριν κλπ..... οπότε συγγνώμη δε μπορώ να είμαι με ένα χαμόγελο στο στόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...