Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Για να δούμε βρε κορίτσια! Με έχει πιάσει κι ένα τεράστιο άγχος για τη γεννα. Ώρες ώρες εκεί που είμαι μια χαρά και το περιμένω πως και πως, εκεί νιώθω ότι θα με πιάσει κρίση πανικού μόνο που σκέφτομαι ότι θα είμαι στο μαιευτήριο και θα είμαι στη διαδικασία τοκετού! Τι στο καλό με πιάνει δεν ξέρω.. Είμαι παιδαγωγός οπότε σίγουρα δεν με τρομάζει η ιδέα του μωρού, ίσα ίσα το ήθελα πάντα. Αλλά όσο σκέφτομαι ότι θα έρθει η ώρα που θα πρέπει να έρθει στον κόσμο, θα τον γεννήσω, θα είμαι στο μαιευτήριο με πιάνει ένα άγχος! 

νομίζω ολες μας, δεν ειμαστε αρρωστες και ομως πρπει να μπουμε στο νοσοκομειο να γεννησουμε με καποιο τροπο και να δυσκολευτουμε λιγο μετα και θα εχουμε και ενα μωρο και ειναι επισης και το αγνωστο τι μας περιμενει , πρεπει να το παρουμε χαλλαρα θα περασει και αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Ααααχχχχ ομοιοπαθουσα! Άστα! Δεν μπορώ να σηκωθώ από τον καναπέ και το κρεβάτι! Χρειαζομαι γερανό!!! 

Του το ανέφερες ότι έχεις κηλες και σου είπε ότι δεν υπάρχει θέμα; Μακάρι! Μου δίνεις κουράγιο! Για συζητά το κι εσύ να δούμε τί θα σου πει να μου πεις κι εμένα που αλλά λέει τη μια και άλλα λέει την άλλη! Που τις έχεις τις κηλες; Εγώ Ο3-Ο4, Ο4-Ο5, Ο5-Ι1! Μια ομορφιά! ?

Ναι κι εμένα αυτό με αγχώνει. Όταν θα μείνουμε οι 4 μας... Έχουμε και την σκυλίτσα μας που προετοιμαζουμε κι εκείνη ψυχολογικά για τον ερχομό της μπέμπας, γιατί μέχρι τώρα απολάμβανε εκείνη όλα τα χάδια και τόσους μήνες που εγώ είμαι στο κρεβάτι, ειμασταν αυτοκόλλητες! 

 

Του το ειχα πει αλλα δεν σταθηκε σε αυτο....δεν μου ειπε κατι...για την μυωπια πχ που του ανεφερα οτι εχω ακουσει πως επηρεαζει σε φυσιολογικο τοκετο μου ειπε να κανω μια βυθοσκοπηση οταν μπω στον εννατο και βλεπουμε..για τις κηλες ομως δεν μου ειπε κατι...θα τον ξαναρωτησω ομως και θα σου πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Ωχ ωχ! Όταν θα επιστρέψει στη δουλεια ο σύζυγος, θα κοιμάται καναπέ;;; ?

 

Είναι τυχερός έχουμε εξτρα δωμάτιο με διπλό κρεβάτι και θα κοιμάται εκεί ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κλαιρη.κ είπε:

Του το ειχα πει αλλα δεν σταθηκε σε αυτο....δεν μου ειπε κατι...για την μυωπια πχ που του ανεφερα οτι εχω ακουσει πως επηρεαζει σε φυσιολογικο τοκετο μου ειπε να κανω μια βυθοσκοπηση οταν μπω στον εννατο και βλεπουμε..για τις κηλες ομως δεν μου ειπε κατι...θα τον ξαναρωτησω ομως και θα σου πω..

Ναι να ανταλλάξουμε πληροφορίες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Είναι τυχερός έχουμε εξτρα δωμάτιο με διπλό κρεβάτι και θα κοιμάται εκεί ???

Αυτά είναι! Ξεγνοιασε ο άνθρωπος! 

?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν είναι τίποτα κορίτσι μου. Το έχω κάνει τουμαχιστον 3 φορές. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να είσαι σπίτι 24 ώρες, γιατί άμα είσαι έξω δεν μπορείς να πας τουαλέτα. Κάνεις τα ούρα σου μέσα σε ένα μεγάλο δοχείο που παίρνεις από το φαρμακείο. Δεν πρέπει να χάσεις ούρηση, ούτε να φύγουν απ έξω. Α και τα κρατάς στο ψυγείο. ? 

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου γλυκό! Καλά σπίτι θα είμαι! Δεν θα πάω πια γραφείο με τέτοια ζέστη! Οκ εύκολο ακούγεται! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ χθες που πήγα νοσοκομείο μου είχανε πει θα μου δώσουνε ημερομηνία για τοκετό και ότι λόγω καισαρικής θα πάμε περίπου στην 38η, το έδεσα και εγώ και πάω και μου λέει άλλος ειδικευόμενος "γιατί να πάμε 38η, δεν έχουμε διαβήτη κύησης ή κάποιο άλλο πρόβλημα, θα πάμε 39η+...".Ξενέρωσα ρε κορίτσια επειδή λόγω ότι δεν μπορώ να πάρω 6μηνο και πρέπει να γυρίσω στην δουλειά είχα ψηθεί ότι τουλάχιστον θα έχω 15 μέρες ακόμα με το μωρό μου να το χαρώ, να το θηλάσω κλπ. Αφήστε που φοβάμαι να πάω 39η μην γίνει κάτι και ανοίξουν τα ράμματα και πάθουμε και τπτ! Αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα και θα κανόνιζα αρχές Αυγούστου να γεννήσω έξω για να τελειώνω....

Όχι βρε κορίτσι μου μη το σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό του μωρού! Εγώ πάλι πιστεύω θα σου έρθει νωρίτερα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

το αγχς ανεβαζει παντα εμενα παντου ειναι οκ και στο γιατρο αν εχω αγχος ειτε για κατι αλλο που ειπαμε εκεινη την ωρα ειτε για την πιεση ανεβαινει

Ναι βρε κορίτσια μου το ξέρω...Το παλεύω όσο μπορώ αλλά ας το ψάξω να είμαι ήσυχη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η egw είπε:

καλημερα κορίτσια βλεπω επεσαν παρα πολλα μηνυματα αλλα ειχα μαθημα και μετα πιαστηκα με τις δουλειες και δεν σας προλαβαινω:) θα πω οτι νεα εχω απο τα αποτελεσματα μου με τις εξετασεις και μετα θα σας διαβασω σιγα σιγα:) 

τα αντισώματα τουυ τοξοπλασμαος που ειχε αγχωθει αυτη τη φορα ο αντρας ειναι μια χαρα και πιστευω ξεμπερδεψαμε με αυτο

ζάχαρο 84, αιματοκρίτης λιγο χαμηλό 33 στα αλλα δεν ειδα κάτι μονο το ουρικό που ανέβηκε πάλο στα 5,9 με οριο 6 οπως και δυο μηνες πριν και μετα επεσε , εστειλα μειλ του γιατρου μου αλλα ειναι ισπανια οποτε δε ξερω αν θα το δει σημερα η οχι και της αδερφης μου που μου ελεγχει το θυορειδη(1,63 ηταν) και θα δω τι θα μου πουν και θα σας πω

Εντάξει είναι οι τιμές σου βρε κορίτσι μου! Κ εμενα το σάκχαρο τόσο ήταν, ο αιματοκριτης μου είχε ανέβει είχε πάει 38 από 35 και το ουρικο όπως σου είπα με όριο το 6.1 το είχα 6.5 και θα το επαναλάβω το επόμενο Σάββατο... Μέχρι τότε διατροφή και θα πάω κ μια καρδιολόγο, μη το αφήσω έτσι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου γλυκό! Καλά σπίτι θα είμαι! Δεν θα πάω πια γραφείο με τέτοια ζέστη! Οκ εύκολο ακούγεται! :)

Τίποτα κοπέλα μου. Απλά να δώσεις προσοχή λίγο με την ώρα που ξεκινάς κ την ώρα που σταματάς. Να κάνεις ακριβώς ότι σου πουν. Και ένα κολπάκι για να μην κουβαλας το παγουρι κάθε φορά μαζί σου, είναι να έχεις ουροσυλλεκτη κ μετά να τα ρίχνεις στο μεγάλο. Μεγαλη προσοχή να μην χάσεις ούρα απ έξω. Γιατί πάει χαμένος ο κοπος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Τίποτα κοπέλα μου. Απλά να δώσεις προσοχή λίγο με την ώρα που ξεκινάς κ την ώρα που σταματάς. Να κάνεις ακριβώς ότι σου πουν. Και ένα κολπάκι για να μην κουβαλας το παγουρι κάθε φορά μαζί σου, είναι να έχεις ουροσυλλεκτη κ μετά να τα ρίχνεις στο μεγάλο. Μεγαλη προσοχή να μην χάσεις ούρα απ έξω. Γιατί πάει χαμένος ο κοπος. 

Θα τα τηρήσω κατά γράμμα :) σε ευχαριστώ γλυκιά μου!! Ελπίζω να μου τη γράψουν κ εμένα την εξέταση! Εσύ την έκανες προληπτικά ή κάτι ειδαν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Θα τα τηρήσω κατά γράμμα :) σε ευχαριστώ γλυκιά μου!! Ελπίζω να μου τη γράψουν κ εμένα την εξέταση! Εσύ την έκανες προληπτικά ή κάτι ειδαν? 

Ήμουν με πυελονεφριτιδες και πολλές ουρολοιμωξεις πριν την εγκυμοσύνη. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν είναι τίποτα κορίτσι μου. Το έχω κάνει τουμαχιστον 3 φορές. Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να είσαι σπίτι 24 ώρες, γιατί άμα είσαι έξω δεν μπορείς να πας τουαλέτα. Κάνεις τα ούρα σου μέσα σε ένα μεγάλο δοχείο που παίρνεις από το φαρμακείο. Δεν πρέπει να χάσεις ούρηση, ούτε να φύγουν απ έξω. Α και τα κρατάς στο ψυγείο. ? 

Την μέρα που ξεκινάς μου είχαν πει πρέπει τα πρώτα πρωινά ουρά να τα πετάξεις και μετά μαζεύεις όλα τα υπόλοιπα μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί. Για ψυγείο δεν μου είχανε πει τπτ. Τους ενδιαφέρει τόσο η ποσότητα όσο και οι αναλύσεις που θα κάνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MissMary είπε:

Φυσικά και έχει διαφορά! Τρόμαξα ότι θα σου κόψουν από τις 63! Σε σκέφτομαι πολύ για τη πίεση που έχεις να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Στη δικια μου περιπτωση μπορεί να έχω περάσει δύσκολα όσα χρόνια δουλεύω αλλά τουλάχιστον είχα τη δυνατότητα να απολαύσω την εγκυμοσύνη χωρίς πίεση και χωρίς δεύτερες ερωτήσεις.. Απλά επειδή ειναι μεγάλη εταιρία με πολύ προσωπικό. 

Άστα αυτά! Πότε φεύγεις για θάλασσα?? 

Και το θέμα είναι ότι έχω ήδη ένα παιδί που φιλοδοξώ να το ξεκινήσω και παιδικό φέτος. Εμείς δεν έχουμε την δυνατότητα να κάτσουμε παραπάνω, δυστυχώς είναι η φύση της δουλειάς και το μετρημένο προσωπικό στα δάχτυλα του ενός χεριού! Θάλασσα το Σάββατο αλλά μέχρι τότε πρέπει να ετοιμάσω πολλά για να είμαστε κομπλέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Ναι βρε κορίτσια μου το ξέρω...Το παλεύω όσο μπορώ αλλά ας το ψάξω να είμαι ήσυχη... 

κοριτσι μου εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι μια χαρα ειναι το ουρικο και να μην ασχοληθω καθολου

νερο και σιδηρο μονο να πινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Εντάξει είναι οι τιμές σου βρε κορίτσι μου! Κ εμενα το σάκχαρο τόσο ήταν, ο αιματοκριτης μου είχε ανέβει είχε πάει 38 από 35 και το ουρικο όπως σου είπα με όριο το 6.1 το είχα 6.5 και θα το επαναλάβω το επόμενο Σάββατο... Μέχρι τότε διατροφή και θα πάω κ μια καρδιολόγο, μη το αφήσω έτσι... 

καλο ειναι το ζαχαρ μου ναι ο αιματοκριτης θελει βοηθεια για το ουρικο μου ειπε να μην ασχοληθω

α εσενα ηταν πιο πανω ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και το θέμα είναι ότι έχω ήδη ένα παιδί που φιλοδοξώ να το ξεκινήσω και παιδικό φέτος. Εμείς δεν έχουμε την δυνατότητα να κάτσουμε παραπάνω, δυστυχώς είναι η φύση της δουλειάς και το μετρημένο προσωπικό στα δάχτυλα του ενός χεριού! Θάλασσα το Σάββατο αλλά μέχρι τότε πρέπει να ετοιμάσω πολλά για να είμαστε κομπλέ!

κορίτσια να σας πω κατι ασχετο καταληξα σε αμαξι και τελικα θα παροεμε καινουργιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η egw είπε:

κορίτσια να σας πω κατι ασχετο καταληξα σε αμαξι και τελικα θα παροεμε καινουργιο 

Τέλεια!!! Καλοτάξιδο να είναι κοριτσάκι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Τέλεια!!! Καλοτάξιδο να είναι κοριτσάκι μου!!!

Ευχαριστώ:) εγώ παντως είχα ζητήσει δύο βαρακια εξακιλα χιχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η egw είπε:

κορίτσι μου κι εγω ηθελα να ερθει σχετικα νωρις και χαρηκα που ηρθε το αλλο πιο νωρις αλλα δεν ειναι και πολυ καλο αυτο, αυτο θα ηθελα να περασει τις 

Έχεις απόλυτο δίκιο, ετσι πρέπει ..Αυτο είναι το σωστό .Ότι καλύτερο για τα μωράκια μας.❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Για να δούμε βρε κορίτσια! Με έχει πιάσει κι ένα τεράστιο άγχος για τη γεννα. Ώρες ώρες εκεί που είμαι μια χαρά και το περιμένω πως και πως, εκεί νιώθω ότι θα με πιάσει κρίση πανικού μόνο που σκέφτομαι ότι θα είμαι στο μαιευτήριο και θα είμαι στη διαδικασία τοκετού! Τι στο καλό με πιάνει δεν ξέρω.. Είμαι παιδαγωγός οπότε σίγουρα δεν με τρομάζει η ιδέα του μωρού, ίσα ίσα το ήθελα πάντα. Αλλά όσο σκέφτομαι ότι θα έρθει η ώρα που θα πρέπει να έρθει στον κόσμο, θα τον γεννήσω, θα είμαι στο μαιευτήριο με πιάνει ένα άγχος! 

Επειδή εγώ το έχω ξαναβιώσει και μάλιστα η πρώτη φορά ήταν αρκετά δύσκολη, πολύωρη και σπαστική θα έλεγα, όταν μου ανακοίνωσαν ότι προχωράμε σε καισαρική λόγω μη εξέλιξης του φυσιολογικού, ήμουν πολύ ανακουφισμένη και περιέργως δεν φοβόμουν καθόλου, αντιθέτως ανυπομονούσα να το ζήσω! Έτσι θα νιώσεις και εσύ, είναι η στιγμή που πρωτοσυναντάς το σπλάχνο σου και είναι ολόδική σου στιγμή, κανείς δεν μπορεί να έρθει στην θέση σου και να την βιώσει τόσο έντονα όσο εσύ! Enjoy!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Επειδή εγώ το έχω ξαναβιώσει και μάλιστα η πρώτη φορά ήταν αρκετά δύσκολη, πολύωρη και σπαστική θα έλεγα, όταν μου ανακοίνωσαν ότι προχωράμε σε καισαρική λόγω μη εξέλιξης του φυσιολογικού, ήμουν πολύ ανακουφισμένη και περιέργως δεν φοβόμουν καθόλου, αντιθέτως ανυπομονούσα να το ζήσω! Έτσι θα νιώσεις και εσύ, είναι η στιγμή που πρωτοσυναντάς το σπλάχνο σου και είναι ολόδική σου στιγμή, κανείς δεν μπορεί να έρθει στην θέση σου και να την βιώσει τόσο έντονα όσο εσύ! Enjoy!!!

Μακάρι να γίνει έτσι και να έχω υπομονή και δύναμη! Γιατί ώρες ώρες νιώθω ψυχολογικά αδύναμη.. Πόσες ώρες κράτησε η προσπάθεια του φυσιολογικου για εσένα πριν πας σε καισαρική? Γθατι ο γιατρός λέει ότι οι 10 ώρες που έκανε η φίλη μου να γεννήσει το πρώτο της παιδί είναι φυσιολογικές για πρωτότοκο και κάνω έρευνα χαχα βέβαια εγώ θα μάθω την Δευτέρα τι θα κάνω αλλά έτσι ενημερωτικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Μακάρι να γίνει έτσι και να έχω υπομονή και δύναμη! Γιατί ώρες ώρες νιώθω ψυχολογικά αδύναμη.. Πόσες ώρες κράτησε η προσπάθεια του φυσιολογικου για εσένα πριν πας σε καισαρική? Γθατι ο γιατρός λέει ότι οι 10 ώρες που έκανε η φίλη μου να γεννήσει το πρώτο της παιδί είναι φυσιολογικές για πρωτότοκο και κάνω έρευνα χαχα βέβαια εγώ θα μάθω την Δευτέρα τι θα κάνω αλλά έτσι ενημερωτικά.. 

Εγώ έκανα πρόκληση 25 ώρες, άστο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ έκανα πρόκληση 25 ώρες, άστο! 

Είχε μπει το μωρό στη λεκάνη, είχε σφηνωσει? Γιατί τη Δευτέρα που θα πάω αν δεν έχει σφηνωσει δεν θα μπούμε στη διαδικασία της πρόκλησης γιατί λέει ότι το 90% των περιπτώσεων χωρίς εμπέδωση κεφαλιού καταλήγει σε καισαρική.. Εσύ γιατί ταλαιπωρηθηκες τόσο πολύ? 

Ελπίζω αυτός ο τοκετός να είναι ο πιο εύκολος για σένα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Pralina είπε:

Είχε μπει το μωρό στη λεκάνη, είχε σφηνωσει? Γιατί τη Δευτέρα που θα πάω αν δεν έχει σφηνωσει δεν θα μπούμε στη διαδικασία της πρόκλησης γιατί λέει ότι το 90% των περιπτώσεων χωρίς εμπέδωση κεφαλιού καταλήγει σε καισαρική.. Εσύ γιατί ταλαιπωρηθηκες τόσο πολύ? 

Ελπίζω αυτός ο τοκετός να είναι ο πιο εύκολος για σένα :)

Φαντάζομαι είχε εμπεδωθεί αλλά ο τράχηλος δεν άνοιξε ποτέ. Εγώ έκανα πρόκληση γιατί είχα διαβήτη κύησης και συνέστησαν να μην φτάσουμε μέχρι την ΠΗΤ. Ο δεύτερος τοκετός θα είναι καισαρική, δεν ρισκάρουν να με πάνε φυσιολογικά στα 2,5 χρόνια σε δημόσιο νοσοκομείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...