Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Τυχερούλης" ο πρώτος μήνας του 2019


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ε.Γ.Α. είπε:

Βλέπετε εσείς καμιά διαφορά????το πάνω είναι το σημερινό.

15466735747122010417620.jpg

Χαλάρωσεεεε. Όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 39 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Εμένα κάτι γίνεται με την περίοδό μου. Προτελευταία φορά περίοδος 19η μέρα, τελευταία φορά 36η μέρα και αυτή την φορά μου ήρθε σήμερα πάλι την 19η μέρα. Πιο μπροστά αργούσε πάνω από 40 μέρες. Ο μεγαλύτερος κύκλος 54 μέρες. Ενώ παλαιότερα ο κύκλος μου κυμαίνονταν στις 23 με 26 μέρες. Δεν πήρα ακόμη βιταμίνες. Να το πάρω θετικά το θέμα; Στενοχωριόμουν πολύ όταν έβλεπα να μου αργεί τόσο πολύ η περίοδός μου.

Κοπέλα μου δε ξέρω να σου πω αλλά λογικά είναι θετικό που έρχεται εγώ λέω να παρεος τη συμβουλη του γιατρού ννα δεις και πότε έχεις ωορρηξία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Ναι κι αυτές εννοείται ? να δω κ αν θα κάνω αυτό το κύκλο ωορρηξία. Ποιες ρωτάς να επηρεάζουν? 

Η fsh και lh επηρεάζουν την γονιμότητα;η απλα δείχνουν την ποιότητα των ωοθηκών!!εγώ είχα fsh 5 και αμη 2.7 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ViKcy είπε:

Η fsh και lh επηρεάζουν την γονιμότητα;η απλα δείχνουν την ποιότητα των ωοθηκών!!εγώ είχα fsh 5 και αμη 2.7 

Μία χαρά ήταν. Ναι η fsh lh αλλάζουν κάθε μήνα ανάλογα με τον κύκλο κ την ωορρηξία που θα κάνεις σε κάθε κύκλο. Αν δεν έχει καλή fsh δεν θα γίνει σωστή ωρίμανση της ωορρηξιας οπότε κ η γονιμότητα θα μειωθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!! Μόλις γυρίσαμε σπίτι μας... Τέλος οι διακοπές... Από Δευτέρα δουλειά.... Βρίσκομαι στην 24η μέρα κ ανυπομονώ να μου έρθει περίοδος.... Ναι σωστά έγραψα ανυπομονώ.... Για να αρχίσω τις προσπάθειες με νέο αέρα κ νέα ψυχολογία!!!!! ? ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Hope!!! είπε:

Καλησπέρα!!! Μόλις γυρίσαμε σπίτι μας... Τέλος οι διακοπές... Από Δευτέρα δουλειά.... Βρίσκομαι στην 24η μέρα κ ανυπομονώ να μου έρθει περίοδος.... Ναι σωστά έγραψα ανυπομονώ.... Για να αρχίσω τις προσπάθειες με νέο αέρα κ νέα ψυχολογία!!!!! ? ? 

Τέλεια κορίτσι μου. ❤️❤️ Μαιζ ίσως έχουμε γόνιμες ημέρες. Εγώ είμαι 5η ημέρα. Αλλά ως γνωστόν με τους μεγάλους κύκλους μαζί θα είμαστε στις γόνιμες.... Αντε Αντε δυναμικά. ☺️?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Τέλεια κορίτσι μου. ❤️❤️ Μαιζ ίσως έχουμε γόνιμες ημέρες. Εγώ είμαι 5η ημέρα. Αλλά ως γνωστόν με τους μεγάλους κύκλους μαζί θα είμαστε στις γόνιμες.... Αντε Αντε δυναμικά. ☺️?

@Starrrδυναμικά κ με καλη διάθεση.... Το 2019 θα είναι γουρλίδικο.. ? ? ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις παρήγγειλα τα τεστακια ωορρηξιας κι είπα να δοκιμάσω και τα τεστ fsh. Ο γιατρός μου είπε να μην επαναλάβω ορμονικές να μην ανησυχώ για την fsh και να τηρώ θερμοδιαγραμμα για να βλέπω αν έγινε σωστά η ωορρηξία... 

@Hope!!! Κι εγώ ανυπομονώ να αδιαθετησω για να ξεκινήσω προσπάθειες!!

@Ε.Γ.Α. μου μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τεστακια.. Η επανάληψη της χοριακης θα ναι μια χαρά και τζάμπα αγχώνεσαι ?

Καλές προσπάθειες σ όσες είναι στις γονιμες, καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν! Σας φιλώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις παρήγγειλα τα τεστακια ωορρηξιας κι είπα να δοκιμάσω και τα τεστ fsh. Ο γιατρός μου είπε να μην επαναλάβω ορμονικές να μην ανησυχώ για την fsh και να τηρώ θερμοδιαγραμμα για να βλέπω αν έγινε σωστά η ωορρηξία... 

@Hope!!! Κι εγώ ανυπομονώ να αδιαθετησω για να ξεκινήσω προσπάθειες!!

@Ε.Γ.Α. μου μην πέφτεις στην παγίδα να συγκρίνεις τεστακια.. Η επανάληψη της χοριακης θα ναι μια χαρά και τζάμπα αγχώνεσαι ?

Καλές προσπάθειες σ όσες είναι στις γονιμες, καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν! Σας φιλώ! 

Ναι το θερμοδιαγραμμα είναι πολύ καλό αρκεί να μην σε αγχώσει. Κ εγώ τώρα το ξανά ξεκίνησα... ? Στον προηγούμενο κύκλο είδα 12 ημέρες αυξημένη θερμοκρασία είχα τελικά. Οπότε φυσιολογική ωχρινικη περίοδος. Τώρα το έμαθα νομίζω. Γιατί συγκρινα οπότε νομίζω το βρήκα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι το θερμοδιαγραμμα είναι πολύ καλό αρκεί να μην σε αγχώσει. Κ εγώ τώρα το ξανά ξεκίνησα... ? Στον προηγούμενο κύκλο είδα 12 ημέρες αυξημένη θερμοκρασία είχα τελικά. Οπότε φυσιολογική ωχρινικη περίοδος. Τώρα το έμαθα νομίζω. Γιατί συγκρινα οπότε νομίζω το βρήκα. ??

Τέλεια, στρώνει ο κύκλος σου! Και έκαναν δουλειά οι βιταμίνες! Με το θερμοδιαγραμμα τι ακριβώς πρέπει να παρατηρούμε? Αν στην ωχρινικη πχ είναι συνεχόμενα η θερμοκρασία ανεβασμένη για τις συγκεκριμένες ημέρες? Και αν στην ωορρηξία πέφτει?

Όσον αφορά στις βιταμίνες κέφτομαι να παραγγείλω τις fertilovit 35 plus. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Τέλεια, στρώνει ο κύκλος σου! Και έκαναν δουλειά οι βιταμίνες! Με το θερμοδιαγραμμα τι ακριβώς πρέπει να παρατηρούμε? Αν στην ωχρινικη πχ είναι συνεχόμενα η θερμοκρασία ανεβασμένη για τις συγκεκριμένες ημέρες? Και αν στην ωορρηξία πέφτει?

Όσον αφορά στις βιταμίνες κέφτομαι να παραγγείλω τις fertilovit 35 plus. 

Στη ωορρηξία κατεβαίνει. Κ μετά ανεβαίνει κ μένει ανεβασμενη περισσότερο από την 1η περίοδο. Για 12 ημέρες είναι το φυσιολογικό κ μετά ξανά πέφτει.... Αν είναι 9 ημέρες δεν γίνεται σωστά η ωορρηξία. Πχ τον Σεπτέμβριο είχα 9 ημέρες ωχρινικη. Απλά εγώ στη 1η φάση μπορεί να έχω 20 ημέρες. Το θέμα είναι η 2η φάση. Κ η 1η φάση μπορεί να μειωθεί με χάπια. Αλλά δεν έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη. Θα περιμένω τις απαντήσεις που θα βγουν την Δευτέρα και βλέπουμε. Πάντως εγώ έχω θέμα με την δεξιά ωοθήκη. Που έχει κυστες. Η αριστερή την τελευταία φορά ήταν καθαρή. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Στη ωορρηξία κατεβαίνει. Κ μετά ανεβαίνει κ μένει ανεβασμενη περισσότερο από την 1η περίοδο. Για 12 ημέρες είναι το φυσιολογικό κ μετά ξανά πέφτει.... Αν είναι 9 ημέρες δεν γίνεται σωστά η ωορρηξία. Πχ τον Σεπτέμβριο είχα 9 ημέρες ωχρινικη. Απλά εγώ στη 1η φάση μπορεί να έχω 20 ημέρες. Το θέμα είναι η 2η φάση. Κ η 1η φάση μπορεί να μειωθεί με χάπια. Αλλά δεν έχουμε φτάσει στο σημείο ακόμη. Θα περιμένω τις απαντήσεις που θα βγουν την Δευτέρα και βλέπουμε. Πάντως εγώ έχω θέμα με την δεξιά ωοθήκη. Που έχει κυστες. Η αριστερή την τελευταία φορά ήταν καθαρή. ?

Αν κρίνω από την περίπτωσή μου κοντά στα 30 εξαφανίστηκαν μόνες τους οι κυστες που είχα. Απλή εμφάνιση μου την ανέφεραν, όχι το σύνδρομο, κι οι ορμονικές ήταν καλές πριν χρόνια που είχα ακόμα.. Όλα θα πάρουν τον δρόμο τους ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Γιάννα 36 μια χαρά η fsh, εγώ είχα 7 πριν από τρεις μήνες που την έκανα την εξέταση και τη θεώρησα και σχετικά καλή. Αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να την τσεκάρεις γιατί κάθε μήνα αλλάζει.

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου για όλες να μείνετε έγκυες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

@Γιάννα 36 μια χαρά η fsh, εγώ είχα 7 πριν από τρεις μήνες που την έκανα την εξέταση και τη θεώρησα και σχετικά καλή. Αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να την τσεκάρεις γιατί κάθε μήνα αλλάζει.

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου για όλες να μείνετε έγκυες! 

Αχ μακάρι, γιατί το 12 που είδα στις εξετάσεις μου έκατσε στραβά.. Αλλά αφού μου λένε να μην την κάνω δεν την κάνω. Συνεχίζουμε τις προσπάθειες και θα συμβεί που θα πάει!!!! Σ ευχαριστώ κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν κρίνω από την περίπτωσή μου κοντά στα 30 εξαφανίστηκαν μόνες τους οι κυστες που είχα. Απλή εμφάνιση μου την ανέφεραν, όχι το σύνδρομο, κι οι ορμονικές ήταν καλές πριν χρόνια που είχα ακόμα.. Όλα θα πάρουν τον δρόμο τους ???

Μπορούν οι κύστες σε πολυκιστικες να εξαφανίστουν από μόνοι τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν κρίνω από την περίπτωσή μου κοντά στα 30 εξαφανίστηκαν μόνες τους οι κυστες που είχα. Απλή εμφάνιση μου την ανέφεραν, όχι το σύνδρομο, κι οι ορμονικές ήταν καλές πριν χρόνια που είχα ακόμα.. Όλα θα πάρουν τον δρόμο τους ???

Ε και εγώ θα φανεί. Μια έχω μια δεν έχω... Μια. Κ από τις δύο. Μια από την μία... Ότι να ναι. ??? Θα δω τώρα τι θα γίνει. Εμένα κάπου το 2013 ήταν λίγο ανεβασμένα τα ανδρογόνα. Κ ήθελα αυτά πιο πολύ να δω πως είναι τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η egw είπε:

Μπορούν οι κύστες σε πολυκιστικες να εξαφανίστουν από μόνοι τους;

Εάν σου έρχεται κανονικά πάει να πει πως δεν  γίνονται κυστες. Οπότε φεύγουν.... Κ αν οι ορμόνες φτιάξουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η egw είπε:

Μπορούν οι κύστες σε πολυκιστικες να εξαφανίστουν από μόνοι τους;

Προφανώς. Γιατί αντισυλληπτικα πήρα τη δεκαετία που είχα την εμφάνιση μόνο για ένα 6μηνο. Μέχρι τα 30 καθάρισαν οι ωοθήκες και δεν είχα ούτε μία! Έκτοτε δεν εμφάνισα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η egw είπε:

Μπορούν οι κύστες σε πολυκιστικες να εξαφανίστουν από μόνοι τους;

Εγώ στη εφηβία είχα πολυκυστικες και πήρα αντισυλληπτικα για κάποια χρόνια.τωρα δεν έχω.εχουν μια χαρά εικόνα οι ωοθήκες μου.τωρα να επαιξαν ρόλο τα αντισυλληπτικά η θα έφευγαν έτσι κι αλλιώς δεν το γνωρίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Προφανώς. Γιατί αντισυλληπτικα πήρα τη δεκαετία που είχα την εμφάνιση μόνο για ένα 6μηνο. Μέχρι τα 30 καθάρισαν οι ωοθήκες και δεν είχα ούτε μία! Έκτοτε δεν εμφάνισα.. 

Εγώ μόλις τα σταματούσαν τα αντισύλληπτικα πάλι τα ίδια. Ξανά χαλούσε η περιοδος.... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εάν σου έρχεται κανονικά πάει να πει πως δεν  γίνονται κυστες. Οπότε φεύγουν.... Κ αν οι ορμόνες φτιάξουν. 

Ο κύκλος μου σε μικρότερη ηλικία ήταν μεγαλύτερος, έφτανε και 37 ημέρες. Τα τελευταία χρόνια βαριά μέχρι 33 ημέρες. Τα ανδρογόνα μέσα στα όρια ήταν αλλά προς το υψηλό όριο. Κ κανένα άλλο σύμπτωμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ μόλις τα σταματούσαν τα αντισύλληπτικα πάλι τα ίδια. Ξανά χαλούσε η περιοδος.... ?

Αντισυλληπτικα και υγιές σωματικό βάρος μου έλεγε ο γιατρός πως είναι το παν για τις πολυκυστικες. Το βάρος όντως έπαιξε ρόλο στην περίπτωση μου. Μόλις έχασα τρία τέσσερα κιλά έστρωσε η εικόνα και σταδιακά σε δύο χρόνια έφυγαν. Αλλά τα αντισύλληπτικα δεν τα άντεχα, μου προκαλούσαν νευρικότητα κι έτρωγα περισσότερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αντισυλληπτικα και υγιές σωματικό βάρος μου έλεγε ο γιατρός πως είναι το παν για τις πολυκυστικες. Το βάρος όντως έπαιξε ρόλο στην περίπτωση μου. Μόλις έχασα τρία τέσσερα κιλά έστρωσε η εικόνα και σταδιακά σε δύο χρόνια έφυγαν. Αλλά τα αντισύλληπτικα δεν τα άντεχα, μου προκαλούσαν νευρικότητα κι έτρωγα περισσότερο.. 

Εγώ σε 2 μήνες είχα πάρει 15 κιλά φουλ κυτταρίτιδα. Κ έκανα εξετάσεις κ έπρεπε αναγκαστικά να τα σταματήσω γιατί μου ανέβαζαν την πήξη..... Πήρα όμως πέρυσι για 2 μήνες κάτι αλλά αντισυλληπτικα κ δεν με πείραξαν. Πέρυσι είχα δυσμυνορρια κ ήταν από μια κύστη μεγάλη που είχε σφηνωσει δεξιά στην ωοθήκη κ δεν άφηνε το αίμα να κατέβει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Ο κύκλος μου σε μικρότερη ηλικία ήταν μεγαλύτερος, έφτανε και 37 ημέρες. Τα τελευταία χρόνια βαριά μέχρι 33 ημέρες. Τα ανδρογόνα μέσα στα όρια ήταν αλλά προς το υψηλό όριο. Κ κανένα άλλο σύμπτωμα. 

Εγώ είχα και 4 μήνες να δω περίοδο. Σε μικρότερη ηλικία. Τώρα τον τελευταίο χρόνο είναι καλύτερα. Δηλ το 2018 είχα 9 περιόδους... Πολύ καλά για εμένα. ? Κ χωρίς βοήθεια... Από μόνη της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ άτιμες κυστες.... Και ρήξη ωχρου σωματιου είχα πάθει φουλ πόνος. Αλλά τα νέας γενιάς τα χάπια δεν δημιουργούν τόσο έντονα συμπτώματα αυτό είναι το θετικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...