Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σήμερα θα μαγειρέψω....


paradisebird

Recommended Posts

Σήμερα το μενού λέει κοτόπουλο και πατάτες τηγανιτές. Εγώ λόγω θερμιδομέτρησης δεν θα φάω πολύ. Θα κρατηθώ! Το έβαλα πείσμα να χάσω έξι κιλά για αρχή. Αυτός είναι ο στόχος μου. Σιγά σιγά θα τα καταφέρω...

flat,1000x1000,075,f.u4.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Μπαμπάς και υιος θα φάνε γιουβαρλάκια και εγώ φακή! Αύριο μάλλον θα φάμε έξω,θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro αυτό με τις ψαροκροκέτες έκανε τα σάλια μου να τρέξουν! Και ένα ουζάκι, τυροκρεκέτες κλπ.....γιαμ γιαμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Κυριακή και καλό μεσημέρι. Σήμερα λέει το μενού βακαλάο με ντομάτα στο φούρνο. Θα τον συνοδεύσω με ρύζι basmati και πράσινη σαλάτα. Και επειδή είναι Κυριακή θα πιούμε και ένα ποτηράκι κρασί.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Καλή Κυριακή και καλό μεσημέρι. Σήμερα λέει το μενού βακαλάο με ντομάτα στο φούρνο. Θα τον συνοδεύσω με ρύζι basmati και πράσινη σαλάτα. Και επειδή είναι Κυριακή θα πιούμε και ένα ποτηράκι κρασί.

 

 

 

Τελειο γεύμα!Για εμας γιουβαρλάκια σουπίτσα...Οτι πρέπει για το κρύωμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας! Εγώ δεν τρελαίνομαι για μαγειρική, οπότε χθες έφτιαξα μακαρόνια με σάλτσα, σήμερα έφτιαξα πίτσες, και αύριο μπιφτέκια με πράσινη σαλάτα- ταπεράκι για τη δουλειά!

Καλό υπόλοιπο Κυριακής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2019 at 12:44 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα, φασολάκια σήμερα. Κ για συνοδευτικό ψαροκροκςτες! 

Μου αρέσουν οι ψαροκροκέτες, αλλά πειράζουν τον άντρα μου στο στομάχι. Οπότε σταμάτησα να τις φτιάχνω. Του έρχονται βαριές αν και τις βάζω στο φούρνο. Γενικά δεν τηγανίζω. Μαγειρεύω υγιεινά. Επίσης ετοιμάζω στον άντρα μου κάθε βράδυ ένα τάπερ για τη δουλειά του με ένα υγιεινό κολατσιό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι επίκαιρο θέμα...σε φάση να γράφω κάθε μέρα....χαχααχχαα

Σήμερα φάγαμε κοτόσουπα! Ο μικρός την τάραξε!!! Για αύριο βασανίζω το κεφάλι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα! Σήμερα μπριζόλες με ρυζάκι και πολίτικη σαλάτα! Το βράδυ σκέτο ρυζάκι με γιαούρτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!!λέω αύριο να κάνω γιουβαρλακια!έχω προσπαθήσει άλλη μια φορά αλλά μου βγήκαν σφιχτά...Δεν ξέρω γιατί κατά τα άλλα ήταν πολύ νόστιμα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!λέω αύριο να κάνω γιουβαρλακια!έχω προσπαθήσει άλλη μια φορά αλλά μου βγήκαν σφιχτά...Δεν ξέρω γιατί κατά τα άλλα ήταν πολύ νόστιμα!!!!!

Εγώ βάζω στον κιμά λίγο ρύζι που έχω βράσει προηγουμένως. Να έχει μισοψηθεί δηλαδή. Μου άνοιξες την όρεξη. Θα κάνω κι εγώ καμιά μέρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Εγώ βάζω στον κιμά λίγο ρύζι που έχω βράσει προηγουμένως. Να έχει μισοψηθεί δηλαδή. Μου άνοιξες την όρεξη. Θα κάνω κι εγώ καμιά μέρα....

σημερα εχει φακη δεν τρελενομαι ασε που δεν κραταει κιολας την πεινα αλλα πρεπει να παρουμε και λιγο σιδηρο εσυ τι φαγητο κανεις σημερα @paradisebird??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Εγώ βάζω στον κιμά λίγο ρύζι που έχω βράσει προηγουμένως. Να έχει μισοψηθεί δηλαδή. Μου άνοιξες την όρεξη. Θα κάνω κι εγώ καμιά μέρα....

Και εγώ βάζω ρύζι αλλά όχι βρασμένο...εμένα δεν μ'αρέσουν καθόλου!!!!Μόνο για τον άντρα μου τα κάνω!Εγώ θα φάω μακαρόνια με κιμά!!!'αχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

σημερα εχει φακη δεν τρελενομαι ασε που δεν κραταει κιολας την πεινα αλλα πρεπει να παρουμε και λιγο σιδηρο εσυ τι φαγητο κανεις σημερα @paradisebird??

επειδη οντως η φακη δεν κραταει καθολου, εγω την κανω φακορυζο βαζω μεσα ρυζι μπασματι κ καροτακι κουρκουμα κ λιγο καρυ κ γινεται φοβερη ! δεν ειναι σουπα μετα βεβαια αλλα για να φαμε το οσπριο κ να μας κρατησει το κανω ετσι. επισης με το ρυζακι μεσα ειναι κ πιο ευκολη στη χωνεψη.

εγω αράκα για σημερα με πατατουλες κ εχω κ λιγο κοκκινιστο μοσχαρακι απο χθες με ρυζι ! πεινασαα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mellenaki είπε:

επειδη οντως η φακη δεν κραταει καθολου, εγω την κανω φακορυζο βαζω μεσα ρυζι μπασματι κ καροτακι κουρκουμα κ λιγο καρυ κ γινεται φοβερη ! δεν ειναι σουπα μετα βεβαια αλλα για να φαμε το οσπριο κ να μας κρατησει το κανω ετσι. επισης με το ρυζακι μεσα ειναι κ πιο ευκολη στη χωνεψη.

εγω αράκα για σημερα με πατατουλες κ εχω κ λιγο κοκκινιστο μοσχαρακι απο χθες με ρυζι ! πεινασαα!!

ωραια ιδεα @Mellenaki αυτο με την φακη εγω αναγκαστικα θα την φαω δεν μου αρεσει πολυ σκεφτομαι τι να φτιαξω για βραδυ θα πεινασω παλι αχχααχχα μοσχαρακι με ρυζι εεε μιαμ μιαμ και εγω πεινασα καλεεε ε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

ωραια ιδεα @Mellenaki αυτο με την φακη εγω αναγκαστικα θα την φαω δεν μου αρεσει πολυ σκεφτομαι τι να φτιαξω για βραδυ θα πεινασω παλι αχχααχχα μοσχαρακι με ρυζι εεε μιαμ μιαμ και εγω πεινασα καλεεε ε

ειναι μια ωρα δυσκολη να μιλαμε για φαγητα! εγω ειμαι γραφειο κ θα φαω κατα τις 6.00 ?

το βραδυ παρε μια αραβικη πιτα μεγαλη κ βαλε πανω κετσαπ, ριγανι, γαλοπουλα τυρακι καμια πιπερια κ φρεσκια κομμενη τοματουλα κ καντο σαν πιτσα! ψηστο 15 λεπτακια ισα να λιωσει το τυριιιιι ?:crazy:

ε μετα τις φακες το δικαιουσαι !!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή.  Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη-στενοχωρημένη. Την Κυριακή (4 μέρες νωρίτερα) μου ήρθε περίοδος. Το τελευταίο διάστημα, όπως σας έχω πει, έχω νορμάλ ροή δύο μέρες και την τρίτη μέρα μόνο καφέ. Το έχω αναφέρει στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι εντάξει. Αυτή τη φορά όμως ήταν ακόμα χειρότερα, δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Δηλαδή ακόμα και όταν πηγαίνω τουαλέτα δεν πέφτει αίμα, έχω μόνο στο σκούπισμα και στην σερβιέτα λίγο. Όλα αυτά ξεκίνησαν εχθές το πρωί και τελείωσαν εχθές το βράδυ. Σήμερα τίποτα. Έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι για ωοθηκική ανεπάρκεια και άλλα τέτοια ωραία. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?????
    • Καλημέρα κορίτσι μου, αν κάνεις έτσι μεγάλους κύκλους μήπως ήταν ωορρηξία;
    • Καλησπέρα καλή σαρακοστή με υγεία!! Λοιπόν μια βοήθεια αν μπορεί κάποια κοπέλα Έχω ΣΠΩ γενικά κάνω μεγάλους κύκλους σπάνια θα έρθω κανονικά έχω φτάσει μέχρι και 97 ημέρες κοντά!  Έχω ξεκινήσει καμία 10 μέρες τα ινοφερτ Πλας. Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 97 ημερών κ πήρα χάπι για να έρθει. Έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είναι όλες στα φυσιολογικά πλαίσια! Τώρα στις 22 ημέρες κύκλου είδα καφέ με βλέννα στο σκουπισμα, είχα πονακια περιόδου,στήθος όχι πρησμένο! Κράτησαν περίπου έξι ημέρες μέσα σε αυτές μια μέρα είδα σκούρο αιματακι αλλά όχι πολύ! Δλδ μέσα στις 6 ημέρες φορούσα Σερβιετα ότι θα κατέβει αίμα αλλά τίποτα...στην Σερβιετα πολύ λίγο ως καθόλου! Τα πινάκια έρχονται κ φεύγουν και λίγο η μέση! Τα καφέ σταμάτησαν 16 του μήνα , 17 έκανα ένα τέστ αλλά βγήκε αρνητικό!!  Μα ήταν νωρίς;; Να μην είναι εγκυμοσύνη απλά να είχα καμία ανωμαλία;; Δώστε τα φώτα σας!! Ευχαριστώ 🫶🫶🫶
    • Ούτε θηρίο! Φτου φτου! Εμένα 8,5, μηνών και είναι 68 εκατοστά και 7,5, κιλά 😅 Είστε ψηλοί με τον άντρα σου; Δεν θα έχουμε πολύ κόσμο, γύρω στους 80 θα καλέσουμε, οπότε πιστεύω καμιά 50αρια το πολύ θα έρθουν, οπότε θα κάνουμε και ένα τραπέζι μετά. Την άλλη μέρα από τη βάφτιση είναι και τα γενέθλιά της, οπότε λέω να κόψουμε εκεί μια τούρτα. Έτσι είναι το πρόγραμμα τους αυτό το μήνα. Και μετά κοιμούνται ακόμα πιο λίγο 😅 Αχ θυμάμαι και η δικιά μου πολύ γκρίνια... Ευτυχία τώρα μπουσουλαει και νιώθει λίγο πιο ανεξάρτητη και δεν κλαίει τόσο 😆 Βέβαια θέλει να είναι παντού μαζί μου.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...