Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σήμερα θα μαγειρέψω....


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@KONSTANTIA θα τους κανεις τελικα στην κατσαρολα;

Ψαρακια στο φουρνο για μας και μπροκολο σαλατα

Κατσαρόλα φίλη! Δεν μπορώ να πλένω και το ταψί μετά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες ο μικρός δεν έφαγε στην γιαγιά του παστίτσιο ? και έφαγε στο σπίτι μακαρόνια με σάλτσα και παντζάρια...τι παιδί είναι αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Σήμερα κορίτσια θα φτιάξω πέννες ολικής άλεσης με τόνο. Συνοδευτικά μια δροσερή πράσινη σαλάτα όπου θα ρίξω σταφίδες, cranberries, μηλόξυδο, ελαιόλαδο και μουστάρδα. Aν είχα πορτοκάλια στο σπίτι θα έκοβα ένα σε κύβους και θα το έβαζα και αυτό. Είμαι λάτρης της σαλάτας. Μου αρέσουν πολύ τόσο οι σαλάτες όσο και τα φρούτα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Πείτε μου καμιά ιδέα για γλυκό, γιορτάζει ο καλός μου την Κυριακή και θέλω να φτιάξω κάτι να τον γλυκάνω γιατί τώρα του βγαίνει η θλιψη πολύ έντονα για την απώλεια του παιδιού μας...
ΠΧ σκεφτομουν banoffe με σοκολάτα ή κωκ ταψιού. Περιμένω να ακούσω ιδέες και συνταγες δοκιμασμένες.
Ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro εγώ θα σου πρότεινα cheesecake, αν του αρέσει περισσότερα η κρέμα, τα φρούτα κλπ ή σουφλέ σοκολάτας αν ειναι φαν της σοκολάτας! Αν σ'ενδιαφέρει συνταγή, μπορώ να σου στείλω! Χρονια του πολλά! Να τον χαίρεσαι και να 'στε πάντα έτσι δεμένοι και αγαπημένοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα! Πείτε μου καμιά ιδέα για γλυκό, γιορτάζει ο καλός μου την Κυριακή και θέλω να φτιάξω κάτι να τον γλυκάνω γιατί τώρα του βγαίνει η θλιψη πολύ έντονα για την απώλεια του παιδιού μας...
ΠΧ σκεφτομουν banoffe με σοκολάτα ή κωκ ταψιού. Περιμένω να ακούσω ιδέες και συνταγες δοκιμασμένες.
Ευχαριστώ!!

Καλό μου κορίτσι, καταρχήν να τον χαίρεσαι, να είστε πάντα αγαπημένοι και ενωμένοι, να έχετε την υγεία σας και το 2019 να σας χαρίσει ευτυχισμένες και μοναδικές στιγμές και ό,τι επιθυμείτε.

Εγώ έχω σαν ιδέα να σου προτείνω muffins. Βρήκα στο διαδίκτυο την συνταγή και την έχω δοκιμάσει. Μπορείς να προσθέσεις υλικά της αρεσκείας σας. Εμένα π.χ. μου αρέσει να βάζω ξύσμα λεμονιού για να προσθέσω ένα ιδιαίτερο άρωμα ή ξύσμα πορτοκαλιού. Επίσης προσθέτω κουβερτούρα σοκολάτας σε μορφή τρούφας για να έχω και την γεύση σοκολάτας. Αυτό θα το κρίνεις εσύ βέβαια. Συμβουλή: αν δεις πως η ζύμη σου είναι λίγο σφιχτή, μπορείς να προσθέσεις είτε ένα αυγό επιπλέον είτε λίγο γάλα ακόμη ή χυμό πορτοκαλιού για να μοιάζει με τη ζύμη του κέικ. 

Αν τελικά φτιάξεις τα muffins θα χαρώ να μου πεις τις εντυπώσεις σας... Σου στέλνω γλυκά φιλιά....

Βασική συνταγή για γλυκά muffins

 

Τι χρειαζόμαστε:

2,5 κούπες τσαγιού αλεύρι φαρίνα

1 κούπα τσαγιού ζάχαρη

1 κουταλιά του γλυκού baking powder

1 βανίλια σκόνη

1 πρέζα αλάτι

μισή κούπα λάδι

2 αυγά

1 κούπα γάλα


Πώς το κάνουμε:

Ανακατεύουμε σε ένα μπωλ το αλεύρι, τη ζάχαρη, το baking, τη βανίλια και το αλάτι.

Χτυπάμε σε ένα shaker το λάδι, τα αυγά και το γάλα. Χύνουμε το μίγμα στο μπωλ και ανακατεύουμε.

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 170.

Βουτυρώνουμε τις φόρμες μας ή βάζουμε χάρτινες θήκες για muffins.

Γεμίζουμε τις θήκες με ένα κουτάλι της σούπας, όχι όμως μέχρι πάνω-πάνω γιατί θα φουσκώσουν.

Ψήνουμε στους 170 για περίπου 25-30 λεπτά.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Αν θέλουμε τα muffins γεμιστά, βάζουμε μια κουταλιά μίγματος σε κάθε θήκη, προσθέτουμε το υλικό που θέλουμε για γέμιση και τελειώνουμε με μια ακόμη κουταλιά μείγματος. Προσέχουμε όμως η ποσότητα μίγματος σε κάθε θήκη να είναι κάτω από το χείλος της, γιατί έχουν την τάση να ξεχειλίζουν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ψάχνω , ψάχνω... 
Και λέω να κάνω αυτο.
https://akispetretzikis.com/el/categories/glyka/chalvas-me-mantarini-kai-sokolata

Ατομικούς, με το αναποδο του στιφτη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Σουπίτσα κοτόπουλο :) τώρα ότι πρέπει με το κρύο. Και απο βδομάδα θα προσπαθήσω να ξεκινήσω εβδομαδιαίο πρόγραμμα, να συνεχίσει αλλιώς το 2019 , γιατί αυτό το τι να μαγειρέψω κάθε μέρα με σκοτώνει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έφτιαξα λιγκουίνι με κιμά. Ο κιμάς έγινε πολύ νόστιμος. Αφού ο άντρας μου την ώρα που έβραζα το λιγκουίνι έτρωγε με το κουτάλι από τον κιμά. Στο τέλος τον μάλωσα, γιατί φοβήθηκα πως θα μείνουμε μόνο με το λιγκουίνι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια! πολυ ωραιο θεματακι!!!!!!καθε μερα το ιδιο πρόβλημα! !σημερα είχαμε φασολαδα και σαλατα λαχανο καροτο!αυριο ουτε ξερω......ελεγα για μπιφτέκια με πατατες στο φουρνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα κορίτσια μου είναι παραμονή των Φώτων. Την παραμονή είναι πάντα μέρα αυστηρής νηστείας αλάδωτης, αλλά όταν πέφτει η παραμονή σαββατοκύριακο τότε τρώμε και λάδι. Οπότε φάγαμε με τον αντρούλη μου φασολάδα. Χρόνια πολλά για αύριο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες στον άντρα σου:

-Βγάλε αγάπη τον κιμά να ξεπαγώσει μέχρι το πρωί να τον μαγειρέψω!

-Πως θα τον κάνεις;

-Με μακαρόνια

-Α, πολύ ωραία!

Περνάει η νύχτα, δεν έχεις τσεκάρει τι έχει βγάλει από την κατάψυξη και πας να μαγειρέψεις και βλέπεις ότι έχει βγάλει μοσχάρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mellenaki είπε:

καλησπερα εμεις ξεκινησαμε διατροφη ! φασολακια εχουμε για σημερα λαδερο ! καλο μεσημερι σε ολες !

Κι εμείς σήμερα είχαμε φασολάκια λαδερά με φέτα. Είπαμε να αποτοξινωθούμε λίγο από το κρέας των εορτών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Λες στον άντρα σου:

-Βγάλε αγάπη τον κιμά να ξεπαγώσει μέχρι το πρωί να τον μαγειρέψω!

-Πως θα τον κάνεις;

-Με μακαρόνια

-Α, πολύ ωραία!

Περνάει η νύχτα, δεν έχεις τσεκάρει τι έχει βγάλει από την κατάψυξη και πας να μαγειρέψεις και βλέπεις ότι έχει βγάλει μοσχάρι!!!!

Και μετά του λες... αγάπη μου, έκπληξη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Και μετά του λες... αγάπη μου, έκπληξη....

Μόνο αν αντί για κρέας είχε βγάλει τις μπάμιες...εκεί να δεις έκπληξη που θα πάθαινε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Μόνο αν αντί για κρέας είχε βγάλει τις μπάμιες...εκεί να δεις έκπληξη που θα πάθαινε ?

αυτο θα το εβλεπε νομίζω! χαχαχαχα εμεις δεν παίρνουμε καν μπαμιες..ουτε να τις δει!!!!.και εμενα μαρεσουν πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!σήμερα μαγείρεψε αρακά !

Είχα χθές αρακά! Σήμερα ψαράκι με κουνουπίδι βραστό! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή.  Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη-στενοχωρημένη. Την Κυριακή (4 μέρες νωρίτερα) μου ήρθε περίοδος. Το τελευταίο διάστημα, όπως σας έχω πει, έχω νορμάλ ροή δύο μέρες και την τρίτη μέρα μόνο καφέ. Το έχω αναφέρει στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι εντάξει. Αυτή τη φορά όμως ήταν ακόμα χειρότερα, δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Δηλαδή ακόμα και όταν πηγαίνω τουαλέτα δεν πέφτει αίμα, έχω μόνο στο σκούπισμα και στην σερβιέτα λίγο. Όλα αυτά ξεκίνησαν εχθές το πρωί και τελείωσαν εχθές το βράδυ. Σήμερα τίποτα. Έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι για ωοθηκική ανεπάρκεια και άλλα τέτοια ωραία. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?????
    • Καλημέρα κορίτσι μου, αν κάνεις έτσι μεγάλους κύκλους μήπως ήταν ωορρηξία;
    • Καλησπέρα καλή σαρακοστή με υγεία!! Λοιπόν μια βοήθεια αν μπορεί κάποια κοπέλα Έχω ΣΠΩ γενικά κάνω μεγάλους κύκλους σπάνια θα έρθω κανονικά έχω φτάσει μέχρι και 97 ημέρες κοντά!  Έχω ξεκινήσει καμία 10 μέρες τα ινοφερτ Πλας. Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 97 ημερών κ πήρα χάπι για να έρθει. Έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είναι όλες στα φυσιολογικά πλαίσια! Τώρα στις 22 ημέρες κύκλου είδα καφέ με βλέννα στο σκουπισμα, είχα πονακια περιόδου,στήθος όχι πρησμένο! Κράτησαν περίπου έξι ημέρες μέσα σε αυτές μια μέρα είδα σκούρο αιματακι αλλά όχι πολύ! Δλδ μέσα στις 6 ημέρες φορούσα Σερβιετα ότι θα κατέβει αίμα αλλά τίποτα...στην Σερβιετα πολύ λίγο ως καθόλου! Τα πινάκια έρχονται κ φεύγουν και λίγο η μέση! Τα καφέ σταμάτησαν 16 του μήνα , 17 έκανα ένα τέστ αλλά βγήκε αρνητικό!!  Μα ήταν νωρίς;; Να μην είναι εγκυμοσύνη απλά να είχα καμία ανωμαλία;; Δώστε τα φώτα σας!! Ευχαριστώ 🫶🫶🫶
    • Ούτε θηρίο! Φτου φτου! Εμένα 8,5, μηνών και είναι 68 εκατοστά και 7,5, κιλά 😅 Είστε ψηλοί με τον άντρα σου; Δεν θα έχουμε πολύ κόσμο, γύρω στους 80 θα καλέσουμε, οπότε πιστεύω καμιά 50αρια το πολύ θα έρθουν, οπότε θα κάνουμε και ένα τραπέζι μετά. Την άλλη μέρα από τη βάφτιση είναι και τα γενέθλιά της, οπότε λέω να κόψουμε εκεί μια τούρτα. Έτσι είναι το πρόγραμμα τους αυτό το μήνα. Και μετά κοιμούνται ακόμα πιο λίγο 😅 Αχ θυμάμαι και η δικιά μου πολύ γκρίνια... Ευτυχία τώρα μπουσουλαει και νιώθει λίγο πιο ανεξάρτητη και δεν κλαίει τόσο 😆 Βέβαια θέλει να είναι παντού μαζί μου.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...