Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα, μια από τα ίδια κι εμείς! Υπολόγιζα να δώσουμε παραπάνω για καρότσι αλλά όταν βάλαμε όλα τα έξοδα κάτω είδα πως θα δυσκολευτούμε γιατί δεν θα μ ας δωσει κανεις πράγματα! ! Τι να κάνουμε μέσα στο πρόγραμμα και αυτά!

 

Κορίτσια δεν έχω κοιμηθεί σχεδόν καθόλου φοβερή αυπνία εχθές με σκάσιμο και υπρένταση, μαρτύριο ,δεν ξέρω τι μ έπιασε, ελπίζω να ήταν μόνο για μια νύχτα.

Εμάς από το πουθενά όλο και κάτι μας δίνουν που δεν το περίμενα!Είναι πολλά τα έξοδα η αλήθεια είναι αυτή..

Με τις αϋπνίες έχω συνηθίσει πλέον!!!δεν κοιμάμαι εύκολα εδώ και καιρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια σήμερα γέννησε η αδερφη της κολλητης μου το πρωτο της. 23 χρονων πιτσιρικα! Στις 3 το μεσημερι την αφησα με ελαφρια πονακια και περπατημα πανω κατω. Κατα τις 8 το απογευμα μου στελνει η αδερφη της οτι γεννησε. Πολυ γρηγορα μου φανηκε για πρωταρα! Την τυχη της να εχουμε! (ΠΗΤ ειχε 2 Φεβρουαρίου) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια σήμερα γέννησε η αδερφη της κολλητης μου το πρωτο της. 23 χρονων πιτσιρικα! Στις 3 το μεσημερι την αφησα με ελαφρια πονακια και περπατημα πανω κατω. Κατα τις 8 το απογευμα μου στελνει η αδερφη της οτι γεννησε. Πολυ γρηγορα μου φανηκε για πρωταρα! Την τυχη της να εχουμε! (ΠΗΤ ειχε 2 Φεβρουαρίου) 

Να της ζήσει το μπεμπάκι της!!μακάρι να μαστε και εμείς τόσο τυχερές!!!!!!χαχαχαχα για πρωταρα όντως πολύ καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια ηθελα να σας ρωτήσω που τα νιώθετε τα μωράκια σας???έχω από χθες που την νιώθω πολύ χαμηλά και σήμερα δεν σας κρύβω ότι στεναχωρήθηκα και φοβόμουν όλοι μέρα μην πάει κάτι στραβά....την νιώθω στο λάστιχο από το εσώρουχο είναι  φυσιολογικό??Προχθές την ένιωθα ψηλά δίπλα στον αφαλό και από χθες είναι εκεί κάτω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Βρε κοριτσια ηθελα να σας ρωτήσω που τα νιώθετε τα μωράκια σας???έχω από χθες που την νιώθω πολύ χαμηλά και σήμερα δεν σας κρύβω ότι στεναχωρήθηκα και φοβόμουν όλοι μέρα μην πάει κάτι στραβά....την νιώθω στο λάστιχο από το εσώρουχο είναι  φυσιολογικό??Προχθές την ένιωθα ψηλά δίπλα στον αφαλό και από χθες είναι εκεί κάτω..

Νομιζω απο χαμηλα ξεκινανε τα μωρακια. Σκεψου ποσο χαμηλα σου βαζει ο γιατρος αυτο το εργαλειο του υπερηχου για να το δει. Εμενα κοντα στο οργανο μου το βαζει συνηθως... εκει λιγο πιο πανω.

Το δικο μου συνηθως βαραει κατω απο τον αφαλο ή δεξια αριστερα απο τον αφαλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Νομιζω απο χαμηλα ξεκινανε τα μωρακια. Σκεψου ποσο χαμηλα σου βαζει ο γιατρος αυτο το εργαλειο του υπερηχου για να το δει. Εμενα κοντα στο οργανο μου το βαζει συνηθως... εκει λιγο πιο πανω.

Το δικο μου συνηθως βαραει κατω απο τον αφαλο ή δεξια αριστερα απο τον αφαλο

Ναι...έχεις δίκιο απλά με είχε συνηθίσει να κινείτε κοντά στον αφαλό η στο κάτω μέρος της κοιλιάς όχι τόσο χαμηλά!!από το πρωί που ξύπνησα δεν ένιωθα καλά σήμερα! Λες και είδα κανένα όνειρο και με επηρέασε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ναι...έχεις δίκιο απλά με είχε συνηθίσει να κινείτε κοντά στον αφαλό η στο κάτω μέρος της κοιλιάς όχι τόσο χαμηλά!!από το πρωί που ξύπνησα δεν ένιωθα καλά σήμερα! Λες και είδα κανένα όνειρο και με επηρέασε..

Αυριο θα ειναι μια αλλη μερα και θα σου φυγει καθε ανησυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

Βρε κοριτσια ηθελα να σας ρωτήσω που τα νιώθετε τα μωράκια σας???έχω από χθες που την νιώθω πολύ χαμηλά και σήμερα δεν σας κρύβω ότι στεναχωρήθηκα και φοβόμουν όλοι μέρα μην πάει κάτι στραβά....την νιώθω στο λάστιχο από το εσώρουχο είναι  φυσιολογικό??Προχθές την ένιωθα ψηλά δίπλα στον αφαλό και από χθες είναι εκεί κάτω..

Καλησπέρα!!

Εγώ το μωράκι μου το νιώθω γενικά ψηλά. Αλλά κατά καιρούς το νιώθω και πιο χαμηλά, και προς το στομάχι κλπ. Αυτό που λέει η @vayaki ισχύει. Σκέψου ότι τα μωράκια μας είναι στην αρχή μέσα στη μικρή μας μήτρα που είναι πολύ πολύ χαμηλά. Έχουν οοοοολο το χώρο δικό τους τώρα μέχρι πάνω. Εμένα σίγουρα είναι και πάνω από τον αφαλό τώρα η μήτρα μου και με πιέζει αφόρητα στο στομάχι. Πάντως, για να είσαι ήσυχη, συζήτησέ το με το γιατρό σου. Η μαμά μου ένιωθε τον αδελφό μου πολύ χαμηλά και τελικά γεννήθηκε προωρακι στον 7ο μήνα. Αυτό πριν 33 χρόνια. Έτυχε. 

Μακάρι να έχουμε όλες την τύχη της αδελφής της φίλης σου @vayaki. Σήμερα μου ευχήθηκαν "όχι με ένα αλλά με κανένα πόνο!!!". Χαχα!! Δύσκολο βέβαια το με κανένα πόνο αλλά βλέπουμε και περιστατικά πιο ήπια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρθα κι εγώ μετά το ραντεβού μου, είμαστε πλέον 743 γραμμάρια και μας έκανε την τιμή να μας δείξει και την φατσούλα της την όμορφη σήμερα!! ?? Εγώ πάλι έβαλα 3 κιλά παρόλο που έχω τους εμετούς και τις απίστευτες καούρες. Οπότε επέστρεψα με ενέσεις για 5 μέρες πρωί βράδυ και δισκία μασώμενα για τις καούρες. Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω σε 2 εβδομάδες, κατά τ άλλα είμαστε κομπλέ. Απλά τώρα που έστρωσε ο καιρός θα πρέπει να ξεκινήσω περπάτημα. Γενικά δεν κινούμαι τόσο καιρό κι είναι πολύ κακό αυτό γι αυτό και μπήκαν τα κιλά έστω για το διάστημα που μπορούσα να φάω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ γενικά το αισθάνομαι ψηλά. Μερικές φορές όμως κάθεται χαμηλά και η αλήθεια είναι αισθάνομαι ελαφρύ πόνο. Κάποια στιγμή που το είχα συζητήσει με το γιατρό μου είπε ότι δεν είναι ανησυχητικό, απλά εκεί βολεύεται. Προχθές που ήταν πάλι χαμηλά, τον ψιλοσκουνταγα και μετά από λίγο ανέβηκε ψηλότερα. Με τάραξε στις κλωτσιές, αλλά είχε πλάκα έτσι όπως τον ένιωθα να προσπαθεί να βολευτει. Οπότε @stasa199 μην ανησυχείς. Το πιθανότερο είναι να μην είναι κάτι. Εάν ωστόσο σε προβληματίζει συζήτησε το με τον γιατρό σου...

Όσο για τα πράγματα, εμάς ευτυχώς τα περισσότερα θα μας τα δώσουν. Το μόνο που θα αγοράσουμε είναι κουνια και στρώμα από τα βαριά. 

@vayaki Να σας ζήσει το μωράκι. Μακάρι να έχουμε κι εμείς εύκολη γέννα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ήρθα κι εγώ μετά το ραντεβού μου, είμαστε πλέον 743 γραμμάρια και μας έκανε την τιμή να μας δείξει και την φατσούλα της την όμορφη σήμερα!! ?? Εγώ πάλι έβαλα 3 κιλά παρόλο που έχω τους εμετούς και τις απίστευτες καούρες. Οπότε επέστρεψα με ενέσεις για 5 μέρες πρωί βράδυ και δισκία μασώμενα για τις καούρες. Καμπύλη ζαχάρου θα κάνω σε 2 εβδομάδες, κατά τ άλλα είμαστε κομπλέ. Απλά τώρα που έστρωσε ο καιρός θα πρέπει να ξεκινήσω περπάτημα. Γενικά δεν κινούμαι τόσο καιρό κι είναι πολύ κακό αυτό γι αυτό και μπήκαν τα κιλά έστω για το διάστημα που μπορούσα να φάω. 

 

Μπράβο!!! Μια χαρά το μωράκι! Μακάρι να ηρεμήσεις κι εσύ με τους εμετούς και τις καούρες... Με το καλό να κάνεις την καμπύλη και να έχεις καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 μια χαρά η μπέμπουλα σου!! Τι ωραια π είδατε φατσούλα!!

@stasa199 Εγώ τη νιώθω παντού. Ανάλογα ρη θέση ρης φαντάζομαι. Άλλες φορές τη νιώθω να χτυπαει ψηλά κάπου μια παλάμη πάνω από τ αφαλό, άλλες φορές πολύ χαμηλά σε σημείο να νιώθω σαν να με χτυπάει ρεύμα από κάτω  κ άλλες φορές αλλού νταλου. Στα πλάγια εντελώς. Όσο τ νιώθεις κινητικό νομίζω είσαι οκ. Ωστόσο αν είσαι ανήσυχη πανε ως τ γιατρό σ να κανεις έναν υπερηχο να ησυχάσεις. Αν κ 9 στις 10 φορες όλα είναι καλά καμία φορα Ίσως να πρέπει να ακούμε τ ένστικτο μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Madi85 Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Μακάρι να ηρεμήσω λίγο δεν είναι κατάσταση αυτή. 

@Diwni Ναι μωρέ η ζουζουνα μας!! Κι εγώ η αλήθεια είναι την αισθάνομαι παντού μια πάνω μια κάτω. Και παρόλο που έχω λιπος στην κοιλιά μου ξεκίνησα να τη νιώθω από νωρίς στις εβδομάδες κορίτσια και δεν περνάει μέρα που να μην την αισθάνομαι. Ειδικά το βράδυ έχει πλάκα όταν ξαπλωνω στο πλάι νιώθω χαμηλά στην κοιλιά να κλοτσάει καμιά φορά. Κάποιες φορές βέβαια έχω την αίσθηση ότι ίσως καταλαβαίνω λάθος και κάνει συσπάσεις η μήτρα επειδή μεγαλώνει. Δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμα είναι η αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Βρε κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!!σαν να τη νιώθω λίγο πιο ψηλά τώρα το βραδάκι!!θα δω πως θα πάει μέχρι αύριο το πρωί και θα τον πάρω ένα τηλ να του το πω να δω τι θα μου πει αλλά μάλλον είμαι υπερβολική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 αν κ είμαι σίγουρη ότι όλα είναι μια χαρα, καμία φορά καλύτερα να είμαστε υπερβολικές παρά να γίνει κάτι κ να χτυπάμε τ κεφάλι μας. Αν κ εφόσον τ νιώθεις μια χαρα θα είναι τ μωράκι σου.

@irened91 τ μωρο ειναι λογικά κ όχι συσπάσεις της μήτρας. Είναι πλέον αρκετά μεγαλουτσικο για να τ νιώθεις.

Εγώ τη νιώθω για τα καλα πολλές φορές μέσα στη μέρα. Ειδικά όταν έχω τη μικεη αγκαλιά πχ τ βράδυ π την κοιμιζω αρην αγκαλιά κ είναι όλο τ βάρος της στην κοιλιά μ η άλλη δίνει ρέστα από μεσα. Διεκδικεί από τώρα τ χώρο ρου τ πουλάκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Αχ Βρε κορίτσια σας ευχαριστώ όλες!!!σαν να τη νιώθω λίγο πιο ψηλά τώρα το βραδάκι!!θα δω πως θα πάει μέχρι αύριο το πρωί και θα τον πάρω ένα τηλ να του το πω να δω τι θα μου πει αλλά μάλλον είμαι υπερβολική!

Γι αυτο πιο πανω σου εγραψα οτι αυριο θα ειναι μια αλλη μερα. Σημερα ετυχε βολευτηκε εκει. Θα δεις και αυριο που θα βρισκεται κι αν θα αλλαξει σημειο. Αλλαζουν συνεχως αυτα σε αυτη τη φαση...εχουν χωρο για τουμπες. Δοκιμασες να το ξεβολεψεις καπως; δεν το εχω κανει αλλα αμα το ενοχλησεις λιγο με το χερι μηπως αλλαξει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 να φας κάτι γλυκό άμα θες να αλλάξει θέση πιο γρήγορα. Αν και δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς. Απλά όπως λέει κι @vayaki έτυχε και βολεύτηκε εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Γι αυτο πιο πανω σου εγραψα οτι αυριο θα ειναι μια αλλη μερα. Σημερα ετυχε βολευτηκε εκει. Θα δεις και αυριο που θα βρισκεται κι αν θα αλλαξει σημειο. Αλλαζουν συνεχως αυτα σε αυτη τη φαση...εχουν χωρο για τουμπες. Δοκιμασες να το ξεβολεψεις καπως; δεν το εχω κανει αλλα αμα το ενοχλησεις λιγο με το χερι μηπως αλλαξει; 

Αχ σε ευχαριστω παρα πολύ!Δεν το δοκίμασα να σου πω την αλήθεια....θα το κάνω για να ησυχάσω!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@stasa199 να φας κάτι γλυκό άμα θες να αλλάξει θέση πιο γρήγορα. Αν και δε νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς. Απλά όπως λέει κι @vayaki έτυχε και βολεύτηκε εκεί. 

Εφαγα μια ωραιοτατη κρεπα γλυκια αλλα δεν ειδα και ιδιαίτερη κινητικότητα!!της αρέσουν τα υγιεινά γεύματα χαχαχαχαχα δεν είχα γιαούρτι να φάω εκεί κάνει τούμπες συνέχεια τρελαίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εφαγα μια ωραιοτατη κρεπα γλυκια αλλα δεν ειδα και ιδιαίτερη κινητικότητα!!της αρέσουν τα υγιεινά γεύματα χαχαχαχαχα δεν είχα γιαούρτι να φάω εκεί κάνει τούμπες συνέχεια τρελαίνεται!

Χαχαχα ε τι να πω το παιδί ξέρει!! Προσέχει για να έχει από τώρα!! ??? Φάε γιαούρτι με ζάχαρη ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Χαχαχα ε τι να πω το παιδί ξέρει!! Προσέχει για να έχει από τώρα!! ??? Φάε γιαούρτι με ζάχαρη ??

Πραγματικά πριν την εγκυμοσύνη πολεμουσα να χάσω κανένα κιλό και γενικά να προσέχω τη διατροφή μου και τώρα δεν πιστεύει κανείς στα μάτια του!!!!Θέλω να τρώω χόρτα γιαουρτάκι βραστά λαχανικα  όσπρια και πολλά φρούτα!! ότι δεν μου άρεσε να τρώω πριν τώρα το ζητάω !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Πραγματικά πριν την εγκυμοσύνη πολεμουσα να χάσω κανένα κιλό και γενικά να προσέχω τη διατροφή μου και τώρα δεν πιστεύει κανείς στα μάτια του!!!!Θέλω να τρώω χόρτα γιαουρτάκι βραστά λαχανικα  όσπρια και πολλά φρούτα!! ότι δεν μου άρεσε να τρώω πριν τώρα το ζητάω !!!

Είναι φορές που ζητάω κι εγώ λαχανικά και φρούτα μωρέ. Απλά έχω συνηθίσει στην ιδέα ότι τα βγάζω όλα και δεν ευχαριστιέμαι τίποτα. Δύσκολο πράγμα. Καλό είναι να τρως υγιεινά κι εφόσον τα θέλει κιόλας, μη μασάς όρμα!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Είναι φορές που ζητάω κι εγώ λαχανικά και φρούτα μωρέ. Απλά έχω συνηθίσει στην ιδέα ότι τα βγάζω όλα και δεν ευχαριστιέμαι τίποτα. Δύσκολο πράγμα. Καλό είναι να τρως υγιεινά κι εφόσον τα θέλει κιόλας, μη μασάς όρμα!! ??

Ναι αυτό είπα και εγώ και μη σου πω ότι με αυτά δεν έχω τόσους εμετούς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ναι αυτό είπα και εγώ και μη σου πω ότι με αυτά δεν έχω τόσους εμετούς!!!!

Ότι καλύτερο!! Τώρα κι εγώ αυτές τις μέρες που θα ηρεμήσω από εμετούς και καούρες θα δώσω βάση σε φρουτα και λαχανικά. Τα πράσινα ειδικά, σαλάτες και τέτοια ούτε να τα βλέπω δεν ήθελα, πόσο μάλλον να τα φάω και να μείνουν κιόλας. ? Να θες να ν αγιάσεις και να μην μπορείς!! Μη σου τύχει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Ότι καλύτερο!! Τώρα κι εγώ αυτές τις μέρες που θα ηρεμήσω από εμετούς και καούρες θα δώσω βάση σε φρουτα και λαχανικά. Τα πράσινα ειδικά, σαλάτες και τέτοια ούτε να τα βλέπω δεν ήθελα, πόσο μάλλον να τα φάω και να μείνουν κιόλας. ? Να θες να ν αγιάσεις και να μην μπορείς!! Μη σου τύχει ?

Να προσέχεις μόνο να μη φας σαλατες το βραδυ γιατι ειναι λιγο δύσκολο χωνευτες  την πάτησα κανα δύο φορές!Αχ μακάρι να μας ξεχάσουν τελείως οι εμετοί!!!αν και να σου πω συνήθισα πλέον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...