Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

Το μαγνήσιο στο έκοψε την 36η, και σ μένα είπε πως τη Δευτέρα θα μου πει τι κόβουμε, θα μου κόψει και το μαγνήσιο άραγε!

Νομιζω ναι!λογικα θα στο κοψει τωρα πια δε χρειαζεται να παιρνεις αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ έκανα εξετάσεις για στρεπτόκοκκο ουρεοπλασμα μύκητες λίγες μέρες πριν κατέβουμε Αθήνα.

Πήγαμε πρώτη φορά στο μαιευτήριο κορίτσια! Βλέπαμε μωράκια λουλούδια μπαλόνια χαμός! Κάπως ένιωσα.. κάναμε ξανά καρδιοτοκογραφημα, είχα λίγες συσπάσεις που τις καταλάβαινα αυτή τη φορά. Ο μικρός μια χαρά, έχει χώρο, ήταν κ ιδιαίτερα κινητικός. Μετά πάλι κάναμε την εξέταση με το χέρι.. αυτή τη φορά ήταν λιγότερο ενοχλητικό. Ο τράχηλος μαλακός κ έτοιμος σχεδόν, ένα εκατοστό, όμως ο γιατρός πιστεύει ότι έχουμε μια βδομάδα άνετα γιατί η μήτρα μου είναι αρκετά ήσυχη. Περπάτημα συνεχίζουμε όσο πιο πολύ αντεχω. Οπότε περιμένουμε

Για το ζάχαρο κι εμένα μετά την καμπύλη νομίζω μια ακόμη φορά το τσεκαρε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω κανει ακομα αυτες τις εξετασεις που λετε κοριτσια ....ισως μου πει τη δευτερα!ουτε την εξεταση με το χερι μου εχει κανει μεχρι τωρα....λετε να τη γλιτωσω????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έχω ακούσει ότι παλιοί γιατροί δεν σ εξετάζουν με το χέρι παρά μόνο στο τέλος τέλος! Θα δείξει!! 

@Mariamagdalini κι εγώ τα ίδια συναισθήματα είχα νιώσει όταν είχα πάει στο μαιευτήριο. Μ είχε πιάσει και μια ανυπομονησία άλλο πράγμα! 

Βρε κορίτσια μήπως τελικά ο τράχηλος μου είναι πολύς? 2,9? ακούω όλες που έχει λεπτυνει αρκετά! Λέτε να με πάει μέχρι τέλος το ζουζούνι? Ο γιατρός είπε πως θα γεννησουμε σύντομα τόσο χαμηλά που είναι το μωρό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos ειναι 43 χρονων ο γιατρος μου!!!μαλλον με περιμενει τη δευτερα!!!!!εμενα ο τραχηλος πριν 2 βδομαδες ηταν 2!βεβαια δεν μου εκανε κολπικο γιατι εκει φαινεται το πραγματικο νουμερο..μην αγχωνεσαι αν ειναι μαλακος θα μειωθει σιγα σιγα!παντως εγω το εχω σιγουρο οτι θα γεννησω στο τελος η μετα τις 20 και λεω θα γινει τιποτα νωριτερα και θα τρεχουμε!!!

Αυτο με το μαιευτηριο με πιανει και οταν βλεπω μωρακια στο δρομο!!!!αφου το καροτσι το εχουμε στην κουτα και λεω στον αντρα μου να το φτιαξει να το κανω καμια βολτα μεσα στο σπιτι!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έχει μαλακώσει είπε! Πιστεύω θα μου πει και περπάτημα μόλις κλείσω αν κλείσω τις 37!πάντως κ να σ' εξετάσει με το χέρι πιστεύω θα το κάνει ήρεμα προς το τέλος αγριευουν λίγο! 

Χαχαχα γελάω για το καρότσι! Μα όλα αυτά είναι τόσο γλυκουλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2019 at 5:31 ΜΜ, ο/η marakineos είπε:

@stasa199 έχω ακούσει ότι παλιοί γιατροί δεν σ εξετάζουν με το χέρι παρά μόνο στο τέλος τέλος! Θα δείξει!! 

@Mariamagdalini κι εγώ τα ίδια συναισθήματα είχα νιώσει όταν είχα πάει στο μαιευτήριο. Μ είχε πιάσει και μια ανυπομονησία άλλο πράγμα! 

Βρε κορίτσια μήπως τελικά ο τράχηλος μου είναι πολύς? 2,9? ακούω όλες που έχει λεπτυνει αρκετά! Λέτε να με πάει μέχρι τέλος το ζουζούνι? Ο γιατρός είπε πως θα γεννησουμε σύντομα τόσο χαμηλά που είναι το μωρό !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι μου είπε ο γιατρός τράχηλος, συσπάσεις και θέση μωρού συνηγορούν στην ετοιμότητα για τοκετό. Κ πάλι κρατώντας στο μυαλό μας το απρόβλεπτο του θέματος. Το περπάτημα σίγουρα βοηθά στη μείωση του τραχήλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ακριβώς και μενα μου εξήγησε οτι χρειάζεται να γίνει εξέταση στρεπτοκοκκου σε περίπτωση φυσιολογικού κολπικού τοκετού να μην περάσει η λοίμωξη στο μωρό αν τυχόν η μητέρα ειναι θετική 

παντως κορίτσια και μενα σημερα ο γιατρός μου ειπε οπωσδήποτε περπάτημα και επαφές!! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ. 4/5 στις 20:15. Σπάσαν τα νερά τα χαράματα στις 03:30 και πήγαμε ξανά στο μαιευτήριο και μου έκαναν εισαγωγή. 

Ένας κοριτσαρος 3430γρ. Μια κούκλα!!! 

Θα σας γράψω λεπτομέρειες αμέσως μόλις μπορέσω. 

Με το καλό όλες οι υπόλοιπες και να μας ζήσουν τα μωράκια μας όσες γεννησαμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια μου γέννησα κι εγώ. 4/5 στις 20:15. Σπάσαν τα νερά τα χαράματα στις 03:30 και πήγαμε ξανά στο μαιευτήριο και μου έκαναν εισαγωγή. 

Ένας κοριτσαρος 3430γρ. Μια κούκλα!!! 

Θα σας γράψω λεπτομέρειες αμέσως μόλις μπορέσω. 

Με το καλό όλες οι υπόλοιπες και να μας ζήσουν τα μωράκια μας όσες γεννησαμε. 

Να σου ζησει η μικρουλα!!!!!!!!γερη να ειναι να τη χαιρεστε!!!!!!!

Θα περιμενουμε νεα σου!καλα το βαρος της τελειο!!!!αρκετες ωριτσες εκανε η μπουμπου σου ε???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ακριβως πανω στην ΠΗΤ σου. Φοβερο!!! Να σου ζησει!!! Πάρε τον χρόνο σου και οταν μπορεσεις πες μας καμια λεπτομερεια!!! Γερό να ειναι το κοριτσι σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 3/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Angelmammy  4/05/19 ? γέννησε στις 4/05/19

@Madi85 4/05/19 ? γέννησε στις 23/04/19

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Χριστινακι89 6/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ? γέννησε στις 03/05/19

@irened91 9/05/19 ?

@Valfrag 14/05/19? γέννησε στις 16/04/19

@Katya81 14/05/19?

@Berry  15/05/19 ?

@Mist 17/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/1?

@RaniaMln 20/05/19 ? γέννησε στις 02/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@Sofi90 22/05/19 ?

@stasa199 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ?

@lila80  31/05/19 ?

@Ntory 01/06/19 ??

@marakineos  03/06/19 ?

@Γιαβρόγλου 12/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Γερή κι ευτυχισμένη να είναι σε όλη της τη ζωή!!! Και σε εσένα ταχεία ανάρρωση! Πάντως κυρία στο ραντεβού της η μπουμπού!!! Ακριβώς στην ΠΗΤ!!! 

Περιμένουμε λεπτομέρειες όταν με το καλό μπορέσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Κορίτσι μου να σας ζήσει η κοριτσαρα σας!!! Εγώ τι σου είπα; Θα γεννήσεις πιο μπροστά από εμένα! Κι όπως είπε κι η @Madi85 Αγγλίδα η μπέμπα σας στο ραντεβού της ε; χαχαχα τι όμορφα Θεέ μου, περιμένουμε τα νέα σας μόλις μπορέσεις!! Εμένα πάντως σήμερα ειδικά μετά το απόγευμα είναι πολύ κινητική δεν έχει σταματήσει μιλάμε μέχρι τέτοια ώρα. Λέω στον άντρα μου λες να μας κάνει καμία λαδιά και να σπάσει τα νερά; Η νονά μου έλεγε απ την αρχή μακάρι να γεννήσω στη γιορτή μου θα είναι το καλύτερο δώρο και σήμερα όλη μέρα που τη νιώθω έτσι βρε λέω πλάκα θα χει να τρέχουμε αύριο!! Χαχαχα αν δεν δείτε να απαντάω πάντως καθόλου αύριο πάει να πει πως κάτι έγινε!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κορίτσι μου να σ ζήσει ο κοριτσαρος! Ακριβώς ένα κιλό πιο βαριά από τη δικιά μου! Γερό κ καλοτυχο να είναι τ μωράκι σου! Τελικά γέννησα πριν από σένα άλλα κ η μπέμπα σ δ ξεπέρασε τος μέρες της!

Κοριτσια πάρτε σειρά!!! Εμείς λογικά βγαίνουμε τη Δευτέρα. Ανυπομονώ να πάω στο άλλο μ τ μωράκι. Με τ θηλασμο τα πάμε τέλεια. Είναι καλό πυραγχακι τ μωράκι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Πω πω γεννητουριαααα!!! @Angelmammy @Diwni @RaniaMln να σας ζήσουν...γερά και ευτυχισμένα τα μωράκια σας...ξεχνάω καμιά? Έχω πάθει Μπλάκ άουτ... Τι ωραία που ερχόνται ένα ένα τα ζουζούνια... @Diwni κι εγώ σκέφτομαι πως θα αποχωριστώ το κορίτσι το μεγαλο μου τόσες μέρες ...νομίζω δεν θα αφήσω να την φέρουν στην κλινική γιατί θα είναι πιο δύσκολο και για τις 2 μας...αλλά παλι δεν ξέρω θα δείξει... Εγώ χθες βράδυ 3-6 δεν έκλεισα μάτι...η κοιλιά μου πηγαινοέρχονταν σαν το καράβι είχα πονάκια και πίεση από κάτω κι ένιωθα υγρασία...αλλά τελικά όλα στη θέση τους...σήμερα ξύπνησα πιασμένη παντού...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy  να σου ζήσει η μπουμπούκα σου! Γερή και καλότυχη πάντα στην ζωή της! Μόλις μπορέσεις να μας πεις λίγα πράγματα για τον τοκετό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές σας!!! 

Λοιπόν, η δική μου ιστορία έχει ως εξής: Την Παρασκευή το βράδυ, αν θυμάστε, είχα δει καφέ βλέννη και πήγα στο μαιευτήριο αλλά μου είπαν πως όλα καλά και δεν είναι ώρα ακόμα. Μετά από ελάχιστες ώρες, στις 03:30 ξημερώματα Σαββάτου, ενώ κοιμόμουν σπάσαν τα νερά. Μιλάμε για ποτάμι όμως. Μου αρέσει που ανησυχούσα αν συμβεί αν θα το καταλάβω. Πήγαμε στο μαιευτήριο και μου έκαναν εισαγωγή λέγοντας μου ότι ή θα γεννήσω ή θα γεννήσω εδώ που φτάσαμε. Από τις 06:00 ξεκίνησαν πόνοι μη περιοδικοί και ανεκτοί. Στις 10:25 ο γιατρός είπε να βοηθήσει λίγο την κατάσταση με τεχνητούς πόνους μιας και ο τράχηλος μου ήταν τελείως κλειστός (1εκ). Μέχρι τις 20:00 μας πήρε για να φτάσει η διαστολή 10εκ. Και στις 20:15 ήρθε στον κόσμο η μικρή μας!!! Δε θα σας πω τίποτα ακόμα για τους πόνους του φυσιολογικού τοκετού γιατί είσαστε πολλές που ακόμα δεν έχετε γεννήσει. Πρώτα ο Θεός, όταν και η τελευταία του γκρουπ μας γεννήσει θα σας πω την ιστορία μου. 

Δυστυχώς, επειδή είχα διαγνωσθεί με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο, αν και πήρα την αντιβίωση μου και η καλλιέργεια έδειξε ότι δεν υπάρχει πια και ενώ μου έδωσαν μπόλικο φάρμακο σε ενέσιμη μορφή για παν ενδεχόμενο και επειδή είχαν σπάσει τα νερά, κράτησαν το μωρό μας στο παιδιατρικό. Για 48 ώρες λένε να κάνουν όλες τις εξετάσεις και να σιγουρευτούν ότι δεν έχει πάρει το μικρόβιο η μικρή. Μιλάμε για πιθανότητα μια τις χιλίοις αλλά είναι έτσι το πρωτόκολλο του νοσοκομείου. Στενοχωριέμαι παρά πολύ η αλήθεια είναι αλλά επειδή τη θηλάζω αποκλειστικά, κάθε 2 ώρες το πολύ την έχω αγκαλίτσα. 

Είναι φαγανή η μπέμπα μας. Έπιασε αμέσως στο στήθος. Έχω λίγο τραυματιστεί στη μία μου θηλή αλλά πιστεύω να το βρω σιγά σιγά. Πονάει η αλήθεια είναι όταν ξεκινάει ο θηλασμός αλλά μετά δε νιώθω κάτι άλλο. Επίσης, όποτε πεινάσει (και πριν από το 2ωρο που τη βλέπω) θα με φωνάξουν να πάω να θηλάσω. Οπότε είμαι κάπως ήσυχη ότι δε θα ταλαιπωρηθεί πολύ το μωρό μου. Είναι ήσυχη μέχρι στιγμής και δεν ξυπνάει παρά μόνο για μαμ. Και είναι μια κούκλα!!! Όχι επειδή είναι το παιδί μου... αλλά είναι πανέμορφη!!! 

Αυτά προς το παρόν κορίτσια μου. Είμαι ευτυχισμένη και κάθε λεπτό περιμένω να την ξαναδώ. Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις. 

Με το καλό όλες οι υπόλοιπες!!! Με έναν πόνο σας εύχομαι και το εννοώ. Στη δική μου περίπτωση οι ευχές δεν πιάσαν τόπο. ? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

@Sofi90 και εγω σαν εσενα!!!!λεω να ερθει και μετα λεω κατσε λιγο ακομα!

@Angelmammy σου εκαναν επισκληριδιο???μπραβο το κοριτσακι σου μωρε θηλαζει κιολας!!!!να μη στεναχωριεσαι για καλο την εχουν θα την εχεις συντομα !

Εγω κοριτσια απο προχθες το βραδυ ειχα συσπασεις.χθες ολη μερα και το βραδυ ειχα και καμια σουβλια και ενα πονο στη  μεση..η μπεμπα ολο να κουνιεται!!!ο αντρας μου μου ελεγε μωρο κατσε καλα!χαχαχαχαα λες και το προκαλω εγω!χαχαχαχα σημερα εχουμε το nst θα παμε σε λιγακι και αυριο το γιατρο!να εχει παρει λιγακι βαρος θελω ακομα..να ειναι 2.800 τουλαχιστον και ας ερθει!

Εχθες ηταβ παλι δυσκολο βραδυ για εμενα αλλα περασε!(απο εμετους και αυπνια!)

Επισης δεν εχω κανει τη βαλιτσα ακομα.....μεχρι αυριο ειπα να την εχω ετοιμη αντε να δουμε!!!37η εβδ σημερα ακριβως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...