Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@vayaki ταύτιση! Τον τελευταίο καιρό κι εγώ ξυπνάω από το ίδιο μου το ροχαλητο κ λίγο πριν κοιμηθω νιώθω τη μύτη μου να μπουκωνει χωρίς να έχω κάποιο συνάχι. Επειδή όμως είχα μπούκωμα στη μύτη από πολύ πιο νωρίς το είχα ψάξει κ έλεγε ότι είναι φυσιολογικό γιατί τα αγγεία της μύτης διογκώνονται πολύ αυτή την περίοδο. Όμως γενικά το ίντερνετ είναι συνήθως κακός σύμβουλος! Λίγο πιο ψηλά το μαξιλάρι σου κι υπομονή! Εμένα δύο βράδια ενοχλήθηκε κι ο σύζυγος ?? αλλά τι να κάνουμε!!! Εκδίκηση, να δει πως είναι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

@vayaki ταύτιση! Τον τελευταίο καιρό κι εγώ ξυπνάω από το ίδιο μου το ροχαλητο κ λίγο πριν κοιμηθω νιώθω τη μύτη μου να μπουκωνει χωρίς να έχω κάποιο συνάχι. Επειδή όμως είχα μπούκωμα στη μύτη από πολύ πιο νωρίς το είχα ψάξει κ έλεγε ότι είναι φυσιολογικό γιατί τα αγγεία της μύτης διογκώνονται πολύ αυτή την περίοδο. Όμως γενικά το ίντερνετ είναι συνήθως κακός σύμβουλος! Λίγο πιο ψηλά το μαξιλάρι σου κι υπομονή! Εμένα δύο βράδια ενοχλήθηκε κι ο σύζυγος ?? αλλά τι να κάνουμε!!! Εκδίκηση, να δει πως είναι ??

Χαχαχα! Εκδικηση! Σωστη?. Οντως χτες βραδυ σηκωσα το μαξιλαρι ψηλα και μου ειπε οτι κοιμηθηκα ησυχα. Καλο αυτο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!

Και εγω δεν ηξερα οτι τα δικα μας πρεπει να τα πλυνουμε με βρεφικο.... 

@vayaki και την τσαντα αν δεν το ελεγες δε θα την επλενα! 

Να ρωτησω κατι η παντα μπαινει στο πλυντηριο???και γενικα τα ρουχαλακια τα χωριζουμε σε χρωματα οπως τα δικα μας η ολα μαζι????εγω τωρα θα ξεκινησω να πλενω μολις φτιαξει ο καιρος...ενταξει τα πραγματα του καροτσιου θα ταβαλω ολα μονα τους μια πλυση αλλα τα αλλα?ουφ με αγχωνει το πλυσιμο τους μην τα χαλασω!

Σφηνα και εγω δεν εχω και μου ειπε μια φιλη να μην παρω εκτος και αν μου πει ο παιδιατρος γιατι αυτη πηρε και δεν την χρησιμοποιησε ποτε γιατι δεν την αφησε η παιδιατρος....παντως και στα μαιευτηρια δεν τα βαζουν ανασκελα τα μωρακια στο πλαι τα βαζουν....ειναι λιγο μπερδεμα αυτο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@dimitra2222 κ γω μόνο πυτζάμες κ σουτιεν έπλυνα με.τ βρεφικά. Όλα τα άλλα κανονικα. Πιστεύω ότι δ χρειάζονται υπερβολές πολλές. Αρκεί να είναι καθαρά. Τπτ δ παθαίνουν τα μωράκια. Πολλές κοπέλες κόβουν κ τα βρεφικά απορρυπαντικά από τ 6ο μήνα. 

Σφήνα δ χρησιμοποίησα ποτέ. Τη μικεη την έβαζα στο πλάι. Πολλά μωράκια δυσανασχετούν ανάσκελα γτ μπορεί να τους ανεβαίνει τ γάλα κ να τους έρχεται ξινιλα . Για να πνίγουν λίγο δύσκολο αλλά μπορεί να γκρινιάζουν γτ νιώθουν δυσφορία. Αλλά πάλι τους αρέσει ανάσκελα. Οπότε βλέπουμε κ κάνουμε. 

Μου λέγανε ας πούμε εγώ 2 μηνων τ βάζω αρην κούνια κ ανάβω από πάνω τ παιχνίδι κ αποκοιμιεται. Η δικιά μ π έβγαζε γουλιές πολλές έπρεπε να είναι στο πλάι δυσανασχετουσε ανάσκελα. Γυρνούσε στο πλάι μόνη της. Υπάρχουν κάποιες γενικές οδηγίες. Από κει κ πέρα πάμε κ με τις ανάγκες τ μωρου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@dimitra2222 επισης μολις σκεφτηκα οτι εγω τα μωρουδιακα για μαιευτηριο θα τα βαλω μεσα στην τσαντα του καροτσιου. Ειναι τεραστια. Σαν μικρο βαλιτσακι. Οποτε την εχωσα κι αυτην τωρα να πλυθει εστω σε ενα 15λεπτο προγραμματακι ... να ξεπλυθουν σκονες κτλ. Ενα ενα μου ερχονται αυτα που χρειαζονται πλυσιμο

Κι εμένα ενα-ενα μου έρχονται... Το μυαλό της εγκύου που λένε... Χαχαχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ο μόνος λόγος π έπλυνα πυτζάμες με τ βρεφικό είναι η μυρωδιά. Για να τ ειναξ οικία από τα ήδη δικά του πράγματα.

@stasa199 οι πάντες στο πλυντήριο κανονικα. Τα ρουχαλάκια Εγώ τα βάζω όλα μαζι εκτός από τα έντονα χρώματα κόκκινο, φουξ κτλ. Κ αυτά άμα πλυθούν μια δυο φορές μετά τα βάζω όλα μαζι. Χωρια έπλυνα σεντόνια κ πετσέτες κ μια πλύση ίσα ίσα για φρεσκαρισμα τις κουβέρτες αγκαλιάς να βγάλουν τα χνουδια τους. Θα τ δεις σιγά σιγά. Θα μπεις στο νόημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199  για την παντα μου ειπαν απο το λητω να μπει στο πλυντηριο σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια στο πιο συντομο προγραμμα του πλυντηριου με τις πιο χαμηλες στροφες για να μη χαλασει το σχημα τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Σας διαβάζω εδώ και λίγη ώρα, και σκέφτομαι μήπως έχουμε γίνει όλες λίγο υπερβολικές... Τι εννοώ... Κι εγώ έτσι σκέφτομαι, να τα πλύνω όλα με βρεφικά κλπ κλπ αλλά είπα να βγω λίγο απέξω από την εγκυμοσύνη μου και να δω κάπως πιο καθαρά και νομίζω ότι το παρακάνουμε λιγουλάκι. Οκ. Τα βρεφικά ρουχαλάκια να πλυθούν με μωρουδιακά απορρυπαντικά αλλά τα δικά μας;;;; Και όλα τα μέρη του καροτσιού ή η τσάντα αλλαξιέρα που θα κουβαλάμε;;; Δε θέλω σε καμία περίπτωση να φτάσουμε στο άλλο άκρο αλλά λίγα χρόνια πριν που γεννήθηκαμε εμείς (μην πάω πιο παλιά), οι μαμάδες μας δεν τα έκαναν τόσο υστερικά όλα αυτά. Δεν ξέρω. Φοβάμαι δηλαδή μη φτάνουμε σε ακραιοτητες με όλα αυτά. Καθαρά να είναι και νομίζω ότι μια χαρά θα είναι τα μωρά μας. Με αυτή τη λογική, θα πρέπει να κάνουμε κι εμείς μπάνιο με μωρουδιακά αφρολουτρα και σαμπουάν.... Όχι έντονες μυρωδιές μας είπε η μαία γιατί μπορεί να μην αρέσει στο μωρό και να το απωθεί.

Όσον αφορά τις πάντες, ο παιδίατρος και η μαία μας είπαν ότι το πρώτο 6μηνο καλό είναι να αποφεύγονται. Υπάρχει ενδεχόμενο να γυρίσει το μωράκι και να κλείσει η μυτούλα του στην πάντα. Μετά το 6μηνο που το μωρό μπορεί πια να σηκώσει το κεφάλι του, δεν υπάρχει φόβος. 

Επίσης μας είπε ότι το μωρό πρέπει να το βάζουμε ανάσκελα. Αλλά και στο πλάι αν δε βολεύεται απλά με πιο συχνή παρακολούθηση μη γυρίσει μπρούμυτα. Το μπρούμυτα απαγορεύεται πια. Οι υπόλοιπες στάσεις είναι αποδεκτές. 

Από εκεί και πέρα, ακούμε τον παιδίατρο μας και πράττουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy εγω συμφωνω μαζι σου στο θεμα της υπερβολης. Ενα σωρο πραγματα δε θα τα σκεφτομουν να τα κανω και κατα καποιο τροπο επηρεαζομαι επειδη τα κανουν οι υπολοιπες. Δε θελει να φτανουμε στο αλλο ακρο. Χτες ο διατροφολογος του αντρα μου ελεγε οτι διαβασε προσφατα ενα επιστημονικο αρθρο που ελεγε οτι μεγαλωνουμε τα παιδια σε τοσο αποστειρωμενο περιβαλλον που δεν μαθαινει ο οργανισμος τους σε αντισωματα και εχουμε εξαρση σε αυτοανοσα γιατι μετα ο οργανισμος στρεφεται εναντιον του... καπως ετσι... αυτος τα εξηγησε πιο επιστημονικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy εγω συμφωνω μαζι σου στο θεμα της υπερβολης. Ενα σωρο πραγματα δε θα τα σκεφτομουν να τα κανω και κατα καποιο τροπο επηρεαζομαι επειδη τα κανουν οι υπολοιπες. Δε θελει να φτανουμε στο αλλο ακρο. Χτες ο διατροφολογος του αντρα μου ελεγε οτι διαβασε προσφατα ενα επιστημονικο αρθρο που ελεγε οτι μεγαλωνουμε τα παιδια σε τοσο αποστειρωμενο περιβαλλον που δεν μαθαινει ο οργανισμος τους σε αντισωματα και εχουμε εξαρση σε αυτοανοσα γιατι μετα ο οργανισμος στρεφεται εναντιον του... καπως ετσι... αυτος τα εξηγησε πιο επιστημονικα

Νομίζω ότι κάπως έτσι πάμε να κάνουμε και τα δικά μας παιδιά... Εγώ θυμάμαι έπαιζα στο χώμα και γινομουν χάλια!! Γυρνούσα σπίτι λερωμένη και σακατεμενη! Και τώρα με πιάνω να λέω σε ποιο χώμα θα παίξει το παιδί μου που είναι μες τα μικρόβια. Βέβαια, 30 χρόνια πίσω ήταν κάπως αλλιώς τα πράγματα. Αλλά και πάλι. Εμείς αποκτήσαμε αντισώματα και ήρθαμε σε επαφή με τη φύση και τα μικρόβια της. Δεν πρέπει να συμβεί το ίδιο και στα δικά μας παιδιά;;; 

Είδα τις προάλλες ένα μωρό στο νοσοκομείο που είχε κάτσει στο πάτωμα και ακουμπούσε με τα χεράκια του κάτω και μετά μες το στόμα. Όχι όχι! Δε λέω να αφήνουμε τα μωρά μας τόσο ελεύθερα γιατί αυτό είναι το άλλο άκρο που λέγαμε. 

Γενικά οι υπερβολή κάνει κακό. Εγώ τα ρούχα μου και τα λοιπά θα τα πλύνω με κανονικό απορρυπαντικό πάντως. Απλά θα φροντίσω το μαλακτικό να είναι ελάχιστο ώστε να μη μυρίζουν έντονα. Και βλέπουμε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και εγω ακριβως το ιδιο θα κανω..νομιζω ειναι υπερβολη ολα τα υπολοιπα!!δε χρειαζεται να κλεισουμε τα μωρακια μας σε γυαλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω κοριτσια αλλα τα μικροβια που υπηρχαν οταν ημασταν εμεις παιδια δεν ειναι τα ιδια με τωρα..ακομα και οι ιωσεις ειναι πολυ πιο δυνατες...σιγουρα δεν θελει πολυ αποστειρωση....οπως νιωθει η καθε κοπελα ας τα κανει....

εγω τα δικα μου τα εχω πλυνει με κανονικο απορρυπαντικο γιατι δεν το ηξερα και μαλακτικο κανονικα....μεχρι να γεννησω πιστευω θα φυγει το πολυ....οσο για την παντα και αυτα τους πρωτους 6 μηνες δεν ειναι που δεν μπορουν να γυρισουν η λαθος μου τα ειπαν???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια φυσικά εννοούσα να πλύνω σουτιέν κ πυτζάμες μόνο για το μαιευτήριο με βρεφικό...όχι ότι θα συνεχίσω να τα πλένω με βρεφικό και τα δικά μου ρούχα...σίγουρα είναι υπερβολή...επιπλέον τα υφάσματα από τον εξοπλισμό τα οποία τα είχα στην αποθήκη μας νομίζω καλύτερα θα καθαρίσουν με κανονικό απορρυπαντικό .. χρειάζεται απλά μια επιπλέον φροντίδα μέχρι να αρχίσουμε τον εμβολιασμο κι όχι υπερβολές σαφώς...επισης στην πρώτη μου γέννα δεν είχα πάρει μαζί αντισηπτικό χεριών...σημειώστε το γιατί θα είναι πιο εύκολο να το χρησιμοποιήσετε όταν σας φέρνουν πχ το μωρό από το να οηγαινοερχεστε συνέχεια για πλύσιμο χεριών...θα είναι χρήσιμο κ για τους επισκέπτες σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, δε σας προλαβαίνω!

Εγώ θα γεννήσω στο Ιασώ, είναι καμία άλλη κοπέλα; Από την αρχή είχα αποφασίσει να κάνω rooming in και με παρότρυναν και η γιατρός μου και η μαία για πολλούς λόγους. Άλλωστε αν θέλω να κάνω μπάνιο π.χ. ή να κοιμηθώ ή τις ώρες του επισκεπτηρίου, απλά τους ζητάω να το πάρουν. Ειδικά στο επισκεπτήριο σίγουρα δε θα τον έχω στο δωμάτιο, μόνο για τους πολύ κοντινούς συγγενείς και τις κολλητές μου. Ξέρω ότι θα μαζευτεί πολύς κόσμος, ακόμα και άτομα που δε γνωρίζω καν (!) και δε θέλω να έρθουν τόσο νωρίς σε επαφή με τον μπέμπη.

@dimitra2222 μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αυτό που σου είπαν στο φαρμακείο για το αφρόλουτρο και το σαμπουάν της Frezyderm, δεν ισχύει. Το αφρόλουτρο έχει περισσότερα μαλακτικά συστατικά που επιβαρύνουν το τριχωτό της κεφαλής και γι'αυτό τα διαχωρίζουν. Αλλά και γενικά νομίζω δεν είναι ό,τι καλύτερο να χρησιμοποιούνται στα μωράκια προιόντα 2 σε 1. Άλλες είναι οι ανάγκες του κεφαλιού και άλλες του σώματος. 

Σχετικά με τα πλυσίματα, εγώ όλα αυτά που λέτε τα έπλυνα με προδερμ. Την προηγούμενη εβδομάδα το μωράκι του θείου του άντρα μου (2,5 μηνών) έβγαλε εξανθήματα σε όλο του το σωματάκι μόλις του αλλάξανε απορρυπαντικό, από προδερμ σε baby planet, και ακόμα δεν έχει συνέλθει 100%. Μέχρι πληγές του έχει κάνει σε κάποια σημεία. Δεν είμαι φαν της αποστείρωσης, αλλά το γεγονός με ταρακούνησε αρκετά.

Σε άλλα νέα, χτες κάναμε καρδιοτοκογράφημα. Με άγχωσε πολύ αυτή η εξέταση. Ειδικά σε κάποια στιγμή που από τους ~140 παλμούς έπεσε στους 55 και μετά έβγαλε 3 παύλες... Έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου κορίτσια. Τελικά απλά το μηχάνημα έχασε την επαφή, αλλά ειλικρινά μου πήρε καμιά ώρα να συνέλθω από την ταραχή... Η προισταμένη που το είδε μου είπε ότι με το μωρό είναι όλα καλά και ότι υπάρχει δραστηριότητα στη μήτρα κι ας μη τις νιώθω εγώ τις συσπάσεις. Αναλυτικά θα τα συζητήσω τη Δευτέρα με τη γιατρό μου. Έχει κάνει καμία άλλη κοπέλα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Narcissa είπε:

Γεια σας κορίτσια, δε σας προλαβαίνω!

Εγώ θα γεννήσω στο Ιασώ, είναι καμία άλλη κοπέλα; Από την αρχή είχα αποφασίσει να κάνω rooming in και με παρότρυναν και η γιατρός μου και η μαία για πολλούς λόγους. Άλλωστε αν θέλω να κάνω μπάνιο π.χ. ή να κοιμηθώ ή τις ώρες του επισκεπτηρίου, απλά τους ζητάω να το πάρουν. Ειδικά στο επισκεπτήριο σίγουρα δε θα τον έχω στο δωμάτιο, μόνο για τους πολύ κοντινούς συγγενείς και τις κολλητές μου. Ξέρω ότι θα μαζευτεί πολύς κόσμος, ακόμα και άτομα που δε γνωρίζω καν (!) και δε θέλω να έρθουν τόσο νωρίς σε επαφή με τον μπέμπη.

@dimitra2222 μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αυτό που σου είπαν στο φαρμακείο για το αφρόλουτρο και το σαμπουάν της Frezyderm, δεν ισχύει. Το αφρόλουτρο έχει περισσότερα μαλακτικά συστατικά που επιβαρύνουν το τριχωτό της κεφαλής και γι'αυτό τα διαχωρίζουν. Αλλά και γενικά νομίζω δεν είναι ό,τι καλύτερο να χρησιμοποιούνται στα μωράκια προιόντα 2 σε 1. Άλλες είναι οι ανάγκες του κεφαλιού και άλλες του σώματος. 

Σχετικά με τα πλυσίματα, εγώ όλα αυτά που λέτε τα έπλυνα με προδερμ. Την προηγούμενη εβδομάδα το μωράκι του θείου του άντρα μου (2,5 μηνών) έβγαλε εξανθήματα σε όλο του το σωματάκι μόλις του αλλάξανε απορρυπαντικό, από προδερμ σε baby planet, και ακόμα δεν έχει συνέλθει 100%. Μέχρι πληγές του έχει κάνει σε κάποια σημεία. Δεν είμαι φαν της αποστείρωσης, αλλά το γεγονός με ταρακούνησε αρκετά.

Σε άλλα νέα, χτες κάναμε καρδιοτοκογράφημα. Με άγχωσε πολύ αυτή η εξέταση. Ειδικά σε κάποια στιγμή που από τους ~140 παλμούς έπεσε στους 55 και μετά έβγαλε 3 παύλες... Έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου κορίτσια. Τελικά απλά το μηχάνημα έχασε την επαφή, αλλά ειλικρινά μου πήρε καμιά ώρα να συνέλθω από την ταραχή... Η προισταμένη που το είδε μου είπε ότι με το μωρό είναι όλα καλά και ότι υπάρχει δραστηριότητα στη μήτρα κι ας μη τις νιώθω εγώ τις συσπάσεις. Αναλυτικά θα τα συζητήσω τη Δευτέρα με τη γιατρό μου. Έχει κάνει καμία άλλη κοπέλα;

 

Εφω επειδη νοσηλευτηκα εκανα 3 φορες τη μερα...βεβαια σε μενα δεν εδειξε καθολου συσπασεις...δεν ειχα...αλλα και μενα εχανε μερικες φορες την επαφη και μου το φτιαχνανε..δεν ηταν τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ακριβώς όπως τα λες. Κατ αρχάς τα βρεφικά απορρυπαντικά δ καθαρίζουν καλυτετα. Ειναξ πολύ πιο ήπια. Τα μόνα κ γω π έπλυνα με βρεφικό είναι τα του μαιευτηρίου για να μη μπερδευτεί τ μωρο με τις μυρωδιές λογο θηλασμού. Τώρα καθίσματακια κτλ τα έπλυνα πριν τα αποθηκευσω με κανονικό απορρυπαντικό άλλα είχαν ήδη χρησιμοποιηθεί από τη μικρή. Δηλ αρην πρώτη δ έπλυνα τπτ από αυτά. Αλλά πριν κλείσω πχ την καλαθουνα είχα κάνει ένα πλύσιμο τα υφάσματα κ τ στρώματακι. 

@Narcissa όσων αφορά τα απορρυπαντικά έτυχε να εμφανίσει αλλεργία τ μωράκι. Καλά στον καρδιοτοκογραφο λίγο να κουνηθεί τ μωρο χάνει την επαφή με τ μόνιτορ. Αν ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα κ υπήρχε κίνδυνος για τους παλμουςωτ μωρου όλη μέρα θα έπρεπε να είμασταν συνδεδεμενες. Οπότε μην αγχώνεσαι όλα καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ναι μετά το κατάλαβα ότι δεν υπήρχε λόγος ανησυχίας, αλλά όταν ξαφνικά έβγαλε παύλες, ανάψανε κόκκινα λαμπάκια και άρχισε τα μπιμ μπιμ, με έπιασε τρελός πανικός, νόμιζα ότι κάτι έπαθε ο μπέμπης μου! Παίζει να πάτησα 50 φορές το κουμπί μέσα στα 10 δευτερόλεπτα που έκαναν να έρθουν οι νοσοκόμες ? Τώρα σχετικά με το απορρυπαντικό, λογικά ναι, αλλεργία του εμφάνισε. Αλλά σκέφτηκα μήπως το πείραξε η αλλαγή; Γι'αυτό έπλυνα με βρεφικό και τα ρούχα μου του μαιευτηρίου και τα υφάσματα από καρότσι κτλ. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικά και μιλάμε να πλυθούν τα εσώρουχα και οι πυτζάμες του μαιευτηρίου μόνο, με βρεφικό απορρυπαντικό και όχι για θέμα αποστείρωσης, αλλά για θέμα μυρωδιάς, όπως μας είχαν πει και στα σεμινάρια του Έλενα. Δεν νομίζω ότι αυτό μας κατατάσσει στο άλλο άκρο και σε ένα πλήρως αποστειρωμενο περιβάλλον. Άλλο το να πλύνεις τα εσώρουχα και τις πυτζάμες του μαιευτηρίου και άλλο το αν θα παίζει με χώματα κλπ. Μην τα μπερδεύουμε. Όσο για καλαθουνες, καρότσια κλπ, εμένα επειδή μου τα έδωσε η αδελφή μου, τα έπλυνε πριν με βρεφικό απορρυπαντικό. Δεν λέω ότι το ένα είναι λάθος και το άλλο σωστό. Το θέμα είναι να είναι καθαρά. Από εκεί και πέρα η καθεμία αποφασίζει με τι θα τα πλύνει.

@Narcissa μου ίσως επειδή ήταν η πρώτη φορά να ήταν λογικό να ανησυχήσεις όταν βλέπεις κάτι διαφορετικό. Καλά καλά λοιπόν και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προετοιμασμένη...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Και γω με βρεφικό τα έπλυνα του μαιευτηρίου.Υπεθεσα ότι έτσι κάνουν αφού λένε ότι τα μωράκια τα πειράζουν οι έντονες μυρωδιές.

Έχω εδώ και 2 μέρες πονακια περιοδου.Οχι όλη μέρα.3-4 φορές και για κανένα λεπτό.Το έχει πάθει καμμία?

Κορίτσι μου κατά καιρούς έχω τέτοια πονακια που αναφέρεις, αλλά όταν τι είπα στο γιατρό σε κάποιο ραντεβού, μου είπε ότι δεν είναι κάτι. Βέβαια, καλό είναι να ρωτήσεις κι εσύ τον δικό σου, γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!Και γω με βρεφικό τα έπλυνα του μαιευτηρίου.Υπεθεσα ότι έτσι κάνουν αφού λένε ότι τα μωράκια τα πειράζουν οι έντονες μυρωδιές.

Έχω εδώ και 2 μέρες πονακια περιοδου.Οχι όλη μέρα.3-4 φορές και για κανένα λεπτό.Το έχει πάθει καμμία?

Καλησπέρα!

Κι εγώ κατά καιρούς έχω πόνους περιόδου. Ο γιατρός μου είχε πει ότι είναι πολύ φυσιολογικοί και συνήθως μας πιάνουν τις μέρες που θα είχαμε κανονικά περίοδο αν δεν ήμασταν έγκυες. Συζήτησέ το με το γιατρό σου, όπως σου είπε και η @Madi85, αλλά νομίζω θα σε καθησυχάσει κι αυτός. Έχουμε κάνει και στο γκρουπακι μας εδώ συζήτηση γι' αυτούς τους πόνους οπότε νομίζω ότι είμαστε αρκετές που κατά διαστήματα μας πιάνουν. Προσωπικά θυμάμαι 2 νύχτες που δεν έκλεισα μάτι από πόνους περιόδου αλλά ήμουν στο 2ο τρίμηνο και δε θυμάμαι καθόλου πότε. 

Θα περάσουν. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πονακια περιοδου δεν εχω ιδιαιτερα τωρα....στην αρχη ειχα περισσοτερα...τωρα αν κουραστω λιγο νοιωθω κατι απο κατω "σαν πονο απο ουρολοιμωξη " για ενα δευτερολεπτο (σας το εχω ξανα πει αλλα δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα....)τη δευτερα εχω ραντεβου στο γιατρο οποτε θα του το πω....οι εξετασεις μου παντως προχθες ηταν πολυ καλες...και κανω και ουρων καθε μηνα....ισως με πιεζει η μπεμπα δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες κι από μένα. Εγώ αυτές τις μέρες νιώθω πίεση κάτω χαμηλά όταν κάθομαι στην καρέκλα και αναγκαστικά πηγαίνω στον καναπέ ν απλωθώ. Και όταν ξαπλωνω να κοιμηθώ στο πλάι πάλι νιώθω πιο έντονο το βάρος και τρελαίνεται κι η μικρή κουνιεται. Ίσως κάποιες φορές να έχω και κάτι σαν ενοχλήσεις όχι πονάκια περιόδου. Κατά τ άλλα είχαμε σεμινάριο τοκετού χθες με τη μαία του γιατρού μου στο ιατρείο του κι ήταν πολύ ενδιαφέρον. Μας έδωσαν και μια σακούλα με διάφορα προϊόντα της Frezyderm και καλλυντικά μας είπε να μην πάρουμε για το μωρό ακόμα δε θα χρειαστεί γιατί θα μας δώσουν αρκετά στην κλινική. Επίσης μας έδωσε και λίστα με αυτά που θα πρέπει να βάλουμε στη βαλίτσα μας και μένει μόνο να τα πλύνω όλα όπως λέτε κι εσείς με το μωρουδιακό σ ελαφρύ πρόγραμμα απ' τη στιγμή που δεν είναι χρησιμοποιημένα ή λερωμένα μαζί με τα υφάσματα απ' το πορτ μπέμπε και το κάθισμα αυτοκινήτου. Μένει μόνο να πάρω σερβιέτες που δεν έχω πάρει ακόμα, αντισηπτικο και υγρά μαντηλάκια και νομίζω είμαι καλυμμένη. Το μόνο που με προβληματίζει είναι τι αλλαξιά να πάρω για μένα όταν θα βγούμε απ το μαιευτήριο πρώτα ο Θεός!! ??Δεν έχω ιδέα πως θα είναι το σώμα μου μετά και τι θα μου κάνει για να ξέρω. Όπως και τι καιρό θα έχει αλλά αυτό αντε λες το βλέπεις τελευταία στιγμή. 

20190406_215209.jpg

20190406_215255.jpg

20190406_215312.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 εμενα οταν καθομαι με πιεζει στο στομαχι !τα ποδαρακια της πρεπει να ειναι!κανω προς τα πισω και περναει!βεβαια κατα καιρους αν κατσω πολυ ωρα σε καρεκλα εχω κατι πονακια στην κοιλια στο πλαι η σε διαφορα σημεια αλλα μετα περναει ευτυχως!εγω σκεφτομαι να παρω ενα φορεματακι για την εξοδο αν εχει καλο καιρο και αν οχι ενα παντελονι εγκυμοσυνης και μια μπλουζα...

Πολυ πραγμα θελει για το μαιευτηριο!!!!!!θα τα κρατησω να τα εχω και εγω!για τη ζωνη μετα τη γεννα εχετε ρωτησει το γιατρο σας κοριτσια??χρειαζεται??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...