Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@ΕΛΛΗ Γ κ εγω ειμαι με μπούκωμα. Καταρροη κ λιγο σαν να με καιει ο λαιμος μου.δεν πρόλαβα να κανω και το εμβολιο..σε ποιον μηνα εισαι;

Πόσες μέρες είσαι έτσι; Εγώ τώρα μπήκα στον  7ο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕΛΛΗ Γ ειμαι ετσι 10μερες.η γιατρός μου ειπε οτι μπορω να παρω κανα ντεπονακι και πολλα τσαγακια.εγω την δευτερα μπαινω στην 27εβδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@ΕΛΛΗ Γ ειμαι ετσι 10μερες.η γιατρός μου ειπε οτι μπορω να παρω κανα ντεπονακι και πολλα τσαγακια.εγω την δευτερα μπαινω στην 27εβδομαδα.

Ντεπόν γιατί;έκανες πυρετό; κ εγώ 27+3.. σχεδόν το ίδιο είμαστε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Από τη δουλειά σταματήσατε;; Εγώ ακόμα.. λέω 7/11 ν σταματήσω..

Σε ποια βδομάδα δλδ; εγώ θα σταματήσω μόλις μπω στον 8ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Ντεπόν γιατί;έκανες πυρετό; κ εγώ 27+3.. σχεδόν το ίδιο είμαστε 

Κι εγώ το πέρασα.. γύρω στις 5 μέρες κράτησε, καταρροή, πονοκέφαλο και ατονία. Κι εμένα Ντεπόν μου είπε, που κατάφερα να μην πάρω, τσαγακια και κοτοσουπα. Και για τη μύτη φυσιολογικο ορο η φυσιομερ! Και ξεκούραση.. έκατσα 2 μέρες απ τη δουλειά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Σε ποια βδομάδα δλδ; εγώ θα σταματήσω μόλις μπω στον 8ο

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Σε ποια βδομάδα δλδ; εγώ θα σταματήσω μόλις μπω στον 8ο

29η(κ κάτι)..αν δε σταματήσω τη δουλειά δε πρόκειται να κάνω καμια ετοιμασία  γτ δεν προλαβαίνω.. επίσης είναι κ ορθοστατικη δουλειά..κουράζομαι πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

 

29η(κ κάτι)..αν δε σταματήσω τη δουλειά δε πρόκειται να κάνω καμια ετοιμασία  γτ δεν προλαβαίνω.. επίσης είναι κ ορθοστατικη δουλειά..κουράζομαι πολύ 

Και πώς θα δικαιολογήσεις; σαν άδεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ το πέρασα.. γύρω στις 5 μέρες κράτησε, καταρροή, πονοκέφαλο και ατονία. Κι εμένα Ντεπόν μου είπε, που κατάφερα να μην πάρω, τσαγακια και κοτοσουπα. Και για τη μύτη φυσιολογικο ορο η φυσιομερ! Και ξεκούραση.. έκατσα 2 μέρες απ τη δουλειά..

Κ γω ίσως πρέπει να κάτσω καμία μέρα σπίτι...Τον πυρετό θέλω ν αποφύγω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Και πώς θα δικαιολογήσεις; σαν άδεια;

Ναι..Θα μου γράψει ο γιατρός αναρρωτική.. έτσι κ αλλιώς 56 μέρες πριν την πητ απαγορεύεται να δουλεύουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Που είστε βρε κορίτσια;;ξαφνικά  χάθηκατε όλες κ θέλω συμπαράσταση.. πονάει ο λαιμός μου κ φοβάμαι μην κάνω πυρετό...?

Εσείς πως είστε;;

Μια από τα ίδια πέρασα κι εγώ πριν κάποιες μέρες... ζεστά ζεστά φουλ με μελακι να μαλακώνει ο λαιμός!! Ντεπονακι το απλό με τη βιταμίνη c...και στο μπούκωμα που είχα φοβερό 3 μέρες με βοήθησε πολύ το αλατόνερο που έφτιαξα σπίτι (στυλ φυσιομερ) και έριχνα με σύριγγα στη μύτη. Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση ....δεν είναι καιρός αυτός πως να μην αρρωστήσουμε ??!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Ντεπόν γιατί;έκανες πυρετό; κ εγώ 27+3.. σχεδόν το ίδιο είμαστε 

Οχι δεν εκανα σε περιπτωση που χρειαστει απλα μου πε οτι ειναι οκ το ντεπον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η zwoulini είπε:

Μια από τα ίδια πέρασα κι εγώ πριν κάποιες μέρες... ζεστά ζεστά φουλ με μελακι να μαλακώνει ο λαιμός!! Ντεπονακι το απλό με τη βιταμίνη c...και στο μπούκωμα που είχα φοβερό 3 μέρες με βοήθησε πολύ το αλατόνερο που έφτιαξα σπίτι (στυλ φυσιομερ) και έριχνα με σύριγγα στη μύτη. Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση ....δεν είναι καιρός αυτός πως να μην αρρωστήσουμε ??!

Έχεις δίκιο.. από καλοκαίρι το γύρισε σε χειμώνα απότομα.

Έριχνες αλατονερο κ έκανες εισπνοή απ την μύτη ταυτόχρονα;;δεν τσούζει;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Οχι δεν εκανα σε περιπτωση που χρειαστει απλα μου πε οτι ειναι οκ το ντεπον

Κατάλαβα. Είσαι τυχερή νομίζω.. τη γλύτωσες  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Κατάλαβα. Είσαι τυχερή νομίζω.. τη γλύτωσες  ?

@ΕΛΛΗ Γ αυτο που με ταλαιπωρει τις τελευταίες μερες ειναι η απιστευτη φαγουρα που εχω στην κοιλια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Έχεις δίκιο.. από καλοκαίρι το γύρισε σε χειμώνα απότομα.

Έριχνες αλατονερο κ έκανες εισπνοή απ την μύτη ταυτόχρονα;;δεν τσούζει;;

Είχα ένα μπουκαλάκι μικρό του νερού γεμάτο με νερό και έβαλα 2 κουταλιές της σούπας αλάτι (μπορείς και παραπάνω αλλά θα σε κάψει πιο πολύ).και ανακάτεμα και με τη σύριγγα το είχα απτ ένα ρουθούνι με πίεση και έβγαινε από το άλλο...το κάνα αρκετές φορές μέσα στη μέρα και οντως βοήθησε. Στην 2η ρουθουνιά με έκαιγε λίγο αλλά καθάρισε η μύτη :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@ΕΛΛΗ Γ αυτο που με ταλαιπωρει τις τελευταίες μερες ειναι η απιστευτη φαγουρα που εχω στην κοιλια μου..

Γιατί δεν βάζεις τίποτα; εγώ βάζω κάθε βράδυ bioil και δεν έχω καθόλου θέμα με φαγούρα..βάζω στο στήθος κ την κοιλιά.. Είμαι στην 30 εβδομάδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Hope25 είπε:

Γιατί δεν βάζεις τίποτα; εγώ βάζω κάθε βράδυ bioil και δεν έχω καθόλου θέμα με φαγούρα..βάζω στο στήθος κ την κοιλιά.. Είμαι στην 30 εβδομάδα.. 

Βαζω bepanthol mummy που ναι για τις ραγαδες κ εγω σε στηθος και κοιλια αλλα δεν πιστευω πως με ανακουφιζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΣ κορίτσια!!

σήμερα νιώθω το μπέμπη μου αρκετα λιγότερο...δε ξέρω αν φταίει ότι κρύωσα λίγο πάντως δε μου αρέσει.. 

Τον νιώθω αλλά νωχελικά κ αραιά μέσα στη μερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

@ΕΛΛΗ Γ ξάπλωσε και μέτρα κινήσεις. Δες σε πόση ώρα θα μετρήσεις 10 ευκρινείς. (Θέλουμε σε λιγότερο από 2 ώρες). Μωρέ μεγαλώνουν και αυτά και δεν έχουν την άνεσή τους πια να στριφογυρνάνε στη μήτρα. Κι εμένα έχει αλλάξει το μοτίβο κινήσεων. Αν ωστόσο δεις σημαντικά μεγάλη διαφορά σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλέπω ότι πολλές είστε αρρωστούλες. Περαστικά σας βρε κορίτσια. Ξεκούραση, βιταμίνες, φρούτα και πολλά υγρά. Εμένα με έχει πιάσει ρινίτιδα κύησης. Άλλοτε ξυπνάω μπουκωμένη, ή έχω καταρροή και κάποιες φορές και αιμορραγία. Με έχουν βοηθήσει πολύ οι πλύσεις με φυσιολογικό ορό.

Επίσης έχω να σας ανακοινώσω ότι επιτέλους έφτιαξα τη λίστα! Πλήρης και λεπτομερής! Μου έφυγε ένα τεράστιο βάρος. Σαν να ηρέμησα κι ας μην έχω ψωνίσει σχεδόν τίποτα. Συμμάζεψα όμως το μυαλό και αυτό είναι πολύυυυυ ανακουφιστικό!

@konstantinou&elenis επειδή είδα ότι ρωτούσες για τα 0-1 νούμερα. Εγώ έχω σημειώσει για νούμερο νεογέννητου:

6 κορμάκια (τα φανελάκια που μπαίνουν από μέσα) - τα 4 κοντομάνικα και τα 2 μακρυμάνικα

6 φορμάκια ύπνου/σπιτιού

2 σετάκια βόλτας (μπορεί να βγουν και άχρηστα)

1 φόρμα/σάκο εξόδου (αντί μπουφάν)

Βέβαια για 2 μωρά που θα είναι και του ίδιου φύλου μπορεί να μη χρειάζεσαι 6+6=12 κορμάκια γιατί φαντάζομαι θα μπορούν να τα φοράνε από κοινού. Δηλ πάντα θα υπάρχει ένα καθαρό για όποιο λερώνεται κάθε στιγμή. Εξάλλου αυτά είναι μόνο για τις 3 πρώτες βδομάδες, ανάλογα και με το μέγεθος των μωρών βέβαια. Πάντως πλυντήριο θα βάζουμε κάθε 2 μέρες μάλλον, δεν το γλιτώνουμε.

@Hope25 πώς γίνεται καλέ να είσαι στην 30 εβδομάδα;; Εγώ που είμαι από τις πρώτες είμαι σήμερα 30 ακριβώς! Τι έγινε ρε παιδιά; έμεινα πίσω; Ωχ αγχώθηκα τώρα. Είχα πει μέχρι την 36 θα τα έχω ετοιμάσει ΌΛΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριζακι είπε:

Κορίτσια  καλησπέρα!!!! ΝΑ σας ρωτήσω.... Από εμβόλια  αντιγριπικα  έχετε κάνει???? 

Ναι μου το έκανε ο γυναικολόγος!! Κ η παιδίατρος με συμβούλευσε να το κάνουν όσοι θα έχουν συχνή επαφή με το μωρό! Μπαμπάς , γιαγιάδες κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Hope25 είπε:

@Antelope μου διανύω την 30..Η 30 είναι από 29,1 -30.. Εγώ σήμερα ειμαι 29,2 άρα στην 30 είμαι ?

ααα δηλαδη εγω που ειμαι 27w5d ειμαι στην 28? και οταν θα παω 28w1d θα ειμαι στην 29?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...