Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

ολες αγχωμένες ειμαστε και το παιζουμε κουλ ?

οοοο ναιιιι..ισχυει!! εδω @Souko  ο,τι θες..και μην πανικοβαλλεσαι..η μαια μας τα ειχε εξηγησει πριν κανουμε την αυχενικη..δε σημαινει οτι βγηκε αυξημενη η μετρηση και τελος..υπαρχουν εξετασεις..ασε που στις περισσοτερες περιπτωσεις αυχενικες μεγαλυτερες απο τη δικη σας, ειναι εντελως συμπτωματικες και ολα ειναι μια χαρα! (ναι, πριν 2 εβδομαδες, ολο αυτα εψαχνα στο ιντερνετ, εχω ενημερωθει για ολα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

αγαπες μου καλημερααα..!!

Μετα απο ενα επεισοδιακο ξυπνημα με πονους στη μεση και εμετους πηγα στο γιατρο το μωρουλι μ ειναι καλα.. ειναι υπερκινητικο μ ειπε ο γιατρος.. αυριο μπαινω κι εγω σιγα σιγα στο 4ο.. δεν εχω παρει καθολου κιλα.. ουτε μισο.. αλλα ειχα παρει πριν μεινω 4-5 γιατι εκανα θεραπειες διαφορες..αλλα μ ειπε ολα καλα..μακαρι να μπορουσα να το βλεπω κι εγω συνεχεια.. απλα να προσεχω μεχρι να ανεβει και οχι επαφες προα το παρον.. εσεις ολα καλα?

αμ δεν μπαινεις ακομα στον τεταρτο. και εγω ετσι νόμιζα και μου τα εμαθε η @Μελούλα. μανταμ ζαιρα ανέλαβε ? εσυ θα τη πληρωσεις που εισαι ηδη μανουλα και τα ξερεις. θα τα μαθεις σε ολες μας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μελούλα είπε:

κοριτσιαα..δεν την παλευω..ειναι αστειο, αλλα πρεπει να το ρωτησω..μεγαλωνουν κι εσας οι τριχες των ποδιων γρηγοροτερα στην εγκυμοσυνη; εγω γενικα, ειμαι και ξανθουλα, αρα ηθελα ξυρισμα μια στις 4 μερες κατα μ.ο..τωρα δεν εχει..δευτερα θα ξυριστω, τριτη θελω παλι..τα νευρα μου..

ναιιι! το παρατήρησα και εγω οτι εχω αρχισει και λυκανθρωπιζω ? και στην αρχη αναρωτιομουν αν ειναι ιδεα μου αλλα τελικα τη μια τις ξυριζεις την αλλη εμφανιζονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η xara1 είπε:

αμ δεν μπαινεις ακομα στον τεταρτο. και εγω ετσι νόμιζα και μου τα εμαθε η @Μελούλα. μανταμ ζαιρα ανέλαβε ? εσυ θα τη πληρωσεις που εισαι ηδη μανουλα και τα ξερεις. θα τα μαθεις σε ολες μας ?

χαχα ετσι..λοιπον κοριτσια μου..στον τεταρτο μπαινουμε στις 14 εβδομαδες..εισαι 14+0; συγχαρητηρια! μολις μπηκες στον 4ο!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

ναιιι! το παρατήρησα και εγω οτι εχω αρχισει και λυκανθρωπιζω ? και στην αρχη αναρωτιομουν αν ειναι ιδεα μου αλλα τελικα τη μια τις ξυριζεις την αλλη εμφανιζονται!

ακριβως!! τι κακο και αυτο..η μανα μου λεει "ετσι ειναι τα αγορια" χαχα γιατι το εχει και σιγουρο χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μελούλα είπε:

ακριβως!! τι κακο και αυτο..η μανα μου λεει "ετσι ειναι τα αγορια" χαχα γιατι το εχει και σιγουρο χαχαχαχ

χαχαχαχα εγω εντωμεταξύ το χω πιστεψει οτι θα κανω αγορι και αν μου πει κ γιατρος κοριτσι θα του πω ...γιατρε για κοιτα καλύτερα δεν ξερεις εσυ. διότι οχι μονο εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι αγορι αλλα το εχει επιβεβαιωσει και η @Μελούλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xara1 είπε:

χαχαχαχα εγω εντωμεταξύ το χω πιστεψει οτι θα κανω αγορι και αν μου πει κ γιατρος κοριτσι θα του πω ...γιατρε για κοιτα καλύτερα δεν ξερεις εσυ. διότι οχι μονο εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι αγορι αλλα το εχει επιβεβαιωσει και η @Μελούλα ?

χαχαχα ετσι για μενα πες του. να γινω και θεμα στον ιατρικο συλλογο χαχαχα..πλακα πλακα κι εγω αγορι πιστευω και αν τελικα ειναι κοριτσι θα πω "οπα! τι εγινε εδω;" χαχαχα

(εννοειται, οτι κανουμε πλακα και ο,τι και να'ναι θα ξετρελαθουμε, μην το παρετε τοις μετρητοις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

χαχαχα ετσι για μενα πες του. να γινω και θεμα στον ιατρικο συλλογο χαχαχα..πλακα πλακα κι εγω αγορι πιστευω και αν τελικα ειναι κοριτσι θα πω "οπα! τι εγινε εδω;" χαχαχα

(εννοειται, οτι κανουμε πλακα και ο,τι και να'ναι θα ξετρελαθουμε, μην το παρετε τοις μετρητοις)

χαχαχα καλε θα χεστουμε απ τη χαρα μας ?❤ ουτε που με ενδιαφερει. μονο υγεια να εχουν τα μωρακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@xara1 @Μελούλα λοιπον κοκονες μου δεν το ηξεραα.. κ πηρα μια χαρα.. ειμαι 13+2 αρα ακομαα..αντε αλλες 5 μερουλες..ευχαριστωωωωω❤❤

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

@xara1 @Μελούλα λοιπον κοκονες μου δεν το ηξεραα.. κ πηρα μια χαρα.. ειμαι 13+2 αρα ακομαα..αντε αλλες 5 μερουλες..ευχαριστωωωωω❤❤

???

Καλημέρα!! Κοντεύεις φίλη μου, λιιιγο έμεινε! ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η xara1 είπε:

χαχαχα καλε θα χεστουμε απ τη χαρα μας ?❤ ουτε που με ενδιαφερει. μονο υγεια να εχουν τα μωρακια μας!

Έτσι! Το φύλο είναι για να σπάμε πλάκα όσο είμαστε έγκυες, εγώ έτσι το βλέπω..αλλά με νοιάζει, γιατί θέλω να ψωνίσω τώρα άντε χαχαχαχαχα..έστω ένα ζευγάρι καλτσακια, δεν μπορώ άλλο έχω καταναλωτική μανία μέλλουσας μαμάς ?

(Γιατί και κορίτσι να είναι δεν έχω ρουχαλακια νεογέννητου για καταχείμωνο, η κορούλα μου γεννήθηκε Απρίλη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Souko είπε:

Κορίτσια πως ήταν τα αποτελέσματα της αυχενικής; Εμένα με άγχωσαν λίγο 2,7 ΑΔ στο κέντρο μου είπαν πριν το αίμα 1/176 & μετά την pappA 1/370 και είμαι 33. Αύριο θα πάω στην γιατρό γιατί της τ Α έστειλα με μέιλ και μου είπε θα μου πει από κοντά αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε την NIPT

Εμένα που έκανα ΑΔ πριν μια εβδομάδα 2,80 σε συνδυασμό με την papp-a μου έχει βγάλει αποτελέσματα 1/153 και είμαι 26 με στέλνει για αμνιοπαρακεντηση.. περιττό να σου πω τι κλάμα έριξα τώρα είμαι καλύτερα περιμένω να δω πότε θα μου κλείσει ραντεβού να την κάνω.. Τι είναι η NIPT δεν το εχω ακούσει ποτέ..;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Hope25 είπε:

Εμένα που έκανα ΑΔ πριν μια εβδομάδα 2,80 σε συνδυασμό με την papp-a μου έχει βγάλει αποτελέσματα 1/153 και είμαι 26 με στέλνει για αμνιοπαρακεντηση.. περιττό να σου πω τι κλάμα έριξα τώρα είμαι καλύτερα περιμένω να δω πότε θα μου κλείσει ραντεβού να την κάνω.. Τι είναι η NIPT δεν το εχω ακούσει ποτέ..;

Το εψαξα κι εγώ τώρα, γιατί δεν ήξερα ότι το λένε έτσι..μας είχε μιλήσει γι'αυτό η μαία μου από την αρχή, όταν μας έλεγε αν βγει χαμηλό αποτέλεσμα στην αδ τι επιλογές υπάρχουν..η nipt βγάζει τα ιδια αξιόπιστα αποτελέσματα με την αμνιο, αλλά είναι πιο ασφαλής, δεν έχει καθόλου ποσοστό αποβολής, είναι μια ακίνδυνη εξέταση αίματος. Συζητησε το με το γιατρό σου, πλέον κάνουν nipt, όχι αμνιοπαρακέντηση. Μακάρι να πάρετε καλά αποτελέσματα!!! Τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

Το εψαξα κι εγώ τώρα, γιατί δεν ήξερα ότι το λένε έτσι..μας είχε μιλήσει γι'αυτό η μαία μου από την αρχή, όταν μας έλεγε αν βγει χαμηλό αποτέλεσμα στην αδ τι επιλογές υπάρχουν..η nipt βγάζει τα ιδια αξιόπιστα αποτελέσματα με την αμνιο, αλλά είναι πιο ασφαλής, δεν έχει καθόλου ποσοστό αποβολής, είναι μια ακίνδυνη εξέταση αίματος. Συζητησε το με το γιατρό σου, πλέον κάνουν nipt, όχι αμνιοπαρακέντηση. Μακάρι να πάρετε καλά αποτελέσματα!!! Τα καλύτερα!!!

Μπήκα και διάβασα και είδα όμως πως η NIPT ειναι και αυτη πρόβλεψη και όχι διάγνωση..θα μιλήσω μαζί του και βλέπουμε τα έχω χαμένα και φοβάμαι τόσο πολύ..η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν παλινδρομη και τώρα έχω αυτό..Τι να πω ο Θεός βοηθός.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

@xara1 @Μελούλα λοιπον κοκονες μου δεν το ηξεραα.. κ πηρα μια χαρα.. ειμαι 13+2 αρα ακομαα..αντε αλλες 5 μερουλες..ευχαριστωωωωω❤❤

???

αααα και εγω 13 και 2 ειμαι!!! ποτε εχεις πητ και αι ποτε ξταν η τελεγταια περιοδος?? ?? εγω μετραω μερες να μπω στο τέταρτο και η τρελη χαρηκε που ειναι ακομα στον τριτο.παρακαλαω ολες να φυγουμε απ τον τριτο για να ξεπεραζουμε τη κόκκινη ζωνη του πρωτου τριμήνου. το σεξ γιατι στο εκοψε ο ντοκτορ πες και σε μας να ξερουμε. παει θα το ξεχάσουμε το αθλημα ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope25 είπε:

Εμένα που έκανα ΑΔ πριν μια εβδομάδα 2,80 σε συνδυασμό με την papp-a μου έχει βγάλει αποτελέσματα 1/153 και είμαι 26 με στέλνει για αμνιοπαρακεντηση.. περιττό να σου πω τι κλάμα έριξα τώρα είμαι καλύτερα περιμένω να δω πότε θα μου κλείσει ραντεβού να την κάνω.. Τι είναι η NIPT δεν το εχω ακούσει ποτέ..;

κοριτσακι μου καλα αποτελεσματα και σε σενα ❤ευχομαι να πανε ολα τελεια!ειναι δυσκολη η αναμονη αλλα μην κλαις γιατι κανεις κακο στο μπεμπακι. να την κάνεις την αμνιο, καλα θα κανεις αλλα μετα ξερεις ε? ξαπλα για καποιες μερες. ετσι κ ακουσουμε οτι σηκώθηκες θα φας ξυλο απ ολες μας! μονο για τσισα θα σηκωνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα πάλι από τον γιατρό μου και του ζήτησα να κάνω την NIPT και αν έχω άσχημα αποτελέσματα τότε θα κάνω την αμνιοπαρακεντηση και συμφώνησε οπότε μάλλον Δευτερα-Τρίτη θα κάνω εξέταση αίματος και βλέποντας και κάνοντας...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Hope25 είπε:

Πήγα πάλι από τον γιατρό μου και του ζήτησα να κάνω την NIPT και αν έχω άσχημα αποτελέσματα τότε θα κάνω την αμνιοπαρακεντηση και συμφώνησε οπότε μάλλον Δευτερα-Τρίτη θα κάνω εξέταση αίματος και βλέποντας και κάνοντας...?

ειναι μεγαλο το ρισκο στην αμνιο? ξερω οτι ειναι πολυ καλη εξεταση και δειχνει πολλα  αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλής. πρεπει και οι δυο εξετασεις να ειναι ακριβουτσικες ε? εμαθες τιμες? ευχομαι μεσα απ τη καρδια μου να βγουν οι εξετασεις αιματος και να ειναι ολα τελεια και να μην χρειαστεί καμια αλλη εξεταση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope25 είπε:

Μπήκα και διάβασα και είδα όμως πως η NIPT ειναι και αυτη πρόβλεψη και όχι διάγνωση..θα μιλήσω μαζί του και βλέπουμε τα έχω χαμένα και φοβάμαι τόσο πολύ..η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν παλινδρομη και τώρα έχω αυτό..Τι να πω ο Θεός βοηθός.. 

Α ξέρεις τι..δεν μου είπε ονομασία η μαία, άρα δεν ξέρω αν πρόκειται για την ίδια, γιατι μας είπε ότι είναι το ίδιο σίγουρη με την αμνιοπαρακέντηση.. καλύτερα να συζητήσετε τις επιλογές σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xara1 είπε:

αααα και εγω 13 και 2 ειμαι!!! ποτε εχεις πητ και αι ποτε ξταν η τελεγταια περιοδος?? ?? εγω μετραω μερες να μπω στο τέταρτο και η τρελη χαρηκε που ειναι ακομα στον τριτο.παρακαλαω ολες να φυγουμε απ τον τριτο για να ξεπεραζουμε τη κόκκινη ζωνη του πρωτου τριμήνου. το σεξ γιατι στο εκοψε ο ντοκτορ πες και σε μας να ξερουμε. παει θα το ξεχάσουμε το αθλημα ? 

εχω μεχρι 24/1 βαση της αυχενικης ειμαι 13+2 βαση περιοδου 13.

γιατι εχω επιπωματικο πλακουντα και μας ειπε να τις αποφευγουμε μεχρι ρην β επιπεδου να δουμε αν εχει ανεβει..ειπε οτι μαλλον θα ανεβει αλλα καλο ειναι να προσεχουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Hope25 είπε:

Πήγα πάλι από τον γιατρό μου και του ζήτησα να κάνω την NIPT και αν έχω άσχημα αποτελέσματα τότε θα κάνω την αμνιοπαρακεντηση και συμφώνησε οπότε μάλλον Δευτερα-Τρίτη θα κάνω εξέταση αίματος και βλέποντας και κάνοντας...?

Καλά αποτελέσματα!!! Θα ευχόμαστε για το καλύτερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

ειναι μεγαλο το ρισκο στην αμνιο? ξερω οτι ειναι πολυ καλη εξεταση και δειχνει πολλα  αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλής. πρεπει και οι δυο εξετασεις να ειναι ακριβουτσικες ε? εμαθες τιμες? ευχομαι μεσα απ τη καρδια μου να βγουν οι εξετασεις αιματος και να ειναι ολα τελεια και να μην χρειαστεί καμια αλλη εξεταση! 

Είναι κάπου στα 250 με 350 νομίζω κυμαίνεται η nipt η αμνιοπαρακεντηση δεν ξέρω τιμή στα ίδια πρέπει να είναι.. αλλά αν έχω καλά αποτελέσματα θα γλιτώσω την αμνιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσιαα!!Σας χαιρετω και ευχομαι σε ολες σας μια υπεροχη εγκυμοσινη!! ειμαι κι εγω στην 15η εβδομαδα και 2 ημερων! Ολα καλα προστοπαρων δοξα το θεο..μονο που με απασχολει κατι και ηθελα να σας ρωτησω ισως να το περναει αυτο καποια η να γνωριζει τελοσπαντων περι του θεματος! Ξεκινησα μολις χθες με συμβουλη του γυναικολογου μου ασπιρινη..κανονικη ασπιρινη! Μου ειχε πει οτι στελνω περισσοτερο αιμα απ οσο χρειαζεται στο μωρακι μου και ετσι για να αποφυγουμε την προεκλαμψια πρεπει να ξεκινησω ασπιρινη.. Εχω ακουσει ομως πως μια ασπιρινη μπορει εκτως απο καποια οφελη να δημιουργησει  αιμορραγια! Παιρνω 2 καθε βραδυ των 75mg η μια! Φοβηθηκα περισσοτερο οταν η κοπελα στο φαρμακειο ηταν λιγο διστακτικη για να μου τις δωσει! Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας!☺️ ☺️

Παρεπιπτοντως εχω νιωσει και καποιες κινησουλες του χθες το βραδυ..θελω να ελπιζω πως ειναι αυτο γιατι εχω ακουσει πως ειναι πολυ νωρις στις 15 εβδομαδες να νιωσεις οτιδηποτε!! φιλακια σε ολες χχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope25 είπε:

Είναι κάπου στα 250 με 350 νομίζω κυμαίνεται η nipt η αμνιοπαρακεντηση δεν ξέρω τιμή στα ίδια πρέπει να είναι.. αλλά αν έχω καλά αποτελέσματα θα γλιτώσω την αμνιο...

ναι καλα θα κανεις! κανε του αιματος που δεν εχει και κινδυνους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Hope25 είπε:

Εμένα που έκανα ΑΔ πριν μια εβδομάδα 2,80 σε συνδυασμό με την papp-a μου έχει βγάλει αποτελέσματα 1/153 και είμαι 26 με στέλνει για αμνιοπαρακεντηση.. περιττό να σου πω τι κλάμα έριξα τώρα είμαι καλύτερα περιμένω να δω πότε θα μου κλείσει ραντεβού να την κάνω.. Τι είναι η NIPT δεν το εχω ακούσει ποτέ..;

Και εμένα μου πρότειναν παραπάνω έλεγχο. Την nipt η γυναικολόγος που με παρακολουθεί και ο άλλος που είχα πρότεινε τροφοβλαστη η αμνιο. Για να είμαστε 100% σίγουροι. Εμένα η pappA δείχνει 1/370 αλλά τους υποψιάζει το 2,7. Που μπορεί να μη σημαίνει κάτι. Η nipt κοστίζει από 420 έως 600.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...