Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

κοριτσια μου πηηηηηγα!

ειδαμε εμβρυοο!!

καρδουλα οχι ακομα! τη δευτερα ή τριτη να παω μ ειπε!

Μπραβοοοοοοο!!!! Με το καλο κ οι υπολοιπες επισκέψεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλεια!!!!!! 

Αυτο ηθελα να σου πω πριν αλλα σκεφτηκα μη σε αγχώσω, οτι δηλαδή μπορεί να δεις και εμβρυο. Εμενα 4+3 ειδαμε φυσικα μονο σακο και μεγαλο σακο μάλιστα και αρχισε η γιατρος να μιλάει για ψευτοσακους και κατι τετοια και εκλαιγα εγω και μια εβδομαδα μετα 5+3 που ειχα ραντεβου μου λεει παλι σακο σκέτο θα δούμε και ειδαμε και εμβρυο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

Τέλεια!!!!!! 

Αυτο ηθελα να σου πω πριν αλλα σκεφτηκα μη σε αγχώσω, οτι δηλαδή μπορεί να δεις και εμβρυο. Εμενα 4+3 ειδαμε φυσικα μονο σακο και μεγαλο σακο μάλιστα και αρχισε η γιατρος να μιλάει για ψευτοσακους και κατι τετοια και εκλαιγα εγω και μια εβδομαδα μετα 5+3 που ειχα ραντεβου μου λεει παλι σακο σκέτο θα δούμε και ειδαμε και εμβρυο!! 

τωρα περιμενω πως κ πως δευτερα!!

εγω ειμαι 5+3 αλλα ο υπερηχος με δειχνει 6!

ψιλοαγχωθηκα λιγοο..

αφου με δειχνει 6 δεν επρεπε να δουμε ή εστω να ακουσουμε καρδουλα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο @γωγω γωγω Ειδες; ολα καλα πήγαν! Όσο για την ηλικία κύησης εμένα μου είπε θα παίζει λίγο πάνω λίγο κάτω μέχρι την αυχενική που θα οριστικοποιηθεί! Το πότε θα ακούσεις καρδούλα μη σε αγχώνει. Άλλες κοπέλες με τέλειες εγκυμοσύνες δεν βλέπουν πριν την 8η εβδομάδα. Η @OLY10 νομίζω στην 9η ακουσε, σωστα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Μπραβο @γωγω γωγω Ειδες; ολα καλα πήγαν! Όσο για την ηλικία κύησης εμένα μου είπε θα παίζει λίγο πάνω λίγο κάτω μέχρι την αυχενική που θα οριστικοποιηθεί! Το πότε θα ακούσεις καρδούλα μη σε αγχώνει. Άλλες κοπέλες με τέλειες εγκυμοσύνες δεν βλέπουν πριν την 8η εβδομάδα. Η @OLY10 νομίζω στην 9η ακουσε, σωστα;

αχ ηρεμησα λιγοο..

αλλα μην νομιΖεις πολυ απλα μεχρι να την ακουσω θα σκασω!!

περιμενω τωρα να ερθει η δευτερα!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ακουσαμε καρδουλα σημερα 6εβ+6ημ.ειναι απιστευτο συναισθημα και ειχα και τον μικρο μαζι που κοιτουσε στην οθονη και περιμενε οτι θα του βαζαμε ζουζουνια!!!Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια!!!

Εχθες είδαμε το μωράκι μας και ακούσαμε την καρδούλα του!!! Άλλο να στο περιγράφουν κι άλλο να το ζεις!!! 8 mm είναι το μικρούλη μας, δεν το πίστευα την ώρα που το παρακολουθούσα! Η ευτυχία μας δεν περιγράφεται!!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια!!!

Εχθες είδαμε το μωράκι μας και ακούσαμε την καρδούλα του!!! Άλλο να στο περιγράφουν κι άλλο να το ζεις!!! 8 mm είναι το μικρούλη μας, δεν το πίστευα την ώρα που το παρακολουθούσα! Η ευτυχία μας δεν περιγράφεται!!!! ???

Πολύ όμορφα νεα Irene!! Με το καλο να έρθουν κ αλλες ακομα πιο μαγικες στιγμες! (Που να δεις οταν θα κουναει χερακια-ποδαρακια...τρέλα!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κοριτσια, διαβαζω εσας που ειστε με τα σπορακια σας, διαβαζω μετα τις μανουλες καλοκαιριου που φτιαχνουν βαλιτσες και μετα διαβαζω τις νεες μανουλες, και λεω τι υπεροχος κυκλος οταν ολα σου πανε καλα. Ευχομαι σε ολες τις κοπελες να πανε καλα τα πραγματα πια. Αυτες που προσπαθουν για παιδακι συντομα να εχουν να συζητανε τις νεες τους ανησυχιες και οχι τις παλιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Petalouditsa28!! 
Περιμένω πως και πως να το δω να μεγαλώνει.. μου φαίνεται πως ο χρόνος κυλάει αργά..
Για πες μας τη δική σου εμπειρία.. πως ήταν στην αρχή? πότε άρχισε ο καιρός να περνάει 
νεράκι? Η γιατρός μας είπε απο την αυχενική και μετά περνάει γρήγορα και μετά ξανά κολλάει
τον τελευταίο μήνα πριν γεννήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Irene_D να σ απαντήσω κ γω; πραγματικά μέχρι την αυχένικη μ φάνηκε αιώνας. Ίσως επειδή έπεσε κ χειμώνας, είχα κ λίγο αίμα στην αρχή κ κλείστηκα στο σπίτι. Η εγκυμοσύνη μ ξεκίνησε Δεκέμβριο τ 16 π ήταν ένας σχετικά δύσκολος χειμώνας με παγωνιες κ χιόνια οπότε αναγκαστικά την έβγαλα στο σπίτι. Από την Αυχενική κ μετά πέρασε όντως νεράκι ο καιρος. Κ τ τελευταίο μήνες άλλες λένε δ περνάει για μένα μια χαρα πέρασε. Έλεγα μείνε λίγο ακόμη μέσα χαχαχ ενώ γενικά πριν μεινω εγκυος πίστευα πως θα είμαι πολύ ανυπόμονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ χαίρομαι που ανοιξα αυτο το τοπικ και διαβαζω ολο ευχάριστα!!! 

Συγχαρητήρια με το καλο να κυλισουν οι εγκυμοσύνες μας!

Εγω τελικά θα παω αύριο να παρακολουθησουμε και την αποκόλληση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Irene_D να σ απαντήσω κ γω; πραγματικά μέχρι την αυχένικη μ φάνηκε αιώνας. Ίσως επειδή έπεσε κ χειμώνας, είχα κ λίγο αίμα στην αρχή κ κλείστηκα στο σπίτι. Η εγκυμοσύνη μ ξεκίνησε Δεκέμβριο τ 16 π ήταν ένας σχετικά δύσκολος χειμώνας με παγωνιες κ χιόνια οπότε αναγκαστικά την έβγαλα στο σπίτι. Από την Αυχενική κ μετά πέρασε όντως νεράκι ο καιρος. Κ τ τελευταίο μήνες άλλες λένε δ περνάει για μένα μια χαρα πέρασε. Έλεγα μείνε λίγο ακόμη μέσα χαχαχ ενώ γενικά πριν μεινω εγκυος πίστευα πως θα είμαι πολύ ανυπόμονη.

Diwni μου μακάρι να μπορούσα και εγώ να είμαι σπίτι μου και ας βαριόμουν, απο το να έχω τον καθένα να μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι κάθε μέρα και άγχος στη δουλειά.. αχ! δεν πειράζει , όλα γίνονται για κάποιο λόγο.. ίσως αν ήμουν κλεισμένη να ήθελα να βγω..χαχα
ΑΒΥΣΣΟΣ!

Οπότε αυτά που είπε η γιατρός ισχύουν.. για να δούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μελούλα είπε:

Πολυ χαίρομαι που ανοιξα αυτο το τοπικ και διαβαζω ολο ευχάριστα!!! 

Συγχαρητήρια με το καλο να κυλισουν οι εγκυμοσύνες μας!

Εγω τελικά θα παω αύριο να παρακολουθησουμε και την αποκόλληση. 

Εύχομαι να μην υπάρχει πια η αποκόλληση ή να  είναι σε φάση που φτιάχνει έστω.. 
Όλα καλά να πάνε εύχομαι για όλες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Irene_D σε καταλαβαίνω γτ κ γω έλεγα άντε όταν μεινω έγκυος επιτέλους θα κάτσω λίγο. Είναι πολύ ωραια περίοδος κ αν έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη κ κάθεσαι δ υπάρχει καλύτερο. Ιδανικά θα πήγαινα μερικές ώρες στο γραφείο έτσι να ξεσκαω λίγο αλλά ο γιατρός μ είπε όχι. Οπότε έβαλα όλη την άδεια μ κ μετά αναρρωτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Irene_D είπε:

Εύχομαι να μην υπάρχει πια η αποκόλληση ή να  είναι σε φάση που φτιάχνει έστω.. 
Όλα καλά να πάνε εύχομαι για όλες μας...

Μακαρι.. Η προηγούμενη περασε σε χρόνο ρεκορ.. Αλλα μετα δεν εκατσα ησυχη και την ξαναπαθα.. Για να δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια τι ωραία νέα! Μακάρι να προχωρήσουν όλα καλά για ολες! @Diwni πες μας κι αλλα για το 1ο τριμηνο! Τρελαινομαι να ακουω εμπειριες απο νεες μανουλες! Τι αγχη ειχες, τι περιεργες αλλαγες παρατηρουσες στη διαθεσή σου κλπ! Εμένα με εκνεύρισε ένας σήμερα στο δρόμο που παραλίγο να με τρακαρει. Πήρα όμως βαθιές αναπνοές και λέω "Δεν θα το αφήσω να μου χαλάσει τη μέρα, έχω άλλες προτεραιότητες τώρα" Θέλω να μπορώ να βάζω τοίχο σε όλα αυτά τα μικρά καθημερινά που μπορεί να σου σπάνε τα νεύρα! Όποια έχει το κόλπο ας μας το πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μουυυυ

εγω δεν αντεχω και ξανα πηγα σημερα και την ειδαμε τη καρδουλα του να παλλεται ..αχ ηταν τοσο ωραιο..απλα δεν μπορουσαμε να την ακουσουμε ηταν πολυ μικρουλιι το γλυκο μου..!!

και θα ξανα παω δευτερα!!

Σας ευχομαι οτι καλυτετο γλυκες μ..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope κατ αρχήν με τ Καλό τ μωράκι σου!!! Αφού σ αρέσουν οι ιστορίες λοιπόν έχω μπόλικες να σ πω. Τ πρωτο καιρό είχα ποκυ άγχος. Σκέψου ότι μετά από 2 χρόνια προσπαθειών πηγαίναμε για εξωσωματική. 8/12/2016 περάσαμε Επιτροπή για τα φάρμακα κ μετά τις γιορτές θα κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια γτ δ προλάβαιναμε βάση του ποτέ περίμενα περίοδο για εκείνο τ κύκλο Αφού τ κέντρο έκλεινε για γιορτές. Περίμενα π λες περίοδο μπας κ προλάβω άλλα είχα λίγο αίμα, λίγο καφε, λίγο ροζ. Την 4η μέρα χωρίς κανονικη του περιόδου πήρα τ γιατρό μ κ μ είπε να κάνω χοριακη. Πήγα κ γω ανέμελη έκανα χοριακη, γύρισα όλη την αγορά κ τη λαϊκή στους μείον 2 βαθμούς θυμάμαι κ τ μεσημέρι λέω δ πάω να τα παρω; στο κλείσιμο τ θυμήθηκα. Πάω π λες μ λέει π μικροβιολογο1 κάθισε. Κάθομαι μ λέει αν κ δ τ περίμενα (ήξερε ότι πηγαίναμε για εξωσωματική αφού σε εκείνον τ κύκλο είχα κάνει ορμονολογικες κ χοριακη για την επιτροπή) συγχαρητήρια είναι θετική. Σοκ Εγώ. Μόλις 78 μονάδες. Λέω α καλά βιοχημική θα είναι κ τ εκανα στο πέσιμο της χοριακης. Παίρνω τ γιατρο μ μ λεει μη λες χαζα κ μόνο π είδες θετική χοριακη είναι πολύ σημαντικό. Παίρνω τ άντρα μ τ λέω ρκανα εξέταση αίματος για εγκυμοσύνη κ είναι θετική. Μ λέει καλά έχω δουλειά τώρα να σε πάρω μετα; δ κατάλαβε τι του είπα. Πάω από τη δουλειά τ τ λέω μάλλον είμαι εγκυος. Μ λέει σιγουρα; Ε λέω μάλλον. Μετά πήγα έβαλα καπάκι άδεια γτ μ είπε ο γιατρός μ να κάτσω σπίτι στ αβγά μου. Πήγα από τ ιατρείο τ τ βράδυ μ έκανε μια ένεση, ξεκίνησα κ αντιπηκτικες κ μ λέει αν μπορείς να κρατηθείς μην κάνεις σε 2 μέρες χοριακη Κάνε σε 5 6. Ένα θα σ πω ρκανα μετά από 6 μέρες κ ήταν 1370 μονάδες. Πήγαμε είδαμε σακο, την επόμενη βδομάδα καρδούλα. Επίσης να συμπληρώσω ότι για μια βδομαδα κ κάτι είχα λίγο αίμα σε σημείο να φοράω σερβιετα οπότε ήμουν λίγο χεσμενη.  Σχεδόν μέχρι την Αυχενική την έβγαλα στο σπίτι. Επίσης να σ πω ότι πήγαμε στο γιατρο στη 10η βδομάδα. Βλέπουμε ένα κορμάκι μια σταλιά κ χεράκια ποδαράκια να κινούνται ασταμάτητα. Λέω στο γιατρο σαν Χελωνάκι είναι! Μ λέει έχω ακούσει κ έχω ακούσει (μαλακ*ες ήθελε να πει ο ανθρωπος) άλλα να πουν τ παιδί τους Χελωνάκι πρώτη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πραγματικα η ιστορια σου ειναι τοσο ομορφη και συγκινητικη. Στο παρα ενα κυριολεκτικα πριν μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια που δεν ξερεις και αν θα ειχε και με την πρωτη αποτελεσμα....Απιστευτο! Παντα ετσι τυχερη να εισαι! @γωγω γωγω μπραβο κοριτσι μου που ειδατε καρδουλα και με το καλο να την ακουσετε την αλλη εβδομαδα, ΑΛΛΑ μην παιρνεις το γιατρο για ραντεβου καθε 2 μερες, θα τρελαθεις και θα τον τρελανεις. Σε θυμαμαι απο τις προσπαθειες ποσο αγχωμενη εισαι με το θεμα. Φαντασου σπας και το δικο μου ρεκορ! Συζητα και κατι αλλο ετσι να ξεχνιεσαι που και που! Ολα πανε πολυ πολυ καλα και μαλιστα με την πρωτη συλληψη  και κρατα αυτο. Μην στρεσαρεσαι τζαμπα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat-Cat Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Είναι από τις ιστορίες π ακούς κ πιστεύεις πως μόνο στους άλλους συμβαίνουν αυτά κ να π συνέβη κ σε μένα. Δ τ πίστευα ποτέ ότι θα γίνει έτσι. Μακάρι όλες οι κοπέλες π προσπαθούν να έχουν τ μωράκι τους αργά ή γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni πολυ χαρηκα με την ιστορία σου!! Στο παρα πεντε κυριολεκτικά ήρθε το παιδάκι σας!!

Κοριτσια εγω τελικα δεν ειχα υπέρηχο σήμερα γιατι δεν συμβαδιζαν τα ωράρια της γιατρου και του μικροβιολογικου για να της πήγαινα τις εξετάσεις, αλλα απο μια σύντομη κουβέντα που καναμε στο τηλ ειπε οτι σιγουρα θα έχει κλείσει η αποκολληση, ενταξει ηταν και μικρή ευτυχώς, και θα παω τη Δευτέρα το μεσημεράκι να με δει!! Θελω να δω πώς μεγάλωσε και να ξανακουσω καρδούλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλημέρα!!

Μόλις έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό!! Απίστευτο μου φαίνεται!  Είναι η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και ήμουν πολύ πολύ τυχερή αφού έμεινα αμέσως! Σήμερα περίμενα περίοδο αλλά δεν κρατήθηκα πήρα ένα predictor early.. βεβαια το είχα πάρει από την πέμπτη αλλά δεν τολμούσα να το κάνω φοβόμουν! Είμαι χαρούμενη όμως και πολύ φοβισμένη γιατί απο χθες πονάω λίγο παραπάνω χαμηλά, περπάτησα και λίγο παραπάνω χθές., όμως δεν είδα καθόλου αίμα. Λογικά είμαι 4 εβδομάδων! Τελευταία περίοδος 8 Μαίου και μόνο μια επαφή προλάβαμε στις 19 Μαίου.

Θέλω όμως καθότι άσχετη να μου πείτε τι να κάνω από εδώ και πέρα.... Πότε να κλείσω ραντεβού στο γιατρό?? Πρέπει πριν πάω να έχω κάνει και κανα 2 χωριακές?? Από συμπληρώματα  πάντως παίρνω απο το Μάρτιο σίδηρο και φυλικό οξυ (χαπια gynotardyferon) γιατί έκανα το Μάρτιο εξετάσεις αίματος και είχα χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη. Η θεραπεία ήταν για τρεις μήνες και ολοκληρώνεται κανονικά την επόμενη βδομάδα... αλλά από οτι φαίνεται δεν νομίζω να τα σταματήσω αφού πλεον έμεινα έγκυος.

Τι να κάνω κορίτσια?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια @@eirini@!! Με το καλο να προχωρήσει η εγκυμοσυνη σου! Τώρα θα επικοινωνήσεις με το γυναικολόγο σου και θα σε καθοδηγήσει εκείνος. Λογικά θα σε στείλει για χοριακή και επανάληψη μετά από 48 ώρες. Μετα υπέρηχο και πλήρες πακέτο προγεννητικου ελέγχου.

Αν δεν έχεις ήδη κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι, αυτό θα είναι προτεραιότητά σου, να βρεις τον καλό επιστήμονα που θα σου ταιριάξει και προσωπικά. 

Καλή επιτυχία και περιμένουμε αποτελέσματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η @eirini@ είπε:

Κορίτσια Καλημέρα!!

Μόλις έκανα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε θετικό!! Απίστευτο μου φαίνεται!  Είναι η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και ήμουν πολύ πολύ τυχερή αφού έμεινα αμέσως! Σήμερα περίμενα περίοδο αλλά δεν κρατήθηκα πήρα ένα predictor early.. βεβαια το είχα πάρει από την πέμπτη αλλά δεν τολμούσα να το κάνω φοβόμουν! Είμαι χαρούμενη όμως και πολύ φοβισμένη γιατί απο χθες πονάω λίγο παραπάνω χαμηλά, περπάτησα και λίγο παραπάνω χθές., όμως δεν είδα καθόλου αίμα. Λογικά είμαι 4 εβδομάδων! Τελευταία περίοδος 8 Μαίου και μόνο μια επαφή προλάβαμε στις 19 Μαίου.

Θέλω όμως καθότι άσχετη να μου πείτε τι να κάνω από εδώ και πέρα.... Πότε να κλείσω ραντεβού στο γιατρό?? Πρέπει πριν πάω να έχω κάνει και κανα 2 χωριακές?? Από συμπληρώματα  πάντως παίρνω απο το Μάρτιο σίδηρο και φυλικό οξυ (χαπια gynotardyferon) γιατί έκανα το Μάρτιο εξετάσεις αίματος και είχα χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη. Η θεραπεία ήταν για τρεις μήνες και ολοκληρώνεται κανονικά την επόμενη βδομάδα... αλλά από οτι φαίνεται δεν νομίζω να τα σταματήσω αφού πλεον έμεινα έγκυος.

Τι να κάνω κορίτσια?

 

Συγχαρητήρια! Κανε μια χοριακη για να δει ο γιατρος πού περίπου βρίσκεται η κυηση και θα σου πει αυτός ποτε να πας να σε δει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...