Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

κοριτσια μουυυ με τις ανακατωσουρες τι κανετε??

η ωρα ειναι 4 και ακομα να φαω.. εχω κανει μεχρι στιγμης 2 εμετους.. ακομα κ το νερο βγαζω.. 

Εγω έχω παρατηρήσει πτι οταν είναι έντονες οι ανακατωσουρες εοναι επειδή έχω να φάω κατι πολλή ωρα .... προσπάθησε να βρεις κατι βα μπορέσεις να μασουλησεις... ότι κ να ειναι αυτό!! Μην αφηνεις το στομάχι άδειο! Βέβαια εγω δεν έχω κάνει εμετούς όποτε μπορεί να ειναι διαφορετική η περίπτωση σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

Εγω έχω παρατηρήσει πτι οταν είναι έντονες οι ανακατωσουρες εοναι επειδή έχω να φάω κατι πολλή ωρα .... προσπάθησε να βρεις κατι βα μπορέσεις να μασουλησεις... ότι κ να ειναι αυτό!! Μην αφηνεις το στομάχι άδειο! Βέβαια εγω δεν έχω κάνει εμετούς όποτε μπορεί να ειναι διαφορετική η περίπτωση σου....

εμετο κανω παντα εναν καθε πρωι 7-9 η ωρα.. πλεον το εχω συνηθισει.. εγω εκανα και τκ μεσημερι εναν και εβγαλα τα κορν φλεικς και το νερο..

δεν την παλευω με την ανακατωσουρα..πειναω κ δεν μπορω να φαω.

και τι τρως οταν εχεις ανακατωσουρες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Μπραβο κοριτσι! Με την πίεση στην κοιλιά κουνιόταν και το δικό μου πιο πολύ. Αλλά εμένα νομίζω το ήθελε ακίνητο για να κάνει τις μετρήσεις. Ασε που ήταν ο πρώτος κοιλιακος υπέρηχος και είχα τίγκα γεμάτη κυστη γιατί νόμιζα ότι έτσι έπρεπε. Καταλαβαίνετε πως ένιωθα με την πίεση....

Στη δουλειά εγώ ευτυχώς δεν έχω ορθοστασία και κουβαλημα. Στο σπίτι με τις δουλειές όμως φοβάμαι ότι το παρακανω. Κάνει βέβαια ο άντρας μου τα βαριά αλλά κάπως δεν είμαι ευχαριστημένη. Η μαμα μου λέει να συνηθίσω να μη με ενοχλει ακαταστασία. Πώς γίνεται αυτο όμως;

Χαχα...θα είχες πολύ πλάκα!!πραγματικά! Αλλά τι εννοείς πρώτος κοιλιακος?Μέχρι τώρα κάνατε κολπικό?

Με το σπίτι κ τη δουλειά κουράζομαι πολύ κ οταν βλέπω ακαταστασία νευριάζω εύκολα..κ γω προσπαθω να μη δίνω σημασία αλλά......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εμετο κανω παντα εναν καθε πρωι 7-9 η ωρα.. πλεον το εχω συνηθισει.. εγω εκανα και τκ μεσημερι εναν και εβγαλα τα κορν φλεικς και το νερο..

δεν την παλευω με την ανακατωσουρα..πειναω κ δεν μπορω να φαω.

και τι τρως οταν εχεις ανακατωσουρες??

Η αλήθεια ειναι πτι παντού διαβάζω ότι βοηθάνε οι φρυγανιές , τα παξιμάδια κλπ αλλα εγω δε μπορώ να τα φάω με τίποτα! Με το που ανακατεύομαι και φάω φρυγανιά με πιάνουν κ ξινίλες κ ανακατεύομαι χειρότερα... συνήθως τρωω μακαρόνια σκέτα με τυρί η ρύζι.... και για ενδιάμεσα γεύματα μέρικες φορές με βοηθανε τα φρούτα η στη χειρότερη κανένα κέικ η κρουασάν ... κάθε μέρα ομως μπορεί να με βοηθήσει κ κατι άλλο... δεν έχω κατι στάνταρ!! Βλέποντας κ κάνοντας... άσε δύσκολες οι ανακατωσουρες αλλα πιστεύω στον 4ο να ηρεμήσουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

Η αλήθεια ειναι πτι παντού διαβάζω ότι βοηθάνε οι φρυγανιές , τα παξιμάδια κλπ αλλα εγω δε μπορώ να τα φάω με τίποτα! Με το που ανακατεύομαι και φάω φρυγανιά με πιάνουν κ ξινίλες κ ανακατεύομαι χειρότερα... συνήθως τρωω μακαρόνια σκέτα με τυρί η ρύζι.... και για ενδιάμεσα γεύματα μέρικες φορές με βοηθανε τα φρούτα η στη χειρότερη κανένα κέικ η κρουασάν ... κάθε μέρα ομως μπορεί να με βοηθήσει κ κατι άλλο... δεν έχω κατι στάνταρ!! Βλέποντας κ κάνοντας... άσε δύσκολες οι ανακατωσουρες αλλα πιστεύω στον 4ο να ηρεμήσουν!!!

εμενα ενω οι φρυγανιες με ηρεμουσαν τωρα με κανουν χειροτερα .

μακαρονια εε??

για να δουμε θα φτιαξω να φαω μπας και φαει και το φασολακι μου τιποτα..

γιατι ετσι οπως το παωω το καημενο νηστικο θα ειναι... Νευρικη ανορεξια θα μ παθει το μικρουλι μ..!! χχχ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

εμενα ενω οι φρυγανιες με ηρεμουσαν τωρα με κανουν χειροτερα .

μακαρονια εε??

για να δουμε θα φτιαξω να φαω μπας και φαει και το φασολακι μου τιποτα..

γιατι ετσι οπως το παωω το καημενο νηστικο θα ειναι... Νευρικη ανορεξια θα μ παθει το μικρουλι μ..!! χχχ??

Ότι ειναι να πάρει το παίρνει!!! Μην ανησυχείς!!! Αυτό μια χαρά περνάει!!! Χιχιχιχι

μακαρονι με λιγο τρίμμενο τυρί... χωρίς σάλτσες κλπ... δοκίμασε το κ πες μπυ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Γιώργος γ είπε:

Χαχα...θα είχες πολύ πλάκα!!πραγματικά! Αλλά τι εννοείς πρώτος κοιλιακος?Μέχρι τώρα κάνατε κολπικό?

Με το σπίτι κ τη δουλειά κουράζομαι πολύ κ οταν βλέπω ακαταστασία νευριάζω εύκολα..κ γω προσπαθω να μη δίνω σημασία αλλά......

Ναι, πρώτο κοιλιακό στις 12 εβδ στην αυχενική! Εσύ έκανες απο την αρχη; Καποια στγμη λογικα θα μας ξανακανουν κολπικο, για να έλεγχο τραχήλου αλλά αργούμε ακόμα μαλλον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nala_89 είπε:

Ότι ειναι να πάρει το παίρνει!!! Μην ανησυχείς!!! Αυτό μια χαρά περνάει!!! Χιχιχιχι

μακαρονι με λιγο τρίμμενο τυρί... χωρίς σάλτσες κλπ... δοκίμασε το κ πες μπυ!! 

τωρα τα ψηνω.. θα φαω και θα σου πωω..

ευχαριστωω γλυκια ν??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω σε καταλαβαίνω... εμένα μου κράτησαν λίγο οι ανακατωσούρες αλλά ήταν πολύ άσχημα. Για τα μακαρόνια συμφωνώ, ιδίως με τυρι φέτα. Επίσης φιδέ με λεμονακι μου έφτιαχνε εμένα το στομάχι. Και νερό να πίνεις όλη μέρα μικρές γουλιές. Υπομονή κοριτσάκι, ειναι κατι που περνάει και δεν κάνει κακό στο μωράκι. Αυτό βρίσκει και μας ρουφάει όλα όσα χρειάζεται! Αν δεις ομως οτι έχεις πολλούς εμετούς και δεν μπορείς να κρατήσεις τίποτα, μιλά με το γιατρό σου, μπορεί να χρειαστεί να νοσηλευτείς 1 μερα για να αποφύγεις την αφυδάτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Irene_D είπε:

Καλησπέρα σας κοριτσακια!! Κάναμε κι εμείς αυχενική.. όλα άψογα!!! 1,3 mm η τιμή.. 13 εβδομάδων με έβγαλε και ΠΗΤ 12/01 .. ποσο ευτυχισμένη είμαι.. φύλο δεν μπόρεσε να μας πει με σιγουριά.. @Μελούλα μάλλον κοριτσάκι μας είπε.. αν είναι όντως κορίτσι δεν φταις για την πρόβλεψη.. απλά η σύλληψη έγινε άλλη μέρα μάλλον , ίσως γι αυτό δείχνει μεγαλύτερο το μωρό μας.. anyway σε 3 βδομαδες θα μας ξανά δει η γιατρός και εκεί θα μάθουμε..

Σας φιλώ όλες!!!!

Μπράβο κορίτσι μου όλο ευχάριστα να διαβάζουμε εδώ να παίρνουμε κουράγιο και εμείς που περιμένουμε την δική μας αυχενική...ευχομαι να έχεις ένα γερό μωράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Γιώργος γ είπε:

Χαχα...θα είχες πολύ πλάκα!!πραγματικά! Αλλά τι εννοείς πρώτος κοιλιακος?Μέχρι τώρα κάνατε κολπικό?

Με το σπίτι κ τη δουλειά κουράζομαι πολύ κ οταν βλέπω ακαταστασία νευριάζω εύκολα..κ γω προσπαθω να μη δίνω σημασία αλλά......

Τον πρώτο κοιλιακό εγώ τον έκανα στην 9η εβδομάδα. Στην Αυχενική έκανα και τα δυο.Πιστεψε με μετά από αυτό που έπαθα πλέον δεν με νοιαζει ούτε το σπίτι ούτε η δουλειά. Πρώτα από όλα η μπέμπα. Είναι ενοχλητική η ακαταστασία, αλλά αν είχα επιλογή θα την διάλεγα αντί της αποκόλλησης.Και σκέψου ότι είχα πολύ εύκολη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Γιώργος γ είπε:

Εγώ δουλεύω κανονικά..8ωρο κ ορθοστασία, σκυψιματα.. κουράζομαι αρκετά..Αλλά δεν τους έχω πει ακομα τπτ..περιμένω την αυχενικη..

ΠΗΤ δεν ξέρω ακριβώς.. Μέσα στ Γενάρη. Δεν έχουμε συζητήσει κατι πιο συγκεκριμένο..

Και εγώ έτσι ήμουν μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα,και τις δουλειές στο σπίτι κανονικά. Μόνο τα πολύ βαριά είχα σταματήσει να σηκώνω. Στην δουλειά τους το είπα πριν την Αυχενική. Άρχισε να φαίνεται κοιλίτσα και επειδή έκοψα το κάπνισμα το ειχαν ψιλιαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Να ρωτήσω .... γενικά πως κοιμάστε;;; Έχω θέμα γιατί κοιμόμουν πάντα μπρούμυτα και ακομα επειδή δεν έχω μεγάλη κοιλιά γυρίζω μπρούμυτα και σκέφτομαι αν κάνει η αν δημιουργώ θέμα! Η αλήθεια ειναι ότι ξεχνάω να ρωτήσω το γιατρό.... έχετε συζητήσει εσείς κατι;;

Πρέπει να συνηθίσεις να κοιμάσαι στο πλάι. Το μπρούμυτα και σύντομα και το ανάσκελα δεν κάνουν καλό στο παιδί και θα δεις οτι δεν σε βολεύουν κιόλας πλέον. Κοιταξε μήπως πάρεις μαξιλάρι θηλασμού. Εμένα με βοηθάει πολύ. Ανακουφίζεται και η κύστη μου από την πίεση της μήτρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Irene_D είπε:

Καλησπέρα σας κοριτσακια!! Κάναμε κι εμείς αυχενική.. όλα άψογα!!! 1,3 mm η τιμή.. 13 εβδομάδων με έβγαλε και ΠΗΤ 12/01 .. ποσο ευτυχισμένη είμαι.. φύλο δεν μπόρεσε να μας πει με σιγουριά.. @Μελούλα μάλλον κοριτσάκι μας είπε.. αν είναι όντως κορίτσι δεν φταις για την πρόβλεψη.. απλά η σύλληψη έγινε άλλη μέρα μάλλον , ίσως γι αυτό δείχνει μεγαλύτερο το μωρό μας.. anyway σε 3 βδομαδες θα μας ξανά δει η γιατρός και εκεί θα μάθουμε..

Σας φιλώ όλες!!!!

δεν πειραζει κοριτσι μου, ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο ετσι κι αλλιως η μαντικη μου χαχα..με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

κι εγω περιμενω 16/7 να κανω την αυχενικη...ας ειναι ολα καλα για ολες μας !!

κοριτσι μου εσυ...ηρεμησε..ολα καλα, μονο θα ξεκουραζεσαι και ολα θα πανε καλα..ειδες που αγχωνοσουν; αντε με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσες δεν ειστε στη λιστα με τις πητ που ειχε την καλοσυνη να φτιαξει η @asda γραψτε μας την πητ σας να συμπληρωθει η λιστα μας και αργοτερα θα βαλουμε και φυλο!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Στη δουλειά εγώ ευτυχώς δεν έχω ορθοστασία και κουβαλημα. Στο σπίτι με τις δουλειές όμως φοβάμαι ότι το παρακανω. Κάνει βέβαια ο άντρας μου τα βαριά αλλά κάπως δεν είμαι ευχαριστημένη. Η μαμα μου λέει να συνηθίσω να μη με ενοχλει ακαταστασία. Πώς γίνεται αυτο όμως;

ασε..κι εγω ειμαι λιγο..Μονικα απο τα Φιλαρακια!! θελω ταξη στο σπιτι..και οντως καλα λεει η μαμα σου, γιατι με το νεογεννητο θα προεχει να ξεκουραζεσαι οταν κοιμαται, ή εστω να κοιτας τον τοιχο απεναντυ χαχα, και καλο θα ειναι να βαζουμε προτεραιοτητες στη ζωη..τωρα προεχει μια ηρεμη εγκυμοσυνη, εγω βεβαια τωρα κανω δουλειες, μονο βαρη δε σηκωνω..αργοτερα θα προεχει το νεογεννητο και η ψυχικη σου υγεια, αρα γιατι να αγχωνεσαι για το σπιτι; πρεπει να βρεις ενα προγραμμα να γινονται τα βασικα εστω, ο,τι θεωρεις εσυ βασικο για το σπιτι σου βεβαια, και αν κανει και ενα φαγακι ο συζηγος αν δεν προλαβαινεις στις αρχες, ολα μια χαρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

τελικα με εσωσαν τα μακαρονια με τυρι..και ηρεμησα..!!

εστω κι αυτο κατι ειναι παρα να ειμαι νηστικη!

❤❤

Τελειααααα!!!! Ειναι κατι εύκολο που ηρεμεί το στομάχι !!

Θέλει δοκιμές γενικά !σημερα σπυ κάνει το ένα αυριο κατι άλλο!!!!! Πάντως για δύσκολες ώρες τα μακαρόνια κ το ρύζι ειναι ότι πρέπει! 

Χαιρομαι που έπιασε και σε σένα!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hope25 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου όλο ευχάριστα να διαβάζουμε εδώ να παίρνουμε κουράγιο και εμείς που περιμένουμε την δική μας αυχενική...ευχομαι να έχεις ένα γερό μωράκι..

Ευχαριστώ κορίτσι μου!!! Με το καλό να την κανετε και οι υπόλοιπες και να είναι όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Erka είπε:

@Irene_D συγχαρητήρια κοριτσι μου!!! 

Σ ευχαριστώ πολύ!!! Ζούμε μεγάλες στιγμές κορίτσια!! Με το καλό όλες μας να κρατήσουμε γερά παιδάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μελούλα είπε:

δεν πειραζει κοριτσι μου, ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο ετσι κι αλλιως η μαντικη μου χαχα..με το καλο!!

Ευχαριστώ πολύ!!! Κοίταξε , για να το βρεις όμως κι εσυ θέλεις σωστά δεδομένα.. όποτε ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ελπίζω να μην φτάσετε μέχρι την ρήξη κορίτσι μου θα είναι δύσκολο για όλους σας κάτι τέτοιο 
    • Από τιμές πάνω κάτω ο Ενδοκρινολογος τα ίδια μας έδωσε 120 μετά το φαγητό και το νηστείας κάτω από 95 εμένα τώρα τα είπε ο γυναικολογος αυτά γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πήρε θέση για το ζαχαρο αλλά επειδή είχα θεματάκι και στη πρώτη και το μωρο γεννήθηκε με καλά κιλά το αμνιακό ήταν φυσιολογικό και εγω δεν πήρα πολύ βαρος 12,5 κιλά ούτε είχα παραπανίσια κιλά όταν άρχισε η εγκυμοσύνη τώρα σε αυτήν είπε και λίγο πιο πανω πηγαίνεις μια στο τόσο δεν πειράζει μόνο να μην τρώω κάθε μέρα γλυκά μου λέει πες πχ κάθε Σάββατο θα τρώω ένα παγωτο και τέλος  εμενα το Μηχανάκι μου με τις μετρησεις από την μικροβιολογικό είναι ότι να ναι είχε 16 μονάδες διαφορά πάνω το μηχανάκι από το μικροβιολογικό εχτές πήγα έκανα πάλι εξετάσεις να δω τι θα με στείλουν σήμερα  Αλλά τώρα αλλαξα γυναικολόγο όποτε ο καινούργιος δεν ξέρω τι γνωμη έχει για το ζαχαρο περιμενει την καμπύλη μου 😬
    • Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα λίγο την γνώμη σας, σε όσες έχετε γεννήσει. Πριν μείνω έγκυος είχα θετικό τεστ ωορρηξίας 14-15η μέρα. Είχα βέβαια κ πολύ έντονα συμπτώματα, πονάκια και αίμα την ημέρα της ωορρηξίας, οπότε την καταλάβαινα. Τώρα είναι ο πρώτος κύκλος μετά την γεννά κ είμαι 16η μέρα κ δεν έχω νιώσει τίποτα. Έκανα κ τεστ ψηφιακό που έχω κ η γραμμή είναι τρομερά άχνη. Δεν το ρωτάω για να προσπαθήσουμε, αλλά κυρίως για να δω αν υπάρχει περίπτωση να «χάλασε» ο κύκλος μου. Επίσης, ενώ είχα έντονη ροή για 5-6 μέρες, αυτήν την φορά ήταν 4 μέρες. Αλλάζει δλδ ο κύκλος μετά από γέννα;
    • ραφ μου μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικές γνώμες..εκεί τσαντίζομαι δηλ..μιλάμε για εικόνα σε υπέρηχο, ούτε καν για υποκειμενική άποψη σε καποιες εξετάσεις..τι να πω.. Η προλακτίνη μου είναι γύρω στο 45-50..έχω κάνει με τον ενδοκρινολόγο και μια πιο ειδική εξέταση που ονομάζεται μακροπρολακτίνη και από αυτό ουσιαστικά μου είχε πει ότι ακομη και που είναι ανεβασμένη δεν με επηρεάζει κάπου..πήρα ντοστινεξ 2 φορες την εβδομαδα για 3 μήνες, μετά το διέκοψα και σε επανέλεγχο μετά από 2 μήνες είδαμε ότι είχε ανέβει ξανά..έκανα και μαγνητική και ήταν καθαρή! Τώρα παίρνω μισο χάπι την εβδομάδα γιατί είχα παρατηρήσει μια μείωση στη ροή της περιόδου και είπαμε μήπως παίζει ρόλο η προλακτίνη..και ο ενδοκρινολόγος παντως και η νεα γυναικολόγος μου είπαν ότι δεν επηρεάζει την σύλληψη στην περίπτωση μου..
    • δυστυχώς δεν θα σταματήσει..είναι θέμα τύχης καθαρά που θα πέσουμε.. ισχύει αυτό με το ιντερνετ..είναι λίγο δίκοπο αλλά αν ξέρεις πως να χειριστείς τις πληροφορίες νομίζω πως λειτουργεί υπερ μας...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...