Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Εγώ για τα άλματα μετράω απ τη γέννηση! 

Τις 2 τελευταίες βδομαδες κάθονται περισσότερο στο ριλαξ, που έχουν αρχίσει να παρατηρούν αυτά που κρέμονται, τους μιλάνε κλπ.. 

Έχετε περασει καποιο; πως ηταν; τι αλλαγή παρατηρησες στα μωρακια αφου τελείωσε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η PanB είπε:

Έχετε περασει καποιο; πως ηταν; τι αλλαγή παρατηρησες στα μωρακια αφου τελείωσε;

Γενικά βλέπω πως τα άλματα ειναι σχεδόν κοντά στο μήνα, ανα 4 βδομαδες στην ουσία.. διακρίνω αλλαγές στα αντανακλαστικά τους.. πχ στηρίζουν κεφάλι, παρατηρούν-κοιτάζουν καλύτερα εμάς, τα παιχνίδια τους.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PanB εγώ 40 μερες λοχεια, μετά 2 μέρες μόνο ροζ (που νόμιζα ότι ήρθε περιοδος) και μετά τίποτα. Είμαστε 3 μηνών και αποκλειστικό θηλασμό!

Τα άλματα εγώ ξέρω 3 εβδομάδες, 6 εβδομάδες, 3 μήνες, 6 μηνες. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου επειδή το παρατήρησα επί τούτου αλλά αν ήταν όντως άλλα τα εκείνες τις μέρες ήταν λίγο πιο γκρινιάρης, ήθελε συνέχεια στήθος και τέτοια, αλλά όντως κατακτούσε και κάτι. Πχ χαμόγελο ανταπόκρισης, στήριξη κεφαλιού κλπ. Από το 2ο μήνα που βλέπουν πιο καθαρά θέλει να παρατηρεί τον κόσμο. Τώρα όταν ξυπνάει κάποιες φορές κάθεται μόνος του κουνάει χέρια πόδια, μιλάει στα παιχνίδια του και στους... τοίχους ?? γελάει! Είναι απίθανος! Σκέφτομαι ότι επειδή παντα ανταποκρινόμασταν στο κλάμα του και δεν του αρνηθήκαμε ποτέ αγκαλιά, παιχνίδι, φαΐ κλπ, σαν να ξέρει τώρα ότι δεν χρειάζεται να κλάψει αμέσως. Αν το ζητήσει θα έρθει χωρίς καθυστέρηση! 

Επίσης εχει κάποιες μέρες τώρα που κοιμάται γεμάτο 5ωρο! Τεράστιο βήμα! Και μπορώ να πω ότι βλέπω βελτίωση στην ξεκούραση μου. Αλλα να ρωτησω βρε κορίτσια αν κοιμάται 8 ώρες, εσάς δεν γεμίζει το στηθος; Εγώ στο 3ωρο θέλω να τον ταιζω. Για μένα δηλαδή, για ανακούφιση. Μήπως δεν έχει εδραιωθει; τι στο καλο;

Έχω και άλλη ερωτηση: από κακακια πώς πάτε; Έχει καθημερινά λερωμένη πάνα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@PanB εγώ 40 μερες λοχεια, μετά 2 μέρες μόνο ροζ (που νόμιζα ότι ήρθε περιοδος) και μετά τίποτα. Είμαστε 3 μηνών και αποκλειστικό θηλασμό!

Τα άλματα εγώ ξέρω 3 εβδομάδες, 6 εβδομάδες, 3 μήνες, 6 μηνες. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου επειδή το παρατήρησα επί τούτου αλλά αν ήταν όντως άλλα τα εκείνες τις μέρες ήταν λίγο πιο γκρινιάρης, ήθελε συνέχεια στήθος και τέτοια, αλλά όντως κατακτούσε και κάτι. Πχ χαμόγελο ανταπόκρισης, στήριξη κεφαλιού κλπ. Από το 2ο μήνα που βλέπουν πιο καθαρά θέλει να παρατηρεί τον κόσμο. Τώρα όταν ξυπνάει κάποιες φορές κάθεται μόνος του κουνάει χέρια πόδια, μιλάει στα παιχνίδια του και στους... τοίχους ?? γελάει! Είναι απίθανος! Σκέφτομαι ότι επειδή παντα ανταποκρινόμασταν στο κλάμα του και δεν του αρνηθήκαμε ποτέ αγκαλιά, παιχνίδι, φαΐ κλπ, σαν να ξέρει τώρα ότι δεν χρειάζεται να κλάψει αμέσως. Αν το ζητήσει θα έρθει χωρίς καθυστέρηση! 

Επίσης εχει κάποιες μέρες τώρα που κοιμάται γεμάτο 5ωρο! Τεράστιο βήμα! Και μπορώ να πω ότι βλέπω βελτίωση στην ξεκούραση μου. Αλλα να ρωτησω βρε κορίτσια αν κοιμάται 8 ώρες, εσάς δεν γεμίζει το στηθος; Εγώ στο 3ωρο θέλω να τον ταιζω. Για μένα δηλαδή, για ανακούφιση. Μήπως δεν έχει εδραιωθει; τι στο καλο;

Έχω και άλλη ερωτηση: από κακακια πώς πάτε; Έχει καθημερινά λερωμένη πάνα; 

Αχ θα τρελαθώ με την περιγραφη του όταν ξυπναει ??? λες να είχε κι εμενα γκρινια λόγω αλματος; ? μαζευε πάντως τα ποδαρακια της στην κοιλίτσα και φώναζε οπως μου είχε πει η παιδίατρος.. Ευτυχώς είναι καλυτερα τωρα.. Και μας έσκασε και οντως, ξεκίνησε να κοιτάει τα προσωπα μας και το χωρο γυρω της και μας εσκασε και το πρωτο φαφουτικο χαμογελο ?

Κι εγώ 2 μερες τώρα εσπασα το ρεκορ μου και κοιμήθηκα 4 ωρες χωρίς διάλειμμα?? το στήθος μου κι εμενα στο 3ωρο γεμιζει αλλα πιστεύω πως αν αρχίσει να τρώει με πιο μεγάλα χρονικά διαστηματα αναμεσα θα ρυθμιστεί η παραγωγή ανάλογα.. οχι; ? σε μια συζήτηση που ειχα με μια φίλη μου που εχει ενα μωρακι 10 μηνων μου ειπε πως ακομα καποιες φορες νιώθει γεμάτο το στήθος της να γεμίζει..

Οσο για τις πανες, εμείς χεζουμε τον κοσμο όλο  ?? γυρω στις 6 πανες την ημερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα κι εμείς έτσι χεζαμε τον κόσμο όλο αλλά τον τελευταίο μήνα τα έχει κάνει....κρατηθείτε...4 φορές! 1 φορά την εβδομάδα περίπου! Η παιδίατρος μου είπε βέβαια να μην ανησυχώ εφόσον δεν είναι σκληρά και δεν δείχνει να δυσφορει ο ίδιος. Μας φαίνεται αδιανόητο, βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του, αλλά τι να κάνουμε; Καταλαβαίνεις, όταν τα κανει γίνεται πάρτυ! Κι ο μικρός τραγουδιστής! Αλήθεια, χεζει τραγουδώντας! ?? Και συνοδεία πνευστών εννοείται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Χαχαχα κι εμείς έτσι χεζαμε τον κόσμο όλο αλλά τον τελευταίο μήνα τα έχει κάνει....κρατηθείτε...4 φορές! 1 φορά την εβδομάδα περίπου! Η παιδίατρος μου είπε βέβαια να μην ανησυχώ εφόσον δεν είναι σκληρά και δεν δείχνει να δυσφορει ο ίδιος. Μας φαίνεται αδιανόητο, βάζουμε τον εαυτό μας στη θέση του, αλλά τι να κάνουμε; Καταλαβαίνεις, όταν τα κανει γίνεται πάρτυ! Κι ο μικρός τραγουδιστής! Αλήθεια, χεζει τραγουδώντας! ?? Και συνοδεία πνευστών εννοείται ?

Χαχαχαχα πεθαινω! Ναι στον αποκλειστικο θηλασμο μπορεί να κάνουν και μεχρι 15 μερες να τα κάνουν ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι μπορεί να τρώει τη μέρα κάθε 1,5 -2 ώρες και τη νύχτα να περνάνε 6 ώρες για να φαει; ρυθμίζεται έτσι ή θα γίνει τρόμπα από το φουσκωμα-ξεφουσκωμα;

Αν μαζεύει έτσι τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγεται και γκρινιάζει, δοκίμασε να του κάνεις μασαζακι στην κοιλίτσα με λαδάκι κατά προτίμηση και με τη φορά του ρολογιού. Το καλύτερο θα ήταν όταν είναι ηρεμη με μαλακή κοιλιά, δηλ όχι την ώρα που σφίγγεται. Στον δικό μου πάντως έπιανε και φυσικά άρχιζε η συναυλία των πνευστών που λέγαμε πριν ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Χαχαχαχα πεθαινω! Ναι στον αποκλειστικο θηλασμο μπορεί να κάνουν και μεχρι 15 μερες να τα κάνουν ??

15 μερες;;;; Ε ρε τι έχει να γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι μπορεί να τρώει τη μέρα κάθε 1,5 -2 ώρες και τη νύχτα να περνάνε 6 ώρες για να φαει; ρυθμίζεται έτσι ή θα γίνει τρόμπα από το φουσκωμα-ξεφουσκωμα;

Αν μαζεύει έτσι τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγεται και γκρινιάζει, δοκίμασε να του κάνεις μασαζακι στην κοιλίτσα με λαδάκι κατά προτίμηση και με τη φορά του ρολογιού. Το καλύτερο θα ήταν όταν είναι ηρεμη με μαλακή κοιλιά, δηλ όχι την ώρα που σφίγγεται. Στον δικό μου πάντως έπιανε και φυσικά άρχιζε η συναυλία των πνευστών που λέγαμε πριν ??

Για τρομπα μας βλεπω οπως και να χει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@PanB εγώ 40 μερες λοχεια, μετά 2 μέρες μόνο ροζ (που νόμιζα ότι ήρθε περιοδος) και μετά τίποτα. Είμαστε 3 μηνών και αποκλειστικό θηλασμό!

Τα άλματα εγώ ξέρω 3 εβδομάδες, 6 εβδομάδες, 3 μήνες, 6 μηνες. Μπορεί να ήταν και ιδέα μου επειδή το παρατήρησα επί τούτου αλλά αν ήταν όντως άλλα τα εκείνες τις μέρες ήταν λίγο πιο γκρινιάρης, ήθελε συνέχεια στήθος και τέτοια, αλλά όντως κατακτούσε και κάτι. Πχ χαμόγελο ανταπόκρισης, στήριξη κεφαλιού κλπ. Από το 2ο μήνα που βλέπουν πιο καθαρά θέλει να παρατηρεί τον κόσμο. Τώρα όταν ξυπνάει κάποιες φορές κάθεται μόνος του κουνάει χέρια πόδια, μιλάει στα παιχνίδια του και στους... τοίχους ?? γελάει! Είναι απίθανος! Σκέφτομαι ότι επειδή παντα ανταποκρινόμασταν στο κλάμα του και δεν του αρνηθήκαμε ποτέ αγκαλιά, παιχνίδι, φαΐ κλπ, σαν να ξέρει τώρα ότι δεν χρειάζεται να κλάψει αμέσως. Αν το ζητήσει θα έρθει χωρίς καθυστέρηση! 

Επίσης εχει κάποιες μέρες τώρα που κοιμάται γεμάτο 5ωρο! Τεράστιο βήμα! Και μπορώ να πω ότι βλέπω βελτίωση στην ξεκούραση μου. Αλλα να ρωτησω βρε κορίτσια αν κοιμάται 8 ώρες, εσάς δεν γεμίζει το στηθος; Εγώ στο 3ωρο θέλω να τον ταιζω. Για μένα δηλαδή, για ανακούφιση. Μήπως δεν έχει εδραιωθει; τι στο καλο;

Έχω και άλλη ερωτηση: από κακακια πώς πάτε; Έχει καθημερινά λερωμένη πάνα; 

Εμένα η μπεμπα κάνει κακά 2 φορές τη μέρα περίπου. Ο μπέμπης, ενώ έκανε κ εκεινος 1-2 φορές τη μέρα, τώρα ξαναμωραθηκε κ τα κάνει πάλι μετά από κάθε γευμα!! ?

τώρα ετοιμαζόμαστε να πάμε για εμβόλιο κ έχω ένα αγχος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η rosemaryf είπε:

Εμένα η μπεμπα κάνει κακά 2 φορές τη μέρα περίπου. Ο μπέμπης, ενώ έκανε κ εκεινος 1-2 φορές τη μέρα, τώρα ξαναμωραθηκε κ τα κάνει πάλι μετά από κάθε γευμα!! ?

τώρα ετοιμαζόμαστε να πάμε για εμβόλιο κ έχω ένα αγχος..

Με το καλο το τσιμπηματακι! Αγχώνεσαι για την στιγμή του εμβολίου ή για το μετα; Μήπως κάνουν πυρετό; κι εμείς αύριο εμβολιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Με το καλο το τσιμπηματακι! Αγχώνεσαι για την στιγμή του εμβολίου ή για το μετα; Μήπως κάνουν πυρετό; κι εμείς αύριο εμβολιο!

Ευχαριστούμε! Γυρίσαμε πριν λίγο!

για τον πυρετό αγχώνομαι, γιατί τον προηγούμενο μήνα έκαναν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααααα ??Εμεις καναμε εμβολιο χτες.ενα αα ακουστηκε μισο λεπτο μονο κ μετα γελουσαμε!ευτυχως!πυρετό συγχιση και τ σχετικα τιποτα κυριες ευτυχώς!αλματα κ εμενα μ εκανε κ ειχε διαφορες μετα.στηριζει τ κεφαλι της πολυ ωρα μονη της οταν ειναι ορθια γ να ρευτει ειδικα η γιατρος επαθε πλακα.ξυπναει κ μιλαει στ οαντα γυρω της κ οταν θελει να κοιμηθεί ζηταει πιπιλα κ κοιμάται μονη της ουτε να κουναμε ουτε τιποτα.και πλεον κοιμομαστε σερι τα βραδια 10-7 τ πρωι.κακακια κανει τ πολυ δυο φορές τη μερα. Κ εχει κ μερες που δεν κανει καθολου.αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι οκ δεν υπαρχει πρόβλημα.ειμαστε 4.600 που μας μετρησε και 56 εκατοστα!ξανα εμβολιο στις 10 απριλιου λογω ταξιδιού.γ ιλαρα σας ειπαν? Να προσεχετε εχει εξαρση μας ειπε αλλα επειδη εγω ειχα κανει κ τις δυο δοσεις εμβολιου εχει αντισωματα εως 9 μηνων.η αν εχετε περασει ιλαρά τ ιδιο ισχυει.μας ειπε κ γ ταυτο εμβολιο γ την γαστρεντερίτιδα..ξερετε κατι?σας τ ανεφεραν εσας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

Καλημεραααααα ??Εμεις καναμε εμβολιο χτες.ενα αα ακουστηκε μισο λεπτο μονο κ μετα γελουσαμε!ευτυχως!πυρετό συγχιση και τ σχετικα τιποτα κυριες ευτυχώς!αλματα κ εμενα μ εκανε κ ειχε διαφορες μετα.στηριζει τ κεφαλι της πολυ ωρα μονη της οταν ειναι ορθια γ να ρευτει ειδικα η γιατρος επαθε πλακα.ξυπναει κ μιλαει στ οαντα γυρω της κ οταν θελει να κοιμηθεί ζηταει πιπιλα κ κοιμάται μονη της ουτε να κουναμε ουτε τιποτα.και πλεον κοιμομαστε σερι τα βραδια 10-7 τ πρωι.κακακια κανει τ πολυ δυο φορές τη μερα. Κ εχει κ μερες που δεν κανει καθολου.αλλα η γιατρος ειπε οτι ειναι οκ δεν υπαρχει πρόβλημα.ειμαστε 4.600 που μας μετρησε και 56 εκατοστα!ξανα εμβολιο στις 10 απριλιου λογω ταξιδιού.γ ιλαρα σας ειπαν? Να προσεχετε εχει εξαρση μας ειπε αλλα επειδη εγω ειχα κανει κ τις δυο δοσεις εμβολιου εχει αντισωματα εως 9 μηνων.η αν εχετε περασει ιλαρά τ ιδιο ισχυει.μας ειπε κ γ ταυτο εμβολιο γ την γαστρεντερίτιδα..ξερετε κατι?σας τ ανεφεραν εσας?

Κ εμένα έκλαψαν την ώρα του τσιμπήματος κ ευτυχώς αυτή τη φορά δεν έκαναν πυρετό ή δεν είχαν πόνο στο μπουτάκι οπως την προηγούμενη φορά! 

Εμείς επόμενο εμβόλιο μες στη Μ. Εβδομάδα. 

Για τη γαστρεντερίτιδα εννοείς το πόσιμο εμβόλιο; Αν εννοείς αυτό, το κάναμε στο 2ο μήνα. Για την ιλαρά δε μας ανέφερε κάτι, μπορεί να μην εχουν σημειωθεί κρούσματα στην περιοχή μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γεια σας.να σας ρωτήσω ισχύει ότι με την εναλλαγή του στήθος συνέχεια το μωρό δεν παίρνει το λιπαρό γάλα μόνο ξεδιψάει;Η δικιά μου κάθεται μόνο 10’ και κοιμάται και την αλλάζω για την ενεργοποιησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Κ εμένα έκλαψαν την ώρα του τσιμπήματος κ ευτυχώς αυτή τη φορά δεν έκαναν πυρετό ή δεν είχαν πόνο στο μπουτάκι οπως την προηγούμενη φορά! 

Εμείς επόμενο εμβόλιο μες στη Μ. Εβδομάδα. 

Για τη γαστρεντερίτιδα εννοείς το πόσιμο εμβόλιο; Αν εννοείς αυτό, το κάναμε στο 2ο μήνα. Για την ιλαρά δε μας ανέφερε κάτι, μπορεί να μην εχουν σημειωθεί κρούσματα στην περιοχή μας!

Ναι ναι αυτο!κ εμεις θα τ κανουμε γιατι το Σεπτέμβριο η μικρη αναγκαστικα θα παει σχολειο οποτε μην εχουμε τιποτα!!εμας μας τ ειπε για ιλαρα πιο πολυ και για το ταξιδι για να έχουμε το νου μας!αντε με το καλο κ τ επομενο χωρις καμια παρενεργεια σας ευχομαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

Ναι ναι αυτο!κ εμεις θα τ κανουμε γιατι το Σεπτέμβριο η μικρη αναγκαστικα θα παει σχολειο οποτε μην εχουμε τιποτα!!εμας μας τ ειπε για ιλαρα πιο πολυ και για το ταξιδι για να έχουμε το νου μας!αντε με το καλο κ τ επομενο χωρις καμια παρενεργεια σας ευχομαι?

Ευχαριστουμε! Επίσης! 

εμείς νομίζω περιττό που το κάναμε, αλλα αφού το είπε ο γιατρός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nikgen είπε:

κορίτσια γεια σας.να σας ρωτήσω ισχύει ότι με την εναλλαγή του στήθος συνέχεια το μωρό δεν παίρνει το λιπαρό γάλα μόνο ξεδιψάει;Η δικιά μου κάθεται μόνο 10’ και κοιμάται και την αλλάζω για την ενεργοποιησω

Γεια σου! Έχω διαβασει πως στην αρχή αυτο που βγαίνει απ το στήθος είναι ελαφρύ γάλα κ δεν αρκεί για να πάρει θερμίδες το μωρό, κ καλό είναι να μην αλλάζουμε στήθος στον ίδιο θηλασμό! Τώρα δεν ξέρω.. εγώ, έχοντας δίδυμα, έχει το καθενα το δικό του στήθος, κ έτσι αν τα ξαναβαλω να θηλάσουν, πάλι στο ίδιο θα τα βάλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η nikgen είπε:

κορίτσια γεια σας.να σας ρωτήσω ισχύει ότι με την εναλλαγή του στήθος συνέχεια το μωρό δεν παίρνει το λιπαρό γάλα μόνο ξεδιψάει;Η δικιά μου κάθεται μόνο 10’ και κοιμάται και την αλλάζω για την ενεργοποιησω

Κορίτσι αυτό που λες ισχύει και δεν ισχύει. Στην πραγματικότητα η σύσταση του μητρικού γάλακτος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Πχ τις πρωινές ώρες είναι πιο λιπαρό. Πράγματι, στην αρχή του θηλασμου έρχεται το υδαρες (ξεδιψαστικο) και προς το τέλος έρχεται το λιπαρό (χορταστικό). Τωρα Πότε είναι η αρχή και πότε το τελος , αυτό καθορίζεται από το ίδιο το παιδί και τις ανάγκες του. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν αυτοί οι χρόνοι για όλα τα μωρα. Πρέπει να το δει κανείς εξατομικευμένα. Πχ ο δικός μου πλέον δεν πίνει πάνω από 10 λεπτά συνολικά. Ε, φαντάζομαι στο 7ο λεπτό περίπου έχει αρχίσει να γίνεται πιο λιπαρό. Τα λέω έτσι μπακαλιστικα, αλλά ο παιδίατρος τα λέει πολύ ωραία και απλά http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/η-μοναδικότητα-του-μητρικού-γάλακτος/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/3/2019 at 8:43 ΠΜ, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

και πλεον κοιμομαστε σερι τα βραδια 10-7 τ πρωι.

Καλέ τι διαβάζουν τα άγρυπνα ματάκια μου;; φτου φτου μπράβο σας! Και στα δικά μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλέ τι διαβάζουν τα άγρυπνα ματάκια μου;; φτου φτου μπράβο σας! Και στα δικά μας!

Άγρυπνα στη μία; στις 4.30 τι είναι; ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλέ τι διαβάζουν τα άγρυπνα ματάκια μου;; φτου φτου μπράβο σας! Και στα δικά μας!

Κ εμείς, δόξα τω Θεω, την τελευταία εβδομάδα κοιμόμαστε πολύ καλά! Χθες η μπεμπα έκλεισε 12,5 ωρες σερί ύπνου κ ο μπέμπης 8ωρο, έφαγε κ ξανακοιμηθηκε άλλο ένα 3ωρο! 

Τι να πω, μακάρι να κρατήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Κ εμείς, δόξα τω Θεω, την τελευταία εβδομάδα κοιμόμαστε πολύ καλά! Χθες η μπεμπα έκλεισε 12,5 ωρες σερί ύπνου κ ο μπέμπης 8ωρο, έφαγε κ ξανακοιμηθηκε άλλο ένα 3ωρο! 

Τι να πω, μακάρι να κρατήσει!

???? με θηλασμό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η PanB είπε:

???? με θηλασμό;

Ναι, αποκλειστικό θηλασμό! Τι να πω, τόσο πολύ να μεταλλάχθηκαν με το που κλείσαμε τρίμηνο..;; ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η rosemaryf είπε:

Ναι, αποκλειστικό θηλασμό! Τι να πω, τόσο πολύ να μεταλλάχθηκαν με το που κλείσαμε τρίμηνο..;; ?

Περιμένω το 3μηνο με αγωνία ? άλλο τόσο θέλω χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον τράχηλο δεν το μετρησε κολπικά όποτε ίσως για αυτο να έχει διαφορά στις μετρησεις του  και άλλη κοπέλα που διάβασα εδώ μέσα το είχε πει αυτό ότι στην β επιπέδου ήταν πιο μακρύς από την αυχενική 🤷‍♀️ Στο τέλος τον ρώτησα όλα είναι καλά ; Και μου είπε ναι με το καλό 
    • Σ ευχαριστώ πολύ!! Έβαλα τα μεγάλα μέσα κ κοιμήθηκαν.. Ξάπλωσα μαζί τους μέχρι να τους πάρει..
    • Καλησπέρα κορίτσια. Όσον αφορά το πότε και αν κάνουμε ωορρηξία βλέπω ότι είναι μεγάλο θέμα. Πριν μείνω έγκυος είχα κύκλο 25-27 μέρες και με το που τελείωνε η περίοδος ξεκινούσα επαφές. Την πρώτη φορά δεν προσπαθούσα στοχευμένα και έμεινα έγκυος στον δεύτερο μήνα ελεύθερων επαφών (που δυστυχώς κατέληξε σε παλινδρομη). Την δεύτερη φορά, πάλι σε διάστημα 2-3 κύκλων, πιο εντατικά και στοχευμένα και απέκτησα τον γιο μου. Την τρίτη φορά, είχα ήδη πιο μεγάλους κύκλους, νομίζω πολλές φορές δεν γινόταν ωορρηξία. Και όμως μόλις ένιωσα ότι μάλλον είχα και επεδίωξα επαφές έμεινα έγκυος (βιοχημική). Σε γενικές γραμμές πολύ εύκολα μου ήρθαν όλες. Όμως πλέον με τα σημερινά δεδομένα, δεν ξέρω αν θέλω να κάνω τεστ ωορρηξίας γιατί φοβάμαι ότι αν είναι αρνητικά θα απογοητευτω. Και ο χρόνος δεν είναι υπέρ μου πλέον, αλλά αν αρχίσω να μετράω μέρες και κάνω συνέχεια τεστ και αγχωθω δεν νομίζω να είναι καλύτερα. Ίσως κάποιες φορές πρέπει να ακολουθούμε το ένστικτο μας.  
    • Εγώ μόνο ένα σφράγισμα που έσπασε έχω και πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε μέτα τον 5ο. Τώρα ακόμα δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια. Με το γυναικολόγο σου πρέπει να μιλήσεις πάντως πιστεύω...
    • Ε μια χαρά. Ο τράχηλος που μάκρυνε;;; είναι φυσιολογικό; Ανυπομονώ για το βράδυ είναι η αλήθεια!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...