Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Στις πόσες μέρες ανακτήσατε το βάρος γέννησης; (με μεικτή διατροφή ή αποκλειστικό θηλασμό;)

εμεις γεννηθηκαμε 1.1.2019 3.510, βγήκε 3.300, και στις 8.1.2019 ηταν 3950. με αποκλειστικο θηλασμό. 

για τις επισκεψεις μη το συζητας καθολου... προεχει η υγεια του παιδιου. οι συγγενείς θα το δουν αργα η γρηγορα... εγω κανω συναντήσεις εξω για βολτουλα η καφε σε εξωτερικο χωρο να μην υπαρχει καπνα από τσιγάρο η συνωνιστιμος με πολυ κοσμο κλπ και ειμαστε πολυ καλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2019 at 4:01 ΜΜ, ο/η PanB είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Στις πόσες μέρες ανακτήσατε το βάρος γέννησης; (με μεικτή διατροφή ή αποκλειστικό θηλασμό;)

Εγω δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω γιατι η μπεμπα δεν εχασε βαρος,απεναντιας βγηκαμε +50γρ απο το βαρος γεννας.Ο γιος μου απο την αλλη ειχε χασει 30 γρ μονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η gwgaki είπε:

Εγω δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω γιατι η μπεμπα δεν εχασε βαρος,απεναντιας βγηκαμε +50γρ απο το βαρος γεννας.Ο γιος μου απο την αλλη ειχε χασει 30 γρ μονο.

??? πως το έκανες αυτό; θηλάζεις; εμείς χάσαμε μεχρι 350γρ αλλά την τελευταία μέρα πήραμε κατι.. οποτε βγήκαμε απ το μαιευτήριο -260γρ.. Τις πρώτες μέρες μεχρι να τη δει ο γιατρός είχε πάρει μόνο 30γρ γι αυτό είχα αγχωθεί λιγάκι.. τώρα όμως έχουμε φτάσει το βάρος της γέννησης +290γρ στις 16 μέρες μετα τη γεννηση, οπότε είμαστε καλά νομίζω.. Τι λετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PanB είπε:

??? πως το έκανες αυτό; θηλάζεις; εμείς χάσαμε μεχρι 350γρ αλλά την τελευταία μέρα πήραμε κατι.. οποτε βγήκαμε απ το μαιευτήριο -260γρ.. Τις πρώτες μέρες μεχρι να τη δει ο γιατρός είχε πάρει μόνο 30γρ γι αυτό είχα αγχωθεί λιγάκι.. τώρα όμως έχουμε φτάσει το βάρος της γέννησης +290γρ στις 16 μέρες μετα τη γεννηση, οπότε είμαστε καλά νομίζω.. Τι λετε;

Μεσα στην κλινικη θηλαζα και της ειχανε δωσει και συμπληρωμα.Οι μαιες ομως μου καναν πλακα παντα οτι ετρωγε περισσοτερο απο ολα τα μωρα,το οποιο ηταν αληθεια.Γεννησα 3200,βγηκαμε 3250.Στις 16 μερες ηταν 3900 και οταν σαραντισαμε 5100.Ετρωγε και τρωει πολυ με μεικτη διατροφη.Μην αγχωνεσαι μια χαρα ακουγεται το +290 σε 16 μερες.Αν κοιμαται χωρις να ξυπναει κ να κλαιει συνεχεια κ αν βρεχει τουλαχιστον 6-7 πανες,τοτε τρεφεται σωστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια... Πως τα πατε ολες;; νομιζω αυτο το φορουμ ειναι η ψυχοθεραπεια μου.

@rosemaryf πως τα πας με τα διδυμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Γεια σας κοριτσια... Πως τα πατε ολες;; νομιζω αυτο το φορουμ ειναι η ψυχοθεραπεια μου.

@rosemaryf πως τα πας με τα διδυμα;

Εγω ίσως είναι νωρίς αλλα την παλεύω ακομα ? είμαστε 20 ημερών σήμερα και 4100γρ? εγω απο την καισαρικη ειμαι μια χαρα, δεν ειχα ενοχλησεις ποτε και απο κιλα εγκυμοσύνης μου έχουν μεινει 3? εσυ πως εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγω ίσως είναι νωρίς αλλα την παλεύω ακομα ? είμαστε 20 ημερών σήμερα και 4100γρ? εγω απο την καισαρικη ειμαι μια χαρα, δεν ειχα ενοχλησεις ποτε και απο κιλα εγκυμοσύνης μου έχουν μεινει 3? εσυ πως εισαι;

Μπραβο @PanB..να σου ζησει!!!καισαρικη..ειχα ενοχλησεις μεχρι την 3η μερα..μετα εμεινα μονη με τον αντρα μου στο νοσοκομειο και 2μωρα και νομιζω μπηκα στον αυτοματο τοσο που δεν καταλαβαινα και πολλα απο πονο.εμεις ειμαστε 2μηνων και 4ημερων ..ο ενας ζυγιζει 4.700kg και ο αλλος 3800.απο κιλα την επομενη μερα της γεννας ειχαν φυγει τα 10 και μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο φυγαν αλλα 5 ..μου χουν μεινει αλλα 4.Δεν καταφερα θηλασμο..μεγαλο μπέρδεμα στο νοσοκομειο..λαθος ενηνερωση..κοντεψα να παθω μαστιτιδα..οποτε ειμαστε με φορμουλα και αυτη ειναι η αιτια της δυσκοιλιοτητας που αντιμετωπιζουμε...δεν παλευεται αλλο .και γενικα σημερα ειναι μια μερα που δεν παλευεται..ευτυχως ο ενας ειναι πιο ηρεμος γτ ο αλλος σημερα δεν ξεκολλαει απο την αγκαλια.. Ενω τοσες μερες δεν ειμαστε με αγκαλιες ..δεν ξερω κολικοι ειναι,η δυσκοιλιοτητα ειναι,αλμα ειναι...οτι κ να ναι μου χει πεταξει τα μυαλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Μπραβο @PanB..να σου ζησει!!!καισαρικη..ειχα ενοχλησεις μεχρι την 3η μερα..μετα εμεινα μονη με τον αντρα μου στο νοσοκομειο και 2μωρα και νομιζω μπηκα στον αυτοματο τοσο που δεν καταλαβαινα και πολλα απο πονο.εμεις ειμαστε 2μηνων και 4ημερων ..ο ενας ζυγιζει 4.700kg και ο αλλος 3800.απο κιλα την επομενη μερα της γεννας ειχαν φυγει τα 10 και μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο φυγαν αλλα 5 ..μου χουν μεινει αλλα 4.Δεν καταφερα θηλασμο..μεγαλο μπέρδεμα στο νοσοκομειο..λαθος ενηνερωση..κοντεψα να παθω μαστιτιδα..οποτε ειμαστε με φορμουλα και αυτη ειναι η αιτια της δυσκοιλιοτητας που αντιμετωπιζουμε...δεν παλευεται αλλο .και γενικα σημερα ειναι μια μερα που δεν παλευεται..ευτυχως ο ενας ειναι πιο ηρεμος γτ ο αλλος σημερα δεν ξεκολλαει απο την αγκαλια.. Ενω τοσες μερες δεν ειμαστε με αγκαλιες ..δεν ξερω κολικοι ειναι,η δυσκοιλιοτητα ειναι,αλμα ειναι...οτι κ να ναι μου χει πεταξει τα μυαλα..

Εσενα ειναι διπλα δυσκολο, καταλαβαίνω.. με τη φόρμουλα τουλάχιστον εχουν προγραμμα στον υπνο; ξεκουραζεσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εσενα ειναι διπλα δυσκολο, καταλαβαίνω.. με τη φόρμουλα τουλάχιστον εχουν προγραμμα στον υπνο; ξεκουραζεσαι; 

Σιγουρα δεν ειναι σαν τον Θηλασμο που δεν υπαρχει ωρα..μες την μερα ξυπνανε στο 3ωρο .το βραδυ ειναι αναλογως. .αλλες φορες τηρουν το τριωρο κ καποιες εχουν αρχισει κ κοιμουνται 4ωρα και 5ωρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Σιγουρα δεν ειναι σαν τον Θηλασμο που δεν υπαρχει ωρα..μες την μερα ξυπνανε στο 3ωρο .το βραδυ ειναι αναλογως. .αλλες φορες τηρουν το τριωρο κ καποιες εχουν αρχισει κ κοιμουνται 4ωρα και 5ωρα..

Το εχω απορια.. τωρα που έχουν φτάσει 2 μηνών μένουν ξύπνια την ημέρα αρκετές ωρες; η κοιμούνται ακόμα κυρίως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Το εχω απορια.. τωρα που έχουν φτάσει 2 μηνών μένουν ξύπνια την ημέρα αρκετές ωρες; η κοιμούνται ακόμα κυρίως;

Κοιτα ειναι αναλογως τα κεφια..Σημερα ο ενας ειναι σχεδον ολη μερα ξυπνιος και γκρινιαζει..αλλα συνηθως ξυπνανε κατα τις 8 τρωνε μεχρι να φανε,να ρευτουν,να αλλαχτουν περναει καποια ωρα.κοιμομαστε ξυπναμε στο 3ωρο τρωμε κλπ κ παμε βολτα αν ειμαστε ησυχοι ε στην βολτα αλλες φορες κοιμουνται αλλες οχι.μετα θα φαμε θα περασε ι παλι καποια ωρα μεχρι να γινουν οσα πρεπει κ ξανα νανι.το απογευμα ξυπνανε τρωνε ,χαζευουμε κ λιγο παραπανω με τα γλυκολογα μας ωστε να περασε ι κ αλλη ωρα ,μετα κανουμε μπανακι κ μετα νανι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κοιτα ειναι αναλογως τα κεφια..Σημερα ο ενας ειναι σχεδον ολη μερα ξυπνιος και γκρινιαζει..αλλα συνηθως ξυπνανε κατα τις 8 τρωνε μεχρι να φανε,να ρευτουν,να αλλαχτουν περναει καποια ωρα.κοιμομαστε ξυπναμε στο 3ωρο τρωμε κλπ κ παμε βολτα αν ειμαστε ησυχοι ε στην βολτα αλλες φορες κοιμουνται αλλες οχι.μετα θα φαμε θα περασε ι παλι καποια ωρα μεχρι να γινουν οσα πρεπει κ ξανα νανι.το απογευμα ξυπνανε τρωνε ,χαζευουμε κ λιγο παραπανω με τα γλυκολογα μας ωστε να περασε ι κ αλλη ωρα ,μετα κανουμε μπανακι κ μετα νανι..

Εχεις βοηθεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εχεις βοηθεια;

Οχι..εκτος απο τον αντρα μου ο οποιος λειπει πολλες φορες τριημερα λογω δουλειας..οταν ομως ειναι εδω το βραδυ που εμενα κλεινουν τα ματια μου θα μου πει κοιμισου εσυ κ αναλαμβανει εκεινος το ταισμα κ αλλαγμα απο τσισα..στα κακακια με ξυπναει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Κατι άσχετο, εχει κανει καμία την εξεταση για τα μεταβολικα νοσήματα; και αν ναι, ξέρουμε κοστος; ?

Ανοιξε μου τα ματια..τι ειναι αυτο που λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Ανοιξε μου τα ματια..τι ειναι αυτο που λες;

Μια εξεταση αίματος που μου σύστησε η παιδίατρος για κάποια σπάνια νοσήματα κληρονομικά νομιζω είναι ? σε μαιευτήριο γίνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η PanB είπε:

Κατι άσχετο, εχει κανει καμία την εξεταση για τα μεταβολικα νοσήματα; και αν ναι, ξέρουμε κοστος; ?

Εμείς κάναμε αυτή την εξέταση κ στα δυο μωρά μες στο μαιευτήριο (Ιασώ), πριν βγούμε. Πληρώσαμε 100€περίπου για το κάθε μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2019 at 4:23 ΜΜ, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Γεια σας κοριτσια... Πως τα πατε ολες;; νομιζω αυτο το φορουμ ειναι η ψυχοθεραπεια μου.

@rosemaryf πως τα πας με τα διδυμα;

Όλα καλά!! Κούραση βέβαια, αλλα μόνο που τα κοιτάς κ τα κρατάς, τα ξεχνάς όλα!! 

Εμείς είμαστε 2 μηνών κ 9 ημερών σήμερα κ στους δυο μήνες που μας μέτρησε ο γιατρός η μπεμπα ήταν 4 κιλά κ ο μπέμπης 3800. Θηλαζουμε αποκλειστικά! Χθες κ σήμερα βγηκαμε βόλτα με το καρότσι, μέχρι τώρα φοβομουν, δεν βοηθούσε πάντα κ ο καιρός..

ευτυχως έχω βοήθεια! Κ ο άντρας μου που μέχρι τώρα καθόταν γιατί έχει εποχιακή δουλειά, κ τώρα ετοιμάζομαι, κ τη μητέρα μου! Μόνη μου νομίζω θα πελαγωνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου!!!εχω να μπω πολύ καιρό... τι κάνετε;;; πως τα πατε με το θηλασμό κ γενικα με τα μωρακια;;γεννησα κ γω τον γιο μ 3 κιλα κ μεχρι τωρα π σαραντισαμε ειναι 4.5!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εμείς θηλαζουμε αποκλειστικα απ την πρώτη στιγμή ? γεννηθήκαμε 3650 και τωρα που είμαστε 3 εβδομάδων είμαστε 4160?

Να σου ζήσει!! Μπράβο σας! Πόσες ώρες περίπου θηλάζεις κ κάθε πόση ώρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Να σου ζήσει!! Μπράβο σας! Πόσες ώρες περίπου θηλάζεις κ κάθε πόση ώρα;;

Ευχαριστούμε, επισης ? δεν εχουμε στάνταρ.. συνήθως τα απογεύματα είναι πιο ξύπνια και θελει πιο συχνα (μπορεί και καθε μισή ωρα για 10-15λ) το βράδυ ξυπνάει μια φορά γυρω στις 2-3 και μετά στις 7 το πρωί.. και απο τις 7 ανα 2,5-3 ωρες για κανενα μισάωρο, 40λ μεχρι τις 5 περιπου.. απ τις 5 ξεκινάει το πάρτυ μεχρι τις 8? 

Εσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Ευχαριστούμε, επισης ? δεν εχουμε στάνταρ.. συνήθως τα απογεύματα είναι πιο ξύπνια και θελει πιο συχνα (μπορεί και καθε μισή ωρα για 10-15λ) το βράδυ ξυπνάει μια φορά γυρω στις 2-3 και μετά στις 7 το πρωί.. και απο τις 7 ανα 2,5-3 ωρες για κανενα μισάωρο, 40λ μεχρι τις 5 περιπου.. απ τις 5 ξεκινάει το πάρτυ μεχρι τις 8? 

Εσεις;

Υπάρχει πρόγραμμα δηλαδή;!

Εμείς δε την ξέρουμε αυτη τη λέξη.. Τη μια μέρα είμαστε έτσι την άλλη αλλιώς.. κ μερικές φορές αισθάνομαι άχρηστη που δεν μπορώ  να τον 'στρωσω' κ ειναι κάθε μιση με μια ωρα ξύπνιος.. με μεικτη διατροφή κ πεινάει συνέχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η ΕΛΛΗ Γ είπε:

Υπάρχει πρόγραμμα δηλαδή;!

Εμείς δε την ξέρουμε αυτη τη λέξη.. Τη μια μέρα είμαστε έτσι την άλλη αλλιώς.. κ μερικές φορές αισθάνομαι άχρηστη που δεν μπορώ  να τον 'στρωσω' κ ειναι κάθε μιση με μια ωρα ξύπνιος.. με μεικτη διατροφή κ πεινάει συνέχεια 

Καλε τι φταις εσυ αν πειναει το παιδι;? νταξει δεν το λες και πρόγραμμα το δικο μας? προσπαθούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Καλε τι φταις εσυ αν πειναει το παιδι;? νταξει δεν το λες και πρόγραμμα το δικο μας? προσπαθούμε 

Νομίζω πως τρώει πολύ.. ο παιδίατρος μου λέει πως δεν πειράζει.. αλλά  φαντάσου οτι μπορεί να φάει  180 ml κ σε 1.5ωρα να ξυπνάει πεινασμένος..οταν θηλάζω το βρίσκω φυσιολογικό να μη χορταίνει για πανω απο 1 ώρα αλλά με το ξένο μου φαίνεται υπερβολή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...