Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις On 22/1/2019 at 9:50 ΠΜ, ο/η Irene_D είπε:

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!

Γεννησαμε κι εμείς το Σάββατο μια πανέμορφη και υγιέστατη μπεμπα 3060 !!! Μπήκα με πρόκληση προσπαθήσαμε περίπου 9 ώρες αλλά δεν έκανα ποτε διαστολή .. το μωρό μας είχε μπλεχτεί στο λώρο και φυσικά δεν μπορούσε να κατέβει... οπότε δε γλίτωσα την καισαρική , όμως δόξα τω Θεό σηκώνομαι κανονικά και δεν πονάω ..  λογικά σήμερα αύριο θα πάμε σπίτι μας επιτέλους να μπούμε στη σειρά μας!! Κορίτσια να μας ζήσουν τα αγγελούδια μας , να είναι γερά και τυχερά πάντα!!! Με το καλό σε όσες περιμένουν ακόμα... φιλάκια από εμάς!!!!

Μπραβο κορίτσι μου!Να σας ζήσει η μπέμπα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Να σου ζήσει Ειρηνάκι! Υγεία και τύχη στη μικρή σου Πω μωρέ ταλαιπωρήθηκες με τους πόνους 9 ώρες αλλά τέλος καλό όλα καλά! 

@Niki co συσπάσεις, εμπέδωση, πονάκια, αρχή διαστολής; Κορίτσι μου νομίζω γεννάς! Μην ανησυχείς μια χαρά εβδομάδα είσαι, ξέρει το μωράκι πότε να έρθει! Περιμένουμε τα νεότερα!!!

@Pilates Iwanna και @Τζενη Αλινα που ήσασταν εσείς κοριτσούδια; Με το καλό τα μωράκια σας! Για τον ύπνο που λέτε, εγώ τον τελευταίο μήνα παρά την κοιλούμπα έριχνα κάτι τρικούβερτους ύπνους, σαν να είχα πέσει σε λήθαργο. Μιλάμε για 10ωρα συνεχόμενα. Τώρα μου φαίνεται εξωπραγματικό μιας και από όταν γέννησα δεν έχω κοιμηθεί διωράκι γεμάτο. Εντάξει, παλεύεται όμως με τις τόσες ορμόνες ευτυχίας που μας πλημμυρίζουν αυτά τα πλασματάκια

@γωγω γωγω πόσες πάνες λερώνει με κακά; Είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους και είναι αναμενόμενο να μας κάνουν τέτοια. Το δικό μου έχει πρησμένη κοιλιά με αέρια και όπως λες, ανήσυχο, και ζορίζεται αρκετές ώρες την ημέρα. Μου έδειξε η παιδίατρος πώς να του κάνω μασαζάκι στην κοιλίτσα και του έδωσα και σταγονίτσες που φάνηκε να το ανακουφίζουν.

Με το θηλασμό πώς τα πάς; Βγάζεις ταυτόχρονα ένα γεύμα από το στήθος όταν δίνεις συμπλήρωμα;

Με το θηλασμό καλά πάει αν και ζορίζομαι γιατί δεν έχω πολύ γάλα...μάλλον φταίει το άγχος δεν ξέρω μακάρι να μπορέσω μέχρι να Σαραντησω για το καλό της μπέμπας και μόνο .. της δίνω 2  φορές συμπλήρωμα από ξένο γάλα που είναι για δυσκοιλιότητα ..  Τι σταγονιτσες είναι αυτές ; Αν είναι να το πω του παιδιάτρου 

κι εμένα κάνει αέρια αλλά όταν είναι να κάνει κακακια πονάει και κλαίει και κλαίω κι εγω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

Με το θηλασμό καλά πάει αν και ζορίζομαι γιατί δεν έχω πολύ γάλα...μάλλον φταίει το άγχος δεν ξέρω μακάρι να μπορέσω μέχρι να Σαραντησω για το καλό της μπέμπας και μόνο .. της δίνω 2  φορές συμπλήρωμα από ξένο γάλα που είναι για δυσκοιλιότητα ..  Τι σταγονιτσες είναι αυτές ; Αν είναι να το πω του παιδιάτρου 

κι εμένα κάνει αέρια αλλά όταν είναι να κάνει κακακια πονάει και κλαίει και κλαίω κι εγω???

Αχου μωρέ, σας φαντάζομαι να κλαίτε τα κοριτσάκια μαζί ?  Καλά το ότι δεν έχεις γάλα δεν υπάρχει. Σίγουρα το άγχος παίζει ρόλο σε αυτό. θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο στη "σχέση σας" και μην απογοητεύεσαι. Ασε που αν φτάσεις στις 40 με θηλασμό θα είναι κρίμα να τον κόψεις μετά που το πιθανότερο είναι να έχει εδραιωθεί και θα είναι όλα πιο εύκολα. Δίνουν σιμεθικόνη σε σταγόνες για τους κολικούς. Είναι το infacolic και το anti-gas. Εμείς πήραμε το δεύτερο, έχει και μια γεύση, ξινίζει λίγο το μουτράκι του αλλά το δέχεται και νομίζω ότι όντως περιορίζει το φούσκωμα στην κοιλίτσα. Το μασάζ όμως θεωρώ ότι μπορεί να έχει θεαματικά αποτελέσματα αν μάθω να το κάνω καλά. Από ύπνο πώς πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope εδω εδω ειμαστε πλεον και εμεις ? να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου να ειναι γερο και να σε ξενυχταει χαχαχα υπομονη σε ολες τις μανουλες με τ ξενυχτια! !! Μας χτες μας αγχωσαν στο νοσοκομειο γιατι στον καρδιοτοκογραφο δεν κουνιοταν η μπεμπα !! Σημερα στις 5 εχουμε γιατρο να κανουμε υπερηχο..διαστολη ακομα μ ειπαν δν εχω καθολου!! Αντε να περασουν αυτες οι δυο εβδομαδες που μας εμειναν να κρατησουμε τη μπεμπα μας αγκαλια..ακομα και η σκυλα ανυπομονει χαχαχ!!! Αγορακι η κοριτσακι εχεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Irene_D να σου ζησει το μωρακι σου παντα γερο και καλοτυχο να ειναι!! Και εσεις γεροι και ευτυχισμενοι και να το καμαρωνετε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

Κοριτσάκια τι κάνετε; 

Τι κάνουν τα Μπεμπακια σας ;;

Εμείς έχουμε ένα θέμα με την μικρή!

Μου κάνει σκληρά κακακια !! Και πονάει.. και είναι πολύ ανήσυχο το μωρό μου και κλαίει.. της δίνω συμπλήρωμα ένα γάλα για την δισκοιλιοτητα και βλέπουμε πως θα παει

Ετσι ημασταν εμεις με τον μεγαλο τον γιο μου 3,5 χρονων σημερα.Ηταν δυσκοιλιος απο νεογεννητο κ οταν εκανε κακα ηταν σκληρα.Του εδινα γαλα κατα της δυσκοιλιοτητας και οταν ξεκινησαμε στερεες τροφες δεν του εδωσα ποτε ρυζαλευρο απεναντιας ξεκινησα τα φρουτα απο τον 5 μηνα.Ειναι λιγο ζορι τωρα στην αρχη γιατι τα κακα ειναι του δημιουργουν πονακια κ ανησυχια.Υπομονη ομως θα στρωσουν ολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

@Antelope εδω εδω ειμαστε πλεον και εμεις ? να το χαιρεσαι το ζουζουνι σου να ειναι γερο και να σε ξενυχταει χαχαχα υπομονη σε ολες τις μανουλες με τ ξενυχτια! !! Μας χτες μας αγχωσαν στο νοσοκομειο γιατι στον καρδιοτοκογραφο δεν κουνιοταν η μπεμπα !! Σημερα στις 5 εχουμε γιατρο να κανουμε υπερηχο..διαστολη ακομα μ ειπαν δν εχω καθολου!! Αντε να περασουν αυτες οι δυο εβδομαδες που μας εμειναν να κρατησουμε τη μπεμπα μας αγκαλια..ακομα και η σκυλα ανυπομονει χαχαχ!!! Αγορακι η κοριτσακι εχεις??

Ευχαριστώ πολύ! Έχω αγοράκι και είναι πολύ κούκλος! Εμάς η σκυλίτσα μας μάλλον ξενέρωσε με τον ερχομό του μπέμπη. Το παίζει αδιάφορη χαχαχαχα! 

Πώς πήγε ο υπερηχος; Είναι καλά η μπεμπουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Έχω αγοράκι και είναι πολύ κούκλος! Εμάς η σκυλίτσα μας μάλλον ξενέρωσε με τον ερχομό του μπέμπη. Το παίζει αδιάφορη χαχαχαχα! 

Πώς πήγε ο υπερηχος; Είναι καλά η μπεμπουλα;

Αχ να τον χαιρεσαι τον κουκλο σου γερος και ευτυχισμενος να ειναι και εσυ να τον καμαρωνεις! ?!!! Γυναικες παιδι μου τι περιμενεις χαχαχαχα εμενα θυμωνει με τον αντρα μου οταν μ χαιδευει τη κοιλια και μα=ετα τ κανει μουτρα.και οταν την λες που ειναι η μπεμπα σου καθεται και κοιταει τ κοιλια μου.πολυ πλακα!!ολα μια χαρα ευτυχως μας εφυγε το αγχος. 3 κιλα μας ειπε ειναι στο περιπου γυρισμενη ακομα αλλα ψηλα.οποτε περιμενουμεεεε....!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Τζενη Αλινα άρα έχεις ακόμα εσυ..θελει να τον πάρει όλο τον καιρό η μπέμπα σου.. Σε 2 εβδομάδες θα είμαστε 40 εβδομάδων και 2 ημερών πολυ δεν είναι?? Εμείς σήμερα έχουμε. Ραντεβου με τον γιατρό να δούμε πως πάει.. Αντε να δούμε... @Antelope και γω αγοράκι έχω να σου ζήσει ο κούκλος σου. Μόνο υγεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pilates Iwanna ναι μαλλον της αρεσει εκει μεσα και δν θελει να βγει η κυρια! Χαχαχαχαχ δεν πειραζει ας παρει το χρονο της εχουμε ακομα μερες μπροστα μας!! Να μας γραψεις να μας πεις πως πηγε η επισκεψη στο γιατρο ?ο γιατρος μας ειπε μεχρι 40 και 2 μετα ξεφευγει! Στο νοσοκομειο μ ειπαν μεχρι 41 να πηγαινουμε καθε μερα στην εφημερια και να κανουμε καρδιοτοκογραφο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @Τζενη ΑλιναΚορίτσι μου τώρα γύρισα.. Ακομα και εμας δεν μας βλέπει για γέννα.. 7 Φλεβάρη υπολογίζει.. Εμείς καρδιοτοκογραφο δεν έχουμε κάνει δεν ξέρω γιατί.. Το. Μωρό πάντως μεγάλο είπε 3516...αλλά μπορεί να υπάρχει απόκλιση λέει 10 με 15 τα εκατό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pilates Iwanna είπε:

 @Τζενη ΑλιναΚορίτσι μου τώρα γύρισα.. Ακομα και εμας δεν μας βλέπει για γέννα.. 7 Φλεβάρη υπολογίζει.. Εμείς καρδιοτοκογραφο δεν έχουμε κάνει δεν ξέρω γιατί.. Το. Μωρό πάντως μεγάλο είπε 3516...αλλά μπορεί να υπάρχει απόκλιση λέει 10 με 15 τα εκατό 

τι να πω κι εγω που την προηγουμενη βδομαδα ηταν 3400 και εχω ΠΗΤ 28/2; ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pilates Iwanna θελει κ ο μπεμπης το χρονο του ακομα! Δεν πειραζει εχουμε μερες μπροστα μας να κατεβουν τα μωρακια!! Ε τον γλυκουλη μια χαρα στα κιλακια του θα βγει ο κουκλος. Εγω εκανα σε νοσοκομειο.πηγα στην εφημερεια και αμεσως με εβαλαν. Με το που τους πεις ποσο μηνων εισαι θα σε βαλουν και δν πληρωσα και τιποτα και με ειδαν και για διαστολη και απλα ειπα στο γιατρο μου χτες ακριβως τι μ ειπαν στο νοσοκομειο.μπορεις και εσυ ετσι να το κανεις βλεπουν παλμους και συσπασεις εκει!

@PanB Καλε ετοιμο παιδι που λενε θα βγαλεις εσυ! ! Γερο να ειναι και ας παρει κ αλλα κιλακια περναει καλα απο οτι φαινεται.εσυ ποσα πηρες αν επιτρεπεται???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

@Pilates Iwanna θελει κ ο μπεμπης το χρονο του ακομα! Δεν πειραζει εχουμε μερες μπροστα μας να κατεβουν τα μωρακια!! Ε τον γλυκουλη μια χαρα στα κιλακια του θα βγει ο κουκλος. Εγω εκανα σε νοσοκομειο.πηγα στην εφημερεια και αμεσως με εβαλαν. Με το που τους πεις ποσο μηνων εισαι θα σε βαλουν και δν πληρωσα και τιποτα και με ειδαν και για διαστολη και απλα ειπα στο γιατρο μου χτες ακριβως τι μ ειπαν στο νοσοκομειο.μπορεις και εσυ ετσι να το κανεις βλεπουν παλμους και συσπασεις εκει!

@PanB Καλε ετοιμο παιδι που λενε θα βγαλεις εσυ! ! Γερο να ειναι και ας παρει κ αλλα κιλακια περναει καλα απο οτι φαινεται.εσυ ποσα πηρες αν επιτρεπεται???

Θα τη στείλω σχολείο ? 11 έχω πάρει εγω? εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια εχω πολυ καιρο ναμπω στο mammyland...σε οσες εχουν γεννησει να σας ζησουν τα αγγελουδια σας!!!και στις υπόλοιπες με το καλο!!!!εγω ειμαι 37η εβδομαδα αλλα ο μπεμπης μας ειναι ακομη ψηλα και δεν εχω διαστολη τη δευτερα εχω ραντεβου με το γιατρο να δουμε τι θα μας πει...ο μπεμπης μας την προηγουμενη εβδομαδα ητα 2.800???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Καλημερα κοριτσια εχω πολυ καιρο ναμπω στο mammyland...σε οσες εχουν γεννησει να σας ζησουν τα αγγελουδια σας!!!και στις υπόλοιπες με το καλο!!!!εγω ειμαι 37η εβδομαδα αλλα ο μπεμπης μας ειναι ακομη ψηλα και δεν εχω διαστολη τη δευτερα εχω ραντεβου με το γιατρο να δουμε τι θα μας πει...ο μπεμπης μας την προηγουμενη εβδομαδα ητα 2.800???

Κοπέλα μου με το καλό!!! Και εγώ 36 και 6 σήμερα η μπέμπα ήταν 2600 την τρίτη που την ειδαμε. Εχει κατέβει πολύ χαμηλά και έχω διαστολή 1! Εγώ θέλω να μείνει ακόμα λίγο να πάρει βάρος :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2019 at 12:31 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Αχου μωρέ, σας φαντάζομαι να κλαίτε τα κοριτσάκια μαζί ?  Καλά το ότι δεν έχεις γάλα δεν υπάρχει. Σίγουρα το άγχος παίζει ρόλο σε αυτό. θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο στη "σχέση σας" και μην απογοητεύεσαι. Ασε που αν φτάσεις στις 40 με θηλασμό θα είναι κρίμα να τον κόψεις μετά που το πιθανότερο είναι να έχει εδραιωθεί και θα είναι όλα πιο εύκολα. Δίνουν σιμεθικόνη σε σταγόνες για τους κολικούς. Είναι το infacolic και το anti-gas. Εμείς πήραμε το δεύτερο, έχει και μια γεύση, ξινίζει λίγο το μουτράκι του αλλά το δέχεται και νομίζω ότι όντως περιορίζει το φούσκωμα στην κοιλίτσα. Το μασάζ όμως θεωρώ ότι μπορεί να έχει θεαματικά αποτελέσματα αν μάθω να το κάνω καλά. Από ύπνο πώς πάτε;

Μου ξυπνάει τώρα λιγότερο 

μαίνεται είμαστε 10 ημερων? 

ξυπναει 1 με 2 φορές για να φάει το βράδυ 

την μέρα δεν ξυπνάει τόσο εύκολα και αναγκαστικά την ξυπνάω εγώ για να φάει.. το βράδυ μας ζορίζει λιγάκι και είμαστε και νέοι γονείς και τρέμουμε με το κάθε κλαμματακι της  

Προσπαθώ όσο περισσότερο μπορώ με το θηλασμό και μακάρι να μπορέσω περισσότερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως βλέπετε αν έχετε διαστολή? Εγώ είμαι 38 και 4 αύριο.. Και χθες που πήγαμε στο γιατρο δεν μου είπε τίποτα για διαστολή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Pilates Iwanna είπε:

Κορίτσια πως βλέπετε αν έχετε διαστολή? Εγώ είμαι 38 και 4 αύριο.. Και χθες που πήγαμε στο γιατρο δεν μου είπε τίποτα για διαστολή.. 

Με κολπική εξέταση το βλέπει ο γιατρός  ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pilates Iwanna είπε:

Δεν μου έχει κάνει κολπικη εξέταση.. Μήπως θα έπρεπε να μου έχει κάνει? 38 εβδομάδων και 4 ημερών.. 

Εκεί γύρω στις 38 εβδομάδες την κάνουν συνήθως.. Ίσως είναι ψηλά το μωράκι ακόμα και δεν έχει εμπεδωθεί, οπότε και δεν σου κάνει.. λογικά σε βλέπει κάθε εβδομάδα τώρα.. ρώτησε τον τώρα που θα πας ξανά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/1/2019 at 11:02 ΜΜ, ο/η PanB είπε:

Θα τη στείλω σχολείο ? 11 έχω πάρει εγω? εσύ;

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ ?Χαχαχαχα  πραγματικα ετοιμη για σχολειο... ε τι κοριτσαρο θα βγαλεις! !! Εγω το παρακανα λιγακι και εχω παρει 15 αλλα ημουν πολυ αδυνατη πριν και η αληθεια ειναι οτι δν αντιστεκομουν σε τιποτα.γενικα δν αντιστεκομαι στο φαγητο ποσο μαλλον τωρα χαχαχαχα αλλα οκ δν με καιει τ θεμα των κιλων θα χαθουν! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Pilates Iwanna είπε:

Δεν μου έχει κάνει κολπικη εξέταση.. Μήπως θα έπρεπε να μου έχει κάνει? 38 εβδομάδων και 4 ημερών.. 

Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!Την διαστολη την βλεπει ο γιατρος με κολπικη εξεταση.Αν ειναι το πρωτο σου παιδακι,λογικα θα την κανει πιο αργα.Εμενα που ηταν δευτερο με εκανε ηδη απο 37.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Τζενη Αλινα είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑ ?Χαχαχαχα  πραγματικα ετοιμη για σχολειο... ε τι κοριτσαρο θα βγαλεις! !! Εγω το παρακανα λιγακι και εχω παρει 15 αλλα ημουν πολυ αδυνατη πριν και η αληθεια ειναι οτι δν αντιστεκομουν σε τιποτα.γενικα δν αντιστεκομαι στο φαγητο ποσο μαλλον τωρα χαχαχαχα αλλα οκ δν με καιει τ θεμα των κιλων θα χαθουν! 

 

Καλά κάνεις, σιγά δεν θα πεθάνουμε κιόλας ? εγώ στην αρχή λίγο αγχωνομουν αλλά καλά να είμαστε και να είναι καλά τα μικρά και θα τα χάσουμε ? που γεννας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η PanB είπε:

Καλά κάνεις, σιγά δεν θα πεθάνουμε κιόλας ? εγώ στην αρχή λίγο αγχωνομουν αλλά καλά να είμαστε και να είναι καλά τα μικρά και θα τα χάσουμε ? που γεννας;

Θεσσαλονικη εγω...οποιο θα εφημερευει οταν αποφασισει να σκασει μυτη η κυρια μας!  Εσυ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...