Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

στις On 17/1/2019 at 10:48 ΠΜ, ο/η γωγω γωγω είπε:

Κοριτσακια μου❤❤❤ τι κανετε??

ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ  κι εμεις μια υγιεστατη ΜΠΕΜΠΑ 3600γραμ και 51 εκατ.

Ειναι μια κουκλα και την εχουμε ερωτευτει!! Ενα ΘΑΥΜΑ..!!

Τελικα η βλεννη που ειχα δει ηταν το Τραχηλικο πωμα και εχθες 1.00 τα μεσανυχτα επαθα μικρη ρηξη και ειχα και λιγο ΡΟΖ αιματακι!!

Τελικα πηγαμε με καισαρικη δεν μπορουσαμε Φ.Τ. κ η μπεμπα δεμ κατεβαινε... 

Γεννησαμε 16/1/19 και ωρα 9.00. Πηγαν ολα τελεια!! Με επισκληριδειο!!

Η μπεμπα ειναι μια κουκλα❤❤ Θελω πως κ πως να βγουμε και να παμε σπιτακι μας ☺☺☺

Συγχαρητήρια Γωγώ ?❤️❤️❤️ Να τη χαίρεστε τη μπεμπουλινα σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2019 at 11:48 ΠΜ, ο/η γωγω γωγω είπε:

Κοριτσακια μου❤❤❤ τι κανετε??

ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ  κι εμεις μια υγιεστατη ΜΠΕΜΠΑ 3600γραμ και 51 εκατ.

Ειναι μια κουκλα και την εχουμε ερωτευτει!! Ενα ΘΑΥΜΑ..!!

Τελικα η βλεννη που ειχα δει ηταν το Τραχηλικο πωμα και εχθες 1.00 τα μεσανυχτα επαθα μικρη ρηξη και ειχα και λιγο ΡΟΖ αιματακι!!

Τελικα πηγαμε με καισαρικη δεν μπορουσαμε Φ.Τ. κ η μπεμπα δεμ κατεβαινε... 

Γεννησαμε 16/1/19 και ωρα 9.00. Πηγαν ολα τελεια!! Με επισκληριδειο!!

Η μπεμπα ειναι μια κουκλα❤❤ Θελω πως κ πως να βγουμε και να παμε σπιτακι μας ☺☺☺

Συγχαρητηρια!!!

Να σου ζησει η μπεμπουλα σου!!

Να ειναι γερη και φωτισμενη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!! ΜΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ??

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ!! ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.. ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΧΑΖΟΜΑΜΑ.. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.. ΕΙΝΑΙ ΘΑΎΜΑ!!❤❤

 

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.. ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.. ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΕΥΚΟΛΑ..ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ..☹☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γωγω γωγω είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!! ΜΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ??

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ!! ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.. ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΧΑΖΟΜΑΜΑ.. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.. ΕΙΝΑΙ ΘΑΎΜΑ!!❤❤

 

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.. ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.. ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΕΥΚΟΛΑ..ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ..☹☹

καταρχην να σου ζησει η μπεμπα σου κ να ναι καλοτυχη παντα? για το θηλασμο μπες στην ομάδα που σου στέλνω. βοηθανε πάρα πολύ οι κοπελες εκεί  :) λογικα θα χρειαστεις συμβουλο θηλασμου για να πιανει καλα η μικρη κ συνεχεια πανω σου για ν αυξηθεί η παραγωγή... οσο πιο πολυ τη βαζεις τοσο πιο πολυ γαλα θα κατεβαινει :) θα σε συμβουλεψουν καλύτερα κ οι κοπέλες στην ομαδα γτ κ γω ειμαι πρωταρα αλλα ο μπεμπακος επιασε καλά με την 1η φορα κ δεν ειχαμε θεμα. καλη επιτυχια??

 

Screenshot_20190119-092024.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@γωγω γωγω είσαι στη μέρα που γεμίζει το στήθος γάλα απότομα. Για μένα αυτή ήταν η χειρότερη μέρα που έκαιγε το στήθος έτοιμο να εκραγεί. Τις επόμενες γινόταν όλο και καλύτερα.

Κι εγω δυσκολευτηκα στην αρχή για δύο λογους: 1ον γιατί οι θηλες μου ήταν επίπεδες και 2ον γιατί ο μικρός ήταν χαμηλού βάρους και θεωρήθηκε από τις μαίες "αδυναμος" για να πιάσει. Ετσι σχεδόν με διέταξαν να του δίνω ξενο, το οποίο και έκανα τις πρώτες μέρες. 

Αυτό που έκανα στην αρχή ήταν να βάζω ψευδοθηλές και να το προσπαθω οσο περισσοτερο μπορω να πίνει από μένα πρώτα και μετά να συμπληρώνω με μπιμπερό.

Την ημέρα του πετρωματος με βοήθησαν οι ζεστές κομπρεσες και μασάζ πριν από κάθε θηλασμό. Επίσης πήρα θήλαστρο για να βγάζω και να αποσυμφορω, το οποίο ήταν σωτήριο.

Τις επόμενες μέρες άρχισα να βγάζω σταδιακά τις ψευδοθηλες και να προσπαθούμε για λιγα λεπτά να πιασει χωρις. Το έλεγα "χρονος εκπαιδευσης" και πραγματικα ήταν ζόρικο, επίπονο και κοπιαστικό και για τους 2 μας. Όποιος μας εβλεπε ελεγε "Τι το βασανίζεις το παιδι, δώστου ξένο να χορτασει". Δεν θα σχολιάσω την ψυχολογία της λεχωνας εκείνη τη στιγμή... Μόνο ο μπαμπας μας ενθάρρυνε υπενθυμιζοντας οτι "Είναι δύσκολος ο αγώνας για επιβίωση και θα αγωνιστούμε και θα τα καταφέρουμε". Και τα καταφέραμε σταδιακα και αποφασιστικα μέσα στις επόμενες μερες. Τωρα πινει αποκλειστικα δικο μου και παιρνει σωστο βαρος και βρεχει 10 πάνες

Ξέρω ότι οι ψευδοθηλες και το θήλαστρο θεωρούνται ότι μπορεί να σαμποτάρουν το θηλασμό και δεν σε προτρέπω να τα χρησιμοποιήσεις. Σε εμένα πάντως βοήθησαν πολύ για να μην σαλταρω τελείως. 

Τέλος να σου πω ότι έτσι όπως τα γράφω ίσως να θεωρηθει ότι θα εβλεπα ως αποτυχία το να συνεχισω με ξενο. Αλλα δεν ειναι καθολου έτσι. Αν συνέχιζα λίγο ακόμα με υπερπροσπάθειες και πληγωμενες θηλες θα το έβλεπα αλλιώς. Θα προτιμούσα το μωρό μου να έχει μια ήρεμη μαμά που το παίρνει αγκαλιά και του δίνει μπιμπερό και αγάπη πάρα μια μαμά μέσα στα νεύρα και την απόγνωση (Όπως νομίζω θα κατέληγα). Το μόνο που θέλω να σου πω είναι κουράγιο και ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα καλυτερεύσει η κατάσταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@γωγω γωγω είσαι στη μέρα που γεμίζει το στήθος γάλα απότομα. Για μένα αυτή ήταν η χειρότερη μέρα που έκαιγε το στήθος έτοιμο να εκραγεί. Τις επόμενες γινόταν όλο και καλύτερα.

Κι εγω δυσκολευτηκα στην αρχή για δύο λογους: 1ον γιατί οι θηλες μου ήταν επίπεδες και 2ον γιατί ο μικρός ήταν χαμηλού βάρους και θεωρήθηκε από τις μαίες "αδυναμος" για να πιάσει. Ετσι σχεδόν με διέταξαν να του δίνω ξενο, το οποίο και έκανα τις πρώτες μέρες. 

Αυτό που έκανα στην αρχή ήταν να βάζω ψευδοθηλές και να το προσπαθω οσο περισσοτερο μπορω να πίνει από μένα πρώτα και μετά να συμπληρώνω με μπιμπερό.

Την ημέρα του πετρωματος με βοήθησαν οι ζεστές κομπρεσες και μασάζ πριν από κάθε θηλασμό. Επίσης πήρα θήλαστρο για να βγάζω και να αποσυμφορω, το οποίο ήταν σωτήριο.

Τις επόμενες μέρες άρχισα να βγάζω σταδιακά τις ψευδοθηλες και να προσπαθούμε για λιγα λεπτά να πιασει χωρις. Το έλεγα "χρονος εκπαιδευσης" και πραγματικα ήταν ζόρικο, επίπονο και κοπιαστικό και για τους 2 μας. Όποιος μας εβλεπε ελεγε "Τι το βασανίζεις το παιδι, δώστου ξένο να χορτασει". Δεν θα σχολιάσω την ψυχολογία της λεχωνας εκείνη τη στιγμή... Μόνο ο μπαμπας μας ενθάρρυνε υπενθυμιζοντας οτι "Είναι δύσκολος ο αγώνας για επιβίωση και θα αγωνιστούμε και θα τα καταφέρουμε". Και τα καταφέραμε σταδιακα και αποφασιστικα μέσα στις επόμενες μερες. Τωρα πινει αποκλειστικα δικο μου και παιρνει σωστο βαρος και βρεχει 10 πάνες

Ξέρω ότι οι ψευδοθηλες και το θήλαστρο θεωρούνται ότι μπορεί να σαμποτάρουν το θηλασμό και δεν σε προτρέπω να τα χρησιμοποιήσεις. Σε εμένα πάντως βοήθησαν πολύ για να μην σαλταρω τελείως. 

Τέλος να σου πω ότι έτσι όπως τα γράφω ίσως να θεωρηθει ότι θα εβλεπα ως αποτυχία το να συνεχισω με ξενο. Αλλα δεν ειναι καθολου έτσι. Αν συνέχιζα λίγο ακόμα με υπερπροσπάθειες και πληγωμενες θηλες θα το έβλεπα αλλιώς. Θα προτιμούσα το μωρό μου να έχει μια ήρεμη μαμά που το παίρνει αγκαλιά και του δίνει μπιμπερό και αγάπη πάρα μια μαμά μέσα στα νεύρα και την απόγνωση (Όπως νομίζω θα κατέληγα). Το μόνο που θέλω να σου πω είναι κουράγιο και ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα καλυτερεύσει η κατάσταση!

αχχ σε ευχαριστω παρα πολυ.. με βοηθησαν οσα μου ειπες.. ειχα τρελαθει γιατι νομιζω οτι δεν θα φα καταφερω.. θα προσπαθησω για το καλυτερο και ελπιζω να μπορεσω να το θηλασω οπως πραγματικα το επιθυμωω??

σημερα την εβαλα στο στηθος με θηλες σιλικονης και ηταν κανα μισαωρο απο το ενα ηπιε λιγο αλλα δεν εβγαζα αλλο και συμπληρωσαμε παλι λιγο ξενο.. Μακαρι να κοψουμε τελειως το ξενο..

Τουλαχιστον να μην απελπιζομαι ετσι?? θα τα καταφερωω ετσιιι??κ ας του εδινα ξενοο??

ΟΥΦΦΦΦΦ☹☹☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

αχχ σε ευχαριστω παρα πολυ.. με βοηθησαν οσα μου ειπες.. ειχα τρελαθει γιατι νομιζω οτι δεν θα φα καταφερω.. θα προσπαθησω για το καλυτερο και ελπιζω να μπορεσω να το θηλασω οπως πραγματικα το επιθυμωω??

σημερα την εβαλα στο στηθος με θηλες σιλικονης και ηταν κανα μισαωρο απο το ενα ηπιε λιγο αλλα δεν εβγαζα αλλο και συμπληρωσαμε παλι λιγο ξενο.. Μακαρι να κοψουμε τελειως το ξενο..

Τουλαχιστον να μην απελπιζομαι ετσι?? θα τα καταφερωω ετσιιι??κ ας του εδινα ξενοο??

ΟΥΦΦΦΦΦ☹☹☹

Καλέ εννοείται θα τα καταφέρεις! Το συζητάς; Εδώ τα καταφέρνουν μαμάδες με μωράκια που έμειναν εβδομάδες σε θερμοκοιτιδα και έπιναν μόνο ξένο. Μικρά βηματάκια κάθε μέρα. Μην έχουμε και υπερβολικές απαιτησεις από ένα πλασματάκι 4 ημερών ?

Νομίζω θα βοηθήσει πολύ και η ομαδα που λέει το @zwoulini πρέπει να μας προσκαλέσει κάποιος για να γίνουμε μελη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλες Να σας ζησουν τα μωρακια σας! Καλή αρχή στο υπέροχο ταξίδι της μητρότητας!

Μπειτε στην ομαδα υποστηριξης μητρικου θηλασμου, θα παρετε μεγαλη βοηθεια!

Δε χρειαζεται να σας προσκαλεσει καποιος, συμπληρωνετε μια φορμα και γινεστε μελη.

Ειναι πολυ σημαντικη η καλη αρχη στο θεμα του θηλασμου, γι αυτο αν χρειαστει μη διστασετε να ζητησετε συμβουλο θηλασμου!

@γωγω γωγω το συμπληρωμα αφου το αρχισατε, πρεπει να το μειωνετε σταδιακα τωρα, ετσι ωστε η παραγωγη σου να επανελθει και να καλυπτει τις αναγκες του μωρου. 

Ρίξε μια ματια κι εδω, μηπως σε βοηθησει η αρθρογραφια.

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/

Φιλάκια στις κοιλίτσες και τα μωράκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Καλέ εννοείται θα τα καταφέρεις! Το συζητάς; Εδώ τα καταφέρνουν μαμάδες με μωράκια που έμειναν εβδομάδες σε θερμοκοιτιδα και έπιναν μόνο ξένο. Μικρά βηματάκια κάθε μέρα. Μην έχουμε και υπερβολικές απαιτησεις από ένα πλασματάκι 4 ημερών ?

Νομίζω θα βοηθήσει πολύ και η ομαδα που λέει το @zwoulini πρέπει να μας προσκαλέσει κάποιος για να γίνουμε μελη;

στελνεις αιτημα για να γινεις μελος και σε δεχονται. τους λες οτι εισαι και νεα μαμα κ εχεις αποριες και θες βοηθεια για το θηλασμο και βοηθανε πολυ. γράφουν πολλες κοπελες και σου λυνουν οποια απορια θες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!! ΜΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ??

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ!! ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.. ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΧΑΖΟΜΑΜΑ.. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.. ΕΙΝΑΙ ΘΑΎΜΑ!!❤❤

 

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.. ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.. ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΕΥΚΟΛΑ..ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ..☹☹

Γειά σου κορίτσι!!!! Να Σου ζήσει!!!! Υπάρχει ομάδαρα Στο φαις που μπορεί  να σε βοηθήσει αλλά πρέπει να σε προτείνει κάποιος  για να σε δεχτούν! Έχεις φαις??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

αχχ σε ευχαριστω παρα πολυ.. με βοηθησαν οσα μου ειπες.. ειχα τρελαθει γιατι νομιζω οτι δεν θα φα καταφερω.. θα προσπαθησω για το καλυτερο και ελπιζω να μπορεσω να το θηλασω οπως πραγματικα το επιθυμωω??

σημερα την εβαλα στο στηθος με θηλες σιλικονης και ηταν κανα μισαωρο απο το ενα ηπιε λιγο αλλα δεν εβγαζα αλλο και συμπληρωσαμε παλι λιγο ξενο.. Μακαρι να κοψουμε τελειως το ξενο..

Τουλαχιστον να μην απελπιζομαι ετσι?? θα τα καταφερωω ετσιιι??κ ας του εδινα ξενοο??

ΟΥΦΦΦΦΦ☹☹☹

Εγώ έκανα δίδυμα! Την πρώτη μέρα ο μικρός μου ήταν στη θερμοκοιτιδα λόγω βάρους (2260) κ επειδή είχα το πρωτογαλα κ δεν έπιανε το στήθος του έδιναν με τη σύριγγα ξενο κ μου έλεγαν ότι πίνει 5-10ml. Τη 2η μέρα μου τον έφεραν στο δωματιο κ έπιασε το στήθος πιο καλά κ εύκολα απ την αδερφή του! Την 3η μέρα όμως που κατέβηκε το γάλα, δεν μπορούσε με τίποτα να πιάσει, κ μου είπαν ότι ίσως είναι αδύναμος! Από τότε ξεκίνησα να βγάζω με το θηλαστρο κ να του δίνω με το μπιμπερό το γάλα μου. Μετά από 2-3 μέρες τον προσπαθούσα στο στήθος κ μπορεί να θέλαμε 1,5 ώρα για να πιει 10 λεπτά! Την πρώτη φορά που μας είδε ο παιδίατρος δεν είχε πάρει βάρος απ όταν βγηκαμε απ το μαιευτήριο! Άρχισα λοιπόν να του δίνω μόνο με το μπιμπερό το γάλα μου κ σε κάθε γευμα να τον προσπαθώ για λίγο στο στήθος, για να μη χάνει την επαφή, αλλα αυτός μόνο έγλειφε, ή το έπιανε, ρουφούσε λίγο κ το άφηνε! 

Ειχα απογοητευτεί κ επειδή περνούσαν οι μέρες κ έχω ακούσει ότι στις πρώτες 40 μέρες εδραιωνεται ο θηλασμός, θεωρούσα πια ότι δεν θα πιάσει ποτε το στήθος κ θα πάμε έτσι! Η μικρή θήλαζε κανονικά κ για εκείνον έπρεπε να βγάζω γάλα, ν αποστειρώνω κλπ κλπ.. 

πριν λίγες μέρες, μόλις κλείσαμε 20 μέρες, έπιασε το στήθος κ από τότε δεν έχει ξαναπιει απ το μπιμπερό!!

Σορι για το σεντόνι, αλλα στα είπα γιατί πιστευω πως αν θες θα πιάσει το στήθος σου, αλλα μην του δίνεις μόνο ξενο! Μπορείς να βγάζεις για να μη σταματήσει η παραγωγή σου κ πετρώνει κ το στήθος σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Γιατί καλε;

Για την υπομονή και την επιμονή σου και την ηρεμία σου μέσα σε όλο αυτό. Και γιατί τα διδυμα είναι από μόνα τους για υπόκλιση! Και τα δικά σου είναι πολύ τυχερά που έχουν εσένα για μανούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2019 at 8:15 ΠΜ, ο/η γωγω γωγω είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!! ΜΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΝΑ ΕΧΟΥΝ.. ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟ??

ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ!! ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ.. ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΣΑΝ ΧΑΖΟΜΑΜΑ.. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.. ΕΙΝΑΙ ΘΑΎΜΑ!!❤❤

 

ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.. ΟΣΕΣ ΘΗΛΑΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΓΟ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.. ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΗ ΘΗΛΗ ΕΥΚΟΛΑ..ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΑΛΛΟ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΟΥ ΚΟΠΕΙ..☹☹

Σε ποιο νοσοκομείο είσαι; αυτά δεν είναι βασικά που θα έπρεπε να μας βοηθούν στην αρχή οι μαιες εκεί; 

Είσαι λίγο καλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!

Γεννησαμε κι εμείς το Σάββατο μια πανέμορφη και υγιέστατη μπεμπα 3060 !!! Μπήκα με πρόκληση προσπαθήσαμε περίπου 9 ώρες αλλά δεν έκανα ποτε διαστολή .. το μωρό μας είχε μπλεχτεί στο λώρο και φυσικά δεν μπορούσε να κατέβει... οπότε δε γλίτωσα την καισαρική , όμως δόξα τω Θεό σηκώνομαι κανονικά και δεν πονάω ..  λογικά σήμερα αύριο θα πάμε σπίτι μας επιτέλους να μπούμε στη σειρά μας!! Κορίτσια να μας ζήσουν τα αγγελούδια μας , να είναι γερά και τυχερά πάντα!!! Με το καλό σε όσες περιμένουν ακόμα... φιλάκια από εμάς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Irene_D είπε:

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!

Γεννησαμε κι εμείς το Σάββατο μια πανέμορφη και υγιέστατη μπεμπα 3060 !!! Μπήκα με πρόκληση προσπαθήσαμε περίπου 9 ώρες αλλά δεν έκανα ποτε διαστολή .. το μωρό μας είχε μπλεχτεί στο λώρο και φυσικά δεν μπορούσε να κατέβει... οπότε δε γλίτωσα την καισαρική , όμως δόξα τω Θεό σηκώνομαι κανονικά και δεν πονάω ..  λογικά σήμερα αύριο θα πάμε σπίτι μας επιτέλους να μπούμε στη σειρά μας!! Κορίτσια να μας ζήσουν τα αγγελούδια μας , να είναι γερά και τυχερά πάντα!!! Με το καλό σε όσες περιμένουν ακόμα... φιλάκια από εμάς!!!!

Να σου ζησει η μπεμπουλα σου,να ειναι γερη και δυνατη!!!Με το καλο να πατε σπιτι σας και να απολαυσεις το μικρο θαυματακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας όσες έχετε γεννήσει!!! Πήγαμε και εμείς στο γιατρό χθες 36 εβδομάδων και 2 ημερών. Έχω κάτι συσπάσεις νιώθω το μωρό πολύ χαμηλά , έχω αρκετά λευκά υγρά και ο γιατρός μου είπε ότι η μπουμπού έχει εμπεδωθεί. Έχει κατέβει τόσο χαμηλά στη λεκάνη που με το ζόρι μπόρεσε να μετρήσει το κεφάλι.. Μου έκανε και κολπική εξέταση και είδε ότι έχω διαστολή 1.. το μωρό είναι 2500-2600 και ότι μπορεί να ξεκινήσει τοκετός ανά πάσα στιγμή.. εμένα από χθες νομίζω μου έχουν αυξηθεί τα πονάκια.. για να δούμε! Βιάζεται μου φαίνεται...ΠΗΤ έχουμε 17/2/2019 εγώ θέλω να κλείσω τουλάχιστον τις 37 εβδομάδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια ? να ζησουν σε ολες σας τα μωρακια να ειναι γερα ευτυχισμενα και καλοτυχα και να τα δειτε και εσεις οπως επιθυμειτε και να ειστε γερες να τα χαιρεστε ? εμεις σημερα μπηκαμε στην 38η εβδομαδα. Περασε τοσο γρηγορα ο καιρος ..οι μηνες...και οι τελευταιες αυτες μερες δεν περνανε με τιποτα! Σημερα εχουμε γιατρο για να δουμε που βρισκομαστε!!! Ελπιζω να μας πει οτι ειμαστε κοντα αν και εχουμε ΠΗΤ 6/02 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2019 at 9:03 ΠΜ, ο/η gwgaki είπε:

δυνατα

@Τζενη Αλινα σήμερα μπήκα και εγώ 38 εβδομάδα και έχω ΠΗΤ 6/2 είμαστε ακριβώς στα ίδια!! Που θα γεννήσεις? Έχεις μπέμπη η μπεμπούλα? Επίσης συγχαρητήριά σε όσες γεννήσαν γερά και καλοτυχα τα μωρά σας και με το καλό και εμείς οι υπόλοιπες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pilates Iwanna είπε:

@Τζενη Αλινα σήμερα μπήκα και εγώ 38 εβδομάδα και έχω ΠΗΤ 6/2 είμαστε ακριβώς στα ίδια!! Που θα γεννήσεις? Έχεις μπέμπη η μπεμπούλα? Επίσης συγχαρητήριά σε όσες γεννήσαν γερά και καλοτυχα τα μωρά σας και με το καλό και εμείς οι υπόλοιπες!! 

Τι ωραια ειμαστε μαζι!! Εγω θεσσαλονικη ειτε ιπποκρατειο ειτε παπαγεωργιου οποιο εφημερευει γιατι ο γιατρος που ειχα ξεγενναει μονο σε κλινικη εγινε και ενα σκηνικο στη 31 εβδομαδα και τον κοψαμε..μπροστα στα λεφτα δεν βαζουν τιποτα μερικοι. Μπεμπουλα εχω που παρεπιπτωντος εδω και μια εβδομαδα με εχει καθε βραδυ μονο με δυο ωρες υπνο..με προετοιμαζει γ οταν βγει χαχαχαχ εσυ που θα γεννησεις με το καλο? Αγορακι η κοριτσακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αγοράκι έχω!! Σε δημόσιο και εγώ στο Έλενα στην Αθήνα είμαστε μεις... Ισχύει αυτό με το λεφτά άστο.. Πως και έτσι με τον ύπνο?? Κοιμάμαι εγώ απλά έχω θεματακια με την πίεση.. Έχω χαμηλή.. Και νιώθω μέσα στην μέρα αδυναμία άμα δεν φάω πχ αρκετά η άμα. Κουραστω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pilates Iwanna είπε:

Εγώ αγοράκι έχω!! Σε δημόσιο και εγώ στο Έλενα στην Αθήνα είμαστε μεις... Ισχύει αυτό με το λεφτά άστο.. Πως και έτσι με τον ύπνο?? Κοιμάμαι εγώ απλά έχω θεματακια με την πίεση.. Έχω χαμηλή.. Και νιώθω μέσα στην μέρα αδυναμία άμα δεν φάω πχ αρκετά η άμα. Κουραστω 

Εχω πολλες καουρες και δεν μπορω να κλεισω ματι.τη πιανει και μια τρελα με το που ξαπλωσω να ξεκινησει να κλωτσαει και δν με αφηνει..τι να κανουμε υπομονη!!! Κοιμαμαι μετα μεσα στη μερα αμα τ καταφερω αλλα και παλι κανενα διωρο με το ζορι και φυσικα παει ο παλιος καλος βαρυς υπνος του πρωτου τριμηνου που κοιμομουν ορθια και παντου τωρα απο τ προηγουμενο μηνα με τ παραμικρο τσακ το ματι γαριδα. Εχει να πεσει αυπνια απο το αγχος...χααχαχαχα δεν πειραζει αυτα ειναι τ καλυτερα ξενυχτια που μας περιμενουν!!! Τωρα αυριο εχουμε υπερηχο γτ σημερα καναμε μονο καρδιοτοκογραφο στο νοσοκομειο!!πιεση ειχα χαμηλη προ εγκυμοσυνης πλεον ειναι οκ ευτυχως! Υπομονη κοριτσι μου και με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας!αντε να δουμε αν θα βγουν στην ωρα τους και οι δυο χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια τι κάνετε; 

Τι κάνουν τα Μπεμπακια σας ;;

Εμείς έχουμε ένα θέμα με την μικρή!

Μου κάνει σκληρά κακακια !! Και πονάει.. και είναι πολύ ανήσυχο το μωρό μου και κλαίει.. της δίνω συμπλήρωμα ένα γάλα για την δισκοιλιοτητα και βλέπουμε πως θα παει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2019 at 9:50 ΠΜ, ο/η Irene_D είπε:

Καλημέρα κοριτσακια μου!!!

Γεννησαμε κι εμείς το Σάββατο μια πανέμορφη και υγιέστατη μπεμπα 3060 !!! Μπήκα με πρόκληση προσπαθήσαμε περίπου 9 ώρες αλλά δεν έκανα ποτε διαστολή .. το μωρό μας είχε μπλεχτεί στο λώρο και φυσικά δεν μπορούσε να κατέβει... οπότε δε γλίτωσα την καισαρική , όμως δόξα τω Θεό σηκώνομαι κανονικά και δεν πονάω ..  λογικά σήμερα αύριο θα πάμε σπίτι μας επιτέλους να μπούμε στη σειρά μας!! Κορίτσια να μας ζήσουν τα αγγελούδια μας , να είναι γερά και τυχερά πάντα!!! Με το καλό σε όσες περιμένουν ακόμα... φιλάκια από εμάς!!!!

Να σου ζήσει Ειρηνάκι! Υγεία και τύχη στη μικρή σου Πω μωρέ ταλαιπωρήθηκες με τους πόνους 9 ώρες αλλά τέλος καλό όλα καλά! 

@Niki co συσπάσεις, εμπέδωση, πονάκια, αρχή διαστολής; Κορίτσι μου νομίζω γεννάς! Μην ανησυχείς μια χαρά εβδομάδα είσαι, ξέρει το μωράκι πότε να έρθει! Περιμένουμε τα νεότερα!!!

@Pilates Iwanna και @Τζενη Αλινα που ήσασταν εσείς κοριτσούδια; Με το καλό τα μωράκια σας! Για τον ύπνο που λέτε, εγώ τον τελευταίο μήνα παρά την κοιλούμπα έριχνα κάτι τρικούβερτους ύπνους, σαν να είχα πέσει σε λήθαργο. Μιλάμε για 10ωρα συνεχόμενα. Τώρα μου φαίνεται εξωπραγματικό μιας και από όταν γέννησα δεν έχω κοιμηθεί διωράκι γεμάτο. Εντάξει, παλεύεται όμως με τις τόσες ορμόνες ευτυχίας που μας πλημμυρίζουν αυτά τα πλασματάκια

@γωγω γωγω πόσες πάνες λερώνει με κακά; Είναι ανώριμο ακόμα το πεπτικό τους και είναι αναμενόμενο να μας κάνουν τέτοια. Το δικό μου έχει πρησμένη κοιλιά με αέρια και όπως λες, ανήσυχο, και ζορίζεται αρκετές ώρες την ημέρα. Μου έδειξε η παιδίατρος πώς να του κάνω μασαζάκι στην κοιλίτσα και του έδωσα και σταγονίτσες που φάνηκε να το ανακουφίζουν.

Με το θηλασμό πώς τα πάς; Βγάζεις ταυτόχρονα ένα γεύμα από το στήθος όταν δίνεις συμπλήρωμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή.  Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη-στενοχωρημένη. Την Κυριακή (4 μέρες νωρίτερα) μου ήρθε περίοδος. Το τελευταίο διάστημα, όπως σας έχω πει, έχω νορμάλ ροή δύο μέρες και την τρίτη μέρα μόνο καφέ. Το έχω αναφέρει στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι εντάξει. Αυτή τη φορά όμως ήταν ακόμα χειρότερα, δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Δηλαδή ακόμα και όταν πηγαίνω τουαλέτα δεν πέφτει αίμα, έχω μόνο στο σκούπισμα και στην σερβιέτα λίγο. Όλα αυτά ξεκίνησαν εχθές το πρωί και τελείωσαν εχθές το βράδυ. Σήμερα τίποτα. Έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι για ωοθηκική ανεπάρκεια και άλλα τέτοια ωραία. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?????
    • Καλημέρα κορίτσι μου, αν κάνεις έτσι μεγάλους κύκλους μήπως ήταν ωορρηξία;
    • Καλησπέρα καλή σαρακοστή με υγεία!! Λοιπόν μια βοήθεια αν μπορεί κάποια κοπέλα Έχω ΣΠΩ γενικά κάνω μεγάλους κύκλους σπάνια θα έρθω κανονικά έχω φτάσει μέχρι και 97 ημέρες κοντά!  Έχω ξεκινήσει καμία 10 μέρες τα ινοφερτ Πλας. Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 97 ημερών κ πήρα χάπι για να έρθει. Έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είναι όλες στα φυσιολογικά πλαίσια! Τώρα στις 22 ημέρες κύκλου είδα καφέ με βλέννα στο σκουπισμα, είχα πονακια περιόδου,στήθος όχι πρησμένο! Κράτησαν περίπου έξι ημέρες μέσα σε αυτές μια μέρα είδα σκούρο αιματακι αλλά όχι πολύ! Δλδ μέσα στις 6 ημέρες φορούσα Σερβιετα ότι θα κατέβει αίμα αλλά τίποτα...στην Σερβιετα πολύ λίγο ως καθόλου! Τα πινάκια έρχονται κ φεύγουν και λίγο η μέση! Τα καφέ σταμάτησαν 16 του μήνα , 17 έκανα ένα τέστ αλλά βγήκε αρνητικό!!  Μα ήταν νωρίς;; Να μην είναι εγκυμοσύνη απλά να είχα καμία ανωμαλία;; Δώστε τα φώτα σας!! Ευχαριστώ 🫶🫶🫶
    • Ούτε θηρίο! Φτου φτου! Εμένα 8,5, μηνών και είναι 68 εκατοστά και 7,5, κιλά 😅 Είστε ψηλοί με τον άντρα σου; Δεν θα έχουμε πολύ κόσμο, γύρω στους 80 θα καλέσουμε, οπότε πιστεύω καμιά 50αρια το πολύ θα έρθουν, οπότε θα κάνουμε και ένα τραπέζι μετά. Την άλλη μέρα από τη βάφτιση είναι και τα γενέθλιά της, οπότε λέω να κόψουμε εκεί μια τούρτα. Έτσι είναι το πρόγραμμα τους αυτό το μήνα. Και μετά κοιμούνται ακόμα πιο λίγο 😅 Αχ θυμάμαι και η δικιά μου πολύ γκρίνια... Ευτυχία τώρα μπουσουλαει και νιώθει λίγο πιο ανεξάρτητη και δεν κλαίει τόσο 😆 Βέβαια θέλει να είναι παντού μαζί μου.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...