Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

Κοριτσια σημερα ειχαμε ντοπλερ.τα μωρούλια ειναι 1580 γρ το ενα και 1560 γρ το αλλο.ο τράχηλος μου ειναι 2.8 εκ και μου πε οτι ειναι πολυ καλα για διδυμα και πως δεν βλεπει να υπαρχει λογος προωροτητας και λογικα οπως μου πε η γιατρος μου θα παμε για μετα τις 10 Γεναρη.και πως δεν θεωρει οτι χρειαζεται να κανω τις ενεσεις κορτιζόνης εκτος αν συμβει κατι απροοπτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κοριτσια σημερα ειχαμε ντοπλερ.τα μωρούλια ειναι 1580 γρ το ενα και 1560 γρ το αλλο.ο τράχηλος μου ειναι 2.8 εκ και μου πε οτι ειναι πολυ καλα για διδυμα και πως δεν βλεπει να υπαρχει λογος προωροτητας και λογικα οπως μου πε η γιατρος μου θα παμε για μετα τις 10 Γεναρη.και πως δεν θεωρει οτι χρειαζεται να κανω τις ενεσεις κορτιζόνης εκτος αν συμβει κατι απροοπτο. 

Μπράβο πολύ καλά είσαι! Κ το βάρος των μωρών (εμένα έχουν 300γρ διαφορα μεταξύ τους) κ ο τράχηλος! Εμένα με 2,3εκ μου πε ξεκούραση κ αρχές του μήνα να μαι Αθηνα! 

Μακαρι να συνεχίσουν όλα καλά κ να φτάσεις μέχρι τελους, όπως έχετε κανονίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Μπράβο πολύ καλά είσαι! Κ το βάρος των μωρών (εμένα έχουν 300γρ διαφορα μεταξύ τους) κ ο τράχηλος! Εμένα με 2,3εκ μου πε ξεκούραση κ αρχές του μήνα να μαι Αθηνα! 

Μακαρι να συνεχίσουν όλα καλά κ να φτάσεις μέχρι τελους, όπως έχετε κανονίσει!

Σε ευχαριστώ πολύ και εσας να σας πανε ολα καλα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και εσας να σας πανε ολα καλα !!!

Ευχαριστούμε!! Μακάρι να φτάσουμε μέχρι τελους!! 

Ο γιατρός μου μου πε πως θα κάνω ενεσεις κορτιζόνης γιατί θα γεννήσω με καισαρική, όχι για τον κίνδυνο προωροτητας! 

Απο ετοιμασίες πως τα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Ευχαριστούμε!! Μακάρι να φτάσουμε μέχρι τελους!! 

Ο γιατρός μου μου πε πως θα κάνω ενεσεις κορτιζόνης γιατί θα γεννήσω με καισαρική, όχι για τον κίνδυνο προωροτητας! 

Απο ετοιμασίες πως τα πας;

Κ εγω με καισαρικη θα γεννησω αλλα η γιατρος μου ειπε ότι  αναλογως σε ποια εβδομάδα γεννας χρειαζεσαι η οχι τις ενεσεις και πως ειναι λαθος να γίνονται προληπτικα .Μονο οταν με βεβαιοτητα πας σε προωρο τοκετό. Εγω αν φτασω 37η ή 38η μου πε δεν χρειαζεται.Αλλα και παλι βλεποντας και κανοντας γτ ποτε φεν ξερεις αν θα εξελιχθούν  ομαλα τα πραγματα.Απο ετοιμασίες καλα παω νομίζω. Τα μονα που δεν εχω πάρει ακόμα ειναι τα καλυντικα που λεμε και πανες.Συν κανα φορμακι..εν τω μεταξυ δεν ξερω αν συμβαινει σε καμια άλλη..μουδιαζουν απίστευτα τα χερια μου ..κοιμάμαι και ξυπναω επειδη εχουν μουδιασει κ ποναω.Και εκτος υπνου μουδιαζουν ευκολα.κραταω πχ το πιστολακι των μαλλιων μουδιαζουν.χθες πηρα καφε πακετο και μουδιαζαν οση ωρα τον κρατούσα στο χερι.ακομα και για ενα λεπτο που βαζω μεικ απ το ιδιο παθαινω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κ εγω με καισαρικη θα γεννησω αλλα η γιατρος μου ειπε ότι  αναλογως σε ποια εβδομάδα γεννας χρειαζεσαι η οχι τις ενεσεις και πως ειναι λαθος να γίνονται προληπτικα .Μονο οταν με βεβαιοτητα πας σε προωρο τοκετό. Εγω αν φτασω 37η ή 38η μου πε δεν χρειαζεται.Αλλα και παλι βλεποντας και κανοντας γτ ποτε φεν ξερεις αν θα εξελιχθούν  ομαλα τα πραγματα.Απο ετοιμασίες καλα παω νομίζω. Τα μονα που δεν εχω πάρει ακόμα ειναι τα καλυντικα που λεμε και πανες.Συν κανα φορμακι..εν τω μεταξυ δεν ξερω αν συμβαινει σε καμια άλλη..μουδιαζουν απίστευτα τα χερια μου ..κοιμάμαι και ξυπναω επειδη εχουν μουδιασει κ ποναω.Και εκτος υπνου μουδιαζουν ευκολα.κραταω πχ το πιστολακι των μαλλιων μουδιαζουν.χθες πηρα καφε πακετο και μουδιαζαν οση ωρα τον κρατούσα στο χερι.ακομα και για ενα λεπτο που βαζω μεικ απ το ιδιο παθαινω.

Εμένα μόνο πάνες μου έχουν μείνει κ κανένα διακοσμητικό για το δωματιο! Λεπτομέρειες! 

Κ γω το παθαίνω πολύ συχνά αυτό με το μούδιασμα! Το είπα στο γιατρό κ μου πε ότι είναι φυσιολογικό, είναι το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (αν το λέω καλά) κ κάτι γίνεται με τις αρτηρίες λόγω εγκυμοσύνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η rosemaryf είπε:

Εμένα μόνο πάνες μου έχουν μείνει κ κανένα διακοσμητικό για το δωματιο! Λεπτομέρειες! 

Κ γω το παθαίνω πολύ συχνά αυτό με το μούδιασμα! Το είπα στο γιατρό κ μου πε ότι είναι φυσιολογικό, είναι το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (αν το λέω καλά) κ κάτι γίνεται με τις αρτηρίες λόγω εγκυμοσύνης!

Ναι το έχω ακούσει έτσι λέγεται και γίνεται λόγω κατακράτησης υγρών..Μετα την εγκυμοσύνη περνάει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Κ εγω με καισαρικη θα γεννησω αλλα η γιατρος μου ειπε ότι  αναλογως σε ποια εβδομάδα γεννας χρειαζεσαι η οχι τις ενεσεις και πως ειναι λαθος να γίνονται προληπτικα .Μονο οταν με βεβαιοτητα πας σε προωρο τοκετό. Εγω αν φτασω 37η ή 38η μου πε δεν χρειαζεται.Αλλα και παλι βλεποντας και κανοντας γτ ποτε φεν ξερεις αν θα εξελιχθούν  ομαλα τα πραγματα.Απο ετοιμασίες καλα παω νομίζω. Τα μονα που δεν εχω πάρει ακόμα ειναι τα καλυντικα που λεμε και πανες.Συν κανα φορμακι..εν τω μεταξυ δεν ξερω αν συμβαινει σε καμια άλλη..μουδιαζουν απίστευτα τα χερια μου ..κοιμάμαι και ξυπναω επειδη εχουν μουδιασει κ ποναω.Και εκτος υπνου μουδιαζουν ευκολα.κραταω πχ το πιστολακι των μαλλιων μουδιαζουν.χθες πηρα καφε πακετο και μουδιαζαν οση ωρα τον κρατούσα στο χερι.ακομα και για ενα λεπτο που βαζω μεικ απ το ιδιο παθαινω.

Αυτο για τις ενέσεις ειναι λιγο παραπληροφόρηση.Αρχικα δεν κάνουν κακο στο μωρο σε καμια περίπτωση. Ή στα μωρα..Χαχαχαχα. αλλα δεν εχει σχεση με την προωροτητα. Ο λογος που στις καισαρικές κανεις ενεσεις ειναι γτ δεν ειναι η ωρα του να γεννηθεί. Δλδ ακομα και 39η βδομαδα να πας προγραμματισμένα παλι καλο ειναι να τις κανεις. Επίσης οταν γεννιούνται φυσιολογικά τα μωρα προετοιμάζονται τα πνευμόνια στην διάρκεια της γεννας κατι που δεν συμβαινει με την καισαρική. Ενεσεις δεν χρειαζονται οταν εχει προκληθεί φυσικα ο τοκετός. Οταν πας για προγραμματισμένη καισαρική χρειάζονται. Εγω θα σας το φωνάζω. Πολλα μωρα που γεννιούνται με καισαρική χρειάζονται να μπούνε λιγο σε οξυγόνο. Με τις ενεσεις μπορεις να το αποφύγεις. Κακο δεν κάνουν. Στην χειρότερη δεν θα κάνουν τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Αυτο για τις ενέσεις ειναι λιγο παραπληροφόρηση.Αρχικα δεν κάνουν κακο στο μωρο σε καμια περίπτωση. Ή στα μωρα..Χαχαχαχα. αλλα δεν εχει σχεση με την προωροτητα. Ο λογος που στις καισαρικές κανεις ενεσεις ειναι γτ δεν ειναι η ωρα του να γεννηθεί. Δλδ ακομα και 39η βδομαδα να πας προγραμματισμένα παλι καλο ειναι να τις κανεις. Επίσης οταν γεννιούνται φυσιολογικά τα μωρα προετοιμάζονται τα πνευμόνια στην διάρκεια της γεννας κατι που δεν συμβαινει με την καισαρική. Ενεσεις δεν χρειαζονται οταν εχει προκληθεί φυσικα ο τοκετός. Οταν πας για προγραμματισμένη καισαρική χρειάζονται. Εγω θα σας το φωνάζω. Πολλα μωρα που γεννιούνται με καισαρική χρειάζονται να μπούνε λιγο σε οξυγόνο. Με τις ενεσεις μπορεις να το αποφύγεις. Κακο δεν κάνουν. Στην χειρότερη δεν θα κάνουν τπτ.

η άστοχη χρήση κορτιζόνης κρύβει κινδύνους για τη μητέρα και το παιδί.

ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ

Είναι γνωστή η απορρύθμιση των τιμών του σακχάρου του αίματος της μητέρας που επιφέρουν οι ενέσεις και η οποία επιτείνεται σε περίπτωση συνύπαρξης διαβήτη της κύησης. Παράλληλα πολλές έρευνες έχουν συσχετίσει τη χορήγηση κορτιζόνης σε ασθενείς με πρόωρη ρήξη υμένων (σπάσιμο νερών) με την εμφάνιση χοριοαμνιονίτιδας (μόλυνση του πλακούντα και του αμνιακού υγρού) πριν τη γέννα αλλά και ενδομητρίτιδας (μόλυνση της μήτρας) μετά το πέρας αυτής. Σοβαρές δηλαδή λοιμώξεις, οι οποίες μπορούν να απειλήσουν εγκυμοσύνη και μητέρα αντίστοιχα.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

Η πνευμονική ωρίμανση με χορήγηση κορτιζόνης έχει επανειλημμένα συσχετισθεί με επιβράδυνση της ανάπτυξης του εμβρύου μέσα στην κοιλιά καθώς επίσης και με το μειωμένο βάρος τη στιγμή της γέννησης.

Επίσης νεότερες έρευνες καθιστούν πιθανή την αρνητική επίδραση των ενέσεων κορτιζόνης στην νευρολογική ανάπτυξη πριν αλλά και μετά τη γέννα. Την ανησυχία ενέτεινε και μια μία πρόσφατη έρευνα, η οποία διαπίστωσε μειωμένες μαθητικές επιδόσεις στα παιδιά, τα οποία κατά τη διάρκεια της ενδομήτριας ζωής τους και σε χρονικό σημείο κοντά στην ΠΗΤ (προγραμματισμένη ημερομηνία τοκετού) είχαν λάβει κορτιζόνη για την πνευμονική ωρίμανση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Αυτο για τις ενέσεις ειναι λιγο παραπληροφόρηση.Αρχικα δεν κάνουν κακο στο μωρο σε καμια περίπτωση. Ή στα μωρα..Χαχαχαχα. αλλα δεν εχει σχεση με την προωροτητα. Ο λογος που στις καισαρικές κανεις ενεσεις ειναι γτ δεν ειναι η ωρα του να γεννηθεί. Δλδ ακομα και 39η βδομαδα να πας προγραμματισμένα παλι καλο ειναι να τις κανεις. Επίσης οταν γεννιούνται φυσιολογικά τα μωρα προετοιμάζονται τα πνευμόνια στην διάρκεια της γεννας κατι που δεν συμβαινει με την καισαρική. Ενεσεις δεν χρειαζονται οταν εχει προκληθεί φυσικα ο τοκετός. Οταν πας για προγραμματισμένη καισαρική χρειάζονται. Εγω θα σας το φωνάζω. Πολλα μωρα που γεννιούνται με καισαρική χρειάζονται να μπούνε λιγο σε οξυγόνο. Με τις ενεσεις μπορεις να το αποφύγεις. Κακο δεν κάνουν. Στην χειρότερη δεν θα κάνουν τπτ.

Η ΕΝΔΕΙΞΗ

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα έρευνες η χορήγηση κορτιζόνης συνιστάται στην περίπτωση επαπειλούμενου πρόωρου τοκετού και μόνο μέχρι την 34 + 0 βδομάδα της εγκυμοσύνης. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε πως τα ευεργετικά αποτελέσματα της θεραπείας δεν εμφανίζονται σε εκείνες τις γυναίκες οι οποίες γεννούν μετά το χρονικό αυτό σημείο, ενώ οι δυνητικές παρενέργειες παραμένουν ίδιες.

Ως εκ τούτου δεν υφίσταται προληπτική χορήγηση των ενέσεων. Έτσι για παράδειγμα η de factoχορήγηση των ενέσεων σε πολύδυμες κυήσεις, σε περίπτωση προγραμματισμένης καισαρικής τομής, σε περίπτωση ενδομήτριας καθυστέρησης ανάπτυξης του εμβρύου ή λόγω εμφάνισης υπέρτασης – προεκλαμψίας είναι λανθασμένη και δυνητικά επικίνδυνη.

Ο ισχυρισμός ¨δίνουμε τις ενέσεις κορτιζόνης απλά για να είμαστε σίγουροι¨ είναι παντελώς αβάσιμος και ιατρικά ανεύθυνος.

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ

Η χορήγηση κορτικοειδών για την πνευμονική ωρίμανση του εμβρύου την κατάλληλη χρονική στιγμή αποτελεί την βασικότερη προϋπόθεση για την ευεργετική δράση τους.

Έχει αποδειχθεί επανειλημμένα, πως τα οφέλη για το μωρό από τη δράση των ενέσεων είναι σημαντικά και υπερτερούν των πιθανών επιπτώσεων μόνο για τις 7 πρώτες μέρες μετά την πρώτη χορήγηση.Πέρα από το χρονικό αυτό σημείο οι δυνητικοί μεσοπρόθεσμοι και μακροπρόθεσμοι κίνδυνοι είναι πιο σημαντικοί από το αναπόφευκτα μειωμένο όφελος.

Βέβαια η τήρηση του κανόνα αυτού δεν είναι πάντα μαιευτικά δυνατή. Ωστόσο τα παραπάνω δεδομένα θα πρέπει πάντοτε να λαμβάνονται υπόψη προκειμένου να εξασφαλίζεται μία κατά το δυνατόν χρονικά εύστοχη χορήγηση της πνευμονικής ωρίμανσης.

Η ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Οι περισσότερες διεθνείς κατευθυντήριες γραμμές συστήνουν έναν μόνο κύκλο χορήγησης κορτιζόνης, o οποίος περιλαμβάνει δύο δόσεις σε χρονικό διάστημα 24 ωρών.

Μία τέτοια δόση μπορεί να επαναληφθεί σε περίπτωση που η πρώτη χορήγηση πραγματοποιήθηκε πριν την 26η εβδομάδα ή όταν δεν επέρχεται γέννα στο χρονικό διάστημα των 7 ημερών από την πρώτη δόση και ο κίνδυνος της προωρότητας παραμένει.

Επαναλαμβανόμενοι κύκλοι χορήγησης πνευμονικής ωρίμανσης δεν έχουν όφελος, είναι δυνητικά επικίνδυνοι και θα πρέπει να αποφεύγονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νομίζω πως όπως όλα τα φάρμακα, μπορεί να έχουν κ αυτά παρενέργειες! Κ ένα ντεπόν να παρεις σου λέει πως ισως δημιουργήσει παρενεργειες!! Σαφώς δεν είναι καραμέλες ή τσίχλες, κ ο κάθε γιατρός, όπως σ όλα, έχει την άποψή του κ τη νοοτροπία του, γι αυτό πρέπει να ακούμε το γιατρό μας κ να τον εμπιστευόμαστε! 

Ο γιατρός μου μου πε πως δεν θα τις κάνω για λογους προωροτητας (έτσι κ αλλιώς ήδη διανυω την 33η εβδομάδα), αλλά γιατί θα γεννήσω με καισαρική, κ αν δεν μας προλάβουν, θα τις κάνω λιγες μέρες πριν γεννήσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η rosemaryf είπε:

Εγώ νομίζω πως όπως όλα τα φάρμακα, μπορεί να έχουν κ αυτά παρενέργειες! Κ ένα ντεπόν να παρεις σου λέει πως ισως δημιουργήσει παρενεργειες!! Σαφώς δεν είναι καραμέλες ή τσίχλες, κ ο κάθε γιατρός, όπως σ όλα, έχει την άποψή του κ τη νοοτροπία του, γι αυτό πρέπει να ακούμε το γιατρό μας κ να τον εμπιστευόμαστε! 

Ο γιατρός μου μου πε πως δεν θα τις κάνω για λογους προωροτητας (έτσι κ αλλιώς ήδη διανυω την 33η εβδομάδα), αλλά γιατί θα γεννήσω με καισαρική, κ αν δεν μας προλάβουν, θα τις κάνω λιγες μέρες πριν γεννήσω!

Οπως τα λες ολα έχουν καποιες παρενέργειες ,ολα τα περιστατικα ειναι διαφορετικα κ καθε γιατρος ακολουθει αλλη γραμμη .κ εμεις τους διαλέγουμε κ αφου τους εμπιστευόμαστε καλο ειναι να ακολουθούμε τις οδηγιες τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορω να σας βρω μια τεράστια λίστα απο παρενέργειες για οτιδήποτε. Ακόμα και για το χαμομήλι. Ωστόσο η συχνότητα εμφάνισης μιας παρενέργειας καθιστά ενα φάρμακο εντελως ασφαλες ή όχι. Επισης ζυγιζουμε τα θετικα με τα αρνητικά . Με την ιδια λογικη δεν θα εμβολιασουμε τα παιδια μας αυριο μεθαύριο; αφηστε π οι περισσότερες παρενέργειες της κορτιζόνης δεν εμφανίζονται με δυο δόσεις που θα κανεις 2 μερες πριν γεννήσεις. Πολλες κοπελες οπως κ εγω κανανε κ ενεσεις ηπαρινης οι οποιες εχουν οντως χοντρες παρενέργειες σε καποιες περιπτώσεις. Ομως θα ήταν χειροτερα αν δεν τις κάναμε. Καλα κάνεις κ ακολουθεις τον γιατρό σου. Αλλα οι γιατροί δεν ειναι θεοι. Θα βρεις αλλους τοσους που υποστηρίζουν το αντίθετο κ αυτο γιατι οπως σου ειπα τα φαρμακα ειναι στην διαθεση των γιατρών οι οποιοι βασει της δικης τους κρίσης κ εμπειρίας ζυγιζουν τι θα μας δωσουν κ τι οχι. Παρα ταυτα το οτι ο ενας τοτο δίνει κ ο αλλος όχι δεν σημαίνει οτι ενας απ τους δυο θελει το κακο μας. Ειναι άνθρωποι κ εχουν την γνωμη τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Μόλις έφυγα από το γιατρό μου. Το μωράκι είναι καλά αλλά πιο μεγάλο απ τη βδομάδα είναι ? είμαι σήμερα 26+4 και είναι 1200γρ, δλδ η ανάπτυξη του αντιστοιχεί σε 28 εβδομάδων. Επίσης, το αμνιακό είναι λίγο τσιμπημενο, καμπύλη σακχάρου έχω κάνει και ήταν πολύ καλή.. έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία; μου είπε ότι αυτό που μπορεί να γίνει είναι να με πιάσουν πονακια νωριτερα.. συνεστησε υπερηχο ανάπτυξης στο μαιευτήριο για να δούμε τι γίνεται με το αμνιακό.. να ανησυχησω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@konstantinou&elenis το άρθρο για τις ενέσεις κορτικοστεροειδών μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, ως προς την επικινδυνότητα μιλώντας. Δεν ξέρω και σε ποιες μελέτες αναφέρεται (δεν αναφέρει πηγές) αλλά γενικά στην επιστημονική έρευνα (με την οποία ασχολούμαι) όταν πάμε να στηρίξουμε μια υπόθεση λέγοντας «μια έρευνα έδειξε…» αυτό από κάπου μπάζει. Χρειαζόμαστε πολλές μελέτες και μετα-αναλύσεις (συνδυασμό ανεξάρτητων μελετών) ειδικά αν πάμε να καταρρίψουμε την τρέχουσα κλινική πρακτική.

Αυτά δεν τα λέω για να σε αμφισβητήσω, αλοίμονο! Αντίθετα χαίρομαι πάρα πολύ και θαυμάζω τις νέες γυναίκες που είναι τόσο ενημερωμένες σε τόσο εξειδικευμένα θέματα αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τρομοκρατούμαστε.

Είμαι υπέρμαχος του να βρούμε έναν καλό γιατρό (όχι ότι αυτό είναι εύκολο) και να αφήσουμε τέτοιες αποφάσεις σε εκείνον. Φυσικά να μπορούμε να συζητάμε τους προβληματισμούς μας αλλά όχι και να αναλάβουμε και αυτό το άγχος γιατί έτσι ανεβαίνει η κορτιζόλη στον οργανισμό και είναι σαν να κάνουμε μόνες μας ενέσεις στον εαυτό μας ?

Τα λέω λίγο εικονικά, αλλά το πιάνετε τι εννοώ!

@Hope25 έχεις ένα μεγάαααααλο μωρό! Εμένα την 30+5 ήταν 1500γρ και σύμφωνα με τον ρυθμό αύξησης που μου είπε υπολογίζω στην 32+6 να ήταν 2000γρ. Αλλά ξέρεις, σε αυτές τις ηλικίες κύησης έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Δεν έχεις διαβήτη κύησης ή αυξημένο αμνιακό να φοβόμαστε για μακροσωμία, έτσι; Απλά είναι καλοζωισμένος ο μπέμπης σου! Το ίδιο μάλλον και με εσένα @PanB. Κάθε πότε σου είπε να το παρακολουθείς για αμνιακό και ανάπτυξη;

@γωγω γωγω τι έγινε με τους πόνους στη μέση; Πώς είσαι τώρα;

Τα υπόλοιπα κορίτσια πώς είστε; Εγώ αρχίζω και βλέπω γεννητούρια στον ύπνο μου! Ευτυχώς όλα πανεύκολα και ανώδυνα. Σε σημείο να λέω πόσο εύκολος είναι ο τοκετός και να το πιστεύω και στον ξύπνιο μου!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@konstantinou&elenis το άρθρο για τις ενέσεις κορτικοστεροειδών μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο, ως προς την επικινδυνότητα μιλώντας. Δεν ξέρω και σε ποιες μελέτες αναφέρεται (δεν αναφέρει πηγές) αλλά γενικά στην επιστημονική έρευνα (με την οποία ασχολούμαι) όταν πάμε να στηρίξουμε μια υπόθεση λέγοντας «μια έρευνα έδειξε…» αυτό από κάπου μπάζει. Χρειαζόμαστε πολλές μελέτες και μετα-αναλύσεις (συνδυασμό ανεξάρτητων μελετών) ειδικά αν πάμε να καταρρίψουμε την τρέχουσα κλινική πρακτική.

 

Αυτά δεν τα λέω για να σε αμφισβητήσω, αλοίμονο! Αντίθετα χαίρομαι πάρα πολύ και θαυμάζω τις νέες γυναίκες που είναι τόσο ενημερωμένες σε τόσο εξειδικευμένα θέματα αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν πρέπει να τρομοκρατούμαστε.

 

Είμαι υπέρμαχος του να βρούμε έναν καλό γιατρό (όχι ότι αυτό είναι εύκολο) και να αφήσουμε τέτοιες αποφάσεις σε εκείνον. Φυσικά να μπορούμε να συζητάμε τους προβληματισμούς μας αλλά όχι και να αναλάβουμε και αυτό το άγχος γιατί έτσι ανεβαίνει η κορτιζόλη στον οργανισμό και είναι σαν να κάνουμε μόνες μας ενέσεις στον εαυτό μας ?

 

Τα λέω λίγο εικονικά, αλλά το πιάνετε τι εννοώ!

 

@Hope25 έχεις ένα μεγάαααααλο μωρό! Εμένα την 30+5 ήταν 1500γρ και σύμφωνα με τον ρυθμό αύξησης που μου είπε υπολογίζω στην 32+6 να ήταν 2000γρ. Αλλά ξέρεις, σε αυτές τις ηλικίες κύησης έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Δεν έχεις διαβήτη κύησης ή αυξημένο αμνιακό να φοβόμαστε για μακροσωμία, έτσι; Απλά είναι καλοζωισμένος ο μπέμπης σου! Το ίδιο μάλλον και με εσένα @PanB. Κάθε πότε σου είπε να το παρακολουθείς για αμνιακό και ανάπτυξη;

 

@γωγω γωγω τι έγινε με τους πόνους στη μέση; Πώς είσαι τώρα;

 

Τα υπόλοιπα κορίτσια πώς είστε; Εγώ αρχίζω και βλέπω γεννητούρια στον ύπνο μου! Ευτυχώς όλα πανεύκολα και ανώδυνα. Σε σημείο να λέω πόσο εύκολος είναι ο τοκετός και να το πιστεύω και στον ξύπνιο μου!

 

 

 

Σε μια βδομάδα πάλι και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα μου πει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope καλημερααα!! εμενα οι πονοι καλα κρατουν!! εχθες πονουσα και στα πλευρα μου..αλλα αυτο που ειναι ανυποφορω ειναι ο πονος κατω απο το στηθος σαν καψιμο να το πω..ποναω ομως αρκετα..!! εσυυυ ολα καλαα?? πως πας?? 

μεχρι στιγμης εχω παρει 10 κιλα.30+6 κ η μπουμπου γυρω στα 2κιλα❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε όλες έχετε μεγάλα μωράκια! Μόνο ο δικός μου είναι μικρούλης :) Θα τον δω κι εγώ σε μια βδομάδα βέβαια και θα σας πω. Θα κάνω και την καλλιέργεια για Strep B. Έχει κάνει καμια; Σε παλιότερη εξεταση είχα μικρή ανάπτυξη και λογικά θα μου βρει και τώρα. Με ενδοφλέβια αντιβιωση λίγο πριν τον τοκετό είμαι καλυμμένη (το μωρο βασικα) αλλά όσο να ναι είναι κι αυτό ένα άγχος παραπάνω. Ουφ!

 @γωγω γωγω Α κατάλαβα τέτοιους μυοσκελετικους πόνους έχεις. Αυτό με τα πλευρά το είχα κ εγώ πολύ έντονα αλλά πέρασε κάπως. Μόνο καμία φορά στον ύπνο με πιάνει. Κι αυτό το κάψιμο στο στήθος μήπως είναι από το στομαχι; Πολλες εγκυες έχουν καουρες. Σκέψου πόσο έχει συμπιεστει ψηλά το καημένο, πως να λειτουργήσει κανονικά; Εγώ φαντάστηκα ότι έχεις άλλου τύπου πόνους, μαζί με συσπάσεις...

@xara1 τι νέα από το μετωπο; Πώς πάει ο επαναστάτης μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ρουχαλάκια από που ψωνισατε;  ????

Εγω κυριως απο την ντουλάπα φιλης που γέννησε πέρισυ :)

Πήρα τα πρώτα (του μαιευτηριου) από tres Jolie και 2 φορμακια από h&m. Πανες αγκαλιάς από prenatal αλλά είδα ότι έχει και στα jumbo πάμφθηνα και ίσως κάνω μια επιδρομή! 

Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω ψωνίσει απ τα h&m κάποια φανελάκια, απ τα πρεναταλ φορμάκια, πιτζαμακια κ φόρμα εξοδου.. κατά τ αλλα μου χουν δώσει πολλά ρούχα ξαδέρφη κ κουνιάδα απ τα παιδιά τους κ δε χρειάστηκε να πάρω πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Ρουχαλάκια από που ψωνισατε;  ????

emeis h&m kapoia...mothercare..orchestra (apisteytes times me thn karta tou orchestra)... jumbo epishs. ola einai fobera ? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εγω κυριως απο την ντουλάπα φιλης που γέννησε πέρισυ :)

Πήρα τα πρώτα (του μαιευτηριου) από tres Jolie και 2 φορμακια από h&m. Πανες αγκαλιάς από prenatal αλλά είδα ότι έχει και στα jumbo πάμφθηνα και ίσως κάνω μια επιδρομή! 

Εσυ;

Ακόμα δεν έχω ψωνίσει τίποτα από ρούχα.. μου έχουν δώσει κάποια άλλα ελάχιστα.. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Βρε όλες έχετε μεγάλα μωράκια! Μόνο ο δικός μου είναι μικρούλης :) Θα τον δω κι εγώ σε μια βδομάδα βέβαια και θα σας πω. Θα κάνω και την καλλιέργεια για Strep B. Έχει κάνει καμια; Σε παλιότερη εξεταση είχα μικρή ανάπτυξη και λογικά θα μου βρει και τώρα. Με ενδοφλέβια αντιβιωση λίγο πριν τον τοκετό είμαι καλυμμένη (το μωρο βασικα) αλλά όσο να ναι είναι κι αυτό ένα άγχος παραπάνω. Ουφ!

 @γωγω γωγω Α κατάλαβα τέτοιους μυοσκελετικους πόνους έχεις. Αυτό με τα πλευρά το είχα κ εγώ πολύ έντονα αλλά πέρασε κάπως. Μόνο καμία φορά στον ύπνο με πιάνει. Κι αυτό το κάψιμο στο στήθος μήπως είναι από το στομαχι; Πολλες εγκυες έχουν καουρες. Σκέψου πόσο έχει συμπιεστει ψηλά το καημένο, πως να λειτουργήσει κανονικά; Εγώ φαντάστηκα ότι έχεις άλλου τύπου πόνους, μαζί με συσπάσεις...

@xara1 τι νέα από το μετωπο; Πώς πάει ο επαναστάτης μας;

καλησπέρα! τωρα του πηγαινουμε το γαλατακι του. αντλώ με το θήλαστρο και του το πηγαινουμε καθε μερα. τον χαζευουμε, του μιλαμε , του στελνουμε φιλακια ?♥️? εχουν μεγαλωσει και οι βλεφαριδουλες του χαχαχα τα πηγαινει μια χαρα το αντρακι! τρωει το γαλατακι του, παίρνει σιγα σιγα τα γραμμαρια που πρεπει. αντε να μεγαλωσει να ερθει σπιτακι του ? ουφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...