Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

@Bloublou85 επειδη και εγω παθουσα ειμαι με καθυστερηση που γενικα εχω υπερσταθερο κυκλο, ο γιατρος μου ζητησε μια μετρηση προγεστερονης και απο την τιμη της θα καταλαβαινε τι παιζει. Γιαυτο σου λεω για ρωτα τον αυριο. Γιατι αν δεν εισαι εγκυος μπορει να ειναι καποια διαταραχη. Να εγινε ωορρηξια μεν αλλα να μην ηταν καλη γιαυτο και η καθυστερηση. Επισης μπορει αυτο το ωοθυλακιο να εγινε τελικα κυστικο εξ ου και η καθυστερηση. Δεν ξερω τι αλλος λογος μπορει να υπαρχει οταν υπαρχει κανονικα ωορρηξια. Ισως κανα κοριτσι να ξερει να μας πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

@Bloublou85 επειδη και εγω παθουσα ειμαι με καθυστερηση που γενικα εχω υπερσταθερο κυκλο, ο γιατρος μου ζητησε μια μετρηση προγεστερονης και απο την τιμη της θα καταλαβαινε τι παιζει. Γιαυτο σου λεω για ρωτα τον αυριο. Γιατι αν δεν εισαι εγκυος μπορει να ειναι καποια διαταραχη. Να εγινε ωορρηξια μεν αλλα να μην ηταν καλη γιαυτο και η καθυστερηση. Επισης μπορει αυτο το ωοθυλακιο να εγινε τελικα κυστικο εξ ου και η καθυστερηση. Δεν ξερω τι αλλος λογος μπορει να υπαρχει οταν υπαρχει κανονικα ωορρηξια. Ισως κανα κοριτσι να ξερει να μας πει

Την προηγούμενη φορά δεν μ είπε για εξέταση μου έδωσε φάρμακο.τωρα όμως δε γίνεται να ξαναπαρω.επισης μέχρι τη δέκατη τρίτη μέρα είχα καφέ αίμα φαντασου.οταν δημιουργείται κυστη δεν έρχεται περίοδος;φαντασου δεν έχω κάνει ποτέ κύστη στη ζωή μου κ πάντα σταθερή περίοδο γι αυτό έχω τρομοκρατηθει.εσυ τι έκανες τελικά με τη μέτρηση τι σου είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Την προηγούμενη φορά δεν μ είπε για εξέταση μου έδωσε φάρμακο.τωρα όμως δε γίνεται να ξαναπαρω.επισης μέχρι τη δέκατη τρίτη μέρα είχα καφέ αίμα φαντασου.οταν δημιουργείται κυστη δεν έρχεται περίοδος;φαντασου δεν έχω κάνει ποτέ κύστη στη ζωή μου κ πάντα σταθερή περίοδο γι αυτό έχω τρομοκρατηθει.εσυ τι έκανες τελικά με τη μέτρηση τι σου είπε;

Αρα σου κρατησε τυπου 13 μερες η περιοδος μετα το πριμολουτ? Εγω μετα απο παλινδρομη κυηση λογω ορμονικης διαταραχης (υπερπαραγωγη οιστρογονων) πρωτη φορα (που την ξερω τουλαχιστον) εβγαλα 3 κυστες στις ωοθηκες. Λειτουργικες με νερο απλες. Εγω παντα σταθεροτατο κυκλο. Η περιοδος εκεινη τη φορα καθυστερησε να ρθει. Σε ενα δυο κυκλους μετα οι κυστες αυτες απορροφηθηκαν μονες τους. Τωρα που ξαναειχα καθυστερηση με εβαλε να κανω μια εξεταση προγεστερονης να δει αν ειχα καλη ωορρηξια. Εκανα και η τιμη ηταν παρα πολυ καλη οποτε για την ωρα πιστευουμε ότι η ωορρηξια απλα αργησε να γίνει εξ ου και η καθυστερηση. Φυσικα οσο δε βλεπεις περιοδο σκεφτεσαι χιλια δυο και σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω ποτε δεν ξαναειχα καθυστερησεις πλην αυτων που σου αναφερω. Τουλαχιστον η προγεστερονη εδειξε οτι δεν υπαρχει θεμα ωορρηξιας. Εκανα και μπανια σε πολυ κρυες θαλασσες στη μεση του κυκλου μου η αληθεια ειναι. Αν δεν ερθει σε λιγες μερες θα τον ξαναπαρω και εγω, μηπως και μου δωσει τιποτα. Φυσικα το θεμα ειναι να στρωσει και να μην ερχεται με βοηθημα καθε φορα, αλλα πιστευω οτι όλα μαζι (ορμονικες διαταραχες, στρες, κρυες θαλασσες κλπ) συνηγορουν στις καθυστερησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

εγω μετα απο παλινδρομη κυηση λογω ορμονικης διαταραχης
(υπερπαραγωγη οιστρογονων) πρωτη φορα (που την ξερω τουλαχιστον) εβγαλα 3 κυστες στις ωοθηκες. Λειτουργικες με νερο απλες. Εγω παντα σταθεροτατο κυκλο. Η περιοδος εκεινη τη φορα καθυστερησε να ρθει. Σε ενα δυο κυκλους μετα οι κυστες αυτες απορροφηθηκαν μονες τους. Τωρα που ξαναειχα καθυστερηση με εβαλε να κανω μια εξεταση προγεστερονης να δει αν ειχα καλη ωορρηξια. Εκανα και η τιμη ηταν παρα πολυ καλη οποτε για την ωρα πιστευουμε ότι η ωορρηξια απλα αργησε να γίνει εξ ου και η καθυστερηση. Φυσικα οσο δε βλεπεις περιοδο σκεφτεσαι χιλια δυο και σε καταλαβαινω απολυτα γιατι και εγω ποτε δεν ξαναειχα καθυστερησεις πλην αυτων που σου αναφερω. Τουλαχιστον η προγεστερονη εδειξε οτι δεν υπαρχει θεμα ωορρηξιας. Εκανα και μπανια σε πολυ κρυες θαλασσες στη μεση του κυκλου μου η αληθεια ειναι. Αν δεν ερθει σε λιγες μερες θα τον ξαναπαρω και εγω, μηπως και μου δωσει τιποτα. Φυσικα το θεμα ειναι να στρωσει και να μην ερχεται με βοηθημα καθε φορα, αλλα πιστευω οτι όλα μαζι (ορμονικες διαταραχες, στρες, κρυες θαλασσες κλπ) συνηγορουν στις καθυστερησεις.

Ή αλήθεια είναι ότι κι εγώ πηγαίνω κάθε μέρα στη θάλασσα μόνο σήμερα δε πήγα φαντασου.αυτο με τα οιστρογόνα πρέπει να επαθα κι εγώ έπαιρνα πολλά χάπια κ μάλλον ο δικός μου οργανισμός δεν ανταποκρίθηκε καλά.τωρα εσύ πόσες μέρες έχεις καθυστέρηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

Ή αλήθεια είναι ότι κι εγώ πηγαίνω κάθε μέρα στη θάλασσα μόνο σήμερα δε πήγα φαντασου.αυτο με τα οιστρογόνα πρέπει να επαθα κι εγώ έπαιρνα πολλά χάπια κ μάλλον ο δικός μου οργανισμός δεν ανταποκρίθηκε καλά.τωρα εσύ πόσες μέρες έχεις καθυστέρηση;

ειναι ολα μαζι τοτε μαλλον. Οσες και εσυ περιπου. ειναι μεγαλη βλακεια απο κει που εχεις σταθερο κυκλο γιατι δε σε αφηνει να προγραμματισεις τιποτα. Αλλα τι να πω. ελπιζω να στρωσει και να μας κατατοπισει και ο γιατρος. Μεχρι και η ενδοκρινολογος μου που ειναι και κολλητη μου ειχε 6 μερες καθυστερηση σε αυτον τον κυκλο. Εχει πεσει περονοσπορος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Kat-Cat είπε:

ειναι ολα μαζι τοτε μαλλον. Οσες και εσυ περιπου. ειναι μεγαλη βλακεια απο κει που εχεις σταθερο κυκλο γιατι δε σε αφηνει να προγραμματισεις τιποτα. Αλλα τι να πω. ελπιζω να στρωσει και να μας κατατοπισει και ο γιατρος. Μεχρι και η ενδοκρινολογος μου που ειναι και κολλητη μου ειχε 6 μερες καθυστερηση σε αυτον τον κυκλο. Εχει πεσει περονοσπορος

Χαχαχα κι εγώ πρώτη φορά αγόρασα από νωρίς σερβιετες κ τις κοιτάζω.δηλ.εσενα σου είπε να περιμένεις κ θα έρθει; Να δω κ εγώ αύριο τι θα μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Χαχαχα κι εγώ πρώτη φορά αγόρασα από νωρίς σερβιετες κ τις κοιτάζω.δηλ.εσενα σου είπε να περιμένεις κ θα έρθει; Να δω κ εγώ αύριο τι θα μου πει.

Για την ωρα ναι. Γιατι η τιμη ηταν πολυ υψηλη που σημαινει οτι μπορει να εκανα πολυ αργοτερα ωορρηξια. Αλλα αυριο μεθαυριο θα τον παρω και εγω παλι. Για καμια κυστη φοβαμαι παλι. Θα δουμεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

Για την ωρα ναι. Γιατι η τιμη ηταν πολυ υψηλη που σημαινει οτι μπορει να εκανα πολυ αργοτερα ωορρηξια. Αλλα αυριο μεθαυριο θα τον παρω και εγω παλι. Για καμια κυστη φοβαμαι παλι. Θα δουμεεεε

Δεν το καταλαβαίνω δηλ.οταν έχεις κύστη δεν έρχεται;ή απλά αργεί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Bloublou85 είπε:

Δεν το καταλαβαίνω δηλ.οταν έχεις κύστη δεν έρχεται;ή απλά αργεί;

αργει συνηθως, καποια στιγμη ερχεται. Αλλα εχω ακουσει και περιπτωσεις που αργει πολυυυυ, χανεις δηλαδη ενα μηνα. Συνηθως βεβαια αργει λιγοτερο απο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat-Cat είπε:

αργει συνηθως, καποια στιγμη ερχεται. Αλλα εχω ακουσει και περιπτωσεις που αργει πολυυυυ, χανεις δηλαδη ενα μηνα. Συνηθως βεβαια αργει λιγοτερο απο αυτο.

Δεν δημιουργείται πρόβλημα αν δεν έρθει ένα μήνα καθόλου;δεν υπάρχει κίνδυνος για ενδομητριωση αν μείνει το αίμα μέσα;πω πω τι μπορούμε να παθουμε από κει που ήταν όλα καλά με μένα τώρα έχουμε κι οι δυο να παλευουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bloublou85 είπε:

Δεν δημιουργείται πρόβλημα αν δεν έρθει ένα μήνα καθόλου;δεν υπάρχει κίνδυνος για ενδομητριωση αν μείνει το αίμα μέσα;πω πω τι μπορούμε να παθουμε από κει που ήταν όλα καλά με μένα τώρα έχουμε κι οι δυο να παλευουμε.

Δε νομιζω οτι συμβαινει ετσι απλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 ποιο αιμα να μεινει μεσα; 

Το αιμα που αποτελει την περιοδο μας προερχεται ουσιαστικα απο την αποπτωση τιυ ενδομητριου. Ξεκολλαει δηλαδη να το πω απλα το ενδομητριο κ αιμορραγει η μητρα. 

Αν δεν ξεκολλησει το ενδομητριο δεν υπαρχει αιμα. 

Μην τρελαινεσαι...οι απλες κυστεις ειναι ακινδυνες. Το πολυ πολυ μια καθυστερηση. 

Εγω οσες φορες ειχα τις εντοπισανε τυχαια σε υπερηχο. Δεν μου εκανσν κσθυστερηδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 ποιο αιμα να μεινει μεσα; 

Το αιμα που αποτελει την περιοδο μας προερχεται ουσιαστικα απο την αποπτωση τιυ ενδομητριου. Ξεκολλαει δηλαδη να το πω απλα το ενδομητριο κ αιμορραγει η μητρα. 

Αν δεν ξεκολλησει το ενδομητριο δεν υπαρχει αιμα. 

Μην τρελαινεσαι...οι απλες κυστεις ειναι ακινδυνες. Το πολυ πολυ μια καθυστερηση. 

Εγω οσες φορες ειχα τις εντοπισανε τυχαια σε υπερηχο. Δεν μου εκανσν κσθυστερηδη. 

Α εντάξει δεν τα ξέρω αυτά ή αλήθεια είναι δεν τα είχα ποτε κ έχω φοβηθεί.κ πόνους περιόδου έχω κανονικά απ τη παρασκευη αλλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επειδή δεν τα γνωρίζω καθόλου,οι ορμονικές πχ προγεστερόνη μπορεί να γραφτεί και από ενδοκρινολογο;γιατί ή γιατρός είναι μακρυά μου κ θα δώσω τα τριπλάσια.επισης εσείς έχετε δει κ ενδοκρινολογο για την εξωσωματική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κορίτσια επειδή δεν τα γνωρίζω καθόλου,οι ορμονικές πχ προγεστερόνη μπορεί να γραφτεί και από ενδοκρινολογο;γιατί ή γιατρός είναι μακρυά μου κ θα δώσω τα τριπλάσια.επισης εσείς έχετε δει κ ενδοκρινολογο για την εξωσωματική;

Πρέπει να μπορεί ναι... καποιες έχουν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής. Γράφεται πάντως εμένα μου τις γράφει και η δερματολόγος μου καποιες φορες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eleni73 είπε:

Πρέπει να μπορεί ναι... καποιες έχουν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής. Γράφεται πάντως εμένα μου τις γράφει και η δερματολόγος μου καποιες φορες

Δε ξέρω που να πάω να τις γράψω γιατί κ για να στις γράψουν πάλι πληρωνεις,η εξέταση έχει 15 κ πληρώνω 10 να μου τη γράψουν συν τη συμμετοχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Δε ξέρω που να πάω να τις γράψω γιατί κ για να στις γράψουν πάλι πληρωνεις,η εξέταση έχει 15 κ πληρώνω 10 να μου τη γράψουν συν τη συμμετοχή.

Αν ειναι ετσι δεν σε συμφερει να την γραψεις @Bloublou85. Εκτος αν θες να κανεις κι αλλες ορμονες περα απο την πρκγεστερονη. 

Οχι βεβαια οτι 5 ευρω δεν ειναι ποσό αλλα ο κοπος νομιζω να τρεχεις δεν αξιζει. 

 

@OLY10 παντα παρούσα στις σημαντικες μας στιγμες! 

Σε ευχαριστω πολυυυ!!! Κ σε σενα με το καλο το μωρακι σας ευχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona εγώ ήθελα να αδιαθετησω ώστε να τις κάνω πάλι όλες μαζί, αλλά τώρα πρέπει να κάνω μόνο προγεστερόνη.δηλ πως θα γίνει να πληρώσω για τη προγεστερόνη κ μετά ξανά να πληρώνω για τις υπόλοιπες κ μετά κ τη συμμετοχή τους.αυτο το κακό έχει ή επαρχία δεν έχεις τους γιατρούς δίπλα σου κ είναι επιβαρυντικό οικονομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

@nikona εγώ ήθελα να αδιαθετησω ώστε να τις κάνω πάλι όλες μαζί, αλλά τώρα πρέπει να κάνω μόνο προγεστερόνη.δηλ πως θα γίνει να πληρώσω για τη προγεστερόνη κ μετά ξανά να πληρώνω για τις υπόλοιπες κ μετά κ τη συμμετοχή τους.αυτο το κακό έχει ή επαρχία δεν έχεις τους γιατρούς δίπλα σου κ είναι επιβαρυντικό οικονομικά.

Περίμενε λιγο. 

Πρωτον: γιατι θες να κανεις προγεστερονη; Για να δεις αν εγινε σωστη ωορρηξια; Αν ναι, τοτε μην την κανεις τωρα. Η προγεστερονη για να τσεκαρεις ωορρηξια γινεται την 21η μερα του κυκλου(ενος σταθερου 28 ημερων κυκλου ή τελος παντων μια εβδομαδα πριν την περιοδο)

Δευτερον: αν πληρωνουμε τις εξετασεις απο την τσεπη μας χωρις να τις γραφουμε μπορουμε να τις κανουμε οσες φορες θελουμε. Μονο οταν συνταγογραφουνται δεν μπορεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Περίμενε λιγο. 

Πρωτον: γιατι θες να κανεις προγεστερονη; Για να δεις αν εγινε σωστη ωορρηξια; Αν ναι, τοτε μην την κανεις τωρα. Η προγεστερονη για να τσεκαρεις ωορρηξια γινεται την 21η μερα του κυκλου(ενος σταθερου 28 ημερων κυκλου ή τελος παντων μια εβδομαδα πριν την περιοδο)

Δευτερον: αν πληρωνουμε τις εξετασεις απο την τσεπη μας χωρις να τις γραφουμε μπορουμε να τις κανουμε οσες φορες θελουμε. Μονο οταν συνταγογραφουνται δεν μπορεις. 

 

Για να δούμε αν είναι αυξημένη ακόμα γιατί αν είναι αυξημένη μάλλον έγινε αργότερα ή ωορρηξία.να τις γράψω θέλω άλλα για να μου τις γράψουν πάλι πληρώνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Για να δούμε αν είναι αυξημένη ακόμα γιατί αν είναι αυξημένη μάλλον έγινε αργότερα ή ωορρηξία.να τις γράψω θέλω άλλα για να μου τις γράψουν πάλι πληρώνω.

Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να την κανεις τωρα την προλακτινη. Σου εξηγησα πριν το γιατι. Εσυ ομως αποφασιζεις. 

Τωρα για τις εξετασεις που γραφεις δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Ολοι πληρωνουμε ενα ποσο 5-10 ευρω για να μας τις γραψουν. Γι αυτο σου ειπα παραπανω οτι δεν σε συμφερει να γραψεις την προλακτινη μονο αλλα να την πληρωσεις χωρις να την γραψεις.  

Αν ομως θες να κανεις κ τις αλλες ορμονες φυσικα θα τις γραψεις. Γιατι κοστιζουν πολυ στο συνολο. Κ συ θα δωσεις 5-10 να τιςγραψεις κ θα πληρωσεις κ την συμμετοχη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα να την κανεις τωρα την προλακτινη. Σου εξηγησα πριν το γιατι. Εσυ ομως αποφασιζεις. 

Τωρα για τις εξετασεις που γραφεις δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Ολοι πληρωνουμε ενα ποσο 5-10 ευρω για να μας τις γραψουν. Γι αυτο σου ειπα παραπανω οτι δεν σε συμφερει να γραψεις την προλακτινη μονο αλλα να την πληρωσεις χωρις να την γραψεις.  

Αν ομως θες να κανεις κ τις αλλες ορμονες φυσικα θα τις γραψεις. Γιατι κοστιζουν πολυ στο συνολο. Κ συ θα δωσεις 5-10 να τιςγραψεις κ θα πληρωσεις κ την συμμετοχη. 

Πριν ξεκινησω με τις εξωσωματικές που είχα εδώ μία γιατρό μου τις έγραφε δωρεάν δεν πληρωνα αλλά τώρα δεν έχω αυτή για κάποιους λόγους.θα περιμένω κάβα δύο μέρες ακόμη μήπως έρθει για να τις κάνω όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...