Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκπαιδευτικα-διαδραστικα παιχνιδια


Recommended Posts

(Δε πιστευω να αγχωθηκατε που περασε μια ολοκληρη βδομαδα χωρις ν'ανοιξω θεμα...)???

Λοιπον, εγω ειμαι (ή ημουν τουλαχιστον) απ'αυτες τις δακτυλοδεικτουμενες που δε θελουν τα παιδια τους να εχουν πολλα παιχνιδια κ προτιμω τα λιγα κ καλα, τα παιχνιδια με το σωμα κ το στομα, τα παιχνιδια που φτιαχνεις μονος σου κ φυσικα αυτα που σου προσφερει η φυση (χωρις φυσικα να εννοω οτι πρεπει να εχω το παιδι μου στην στερηση)..

Θα'θελα γνωμες για παιχνιδια που βοηθαν την ψυχοκινητικη αναπτυξη του παιδιου!!

Με το γυμναστιριο της μικρης (ειναι της φισερ πραις των 3 σταδιων) ειδα τρομερη εξελιξη..! Πριν κλεισει τους 2 μηνες αρχισε να κουναει τα αντικειμενα!!

Σε κουδουνιστρες κ κουκλακια προς το παρον δε δινει καμια σημασια.. Αγαπαει εναν μαλακο, διαδραστικο κυβο. Μου κανει εντυπωση ομως που την παιρνω αγκαλια κ χαζευει κατι πανινα βιβλιαρακια!! Της παρηγγειλα ηδη χθες ολον τον βρεφικο ΙΑΝΟ!!! Εχετε να προτινετε κανενα βρεφικο βιβλιαρακι?? Πανινο ή ισως με χαρτινες σελιδες?? Η καποιο βιβλιο για αργοτερα... Εσεις με τι παιχνιδια παιζετε?? Ειναι καποιο που κερδισε πολυ το παιδι σας??

Με ενδιαφερουν για διαφορες ηλικιες (να ειμαι προετοιμασμενη, καταλαβαινετε)!!

Σιγουρα εχω καταληξει οτι θελω η μικρη μου να εχει βιβλια, τουβλακια κ πλαστελινες..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσάκι μου! Πολύ χάρηκα με το θέμα που άνοιξες!

Λοιπον...Κατ' αρχας συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι τα πολλά παιχνίδια κάνουν το παιδί να βαριέται να μην ξέρει ποιο να πρωτοδιαλέξει και τελικά να μην παίζει με τίποτα! Εχω ακουσει και πολλους γονεις να παραπονιουνται γι αυτο! Σ αυτο βεβαια βοηθανε πολυ τα κουτια αποθηκευσης, οταν αρχισουν τα παιχνιδια να πληθαινουν, γιατι ετσι δεν τα εχει ολα στο οπτικο του πεδιο, περναει λιγος καιρος, τα ξεχναει και μετα,οταν τα αντικρυσει ξανα ειναι σαν να τα ανακαλυπτει παλι απ την αρχη με την ιδια χαρα!

Επίσης σίγουρα δεν ειναι όλα τα παιχνίδια ποιοτικά και χρήσιμα για την ανάπτυξη. 

Θα σου πω ποια ειναι τα δικα μας αγαπημενα παιχνίδια μεχρι τωρα...

Λοιπόν στη δικη σας ηλικία, που η αίσθηση που υπερέχει είναι η όραση, του άρεσαν πολύ όπως είπες κι εσύ τα πάνινα βιβλιαράκια. Εμείς είχαμε ένα πάνινο με τα ζωάκια της ζούγκλας, εκδ Πατάκη κι άλλο ένα (από εξωτερικό όμως) επίσης με ζωάκια και διαφορετικές υφές. Τις υφές βέβαια τις ανακάλυψε αργότερα, αλλά εξακολουθεί να ασχολείται και  με τα δύο! Του άρεσαν όμως και γενικότερα τα βιβλιαράκια (ακόμα κι αν δεν ηταν για την ηλικια του) αρκεί να είχαν εικόνες και κυρίως χαρούμενα προσωπάκια. Τους αρέσουν τα έντονα χρώματα και τα μοτίβα και χάζευε επίσης πολύ τις μαξιλαροθήκες που του κρεμούσαμε δίπλα στο λίκνο (πχ με ασπρόμαυρα προβατάκια ή μεγάλα πολύχρωμα λουλούδια) Με το baby gym επίσης ασχολήθηκε πάααρα πολλούς μήνες. Στην αρχή χάζευε, μετά, γύρω στον τρίτο μήνα άρχισε να πιάνει τις κουδουνίστρες, σιγά σιγά να κάνει όλο και περισσότερη φασαρία μ αυτες και μετά να κάνει τούμπες ολόκληρες και να ταρακουνάει ολόκληρο το baby gym! Χάζευε επίσης πολύ ένα κρεμαστό παγώνι της lamaze με δραστηρίοτητες. Εχει πολλήηηη πληροφορια αυτη η εταιρεια στα κουκλακια της! (ακριβα βεβαια). Αγαπούσε πολύ το προσωπάκι του πάντα της fischer price κι αυτη ηταν η αγαπημενη του κουδουνιστρα! (αυτη με τον καθρεφτη) Στη συνεχεια αγαπησε εξισου  το λιονταρακι και τωρα εχει τρελα με το τιγρακι, γιατι εχει ροδες και απο τοτε που ξεκινησε να μπουσουλαει τον ενθουσιαζει οτι εχει κινηση και ροδες! Δηλαδη αυτοκινητακια, φορτηγα, μπαλες, αλλα ακομα κι αν ειναι ενα αντικειμενο του σπιτιου που μπορει να το παει βολτα, οπως το σκαμπο για παραδειγμα ή και ενα βιβλιο, θα το κανει κι αυτο! Πλεον τιποτα δεν ειναι στη θεση του!! Λατρεμενο παιχνιδι για αργοτερα ειναι η πυραμιδα itsmagical, εχει αφιερωσει αααπειρες ωρες ακουγοντας τους ηχους των ζωων, πατωντας τα κουμπακια της μουσικης, γλυφοντας ενα ενα απ τα σχηματα, πηγαινοντας βολτα την πασχαλιτσα, γυρνωντας γυρω γυρω τα γραναζια κλπ κλπ. Τωρα προσπαθουμε να μαθουμε να βαζουμε τα σχηματα στη σωστη τους θεση. Απο παιχνιδια μπανιου λατρεψε ενα απλο παπακι για τη χαρουμενη φατσουλα του και το θερμομετρο χελωνακι που ειχαμε! Τωρα το προχωρησαμε λιιγο παραπανω και πηραμε κατι αλλα εξαρτηματα απο early learning centre. Ενα οποιοδηποτε τραπεζακι δραστηριοτητων επίσης το συνιστω, από τη στιγμή που θα αρχισει να σηκωνεται, γιατι ετσι θα στηριζεται και θα χει κατι να ασχολειται. Ταα βιβλία εξακολουθεί να τα λατρεύει και του χουμε ηδη φτιαξει mini βιβλιοθηκη, ειδικα ο,τι εχει να κανει με ζωακια. Τα αγαπημενα μας: Κουκου (εκδ Πατακη), Τιγρη, Ζωακια (Νιώσε και παίξε)(εκδ Πατακη), Βρες με-Η φαρμα (εκδ ψυχογιος), Η φαρμα (εκδ. Παπαδοπουλος), οι 4 εποχες (susaeta). Τουβλακια του εχουμε παρει αυτα τα πρωτα τα μαλακα, αλλα ακομα τα γλυφει, δεν κανει κατασκευες! Για αργοτερα ομως τα θεωρω πολυ καλα! Εχουμε παρει 2 playmobil (1-2-3) που του αρεσουν πολυ κυριως γιατι εχουν ροδες ομως! Επίσης τα θεωρω πολυ ποιοτικά! Τωρα για τα πρωτα του γεςνεθλια σειρα εχει ενα τρικυκλο! (απ αυτα που στην αρχη εχουν ζωνη και τα καθοδηγεις εσυ και στη συνεχεια αφαιρουνται διαφορα εξαρτηματα και γινεται κανονικο ποδηλατακι εως 3 ετων)

Αχ εχω να σου γραψω τοοοοσα ακομα, αλλα νομιζα οτι κουρασα τους παντες! Μπορω να μιλαω για παιχνιδια ατελειωτες ωρες!!!

Θα κοιταξω τις φωτογραφιες μας και τα παιχνιδια μας για να σου δωσω κι αλλες ιδεςς! (αν δε βαρεθηκες φυσικα)

Να εχετε μια ομορφη οικογενειακη Κυριακη!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω ότι ένα παιδί δ χρειάζεται ούτε πολλά άλλα ουτε ακριβά παιχνίδια για να είναι ευτυχισμένο. Όσον αφορα την αναοτυξη των δεξιότητων του πιστεύω ότι έχει να κάνει με τ πόσο ασχολείται μαζί του η μαμά, ο μπαμπάς κτλ κ τι ερεθίσματα τ δίνει. Θα σ πρότεινα να μη βιαστείς από τωρα να πάρεις βρεφικά η παιδικά παιχνίδια άλλα να δεις με τι θα αρέσει στο μωράκι σου να ασχολείται. Για παράδειγμα στη δικιά μ τα πάνινα βιβλιαρακια πέρασαν εντελώς αδιάφορα καθώς τα είχε μόνο για να τα μασουλάει. Αντιθέτως τα βιβλία με χάρτινες χοντρες σκληρές σελίδες της αρέσουν παρά πολυ. 

Καλά στο γυμναστήριο την έβαλα 50 ημερών, δυο μηνών κουνούσε τα πλαϊνά ζωάκια κ 3 όλα. Το χουμε γκρεμίσει βέβαια καθώς μεγαλώνοντας τ κλώτσουσε με μανία. Αλλά πέρασε αρκετές ώρες εκεί.

Σαν μωράκι ενώ είχαμε διάφορες κουδουνιστρες της άρεσε μια πανινη από τα τζαμπο π είναι ένα μαλακό κοριτσάκι. Της την κρατούσα μπροστά της κ της μιλούσε με της ώρες από 2.5 μηνων. Μεγαλώνοντας τις μάζεψα γτ δ έπαιζε πια. Τώρα πρόσφατα τις ανακάλυψε παλι, της πιάνει μόνη της κ κουνάει σαν τρελή ρα χεράκια της κ κάνουν θόρυβο κ γελάει. Νομίζει ότι κάνει μεγάλο κατόρθωμα.

Ας μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά μπορούν να βρουν διασκεδαστικό ότι θεωρούμε Εμείς απλό. Της έφεραν ένα αυτοκινητάκι της Φίσερ πραις π τ πατάς κ τρεχ2ι που βοηθάει στο μπούσουλημα. Σημασία δ τ έδωσε. Της έδωσα κπ στιγμή ένα άδειο κουτί από γάλα σκονη. Αυτα τα κυλινδρικα τα αλουμινένια. Τι σπρώχνει αυτό κυλάει κ κάνει θόρυβο κ αυτ ή πάει τρέχοντας μπουσουλωντας. Με τις ωρες μπορεί να τ Κάνει αυτό.

Επίσης λατρεύει τις μπάλες. Πρόσφατα πήραμε μια φουσκωτη τύπου παραλίας. Εκτός από τ να την κυνηγάει, να καθόμαστε απέναντι κ να τη σπρώχνουμε η μια στην άλλη κτλ κάνει λ τ άλλο. Καθεται στα γόνατα την αγκαλιάζει κ ρίχνει τ βάρος τ σώματος της πάνω της προσπαθώντας να κρατήσει ισορροπία. Εννοείται πέφτει δεξιά η αριστερά άλλα κάνει τρομερές προσπάθειες η καημένη να κρατηθεί.

Περιμένω να μεγαλώσει λίγο (18+ μηνων) για να αρχίσουμε τα αισθητηριακά παιχνίδια η αλλιώς sensory play που βλέπω σε πολλα μαμαδομπλογκ.

Εκεί π ξοδεύω χρήματα είναι τα παραμύθια όλων των ηλικιών καθώς θέλω να κάνουμε μια βιβλιοθήκη κ για τα επόμενα χρόνια. Οπότε αν διαβάσω για κπ παραμύθι π πήρε καλές κριτικές κ έγινε μπεστ σέλερ τ προσθέτω στη συλλογή μας. Γτ οπως κ να τ κανουμε τα παιδικα βιβλια κοστιζουν κ αυτιο μεθαύριο δ θα μπορουμε να αγοραζουμε συνεχεια. Εύχομαι κ ελπίζω βέβαια να τα αγαπήσει. 

Πιστεύω πως τα παιδιά χρειάζονται από όλα τα παιχνίδια. Αργότερα κ τις κούκλες κ τα κουζινικα κ τα αυτοκινητάκια κ τα τουβλάκια κ όλα. Το κάθε ένα εξάπτει διαφορετικά τη φαντασία τους. Αλλά όλα με μετρο. Όπως ποκυ σωστά είπε η @Vivi.Nik. έχουμε κουτιά αποθήκευσης κ τα αλλάζουμε ανά διαστήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

   ΠΩΠΩΩΩΩΩ!!! ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!! Πολυτιμα αυτα που μου γραψατε κοριτσια!! Πραγματικα ευχαριστω!! Εμας προς το παρον το αγαπημενο μας ειναι το γυμναστηριο κ 2 πανινα βοβλιαρακια απο τα mothercare!!! Το ενα πραγματικα ειναι πανεμορφο με χρουτσου-χρουτσου, κρυμενο μασιτικο κ.α. Η μικρη μου ομως προτιμα το αλλο με τα ζωα της φαρμας, μαλλον γιατι ειναι πιο ευδιακριτες, μεγαλες κ καθαρες οι εικονες!! Χαιρομαι γιατι με ολα αυτα θα παιζει κ μεγαλωνοντας..!

   Επισης, μ'άρεσει πολυ ενα βιβλιο καθρεφτης που εχουμε της φισερ πραισ! Εχει μονο 3 σελιδες αλλα φανταστικες. Την βαζω μπρουμητα πανω του κ αυτη σηκωνει το κεφαλι της (με δυσκολια προς το παρον) για να το δει!!!

   Τις επομενες ημερες θα τις παρω τα πρωτα της μαλακα μασητικα (μιας κ μου βαζει συνεχεια τα χερια στο στομα). Θα δουμε βεβαια ποτε θα αρχισει να τα κραταει συνειδητα...

   Αν μπορεσω θα σας  στειλω καμια φωτο...!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι είχε τρέλα με τα μουσικά παιχνίδια από μικρός τι μουσικό τηλέφωνο του έχουμε πάρει πιάνο επίσης τα μουσικά της ficher price με ζωάκια που έχει και χρώματα..Γενικά ότι έχει μουσική και πολλά χρώματα..Τα βιβλία ακόμα δεν τα δίνει και πολύ σημασία..Και τώρα κανά δίμηνο μου έφερε μια φίλη μουσικό παιχνίδι που τον βάζω και κάθεται στο καρεκλάκι με ζωάκια γύρω γύρω και κάνει τρέλες χοροπηδάει κιόλας έχει μεγάλη πλάκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 Ναι έχεις δίκιο! Ότι κάνει θόρυβο! Κ μεις έχουμε ένα τηλέφωνο κ ένα πιάνακι που έχουν μουσικές, ήχους από ζωάκια κτλ κ τρελαίνεται. 

Πάνω στο χρόνο περίπου θέλω να της πάρω παιχνίδια τύπου π βάζεις τ σχήμα στην σωστή τρύπα, πυραμίδες π βάζεις κάτω κάτω τ πιο μεγάλο κύλινδρο κτλ. Αλλά αν δ κάτσεις να ασχοληθείς με τ παιδί δ θα πιάσει μια μέρα να τα κάνει μόνο του. Πολύ βασικό να τ δίνεις ερεθίσματα γενικότερα.

Έξω στη βόλτα πχ εκτός του ότι χαζεύει τα πάντα μόλις δούμε σκύλο η γάτα πλησιάζουμε κ μόλις της πεις ο είναι τ σκυλάκι; τ ψάχνει κ τ βρίσκει μόνη της. Ταυτόχρονα της λέμε πως κάνει τ σκυλαει; γαβ γαβ γαβ κ προσπαθεί η καημένη κ βγάζει κάτι σε αι αι αι. Επίσης της αρέσουν παρά πολυ τα δέντρα, τα φυτά κτλ. Οπότε την παίρνει ο μπαμπάς της αγκαλιά και την σηκώνει να πιάσει τα φύλλα. Τα πιάνει τα κοιτάει τα επεξεργάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω απολυτα @Diwni το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι να ασχολειται η μαμα κι ο μπαμπας με το παιχνιδι του παιδιου! Ειδικα το πρωτο παιδακι, που δεν εχει κι αδελφακια, το εχει μεγαλη αναγκη αυτο! Μεσα απ τα δικα μας ματια και λογια μαθαινουν τον κοσμο! Και προφανως τα καλυτερα παιχνιδια κρυβονται εκει που δεν τα περιμενεις...στα βαζακια με τις φακες και τα φασολια, που τα ταρακουνανε και γινονται αμεσως αμεσως οι καλυτερες μαρακες... Ο δικος μου τωρα για παραδειγμα τσουλαει το σιδερο...αγαπημενο αυτοκινητακι και αυτο! Λατρευει επισης τις γατουλες και τα σκυλακια, οπως και η δικια σου @Diwni, τα δειχνει καθε φορα που τα βλεπει και χοροπηδαει ολοκληρος στο καροτσι!

Παντως με τα παιχνιδια ποτε δεν ξερεις ποια θα ειναι η αντιδραση τελικα του παιδιου....Μπορει να λατρεψει κατι που δεν το περιμενεις κι απ την αλλη να εχεις παρει, συμφωνα με τα γουστα σου το καλυτερο παιχνιδι του κοσμου και να μη του δωσει καμια σημασια!

Παντως τα παιχνιδια της fisher price δεν εχω ακουσει παιδακι που να μην τα αγαπαει! Εχουν πολυ καλα μελετημενα χρωματα και χαμογελαστες φατσουλες! Αυτη την περιοδο το αγαπημενο του ειναι το τιγρακι με τις ροδες, το παει βολτα σε οοοολο το σπιτι, σηκωνεται και ορθιος και το βαζει να σκαρφαλωνει ακομα και στον τοιχο ή το καλοριφερ... Επίσης το σκυλακι-ροδα του αρεσε παρα πολυ! Και λογω φατσας και λογω μουσικης, αλλα και γιατι μπορουσε να το τσουλαει, οταν ξεκινησε το μπουσουλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. Ναι συμφωνώ είναι πολύ ποιοτικά. Τ τιγρακι ε; καταλαβα πιο λες. Εμένα στο μπούσουλημα της αρέσει οτιδήποτε κυλάει. Την προηγ φορά κυλούσε κ κηνυγουσ2 ένα λεμόνι. Πολύ της άρεσε. Έχεις δίκιο κ σε αυτό π λες για τ τι θα τους αρέσει τελικά. Της φέρανε ένα παιχνίδι από αυτά π τυλίγεις στο καρότσι η στο κρεβατάκι κ κρέμονται διαφορά γνωστής εταιρίας από τα mother care και σημασία δ τ δίνει. Από την άλλη της έχω ένα ελεφαντακι παρδαλό από αυτά με τ κορδόνι π τ τραβάς κ κάνουν μουσική κρεμασμένο στο κρεβατάκι με 4 ευρώ από τα τζαμπο. Οπότε ξυπνάει του μιλάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το τιγρακι ναι, υπαρχει και το αντιστοιχο σε κροκοδειλακι! Και στον δικο μου αρεσει οτιδηποτε κυλάει! Μπουκαλια με νερο, κυπελακια, οτιδηποτε! Επίσης του αρεσει να τα κανουμε σβουρες, τα παρακολουθει μεχρι να σταματησουν και γελαει! Εχουμε παρει κι αυτα τα κυπελλακια που σκεφτεσαι να παρεις, που τα στοιβαζεις απ το μεγαλυτερο στο μικροτερο και το παιχνιδι του ειναι εγω να τα στοιβαζω σε πυργο κι αυτος να τον καταστρεφει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary μου γλυκιά και λοιπές γλυκιές μανούλες, καλημέρα σας! @Vivi.Nik. το ίδιο ενδιαφέρον για τις καταστροφές - επιστροφές έχουμε και εμείς και ξεκαρδιζόμαστε στα γέλια!

Ο δικός μου πέρασε από διάφορα στάδια σχετικά με το παιχνίδι και εγώ έχοντας άγνοια πειραματιζόμουν δίνοντάς του διάφορα παιχνίδια να ασχολείται. Ξεκινήσαμε με μπουσούλημα στους 7 μήνες οπότε είχα κάποια αυτοκινητάκια, ζωάκια κλπ με ρόδες τα οποία τα τσουλούσε ή απλά κινούνταν με μπαταρίες και τα κυνηγούσε. Πέρσυ το καλοκαίρι, 7-8 μηνών πήραμε κουβαδάκια από τα jumbo και καθόμασταν στην παραλία και παίζαμε με αυτά όση ώρα δεν είμασταν στην θάλασσα. 10 μηνών που ξεκίνησε να στέκεται καλά στα πόδια του είχα 2 πιάνα της fischer prize τα οποία είχαν διάφορα πάνω και ασχολούνταν με αυτά 3 ώρες την ημέρα. Μετά ανακάλυψε τα τάπερ και η κουζίνα έγινε ναρκοπέδιο, τώρα τα έχει ευτυχώς ξεπεράσει. Στον χρόνο επάνω μας φέρανε μια στράτα και ένα κουνιστό αλογάκι. Την στράτα την έχει ξεπατώσει, συνέχεια κάνει βόλτες πάνω σε αυτή. Το αλογάκι το βαρέθηκε, θα το μαζέψω μάλλον. Τουβλάκια, παζλ κλπ εγώ τα φτιάχνω, αυτός τα διαλύει και σκορπάει τα κομμάτια σε όλο το σπίτι. Την ρόδα που πουλάνε ακόμα και στα ψιλικατζίδικα την αγάπησε πάρα πολύ.

Όσον αφορά τα βιβλία, εγώ είμαι πολύ φαν αφενός γιατί νομίζω ότι μαθαίνει πολλά πράγματα και αναπτύσει τα συναισθήματά του και αφετέρου γιατί το δικό μου παιδί μόνο τότε κάθεται σε ένα σημείο και δεν τον κυνηγάω...Εκτός από τα πάνινα, μας φέρανε στην βάπτιση μας ένα βιβλίο που λέγεται "Που είναι ο Κύριος Λιοντάρης" το οποίο είναι χάρτινο και έχει μέσα και τσόχες κλπ και είναι πολύ ωραίο. Η ίδια σειρά έχει και για κορίτσια (αν και στα βιβλία δεν υπάρχει κατ΄εμέ τέτοιος διαχωρισμός) το "Που είναι η Κυρία Πασχαλίτσα". Του πήρα και άλλα πρόσφατα από τα public τα οποία με παραγγελία μέσω internet και παραλαβή από κατάστημα έχουν πολύ καλή τιμή.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις εχουμε @KONSTANTIA την ιδια αγαπη για τη ροδα! Και με  τα βιβλια χαμογελαει καθε φορα πολυ πλατια κι ενθουσιαζεται, οταν του λεω να κατσουμε να διαβασουμε ενα....και το ενα γινονται πολλα! Και το απολαμβανουμε και οι δυο! Εχουμε ακριβως αυτο το βιβλιο που περιγραφεις για το σκυλο! Λέγεται που ειναι ο κυριος Σκύλος και κρυβονται καθε φορα τα ζωακια πισω απ τις τσοχες!  (εκδοσεις ΙΚΑΡΟΣ). Στην ιδια λογικη ειναι το Μικρες αγαπες, εμεις εχουμε την Τιγρη, (εκδ Πατακη) που στο τελος εχει επισης καθρεφτη και βλεπει το προσωπακι του και του δινει φιλακι. Γενικοτερα του αρεσει πολυ το κρυφτο και στα βιβλια, που ψαχνουμε να βρουμε τα κρυμμενα ζωακια κλπ αλλα και σαν ελευθερο παιχνιδι στο σπιτι, κρυβεται κατω απο το τραπεζι και ψαχνω να τον βρω και εμφανιζεται ξαφνικα και γελαει, οπως και το απλο κουκου-τσα το χαιρεται ιδιαιτερως, με πολλες παραλλαγες! Φαντασια να υπαρχει και διαθεση για ποιοτικο χρονο! Μπραβο σας μανουλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. αυτό με το κρυφτό το είχα ξεχάσει!! Συνέχεια κρύβεται και θέλει να το βρίσκω. Εμείς έχουμε και σκύλο και παίζουν με τις μπάλες, τις πετάει ο μικρός και το σκυλί τις φέρνει και γελάει το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, θελω τοσα να σχολιασω αλλα τις τελευταιες μερες η μικρη μου μονο κατι 10λεπτους υπνους ριχνει κ ισα που προλαβαινω να σας διαβασω..!

Τι ωραια που θα περιγραφετε!! Ποσο ανυπομονω να αρχισω κι εγω τα παιχνιδια..! Σκεφτομαι ποσα πραγματα μπορει να μαθει καποιος στο παιδι του μεσα απο το παιχνιδι.. Ειδικα με τα βιβλια...! Βλεπω το βιβλιο με τα ζωακια... Καθε μερα της τα δειχνω ενα ενα κ της τα ονομαζω..καποιες φορες κανω κ τους ηχους τους.. Επειτα θα της αναφερω το χρωμα τους κλπ.. Μεσα απο ενα βιβλιο, μαθαινει ενα παιδι τοσα πραγματα κ κυριως να αγαπαει τα ζωα..! Με τον ιδιο τροπο ελπιζω να μαθει μα αγαπαει τη φυση, τους ανθρωπους...

Θελω πολυ οταν αρχισει να μεγαλωνει να φτιαχνουμε τα δικα μας παιχνιδια..!! Να χρωμαζισουμε πετρες, να κανουμε χειροτεχνιες, να φτιαχουμε "σπηλιες" στο σπιτι..! Πιο πολυ βεβαια ανυπομονω να την βγαζω εξω κ να μιλαμε για ο,τι βλεπουμε (πολυ βιαζομαι ε...)

Ρε κοριτσια να ρωτησω κατι μιας κ το ανεφερε η κονσταντια... Τι γνωμη εχετε για την στρατα?? Μου καναν μια δωρο κ την επεστρεψα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary λατρευω τον τροπο που γραφεις... και δε βιαζεσαι, θα δεις ποσο γρηγορα περναει ο καιρος και δε θα το πιστευεις! Εμεις σ αυτηn ακριβως τη φαση ειμαστε! Συνεχως μου δειχνει με το δαχτυλακι του ο,τι του κανει εντυπωση μεσα και εξω απ'το σπιτι και θελει να του λεω τι ειναι το καθετι...Διαβαζα οτι σ αυτη την ηλικια αντιλαμβανονται τα μωρα οτι ολα τα πραγματα εχουν κι ενα ονομα. Και ενθουσιαζομαι που οταν τον ρωταω που ειναι ο μπαμπας, η γιαγια κλπ  ή ανττίστοιχα η μπάλα, το παπάκι, το βιβλίο κ.α., καταλαβαινει και τα δειχνει... :) Τα αγαπημενα του αυτη την περιοδο ειναι οι λαμπες, οι διακοπτες, οι ροδες, αλλα και τα ζωακια, τα δεντρα και φυσικα οι κουνιες και τα παιδακια!   

Σχετικα με τη στρατα εμας η παιδιατρος μας προτεινε να παρουμε μονο ενα καροτσακι απ αυτα τα ξυλινα με τις ροδες που το παιδι το σπρώχνει και ετσι παροτρυνεται να περπατησει κρατωντας με τα χερια του το καροτσι. Νομιζω τις κανονικες στρατες που το παιδι εμπαινε μεσα τις εχουν καταργησει για δυο λογους: 

1. Τελικα δε βοηθουσαν στο περπατημα, γιατι το παιδι εφησυχαζοταν αφου μπορουσε με ελαχιστη κινηση των ποδιων του να κινειται με μεγαλη ταχυτητα και

2. Εχουν γινει αρκετα ατυχηματα σε σπιτια με σκαλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Rosemary λατρευω τον τροπο που γραφεις... και δε βιαζεσαι, θα δεις ποσο γρηγορα περναει ο καιρος και δε θα το πιστευεις! Εμεις σ αυτηn ακριβως τη φαση ειμαστε! Συνεχως μου δειχνει με το δαχτυλακι του ο,τι του κανει εντυπωση μεσα και εξω απ'το σπιτι και θελει να του λεω τι ειναι το καθετι...Διαβαζα οτι σ αυτη την ηλικια αντιλαμβανονται τα μωρα οτι ολα τα πραγματα εχουν κι ενα ονομα. Και ενθουσιαζομαι που οταν τον ρωταω που ειναι ο μπαμπας, η γιαγια κλπ  ή ανττίστοιχα η μπάλα, το παπάκι, το βιβλίο κ.α., καταλαβαινει και τα δειχνει... :) Τα αγαπημενα του αυτη την περιοδο ειναι οι λαμπες, οι διακοπτες, οι ροδες, αλλα και τα ζωακια, τα δεντρα και φυσικα οι κουνιες και τα παιδακια!   

Σχετικα με τη στρατα εμας η παιδιατρος μας προτεινε να παρουμε μονο ενα καροτσακι απ αυτα τα ξυλινα με τις ροδες που το παιδι το σπρώχνει και ετσι παροτρυνεται να περπατησει κρατωντας με τα χερια του το καροτσι. Νομιζω τις κανονικες στρατες που το παιδι εμπαινε μεσα τις εχουν καταργησει για δυο λογους: 

1. Τελικα δε βοηθουσαν στο περπατημα, γιατι το παιδι εφησυχαζοταν αφου μπορουσε με ελαχιστη κινηση των ποδιων του να κινειται με μεγαλη ταχυτητα και

2. Εχουν γινει αρκετα ατυχηματα σε σπιτια με σκαλες.

Ωωωωω...!! Σ'ευχαριστω για το σχολιο σου..!

Λοιπον, εγω σημερα εψαχνα στο internet για ασπρομαυρα παιχνιδια, μιας κ διαβασα οτι η ασπρομαυρη, ειναι η πιο εντονη αντιθεση που βλεπουν τα μωρα.. Δυστυχως, τα μονα που βρηκα, ηταν στα Lapin... Δεν μπορω να πω.....ηταν πανεμορφα (ασπρομαυρα με κοκκινες ή πετρολ λεπτομερειες) αλλα δε μου παει η καρδια (κ κυριως η τσεπη) να δωσω 30€ για ενα μικρο λουτρινο ή ενα βιβλιαρακι με 4 σελιδες... Απορω γιατι ειναι τοσο δυσευρετα εφοσων θα τα αγαπουσαν τοσο τα παιδια..!

Κοριτσια, ριξτε μια ματια κ στην ηλεκτρονικη σελιδα του Imaginarium.. Θεωρω οτι εχουν πολλα εκπαιδευτικα κ ιδιαιτερα παιχνιδια (ειδικα για τις δικες σας ηλικιες)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον το παιδί περπατάει πατώντας σταθερά το πέλμα του στο έδαφος με γυμνό πόδι και βαδίζει κανονικά η στράτα δεν μπορεί να του κάνει κακό στο περπάτημα. Εμάς μας φέρανε 2 από τα jumbo, κόκκινο χρώμα σαν αυτοκίνητο. Μας είχανε κάνει δώρο και περπατούρα αλλά ο μικρός δεν την συμπάθησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

@Rosemary πίστεψε με Ούτε θα καταλάβεις πως θα πέρασει ο καιρος. Θα κοιτάς τ κοριτσάκι σου κ θα λες εσύ ήσουν τ μωρο μ τ μια σταλιά; η δικιά μ επειδή γεννηθηκε πολύ μικρούλα, μόλις 2.5 κιλά, και έγινε θηριακι, κοντεύει τα 10, είναι κ ψηλή την λέω γίγαντα. Οπότε τι ρωτάω πες μου γίγαντα που τ εξαφανίσες τ μωράκι μ τ μικροσκοπικό;

Όσο για τις στράτες πλέον εννοούν όλα αυτά π πιάνονται τα παιδάκια κ τα βοηθάει στο περπάτημα κ όχι τις κλασικές πςρπατουρες π μπαίνουν μέσα τα μωρά. Εμείς κερδίσαμε μια της chicco και είναι πολύ ωραια. Καθεται μπροστά η μικρή κ παίζει με τα διάφορα π έχει μπροστά. Κ από την άλλη πιάνεται κ σηκώνεται.

www.skroutz.gr/s/6412068/Chicco-Happy-Hippy-Walker-Στράτα-Αυτοκινητάκι.html

Σας ανέβασα τ σύνδεσμο για να σας δώσω να καταλάβετε πάνω κάτω τι εννοούν πλέον στράτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω και εγώ να του πάρω να βοηθηθεί λιγάκι πάλι καλά που το ανέβασες @Diwni γιατί ήθελα να ρωτήσω...Εμένα είναι 9 μηνών και κοντεύει 11 κιλά..μεγάλωσε ζωήρεψε και μας τρελαίνει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ath33 άσε άσε κ μεις τα ιδια περνάμε. Όλη μέρα άλλη έννοια δ εχει από ρ να σηκωθεί όρθια. Τη συγκεκριμένη την κερδίσαμε μεσω τ αουοερ μάρκετ  μασουτη σε μια κλήρωση της babylino. Έχει πολλές παρόμοιες π κυκλοφορούν στο εμπόριο. Της δικιάς μ πάντως της αρέσουν τα χρώματα π έχει μπροστά οπότε κάθεται λίγο κ απασχολείται. Κ πιστεύω θα ρη βοηθήσει ποκυ όταν αρχίσει να στέκεται μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσενα Kontantia- αν δε κανω λαθος ο μικρος σου, βγηκε περπατωντας απο την κοιλια!!! Ισως άλλα παιδακια που δεν περπατουνβτοσο νωρις να βυθιζονται απλα στο καθισματακι..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς μας κάνανε δώρο αυτό: https://www.e-jumbo.gr/vrefika-eidi/strates-relax-apascholisi-morou/strates/strata-morou-me-melodies_169082/

και 2 τέτοια https://www.e-jumbo.gr/paichnidi/paichnidia-gia-mora/strates-kounista-ride-on/vrefikes-strates/1132780-bebe-strata-kok-mavri-matia_331409/

Το πρώτο το έπαιξε ελάχιστα αλλά τα 2 τελευταία τα έχει πλύνε βάλε. Στο πρώτο πατούσε με τις μύτες αλλά στο δεύτερο πατάει κανονικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κακά τα ψέμματα κορίτσια, αφενός το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό που θα κάνει κάποια πράγματα και αφετέρου πολλές φορές συναντώ μαμάδες που μη θέλωντας να χαλάσουν την ηρεμία του κυνηγώντας ένα μωρό το καθίζουν στο καρότσι/καρεκλάκι κλπ όπου πάνε και μετά παραπονιούνται που το παιδί τους αργεί να περπατήσει. Μόλις κατάλαβα ότι θέλει να μπουσουλήσει σκούπιζα και σφουγγάριζα κάθε μέρα και τον άφηνα να προσπαθεί. Καφέ σαν άνθρωπος έξω δεν έχω πιει για να μην του στερώ το περπάτημα και το παιχνίδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κακά τα ψέμματα κορίτσια, αφενός το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό που θα κάνει κάποια πράγματα και αφετέρου πολλές φορές συναντώ μαμάδες που μη θέλωντας να χαλάσουν την ηρεμία του κυνηγώντας ένα μωρό το καθίζουν στο καρότσι/καρεκλάκι κλπ όπου πάνε και μετά παραπονιούνται που το παιδί τους αργεί να περπατήσει. Μόλις κατάλαβα ότι θέλει να μπουσουλήσει σκούπιζα και σφουγγάριζα κάθε μέρα και τον άφηνα να προσπαθεί. Καφέ σαν άνθρωπος έξω δεν έχω πιει για να μην του στερώ το περπάτημα και το παιχνίδι.

Καλημέρα συμφωνώ μαζί σου απόλυτα ότι το κάθε παιδί θέλει το χρόνο του και εμένα ο δικός μου έτσι είναι και προσπαθώ να του δίνω ερεθίσματα και να τον βοηθάω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμάς μας κάνανε δώρο αυτό: https://www.e-jumbo.gr/vrefika-eidi/strates-relax-apascholisi-morou/strates/strata-morou-me-melodies_169082/

και 2 τέτοια https://www.e-jumbo.gr/paichnidi/paichnidia-gia-mora/strates-kounista-ride-on/vrefikes-strates/1132780-bebe-strata-kok-mavri-matia_331409/

Το πρώτο το έπαιξε ελάχιστα αλλά τα 2 τελευταία τα έχει πλύνε βάλε. Στο πρώτο πατούσε με τις μύτες αλλά στο δεύτερο πατάει κανονικά.

Παρτε κ καμια  στρατα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ισως βρεις κανενα παιχνιδακι/βιβλιαρακι/κουδουνιστρα της fisher price με τη ζεβρα, που ειναι σε ασπρο μαυρο... εμας του αρεσε πολυ μια  μαξιλαροθηκη και το αντιστοιχο σεντονακι με προβατακια και παρατηρουσε κυριως τα ασπρομαυρα!

Το imaginarium οντως εχει πολυ ιδιαιτερα παιχνιδια, η καθε εταιρεια εχει αλλη λογικη και ειναι ωραιο να παιρνεις διαφορετικα παιχνιδια...

@KONSTANTIA Το αυτοκινητακι απορω γιατι το θεωρουν στρατα! Ειναι οπως το αντιστοιχο σκουτερακι της fisher price, μ αυτο πανε με τη δυναμη των ποδιων τους, δεν υπαρχουν ροδες να φευγουν με μεγαλη ταχυτητα... Συμφωνω απολυτα ως προς την αναπτυξη των μωρων το καθενα εχει το ρυθμο του, αλλα και το περιβαλλον μπορει να την επιταχυνει ή αντιστοιχα να επιβραδυνει! Αν φοβασαι πχ συνεχως μη χτυπησει το μωρο, οταν παει να κατσει στον πωπο του ή αντιστοιχα μετα να μπουσουλησει, να κανει τα πρωτα του βηματα κοκ, το καθυστερεις με το φοβο σου και με το να μην το αφηνεις να το εξασκησει!

@Ath33 και @Diwni οντως θηριακια τα μικρα σας! Κι εμας μεγαλοσωμος θεωρειται, αλλα οχι τοσο! Σχεδον 1 ετους και δε νομιζω οτι θα ειναι πανω απο 10500! 

@Diwni γελασα πολύ με το "γίγαντα", γιατι κι εμεις ετσι τον φωναζουμε!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...