Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλληλεγγύη μεταξύ των γυναικων


Recommended Posts

Κορίτσια σας ποστάρω το παραπάνω link.. Νομίζω πως θα γελασετε γιατι διακωμωδεί ολα αυτα που προαναφερθηκαν!!!! Το θεωρώ κωμικό αλλά και ρεαλιστικό ταυτόχρονα... Έχω ακούσει τουλάχιστον τα μισά από πολλούς γύρω μου που το  παίζουν φωτεινοί παντογνώστες κ έχουν φυσικά άποψη για όλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie χαχαχα πολύ καλό και δεν έχω like! Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.Το τι είχα ακούσει όταν ήμουν έγκυος (και από πολύ κοντινά πρόσωπα) ούτε που θα τα αναφέρω γιατί πραγματικά αξία θα πάρουν που δεν τους αξίζει! Πρέπει να προσέχουμε τι κρατάμε και τι πετάμε! Απτο ένα μπαίνει απτο άλλο να βγαίνει....Κορίτσια μην αφήνετε τίποτα να σας χαλάει! Τόχω ξαναγραψει κάπου. Θέλει χιούμορ η ζωή...Γελάτε με ό,τι δεν αξίζει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ Κωνσταντία με όσα έγραψες..
Όσον αφορά τις καισαρικές δεν είναι και 70%.. είναι γύρω στο 50% και στις ευρωπαϊκές χώρες είναι 30%, με Φινλανδία και Ισλανδία να πέφτουν στο 15%.. Αλλά να σημειωθεί εδώ και το εξής.. Οι λόγοι αύξησης των καισαρικών είναι πολλές φορές τα υψηλότερα ποσοστά γυναικών που κυοφορούν για πρώτη φορά σε μεγαλύτερη ηλικία, που στην Ελλάδα το έχουμε αυτό δυστυχώς, ενώ στην Σκανδιναβία, Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία κτλ  κάνουν παιδιά πολύ μικρότεροι.
 Επίσης  η αύξηση των ιατρικά υποβοηθούμενων πρακτικών αναπαραγωγής πολλές φορές  προωθεί την καισαρική (τοκετός υψηλού κινδύνου) και είναι και αυτό  αποτέλεσμα της ηλικίας των γυναικών.  Μέσα σε αυτά είναι ναι είναι και δυστυχώς η πρακτικότητα που προσφέρει η καισαρική ως προς τον προγραμματισμό της γέννας, κάτι στο οποίο και εγώ διαφωνώ..
Το θετικό είναι πως τώρα τελευταία βλέπω όλο και πιο πολύς κόσμος να προσπαθεί να αποφύγει την καισαρική, σε σχέση με παλιά, οπότε νομίζω πως υπάρχει πρόοδος..
Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που αν δεν υπήρχε καισαρική ενδεχομένως να μην είχαμε καλή κατάληξη, οπότε είμαι ευγνώμων! Έφτασα να γεννήσω με πρόκληση και διαστολή 0 όταν διένυα ήδη την 42 εβδομάδα, είχα πιθανή ημερομηνία 15/11 και γέννησα 25/11.. Μετά από  πάρα πολλές ώρες αφού μου άνοιξε τον τράχηλο με το χέρι ο γιατρός και μου έσπασε τα νερά, κάναμε διαστολή 10.. Αλλά παρόλο τη διαστολή 10, έκανα εξωθήσεις 3 ώρες και το μωρό απλά δεν έβγαινε.. Έχανε σφυγμούς και κάποια στιγμή με πήγαν εκτάκτως στο χειρουργείο..  Όπως μου είπε και ο γιατρός μου "Πρώτη φορά με κοροϊδεύει έτσι παιδί!"
Τώρα για τον θηλασμό επίσης είναι επιλογή της γυναίκας το πόσο και το αν.. Εγώ θήλασα αποκλειστικά 10 μήνες και τα πήγαμε καλά.. Είναι άλλα παιδιά που δεν συνεργάζονται τόσο και ο θηλασμός είναι πιο δύσκολος. Πολλές φορές είναι και ανάλογα το στήθος ή τη ρώγα  της γυναίκας που κάνουν το θηλασμό εύκολο ή δύσκολο..   
Είναι αλήθεια πως έχουμε την τάση να είμαστε ξερόλες. Θηλάζουμε και είμαστε ειδικοί στο θηλασμό, κάνουμε παιδιά και γινόμαστε παιδίατροι, γυναικολόγοι κτλ.. 
Είναι καλύτερα να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και γνώμες, χωρίς κριτική, αλλά με αλληλεγγύη, κατανόηση και αγάπη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 διαστολή 10;;; ε Όχι! Κ γω παραπονιέμαι π έφθασα 7 κ κόλλησα εκεί. Κατά τα άλλα ακριβώς τα ίδια έζησα μόνο π εμένα με πιασαν οι πόνοι κ είχα διαστολή 1. Κ μένα δ πρόκειται να έβγαινε διαφορετικά. Εκανε πίσω τ κεφαλάκι της κ είχε κολλήσει στη λεκάνη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Καλο κ χρυσο το Ελενα, αλλα διαβαζοντας αυτο αγχωθηκα... http://www.kathimerini.gr/842110/article/epikairothta/ellada/rekor-kaisarikwn-tomwn-sthn-ellada

Δε με εχοχλει η καισαρικη αν ειναι η καλυτερη λυση.. Δε θελω ομως να με βαλουν για  ψηλου πηδημα... Αφηστε που φοβαμαι κ παρα πολυ τις εγχειρησεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Lisaki 80 διαστολή 10;;; ε Όχι! Κ γω παραπονιέμαι π έφθασα 7 κ κόλλησα εκεί. Κατά τα άλλα ακριβώς τα ίδια έζησα μόνο π εμένα με πιασαν οι πόνοι κ είχα διαστολή 1. Κ μένα δ πρόκειται να έβγαινε διαφορετικά. Εκανε πίσω τ κεφαλάκι της κ είχε κολλήσει στη λεκάνη μου. 

και μένα αυτό μου είπε ο γιατρός μου! πως είχε ρίξει το κεφάλι του και είχε κολλήσει στη λεκάνη! Ήταν και 4 κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Θα τους ξαναδοκιμασω σιγουρα μαζι , μολις περασουν τα ζορια με τα δοντια... Να μου πεις εχει ακομα αλματα και διαφορα αλλα θα το τολμισω !!! Γενικα εμενα το πανε πολυ χορωδια . Δεν προλαβαινει να κλαψει ο ενας αρχιζει και ο αλλος .. μου το καναν και απο βρεφακια αυτο... Και αν παω να μαλωσω, με "ορμανε" μαζι και οι δυο... Απο ζηλια πως πατε? Εμενα η μικρη ζηλευει , παιρνω αγκαλια τον μικρο και ολο χωνεται αναμεσα και τον διωχνει.. προσπαθω της μιλαω αλλα εκει το χαβα της... Γενικα με γνωστες που μιλαω ,οσες εχουμε 1 και 1 λενε τα κοριτσια ειναι πιο ξεπεταγμενα και τους κανουν οτι θελουν ..  Αυτη τη συνδεση με Κάιρο που αναφερει παραπανω η @annie την ξαναδιαβασα καπου, και περιμενω να δω πως θα ναι... Αυτο μας ελειπε...🤣🤣🤣🤣
    • Όλα καλά κορίτσι μου,έφαγα μια απονεύρωση και ελπίζω να έγινε δουλειά για να σταματήσω να ποναω...Όλα τα υπόλοιπα θα τα δω αφότου γεννήσω με το καλό!!!Τώρα ετοιμαζόμαστε για Πάσχα και μόλις γυρίσουμε ξεκινάμε ετοιμασίες...
    • Χαχαχαχα όντως μόνο για φαγητα λέμε 😂 δεν ξέρω καθόλου κορίτσι μου εμένα που την έδωσαν την κουνια αλλά τώρα από τι ξύλο είναι φτιαγμένη δεν έχω ιδέα.. επισης δεν πολύ κοιμήθηκε στην κουνια της, έτσι έχει μείνει 
    • Τι ωραιααααααααααα🥳🥳🥳🥳μπραβο κοριτσάκι μου πολύ ομορφα νεαααα❤️ απόλαυσε το σκ σου πιες και τα τελευταία κρασακια σου και την Δευτέρα θα γίνει χαμουλης με τα αυγουλακια σου🙏
    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...