Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γνωμες για το ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

 @Μπλε θα 'θελα να σου πω κι εγω την γνωμη μου..! Για μενα ειναι ενα συνδιασμος γιατρου κ νοσοκομειο.

   Για παραδειγμα: Ειναι γεγονος οτι αν παθεις κατι εκτακτο στην γεννα το καλυτερο θα ηταν να εισαι σε ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο πχ Αλεξανδρα, Αττικο, οπου θα υπαρξει πληρη υποστηριξη κ επιστημονικη αλλη κ μηχανολογικη (γι αυτο κ πολλες περιπτωσεις στελνουν ασθενεις απο ιδιωτικα σε αυτα τα νοσοκομεια). Επισης, ακομα κ αν δεν υπαρξει κατι τοσο σοβαρο, κ απλα το μωρο σου χρειαστει 7 μερες θερμοκυτιδα ή χρειαστεις εσυ καισαρικη κ πρεπει να μεινεις κ λιγο περισσοτερο.......ΜΠΟΡΕΙΣ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΝΟΔΑΝΕΙΟ???

   Αλλο παραδειγμα: Αν πχ γεννησεις στο Μητερα ή στο Ελενα ή στο Αττικο, ξερεις οτι θα εχεις υποστηριξει στο θεμα του θηλασμου. Αν γεννησεις στο Ιασω θα πρεπει να εισαι μπαστακας για να μην δωσουν στο παιδι ξενο γαλα (φιλη μου γεννησε προσφατα στο Ιασω κ ενω απαιτησε αποκλειστικο θηλασμο ΤΟΥΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΥΧΑΙΑ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΑΠΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΠΙΕΣΗ!!! Εκλαιγε λενε το μωρο)

  Ομως: ειναι κ το θεμα του γιατρου. Ο καλος γιατρος ειναι παντου καλος. Κ ειναι καλος κ σωστος επιστημονας ακομα κ αν δε γεννησεις σε αυτον. Κ εξηγω... Εγω θα γεννησω στο Ελενα αλλα ο γιατρος που εχω γενναει στο Ιασω. Ηξερε απο την αρχη οτι δε θα γεννησω στο Ιασω για παρα πολλους λογους. Πρωτον δε θελω να πληρωνω ξενοδοχεια, 2ον δεν τους εμπιστευομαι, 3ον θεωρω σημαντικοτερο απο την......χλιδα, το να ειμαι μονη στο δωματιο με το μωρο μου Κ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!! Κ επειδη ρωτησατε κ για τιμες μονοκλινων στα δημοσια-γενναω τελη Φλεβαρη στο Ελενα κ το μονοκλινο (με δικο του μπανιο) ειναι 50 ευρω τη βραδια!!! Ενω λοιπον ο γιατρος μου ξερει οτι δε θα γεννησω μαζι του, με χαλαρωσε εξ αρχης, μου ειπε οτι θα με παρακολουθει μεχρι να φτασει η διαστολη μου στο καταλληλο σημειο κ δεν εχει δειξει ουτε ενα δειγμα αδιαφοριας. Μου ειπε μαλιστα να κανω στον 9ο μηνα παραλληλα επισκεψεις στο Ελενα για να υπαρχει κ εκει το ιστορικο μου. Πηγα λοιπον στο Ελενα κ οι γιατροι επαθαν πλακα με το ποσες εξετασεις εχω κανει. Τους ειπα οτι ειχα ιδιωτικο γιατρο αλλα αποφασισα να γεννησω εκει κ οτι τωρα θα εχω αυτους (δεν τους ειπα οτι συνεχιζει να με βλεπει ο δικος μου). Ε λοιπον, ενω εμπιστευομαι περισσοτερο σαν νοσοκομειο το Ελενα, οι συγκεκριμενοι γιατροι μου εκαναν ολοκληρη προπαγανδα υπερ της καισαρικης!!

   Για αυτο σου λεω, ειναι ενας συνδιασμος γιατρου κ νοσοκομειου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 @Μπλε θα 'θελα να σου πω κι εγω την γνωμη μου..! Για μενα ειναι ενα συνδιασμος γιατρου κ νοσοκομειο.

   Για παραδειγμα: Ειναι γεγονος οτι αν παθεις κατι εκτακτο στην γεννα το καλυτερο θα ηταν να εισαι σε ενα πανεπηστιμιακο νοσοκομειο πχ Αλεξανδρα, Αττικο, οπου θα υπαρξει πληρη υποστηριξη κ επιστημονικη αλλη κ μηχανολογικη (γι αυτο κ πολλες περιπτωσεις στελνουν ασθενεις απο ιδιοτικα σε αυτα τα νοσοκομειο. Επισης, ακομα κ αν δεν υπαρξει κατι τοσο σοβαρο, κ απλα το μωρο σου χρειαστει 7 μερες θερμοκυτιδα ή χρειαστεις εσυ καισαρικη κ πρεπει να μεινεις κ λιγο περισσοτερο.......ΜΠΟΡΕΙΣ Η' ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΝΟΔΑΝΕΙΟ???

   Αλλο παραδειγμα: Αν πχ γεννησεις στο Μητερα ή στο Ελενα ή στο Αττικο, ξερεις οτι θα εχεις υποστηριξει στο θεμα του θηλασμου. Αν γεννησεις στο Ιασω θα πρεπει να εισαι μπαστακας για να μην δωσουν στο παιδι ξενο γαλα (φιλη μου γεννησε προσφατα στο Ιασω κ ενω απαιτησε αποκλειστικο θηλασμο ΤΟΥΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΥΧΑΙΑ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΞΕΝΟ ΑΠΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΠΙΕΣΗ!!! Εκλαιγε λενε το μωρο)

  Ομως: ειναι κ το θεμα του γιατρου. Ο καλος γιατρος ειναι παντου καλος. Κ ειναι καλος κ σωστος επιστημονας ακομα κ αν δε γεννησεις σε αυτον. Κ εξηγω... Εγω θα γεννησω στο Ελενα αλλα ο γιατρος που εχω γενναει στο Ιασω. Ηξερε απο την αρχη οτι δε θα γεννησω στο Ιασω για παρα πολλους λογους. Πρωτον δε θελω να πληρωνω ξενοδοχεια, 2ον δεν τους εμπιστευομαι, 3ον θεωρω σημαντικοτερο απο την......χλιδα, το να ειμαι μονη στο δωματιο με το μωρο μου Κ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!! Κ επειδη ρωτησατε κ για τιμες μονοκλινων στα δημοσια-γενναω τελη Φλεβαρη στο Ελενα κ το μονοκλινο (με δικο του μπανιο) ειναι 50 ευρω τη βραδια!!! Ενω λοιπον ο γιατρος μου ξερει οτι δε θα γεννησω μαζι του, με χαλαρωσε εξ αρχης, μου ειπε οτι θα με παρακολουθει μεχρι να φτασει η διαστολη μου στο καταλληλο σημειο κ δεν εχει δειξει ουτε ενα δειγμα αδιαφοριας. Μου ειπε μαλιστα να κανω στον 9ο μηνα παραλληλα επισκεψεις στο Ελενα για να υπαρχει κ εκει το ιστορικο μου. Πηγα λοιπον στο Ελενα κ οι γιατροι επαθαν πλακα με το ποσες εξετασεις εχω κανει. Τους ειπα οτι ειχα ιδιωτικο γιατρο αλλα αποφασισα να γεννησω εκει κ οτι τωρα θα εχω αυτους (δεν τους ειπα οτι συνεχιζει να με βλεπει ο δικος μου). Ε λοιπον, ενω εμπιστευομαι περισσοτερο σαν νοσοκομειο το Ελενα, οι συγκεκριμενοι γιατροι μου εκαναν ολοκληρη προπαγανδα υπερ της καισαρικης!!

   Για αυτο σου λεω, ειναι ενας συνδιασμος γιατρου κ νοσοκομειου!!

συμφωνω και επιβεβαιωνω ολα οσα λες @Rosemary. οντως η συμμετοχη για το κονοκλινο ειναι 50 ευρω το βραδυ. και οντως πρεπει η καθε κοπελα να εχει στο νου πως ισως χρειαστει να μεινει λιγο παραπανω και κατα συνεπεια να πληρωσει εξτρα. 

διαφωνω μονο στο τελευταιο. εχω ακριβως αντιθετη εμπειρια. εγω ημουν στο μητερα κ αλλαξα γιατρο στον 6ο για δικους μου προσωπικους λογους. οταν λοιπον εγινε οτι εγινε κ επρεπε να γεννησω ηθελα να κανω καισαρικη γιατι ηξερα οτι ο φυσιολογικος στην περιπτωση μου πιθανως θα αργουσε κ θα ηταν επιπονος (ψηλος τραχηλος και ισχιακο μωρο). ο νεος γιατρος (στο ελενα) χτυπιοταν να κανω φυσιολογικο. τον ακουσα κ εκανα φυσικογικο. καλη του ωρα.

κ γενικα 2-3 φιλες κ γνωστες που γεννησαν εκει με φυσιολογικο γεννησαν. δεν ξερω. ισως ειναι κ θεμα γιατρου. εσενα γιατι σου ειπαν καισαρικη? η αδερφη μου παντως γεννησε με καισαρικη αλλα ειχε επιπλοκη και γεννησε εκτακτως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

συμφωνω και επιβεβαιωνω ολα οσα λες @Rosemary. οντως η συμμετοχη για το κονοκλινο ειναι 50 ευρω το βραδυ. και οντως πρεπει η καθε κοπελα να εχει στο νου πως ισως χρειαστει να μεινει λιγο παραπανω και κατα συνεπεια να πληρωσει εξτρα. 

διαφωνω μονο στο τελευταιο. εχω ακριβως αντιθετη εμπειρια. εγω ημουν στο μητερα κ αλλαξα γιατρο στον 6ο για δικους μου προσωπικους λογους. οταν λοιπον εγινε οτι εγινε κ επρεπε να γεννησω ηθελα να κανω καισαρικη γιατι ηξερα οτι ο φυσιολογικος στην περιπτωση μου πιθανως θα αργουσε κ θα ηταν επιπονος (ψηλος τραχηλος και ισχιακο μωρο). ο νεος γιατρος (στο ελενα) χτυπιοταν να κανω φυσιολογικο. τον ακουσα κ εκανα φυσικογικο. καλη του ωρα.

κ γενικα 2-3 φιλες κ γνωστες που γεννησαν εκει με φυσιολογικο γεννησαν. δεν ξερω. ισως ειναι κ θεμα γιατρου. εσενα γιατι σου ειπαν καισαρικη? η αδερφη μου οαντως γεννησε καισαρικη αλλα ειχε επιπλοκη και γεννησε εκτακτως.

 Αυτο εννοω οτι ειναι θεμα γιατρου. Αλλος γιατρος στο Ελενα μπορει να ειναι respect  αλλος να κοιταει μηπως εστω κ στο τελος παρει το φακελακι του.. Επισης, πααααρα πολυ γιατροι σε πανε χωρις λογο για καισαρικη για να μην χαλασουν τη νυχτα τους ή την Κυριακη τους ή κ για να παρουν πιο πολλα λεφτα. Δε μπορω να δεχτω οτι το 70% των γυναικων στην Ελλαδα που κανουν καισαρικη, εχουν προβλημα...

  Η καισαρικη ειναι σωτηρια αν εχεις θεμα-κ καλα κανει κ υπαρχει. Εμενα στην δευτερη επισκεψη στο Ελενα μου ειπε η γιατρος με φοβερα ενοχη φωνη:

   "Θα σας πω τα προταιρηματα της καισαρικης στη δικη σας περιπτωση"

   ΠΑΡΑΚΑΛΩ?? Τι εχει η δικη μου περιπτωση?? Μετρησεις τελειες, εξετασεις ολες με πολυ καλες τιμες, το μωρο εχει παρει σωστη θεση!! Ενα ουρεοπλασματακι εχω μονο κ πηρα αντιβιοση...

   Τους ειπα λοιπον τα παραπανω κ μου λεν "ναααα, ειναι κ αυτη η θρομβοφιλια σας... κ το ουρεπλασμα". (Ειχα κανει εξετασεις θρομβοφιλιας κ τις ειχα στον φακελο). Τους απαντησα, οτι εχω παει σε αιματολογο κ οτι με διαβεβαιωσε οτι ειμαι μια χαρα, παιρνω προληπτικα σαλοσπιρ κ δε θα χρειαστω καν αντιπηκτικες. Κ μου ειπε οτι οποιος κ αν κανει εξετασεις θρομβοφιλιας ε, ολο κ καποιος παραγοντας θα βγει ομοζυγωτος ή ετεροζυγωτος... Οσο για το ουρεοπλασμα....ΕΛΕΟΣ... 100 γυναικες που ξερω ειχαν καποια στιγμη στυν κυηση βακτηρια κ.α.

   Γι αυτο γινονται αβερτα καισαρικες. Αν εγω πχ δεν ειχα τον γιατρο μου (ο οποιος γελαγε οταν του ειπα τι μου ειπαν) κ δεν το ειχα ψαξει κ τοσο, απλα θα το δεχομουν.

   Τελικα, φανηκε οτι θελαν να προωθησουν για δικους τους λογους την καισαρικη (κ οχι για δικους μου) γιατι μολις τους ειπα τα παραπανω, αμεσως μαζευτικαν. Αν οντως επρεπε να κανω καισαρικη, αποκλειεται να μην επεμεναν κ να ρισκαραν να κατηγορηθουν επειδη πχ δε με βαλαν για καισαρικη ενω επρεπε. Σημειωση: δε με εξετασαν ουτε στον τραχηλο ουτε πουθανα. Απλα μου εγινε ενας υπερηχος κυριολεκτικα 10 δευτερολεπτων. Αυτα για τα εξωτερικα ιατρεια. Μπορει αν εχεις στανταρ γιατρο να ειναι αλλιως τα πραγματα. Παντως κατα τα αλλα, απο ολους τους αλλους γιατρους κ τις μαιες του Ελενα, ειμαι υπερευχαρηστιμενη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

 Αυτο εννοω οτι ειναι θεμα γιατρου. Αλλος γιατρος στο Ελενα μπορει να ειναι respect  αλλος να κοιταει μηπως εστω κ στο τελος παρει το φακελακι του.. Επισης, πααααρα πολυ γιατροι σε πανε χωρις λογο για καισαρικη για να μην χαλασουν τη νυχτα τους ή την Κυριακη τους ή κ για να παρουν πιο πολλα λεφτα. Δε μπορω να δεχτω οτι το 70% των γυναικων στην Ελλαδα που κανουν καισαρικη, εχουν προβλημα...

  Η καισαρικη ειναι σωτηρια αν εχεις θεμα-κ καλα κανει κ υπαρχει. Εμενα στην δευτερη επισκεψη στο Ελενα μου ειπε η γιατρος με φοβερα ενοχη φωνη:

   "Θα σας πω τα προταιρηματα της καισαρικης στη δικη σας περιπτωση"

   ΠΑΡΑΚΑΛΩ?? Τι εχει η δικη μου περιπτωση?? Μετρησεις τελειες, εξετασεις ολες με πολυ καλες τιμες, το μωρο εχει παρει σωστη θεση!! Ενα ουρεοπλασματακι εχω μονο κ πηρα αντιβιοση...

   Τους ειπα λοιπον τα παραπανω κ μου λεν "ναααα, ειναι κ αυτη η θρομβοφιλια σας... κ το ουρεπλασμα". (Ειχα κανει εξετασεις θρομβοφιλιας κ τις ειχα στον φακελο). Τους απαντησα, οτι εχω παει σε αιματολογο κ οτι με διαβεβαιωσε οτι ειμαι μια χαρα, παιρνω προληπτικα σαλοσπιρ κ δε θα χρειαστω καν αντιπηκτικες. Κ μου ειπε οτι οποιος κ αν κανει εξετασεις θρομβοφιλιας ε, ολο κ καποιος παραγοντας θα βγει ομοζυγωτος ή ετεροζυγωτος... Οσο για το ουρεοπλασμα....ΕΛΕΟΣ... 100 γυναικες που ξερω ειχαν καποια στιγμη στυν κυηση βακτηρια κ.α.

   Γι αυτο γινονται αβερτα καισαρικες. Αν εγω πχ δεν ειχα τον γιατρο μου (ο οποιος γελαγε οταν του ειπα τι μου ειπαν) κ δεν το ειχα ψαξει κ τοσο, απλα θα το δεχομουν.

   Τελικα, φανηκε οτι θελαν να προωθησουν για δικους τους λογους την καισαρικη (κ οχι για δικους μου) γιατι μολις τους ειπα τα παραπανω, αμεσως μαζευτικαν. Αν οντως επρεπε να κανω καισαρικη, αποκλειεται να μην επεμεναν κ να ρισκαραν να κατηγορηθουν επειδη πχ δε με βαλαν για καισαρικη ενω επρεπε. Σημειωση: δε με εξετασαν ουτε στον τραχηλο ουτε πουθανα. Απλα μου εγινε ενας υπερηχος κυριολεκτικα 10 δευτερολεπτων. Αυτα για τα εξωτερικα ιατρεια. Μπορει αν εχεις στανταρ γιατρο να ειναι αλλιως τα πραγματα. Παντως κατα τα αλλα, απο ολους τους αλλους γιατρους κ τις μαιες του Ελενα, ειμαι υπερευχαρηστιμενη!!

δεκτο. τραγικο μου φαινεται βεβαια. καλα κ σιγουρα δεν γινονται ολες οι καισαρικες για λογους υγειας. αλλα τι να πω.ειναι κ μερικες που την προτιμουν.μια φιλη γεννησε το 1ο παιδακι φυσιολογικα αλλα της πηρε 24 ωρες.κ τωρα στο 2ο ηθελε να παει με το ραντεβου της να γεννησει με καισαρικη για να μην το ξαναπερασει.γεννησε μια χαρα με τον παλιο μου γιατρο στο μητερα. χαζο το βρισκω αν δεν συντρεχει λογος γιατι οπως κ να το κανεις η καισαρικη ειναι χειρουργειο. τελος παντων. εσυ θα γεννησειε με συγκεκριμενο γιατρο ή με οποιον ειναι στην εφημερια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary αρχικα να ξέρεις περιμένω πως κ πως τα γεννητούρια! Ουτε εγω να γεννούσα. :P

Λοιπον αυτο ειναι το θεμα οτι εγω λογω διθαλαμου μήτρας εχω πολυ πολυ υψηλές πιθανότητες για πρόωρο αρα κ πολλες πιθανότητες για εξτρα μερες θερμοκιτηδες κλπ... και ειλικρινά δεν ξερω αν θα μπορούμε να εχουμε εξτρα λεφτα περα απο αυτα που ξέρουμε απο τωρα κ μαζεύουμε. Απ την αλλη δεν Θέλω να γεννήσω με αλλον γιατρό απ αυτον που θα με παρακολουθεί και απ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΛΛΗ δεν θελω να αλλαξω γιατρό. Πφφφφφ μιλαμε δεν ξέρω τι να κάνω. Καπου πρέπει να κανω συμβιβασμό αλλα δεν ξερω που.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dim κ Μπλε σας απαντω κ στις 2!!

Ναι, θα γεννησω στην εφημερια του Ελενα αλλα νιωθω πως εχω τον γιατρο μου. Οταν με πιασουν οι πονοι, δε θα παω στο νοσοκομειο αλλα στι ιατρειο του. Αυτος θα βλεπει την διαστολη κ τις συσπασεις μου κ οταν ειμαι ετοιμη θα μου πει "τωρα πηγαινε να γεννησεις"!

Καταλαβαινω παντως πως οι περισσοτερες γυναικες δε θα το εκαναν αυτο.. Εμενα με βοηθησε πολυ ο γιατρος μου γιατι με το που του ειπα οτι δυσκολευομαι με το Ιασω μου ειπε "κανενα προβλημα, θα σε παρακολουθω μεχρι τελους κ δεν εχεις α φοβασαι τιποτα". Ειναι σαν να λεμε ο καπετανιος μου απο ενα νησι στο αλλο. Αν ο καπετανιος σε παει μεχρι την ακτη, βγαινεις κ μονη εξω!! Τοσο απλη ειναι μθα γεννα για εναν γυναικολογο. Βεβαια θελω να πω οτι αν ειχα καποιο σοβαρο προβλημα στην κυηση δε θα το ρισκαρα.

Οι γυναικες που γενναν πολλες ωρες συνηθως πηγαινουνε νωριτερα απ'οτι πρεπει στο νοσοκομειο. Μπορει πχ η ωδινες μου να ξεκινησουν σημερα κ να γεννησω σε 2 μερες. Κ ο γιατρος μου κ η μαια μου ειπαν το ιδιο. Πρεπει να ξεκινησεις για το νοσοκομειο οταν οι ωδινες σου ειναι ανα συγκεκριμενα λεπτα (δε μιλαω βεβαια για γυναικες που σπαν νερα). Αν πας πολυ νωρις κ χρονησεις στην καλυτερη θα σου βαλουν τεχνητους κ υπαρχει κ περιπτωση για καισαρικη (κρατας τα κεβατια μανταμ- δε θα παιζουμε μαζι σου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβαζοντας σας καταλαβαινω ποσο σχετικο ειναι τελικα το που θα γεννησεις αναλογα με την εκαστοτε περιπτωση. Αν πχ ειχα γιατρο σαν της rosemary θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη στο Ελενα να γλυτωσω καο ολα τα κερατιατικα που προφανως δε μας περισσευουν. Ωστοσο ειναι δυσκολο να βρεις τετοιο γιατρο. Ο δικος μου καλος γλυκος δεν ξερω αν θα το εκανε...δυστυχως. και λογω του οτι με παρακολουθει 11 χρονια θα μου ειναι πολυ δυσκολο να τον αλλαξω. Επισης απτο ιασω οσες φορες εχω παει πχ μου χει κανει πολυ αρνητικη εντυπωση γιατι παραβγαζει απροσωπο χαρακτηρα και χαρακτηρα επιχειρησης. Απ την αλλη πλευρα επαθα σοκ και με το αλεξανδρα που οταν πηγα να δω φιλη μου ηταν καραβανια απο ξερετε τι (ακουγομαι ρατσιστρια αλλα η αληθεια ειναι οτι γινοταν χαμος) και επισης δεν αλλαζαν οι νοσοκομες τα μωρΑ με αποτελεσμα να γινονται ουρες εξω απο ενα δωματιακι με.μπαμπαδες και λεχωνες που περιμεναν να αλλαξουν το μωρο (ουρα κανονικοτατη αφου ενα μονο δωματιο ηταν στον οροφο). Βεβαια αυτο που λεω ηταν επισης δικλινο. Εγω αν πχ ο γιατρος μου ηταν στο ελενα ή στο αλεξανδρα πιστευω θα επελεγα δημοσιο και μονοκλινο. Απλα δεν εχεις παντα αυτη την επιλογη οταν μιλαμε και για τον παραγοντα γιατρος και για χ ψ λογους δεν μπορεις να αποχωριστεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπλε, μιλα με τον γιατρο σου κ μπορει να βγαλεις μια ακρη.. Μπορει να σε παρακολουθησει κ να σου συστησει καποιον καλο για να κανεις τη γεννα στο δημοσιο. Οποτε κατα τον 8ο επισκεπτεσαι συστημενη τον νεο σου γιατρο. Η' ρωτα τον μηπως συνεργαζεται (απο τη πισω πορτα) με κανενα δημοσιο.. Ετσι πληρωνεις μονο τον γιατρο για την γεννα κ οχι το νοσοκομειο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια Εγώ άποψη για τα νοσοκομεία π λέτε δ έχω καθώς είμαι από επαρχία. Γέννησα ιδιωτικά με τ γιατρό μ και σε άλλη πόλη γτ εδώ αν κάτι πάει στραβά πάλι σε διώχνουν για Θεσσαλονίκη άσε π δ έχουν ούτε τα βασικά. Δ θέλω να πω όμως για αυτό.

Θέλω να πω ότι τ θέμα με τις καισαρικές είναι απλά τραγικό. Βρίσκουν χίλιους δυο λόγους τρομοκρατώντας τις γυναίκες. Εμένα με πιασαν συσπάσεις Τρίτη απόγευμα 8/8 κ δ έδωσα σημασία. Στις 11 τ βραδυ γίναν 5λεπτες πήγα στο ιατρείο τ γιατρού μ είχα ένα διαστολή οπότε με έστειλε σπίτι. Ξεκινήσαμε την επόμενη στις 7 για την κλινική με συσπάσεις 5λςπτες όλο τ βράδυ π μέχρι να φθάσουμε Θεσσαλονίκη είχαν γίνει στο δίλεπτο κ στο τρίλεπτο. Από τις 9 τ πρωί γέννησα στις 9 τ βραδυ με καισαρική παρόλη την προσπάθεια τ γιατρού μ να γυρίσει τ μωρο π κατέβαινε στραβά. Έφθασα 7 διαστολή κ κόλλησε εκεί. Ο γιατρός μ θα μπορούσε ώρες πριν να με πάει με καισαρική Αφού χάναμε κ τους παλμούς τ μωρου. Αλλά περίμενε μπας και..  είναι πολύ εύκολο εκείνη την ώρα να σ πούνε χάσαμε τους παλμούς τ μπαίνεις τώρα. Εμένα έπεσαν πάνω στην κοιλιά μ γιατροί κ μαιες κ όλα καλα. Επαιρνα τις ανασες μ κ επανήλθαν οι παλμοί του. Είχα πόνους γέννας 22 ώρες κ αν μ λέγαν θα κανεις άλλες τόσες κ θα γεννήσεις φυσιολογικά θα τ έκανα. Όπως επίσης δήλωσα ήδη στο γιατρο μ τ δεύτερο θα πάω πάλι φυσιολογικά αν οι συνθηκες τ επιτρέψουν.Εμεσψς πλην σαφώς τ είπα η ψάξτο η θα βρω γιατρό να με αναλάβει. Εκεί π θέλω να καταλήξω. 9 Αυγούστου γέννησα κ η κλινική ήταν γεμάτη. Ως εκ θαύματος τ σκ τ 15Αυγούστου η κλινικη αδειασρ κ οι γεννες ηταν ελάχιστες. Μη χαλάσουν κ τις διακοπές τους οι γιατροί. Φυσικά πάνω από όλα έχει σημασία να βγουν γεροί μαμά κ παιδί. Αλλά και οι καισαρικές με μέτρο. Είναι χειρουργείο με όλους τους κινδύνους π ενέχει ένα χειρουργείο για να μην μιλήσω για την ανάρρωση. Οι περισσότερες γιατροί είναι άντρες. Αν γεννούσαν εκείνοι οι καισαρικές θα ήταν μετρημένες στα δάχτυλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω για Αθήνα, αλλά οι περισσότερες επαρχιακές πόλης με τα βίας έχουν ένα νοσοκομείο, που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει την τεχνική υποστήριξη, ούτε τον εξοπλισμό και αν χρειαστεί νοσηλεία η μαμά ή το μωρό σε στέλνει στο πλησιέστερο πανεπιστημιακό, που μπορεί να είναι 1 και 2 ώρες μακρυά. Να μην πιάσω το θέμα καισαρικών και θηλασμού...αφήστε το... τα ποσοστά μιλούν από μόνα τους!

Εγώ άλλαξα νομό...πήγα σε ιδιωτικό με τον γιατρό μου που ήταν δίπλα στο πανεπιστημιακό της πόλης. Γιατρό δεν θα άλλαζα γιατί ήμουν κύηση υψηλού κινδύνου και ένοιωθα πιο σίγουρη μαζί του. Και τώρα πάλι το ίδιο θα κάνω, και εύχομαι αυτή τη φορά να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Δεν ξέρω για Αθήνα, αλλά οι περισσότερες επαρχιακές πόλης με τα βίας έχουν ένα νοσοκομείο, που στις περισσότερες περιπτώσεις δεν έχει την τεχνική υποστήριξη, ούτε τον εξοπλισμό και αν χρειαστεί νοσηλεία η μαμά ή το μωρό σε στέλνει στο πλησιέστερο πανεπιστημιακό, που μπορεί να είναι 1 και 2 ώρες μακρυά. Να μην πιάσω το θέμα καισαρικών και θηλασμού...αφήστε το... τα ποσοστά μιλούν από μόνα τους!

Εγώ άλλαξα νομό...πήγα σε ιδιωτικό με τον γιατρό μου που ήταν δίπλα στο πανεπιστημιακό της πόλης. Γιατρό δεν θα άλλαζα γιατί ήμουν κύηση υψηλού κινδύνου και ένοιωθα πιο σίγουρη μαζί του. Και τώρα πάλι το ίδιο θα κάνω, και εύχομαι αυτή τη φορά να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά!

Ρε ditaki, μπορει ο ιδιωτικος γιατρος να σε ξεγεννηση στο δημοσιο? Γιατι εδω μου εχουν πει οτι δε γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...