Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλη αμη και εξωσωματικη εμπειριες


Miracle17

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Finally είπε:

Κορτιζόνη η ενέσεις ινοχεπ κ σαλοσπιρ..κορτιζόνη έκοψα σταδιακά τη 8 βδομάδα αν θυμάμαι σωστά της κύησης κ το σαλοσπιρ στον 8.. ινοχεπ δεν έκοψα καθόλου..έκανα κ τη μέρα της γέννας κ κάποιες βδομάδες μετά..τη Λευκου έχεις;

ναι την Λευκου. κορτιζονη κσαλοσπιρ μου ειχε δωσει. τωρα ετοιμαζομαι για την 2η κ μου εδωσε επανελεγχο και θα μου πει τι θα παρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η pure cult είπε:

Μακάρι όλα καλά να πάνε!!! Κ εγώ είχα αγχωθεί πάρα πολύ, τελικά όμως 16 ωάρια μου πήραν, 12 πολύ καλής ποιότητητας κ γονιμοποιήθηκαν τα 10! Τελικά έβαλα 2 μέσα κ 6 κατάψυξη! Βέβαια όλα στο αποτέλεσμα θα κριθούν, αλλά με 1.12 ΑΜΗ δεν περίμενα καθόλου ανταπόκριση! Αλλά τελικά τα 31 χρόνια το επέτρεψαν!

Επομένως, relax, πάρε κ καμιά βιταμινούλα κ όλα θα πάνε σούπερ!!!

Εγώ είχα πρόβλημα με σάλπιγγες, οπότε φυσιολογική σύλληψη ήταν αδύνατη. Είχα μήνα πέρσι έγκυος αλλά ήταν εξωμήτριο κ εξερράγη! Εμπειρία tres εφιαλτίκ! Χαχα!

?

@pure cult Τελειααα !! Μου δινεις πολυ κουραγιο , η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει , αλλα ακουγοντας τις εμπειριες σας νιωθω πολυυυ καλυτερα!!! Απο βιταμινες αλλο τιποτα χαχα εχω ενα τριμηνο που πρρνω φουλ!!! Ευχομαι συντομα με ενα γιατι οχι και 2????!!! Να μας ενημερωσεις γα εξελιξεις ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally σε εχω ζαλισει στις ερωτησεις. σαλοσπιρ κ αντιπηκτικες εκανες για το αντιφ. συνδρ. υποθετω. την κορτιζονη για το χασιμοτο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια η αμη από μόνη της δ σημαίνει κάτι. Πάντα διαβάζεται σε συνδυασμό με άλλες ορμόνες. Επίσης πολλοί γιατροί δ αποδέχονται ότι όποια έχει μικρή αμη θα έχει κ μικρότερο απόθεμα. Το αποτέλεσμα έχει σημασία! Τα καλύτερα σας εύχομαι!

@Finally δεν αγχώνει τ άντρα σ τ ενδεχόμενο δίδυμης κυησης; δεδομένο ότι έχετε άλλα δύο ήδη.

Oχι..να σου πω την αλήθεια αν το πάρω απόφαση ούτε εμένα θα με αγχώδεις..έχασα 3 παιδιά συνολικά σε 2 κυήσεις..ίσως λοιπόν η μοίρα μας είναι να αποκτήσουμε 4.. βασικά κι εμένα είναι κόμπος στο λαιμό το τι θα κάνω..νιώθω ότι είναι λίγο κάπως να τα αφήσω ...θα δούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η jazz είπε:

ναι την Λευκου. κορτιζονη κσαλοσπιρ μου ειχε δωσει. τωρα ετοιμαζομαι για την 2η κ μου εδωσε επανελεγχο και θα μου πει τι θα παρω..

Εγώ πήγαινα Θέση.κη να τη δω φαντάσου από Αθήνα στο πρώτο μετά ξεκίνησε εδώ Αθηνα.. θέα την αγαπώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally είναι ένα θέμα αυτό. Και γω τ σκεφτόμουν να σ πω την αλήθεια αν κ τελικά δ προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Μπορεί όμως να κάνουμε εξωσωματική για τ επόμενο. Αλλά ακριβώς κ γω σκεφτόμουν τι γίνεται με τα υπόλοιπα εμβρια σε περίπτωση επιτυχίας. Στη θέση σ θα προχωρούσα σ εμβρυομεταφορα αλλά νομίζω θα περίμενα κανα 2 χρόνια. Όπως κ να χει σας εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dim83 είπε:

@jazz εσυ κορτιζονη γιατι θα κανεις?

@Dim83 οπως λεει η αιματολογος στο report: η κορτιζονη προτεινεται λογω της αυτοανοσιας, μελετες δειχνουν οτι βοηθαει στην εμφυτευση . εγω βρεθηκα οριακα θετικη σε μια εξεταση κ αρνητικη στον επανελεγχο. ομως επειδη ειχα μια παλινδρομη πριν δυο χρονια, μου δεινει κ καποια απ αυτα (κορτιζονη. σαλοσπιρ) προληπτικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η jazz είπε:

@Dim83 οπως λεει η αιματολογος στο report: η κορτιζονη προτεινεται λογω της αυτοανοσιας, μελετες δειχνουν οτι βοηθαει στην εμφυτευση . εγω βρεθηκα οριακα θετικη σε μια εξεταση κ αρνητικη στον επανελεγχο. ομως επειδη ειχα μια παλινδρομη πριν δυο χρονια, μου δεινει κ καποια απ αυτα (κορτιζονη. σαλοσπιρ) προληπτικα...

σε ευχαριστω. για σαλοσπιρ ξερω γιατι κ εγω θα παρω σε περιπτωση εγκυμοσυνης. αλλα δνε ηξερα γιατι παιρνουν την κορτιζονη. κ εγω με τη λευκου εκανα τον ελεγχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Dim83 είπε:

σε ευχαριστω. για σαλοσπιρ ξερω γιατι κ εγω θα παρω σε περιπτωση εγκυμοσυνης. αλλα δνε ηξερα γιατι παιρνουν την κορτιζονη. κ εγω με τη λευκου εκανα τον ελεγχο. 

ε τοτε εισαι οκ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

Καλημέρα σας. Είμαι 25 χρόνων με εξαιρετικά χαμηλή αμη για την ηλικία μου όπως είπαν και οι 3 γιατροί που επισκέφθηκα μέσα σε 1 μήνα. Η αμη μου βρίσκεται στο 0.61. Η αλήθεια είναι ότι έχω πελαγωσει γιατί ήταν κάτι απρόσμενο και δεν μπορώ να διαχειριστώ το οτι αν δεν βρω άμεσα λύση ίσως να μην καταφέρω να κάνω παιδιά στα επόμενα χρόνια. Με τον σύντροφό μου δεν έχουν στο άμεσο πλάνο μας μια εγκυμοσύνη ούτε επίσης την οικονομική δυνατότητα για κατάψυξη ωαρίων αυτή τη στιγμή. Μου είπανε για πρόωρη εμμηνόπαυση( σε 2 χρόνια από τώρα υπολογίσαμε περίπου) και έχω αγχωθει πάρα πολύ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Penny1302 είπε:

Καλημέρα σας. Είμαι 25 χρόνων με εξαιρετικά χαμηλή αμη για την ηλικία μου όπως είπαν και οι 3 γιατροί που επισκέφθηκα μέσα σε 1 μήνα. Η αμη μου βρίσκεται στο 0.61. Η αλήθεια είναι ότι έχω πελαγωσει γιατί ήταν κάτι απρόσμενο και δεν μπορώ να διαχειριστώ το οτι αν δεν βρω άμεσα λύση ίσως να μην καταφέρω να κάνω παιδιά στα επόμενα χρόνια. Με τον σύντροφό μου δεν έχουν στο άμεσο πλάνο μας μια εγκυμοσύνη ούτε επίσης την οικονομική δυνατότητα για κατάψυξη ωαρίων αυτή τη στιγμή. Μου είπανε για πρόωρη εμμηνόπαυση( σε 2 χρόνια από τώρα υπολογίσαμε περίπου) και έχω αγχωθει πάρα πολύ. Τι με συμβουλεύεται να κάνω ;

Καλημέρα κοπέλα μου.

Θα σου πω τη δική μου περίπτωση και ελπίζω να σε βοηθήσω.

Εγώ έχω ενδομητριωση 3 φορά και μετά από δυο χειρουργεία. Το έμαθα πριν δυο χρόνια σε μια φάση στη ζωή μου που δεν είχα στο μυαλό μου να κανω παιδιά. Ολοι οι γιατροί που πήγα( πάνω από 3) μου έλεγαν το ίδιο πράγμα, να κάνω παιδί τώρα που είναι νωρίς ή κατάψυξη ωαρίων. Οταν το ακούσα αυτό κατάλαβα οτι θέλω να κανω οικογένεια και θα κάνω οτι μπορώ για αυτό. 1,5 χρόνο τώρα δεν έχει έρθει.(ήξερα ότι ο αγώνας θα είναι δύσκολος) τώρα είμαστε ένα βήμα πριν την εξωσωματική καθώς αν καθυστέρησουμε κι αλλο θα είναι πιο δύσκολο. 

Θα σε συμβουλευα να καταλήξεις σε ένα γιατρό ειδικό στην υπογονιμότητα, να τον εμπιστευτείς και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Οσο για το οικονομικό το καταλαβαίνω απόλυτα. Πάρε τον χρόνο σου και όλα θα δεις ότι θα γίνουν πιο εύκολα.

εμείς όλες εδώ είμαστε να μοιραζόμαστε την αγωνία μας, την στεναχώρια μας, τις χαρές μας.🤍 Ότι άλλο θες εδώ είμαστε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...