Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ....ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018


Recommended Posts

Κορίτσια μέχρι τώρα είχα πάρει μόνο τρία φορμακια, έως 3 μηνών (62cm), και σήμερα παρήγγειλα άλλα τέσσερα φορμακια, έως 1 μηνών (56cm), για τις πρώτες μέρες γτ φαντάζομαι δεν θα έχουν από την αρχή την δική μας θερμοκρασία για να τους φοράμε μόνο κοντομανικα ζιπουνακια... Βλακεια έκανα; (ΠΗΤ 25/06)

@Mama2015 η δική μου 23+4 ήταν γύρω στα 630γρ και 28+1 γύρω στα 1050-1080γρ, ενδιάμεση μέτρηση δεν έχω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marina84 είπε:

Κορίτσια μέχρι τώρα είχα πάρει μόνο τρία φορμακια, έως 3 μηνών (62cm), και σήμερα παρήγγειλα άλλα τέσσερα φορμακια, έως 1 μηνών (56cm), για τις πρώτες μέρες γτ φαντάζομαι δεν θα έχουν από την αρχή την δική μας θερμοκρασία για να τους φοράμε μόνο κοντομανικα ζιπουνακια... Βλακεια έκανα; (ΠΗΤ 25/06)

@Mama2015 χωρίς να είμαι σίγουρη, η δική μου 23+4 ήταν νομίζω 630γρ και 28+1 νομίζω 1050-1080...

Κοριτσακι μου, πηρες παρα πολλα μακρια πιστευω.. Εγω ειχα τοσα που ειχα πιθανη ημερομηνια 25/2!

Το πιο πιθανο, ειναι να το εχεις μεσα στο σπιτι με το ζιπουνακι κ εξω με ολοσωμη κοντομανικη φορμα (με κοντο μανικι κ μπατζακι).

Εχουν την ιδια θερμοκρασια με εμας κ η ιδανικη για τα βρεφακια ειναι 20-22 (καποιοι μαλιστα λενε 18-22)! Το πιο πιθανο δηλαδη (αν μενεις αθηνα κ οχι εβρο ή φλωρινα) ειναι οχι μονο να μην του φορεσεις μακριμανικα, αλλα να του βαζεις κ aircondition!! Να ξερεις οτι περισσοτερο επικυνδινη ειναι η πολυ ζεστη κ ο ιδρωτας παρα η δροσια. Στη θεση σου θα αλλαζα την παραγγελια παιρνοντας κοντα φορμακια!! Τα 3 που εχεις ηδη παρει νομιζω αρκουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marina84 κορίτσι μ με ρ Καλό τ μωράκι σου. Θα συμφωνήσω με τη @rosemary. Τ μωράκι σ θα τ ντυνεις όπως ντύνεσαι εσύ κ μη σ πω κ λίγο πιο ελαφριά. Ο παιδίατρος μ μ είπε ότι στο κρυο δ έχουν θέμα αν ντυθούν Καλά αλλά η ζέστη μπορεί να τα κάνει πολύ ανήσυχα, κοινώς να τα τρελάνει. Δεν την αντέχουν. Πιστεύω πως δ θα τ βάλεις κανένα μακρυμανικο. Επίσης περίμενε τ τελευταίο μήνα να δεις πάνω κάτω τα κιλακια τ μωρού. Εμένα η μικρή μ γεννηθηκε 2.5 κιλά οπότε το 0 3 της ήταν τεράστιο. Καλά π είχα πάρει μια 7αδα κορμάκι νούμερο 1 από τα ορχεστρα π ήταν πιο μικρά. Τ καλό βέβαια είναι ότι μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σίγουρα θα χρειαστείς αρκετά κοντομάνικο για τ καλοκαίρι. Σχεδόν όλο τ καλόκαιρι με ένα κορμάκι θα τ έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Marina84 λοιπόν στην 1η κόρη ΠΗΤ 22/07 ΠΑΡΑΚΑΛΏ και γέννησα και τότε κατακαλοκαιρο  είχα πάρει μη σου πω καλυτερα.....10 !!!έβαλα τα 4 με 5 ελάχιστη χρήση γιατί εμένα πήρε 6 πόντους μέχρι να 40αραντισουμε δε μας έκαναν και θα τα βάλει τα υπόλοιπα τα καινούρια η  επόμενη ??αλλά τις πρώτες μέρες τις εβαζα μακριμανικα μετα....μπουτια μπράτσα εξω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Δυστυχώς θα κοιτάξω να αλλάξω την παραγγελία, θα τα ακυρώσω ή θα τα βάλω νούμερο 3-6 μηνών για το χειμώνα... Κρίμα να πάνε χαμένα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/5/2018 at 8:12 ΠΜ, ο/η elenian είπε:

Αφου δεν εχει τραπεζακι λιγο δυσκολο μου φαινεται.. Εγω του εβαζα και λιγο φαγητο μη αλεσμενο στο τρπεζακι να παιζει, να περιεργαζεται, να δοκιμαζει.. Εγω παντως βολευτηκα πολυ της fisher price ενα που δενει σε καρεκλα και το παιρναμε και παντου οπου πηγαιναμε και καθοταν.. Φανταστικο.

ε/πισης το λικνο δεν ανοιγει, οποτε δεν εχει αμεση προσβαση στο παιδι οπως ειπε και η beauty bunny. Στους θηλασμους θα δυσκολευτεις. Σηκω βγαλε σηκω ξανα βαλε.. Επισης σαν τραπεζακι φαγητου πολυ χωμενο και ξαπλωτο ειναι το παιδι.Τρωνε στους 6 μηνες που στεκονται τα παδια λιγακι στην πλατη.  Εγω δε θα το επαιρνα.

 @elenian Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές μου,με βοήθησες πολύ.

Το καρεκλακι της fisher price το χρησιμοποιούσες και στο σπίτι;

Μου αρεσει σαν ιδεα να εχω κατι τετοιο για καρεκλάκι φαγητού αν ειναι βολικο για το μωρό ,θα εξοικονομήσω και χώρο στο σπίτι απο τα πολλά πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/5/2018 at 2:15 ΠΜ, ο/η beauty bunny είπε:

@Σπουργιτακι Αυτό που με χάλασε εμένα είναι που το λίκνο δεν ανοίγει στο πλάι από οτι ειδα. Εγώ θέλω οπωσδηποτε να ανοιγει στο πλαι για να εχω αμεση προσβαση στο μωρο απο το κρεβατι μου. Δεν θα είναι ευκολο να σηκωνομαστε συνεχεια, ειδικα αν χρειαστει να κανουμε καισαρική.

@beauty bunny Σωστό αυτό που λες για το λίκνο.

 

Δεν ξερω ακόμα τι θα πάρω.

Σε ποια εβδομάδα εισαι;

Εγω αύριο μπαίνω στην 26 εβδομάδα με το καλό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια οι περισσότερες εχετε περάσει β επιπέδου και θέλω τα φωτα σας. Με καποιες κοπέλες το εχω συζητήσει αλλα εχω μπερδευτεί πααααρα πολυ!! 

Σημερα ειμαι 20+2.

Εγω ουσιαστικά αλλαξα την γυναικολόγο μου κ πηγα σε αλλον ο  οποιος μου ειπε να κανω την β επιπέδου 20-25 Μαΐου. Η γυναικολόγος μου η παλια με πηρε παλι να μου πει να παω αυριο για την β επιπέδου. Το πρόβλημα ειναι το εξής ...αυτη, μου ειχε πει να κανουμε 2 φορες τον υπέρηχο μια λεει νωρις στην 20η βδομαδα και μια καποιες βδομάδες μετά. Ετσι λεει το κάνει αυτή. Τι λέτε; εχετε ξανα ακουσει κάτι τέτοιο ή απλα θελει να μου φαει λεφτά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Κορίτσια οι περισσότερες εχετε περάσει β επιπέδου και θέλω τα φωτα σας. Με καποιες κοπέλες το εχω συζητήσει αλλα εχω μπερδευτεί πααααρα πολυ!! 

Σημερα ειμαι 20+2.

Εγω ουσιαστικά αλλαξα την γυναικολόγο μου κ πηγα σε αλλον ο  οποιος μου ειπε να κανω την β επιπέδου 20-25 Μαΐου. Η γυναικολόγος μου η παλια με πηρε παλι να μου πει να παω αυριο για την β επιπέδου. Το πρόβλημα ειναι το εξής ...αυτη, μου ειχε πει να κανουμε 2 φορες τον υπέρηχο μια λεει νωρις στην 20η βδομαδα και μια καποιες βδομάδες μετά. Ετσι λεει το κάνει αυτή. Τι λέτε; εχετε ξανα ακουσει κάτι τέτοιο ή απλα θελει να μου φαει λεφτά; 

Καλημέρα!! Μμμμ..να σου πω την αληθεια πρώτη φορα το ακουω....Εγώ μια φορα πηγα για τη Β Επιπέδου... σου ειπε με ποιο σκεπτικό το κανει δυο φορες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλημέρα!! Μμμμ..να σου πω την αληθεια πρώτη φορα το ακουω....Εγώ μια φορα πηγα για τη Β Επιπέδου... σου ειπε με ποιο σκεπτικό το κανει δυο φορες??

Καλημέρα! Μου ειχε πει οτι το κανει ετσι ωστε να το δουμε και νωρις ωστε αν υπαρχει πρόβλημα να εχουμε χρόνο να κινηθούμε και απ οτι κατάλαβα ο δεύτερος ειναι αργότερα ώστε να φαίνονται περισσότερα πράγματα;; καπως ετσι μου το ειχε πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

πρώτη φορά ακούω να κάνουν την β επιπέδου 2 φορές. Δλδ να πας και λόγω θέσης να μην μπορεί να μετρήσει και να σου πει να ξανά πας οκ, αλλά εκ των προτέρων να σου λέει για 2 υπερήχους...παράξενο!

Σχετικά με τα φορμάκια, εγώ έχω πάρει μόνο καλοκαιρινά 0-3 & 3-6 για να με βγάλουν μέχρι Οκτώβρη. Μακρυμάνικα αν χρειαστεί θα βάλει της κόρης μου. Τις πρώτες μέρες το μωρό φοράει ότι και εσείς +1 ακόμα. Δλδ αμάνικο εσύ, κοντομάνικο το μωρό. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα,

πρώτη φορά ακούω να κάνουν την β επιπέδου 2 φορές. Δλδ να πας και λόγω θέσης να μην μπορεί να μετρήσει και να σου πει να ξανά πας οκ, αλλά εκ των προτέρων να σου λέει για 2 υπερήχους...παράξενο!

Σχετικά με τα φορμάκια, εγώ έχω πάρει μόνο καλοκαιρινά 0-3 & 3-6 για να με βγάλουν μέχρι Οκτώβρη. Μακρυμάνικα αν χρειαστεί θα βάλει της κόρης μου. Τις πρώτες μέρες το μωρό φοράει ότι και εσείς +1 ακόμα. Δλδ αμάνικο εσύ, κοντομάνικο το μωρό. 

 

 

Αμ και εγω πρώτη φορα το άκουσα αλλα πηγα κορίτσια και το πολυ πολυ να πέταξα 100€ . Ολα ηταν καλά εκτος απο τις αντιστάσεις λεει που ηταν αυξημένες σε σχέση με την Αυχενική και απ οτι κατάλαβα σχετιζεται με εμφάνιση προεκλαμψιας και μου ειπε να κόψω εντελώς το αλατι και να πινω νερο. Αυτααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Σπουργιτακι είπε:

 @elenianΤο καρεκλακι της fisher price το χρησιμοποιούσες και στο σπίτι;

εννοειται αυτο ειχα σαν καρεκλακι φαγητου.. Μονιμα δεμενο σε μια καρεκλα της κουζινας.. Φανταστικο σου λεω. Και η αδερφη μου αυτο ειχε.. Και οπου πηγαινα σε γιαγιαδες και ταβερνες το παιρναμε μαζι.Και νομιζω εχει 20€ καπου εκει.. Επισης κανε μια αναζητηση για καθισματακι για καρεκλα, στο skroutz ας πουμε..Εχουν πολλες μαρκες! Το υπερ τελειο!!! Θα με ευγνωμονεις..:thumbup:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Marina84 είπε:

Κορίτσια μέχρι τώρα είχα πάρει μόνο τρία φορμακια, έως 3 μηνών (62cm), και σήμερα παρήγγειλα άλλα τέσσερα φορμακια, έως 1 μηνών (56cm), για τις πρώτες μέρες γτ φαντάζομαι δεν θα έχουν από την αρχή την δική μας θερμοκρασία για να τους φοράμε μόνο κοντομανικα ζιπουνακια... Βλακεια έκανα; (ΠΗΤ 25/06)

Κοντομανικα!!! Αν ζεσταινεσαι, ζεσταινεται. Δεν κρυωνουν επειδη ειναι βρεφη.. Το αντιθετο.Αν το παραντυσεις μπορει να σου πεταξει και σπιθουρακια απο τη ζεστη. Βεβαια αν δεις οτι εχει κρυο το ντυνεις. Αλλα οπως αισθανεσαι εσυ , νιωθει και το μωρο..  :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα !!!!!!! 

Να σας ρωτήσω..! τι βιταμίνες ςπαιρνετε ;;;; 

 

κ εγω τ 1ο μ παιδί 20 Ιουλίου με ένα φανελάκι ήταν  πολύ ζέστη και έβγαλε μικρά σπυθουρακια... 

β επιπ κ γω μόνο μια φορά είχα κάνει...! στο όνομασε η ίδια σαν 2η β επιπεδου ;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elenian είπε:

Σιδηρο, Filicine, μαγνησιο και D3.

μπορείς να μου πεις πως τα παίρνεις... Πριν η μετά φαγητού κ πόση διάφορα μεταξύ τους... ;;

d3 πρώτη φορά τ ακούω  . Δεν είχα πάρει στ 1ο παιδί... Για πιο λόγο τ δίνουν;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

μπορείς να μου πεις πως τα παίρνεις... Πριν η μετά φαγητού κ πόση διάφορα μεταξύ τους... ;;

d3 πρώτη φορά τ ακούω  . Δεν είχα πάρει στ 1ο παιδί... Για πιο λόγο τ δίνουν;;

Πρωι πριν φαω filicine και σιδηρο.Δεν τρωω γαλακτοκομικα για καμια ωρα λογω σιδηρου. Μεσημερι μετα φαγητου D3 και βραδυ μαγνησιο.Αν κουραστω μεσα στη μερα παιρνω κι ενα μαγνησιο ακομη το μεσημερι. Ο γιατρος σου δε σου χειπει πως να τα πινεις? D3 παιρνω γιατι εχω ελλειψη της συγκεκριμενης βιταμινης.. Ρωτα ομως το γιατρο πως να παιρνεις και τι!! Αυτα αφορουν σε μενα...Η καθε εγκυουλα εχει αλλες αναγκες και αλλιως λειτουργει ο καθε γιατρος.. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η elenian είπε:

Πρωι πριν φαω filicine και σιδηρο.Δεν τρωω γαλακτοκομικα για καμια ωρα λογω σιδηρου. Μεσημερι μετα φαγητου D3 και βραδυ μαγνησιο.Αν κουραστω μεσα στη μερα παιρνω κι ενα μαγνησιο ακομη το μεσημερι. Ο γιατρος σου δε σου χειπει πως να τα πινεις? D3 παιρνω γιατι εχω ελλειψη της συγκεκριμενης βιταμινης.. Ρωτα ομως το γιατρο πως να παιρνεις και τι!! Αυτα αφορουν σε μενα...Η καθε εγκυουλα εχει αλλες αναγκες και αλλιως λειτουργει ο καθε γιατρος.. :x

ζω αγγλια και δεξ δινουν τπτ.. πέρα από βιταμίνες απλές....

Στο γιο μ.επαιρνα όλα αυτά και ασβέστιο (εκτός d3) 

 Αλλά δεν θυμάμαι με άδειο η γεμάτο... ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy96 είπε:

ζω αγγλια και δεξ δινουν τπτ.. πέρα από βιταμίνες απλές....

Στο γιο μ.επαιρνα όλα αυτά και ασβέστιο (εκτός d3) 

 Αλλά δεν θυμάμαι με άδειο η γεμάτο... ! 

Και γω στον μεγαλον μου επαιρνα ολα αυτα συν ασβεστιο..Αλλα σε αυτην την εγκυμοσυνη μου ειπε οτι αν εχω ελλειψη D3 δεν απορροφαται το ασβεστιο.Και τελικα μετα απο εξεταση ημουν στα ταρταρα!! Οποτε παιρνω βιταμινη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η elenian είπε:

Και γω στον μεγαλον μου επαιρνα ολα αυτα συν ασβεστιο..Αλλα σε αυτην την εγκυμοσυνη μου ειπε οτι αν εχω ελλειψη D3 δεν απορροφαται το ασβεστιο.Και τελικα μετα απο εξεταση ημουν στα ταρταρα!! Οποτε παιρνω βιταμινη...

με το καλό!!!... Πότε γέννας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η elenian είπε:

εννοειται αυτο ειχα σαν καρεκλακι φαγητου.. Μονιμα δεμενο σε μια καρεκλα της κουζινας.. Φανταστικο σου λεω. Και η αδερφη μου αυτο ειχε.. Και οπου πηγαινα σε γιαγιαδες και ταβερνες το παιρναμε μαζι.Και νομιζω εχει 20€ καπου εκει.. Επισης κανε μια αναζητηση για καθισματακι για καρεκλα, στο skroutz ας πουμε..Εχουν πολλες μαρκες! Το υπερ τελειο!!! Θα με ευγνωμονεις..:thumbup:

Τέλεια!Θα το ψάξω ,με ενδιαφέρει και εμένα μια τέτοια λύση κυρίως λόγο πρακτικότητας.

Η καρέκλα πως πρέπει να είναι;εγω εχω πχ καρεκλα  με μαξιλάρι στο καθισμα;κάνει σε αυτην την καρεκλα αυτό το κάθισμα;

Καπου διαβασα ότι πρεπει η καρεκλα να ειναι επιπεδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mommy96 είπε:

μπορείς να μου πεις πως τα παίρνεις... Πριν η μετά φαγητού κ πόση διάφορα μεταξύ τους... ;;

d3 πρώτη φορά τ ακούω  . Δεν είχα πάρει στ 1ο παιδί... Για πιο λόγο τ δίνουν;;

Εγω παίρνω felicine μαγνήσιο και σίδηρο!!! Felicine ενα το πρωί μαζί με το μαγνήσιο και το σίδηρο, μισή ωρα πριν το μεσημεριανό φαγητό παίρνω σίδηρο μόνο και το βράδυ μισή ωρα πριν το βραδινό παίρνω μαγνήσιο και το tardyferon (έξτρα Σίδηρος γιατι ο αιματοκρίτης πήγε 29) αυτά!!! Και 2 ώρες πριν-2 ώρες μετα οχι γαλακτοκομικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας εχω ζαλίσει αλλα ξέρει καμία για τα προϊόντα septona baby? Μια μαμά μου είπε τα χρησιμοποίησε και της άρεσαν πολυ. Τα εχει χρησιμοποιήσει καμία?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...