Μετάβαση σε περιεχόμενο

Oι μύθοι της διατροφής κατά την εγκυμοσύνη


admin

Recommended Posts

ΔΕ ΤΟ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΣ?ΡΠΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΡΕΑΣ,ΘΑ ΦΑΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ...

ΕΤΣΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΓΛΥΚΑ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΔΩ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΟΡΜΑΩ ΣΑ ΤΡΕΛΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LESAKI ΟΥΤΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΤΡΩΣ?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΡΟΥΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΑΣΠΡΙΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΙΔΗΡΟ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΤΛ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ..:blush:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..... ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ ΟΜΩΣ.... ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ....:P :laugh: :laugh: ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ.... ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΓΛΥΚΑΚΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??:P :P :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Η χορτοφαγική διατροφή στην εγκυμοσύνη είναι απόλυτα ασφαλής αν γνωρίζουμε τι να τρώμε. Το κρέας και τα γαλακτοκομικά δεν είναι απαραίτητα. Είχα δύο βίγκαν εγκυμοσύνες χωρίς κανένα πρόβλημα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΩΣ ΖΕΙΣ ΚΑΛΕ ΧΩΡΙΣ ΚΡΕΑΣ? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ , ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟ.

ΑΠΤΗΝ ΑΛΛΗ , ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ, ΠΩς ΘΑ ΤΡΩς ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΤΟΣΟ ΛΑΧΑΝΙΚΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

κοριτσια γεια σε ολες!!ειμαι νεα στο forum..και νεα μαμα..ειμαι στον 5 μηνα και εχω τρομερο προβλημα με πολλα φαγητα που μου αρεσουν..μου προκαλουν ΕΝΤΟΝΟ τυμπανισμο με αποτελεσμα να μην μπορω να αναπνευσω..πατατες-ρυζι-μακαρονια-αρακας-λαχανο-τυροκαφτερη....κ.α.

..τι μου προτεινετε?.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, απ' όσο ξέρω, το κρέας στην εγκυμοσύνη είναι απαραίτητο, καθώς είναι η μόνη απορροφήσιμη πηγή σιδήρου από τον ανθρώπινο οργανισμό. Π.χ., η σελινόριζα είναι το πιο πλούσιο λαχανικό σε σίδηρο, αλλά τρώγοντάς την, ο άνθρωπος δεν παίρνει σχεδόν καθόλου σίδηρο. Υπάρχουν, φυσικά, και τα χάπια σιδήρου, τα οποία εγώ παίρνω σχεδόν όλη μου τη ζωή, λόγω αναιμίας. Νομίζω, όμως, ότι το θέμα της διατροφής στην εγκυμοσύνη πρέπει να συζητηθεί πρωτίστως με το γιατρό, κι αυτός, βλέποντας την όλη κατάσταση της εγκύου θα της επιτρέψει να μην τρώει κρέας, αν αυτή το θέλει, ή θα της απαγορεύσει να κάνει αυτή τη δίαιτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...