Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Εμένα ο ενδοκρινολογος μου τα σύστησε για τρίμηνη χρήση και είδα αλλαγή στις τιμές τον ορμονολογικον μου και έχουν ινοσιτολη μέσα που βοηθούν στην ομαλή λειτουργία τον ωοθηκών μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς που κάνετε διέγερση με εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο είχατε καθυστερήσει τον κύκλο που κάνετε διέγερση...μιλαμε δεν μπορώ να αντέξω και για πολύ το στήθος που πονάω  και στα ρούχα που ακουμπάει πεθαίνω δάκρυα στα μάτια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 λυπάμαι πολύ κοπέλα μου που ταλαιπωρεισαι.. ?? Εγώ και στους δυο κύκλους δεν είχα καθόλου καθυστέρηση, ακριβώς 14 μέρες μετά την ωοληψια!! Εμένα μόνο η κοιλιά μου είχε πρηστεί, με το στήθος δεν είχα πρόβλημα!! Εύχομαι να συνέλθεις όσο πιο γρήγορα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oχι δεν είχα κανει, δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση για την εξωσωματική η υστεροσκόπηση όπως είναι η σαλπιγγογραφία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα οκ.Γιατί σου την πρότεινε να την κάνετε τώρα? Τι σου είπε δηλαδή?Λογικά για να δει εσωτερικά την μητρα πριν σου κάνει την δεύτερη εμβρυομεταφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπαμε να τα αποκλείσουμε όλα πριν προχωρησουμε σε επόμενη εμβρυομεταφορα. Ο γιατρός πιστευει οτι όπως μπει θα βγει γιατί δε θα βρει κατι.. μακαρι να είναι ετσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο εύχομαι κορίτσι μου.Να είσαι πεντακάθαρη. Περιμένω νέα σου να μου πεις και πότε θα σου πει να κάνεις την επόμενη εμβρυομεταφορα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου! :) Αν όλα πανε καλα πρωτα ο Θεός στον επόμενο κυκλο, θα προσωρησουμε σε εμβρυομεταφορά. Εσυ πως είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ εχτές πήγα πάλι για υπέρηχο και πάλι δεν είδαμε κάτι. Τώρα αύριο πάλι. Δεν σου κρύβω πώς μια αγωνία την έχω. Ξέρω ότι σε κάποιες αργούν να φανούν τα ωοθηλακια,οπότε αναμένουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ποια μερα είσαι? Μακαρι αυριο να δείτε... πολύ αγχωτικη διαδικασία η διέγερση, πως μεγαλώνουν, πόσα... πφφφφ! τι τραβαμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια μ κάθε μέρα σας διαβάζω κ περιμένω νέα σας. Σας εύχομαι μέσα από την ψυχή μ σε κάθε μια ξεχωριστά να μην ταλαιπωρηθείτε αλλο κ σύντομα ένα γερό μωράκι! Μη σας πω κ Δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που μπαίνεις στην διαδικασία της εξωσωματικής όλα είναι αγχωτικα. Εξετάσεις, (άγχος για το τι θα σου κάνουν και πως και τι αποτελέσματα θα έχεις) επιτροπές, (μάζεψε ολο το χαρτομανι,άγχος και εκεί θα σε περάσουν δεν θα σε περάσουν ) φάρμακα, ( πως θα τα κανεις,σουροτιρι γίνεσαι )υπερηχους, (περα δώθε,άνοιξε πόδια καθε δυο μέρες)ωοθηλακια, (έχω κάνει? πόσα έχω κάνει?μεγαλώνουν σωστά? άγχος πάλι και εδω)  ωοληψιες, ( εκεί να δεις αγχος, μου τα πηραν ολα?ήταν στο σωστο μέγεθος?τι ποιότητας ειναι?) γονιμοποιησεις, ( έγιναν σε όλα? Και αν ναι πόσα προχώρησαν?) εμβρυομεταφορες, (2-3 ημερών ή βλαστοκυστες,και αν τα χάσω μέχρι να γίνουν βλαστοκυστες, φάρμακα για το ενδομήτριο, σε αυτό τον κύκλο εμβρυομεταφορα ή όχι,) αναμονή για χοριακη  (εδώ κλαίμε και γελάμε μαζί από το άγχος και την αναμονή, Είμαι?δεν είμαι? Μήπως κάνω κάτι λάθος? Αυτή την σακούλα από το σούπερ μάρκετ ίσως δεν έπρεπε να την είχα σηκώσει, θα κάτσω καναπέ -κρεβάτι, γιατί να κάτσω άρρωστη είμαι.? Φοβάμαι να πάρω τα αποτελέσματα τις χοριακης ,για το αρνητικό) ΆΓΧΟΣ ΆΓΧΟΣ ΆΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΉ ΚΑΙ ΆΓΧΟΣ και πάλι αναμονή και πάλι άγχος. Πόσο δυνατές τελικά μπορεί να είμαστε? 

Τεσπα εγώ βασικά ξεκίνησα για να σου απαντήσω σε αυτό που εγραψες 

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Σε ποια μερα είσαι? Μακαρι αυριο να δείτε... πολύ αγχωτικη διαδικασία η διέγερση, πως μεγαλώνουν, πόσα... πφφφφ! τι τραβαμε.....

ότι ναι,....είναι όλη η διαδικασία αγχωτικη και οτι είμαι στην 6η μέρα διέγερσης,και φόρτωσα λίγο παραπάνω με αυτό που περνάμε όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 όπως ακριβως τα εγραψες είναι...  Πάντως όντως 6η μερα είναι πολύ νωρις, ευχομαι αυριο να δείτε καποια που εχουν ξεπεταχτεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 κορίτσι μου γλυκό τα είπες ακριβώς έτσι όπως είναι!! Η εξωσωματική είναι όλη ένα ΑΓΧΟΣ και ξέρετε πιο είναι το πιο φοβερό της υπόθεσης; Λες μακάρι να έχω θετικη χοριακή και εκει νομιζεις πως όλα τελειώνουν αλλά έλα που εκει αρχιζεις απο την αρχή... επαναληπτικές χοριακες θα ανεβεί δεν θα ανεβεί η τιμή και αν ανεβεί θα διπλασιαστεί, θα δούμε σάκο θα ακούσουμε καρδούλα; Αααχχχ μακάρι να πάνε όλα καλα και σύντομα να μιλάμε μόνο για αυτες τις τελευταίες αγωνιες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux μου έτσι είναι...μετά έχεις άλλες αγωνίες άλλες αναμονες και άλλο άγχος.Και από την στιγμή που φέρνεις μια ζωουλα στον κόσμο, πάλι έχεις άλλες αγωνιες και άγχος όμως για αλλά θέματα. Η κάθε φάση και περίοδος είναι διαφορετικη.Εξωσωματική - αγωνία και άγχος για ένα θετικό αποτέλεσμα. Θετικό αποτέλεσμα - αγωνία και άγχος για μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ενα υγιέστατο μωρό. Υγιέστατο μωρό - αγωνία και άγχος για το μεγάλωμα την ανατροφή του και την πρόοδο του. Το έγραψα και παραπάνω:Πόσο δυνατές τελικά μπορεί ή πρέπει να είμαστε?!?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια έτσι ακριβώς όπως τα γράψατε. Κάθε στάδιο έχει ξεχωριστό αγχος.

Ελενα μην στεναχωριεσαι, με το καλό σήμερα!!! Θα περιμένουμε να μας πεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειαααα... Η τρελή πάλι μαζί σας... Προχτες μετρήσαμε ωοθηλάκια έτσι να έχουμε μια ιδέα, εν αναμονη της επιτροπής κ για να χαράξει ο γιατρός την πορεία... 3 στην αριστερή 2 στη δεξιά. Δεν χάρηκε και πολύ αλλά ελπίζει. Κάτι για μακρύ πρωτόκολλο είπε.  Ευτυχώς έπεσε δουλεια κ έχω  να ασχολούμε. Αν κ δεν ξέρω ποιο γερόντι θα δαγκασω με τις χαζομαρες που κάνουν.

Επίσης καπου διάβασα για μια βιταμίνη που στην κάνουν πριν την εμβρυομεταφορά και βοηθάει στην εμφύτευση. Ξέρει καμια τι και πως? Λένε για 150ε αν κοστιζει στα φαρμακει 5ε. Απλά θέλει παρακολούθηση στην ενχυση για αποφυγη αλεργίας  κ γιαυτο τη χρεώνουν τόσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ourania δεν το εχω ξανακουσει αυτό και να σου πω την αλήθεια κατι τετοια δε τα πολυεμπιστευομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ourania μου πρώτη φορά το ακούω αυτό με τη βιταμίνη... Εν τω μεταξύ πως γινεται να μετράει ωλοθηλακια αφού δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα διέγερση; ?? Εγώ παντως πριν την εμβρυομεταφορα έκανα ένα scratching ενδομητριου το οποίο λένε οτι αυξάνει τα ποσοστά εμφύτευσης (σε εμένα "έπιασε" αυτό το κόλπο)..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...