Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 57 λεπτά, ο/η antzy9 είπε:

γιατι σου την προτεινε ο γιατρος σου....εμενα λογω αποξεσεων οπου κ ειχα συμφυσεις

Στον προηγούμενο κυκλο είχα  εμβρυομεταφορά με αρνητικό αποτελεσμα και ειπαμε να κανουμε υστεροσκόπηση για να δουμε τι γίνεται μεσα στη μητρα και να μας φύγει κι αυτό σαν δευτερη σκεψη πριν προχωρησουμε σε επόμενη εμβρυομεταφορά. Πιθανότατα ειπε ο γιατρός να μη δει κατι αλλα θα το κανουμε για να είμαστε σιγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η antzy9 είπε:

να ρωτησω κατι...οταν μπεις στην διαδικασια εξωσ. εκτος απο τις ενεσεις στην κοιλια για 12 μερες περιπου (πιο πολλες απο μια την ημερα ??? )  γινονται και αλλες ενεσεις???? σε ποιο σημειο....???? δηλ αυτες τις 12 μερες ποσες κανουμε την ημερα???? απλα αν μου χρειαστει τελικα να ετοιμαζομαι ψυχολογικα....Τις μονες που εχω κανει ειναι ινοχεπ για 1 μηνα

Οι μερες δεν ειναι στανταρ ειναι και καποιες που κανεις για την ωολυψια και αλλες για την εμβρυομεταφορα!αλοτε κανεις μια η και δυο ενεσεις αναλογα !ελπιζω να μην χρηαστει να κανεις καμια και να πανε ολα καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2017 at 7:17 ΜΜ, ο/η ourania είπε:

Γεια σας κοριτσάρες... Μετά από πολλά χρόνια αποχής κ από το φορουμ αλλά κα από τους γιατρούς επανήλθα... Εν συντομία θα σας πω την ιστορία μου έτσι για να γνωριστούμε...

2011 ξεκινάω να ψάχνομαι γιατί δεν εχω μείνει έγκυος. Πάω σε πολύ γνωστο κ φημισμένο γιατρό μου δίνει μια λίστα 2μετρη με εξετάσεις. Ξεκινάμε (με ψυχολογία στα πατώματα κ αριστερή σάλπιγγα αδιαβατη). 2 μήνες μέτα τσακ εγκυμοσύνη. δεν προχωρησε αλλά ήταν θετικό σημάδι κ ανακαλύψαμε ότι οι σαλπιγγες είναι διαβατες καθώς η εγκυμοσύνη προέκυψε από την θεωρητικά αδιαβατη (ότι να ναι κ εγω κ οι σαλπιγγες μου). Κάπου έκει ο σπόνσορας (βλέπε μητέρα) κάνει πίσω γιατί οι ορμόνες προκαλούν καρκίνο (δεν θα την βρω τη βλαμενη που της το ειπε) οπότε το παγώνουμε. Οι εξετάσεις μας καλές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Το 2013 πειθω τον σπόνσορα να κάνω σπερματένχυση (δεν ξέρει ότι κ εκεί πέρνεις ορμόνες). Τζίφος η δουλεια κ μας βάζει στο τρυπάκι επιτροπής για εξωσωματική. Μαζευω τα χαρτια κ ψάχνω να τον βρω.... του αφάντου ο γιατρός... Εκεί αποφασίζω να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό. Περνάω εκπαιδευση κ φτάνω στο κομματι πρακτικής στα Επείγοντα. κ Κάπου εκει μου μπήκε το μικρόβιο κ να μαι στα θρανια να σπουδαζω νοσηλευτική. Πήρα την άδεια ασκησης επαγγέλματος κ τσακ φτάσαμε στο σήμερα....

Πάω στον υπέροχο γιατρο του μικρου μας νοσοκομειου κ κανω εξετάσεις. ΑΜΗ 0,79 κ ενα ψιλοχάλια σπέρμα κ αρχίζουμε τον αγώνα δρόμου. Χτες πήγα σε ένα αλλο υπέροχο γιατρό κ ξεκινάμε διαδικασίες για την επιτροπή καθώς η εξωσωματική είναι ο μόνος δρόμος. Κ όχι απλά μονόδρομος αλλά και με ημερομηνία λήξης. Εχουμε 1-1,5 χρόνο. Κ κάπου εδώ η μητέρα φρίκαρε καθώς μια γνωστή αυτοκτόνησε αφήνοντας ένα μωρό 2 ετών κ για όλα αυτα φταιέι που έκανε εξωσωματική (ξεχάσαμε τον καρκίνο κ πιάσαμε την καταθλιψη). Ρε έτσι κ βρω την κλώσσα που της  λεει αυτές τις λαλακιες θα της δαγκασω τον λαιμο να λυσαξει.

Αλλά πλέον είμαι αποφασισμενη. Θα δανειστω, θα πουλησω κανα νεφρό αλλά θα το παλέψω. Ευτυχώς έχω την αδερφή μου μαζι μου κ μια υπέροχη φίλη που είναι διατεθημένες να με βοηθήσουν σε όλους τους τομείς. Σας επρηξα αλλα τα είπα όλα.

Καλησπερα

Καταρχας ευχομαι να βρεις τη βλαμμενη που λεει τετοιες μ@λ@@@@ ..

Λατα δευτεροβ ειναι ανυποστατες με δεκαδες ερευνες..

Κατα τριτον πες στη μανα σου ορι η επιλοχειος προερχεται απο τις ορμονες λοχειας κ αν φτασει πανψ απο εξαμηνο τοτε ειναι ψυχωση κ προυπηρχαν δειγματα

Τεταρτον μεγαλυτερη πιθανοτητα να αρρωστησει απο τη στεναχωρια της εχει μια γυναικα που θελει παιδι κ δεν μπορει απο μια που τα καταφερε..εγω στην καταθλιψη με βοηθεια εφταδα πριν γινω μανα δυο παιδιων με εξωσωματικη.

Στο διαταθταωτωρα δεν.ξερεις αν εινες εγκυος απο τη βουλωμενη σαλπιγγα καθως ( κατι που με εκανε να εκπλαγω οταν το ακουσα απο τον εξωσβματικο μου) οι σαλπιγγες αφενως δεν πανε ανα μηνα μια η δεξια μια η αριστερη κ αφετερου πολυ συχνα οταν δεν υπαρχει η μια ή υπολειτπυργει η αλλη κανει τη δουλεια κ για τις δυο ωοθηκες καθως κινειται..για αυτο κ στη σπερματεγχυση πχ δεν περιμενεις συγκεκριμενο μηνα αν εχεις μια σαλπιγγα.  Λοιπον εγω θα σου προτεινα αφου περασεις επιτροπη να κλεισεις ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο( Λαρισα Αττικο ξερω πολλες επιτυχιες) οποτε το κοστος ειναι μηδεν..ταυτοχρονα βρες δημοσιο αιματολογο να κανεις κ ολες τις αιματολογικοανοσολοφικες...

Δωρεαν κανεις στο λαικο το στιγμα μεσογειακης

Δωρεαν στο κεντρο υβειας παιδιου( οχι στο χωραιμειο) τους καρυωτυπους ζευγους.

Δωρεαν η βιταμινη D πια..κ για οτι αλλο ξαναμιλαμε.

Η εξωσωματικη συχνα συνδεεται με κοστος κ ετσι ειναι τις περισδοτερες φορες αλλα μπορει να μειωθει πολυ..καλη δυναμη κ.καλη επιτυχια..δεν ξερω την ηλικια σου αλλα η αμη μονη της δε λεει κατι..με 0,7 ειμαι απο τα 32 μου..τη βλεπεις παντα με την fsh που δειχνει την ποιοτητα ωαριων..η αμη δειχνει.ποσοτητα αλλα εφ οσων εισαι εξωσβματικη κ ενα να χεις που λεει ο.λογος ςν ειναι καλο δεν εχεις θεμα..καλη δυναμη κ συντομα μαμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η love30 είπε:

Οι μερες δεν ειναι στανταρ ειναι και καποιες που κανεις για την ωολυψια και αλλες για την εμβρυομεταφορα!αλοτε κανεις μια η και δυο ενεσεις αναλογα !ελπιζω να μην χρηαστει να κανεις καμια και να πανε ολα καλα!!

Ειναι οι ενεσεις διεγερσης κ αναλογα με το πρωτοκολλο μπορει να κανεις μονο 1 σε ολη τη διαρκεια..μπορει κ 10-12 μερες..αν εχεις ανταγωνιστες καποιες απο αυτες τις μςρες καβεις 2 ενεσεις( περιπου 5 μερες) αν σε παρηγορει εγω κ αβτιπηκτικες εκανα απο την εμβριομεταφορα κ μετα 9 μηνες καθε μερα κ ο το τριμηνο εκανα ενεσιμη προγεστερονη..χαχα τρυπητηρι..αλλα ειλικρινα ειναι τοσο μικρη η βελονα κ το φαρμακο δεν πονα..συνηθειο ειναι..για μενα το πιο δυσκολο κομμςτι της εξωεωματιμης ειναι η αναμονη των 9 ( σε μενα ημερων) ως τη χοριακη..τιποτα αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Ειναι οι ενεσεις διεγερσης κ αναλογα με το πρωτοκολλο μπορει να κανεις μονο 1 σε ολη τη διαρκεια..μπορει κ 10-12 μερες..αν εχεις ανταγωνιστες καποιες απο αυτες τις μςρες καβεις 2 ενεσεις( περιπου 5 μερες) αν σε παρηγορει εγω κ αβτιπηκτικες εκανα απο την εμβριομεταφορα κ μετα 9 μηνες καθε μερα κ ο το τριμηνο εκανα ενεσιμη προγεστερονη..χαχα τρυπητηρι..αλλα ειλικρινα ειναι τοσο μικρη η βελονα κ το φαρμακο δεν πονα..συνηθειο ειναι..για μενα το πιο δυσκολο κομμςτι της εξωεωματιμης ειναι η αναμονη των 9 ( σε μενα ημερων) ως τη χοριακη..τιποτα αλλο

Δυστηχως  τα ξερω 4 φορες εκανα εξωσωματικη θα ξεχαστουνε καποια στιγμη που θα παει!!!χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

Δυστυχώς για μένα η διέγερση σταματαει εδώ. Ακυρώνεται αυτός ο κύκλος. Τσάμπα τα τρυπηματα τσάμπα τα φάρμακά - λεφτά. Να δω τι άλλο θα μου τύχη πια.Τουλάχιστον τρίτωσε το κακό,έτσι δεν λένε...Αντε να δούμε από εδώ και πέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux έκανα ωορηξια την 6η μέρα του κύκλου μου...ναι ξέρω κουλό αλλά έγινε. Και ο γιατρός μου τα έπαιξε.Άραγε εχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα κάτι παρόμοιο? Τώρα ααααντε παααλι να αδιαθετησω και να ξανά ξεκινήσω πάλι. Με άλλο πρωτόκολλο τώρα. Πάντα όταν πάω να ξεκινήσω, κάτι συμβαίνει και δεν προχωράει.

Εύχομαι από ότι μου είπε και ο γιατρός σε δεκατέσσερις μέρες θα αδιαθετησω και να μην περιμένω κάνα δίμηνο πάλι, γιατί έχω πολύ άστατο κύκλο.? 

Δεν ξέρω τι άλλο να πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

@Mariloux έκανα ωορηξια την 6η μέρα του κύκλου μου...ναι ξέρω κουλό αλλά έγινε. Και ο γιατρός μου τα έπαιξε.Άραγε εχει συμβεί σε κάποια άλλη κοπέλα κάτι παρόμοιο? Τώρα ααααντε παααλι να αδιαθετησω και να ξανά ξεκινήσω πάλι. Με άλλο πρωτόκολλο τώρα. Πάντα όταν πάω να ξεκινήσω, κάτι συμβαίνει και δεν προχωράει.

Εύχομαι από ότι μου είπε και ο γιατρός σε δεκατέσσερις μέρες θα αδιαθετησω και να μην περιμένω κάνα δίμηνο πάλι, γιατί έχω πολύ άστατο κύκλο.? 

Δεν ξέρω τι άλλο να πω. 

Μπορεις να μου στειλεις σε ποιο γιατρο εισαι; Σορι αλλα αυτο που λες δε γινεται διοτι ολα ειναι ελεγχομενα στην εξωσωματικη..ορμονες σου εκανε ελεγχο πριν ξεκινηαεις; Τι πρωτοκολλο εκανες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Μπορεις να μου στειλεις σε ποιο γιατρο εισαι; Σορι αλλα αυτο που λες δε γινεται διοτι ολα ειναι ελεγχομενα στην εξωσωματικη..ορμονες σου εκανε ελεγχο πριν ξεκινηαεις; Τι πρωτοκολλο εκανες;;

Αυτό θα ρωτούσα κ εγω τι σ έδωσε να κανείς;δεν υπολόγισε καλα τον κύκλο σου;μήπως έχεις άστατη περίοδο κ ήθελες ρύθμιση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally και @Δεσποινα!! Έχω πολύ άστατο κύκλο από τότε που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες μας.Όσο και αν δεν το πιστεύετε τον έχω χαλάσει κατά κάποιον τρόπο εγώ. Και εγώ στην αρχή όταν μου το είπε δεν το πίστεψα. Όμως το είδα μόνη μου.Όταν ξεκινούσαμε κάτι  (παρακολούθηση ωορρηξίας, σπερματενχυση, ωοληψια σε σχεδόν φυσικό κύκλο) χάλαγε πολύ ο κύκλος μου.όταν με άφηνε να ξεκουρασω τον οργανισμό μου ο κύκλος έστρωνε. ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΤΟ ΆΓΧΟΣ ΚΆΝΕΙ ΠΟΛΛΆ ΆΣΧΗΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌ ΜΑΣ και το πιστεύω πολύ τωρα πια.Τέλος πάντων. Βραχυ πρωτόκολλο ξεκίνησα. Και τώρα πάλι βραχυ θα κάνουμε απλά θα αλλάξουμε κάποια φάρμακα και θα ξεκινήσουμε από την αρχή και με τα δύο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 λυπάμαι πολύ κοπέλα μου!!! Γιατρός δεν είμαι αλλά μήπως θα ήταν σκόπιμο να αλλάζατε και πρωτόκολλο; Απο όσο ξέρω το μακρύ πρωτόκολλο είναι πιο ελεγχόμενο απο το βραχύ.. Τα έχω κάνει και τα δυο, εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux σε ευχαριστώ πολύ. Ναι η αλήθεια είναι ότι έχω ταλαιπωρηθεί πολύ χωρίς να έχω ξεκινήσει καν,όλο κάτι γίνεται και δεν μπορώ να προχωρησω  (πχ πριν πάω για ωοληψια κάνουμε μια μέρα πριν υπέρηχο,  ολα καλά και στο σωστό μέγεθος τα ωαρια,μου λέει να κάνω δώδεκα η ώρα το βράδυ την πρεγκνιλ, που υποτίθεται κάνει ελεγχόμενη ωορηξια και την ημέρα της ωοληψιας δεν είχα τίποτα για να μου πάρουν. Είχαν σπάσει μετά από 8 με 12 ώρες από την ένεση ) άστο σου λέω είμαι σπάνια περίπτωση. Η υποφηση μου ότι να'ναι κάνει.Το γιατρό μου τον εμπιστεύομαι και τον πιστεύω πάρα πολύ. Ασχολείται πολύ παραπάνω και από το κανονικό και με προσέχει αρκετά. Είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί του.Σε ευχαριστώ και παλι όπως και να χει.

Αλήθεια εσύ γιατί έκανες και τα δύο πρωτόκολλα.?δεν σου ταίριαξε κάποιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/28/2017 at 7:17 ΜΜ, ο/η ourania είπε:

Γεια σας κοριτσάρες... Μετά από πολλά χρόνια αποχής κ από το φορουμ αλλά κα από τους γιατρούς επανήλθα... Εν συντομία θα σας πω την ιστορία μου έτσι για να γνωριστούμε...

2011 ξεκινάω να ψάχνομαι γιατί δεν εχω μείνει έγκυος. Πάω σε πολύ γνωστο κ φημισμένο γιατρό μου δίνει μια λίστα 2μετρη με εξετάσεις. Ξεκινάμε (με ψυχολογία στα πατώματα κ αριστερή σάλπιγγα αδιαβατη). 2 μήνες μέτα τσακ εγκυμοσύνη. δεν προχωρησε αλλά ήταν θετικό σημάδι κ ανακαλύψαμε ότι οι σαλπιγγες είναι διαβατες καθώς η εγκυμοσύνη προέκυψε από την θεωρητικά αδιαβατη (ότι να ναι κ εγω κ οι σαλπιγγες μου). Κάπου έκει ο σπόνσορας (βλέπε μητέρα) κάνει πίσω γιατί οι ορμόνες προκαλούν καρκίνο (δεν θα την βρω τη βλαμενη που της το ειπε) οπότε το παγώνουμε. Οι εξετάσεις μας καλές χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Το 2013 πειθω τον σπόνσορα να κάνω σπερματένχυση (δεν ξέρει ότι κ εκεί πέρνεις ορμόνες). Τζίφος η δουλεια κ μας βάζει στο τρυπάκι επιτροπής για εξωσωματική. Μαζευω τα χαρτια κ ψάχνω να τον βρω.... του αφάντου ο γιατρός... Εκεί αποφασίζω να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό. Περνάω εκπαιδευση κ φτάνω στο κομματι πρακτικής στα Επείγοντα. κ Κάπου εκει μου μπήκε το μικρόβιο κ να μαι στα θρανια να σπουδαζω νοσηλευτική. Πήρα την άδεια ασκησης επαγγέλματος κ τσακ φτάσαμε στο σήμερα....

Πάω στον υπέροχο γιατρο του μικρου μας νοσοκομειου κ κανω εξετάσεις. ΑΜΗ 0,79 κ ενα ψιλοχάλια σπέρμα κ αρχίζουμε τον αγώνα δρόμου. Χτες πήγα σε ένα αλλο υπέροχο γιατρό κ ξεκινάμε διαδικασίες για την επιτροπή καθώς η εξωσωματική είναι ο μόνος δρόμος. Κ όχι απλά μονόδρομος αλλά και με ημερομηνία λήξης. Εχουμε 1-1,5 χρόνο. Κ κάπου εδώ η μητέρα φρίκαρε καθώς μια γνωστή αυτοκτόνησε αφήνοντας ένα μωρό 2 ετών κ για όλα αυτα φταιέι που έκανε εξωσωματική (ξεχάσαμε τον καρκίνο κ πιάσαμε την καταθλιψη). Ρε έτσι κ βρω την κλώσσα που της  λεει αυτές τις λαλακιες θα της δαγκασω τον λαιμο να λυσαξει.

Αλλά πλέον είμαι αποφασισμενη. Θα δανειστω, θα πουλησω κανα νεφρό αλλά θα το παλέψω. Ευτυχώς έχω την αδερφή μου μαζι μου κ μια υπέροχη φίλη που είναι διατεθημένες να με βοηθήσουν σε όλους τους τομείς. Σας επρηξα αλλα τα είπα όλα.

Θεωρω οτι δεν πρεπει η μητερα σου να σου καθοριζει την ζωη σου. Σπαταλησες πολυ χρονο που απ΄ οτι βλεπω σου ειναι πολυτιμος επειδη αυτο ηθελε η μητερα σου. 20 ευρω τον μηνα να εβαζες στην ακρη αν μπορουσες,τωρα θα ειχες τα λεφτα. Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα στις μερες μας κ ειναι αδικο λογο οικονομικων να μην γινομαστε γονεις. Εξωσωματικη μπορεις να κανεις κ σε δημοσιο νοσοκομειο με 700 ευρω. Ζητα κ απο αλλου βοηθεια αν η μανα σου δεν θελει να βοηθησει. Ευχομαι να σου παν ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοπέλα μου @elena 2, τι έχεις τραβήξει και εσύ απο την αρχή... ?? Εγώ, 24 ετών, ξεκίνησα με το βραχύ αλλά έπαθα υπερδιέγερση και τελικά δεν καταφέραμε να αποκτήσουμε μωράκι έπειτα απο τρεις εμβρυομεταφορες.. Άλλαξα γιατρό γιατί αυτός δεν μου άρεσε και πολύ, όταν ξεκίνησα την εξωσωματική πήγα πολύ στα τυφλά και δεν έκανα σωστή επιλογή, και ο τωρινός με πήγε κατευθείαν στο μακρύ απο όσο μου εξήγησε λόγω ηλικίας & του οτι έχουμε τον "απόλυτο" έλεγχο των ωοθηκών!! Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και πολλές φορές, όπως είπες και εσύ εκλπησονται και οι ίδιοι γιατροί!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

@Finally και @Δεσποινα!! Έχω πολύ άστατο κύκλο από τότε που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες μας.Όσο και αν δεν το πιστεύετε τον έχω χαλάσει κατά κάποιον τρόπο εγώ. Και εγώ στην αρχή όταν μου το είπε δεν το πίστεψα. Όμως το είδα μόνη μου.Όταν ξεκινούσαμε κάτι  (παρακολούθηση ωορρηξίας, σπερματενχυση, ωοληψια σε σχεδόν φυσικό κύκλο) χάλαγε πολύ ο κύκλος μου.όταν με άφηνε να ξεκουρασω τον οργανισμό μου ο κύκλος έστρωνε. ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΤΟ ΆΓΧΟΣ ΚΆΝΕΙ ΠΟΛΛΆ ΆΣΧΗΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌ ΜΑΣ και το πιστεύω πολύ τωρα πια.Τέλος πάντων. Βραχυ πρωτόκολλο ξεκίνησα. Και τώρα πάλι βραχυ θα κάνουμε απλά θα αλλάξουμε κάποια φάρμακα και θα ξεκινήσουμε από την αρχή και με τα δύο. 

Ίσως φταίει το άγχος εγω επειδή έχω άστατο κύκλο έφερνα δυο μήνες αντισυλληπτικά για να μην μ ρθει κ μένα καμία περίοδος ενδιάμεσα δες τ θα σ πει κ αν θες προτεινε του το 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Αχ βρε κοπέλα μου @elena 2, τι έχεις τραβήξει και εσύ απο την αρχή... ?? Εγώ, 24 ετών, ξεκίνησα με το βραχύ αλλά έπαθα υπερδιέγερση και τελικά δεν καταφέραμε να αποκτήσουμε μωράκι έπειτα απο τρεις εμβρυομεταφορες.. Άλλαξα γιατρό γιατί αυτός δεν μου άρεσε και πολύ, όταν ξεκίνησα την εξωσωματική πήγα πολύ στα τυφλά και δεν έκανα σωστή επιλογή, και ο τωρινός με πήγε κατευθείαν στο μακρύ απο όσο μου εξήγησε λόγω ηλικίας & του οτι έχουμε τον "απόλυτο" έλεγχο των ωοθηκών!! Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και πολλές φορές, όπως είπες και εσύ εκλπησονται και οι ίδιοι γιατροί!! 

Να σας ρωτήσω κ εγω κάτι;ποι η διαφορά στο βραχύ κ το μακρυ?εγω δν ξέρω καν τι εκανα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Δεσποινα!! το βραχύ είναι το κοντό πρωτόκολλο που ξεκινάει συνήθως 1-2 μέρες μετά την περίοδο και διαρκεί 10-14 μέρες!! Το μακρύ πρωτόκολλο ξεκινάει συνήθως 21η μέρα του προηγούμενου κύκλου και διαρκεί περίπου ένα μήνα!! Επίσης στο μακρύ κανεις πρώτα καταστολή ώστε να "χάσει" τον έλεγχο ο οργανισμος και μετά κανεις διέγερση, ενω στο βραχύ ξεκινάς κατευθείαν τη διέγερση!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς όπως τα είπε η @Mariloux!Εσύ @Δεσποινα!!κι πώς και δεν ήξερες πιο πρωτόκολλο έκανες?Μάλλον δεν έδωσες καν σημασία...αν ισχύει αυτό μπράβο είσαι πολύ χαλαρηηηη. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Ακριβώς όπως τα είπε η @Mariloux!Εσύ @Δεσποινα!!κι πώς και δεν ήξερες πιο πρωτόκολλο έκανες?Μάλλον δεν έδωσες καν σημασία...αν ισχύει αυτό μπράβο είσαι πολύ χαλαρηηηη. ?

Καλημέρα!δεν μ είπαν αληθεια !κ επειδή ήταν η πρώτη εξωσωματικη δν ειχα ιδέα ακολουθούσα πίστα τις οδηγίες απλά άκουγα ότι πχ θα ξεκινήσουμε το πρωτόκολλο μας!γενικα άκουγα την λέξη πρωτόκολλο αλλά δεν έδωσα σημασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Finally και Lila μου τα ξέρω αυτά. Μεσα στα νοσοκομεία κ στους γιατρους είμαι  χρονια τώρα. Αλλά παλιά μυαλά δεν πειθονται ευκολα. Ευτυχώς έχω άτομα που μπορούν να βοηθήσουν σε όλους τους τομείς. Κ στην σπερματέγχυση σε γιατρό δημόσιου νοσοκομειου ξεκίνησα, στο ιδιωτικό ιατρείο του κατέληξα καθως εκέι ήθελε. Οποτε Κατευθείαν πλέον σε ιδιωτικό να ξέρω τι μου γινετε. Και επειδή ζω νότια Κρήτη το κόστος να πάω ιδιωτικά για τις εξετάσεις είναι σχεδόν ίδιο με το να ανέβω Αθήνα να τις κάνω σε δημόσιο.

Πάντως σε αυτή τη φάση τα βλέπω όλα θετικα. Επιτροπή κάπου 15 Γενάρη. Τον γιατρο τον βρίσκω ότι ώρα θέλω Και οι σάλπιγγες είναι διαβατές απλά μάλλον κάνουν συσπαση στην ωορρηξία και κλείνουν (2η σάλπιγγογραφια με σπασμολυτικο τις εδειξε διαβατες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

@Finally και @Δεσποινα!! Έχω πολύ άστατο κύκλο από τότε που ξεκινήσαμε τις προσπάθειες μας.Όσο και αν δεν το πιστεύετε τον έχω χαλάσει κατά κάποιον τρόπο εγώ. Και εγώ στην αρχή όταν μου το είπε δεν το πίστεψα. Όμως το είδα μόνη μου.Όταν ξεκινούσαμε κάτι  (παρακολούθηση ωορρηξίας, σπερματενχυση, ωοληψια σε σχεδόν φυσικό κύκλο) χάλαγε πολύ ο κύκλος μου.όταν με άφηνε να ξεκουρασω τον οργανισμό μου ο κύκλος έστρωνε. ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΤΟ ΆΓΧΟΣ ΚΆΝΕΙ ΠΟΛΛΆ ΆΣΧΗΜΑ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΌ ΜΑΣ και το πιστεύω πολύ τωρα πια.Τέλος πάντων. Βραχυ πρωτόκολλο ξεκίνησα. Και τώρα πάλι βραχυ θα κάνουμε απλά θα αλλάξουμε κάποια φάρμακα και θα ξεκινήσουμε από την αρχή και με τα δύο. 

Συγγνωμη αλα το αγχος μονο την προλακτινη ανεβαζει .τι σχεση εχει το οτι εχεις αστατο κθκλο; Εξωσωματιμη κανουν γυναικες χωρις περιοδο για να μη μιλησω για πςρενθετη μητροτγτα σε γυναικες αβω τον 50.. Απο τη στιγμη πιυ ξεκινας ωορηξια δε γιβεται νωριτερα κ μαλιστα 6 μερα..να μου πεις δεν αβταοοκριθηκες οκ το κςταλαβαινω αλλα οι ορμοβες δειχβουν σε τι φαση εισαι. Στο βςχυ θα εκαβες κ αβταγωνιστες ; Πχ σετροταιτ; Εγκυκλοπαιδικα τελειως μετα τη γεννα μου την πρωτη ειχα επισης αστατο κυκλο. Οταν πηφα για εξωσωμςτικη για το δευτερο παιδι μου πςλι βραχυ εκανα. Θα σου προτεινα να δεις κ αλλον γιατρο .δε με πειθει οτι συβεβει τυχαια..ή δεν εδωσε βαση σε ορμονες η δεν στις εκανε ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Finally καταρχάς ηρέμησε, μην μου πάθεις και τίποτα, γιατί βλέπω πήρες φορά. Χαχαχα. Λοιπόν ξεκίνησα με υποφυσιακη γοναδοτροπινη (altermon) και αργότερα θα έκανα ανταγωνιστές (orgalutran) το οποίο πρωτόκολλο το έχω ξανά ακολουθήσει,και πήγε καλά με πολύ πιο λίγες ενέσεις γιατί ξεκίνησα με χάπια serpafar.   Τώρα θα ξεκινήσουμε από την αρχή και με τις δύο μαζί  (ανταγωνιστές και γοναδοτροπινη μαζί) Έτσι μου είπαν όχι μόνο ένας γιατρός αλλά τρεις. Όσο για την ωορηξια μου άσε την αυτή και μην μου την προσβάλλεις παρακαλω.?Αυτή κάνει ότι γουστάρει, έχω κάνει και 32η μέρα και 9η όπως επίσης και με pregnyl μέσα σε 6 με 12 ώρες. Άστο σου λέω. Είμαι από τις τρελές περιπτωσαρες.Αυτά. Εσύ χαλάρωσε και μην μου "φορτώνεις"και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σου.???? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι πριν ξεκινησεις κανεις ορμονες..δευτερη μερα κανεις ορμονες..εκει φαινεται σε ποια φασηεισαι στον κυκλο..την εκτη μερα δεν κανεις ωορυξια με αυτα...η αν κανεις σημαινει οτι δεν ελεγχθηκε για μα σταματησεις πιο πριν....αυτο προσπαθω νς σου πω..εαν ηταν απο το αγχος θα το παθαιναμε ολες..η ωορυξια φαινεται στις ορμονες κ το πως μεγαλωνουν τα ωαρια..για αυτο τις κανεις....αρα η ενσταση μου ειναι στο πως δεν εγχθηκες ορμονικα ..οχι στην ωορυξια...αλλα αν εσυ νιωθεις οκ..πασο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...