Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ταξιδεύοντας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


admin

Recommended Posts

ρε παιδια ειμαι σε δυλιμα....θελουμ με ολη την παρεα να παμε σε χινινοδρομικο...ειμαι 2 μηνων.ενωειτε οτι δεν θα κανω σκι.. αλλα το ξενοδοχειο εχει απο ολα τα καλα....σπα,μασαζ,εσωτερικι πισινα,σαουνα,χαμαμ κ ολα αωτα τα ωραια!!!!επιτρεποντε ομωσ????????η θα υπαρξη προβλημα??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα καλημερα.Ρωτησες τον γιατρο σου;εγω παντος ειχα παει σε τετοιο ξενοδοχειο οταν ημουν εγκυος.Το μονο που δεν μπορουσα να παω στο χιονοδρομικο κεντρο.Στην πισινα μπηκα παντος.μασαζ εκανα,αλλα ειπα πως ημουν εγκυος και προσεχαν της κινησης τους,ποιο πολυ εκανα στα ποδια.Σαουνα δεν εκανα απαγορευετε μου ειχε πει ο γιατρος.Αλλα ρωτα τον γιατρο σου καλητερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Χριστίνα και Χρόνια πολλά!

Αν θες τη γνώμη μου καλύτερα να μην ρισκάρεις σάουνα, πισίνα και χαμάμ...(σάουνα ξέρω σίγουρα ότι απαγορεύεται).

Η εγκυμοσύνη σου είναι μικρή ακόμα για να ρισκάρεις με οποιονδήποτε τρόπο.

Καλύτερα βέβαια να συμβουλευτείς το γιατρό σου αλλά ,πίστεψέ με, καλύτερα μην το ρισκάρεις...

dev084pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Προγραμμάτισα και γω ένα αεροπορικό ταξίδι και ο γυναικολόγος μου είναι εναντίον. :(

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι 5 μηνών. Τι να κάνω;; Θέλω πολύ να πάω αλλά να παρακούσω το γιατρό μου;B)

Δεν διάβασα πουθενά ότι απαγορεύονται τα αεροπορικά ταξίδια.

Τι λέτε;;; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗ 30Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΣΩ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.

ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kimich έγραψε:

Προγραμμάτισα και γω ένα αεροπορικό ταξίδι και ο γυναικολόγος μου είναι εναντίον. :(

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι 5 μηνών. Τι να κάνω;; Θέλω πολύ να πάω αλλά να παρακούσω το γιατρό μου;B)

Δεν διάβασα πουθενά ότι απαγορεύονται τα αεροπορικά ταξίδια.

Τι λέτε;;; :)

Και εγώ ταξίδεψα αεροπορικώς όταν ήμουν 4 μηνών, πήγα Λονδίνο το πρωί, περπάτησα όλη την Oxford Street και γύρισα το βράδυ της ίδιας μέρας! Κανένα πρόβλημα. Μετά όταν ήμουν 6 μηνών πέταξα για Βερολίνο, πάλι δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον ο γιατρός σου είναι λίγο συντηρητικός!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν ρωτησα τη γιατρο μου ειπε πως οι γιατροι δεν απαγορευουν συνηθως τα ταξιδια αλλα..... Εχει μεν πολλες περιπτωσεις (οι περισσοτερες)που δεν παθανε απολυτως τιποτα,υπηρξαν ομως 2 που γυρισαν...Χωρις μωρακι... Επισης λιγες με μερικη αποκολληση...:dry::huh: Δεν ξερουν αν τα συμβαντα αυτα οφειλονται στην απογειωση ή την προσγειωση...Υπαρχει επισης και μια αμφιβολια για τον ελεγχο που σου κανουν(αυτο με τις ακτινες?). Δεν υπαρχει καποιος να σου εγγυηθει πως δεν βλαπτει το εμβρυο οπως πχ οι ακτινογραφιες(?????)

Δε χρειαζεται να ειμαστε υπερβολικες και τρομοκρατημενες!Εγγυουλες ειμαστε κι οχι αρρωστες.Προσωπικα εγω αποφευγω οοοοοτι μπορει να αποφευχθει!Οποτε ΔΕΝ προκειται να ταξιδεψω με αεροπλανο μεχρι να γεννηθει η μπεμπουλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ήμουνα 5,5 εβδομάδων ταξέδεψα στην Ελλάδα και όταν ήμουν 8 εβδομάδων ταξίδεψα στη Βουδαπέστη!

Η γιατρός μου μου είπε οτι το αεροπλάνο είναι το πιο ακίνδυνο μέσο και καλύτερα να ταξιδεύω μ' αυτό παρά με αυτοκίνητο!

Αρκεί βέβαια, να μην είναι πολύ μακρινό ταξίδι και να μην έχω εγώ προβλήματα με την εγκυμοσύνη (έμετούς, ζαλάδες...)

& μάλιστα όταν είχα πάει Ελλάδα, είχα επισκεφθεί ακόμη 1 γυναικολόγο (για 2η γνώμη) και μου είπε ακριβώς τα ίδια με την πρώτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσον αφορά στα αεροπορικά ταξίδια θυμάμαι ότι ο γιατρός μου μου είχε πειο ότι η πτήση πρέπει να είναι απευθείας δηλάδή μόνο μία απογείωση και προσγείωση. Όσον αφορά στον έλεγχο μπορείς να πεις ότι είσαι έγκυος αλλά από ότι ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα δεν είναι σαν τις ακτινογραφίες γιατί δεν έχει ακτινοβολία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi συμφωνω πως αν το ταξιδι ειναι απευθειας ειναι χιλιες φορες καλυτερα.Και επισης αν εχει διαρκεια τουλαχιστον 5-6 μερες γαι να μην ειναι "κοντα" οι "ταλαιπωριες".

Οσο για την ακτινοβολια....Δεν ξερω αν βλαπτει ή οχι και νακεις δεν μπορει να μου υπογραψει πως δε θα συμβει κατι!:dry: Επισης... αν τους η καθεμια ελεγε "ειμαι εγκυος"και δεν την "σκαναρανε" τοτε ολοι οι εμποροι ναρκωτικων θα ντυνοντουσαν "εγκυμονουσες" νομιζω!!!!:P

Τι να πω?Η αποψη μου ειναι αυτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Χτες έψαξα όλο το Internet και δεν βρήκα κάτι αρνητικό.Ίσως ναναι ο γιατρός μου όντος πολύ συντηριτικός.Μάλλον θα το κάνω το ταξίδι...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Τα ταξιδια επιτρεπονται ειδικα με το αεροπλανο απλα πρεπει να ολα με μετρο..Φυσικα εξαρταται απο κ την εγκυμοσυνη της καθε μιας!Αλλο το ταξιδι κ αλλο η ταλαιπωρια με ποδαροδρομο κ ξεναγησεις!

Εγω δεν ειμαιδυστυχως για ταξιδια..αφου η δικερος μητρα μου σε συνδιασμο με την προσθια θεση του πλακουντα ΄΄συνιστουν΄΄την ξεκουραση μου..κ μου απαγορευουν τις μεγαλες βολτιτσες κ πολλα αλλα!:P

Το τριημερο της Καθαρας Δευτερας βεβαια πηρα αδεια απ το γιατρο μου κ ανεβηκα Θεσσαλονικη για να με δει ο γιατρος που με ξεγεννησε στο γιο μου.Πηγα με αεροπλανο και φυσικα ΔΕΝ περασα απ το μηχανημα!!

Τους ειπα οτι ειμαι εγκυος κ δεν ηθελα να περασω..Ηταν ολοι παρα πολυ ευγενικοι κ μια κοπελα μου εκανε απλο σωματικο ελεγχο.Αυτο συνεβη κ στο Βενιζελος αλλα κ στο Μακεδονια.

Γενικα οι περισσοτεροι γιατροι ειναι θετικοι στην μετακινηση με αεροπλανο απλα συνιστουν..οχι ξεσαλωματα!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα γλυκιά μου. Εγώ στον 6ο μήνα πήγα Βιέννη και μάλιστα με τις ευλογίες του γιατρού μου. Με το αεροπλάνο δεν υπάρχει πρόβλημα απλά να προσέχεις να μην πολυκουράζεσαι και εννοείται οτι τη βαλίτσα δεν θα την κουβαλάς εσύ :) Να πας και να περάσεις τέλεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 2 ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ...ΗΤΑΝ ΙΟΥΛΙΟΣ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ...ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ,ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΑ ΜΠΟΓΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙΙΙΙ... ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΜΙΟΝΗ... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 2,5 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ...ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Κ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 8 ΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ!!!! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ...ΠΟΤΕ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ...ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΓΕΝΝΑΓΑ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΦΕΥΓΩ...ΑΝ Κ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ Κ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΓΙΝΕ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ "ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ" ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ Κ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΒΟΝΝΗ.ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΗΜΕΡΕΣ.Ο ΕΔΩ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ Η ΙΔΙΑ.

ΓΕΝΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eirinio έγραψε:

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΒΟΝΝΗ.ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΗΜΕΡΕΣ.Ο ΕΔΩ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΥΟ ΥΠΕΡΥΧΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ Η ΙΔΙΑ.

ΓΕΝΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Αχ τι καλά και εγώ Βόννη μένω, τι θα έλεγες να συναντηθούμε? έχω 2 παιδάκια, όπως φαίνεται και από το τικεράκι μου!

και εγώ είχα ταξιδέψει στο Λονδίνο όταν ήμουν 3 ή 4 μηνών και μάλιστα αυθημερόν! αργότερα "πέταξα" και για Βερολίνο. γενικά ταξίδευα και περπατούσα πολύ.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi καλημερα!!Μολις ειδα το μηνυμα σου.Φυσικα και επιθυμω να συναντηθουμε!!Εγω μενω στο Kessenich και επειδη δεν δουλευω,ειμαι ελευθερη κατα την διαρκεια της ημερας!!Περιμενω μηνυμα σου,για να μου πεις ποτε μπορεις και να κανονισουμε πως θα βρεθουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eirinio έγραψε:

Argi καλημερα!!Μολις ειδα το μηνυμα σου.Φυσικα και επιθυμω να συναντηθουμε!!Εγω μενω στο Kessenich και επειδη δεν δουλευω,ειμαι ελευθερη κατα την διαρκεια της ημερας!!Περιμενω μηνυμα σου,για να μου πεις ποτε μπορεις και να κανονισουμε πως θα βρεθουμε!!!

Ωραία θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα (πμ) με λεπτομέρειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ταξιδια ... Εχω να ταξιδέψω απ' τα Χριστούγεννα που πήγα 1,5 ωρα ταξίδι (για 4 μέρες) ... Αν ήταν για πιο μακρυα ούτε που θα το σκεφτόμασταν . Η αλήθεια είναι οτι κι εγω το έχω βγάλει απ'το μυαλό μου, εχω βάλει άλλες προτεραιότητες !!!;) Γενικά είμαστε πολύ επιφυλακτικοί εως και υπερβολικοί (ειδικά ο αντρας μου) και μάλλον καλά κάνουμε γιατι φοβόμαστε ... Αλλωστε τόσα χρόνια που είμαστε μαζί γυρίσαμε παντού, τι θα πειράξει αν καθήσουμε και λίγο σπίτι ? Όταν με το καλό θα γεννηθεί το μωρουλι μας θα πηγαίνουμε παλι βολτούλες !;)B) δεν χάθηκε ο κόσμος πια !!! Η παρέα μας βέβαια γυρίζει συνεχώς και μας ενημερωνει αν θελουμε να πάμε κι εμεις αλλα όχι!!!:( Δεν πειραζει βρε κορίτσια η χαρά μου όταν κρατήσω τον μπεμπούλη μου αγκαλίτσα θα είναι μεγάλη και όλα θα μου φαίνονται ασημαντα ...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...