Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπιτικές βρεφικές κρέμες


Recommended Posts

καλημέρα και καλή χρονιά!!!

είμαι καινούρια στο site και θα ήθελα να ζητήσω τα 'φώτα' σας !!

Εχω έναν μπέμπη 9,5 μηνών.Τον θηλάζω και τρώει μία φρουτόκρεμα το πρωί ,σούπα με μοσχάρι και λαχανικά ή κοτοπουλο και λαχανικά το μεσημέρι και γιαούρτι ή κρέμα το απόγευμα.

Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να του φτιάξω σπιτικές βρεφικές κρέμες (με ρυζάλευρο, άνθος αραβοσίτη ή σιμιγδάλη ή άλλο συστατικό) δεδομένου ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω φρέσκο αγελαδινό γάλα ,αφού δεν ενδείκνυται για μωρά κάτω του ενός έτους. Θα ήθελα να αποφύγω τις κρέμες σε σκόνη καθώς επίσης και το γάλα σε σκόνη! Σίγουρα οι γιαγιάδες μας δεν τάιζαν τα μωρά τους με μπισκοτόκρεμες και άλλες σκόνες!

Ευχαριστώ και περιμένω τις συνταγές σας για σπιτικές βρεφικές κρέμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες και καλη Χρονιά :)

Για ποιο λογο να φαει το μωράκι σου κρεμες? Τι θα του προσφέρει η κρέμα ?

Αν θελεις ενα ακομα γεύμα το απογευμα μπορεις να δινεις παλι φρούτα ή λαχανικά απο το μεσημέρι . Θεωρώ πως ειναι πιο ωφελιμο να φαει καροτάκι ή αχλαδι απο κρέμα που θα φορτωσει το μωρο με κενες θερμίδες και θα το εθιζει στην ζάχαρη !

Το ελληνικό τριπτυχο φρουτα-κρεατοσουπα-κρεμα ειναι επιτέλους καιρος να αλλάξει !!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ρυζάλευρο καλύτερα να το συνεχίσεις σε σκόνη, όπως το παίρνεις. Δεν μπορείς και νομίζω δεν το συνιστούν οι παιδίατροι να το κάνεις μόνη σου. Τις φρουτόκρεμες είναι φυσικά καλύτερο, αφού παίρνεις φρέσκα φρούτα. Καλύτερα το γάλα και το ρυζάλευρο που είναι ελεγμένα παρά να πάρεις γάλα που ίσως να μην ξέρεις και την προέλεσή τους. Φαντάζομαι ότι το μωρό σου θα τρελαίνεται για ρυζάλευρο, όπως όλα τα μωρά! Η παιδιάτρος τί σου πρότεινε; Ίσως είναι η καταλληλότερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου!

τι νομιζεις οτι ειναι πιο ωφελημο για το μωρακι σου, η κρεμα καιτο ρυζαλευρο η τα φρουτακια?

μπορεις το απογευμα να δινει παλι φρουτοκρεμα με διαφορετικα φρουτα αν θελεις για να μην βαριεται!

οι γιαγιαδες μας εδινα αλευρι ψημενο στο τηγανι, εσυ θα το εδινες?εδιναν γαλα απο τα προβατα και τις κατσικες αβραστο , θα

το εκανες? οχι φυσικα!

οι κρεμες δεν προσφερουν τιποτα στα παιδια παρα μονο θερμιδες!

το καλυτερο που πρεπει να κανεις το κανεις,

θηλαζεις το μωρο σου!

εχω μια κορη 9 μηνων θηλαζω και εγω , δεν δινω καθολου συμπληρωμα!

το πρωι τρωει φρουτοκρεμα - το μεσημερι χορτοσουπα με διαφορα μεσα λαχανικα , αλλωτε σκετη , αλλωτε με μοσχαρι και αλλωτε με κοτοπουλο

(δεν τις αρεσει τιποτα απο ολα αυτα αλλα το προσπαθω, ενοειται οτι την θηλαζω και αμεσως μετα το φαγητο

το απογευμα μερικες φορες τις κανω φρουτοκρεμα με διαφορετικα φρουτα αλλα μικροτερη ποσοτητα για να μπορει να την χωνεψει

και αλλας φορες δεν της δινω τιποτα! μονο θηλαζω!

οι τροφες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου!

αυτο δυσκολευονται να καταλαβουν πολλοι, κυρια τροφη παραμενει το γαλα και δε μαλιστα το μητρικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...