Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια 2016


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Οχ...τι τραβας κ εσυ ρε μαμμυ....πως τη παλευεις..κ εχεις μια ζωη μεσα σ να ξεκουρασεις...περα απ σενα..τις δουλειες πως τις προλαβαινεις;;;ειλικρινα σε θαυμαζω!!!!

Γωγω μου είναι όντως δύσκολα αλλά αν δεν έχεις άλλη επιλογή τι να κανείς συμβιβάζεσαι.Χθες λίγο απογοητεύτηκα γιατί μου έβγαλε ο διευθυντής τις ημερομηνίες που θα δουλεύω ακόμα και έχω να δουλέψω τελικά ως και τις 25 Μαΐου.36 εβδομάδες θα είμαι όταν    θα σταματήσω δηλαδή.

Οσο για τις δουλειές του σπιτιού που με ρώτησες όλη την εβδομάδα καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να κάνω πολλά απλά ένα συμμάζεμα λίγο ηλεκτρική τα πιάτα κτλ αλλά το Σάββατο κάνω πάντα γενική και βάζω τα πληντυρια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Κατσε σιδηρο κ ασβεστιο δν παιρνεις;;;

Όχι καλε σας λέω τίποτα δεν δίνουν εδω.Ομως παίρνω αυτές τις Pregnacare τις πολυβιταμίνες που σας είπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον η ατονια μου ειναι γτ εχω κοιμηθει ελάχιστα σημερα.

Κ δν κοιμηθηκα καλα τη νυχτα..κοιμηθηκα μια ωρα μολις το πρωι κ καθολου μετα.. οποτε ετοιμαζομαι για υπνο..γτ δν νομιζω να αντεξω κ πολυ ακομα..

Fineτι τι σου ειπε ο γιατρος;; 

Mammy εγω δν εκανα τπτ τελικα σημερα.. δν εχω καν σηκωθει απο το κρεβατι..μονο για τουαλετα κ φαγητο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mommy 5 είπε:

Χαχα στα ίδια είμαστε Κυριακή.Αντε να κοιμηθείς τώρα αφού είσαι κουρασμένη να συνέλθεις.Καλο σου βραδυ?

Ελα που δν μπορω να κοιμηθώ γμτ!!! :-/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί βρε;Μήπως χαζό κοιμόσουν όλη μέρα που είπες ότι ήσουν στο κρεβάτι;Εγω πάλι την έχω κατα βρει τώρα.Το κλασικό μπανάκι της Παρασκευής χαχα.Εχω γεμίσει πάλι την μπανιέρα,μουσικούλα και έχω αφήσει τη μικρή με τον μπαμπά της.Πλακα έχει που όπως είμαι στο νερό η μικρή κλωτσάει και φαίνεται κάτω απο το νερό η κοιλιά ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσια!!!

Μαμμυ προσεχε γτ δν κανει λενε τ πολυ καφτο νερο στ μωρο..μποτει να πτοκαλεσει πρωορο τοκετο.αλλα ειναι καλο π ηρεμεις κ ξεκουραζεσαι...καλα αν ειναι δυντον!!ποσο πισω ειναι οι ανθρωποι εκει;;;καλα μαγνησιο,αλλα ουτε τα ακρως απαραιτητα!ασβεστιο κ σιδηρο;;;;!;!αφου τ παιδι υποτιθεται οτι σε στραγκιζει οταν εισαι εγκυος κ πεφτει κατα πολυ ο αιματοκριτης κ σιδηρο κ ολα τ υπολοιπα..τι να σ πω..καλα κουραγια κ παλεψε το με σωστη διατροφη...εννοω να τρως κ φρουτα κ λαχανικα κ οσπρια κ κρεας...εμενα ο γιατρος μ τονιζει να τρωω πολλες προτεινες κ να αποφευγω τους πολλους υδατανθρακες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια χθες η γιατρος εντυπωσιαστηκε απο τις εξετασεις μου ειπε μαλιστα αφου εχει σταθερα καλες εξετασεις ,εαν εχω θεμα δυσκοιλιοτητας με το σιδηρο που το παιρνω μια φορα τη  μερα ,κ οντως εχω μεγαλο θεμα ενω πινω πολυ νερο παλι δεν...Μου ειπε οτι μπορω να το παιρνω κ μερα παραμερα.

Ασβεστιο και φυλικο θελει οπωσδηποτε καθε μερα.Το φυλικο ειναι κατευθειαν για το παιδι τα υπολοιπα ειναι για εμας γιατι το μωρο παιρνει απο εμας.

Μαγνησιο δεν μου δινει μονο σε περιπτωσεις αναγκης τελευταιο μηνα λογο κραμπων ,ειναι επικινδυνο να το παιρνεις πανω απο μηνα το ξερω και απο τον αθλητισμο αυτο.

Μου λεει οτι πρεπει η μητρα να κανει καποιες συσπασεις ειναι φυσιολογικο δεν πρεπει να παρεμβαινουμε στην φυση γιατι μαθαινει στο μαγνησιο κ οταν πρεπει να κανει συσπασεις για την γεννα δεν κανει κ δεν κατεβαινουν τα μωρα μετα στο τελος.

 

Ο καθε γιατρος εχει τα δικα του...τελικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την αδερφη μου ο γυναικολογος της την εδινε προληπτικα ισα με 12-15 χαπια την μερα....

 

Καπου διαβασα λεγατε χθες για τοξοπλασμα που λεγατε αλλα απο το κινητο δεν με αφηνει να γραψω τα απογευματα ...ηταν το πρωτο που μου ειπε η γιατρος για τα λαχανικα ποτε εξω μονο σπιτι κ με ξυδι κτλ...

Αλλα πριν απο 1,5 μηνα εμαθα για μια κοπελα που εφαγε μαρουλι στον 4ο μηνα εχασε το μωρακι της γιατι βρηκαν οτι το μαρουλι το ειχε κατουρησει γατα κ επαθε τοξοπλασμα...(δε ξερω εαν ειχε μπει στο ξυδι η οχι ) αλλα απο τοτε μαρουλι δεν εφαγα ξανα ουτε σπιτι μου,Πηρα φοβο.

Τρωω πολλα φρουτα πινω γαλα,νερο απειρο λιτρα καθε μερα  ,σπανια τρωω βλακειες λαχανικα μονο οτι ξεφλουδιζω προς το παρον.5μηνες ειναι ακομα !:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου ελπιζω να ειστε ολες καλα!!!!

Θελω να σας πω οτι τοξοπλασμα δεν το κολλας μονο στην εγκυμοσύνη! !!

Επίσης το κολλας απο τα κοπρανα της γατας οχι απο την τριχα της!!

Εγω ειχα αρκετα ζωακια και απο μικρη χαιδευα τα παντα ..

Δοξα το θεο οι εξετάσεις μου βγηκαν μια χαρα!!

Δεν πρεπει να κανουμε τον ψιλο καμηλα για ολα τα θεματα!!

Μια γριπη χωρίς συμπτώματα που νομίζουμε οτι ειναι απλο συνάχι το ξετετε οτι μπορει να καταστρεψει τον εγκέφαλο του εμβρυου να το τυφλωσει κι αλλα πολλα..γι αυτο να μην μενουμε σε μεμονομενες καταστασεις!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Minaki ναι κ γω τωρα το εμαθα οτι το κολλας και ετσι στο ασχετο κ σοκαριστηκα !Το επαθε η αδερφη της κουμπαρας μου .

Οσο για τις γριπες κ ιωσεις εχει δικιο θελουν πολυ προσοχη  !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιτα μου μην τρομοκρατησε τζαμπα!!!

Ολα τα μικροβια εχουν τις ιδιες παρενεργειες στα βρεφη!!!

Διαβασε για το ουρεοπλασμα μυκοπλασμα θα τραβας τα μαλλια σου κι ομως ακομα και να εχουμε δεν μπορουμε να κανουμε τιπιτα για το εμβρυο η αντιβιωση σκοτωνει το μικροβιο απο το δικο μας οργανισμο οχι απο του μωρου αρα...

Ειναι να μην σου τυχει!!!!

Πιστη και προσευχη για τα μικρα μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν τρομοκρατουμε ειδικα εγω γριπες και ιωσεις δοξα τον θεο δεν κολλησα ποτε στην ζωη μου ειναι στο  dna μου δεν αρρωσταινω και ειμαι αθλητρια απο μικρη..

Εγω απλα θα συνεχισω τους υπολοιπους μηνες οπως ημουν αυτους τους 4 που περασαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

Οταν ειδε ο Γιατρος οτι ειχα τοξοπλασμα μ λεει παλι καλα ειχες αντισωματα... Το κακο ειναι μ λεει μην τ κολλησεις πρωτη φορα στη κυηση ,

Για τ ουρεοπλασμα τρομαξα παλι οταν .λεει εχεις !

Μου εδωσε αντιβιωση!!

Χθες κοιμηθηκα 2+ το βραδυ .. Καηκα ολοκληρη ..το στομα μου δε αντεχε η γλωσσα ολα φωτια... Ποσα λιτρα νερο ηπια να ηρεμισω..Μονο αμα καθομουν με τη πλατη στο (κεφαλι του κρεβατιου) ετσι με πηρε ο υπνο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο π λετε γ τ μαρουλι πολυ τ φοβαμααι...η πεθερα μου εχει 10 γατες στν κηπο κ δν λεει να τις διωξει..κ οχι ττ αλλο δν θα ηθελα να τς κανω κακο...αφου τις εχει κακομαθει κ εγω μενοst ισογειο κ με το που ανοιγω την πορτα τρεχουν σαν μιλιουνια κατα πανω μου...πφφφφφ...

Αννα τι εννοεις καιγοσουν...;;εγω κοριτσια αυτες τις καουρες π λετε δν τις εχω παθει καθολου σ ολητην εγκυμοσυνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες της κατι να της παει καπου αλλου για ενα χρονικο διαστημα.

Καουρες γωγω μ ανυποφορες δεν μπορουσα να κοιμηθω με εκαιγς ο λαιμος η γλωσσα τ στομα οοολα....

Αστα...

Εγω παθαινω καουρες πριν την κυηση απλα τωρα εχουν γινει χειροτερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annita2010 είπε:

Δεν τρομοκρατουμε ειδικα εγω γριπες και ιωσεις δοξα τον θεο δεν κολλησα ποτε στην ζωη μου ειναι στο  dna μου δεν αρρωσταινω και ειμαι αθλητρια απο μικρη..

Εγω απλα θα συνεχισω τους υπολοιπους μηνες οπως ημουν αυτους τους 4 που περασαν.

Αυτο να κανεις!!

Να προσεχεις τον εαυτο σου και το μικρο σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Καλημερα κοριτσια!!!!

Οταν ειδε ο Γιατρος οτι ειχα τοξοπλασμα μ λεει παλι καλα ειχες αντισωματα... Το κακο ειναι μ λεει μην τ κολλησεις πρωτη φορα στη κυηση ,

Για τ ουρεοπλασμα τρομαξα παλι οταν .λεει εχεις !

Μου εδωσε αντιβιωση!!

Χθες κοιμηθηκα 2+ το βραδυ .. Καηκα ολοκληρη ..το στομα μου δε αντεχε η γλωσσα ολα φωτια... Ποσα λιτρα νερο ηπια να ηρεμισω..Μονο αμα καθομουν με τη πλατη στο (κεφαλι του κρεβατιου) ετσι με πηρε ο υπνο...

 

Αννα μου εσυ δεν κινδυνευεις απο τοξοπλασμα γιατι εχεις αντισώματα! !

Εγω τοσα χρονια με γατες σκυλους χαμστερ τσιντσιλα κουνελι δεν κολλησα για να αποκτησω αντισώματα ...

Οσο για το ουρεοπλασμα μην αγχωνεσαι καθολου!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα. 

Τελικα παλι τη νυχτα που σηκωνονουν για τουαλετα κρατουσα την κοιλια μου σα να τη σηκωνω. Δν ποναω απλα κατι γίνεται εκει.. μαλλον μεγαλωνει.. δν ξερω. Καλυτερα ειμαι κ μαζευω το σπιτι για τα γενέθλια της μικρης μου αυριο.. νιώθω κουρασμενη κ το στηθος μου ποναει πολυ.. αφου σκεφτηκα το μεσημερι να γεμισω την μπανιερα κ να χωθω μεσα μπας κ χαλαρωσω λιγακι.. παντως πονο δν νιωθω. Ενοχλησεις. Ειναι το εντερο;; ειναι ο μπεμπης;; μεγαλωνει η κοιλια,;; θα δουμε.. παντως το εχω σχεδον καθε μηνα κανα δυο μερες αυτο..  ποσο μου λειπει ο παλιος ντουρασελ εαυτος μου... μια σκουπα θελω να βαλω κ μου φαινεται βουνο... 

Τεσπα.. εσεις τι κανετε;;;

Ααα!!! Την Πέμπτη που θα μας ερθει θα παω για εξετάσεις κ θαδω κ αν ειναι ολα καλα.. γτ πολυ αδυναμια εχω τελευταια.. κ το προσωπο μου φαινεται κουρασμενο κ ταλαιπωρημενο. Τουλάχιστον ησυχασα καπως με τις αναγουλες!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Τι μου κάνετε;Λοιπόν αυτό που λέτε για τοξόπλασμα ουρεοπλασμα κτλ πραγματικά έχετε δίκιο.Ειναι να μην σου τύχει.Εγω ποτέ και σε καμία εγκυμοσύνη δεν πρόσεξα ούτε απέφυγα να τρώω κάποια πράγματα και δόξα το θεό που όλα μου τα παιδιά βγήκαν γερά.Μαλλον ήμουν πραγματικά τυχερή ποιος ξέρει.Φανταστειτε ακόμα και τρόφιμα που υποτίθεται πως μια έγκυος δεν κάνει να τρώει έχω φάει πχ ροκφόρ συκώτι κα.Δεν είναι βέβαια ότι δε με ένοιαζε για τα μωρά μου αλλά ίσως κάποια πράγματα τα θεωρούσα υπερβολές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Minaki! είπε:

Αννα μου εσυ δεν κινδυνευεις απο τοξοπλασμα γιατι εχεις αντισώματα! !

Εγω τοσα χρονια με γατες σκυλους χαμστερ τσιντσιλα κουνελι δεν κολλησα για να αποκτησω αντισώματα ...

Οσο για το ουρεοπλασμα μην αγχωνεσαι καθολου!!??

Μινακι μ ναι παλι καλα ειχα!!!

Και εσυ προσεχε μην ειναι πολυ κοντα σου!!!! 

:* :* :* :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Μινακι μ ναι παλι καλα ειχα!!!

Και εσυ προσεχε μην ειναι πολυ κοντα σου!!!! 

:* :* :* :*

Αννα μου δεν εχω τωρα τιποτα ουτε σκυλακι ουτε γατακι ουτε τιποτα!!

Απλα θεωρω καποια πραγματα υπερβολικα εγω στις αρχες ετρωγα πολυ περιορισμενα γιατι ειχα αναγουλες και αποστροφή σχεδον σε ολα τα φαγητα και παρήγγειλα μια σεφ και εκει που την ετρωγα με ορεξη καταλαβα οτι δαγκωσα χωμα!!

Τι να κανουμε να μην τρωμε να μην πινουμε ;;;;?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Gwgw02 είπε:

Μπορειτενα μ εξηγησετε το ροκφορ γτ δν κανει ν τ τρωμε;;;

Γωγω αν δν κανω λαθος δν κανει..  οπως κ ο σολομος κ γενικά τα ωμα ψαρια. Κανονικα δν κανει ούτε τα μαλακα τυρια ουτε η φετα.. βεβαια αν τοποθετηθουν μεσα σε φαγητα κ μαγειρευτουν τοτε νομιζω πως ειναι ασφαλη να τα φας...ο λογος ειναι γτ δημιουργουνται μυκητες οι οποιοι υπο φυσιολογικες συνηθηκες δν μας βλαπτουν.. ομως στην εγκυμοσυνη ειναι επικυνδινες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ σαλατες μονο στο σπιτι καλυτερα!!!!! 

Που τα πλενουμε μονες μας!!! 

Εγω εχω αδυναμια στη φετα τρελενομαι!!! 

Τρωω πολυ.. 

Ετσι οπως τ παμε δε θ τρωω τιποτα,!!! Φασολαδα δε τρωω μουσακα αναψυκτικα δεν πινω ,χυμο πορτοκαλι κ βυσσινο οχι.η σοκολατα μ αρεσει αλλα φτερνιζομαι μετα 

Στο τελος θ ζω μ νερο χαχσχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...