Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια!

Εμείς πήγαμε βόλτα το απόγευμα. Κατ' αρχήν πήγαμε απ' το μαγαζί μας και πήραμε πεδιλάκια στον Αντρέα, κροκς για την παραλία (αν ξεκουνηθεί και τον πάει ο αχαΐρευτος) και παντόφλες για την κλινική για μένα. Μετά πήγαμε στην αγαπημένη μας παγωταρία και φάγαμε τέλειο παγωτό! Φεύγοντας, είχαμε παρκάρει έξω από ένα σπίτι που έχει αυλή με πολλά παιχνίδια, κι ο Αντρέας φώναζε ότι θέλει να δει την "παι-ική χα-ά" και "άφησέ με να τη δω", οπότε τον πήγε ο άντρας μου στο κάγκελο να δει τα παιχνίδια. Ο Αντρέας φυσικά δεν ήθελε μόνο να δει, αλλά και να πιάσει, και δεν έφευγε. Σ' αυτό το σπίτι μένει μια φίλη μου με τον άντρα της που είναι συμμαθητής μου και το παιδί τους. Βασικά είναι πολλά σπίτια μαζί, πάνω-κάτω, στο ένα η μάνα της, στο άλλο αυτή, στο άλλο ο αδελφός της με τη γυναίκα και το παιδί τους, και πίσω η αδελφή της με δίδυμα. Εκείνη την ώρα βγήκε έξω ο συμμαθητής μου, μας είδε, μας κάλεσε να πάμε μέσα να καθίσουμε, κι αφού ο Αντρέας δεν ξεκολλούσε, πήγαμε. Λίγο μετά ήρθε και ο αδελφός της φίλης μου, και το παιδί του είναι συμμαθητής του Αντρέα, στην ίδια τάξη! Μάλιστα, είναι το παιδάκι που του έκανε τη γρατσουνιά στη μύτη, χεχε! Μόλις τον είδε ο Αντρέας χάρηκε πάρα πολύ, φώναζε "ααα, ο Ιωάννης!!! Έλα να παίτσουμε!!!". Καθίσαμε αρκετή ώρα εκεί, είχαμε και καιρό να τους δούμε, μετά ήρθε και η φίλη μου, μαζεύτηκαν τρία αγοράκια, όλα ίδιας ηλικίας, γύρω στα δύο με δυόμιση και παίζανε. Καλά, ο γιος της φίλης μου είναι απίστευτος γλύκας. Μιλάμε για κάτι μαγουλάρες, μια φατσούλα, είναι ο ορισμός του γλύκα! 

Σε κάποια φάση, είπε ο άντρας μου στη μητέρα του Ιωάννη ότι αυτός ήταν που έκανε τη γρατσουνιά στη μύτη του Αντρέα. Φυσικά ο άντρας μου της το είπε έτσι πάνω στην κουβέντα, και μάλιστα γελώντας, αλλά εκείνη φώναξε τον μικρό, και άρχισε να του φωνάζει. Εμείς της λέγαμε "μα σιγά το πράγμα, κατά λάθος έγινε, δεν πειράζει". Αυτή φαινόταν λίγο φωνακλού, αλλά ίσως να αισθανόταν και άσχημα που ο δικός της γρατσούνισε το δικό μας. Μετά πήγε κοντά του ο Αντρέας και του λέει "συγγνώμη Ιωάννη που με χτύπησες εδώ, εδώ κι εδώ"!!!

Μετά ήρθαμε σπίτι, κάναμε τον Αντρέα μπάνιο, καλά, μιλάμε, το μπάνιο του πλέον μου έχει γίνει εφιάλτης. Μου τον φέρνει ο άντρας μου στην μπανιέρα και μου λέει, ο πανηλίθιος, "αν χρειαστείς βοήθεια φώναξέ με". Με το που φεύγει, ανοίγει ο Αντρέας τη βρύση, το γυρίζει στο ντους, αρπάζει το ντους και με καταβρέχει. Μούσκεμα μ' έκανε, αναγκάστηκα ν' αλλάξω ό,τι φορούσα. Μετά όλη την ώρα χοροπηδά, χτυπιέται, ειδικά όταν του ξεπλένουμε το κεφάλι. Είναι απελπιστικό, με κουράζει πάααρα πολύ και είναι και πάρα πολύ δύσκολο να τον κάνεις καλά. Ένα άτομο δεν μπορεί με κανένα τρόπο να τον κάνει μπάνιο. Εδώ δύο και δυσκολευόμαστε, γιατί είναι και επικίνδυνο μήπως γλιστρήσει, παρ' όλο που πατάει στο ειδικό πατάκι.

Μάγδα εμένα η περίοδος μου ήρθε στους οκτώ μήνες, αλλά συνέχισα να θηλάζω για αρκετό καιρό ακόμα. Πάντως σίγουρα άργησε σε σχέση με άλλες κοπέλες, και ήταν και πολύ καλά ρυθμισμένη και το αίμα λιγότερο τότε, και χωρίς πολλά πολλά συμπτώματα. Όταν αποθήλασα έγινε ένα χάλι πάντως, από άποψη ροής και συμπτωμάτων...

Πατάτες τηγανιτές; Πολύ σπάνια τις φτιάχνουμε, όπως γενικώς τα τηγανιτά. Βασικά, τηγανίζουμε κυρίως ψάρια και κανένα καλαμαράκι, όπως προχτές. Σήμερα εγώ έφτιαξα κεφτεδάκια με σάλτσα και μακαρόνια. Τα κεφτεδάκια τα έβαλα κατευθείαν να ψηθούν στη σάλτσα χωρίς να τα τηγανίσω, για να γίνουν πιο ελαφριά και υγιεινά, να κερδίσω χρόνο και να λερώσω λιγότερα σκεύη, αλλά νομίζω ότι τελικά κάτι τους έλειπε!

Αχ, θέλω μπανόφι, κι εννοείται ότι, ούτε το κέικ μπορέσαμε να φτιάξουμε σήμερα!

Το τελευταίο σου μήνυμα δεν το έπιασα! 

Φιλιά κόρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι βγηκα αποτομα γιατι ο μικρος με ζηταγε

Μακαρι νΑ μεναν κοντα οι ξαδερφες ηθελα να γραψω παιζει τοσο τελεια μαζι τους..

Παγωτακι μιαμ μιαμ κ εγω συνεχεια τρωω

Εγω δε κανω τιποτα τηγανητο τα σιχαινομαι

Μονο στις πατατες δε μπορω να αντισταθω με τιποτα ομως..,!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω θελω αυτοκαθαριζομενο σπιτι γιατι σιχαινομαι τις δουλειες γκρρρ

Τι ωρα γιορτη καγκουρακι φανταζομαι καμαρι εσυ σουπερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα ολα καλα μπραβο τιποτα δεν θα ειναι και τον Σεπτεμβρη. Κερκυρα θα ειμαστε και μεις αυγουστο και συνηθως το δευτερο δεκαπενθημερο παμε, οποτε θα τους πισω τον αντρα μου και τον πεθερο μου να φυγουμε μετα τις 23 ετσι μηπως και βρεθουμε, πλακα θα χει να μην εχουμε βρεθει στην αθηνα και να συναντηθουμε στην αλλη ακρη της ελλαδας. Το ξενοδοχειο αυτο δεν ξερω που ειναι θα ρωτησω τον συζηξ, εμεις μενουμε στο πελεκα, γνωστο και για το ηλιοβασιλεμα ειναι εκει που ηταν το παρατηρητηριο του Καιζερ, και η πιο γνωστη παραλια απο την πλευρα αυτη ειναι της Γλυφαδας. Οτι πληροφοριες θες εδω.

Αννα Μαρια για το περπατημα δεν εχει σχεση το πως γεννησες η μητρα ξερει απο την πρωτη φορα οποτε οταν ειναι η ωρα θα κατεβει πιο γρηγορα θεωρητικα παντα. Ειναι σαν αυτο που λενε οτι στην δευτερη εγκυμοσυνη εχει περισσοτερες πιθανοτητες να γυρισει ενα μωρο και πιο αργα σε σχεση με την πρωτη.

Αμαν βραδιατικα με τα φαγητα, τα γλυκα, τα παγωτα, εγω αυριο θα φτιαξω παντως τυροπιτα.

Καληνυχτα σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Εχει απο χτες ειμαι χαλια....σχολασα νωριτερα χτες δεν ημουν καθολου καλα!τα ποδια μου φουσκωσαν παρα πολυ, ουτε οι παντοφλες μου μπαινουν ουτε τιποτα!φουσκωσαν παρα πολυ ειδικα εκει στον αστραγαλο!πηρα τον γιατρο τηλεφωνο του ειπα οτι τα ποναγα παρα πολυ και οτι ηταν πολυ φουσκωμενα, μου ειπε να παω να κανω αναλυσεις ουρων για λευκωμα και ουρικο οξυ και πηρα ουρα σημερα το πρωι και πηγε να τα παρει στο χημειο ο αντρας μου γιατι εγω πραγματικα ποναω τρελα τα ποδια μου!ξεφουσκωσαν σε σχεση με χτες αλλα εξακολουθουν να ειναι πολυ φουσκωμενα!χτες βραδυ μου εβαλε ο αντρας μου νερο χλιαρο με αλατι, τα εβαλα μεσα και ανακουφιστηκα!του ειπα του γιατρου οτι προχθες βραδυ φορεσα και τακουνια και μου πε μαλλον απ αυτο ειναι..τα κουρασα!αλλα ουτε η πρωτη ειμαι ουτε η τελευταια που φοραει τακουνια στην εγκυμοσυνη!μου προκαλεσαν τοσο φουσκωμα?δεν ξερω!ειναι και αφορητη ζεστη!να βγουν οι αναλυσεις και θα δουμε!ευχομαι να μην ειναι τιποτα!

Μαγδουλα ολα καλα με την εξεταση!μπραβο κοριτσι μου!ολα καλα θα πανε και τον Σεπτεμβρη...μην ανησυχεις απο τωρα!κι εγω νιωθω πιο ανετα με γυναικες γιατρους!οταν βλεπω αντρα γιατρο κομπλαρω!μονο με τον γυναικολογο εξοικειωθηκα καπως γιατι τον επισκεφτηκα τοσες φορες που δεν ντρεπομαι τοσο πλεον!

Αννα Μαρια βρηκε και παρεα ο Αντρεας, επαιξε κιολας...μια χαρα!παγωτο...θελω κι εγω εχει μερες να φαω!χαχα!εκανε και κακα στην τουαλετα ο μικρος???τελειαααα!εγινε η αρχη!εγω θα ξαναπροσπαθησω αυριο που θα ναι σπιτι η Ιωαννα αν και δεν βλεπω φως στο τουνελ!χεχε

Καγκουρακι τελεια η γιορτη της Αγγελικουλας...!αχ ανυπομονω και γω για την 1η γιορτουλα της Ιωαννας!αργει ακομα ομως γιατι εδω η κοπελα ειναι μια δασκαλα με 7 παιδακια!τι γιορτουλα να τους κανει?και δεν ειναι κι ολα στην ιδια ηλικια!και τον Σεπτεμβρη εδω την εγραψα στην Ποπη γιατι ειμαι πολυ ευχαριστημενη!και εκεινο το διαστημα που η μικρη δεν ηθελε να πηγαινει για καποιες μερες δεν νομιζω να φταιγε η δασκαλα!λιγο η μπουλντοζα, λιγο τα αεροπλανα, λιγο οι βροντες που εβρεχε φοβηθηκε και συνδεσε το χωρο με ολα αυτα πιστευω!

Ουφ μολις πηρε ο αντρας μου τα ουρα και του ειπαν οτι για ουρικο οξυ χρειαζονται αιμα....τα νευρα μου!δεν μου εξηγησε ο γυναικολογος οτι μονο το λευκωμα ειναι για τα ουρα!και τωρα θα πρεπει να παω να μου βγαλουν αιμα!εγω χτες και σημερα σερνομαι!τα νευρα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εμείς εδώ λιώσαμε απ' τη ζέστη... Αφήστε, έχει τρομερή υγρασία και είναι πάρα πολύ αποπνικτικά.... Εγώ δεν κοιμήθηκα κιόλας καλά, ξύπνησα μέσα στη νύχτα και μου ερχόταν συνέχεια εμετός. Μετά ευτυχώς ξανακοιμήθηκα, και ξύπνησα στις 7.25. Ξύπνησε μετά από λίγο ο Αντρέας, μέχρι να πιεί γάλα, κ.λπ., σηκώθηκα να του ετοιμάσω κολατσιό, και τελικά ξανακοιμήθηκα κανένα σαραντάλεπτο, αφού έπρεπε να σηκωθώ μια και είχα ραντεβού στο γιατρό.

Ευτυχώς όλα καλά, η Γεωργία έβαλε κι άλλο βάρος, έχει πάει 2800! Δηλαδή βάζει τα 200 γραμμάρια την εβδομάδα που βάζουν τα έμβρυα σ' αυτήν την ηλικία. Ο γιατρός με ενημέρωσε για τους κινδύνους που υπάρχουν στο φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική. Μου είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες 0.5-2.5% να σκιστεί η μήτρα, και αν το σκίσιμο επηρεάσει τη μητριαία αρτηρία, πράγμα ακόμα πιο απίθανο, μπορεί να κινδυνεύσει και η ζωή μου. Εντάξει, τα γνώριζα αυτά ήδη, μου είπε ότι όφειλε να με ενημερώσει, έγραψε στο φάκελό μου ότι έγινε η ενημέρωση και υπογράψαμε και οι δύο. Οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, και ούτε και ο ίδιος μου συνέστησε να προτιμήσω καισαρική για να μην κινδυνεύσω. Πιστεύω ότι αν υπήρχε πραγματικός κίνδυνος, θα μου το έλεγε σίγουρα. Δεν τον ρώτησα πάντως τι με συμβουλεύει αυτός να κάνω, γιατί ήμουν σίγουρη ότι θα μου έλεγε να κάνω καισαρική, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

Τώρα περιμένω να ψηθούν τα φασολάκια μου, μόλις ήρθε κι ο Αντρέας απ' το σχολείο.

Μάγδα κι εγώ δεν τρελαίνομαι για τηγανιτά, λαδίλες και τέτοια, μπλιάχ... Ειδικά κάτι τηγανιτά λαχανικά, μελιτζάνες, κ.λπ., δεν τα μπορώ καθόλου, είναι όλο λάδι.... Η πεθερά φτιάχνει όλο τηγανιτά, ειδικά πατάτες. Αν δεν τηγανίσει μια μέρα, δεν μπορεί... Αφού πέρσι που πήγαμε στην Πάτρα όλο τρωγόταν να φτιάξει τηγανιτές πατάτες στον Αντρέα. Μια μέρα είχαν ψάρι με χόρτα, και μου λέει "δεν υπάρχει περίπτωση να φάει χόρτα, να του τηγανίσω πατάτες;". Ε ρε κόλλημα! Τελικά μια χαρά τα έφαγε τα χορταράκια!

Καγκουράκι λες να κατέβει πιο γρήγορα το μωρό; Χμ, πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αν η κοιλιά μου είναι ψηλά ή χαμηλά. Πριν μια βδομάδα που πήγα σχολείο, μου είπαν ότι κατέβηκε η κοιλιά και είναι εμφανές, την Κυριακή η μάνα μου, μου είπε "ακόμα είναι εκεί πάνω η κοιλιά σου" (και μετά φυσικά μου έλεγε "άντε, να κάνετε αυτό, εκείνο, το άλλο, από στιγμή σε στιγμή μπορεί να γεννήσεις"...).

Βάσω κουράγιο. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο το πρήξιμο των ποδιών στην εγκυμοσύνη. Εμένα έχουν πρηστεί ελάχιστα κάτω απ' τους αστραγάλους. Κάθε φορά ελέγχει ο γιατρός αν υπάρχει πρήξιμο, αλλά στη γάμπα, εκεί είναι το επικίνδυνο. Του είπα σήμερα ότι έχω ένα ελαφρύ πρήξιμο στους αστραγάλους, και μου λέει "ε, σαν παιδί κι εσύ...". Συνήθως το βράδι που ξαπλώνω φεύγει το πρήξιμο. 

Κακά έκανε μας είπαν, αλλά στο σπίτι δεν έχω πλέον καθόλου κουράγιο να τον βάζω... Κάνει και αφόρητη ζέστη, δεν μπορώωω...

Μια χαρά που την έγραψες στην Πόπη, άλλωστε είναι μικρά ακόμη, δεν είναι ανάγκη να πάνε σε κανονικό σχολείο.

Σας φιλώ κόρες, τα λέμε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εμείς το απόγευμα θα πηγαίναμε να κάνει ο Αντρέας ένα εμβόλιο που εκκρεμούσε, αλλά λίγο πριν πάμε έκανε διάρροια, έτσι μας είπε ο παιδίατρος να το αφήσουμε προς το παρόν και να τον παρακολουθούμε. Πήραμε προβιοτικά σε φακελάκι κι έφαγε με γιαούρτι, και δεν ξαναέκανε καθόλου κακά. Δε νομίζω να είναι ίωση, μάλλον κρύωσε απ' τα κλιματιστικά, κ.λπ. 

Έτσι πήγαμε στο κατάστημα απ' όπου πήραμε το καρότσι, κ.λπ., για να μας περάσουν τα καλύμματα στο καθισματάκι αυτοκινήτου. Κοίταξα και για τσάντα για τα πράγματα της Γεωργίας, γιατί τη τσάντα του Αντρέα τη χρησιμοποιούμε ακόμα, κι έτσι είπαμε να πάρουμε καινούρια για τη Γεωργία. Ρε κοριτσία, μιλάμε μια τσάντα 80 ευρώ. Η πιο φτηνή ήταν 60! Δεν πάμε καλά!!! Από χρυσάφι είναι; Έλεος! Θα πάνε αύριο ο άντρας μου με τον Αντρέα στα Τζάμπο και θα κοιτάξει λέει κι εκεί για τσάντα. Ελπίζω να μην πάρει καμιά χαζομάρα.

Μετά πήγαμε στους γονείς μου και καθίσαμε στη βεράντα που φυσούσε ωραία. Ο Αντρέας έπαιξε πάρα πολύ στη βεράντα, και σε κάποια φάση πήρε ένα στρόγγυλο, πλαστικό σκαμνάκι που έχει η μάνα μου να ακουμπάει τα πόδια της, και το έβαλε στο κεφάλι του, και λέει "είμαι η βασίλισσα'. Του λέει η μάνα μου "όχι βασίλισσα, βασιλιάς" και το έβαζε συνέχεια κι έλεγε "είμαι βασιλιάς" και καλά ότι αυτό είναι το στέμμα του! Μετά το βάζει η μάνα μου στο κεφάλι της και της λέει "είσαι κι εσύ βασιλιάς". Του εξηγεί ότι είναι βασίλισσα, κι όχι βασιλιάς, και της έλεγε "είσαι η βασίλισσα" και σε κάποια φάση της κάνει μια υπόκλιση και της λέει "σας ευχαϊστώ" και "σας ευχαϊστώ μεγαλειοτάκη"!!!

Εν τω μεταξύ, το απόγευμα, πριν φύγουμε, παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και μου λέει "τι σου είπε ο γιατρός; Κοντεύεις;". "Όχι, είμαι 38+2 και δεν κοντεύω ή περιμένω το γιατρό για να μου πει, γκρρρ...". 

Μάγδα, πού είσαι; Ακόμα κοιμάσαι, χαχα!

Καγκουράκι, τέλειες οι φώτο σας!!! Έχω δει τα παιδάκια σου, βέβαια, και στο φέισμπουκ. Ο Νικόλας πάντως, είναι η μεγάλη μου αδυναμία!!!

Σας φιλώ όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα, έκανε ο άντρας μου μπάνιο τον Αντρέα (σκοτώθηκαν, αφού έκανε συνέχεια αταξίες), τον ετοίμασε, του έβαλε ζιπουνάκι και τώρα τον έφερε εδώ στον καναπέ για να πιεί γάλα. Κρατάει μια φλογέρα και παίζει, και λέει "σιγά για να μην τομάτσουν (τρομάξουν) τα ζώα. Όχι και πολύ δυνατά"!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χτες το βράδυ η Αλεξάνδρα ξύπνησε στις 3 και την πήρα στο κρεβάτι  μου. Είπα στον άντρα μου να πάει μέσα γιατί είχε να ξυπνήσει νωρίς το πρωί και η μικρή δεν είχε πρόθεση να κοιμηθεί. Μετά από καμιά ώρα μας πήρε ο ύπνος και τις δύο. Στις 6 το πρωί άκουσα ένα δυνατό μπαμ, πετάχτηκα και είδα την Αλεξάνδρα πεσμένη στα πλακάκια με τα μούτρα. Την σήκωσα και είδα το προσωπάκι της μέσα στα αίματα και μια λίμνη αίματος στο πάτωμα. Τα έχασα. Έβγαλα μια κραυγή, ήρθε ο άντρας μου την πήρε, μου έπεσε η πίεση και πήγα να λιποθυμήσω. Το πόρισμα. Τα δύο μπροστινά της δοντάκια μετατοπίστηκαν (το δεξί ειδικά είναι πλέον πιο κάτω και πιο μέσα από το αριστερό) και τα ούλα της στο πάνω χείλος ξεσκίστηκαν. Είναι και αρκετά πρησμένη. Την πήγαμε σε παιδοδοντίατρο και μας είπε ότι τα δοντάκια της δεν θα πέσουν και ίσως με τον καιρό πάρουν πιο καλή θέση. Το κακό είναι ότι μπορεί να μαυρίσουν σε 10 μέρες ή ακόμα και σε 5-6 μήνες. Έχω απίστευτες τύψεις που δεν έβαλα μαξιλάρια στο πάτωμα και κάθε φορά που γελάει και βλέπω τα δοντάκια της, πονάει η καρδιά μου. Μέχρι να γίνει 6-7 χρονών και να βγάλει τα μόνιμα, θα έχω τύψεις..

 

Συγχωρέστε με που δεν σχολιάζω τίποτα, αλλά δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία.

 

Σας φιλώ όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω ρε Ανθή, τι πάθατε στα καλά καθούμενα; 

Μην αυτομαστιγώνεσαι, άμα είναι να γίνει το κακό... και στρώμα νερού να έβαζες στο πάτωμα, και να το έστρωνες όλο με αφρολέξ, πάλι θα γινόταν... 

Αφού ήταν καθησυχαστικός ο παιδοδοντίατρος, φαντάζομαι δεν είναι και τόσο σοβαρό. Απ' όσο ξέρω, επειδή τα δόντια μεγαλώνουν μαζί με το μωρό, το πρόβλημα μπορεί σιγά-σιγά, αν αρχίσουν, μάλιστα, να μετατοπίζονται και να ξαναπαίρνουν τη θέση τους, να μη φαίνεται και πολύ.

Η ξαδέλφη μου όταν ήταν κάπου στην ηλικία της Αλεξάνδρας ή λίγο μεγαλύτερη, είχε πέσει και είχαν σπάσει όοοολα τα πάνω μπροστινά της δόντια. Έμειναν μόνο κάτι ρίζες. Τελικά βγήκαν τα καινούρια και είναι μια χαρά!

Ουφ, εγώ δεν κατάφερα να κοιμηθώ και πολύ καλά, και είμαι ζαβλακωμένη τώρα... Αφήστε που, με πιάνουν κάτι πόνοι περιόδου που και που... Πριν που μαγείρευα, με έπιασε σχετικά δυνατός πόνος, και λέω "ωχ, γεννάω". Μετά σταμάτησε, ξανάρχισε, αλλά δεν έρχεται σε τακτά διαστήματα. Δε νομίζω να γεννάω ακόμα! :P:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

χθες εφυγε ο Νικος μου για κατασκηνωση ,εφτασε καλα τακτοποιηθηκε και πηγε για μπανακι περιτο να πω οτι μιλησαμε χιλιες φορες στο τηλεφωνο ,ευτυχως του αρεσε και περναει καλα,το μονο προβλημα προς το παρον ειναι οτι οι τουαλετες ειναι τουρκικου τυπου και μου ειπε οτι δεν θελει να κανει κακα και δεν θα παει καθολου μεχρι να γυρισει φυσικα αρχισα να του φωναζω και του εβαλα να μου υποσχεθει οτι θα παει θα σκασει ο καημενος γκρρρρ τελοσπαντων μου λειπει ρε κοριτσια ηδη ποτε θα περασουν 10 μερες;μια φιλη μου που εχει κι αυτη τρια αγορια εστειλε και τα δυο τα μεγαλα και λεει τι καλα θα ησυχασω λιγο εγω ομως δεν το βλεπω ετσι στεναχωριεμαι.....πηγα περασα και το αμαξι μου απο κτεο χθες ευτυχως ολα καλα αλλα πως να μην ειναι πριν λιγο καιρο το καναμε σερβις και δωσαμε 500ε αυτο ελειπε να βρισκανε κατι...

 

Ανθη μου τι παθατε ρε κοριτσι!!!φανταζομαι τι φρικη θα πηρες οταν την ειδες με τα αιματα....μη στεναχωριεσαι θα μεγαλωσει και θα τα αλλαξει τα δοντακια της,ο Δημητρης ειχε χτυπησει στην ηλικια της δικιας σου και ειχαν τριφτει τα δυο πανω με αποτελεσμα να μοιαζουν με μισοφεγγαρα με τον καιρο ομως εστρωσαν μη στεναχωριεσαι και μην νιωθεις τυψεις ηταν να γινει

 

Αννα Μαρια και που το ξερεις οτι δεν γεννας ακομα αφου εισαι στο τελος πια απο στιγμη σε στιγμη μπορει να γεννησεις δεν ξερεις ποτε θα ερθει η ωρα κοιτα να μας ενημερωσεις μονο ε ,πολυ γελαω με τον Αντρεα!!απιτστευτα ολα οσα λεει ακου μεγαλειοτακη χαχα  ,βρηκατε τσαντα τελικα; να δεις που στο τελος θα γεννηθει πανω απο 3 κιλα η Γεωργια,κι εγω τηγανητα δεν πολυ κανω δεν την μπορω τη λαδιλα ...

 

Μαγδα μια χαρα με την εξεταση κι εγω περα απο τον γιατρο μου που δεν εχω θεμα πια προτιμω να με εξεταζουν γυναικες νιωθω καλυτερα,παλια πηγαινα σε γυναικα γυναικολογο αλλα εφυγε και μετα πηγα στον γιατρο που εχω ακομα ,το εκανες το μπανοφι;

 

Κατερινακι τελειες οι φωτο μεγαλωσαν τα παιδακια σου και ειναι κουκλια και τα τρια ,πολυ ωραια φαινεται η γιορτη της Αγγελικης φανταζομαι ποσο θα συγκινηθηκες !!Κεκρυρα πηγα μονο πενταημερη για διακοπες δεν εχουμε παει εχει καλες παραλιες;

 

Βασουλα συνηθως πρηζονται τα ποδια στην εγκυμοσυνη ειδικα το καλοκαιρι ακομη περισσοτερο,τον Γιωργο που τον γεννησα Αυγουστο τα ποδια μου ειχαν πρηστει πολυ και δεν ειχα κανει περαιτερω εξετασεις τις τυπικες που μου εγραφε ο γιατρος μονο ,δεν ειχα τι να φορεσω δανειζομουνα πεδιλα απο την αδερφη μου και τη συνηφαδα μου που φορανε μεγαλυτερο νουμερο απο μενα στα δικα μου δεν εμπαινα με τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γκρρρρ, τα νεύρα μουυυυ... Φάγαμε, καθόταν μια ώρα στον υπολογιστή και έπαιζε σκάκι, να του λέω "πάρ'το μωρό βόλτα να κοιμηθεί, γιατί άμα αργείς να τον πας, μόλις τον φέρνεις ξυπνάει", αυτός τίποτα, "μη μιλάς" "τώρα τον πάω", κ.λπ. Τελικά σηκώνεται μετά από εκατό ώρες, απλώνει κάτι ρούχα, κι αντί να τον πάει αμέσως, αποφασίζει να καθίσει να φάει παγωτό. Μετά, μέχρι να πλύνει τα πόδια του μωρού που έτρεχε ξυπόλυτο, να ντυθεί ο ίδιος, κ.λπ., πήγε τέσσερις και είκοσι να τον πάει. Εννοείται με το που τον έφερε και τον έβαλε στο κρεβάτι, ξύπνησε, και φυσικά, μου τον άφησε και πήγε στο γραφείο, γιατί λέει "θέλει να ξεκουραστεί", γιατί κουράστηκε πάααρα πολύ που πήγε στα Τζάμπο.

Τα νεύρα μου, και να πείτε ότι δεν του το έλεγα; Του το έλεγα.

Και εκκρεμούν κι ένα κάρο δουλειές, τις οποίες κάθε μέρα αναβάλλει για την επομένη. Ευτυχώς δεν είναι δουλειές που έχουν σχέση με τον ερχομό του μωρού, αλλά είναι οι κουρτίνες των υπνοδωματίων που πρέπει να κρεμμαστούν, τα κρεβάτια του παιδικού που  πρέπει να στρωθούν, και τέτοια. Κάθε μέρα, όμως, μου λέει "θα τα κάνω αύριο" και φυσικά, δεν τα κάνει ποτέ.

Κατερίνα μια χαρά ο Γιώργος! Εμείς όταν πήγαινα κατασκήνωση, δεν είχαμε τηλέφωνο, ή μάλλον είχε ένα τηλέφωνο στο γραφείο, αλλά μας είχαν πει ότι δεν έχει, για να μην τρελαθούμε να τηλεφωνούμε όλη μέρα στους δικούς μας. Κινητά φυσικά δεν υπήρχαν, οπότε ούτε τους πήραμε τηλέφωνο, ούτε μας ένοιαξε καθόλου. Και καμιά φορά που κατεβαίναμε σ' ένα κέντρο στον κεντρικό δρόμο που είχε τηλέφωνο με κέρματα, ελάχιστες ασχολούνταν να πάρουν τηλέφωνο τους δικούς τους!
Πάντως εγώ, σαν τη φίλη σου νομίζω ότι θα είμαι! :P

Ουφ, κι εμείς πρέπει να πάμε το αμάξι για σέρβις, γκρρρ...

Καλέ, εννοώ ότι δεν μπήκα σε τοκετό, αφού έχω πόνους, αλλά μάλλον απ' την κούραση είναι. 

Τι τσάντα καλέ, πήγα κι εγώ να εμπιστευτώ τον άσχετο. Πήγε και πήρε μια μικροσκοπική τσαντούλα για παραλία, τι να μου κάνει; Έχω μια τσάντα απ' αυτές του σχολείου, που τη χρησιμοποιούσαμε όταν πηγαίναμε γυμναστήριο και παραλία, θα την πλύνω και θα χρησιμοποιεί αυτήν ο Αντρέας. Όσο γι' αυτήν που είχε μέχρι τώρα ο Αντρέας, πλένεται μόνο στο χέρι, και ποιος θα την πλύνει; Εγώ πάντως δεν υπάρχει περίπτωση, οπότε καταλαβαίνετε, αύριο και αύριο...

Κι η μάνα μου, μου είχε πει ότι όταν ήταν έγκυος σ' εμένα, είχε παραγγείλει ειδικά πέδιλα, γιατί δε χωρούσε το πόδι της στα κανονικά. Κι εμένα έχουν πρηστεί κάπως τα πόδια, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό, κι όπως σας είπα και χτες, το πρωί που ξυπνάω έχουν ξεπρηστεί.

Ουφ, τα νεύρα μου, ήθελα να ξεκουραστώ λίγο, τώρα όλη την ώρα με τον Αντρέα από δω μόνη μου... Τα νεύρα μουυυυ...... Πριν που μου έλεγε "σε λίγο" και "σε λίγο", του δήλωσα ότι, έτσι και ξυπνήσει όταν τον φέρει, εγώ θα πάω να ξαπλώσω και θα τον αναλάβει αυτός, αλλά τώρα βαριέμαι να ξαπλώσω. Έχει πάει και πέντε η ώρα...

Γκρρρ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, Κατερίνα ξέχασα να σχολιάσω τις φωτογραφίες σου!

Τέλειες όλες, έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ τα παιδάκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες μου

Αδιαθετησα πρωινιατικο κ με εχει διαλυσει η μεση κ η παλιοκοιλια γκρρ 3 μερες νωριτερα ουφφφ το καλοκαιρι η περιοδος με ξενερωνει τρελαααααα

Ανθουλι μου τη λαχταρα πηρες αγαπουλα μου ενοειται κ μη κατηγορεις εσενα αν ειναι να γινει κατι θα γινει να το θυμασΑι οσο κ αν προσεχουμε εμενα οσες φορες εχει χτυπησει ο β μπρος στα ματια μου χτυπαγε μη το σκεφτεσΑι αλλωστε ειναι τα παιδικα δοντακια κ η ανιψια μου καποτε χτυπησε στα πρωτα τωρα τα δευτερα της ειναι τελεια

Θα τα παρακολουθειτε κ θα ναι μια χαρα θα μπορουσε να χε χτυπησει το κεφαλακι οποτε ευτυχως που πεσε μπρουμυτα κ οχι ανασκελα..

Πολυ στεναχωρηθηκα κουκλιτσα μου..

Καγκουρακι τι τελειες φωτο λιωνω για ολα τα παιδακια σου αλλα πιο πολυ με το ξανθοψειρακι σου

Το ταντεμ οσο δυσκολο ειναι τοσο ονειρεμενο φαινεται στη φωτο συγκηνηθηκα οταν την ειδα οτι πιο ομορφο πραγματικα

Κατερινιω το μπανοφι δε προλαβα να το φτιαξω μιας κ ξημεροβραδιαζομαι στον παλιοοτε ευτυχως ειχα παρειτσα σημερα κ περασε γρηγορα η ωρα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τσαντα εδινε το καροτσι μια κ την ειχα καταβολευτει τωρα κουβαλαω τη σχολικη του παντα στο αμαξι με μια αλλαξια οποτε κομπλε

Κ εγω στην εγκυμοσυνη ειχαν πρηστει τα πατουσια απο 38 φοραγα 39 νουμερο

Βασουλα βγηκαν οι εξετασεις σου;;

Εγω ξεκουραστικα λιγο γιατι 4 ηρθα εφαγα εκανα μπανιο κ ξυπνησαν τα αγορια γιατι πηρε ο διευθυντης να μιλησει στον αντρα μου για κατι χαζα της δουλειας κ τους ξυπνησε γκρρρ!!!!!

Εγω κατερινα σαν εσενα παντως αμα εφευγε ο βασιλης πολυ θα μου κακοφαινοταν θελω να φευγει αλλα οχι για πολυ ωρα μετα μου λειπει..σιγουρα ειναι καλο που περνα καλα κ ανεξαρτοπιειται αλλα σε νιωθω που αγχωνεσαι αμΑ ερθουν τα κακουνια θα παει αναγκαστικΑ κ στις χαζες τουαλετες πιστευω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια να ετοιμαζεσΑι λεω εγω κοντοζυγωνει η αφιξη της γεωργιας!!!!

Αλλα νεα ησυχα σπιτι δουλεια τωρα το απογευμα δε ξερω αν θα παμε καμια βολτιτσα ο μικρος θελει εγω παλι νιωθω σεκος..

Ατακα του βασιλη χτες

Βασιλη λεω σημερα να κοιμηθεις μονος(ηθελα να δω τι θα πει) μου αρεσει τρελα το δεκαλεπτο με τα χαδακια πριν κοιμηθει κ δε θελω να αλλαξει

Μπα μαμακα δεν ειναι καλη ιδεα..

Γιατι βρε βασιλη μου;;

Ουφφφ μαμα δεν εχω ορεξη για συζητηση(ατακα του πατερα του γκρρρ)

Θελω ενα επιχειρημα βασιλη δε με πειθεις

Ωραια μαμα θελω να κοιμασαι μαζι μου γιατι

σ αγαπω γιατι μυριζεις ομορφα κ γιατι θελω μαλλακια ηρεμησες τωραααααα;;;

Ακουσατε καλα;; Ναι μου την ειπε κιολας

Βρε τι θα ακουσω στο μελλον απο το παπι μου δε θελω ουτε να φανταστω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα τρωει γρανιτα την οποια τη λεει γραμμιτα κ θελει σωνει κ ντε να γλυφω κ εγω

Ρε τι τραβαωωωωω!!!

Αντε παω να γλυψω

Φιλια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα, εγώ ετοιμάζομαι, ο άντρας μου πάλι, όλο αναβάλλει για αύριο.

Ουφ, δεν μπορώ, μου άφησε το μωρό από τις δύο η ώρα, όλο γκρινιάζει και φωνάζει, είμαι χάλια, και πάλι γκρινιάζει. Όχι ότι σηκωνόμουν κι έτρεχα, ούτε τον άλλαξα, κ.λπ., αλλά και μόνο που δεν μπορούσα να καθίσω ήρεμη να ξεκουραστώ, αλλά έπρεπε να έχω το νου μου στον Αντρέα, κουράστηκα. Είναι και η ζέστη, δεν μπορώ.

Τώρα έρχεται και λέει να πάμε παιδότοπο. Αμάν πια με τον παιδότοπο, πόσες φορές να πάμε;;; Ας πάμε και πουθενά αλλού, αλλά εκεί είναι το μόνο μέρος που μπορούμε να πάμε χωρίς να σηκώνεται να τον κυνηγά. Του λέω να πάμε λίγο παραλία, βαριέται να τον κυνηγά. Δεν μπορώ όλο παιδότοπο, δεν έχω και διάθεση, νιώθω και πτώμα. Αυτός μια χαρά καθόταν κι έπαιζε στον υπολογιστή τόσες ώρες. 

Τσάντα έχουμε κι εμείς απ' το καρότσι, αλλά είναι αυτή του Αντρέα. Τώρα κάποιος πρέπει να την πλύνει για να την πάρει η Γεωργία, γιατί δεν έχω διάθεση να δώσω 80 ευρώ. 

Ουφ, δεν μπορώ, δε σταματά τη γκρίνια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα τι αντρακλες γινανε καλε τα μωρα σου!!! Ομορφοοικογενεια φτου σου κοπελαρα μου με τετοιους αντρες διπλα σου σαν αδερφουλα τους εισαι..

Καλα γιΑ τα πλεχτα δεν εχω λογια το φορεμα φανταστικο πραγματικα..

Πειτε πως βαζω φωτο να σας βαλω κ εγω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, του είπα να πάει τουλάχιστον το μωρό παιδική χαρά. Μου λέει "δεν μπορώ, έχει ζέστη". Του λέω "τι ζέστη, αφού έπεσε ο ήλιος, και φυσάει ωραία, Να πάρετε τον αέρα σας, να παίξει και το μωρό". Μετά λέει στον Αντρέα ότι θα τον πάει σε λίγο παιδική χαρά. Κάνει ο μικρός κακά,έρχεται, τον παίρνει, τον αλλάζει, κι έρχεται και μου λέει "άσε, φυσάει σήμερα, τον πάω αύριο παιδική χαρά". Έλεος πια, απλά βαριέται να κουνηθεί. "Τουλάχιστον" του λέω "κάνε καμιά απ' τις δουλειές, στρώσε τα κρεβάτια του παιδικού, κρέμασε τις κουρτίνες" και μου λέει "καλά, δηλαδή πρέπει συνέχεια να κάνω κάτι;". ΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΤΕ! 

Τώρα πάει το μωρό από κει, και μου τον στέλνει από δω. Έλεος πια, έσπασαν τα νεύρα μου σήμερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά και εγω δεν θα το είχα σκεφτεί στην πράξη όμως το κατάλαβα είμαστε ακόμα στην δάση που ανοίγουμε ντουλάπια για εξερεύνηση να δω ποτε θα περάσει αυτήν φάση  εμάς εδώ απεργία από όσο ξέρω δεν έχουν κάνει τα μικροβιολογικά θα βόλευε καλύτερα από θα πήγαινες και γιατρό αλλά δεν πειράζει 
    • Δεν ξέρω πόσες μερες θα κάνουν βγουν αύριο που θα πάω θα ρωτήσω  ετσι και αλλιώς ο γιατρός θα τα δει σε ένα μήνα όποτε δεν τα βιαζομαι 
    • Καλησπέρα κορίτσια, καλό υπόλοιπο κυριακής εύχομαι!!  εμείς σήμερα σηκώσαμε χαλιά και μαζέψαμε χειμωνιάτικα και βγάλαμε τα κολακαιρινά... ήταν δουλειές που έπρεπε να γίνουν και τις σκεφτόμουν συνέχεια... ππφφ.. αλλά μηδέν χρόνος... πως περνάτε την κυριακή σας;;  @Girly κ @marinamanoulitsa να χαίρεστε τα παιδάκια σας!! πολύχρονα να είναι!! 
    • Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια… απο ότι μου είπε ο γιατρός, συνήθως όταν υπαρχει εξωμήτρια κύηση στην σάλπιγγα σημαίνει ότι υπάρχει κάποια παθολογία εκεί, παρόλο που στην δίκη μου περίπτωση δεν φάνηκε στην σαλπιγγογραφια. Μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η λαπαροσκόπηση, για να δει τι ακριβώς συμβαίνει… τελικά βρήκε ενδομητριωση! Ήμουν τυχερη στην ατυχία μου… Η δίκη μου ήταν πολύ ύπουλη δεν φαινόταν σε κανένα υπέρηχο, είχα πάει σε 4 γιατρούς. Γενικά οι πιθανότητες για εξωμητριο είναι μικρές αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί.  Τώρα σχετικά με το ερώτημα εξωσωματική ΄ή όχι ακόμα, σκέφτομαι απ τη μια ότι δεν θέλω να περιμένω πάλι μήνα μήνα και να έρχονται απογοητεύσεις… μετά λέω, μήπως συμβεί κ σε εμένα το ‘θαυμα’ με φυσική σύλληψη? Η αλήθεια είναι ότι επειδή είχα αυτές τις ατυχίες στις 2 εμβρυομεταφορες που έκανα, μου έχει δημιουργηθεί μια φοβία, τρέμω μην μείνω έγκυος και συμβεί κάτι κακό παλι… θα συμβουλευτώ σίγουρα τον γιατρό μου απλά τα επεξεργάζομαι όλα. Α η ηλικία μου είναι 33! 
    • Καλημέρα...και εγώ αύριο ήθελα αλλα δεν ξέρω αν είναι ανοιχτά τα μικροβιολογικά ή εχουν ακόμα απεργία... οπότε θα πάω τρίτη για σίγουρα...θα κάνω και εξετάσεις μαζί... βέβαια ιδανικά θα ηταν αύριο γιατί έχω και ραντεβού στο γιατρό...αλλα δεν πειράζει! @Elk δεν το σκέφτηκα καν για ασφάλεια στη συρταριέρα...μια απλη συρταριέρα έκανα...τωρα για όταν μεγαλώσει πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω 😂  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...