Μετάβαση σε περιεχόμενο

2014 ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΕΣ (ΤΟΥ 2009) !


Recommended Posts

Τιποτα δεν εφτιαξε κοριτσια τιποτα μια απο τα ιδια βαρεθηκα το ιδιο βιολι απο τα 17!! Και να φανταστειτε 10 χρονων αδιαθετησαμε με την αδερφη μου με μια βδομαδα διαφορα χα χα και μεχρι τα 17 καθε μηνα ρολοι μετα ηρθαν οι πανελληνιες και ολα γυρησαν τουμπα!!! Ατιμο αγχος....

Μαριλου μακαρονια με κιμα και δεν εφαγε;;; εμενα αυτο το φαι ειναι το σιγουρακι μου!!

Αμα δε του δινεις γαλα δε θα ζητησει να φαει; εστω ενα γιαουρτι να τον πιασει πιο πολυ;

Οι κορες μου οταν ηταν εκει 2 χρονων το καλοκαιρι που βγαζαν δοντια το φαι τους ολη μερα ηταν γαλα και γιαουρτι.αφου θυμαμαι το λεγα στο παιδιατρο και μου λεγε αμα πινουν γαλα μην ανησυχεις...φαση ηταν και περασε...εσενα τα χει ολα τα δοντακια; μηπως ειναι απο αυτο;

Για καντε μια μια χαρη...δειτε 4 χρονων εχουν καποιο εμβολιο επαναληψη;

Γιατι νομιζα το επομενο ειναι το 2015 και σημερα που ετοιμαζα τα χαρτια για το παιδικο ειδα σε ενα εγραφε 4ων διπλα με μολυβι ο γιατρος αν και θα τον ρωτησω κιολας τηλεφωνικα.οπως κοιταμε το βιβλιαρακι στη πρωτη ςελιδα των εμβολιων το τελευταιο δε θυμαμαι τι γραφει τωρα.

Η Σωσωκα χαθηκε.αισθητη η απουσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νανα να ειστε καλα και συ και ο αντρας σου ως τα βαθια γεραματα και να καμαρωνετε τους γιους σας!

ή και καμια κορη....

 

ΜΑρκερ τοσο πανικος για τις δηλωσεις της βαφτησης;;;

σε κεπ δε γινοταν; να πας μονο εκει και να τα κανουν ολα;

 

Μαρντιο καλυτερα με την περιοδο;

εγω να δω τι χαμος θα γινει οταν μου ξαναερθει μιας και μου κοπηκε η προηγουμενη...

 

ΜΑριλου εγω ποτε δεν ασχολουμουν με τα πολιτικα γενικα.

ο αντρας μου ασχολειται

αλλα γενικα πιστευω οτι οπως δε γινεται πρωταθλητισμος χωρις φαρμακα (φυσικα και μη) ετσι δε γινεται πολιτηκη χωρις κλεψια πια...

τουλαχιστον ας κανουν και κατι για την κοινωνια αφου θα φανε που θα φανε οι ιδιοι...

 

Σωσω αυριο κατα τις 18:30 μας βλεπω να ερχομαστε... οχι νωριτερα

μακαρι ναμη ριξει καμια μπορα οπως εδω σημερα το απογευμα...

που ειχα η κυρια πλυνει το παπλωμα μας και το ειχα απλωσει (περιμενα ποτε θα ξυπνησουν... στις 7 ξυπνησαν! 3 ωρες υπνο! εβγαλαν τα σπασμενα του γλεντιου!)

εβαλα και μια κουβερτα πλυντηριο....

εριξε τρελη βροχη με αερα!

ξεχασα που ειχε ο αντρας ανοιχτο τελειως το παραθυρο στον προθαλαμο.... μπηκε μεσα η βροχη, λουτσα οι σχολ τσαντες και τα σπορτεξ τους!

τα στεγωννα με το πιστολακι!

 

καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

 

βαγκ, τέλειο το άρθρο αν και δε με αντιπροσωπεύουν όλα... ευτυχώς... τουλάχιστον, προς το παρόν...

χαχαχα!!!

 

το 7 είναι για σενα μαριλού!!!

χαχαχα!!!

 

ευχαριστώ για τις ευχές σας!!!

 

το πρωί ξύπνησε ο μικρός και ο λαιμός του μύριζε ιδρωτίλες...

ήθελα να τον φάω!!!

χαχαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε καλε να τον φαςδρωμενο....

εγω οταν ειναι μπαναιρισμενα και μοσχοβολανε μονο χωνω τη μουρη μου και τους μυριζω....

 

το απογευμα βρεθηκαμε με τη Σωσω και τη Θουλη!

η θουλη φαινοταν ψωφια και νυσταγμενη... το μικρο δεν κοιμαται.... τα μεγαλα κλασσικα οπως ολα χαμος...

η ΜΑρθα τη λιγη ωρα που ειμασταν εκει δε μου φανηκε πολυ ... απαιτητική.... μερικες φορες "ζητησε"την προσοχη της μαμας της αλλα και τα δικα μου το ιδιο.

η Αρετη μικρουλα και γλυκουλα...

δυστυχως η Αλεκα δεν μπορεσε να ερθει....

 

που ειστε ολες καλε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!!

 

εξαφανισμένες όλες...

 

εντάξει... για τη μαριλού... να φανταστώ... αλλά οι υπόλοιπες;

χαχαχα!!!

 

ρε βαγκ, πόσο άσχημα μπορεί να μυρίζει ένα μωρό ενός έτους;

 

τι καλά που βρεθήκατε;

θέλω κι εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Αλεκα απο Αλονησσο;;; που ειναι αυτη η ψυχη; θα ανεβαινε Σαλονικα;

Που βρεθηκατε σε παιδοτοπο;

Εγω κοριτσια πηγα να δω τα νηπιαγωγια γιατι ξεκινανε οι εγγραφες και ειμαι σε διλημμα.δημοτικος παιδικος σταθμος για μια χρονια και μετα νηπιο που κλεινει μονο Αυγουστο η δημοσιο νηπιαγωγειο 2 χρονιες που μας παιρνουν ισως ως προνηπια αλλα κλεινουν οπως τα σχολεια 3 μηνες;;;

Απο τη μια δε θελω να αλλαζουν σχολειο καθε χρονο αλλα και 3 μηνες το καλοκαιρι τι θα τις κανω;;;

Ο αντρας μου λεει το πολυ πολυ αν τις παρουν τις πηγαινουμε στον ιδιωτικο που παμε τωρα για 3 μηνες.

Και σεις τωρα κανετε τη χαρτουρα για τα νηπια φετος ε;

Πηγαινε κανενα δημοσιο νηπιαγωγειο ως προνηπιο να μου πειτε εμπειριες; δε θυναμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα βρε...αφου το ξερετε οτι μωρουδιλες μπεμπακια κλπ..... δεν το'χω......

 

σημερα τους καναμε εμβολιο...

ειχαν το φοβο πριν και το παραπονο αλλα τελικα δεν πονεσαν...

πηραν και τα δωρακια τους....

τωρα... 10χρ ξανα!!!!!!

 

αλλα πριν απο μας ηταν μεσα μια με 2 αγορια του δημοτικου...

το ενα μεχρι να το καταφερει να το κανει εμβολιο ουρλιαζε σα να το σφαζουν (αφου βγηκαμε στο δρομο για να μην τρομαξουν τα δικα μας) και μετα η γιατρος ειπε οτι διελυσε το ιατρειο! τον κυνηγουσε η μανα του και αυτο ριμαζε οτι ηταν εκει!

σε μια φαση βλεπουμε τη "μανα" να το τραβολογαει απο το αυτι και να το βγαζει εξω στο δρομο που ειμασταν εμεις και να του κλεινει την πορτα και να τον λεει να φυγει μονος του!

αμα τη βλεπατε θα καταλαβαινατε γιατι εφτασαν τα πραγματα εκει....

 

αποψε βραδια τελευταιων επεισοδιων!

Γκρείς ανατομυ και Καστλ!!!!

καλες 2 θα την πεσω παλι...

αλλα το 2ωρακι μου το κοιμηθικα το μεσημερι... χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαζι γραφαμε...

οχι η Αλεκα απο Αλονησο...

η Αλεκα απο Νεα ΠΑραλια Θεσσαλονικης!

 

εγω θα ελεγα ταξη προνηπιων του παιδικου οπως καναμε και εμεις και η ΜΑρκερ...

και για το καθημερινο ωραριο και για το καλοκαιρι φυσικα!

 

για τις εγγραφες στα νηπια ο αντρας διαβασε οτι θα ειναι 1-15 Ιουνιου και θα μας δινουν ενα ατομικο βιβλιαριο το οποιο θα το εχει το παιδι για ολη τη σχολικη καριερα του και θα το υπογραφει μονο η παιδιατρος του παιδιου

ρωτησαμε σημερα τη γιατρο και ειπε οτι οντως υπαρχει αυτο το βιβλιαριο και ηδη εχει υπογραψει μερικα και οτι το εκαναν αυτο και αναγκαζουν τους παιδιατρους να παιρνουν την ευθυνη γιατι λογω οικονομικων δυσκολιων οι γονεις δεν τα πηγαιναν σε οδοντιατρο, ή στο δημοτικο που ηθελε οφθαλμιατρο, καρδιολογο κλπ γιατι ηταν το λιγοτερο 30 Ε η επισκεψη και παρακαλουσαν τα σχολεια να τους γραψουν χωρις τις ιατρικες εξετασεις.

τωρα ο παιδιατρος αν κρινει οτι χρειαζεται εξεταση απο συγκεκριμενη ειδικοτητα τους παραπεμπει.

αν προλαβει ο αντρας αυριο θα παει να ρωτησει διπλα στα νηπιαγωγια λετπμεριες και ωραρια κλπ...

θα τις πριξει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι μεχρι 21 Ιουνη οι αιτησεις ξεκινανε τη Δευτερα διαβασα στο site του υπουργειου παιδειας μου ειπαν και απο το νηπιαγωγειο σημερα.Αυτο το ατομικο δελτιο υγειας το διαβασα και γω οτι θα ναι εφ ορου σχολικου βιου αλλα δε νομιζω οτι θα χουν ενημερωθει οι παιδιατροι να το χουν.

Εψαξα να το κατεβασω απο ιντερνετ αλλα δε το βρισκω πουθενα.Αν βγαλει ακρη ο αντρας σου αυριο πως το προμηθευομαστε πες μας και μας....

Μπραβο για τα εμβολια...εγω ακομα εχω απορια αν κανουν καποιο και 4 χρονων γιατι ειχα στο μυαλο οτι το επομενο ειναι στα 4.5.

Εσυ σε ολοημερο νηπιαγωγειο δε θα τα βαλεις Vag; η κλασικο που σχολανε 12.15;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

 

μαρντ, αν θυμάμαι καλά... δεν έχει στα 4.

έχει στα 4,5 σίγουρα.

εμείς θα το κάνουμε τον Ιούλιο και μας είπε να βάλουμε εμλα για να μην πονέσει.

 

χθες πήγα σε ομιλία για τα όρια.

ατελείωτο θέμα...

εν τω μεταξύ, η ψυχολόγος αναφερότανε και στις επιπτώσεις που έχει η συμπεριφορά μας,αν δε βάζουμε όρια, και στην εφηβεία.

μία μαμά διαμαρτυρήθηκε γιατί λέει ότι το παιδί της είναι 5 χρονών και δεν τη νοιάζει για τα 13χρονα...πόσο χαζοί είναι μερικοί άνθρωποι...

τι να πεις...

 

κλειστά τα σχολεία σήμερα.

είναι της Αναλήψεως.

 

κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω το καλοκαίρι.

τον Αύγουστο θα έχουμε άδεια εμείς και η πεθερά, οπότε καλυφθήκαμε...

Τον Ιούλιο υπάρχουν τα summer school.

αλλά θέλουν 300 ευρώ το λιγότερο...

σκέφτομαι να μην τον πάω πουθενά.

να τον προσέχει ο Π και όταν θα είναι δουλειά, να τον προσέχει  η γυναίκα που έχει τον Μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ είμαι κορίτσια και εγώ! 

Είναι η εβδομάδα που έχουμε βάλει μπροστά τις μηχανές! χαχα! 

Ο Χριστόφορος καλά! Τώρα τον παίρνω νωρίς από τον παιδικό (13:30) γιατί αφού πλέον δεν κοιμάται, δεν έχει νόημα να τον έχω μέχρι τις 15:30 που τον έπαιρνα.

Ο Γιάννης από φαγητό τα ίδια.... 1 κουτάλα της σούπας τρώει δεν τρώει..... δεν μπορώ να πιέζω τόσο που να ταΐζω με κλάματα. Προσπαθώ με παραμύθια, τραγούδια ακόμα και με παιδικά αλλά αν πει "ζε σέλω" τελείωσε. Βγάλαμε και την μεσημεριανή πάνα και 1η απόπειρα σήμερα και για την βραδινή! Στη βράση κολλάει το σίδερο. Και κλείνει αύριο 1 εβδομάδα που ξεκινήσαμε! Τέλεια τα πηγαίνει! Πολύ λίγα ατυχήματα, 1 ίσως και κανένα την μέρα! Σήμερα είχε πλάκα που κατουριόταν και  πήγε χωρίς να μου το πει και έκατσε στο γιογιο χωρίς να κατεβάσει το βρακί του! χαχα! και χθες την ώρα που έπινε νερό έτρεχαν συγχρόνως και τα τσίσα από κάτω! χαχα! 

 

Μάρντιο και σε εμάς 4,5 έχει το τελευταίο εμβόλιο. Συγκεκριμένα τον Ιούνιο έχουμε ραντεβού να το κάνει. Το επόμενο είναι στο δημοτικό. 

 

Νανά το θέμα των ορίων είναι μάλλον μάστ στις μέρες μας.....και στις 3 συγκεντρώσεις που έχουμε κάνει στον παιδικό μέχρι τώρα είναι ένα θέμα που πάντα το σχολιάζουμε. 

Μια χαρά με το καλοκαίρι σας! Θα πάτε κάπου διακοπές ή θα πλατσουρίσετε εκεί κοντά;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Μαριλου μην τον πιεζεις με το φαι θα πεινασει θα φαει τι θα κανει...φαση ειναι...μπορει και να τσιμπολογαει ολη μερα και να σου φαινεται την ωρα του κανονικου φαγητου οτι δε τρωει ποσοτητα.

Βουρ οι μηχανες ε;; χα χα εισαι απαιχτη....

Νανα μπροστα της θα τα βρει η μανα του 5χρονου στην εφηβεια τα ανεξελεγκτα ορια του παιδιου της!!!

Θελει χειραγωγηση....η πολυ φιλελευθερια παρερμηνευεται απο ενα παιδι....

Επισης και αυτα τα πολυ μοντερνα εγω ειμαι φιλη με το παιδι μου και θελω να με φωναζει με το ονομα μου και οχι μαμα κλπ κλπ δε μου αρεσουν...προτιμω ρολους διακριτους απο την αρχη και ορια στις συμπεριφορες.

Thanks για τα εμβολια μαλλον λαθος θα εκανα.emla εβαζα οποτε πηγαινα για laser στο προσωπο....βρε τον Ανθιμουλη...χα χα

Που χαθηκε η marker;ακομα περιμενουμε τη φωτο της αεροσυνοδου!!!

Για να μη μιλησω για Σωσω....μαυρη πετρα....

Καληνυχτα σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ καλα μιλατε για καλοκαιρι αλλα εδω φθινοπωριασε!

απο τις 3 το μεσημερι με χρι τωρα βρεχει!

και οχι μονο τοπικα αλλα παντου!

μεχρι το Cosmos φτασαμε, αφου πρωτα περασαμε απο Τουμπα να παρουμε τυροπιτακια κουρου που μας εκανε η μανουλα!

 

ΜΑριλου καλο βολι!

 

καλα οσο για την πανα..... ΖΗΛΕΥΩ!!!!!!

εγω να δω ποτε θα κοψω τη βραδυνη του Σπυρου!

οταν αρχισουμε να φοραμε κοντα μπιτζαμακια θα γινει αλλα το βλεπω βουνο!

αφου βαριεται να σηκωθει αν και το νιωθει!

ή λεει τη δικιολογια που λεω εγω για να μην τον κοροϊδευει η Μαριαννα οταν εχουμε μεσημεριανο ατυχημα.....

οτι κοιμαται τοσο βαρια που δεν το καταλαβαινει!

 

Νανα εδω της Αναληψεως δεν ειναι αργια.

εχετε εκκλησια πολιουχο γι'αυτο εσεις;

οσο για τα ορια φυσικα και ειμαι υπερ!

και μαλιστα οχι απλα ορια.... ΣΥΝΟΡΑ!

 

Μαρντιο το δελτιο το δινουν απο το σχολειο για να το συμπληρωσουν οι γιατροι, αλλα τον ειπαν οτι δωσανε και στους παιδικους οπως και ετοιμα τα πιστοποιητικα γεννησεως ολων των παιδιων. τα ετοιμασε ο Δημος και τα εδωσε ήδη στα σχολεια της περιοχης.

θελει ακομα μια υπευθυνη δηλωση του γονεα για τον τοπο κατοικιας και μια για την ασφαλη προσελευση και αποχωρηση των παιδιων απο το σχολειο (οτι ειναι ευθυνη των γονεων)

 

εμεις θα ρωτησουμε αν μπορει να τα γραψουμε στο ολοημερο αλλα να τα παιρνουμε κατα τις 1:30-2παρα. να τρωνε εκει δηλαδη αλλα να μην κοιμουνται.

αν δε γινεται τοτε καλσσικο.... 12:15.... σνιφ.

παντως να κοιμουνται εκει με τιποτα!

γιατι εκτος απο το οτι θα ερχονται πισω μες την ενεργεια την ωρα που εμεις θα θελουμε να κοιμηθουμε, αλλα και μια μανα ειπε στον αντρα οτι εδω και ενα μηνα τα στρωματα μαλλον εχουν ψυλλους και κοριους!

ταχα απο κατι σακια αμμο που αγορασαν για την αυλη!

αλλο κουλο...

και γιατι να επιμενουν στην αμμο και να μη βαλουν ταρταν ή ψευτικο χορτο!!!!!

καθαρε λυσεις χωρις να θελουν συντηρηση!

 

παω να βγαλω το τσιζ κέικ απο το φουρνο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ειναι καλε το εμλα;;;;;;;

αναισθητικο;

τοσο πολυ ποναει το εμβολιο;

 

οντως ρε ΜΑρκερ..... ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟ !!!!!!!!!

 

Σωσω ποτε γυρνας Κρητη;

 

παω να πασαληψω τη μαρμελαδα στο τσιζ κεϊκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε βρε Vag δεν ειναι απαραιτητο να κοιμουνται για να τα παιρνεις πιο αργα αν τα βαλεις στο ολοημερο μπορουν να παιζουν η να παρακολουθουν τις δραστηριοτητες της δευτερης βαρδιας.δε νομιζω να κοιμαται μεσημερι η πλειοψηφια των 5χρονων.

Αν βεβαια εχεις δυνατοτητα να τα παιρνεις 13.30 ακομα καλυτερα.εδω τα ολοημερα που ρωτησα η 15.00 η 15.30 μπορεις να τα παρεις οχι οτι ωρα να ναι.

Σημερα μιλησα με τις διευθυντριες και των δυο δε θελουν τα χαρτια για προνηπια μονο ονοματα κρατησαν και στοιχεια μου για να ειδοποιησουν Σεπτεμβριο σε περιπτωση που δε καλυφθουν οι θεσεις απο τα νηπια.

Με το Σπυρο ξεβρακωσε τον καλε μη φοβασαι 5 χρονων παιδι πως καθεται να του βαλεις πανα;;;;

Θα βρεξει μια δυο τρεις θα το παρει αποφαση...πριν κοιμηθει τσισα στο γιογιο και τελος....υποστρωμματα και εισαι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πανα-βρακι ρε συ οχι ανοιχτη πανα...

και δε νομιζω να κολωσει να τα κανει στον υπνο του....

αφου αν και απο τα Χριστουγεννα μεχρι το Πασχα μεσημερι δε βραχηκε ουτε 1 φορα, μετα την ιωση του Πασχα βραχικε καπου 4 φορες!

 

τελικα προνηπια στο νηπιαγωγειο εχετε σαν πρωτη επιλογη;

εμεις αν δε δεχονται τελικα το 1:30, κλασσικο θα τα παμε...

θα ζοριστουμε λιγο, θα ερχεται και η μαμα μου....

αλλα μου φαινεται πολυ να ειναι ως τις 3:30....

 

το απογευμα ηρθανε για παιχνιδι τα διδυμα αγορια που ειναι συμμαθητες τους και τον Αυγουστο θα πανε με τη μαμα τους Αμερικη να ξανασμηξουν με τον μπαμπα τους....

μακαρι η 2η ευκαιρια που του δινουν και ολο αυτο που κανουν να ξεσηκωθουν να πανε παλι εκει θα πιασει τοπο και θα ειναι ευτυχισμενη οικογενεια...

χαμος εγινε... αλλα το καταευχαρηστηθηκαν...

την Κυριακη ειναι το παρτυ των γεννεθλιων σε ανοιχτο παιδοτοπο αλλα μολις ειδα οτι αλλαξαν τα προγνωστικα και θα βρεχει!

ελπιζω να ξαναλλαξουν και να πανε ολα καλα...

 

καλο σ/κ!!!

Μαριλου...... δωστου να καταλαβει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Βαγκ το αμερικάνικο τσιζ κέικ κάνεις που το ψήνεις; Είναι πολύ ωραίο αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ. Θέλω δοκιμασμένη συνταγή. Όποτε μπορέσεις δώσε! 

Μην απογοητεύεσαι καλέ με το κατούρημα.... οκ μεγάλο παιδάκι είναι αλλά το καθένα θέλει το χρόνο του. Και εγώ ζορίστηκα πολύ με τον Χριστόφορο για την βραδινή. Την έβγαλε 3,5 και από εκεί και πέρα για αρκετό καιρό αν δεν τον σήκωνα 2 ώρες μετά που πήγαινε για ύπνο, τις περισσότερες φορές τα έκανε πάνω του και δεν τον ενοχλούσαν κιόλας. Μετά μάλλον συνήθισε και στις 11:30 (που τέτοια ώρα τον πήγαινα) ξυπνούσε και πήγαινε μόνος του και ξαναγυρνούσε στο κρεβάτι του. Αργότερα σταμάτησε να ξυπνάει τόσο νωρίς και μπορούσε να συγκρατηθεί μέχρι τις 3-4 τα ξημερώματα που σηκωνόταν πάλι και πήγαινε. Τώρα λίγο καιρό δεν σηκώνετε καθόλου και πηγαίνει το πρωί που ξυπνάει. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά με το σμίξιμο της οικογένειας! Αλλά και ευλογημένος τόσο βαριά το πήρε και εξορίστηκε στην Αμερική; 

 

Ο μικρός τα πάει κάθε μέρα και καλύτερα! Κλείσαμε 1 εβδομάδα χωρίς πάνα!!!!!! Ενώ τον πήγαινα εγώ κάθε 1,5 ώρα τουαλέτα τώρα είναι σε φάση που τις περισσότερες φορές θα πάει μόνος του χωρίς καν να μου το πει! Δεν του φοράω σλιπάκι παρά μόνο άνετο σορτσάκι με λάστιχο στη μέση για να έχει γρηγορότερη πρόσβαση. Μόνο όταν θέλει κακά πιάνει το κωλιό του και έρχεται σε εμένα και το λέει. Μεσημέρι δεν φοράει πάνα από την 3η μέρα που την έβγαλε και η 1η βραδινή απόπειρα προχθές στέφθηκε με επιτυχία! Χθες όμως που ήταν σχεδόν νηστικός όλη μέρα και ξύπνησε το βράδυ στις 3 για γάλα (μέχρι τότε ήταν στεγνός) τον πήγα τουαλέτα και δεν ήθελε με τίποτα να κάνει τσίσα. Ήπιε το γάλα του και στις 5 ξύπνησε κλαίγοντας γιατί κατουρήθηκε... επόμενο ήταν. 300μλ προ ύπνου και άλλα 300μλ μέσα στη νύχτα πώς γίνεται χωρίς κατούρημα; Εδώ εγώ αν πιω νερό πριν κοιμηθώ, σίγουρα θα σηκωθώ 1 ίσως και 2 φορές για τουαλέτα. Σήμερα θα δω αν φάει. Αν είναι πάλι νηστικός θα του βάλω πάνα βρακί γιατί σίγουρα θα ξυπνήσει τη νύχτα. Αν φάει ικανοποιητικά δεν ξυπνάει το βράδυ οπότε θα τον βάλω χωρίς. Βιάζομαι λέει ο Γιώργος αλλά αφού δείχνει έτοιμος γιατί να μην το προσπαθήσω; Είδα και με τον μεγάλο! Ενώ έβγαλε την πρωινή 2 χρονών και 2 μηνών δεν έδωσα σημασία στην βραδινή και ζορίστηκα μετά. Η αλήθεια είναι βέβαια πως κάθε πρωί ήταν τίγκα...που να προσπαθήσω να την βγάλουμε; Και του έβαζα και 1 νούμερο μεγαλύτερο γιατί είχε και πολύ παραγωγή! 

 

Με το "άλλο" θέμα πάμε καλά!  [smilie=sex.gif] Το έχει πάρει πολύ προσωπικά ο άντρας που δεν πιάσαμε τον 1ο μήνα και έχει βαλθεί να με γκαστρώσει άρον άρον αυτό το μήνα! Παρόλο που αυτόν το καιρό δουλεύει 7:30 με 20:00 κάθε μέρα και κουράζεται πολύ, κάθε βράδυ ρίχνει τον οβολό του! χάχα! Ωραία περνάμε πάντως! Πιο πριν τέτοια εποχή με σκαψίματα-λιπάσματα-ψεκάσματα των χωραφιών δεν είχαμε και πολλά πάρε δώσε λόγω κούρασης. Τώρα Σ/Κ είναι οι πιο γόνιμες μέρες και Δευτέρα ωορρηξία! Αϊ να δούμε!

 

Για τα προνήπια του δημοσίου δεν έχουμε ελπίδες γιατί δεν υπάρχουν κενές θέσεις από τα νήπια. Επίσης σε αυτό που υπαγόμαστε τα παίρνεις ή 12:15 ή 16:00! Είναι πολύ νωρίς το 1ο και πολύ αργά το 2ο ωράριο. Εντελώς κουλό να μην αφήνουν να τα πάρουμε ενδιάμεσα.... δεν μου αρέσει. Περιμένω πάλι μέσω ΕΣΠΑ να δηλώσω και τους 2 σε ιδιωτικούς να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....ούτε απεργίες ούτε τίποτα και τα παίρνω μεταξύ 13:30 και 16:00 ότι ώρα θέλω!    

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σας

 

εγραψα και εχθες αλλα δεν προλαβα να το στειλω φανταστειτε

 

εχουμε ακετο τρεξιμο 

τι αν σας λεω

 

τα νεα σας μια χαρα διαβαζω

καλα η κορυφαια νομιζω ειναι η σεξοβομβα της ομαδας

πες του οτι καθε μερα κανει κακο

το σπερμα θελει να ωριμασει κιολας

μερα παρα μερα θελει και τις ημερες τις ωορηξιας μια μερα πριν μια μετα την ιδια μερα δυσκολο να πιασεις ουτως η αλλιως γιατι εχει να κατεβει το καημενο το ωαριιο ολοκληρη σαλπιγκα χαχα

 

το θεμα οριων τι να πω

δεν ξερω πραγματικα 

δεν νομιζω οτι οι ψυχολογοι εχουν πολλα παραπανω να μας πουν απο αυτα που ηδη ξερουμε

μαλλον για να το θεσω πιο σωστα

ολοι ξερουμε τι πρεπει να κανουμε απλως δεν τα τηρούμε

μια γνωμη βεβαιως πολυ θα ηθελα να την ακουσω - δεν εχει τυχει ουτε μια φορα να μιλησω με τετοιο γιατρο

 

ναι η εμλα ειναι τοπικο αναιστητικο 

αλλα το φαρμακο ποναει βρε νανα - στο τσιμπημα δεν πονανε ποτε τα παιδια τα δικα μου

μια φορα στα αγορια ειχα αδιασει μη σου πω μια εμλα στο καθενα αλλα τιποτα

μετα τη σταματησα 

 

πανα βραδυνη η ανηψια μου 8 χρονων δεν εχει βγαλει

εγω απο οτι εχω ψαξει λογω του θεματος της μπορει αν ειναι απο ψυχολογικο- κληρονομικο μεχρι και νευρολογικο προβλημα 

θελει ψαξιμο μετα απο καποια ηλικια - δεν θυμαμαι πια

εμας την εκοψαν πολυ νωρις και τη βραδυνη

 

τα νηπια που ρωτησαμε οπως λεει η μαριλου ή 12:30 ή 4:00 με την καμια νωριτερα

 

οσο για το φαι

θα διαφωνησω καθετως

εγω πιεζω υπερβολικα

δε πα να κλαινε - το φαι τους θα το φανε, βρε βαζω φωνη - πεταω παιχνιδια - θα κατσουν 2 ωρες εκει αλλα θα το φανε

και σιγα εαν το μετρησω λιγοτερο απο του αγγελο τους βαζω

 

οταν πανε δημοτικο θα τρωνε οτι βλακεια βρουνε - οσο μπορω θα τρωνε κανονικα

 

φωτο δεν εχω ακομα - δεν μας τις εχει ετοιμασει ο φωτογραφος

οταν μου τις δωσει θα σας τις βαλω να τις δειτε

εμεις δεν τραβιξαμε ουτε μια 

 

κατα τα αλα μια χαρα

σημερα ολη μερα εξω

ο αγγελος δε λεει να περπατησει μονος του με τιποτα

φοβαται πολυ - οχι οτι δεν μπορει αλλα φοβαται

ο κως δεν ανυσηχει αλλα εγω καιγομαι ρε γμτ

τα αγορια περπατησαν 11 μηνων και μου κακοφαινεται τωρα

και τα αλλα φαι δωστου και μια χαρα ειναι

αυγο δε θελει με τιποτα - το τρωει ομωςμε την φρουτοκρεμμα

αυριο κοινωνια και μετα πικνικ

 

η βαφτισημια δεν θα ερθει γιατι θα πανε να πλυνουν τα ρουχα στη θαλασσα - εγω στη λεκανη τα επλυνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααα αυτο το δελτιο που λετε εγω το εχω

μας το ειχαν δωσει στο μαιευτηριο  σαν μπλοκ αποδειξεων ειναι

αλλα υπαρχει και ιντερνετικα να το κατεβασετε 

εγω το βρηκα και το κατεβασα πολυ ευκολα μαζι με ολα τα χαρτια που χρειαζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α marker βαλε μου το link που βρηκες το δελτιο υγειας please εψαχνα πολυ τη Παρασκευη το ΑΔΥΜ ετσι λεγεται.Απο το νοσοκομειο οταν γεννηθηκαν μας εδωσαν το βιβλιαριο υγειας που σημειωνει ο παιδιατρος τα εμβολια εχει μεσα τις καμπυλες αναπτυξης δε λες αυτο ε;

Αν και πηγα τη Παρασκευη στα νηπιαγωγεια μου παν να μη παω απο τωρα τα δικαιολογητικα μονο ονομα δινεις και αν περισσεψουν θεσεις απο τα νηπια θα μας φωναξουν Σεπτεμβρη.

Μαριλου το εσπα σε πιανει; αφου ειναι για εργαζομενες μανουλες του ιδιωτικου τομεα.εμενα φετος δε με πιανει που εγινα δημοσιος υπαλληλος τρομαρα μου...

Ειναι πολλα τα λεφτα για 2 ιδιωτικο δε τα σηκωνει η τσεπη μας.

Τελικα για τη πανα δε πρεπει να μιλαω καθολου ουτε του παππα που λενε...οι δικες μου εκοψαν βραδυνη πρωινη ταυτοχρονα σε ενα μηνα χωρις ατυχηματα μετα.

Και γω ετσι Μαριλου με το σορτσακι χωρις βρακι τις ειχα το καλοκαιρι περσυ που θα γινοντουσαν τριων.

Εχω ακουςει ομως οτι ειναι πιο δυσκολο στα αγορακια να γινει συνειδηση.

Δε τις πιεζω πια για φαγητο εγω.απλα αν δε φανε το μεσημεριανο 16.00 που γυρναμε θα το δωσω στις 19.00 που θα χουν πεινασει.οταν ηταν μικροτερα στεναχωριομουν και φωναζα αλλα καταλαβα οτι δεν ειχαν και αδικο οι παλιοι που λεγανε αστο κι αμα πεινασει θα φαει....το θεμα ειναι να μην δινεις υποκαταστατα του στυλ α αφου δεν εφαγε μωρε ας φαει τη γκοφρετα η το γιαουρτακι η το μηλο γιατι αμα τσιμπολογαει ηρθε η νυχτα εγκωσε...λογικο να μη τρωει φαγητο πια.

Μαριλου ζηλευω ειλικρινα και καλοπροαιρετα τα κεφια σας για σεξ!!! Με τιποτα ομως....με τιποτα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑρκερ μη με λες για 8 χρ με βραδυνη πανα..... πολυ το φοβαμαι ρε συ...

οπως λεει και η ΜΑριλου τιγκα σχεδον καθε βραδυ...

δηλαδη δεν κανει μονο μια φορα...

αλλα δειχνει να τον πειραζει και αυτον και μερικες φορες τη βγαζει μονος το πρωι και την πεταει στα σκουπιδια για να μη δω οτι τη γεμισε...

 

Μαριλου γραφε τσιζ κεικ...

2 μεγαλα και ενα μικρο πακετο φιλαδελφια

1 πακετο 250γρ μπισκοτα νταϊατζεστιβ

2 κουταλιες βιταμ που το λιωνεις

2 βανιλιες

4 αυγα

1 κουπα ζαχαρη

2 κουταλιες σουπας κορν φλαουερ

 

στο μουλτι τα μπισκοτα και μετα τα αδειαζω στη φορμα με το ελασμα. εκει ριχνω το λιωμενο βιταμ και τα ανακατευω καλα να μην κανει σβολους. μετα κοβω ενα κομματι ζελατινα καρπουζιων το βαζω απο πανω και με το χερι μου παταω καλα καλα για να γινει η βαση.

στο μιξερ.... αυγα.... ζαχαρη.... βανιλιες... φιλαδελφια.... κορν φλαουερ

τα ριχνω πανω απο τη βαση και μεσα σε προθερμασμενο φουρνο για 30-35΄ περιπου στους 180ο.

μετα το βγαζεις αμεσως γιατι μπορει να σκασει απο πανω... οχι οτι ειναι κακο....

το αφηνω λιιιγο να κρυωσει και ριχνω απο πανω τη μαρμελαδα, εμεναμ'αρεσει με φραουλα ή βυσσινο.... 

μια φορα διαφωνουσαμε με τον αντρα και το εκανα μισο μισο!

στο ψυγειο οταν κρυωσει και μετα απο μερικες ωρες ή την αλλη μερα..... μιαμ!

 

οχι να το παινευτω αλλα και η κοπελα που ηρθε χθες και ετρωγε τσιζ κεικ στα τσιζ κεικ φακτορις της αμερικης την αρεσε πολυ και την εβαλα και 2 κομματια για το σπιτι....

εγω τη βρηκα απο τις συνταγες της παρεας και εψαχνα καποια που να ψηνεται γιατι δεν ηθελα να ειναι ωμα τα αυγα.

 

0-0 το φιλικο με Πορτογαλια....

καλα απο το euro2004 δεν μπορουν να μας κερδισουν!

και κλαααααμμμμμαααααα οι πορτογαλοι ρε παιδακι μου!

αντε να δουμε τι θα κανουν Βραζιλια τα καμαρια!

 

ευτυχως αυριο διορθωθηκε η προγνωση και θα εχει καλο καιρο για το παρτυ!

καλα... συνηδειτοποιησα οτι με τις εκλογες, εχω να παρω ρεπο.... 3 βδομαδες νομιζω....

α! πηρα ενα για να κανω μαλλι... ακυρο...

 

παω να τσιμπισω τσιζ κέικ....

μην παει χαραμι και μπαγιατεψει.... δεν κανει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαγκ ευχαριστω για την συνταγη!φαινεται πολυ νοστιμο!

εγω μεχρι τωρα εκανα αυτο που δεν ψηνεται αλλα η κρεμα εχει μονο φιλαδελφια κ ζαχαρουχο γαλα,τιποτα αλλο.

η παιδιατρος μας ειπε πως αν μεχρι τα 5 δεν εχει βγει η πανα ειναι πλεον προβλημα αλλα υπαρχει θεραπεια. Στο νοσοκομειο απευθυνεσαι.

μαρκερ αν πιεσω να φανε με κλαμα θα καταφερω μονο να κανουν εμετο.αυτο που λεει η μαρντιο κανω.

βρε θα περπατησει κ το μικρο απλα θελει το χρονο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marker ειχες δικιο για το δελτιο υγειας για το σχολειο.μολις ειπες μπλοκ αποδειξεων στροφαρα οτι κατι τετοιο υπαρχει στο βιβλιαριο υγειας που μας εδωσαν στο νοσοκομειο και το βρηκα αυτο θα εννοουν.

Και γω το τζηζ κεηκ αψητο το ξερω χωρις αυγα.

Το κακο αμα φτιαχνεις γλυκα σπιτι ειναι οτι καποιος πρεπει να τα φαει....

Εγω στα παιδια δε πολυδινω εμεις δε κανει να τρωμε που παχαινουν επισκεψεις να κερασω δεν εχω....και κεηκ που κανω το μισο κραταω το αλλο το παω δουλεια να τρωνε εκει.

Αμα μου κολλησει να φαω γλυκο προτιμω να παω να παρω ενα κομματι και τελος.

Εχει μια ζεστη...σα κοτοπουλο νιωθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
    • Δυστηχως πάλι δεν βλέπω κάτι ελπίζω όμως να είναι νωρίς και να σου δείξει αργότερα έτσι και αλλιώς ακόμα δεν είσαι σε καθυστέρηση όποτε περίμενε λιιιγο ακόμα  δεν ξέρω μετά από πόση ώρα βγαίνει η εξατμίσεις μην σου πω ψέμματα απλά ξέρω ότι βγάζουν  εγω 2 φορές τα πήρα αυτά τα τεστ με τον σταυρο αλλά τα έκανα με καθυστέρηση και ήξερα ότι θα βγουν θετικά γιατί είχα κάνει άλλο τεστ πιο μπροστά 
    • Μακάρι να είναι όλα καλά για όλες μας και να φτάσουμε στην γραμμή του τερματισμού με υγιέστατα μπεμπακια ♥️♥️🙏🙏🌈🌈  @Θέτις Κ. Θα το δω κορίτσι μου οπωσδήποτε το βίντεο. Η μικρούλα μου περνάει άγχος αποχωρισμού και δεν κάθεται ούτε ένα λεπτό χωρίς αγκαλιά, συν τα δοντακια που βγάζει και έχει πολύ κλάμα τις νύχτες και ανησυχία τη μερα. Για αυτό αναφέρω ότι έχουμε γονατίσει, θα με ακούσει κανένας άνθρωπος και θα πει καλά αυτή με ένα μωρό κάνει έτσι, μετά με τα δύο τι θα κάνει;; 😂😂  Χτες το βράδυ για αρκετές ώρες με έπιασε έντονη ζαλάδα, λες και μετά το μήνυμα μου εδώ το μωράκι αποφάσισε να με καθησυχάσει 🤗🤗♥️♥️ Και μιας και τα λέμε όλα εδώ, βρε κορίτσια δεν με πειραξε τόσο που τα πεθερικά μου ήταν εντελώς απόμακροι με τη μπέμπα και δεν είχα καμία απολύτως βοήθεια 1 εβδομάδα που ήμασταν σπίτι τους. Πληγώθηκα πολύ όμως γιατί ένιωσα ότι αντί να χαρούν με την εγκυμοσύνη μου, προβληματίστηκαν. Ούτε μια ευχή δεν μου έδωσαν, τίποτα. Σε μια συζήτηση με τον άντρα μου ο πατέρας του του ανέφερε το οικονομικό, και ότι έγινε πολύ σύντομα η δεύτερη εγκυμοσύνη και κάτι τέτοια. Λες και ζητήσαμε λεφτά από εκείνους για να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Και ο λόγος που στεναχωρήθηκα τόσο είναι γιατί ενώ ξέρουν τι έχω περάσει με τις αποβολές, αντί να πουν Παναγία μου να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί αυτό το μωράκι, έκαναν σαν να μην το άκουσαν ποτέ. Και προβληματίστηκαν κιόλας. Νιώθω ότι όλο αυτό είναι κακή ενέργεια προς το μωράκι μου και πονάει η ψυχή μου... 😔😔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...