Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΑ 2009 Νο 41: Φθινοπώριασε...κάθε κατεργάρης στο πάγκο του...


Recommended Posts

Σωσω κάποτε είχε πάρει το μάτι μου μια δημοσίευση σου που ζητούσες να σου προτείνουν blog με κατασκευές και ασχολίες για νήπια.Μήπως την έχεις πρόχειρη εκείνη την ανάρτηση ή θυμάσαι τα site να μου τα γράψεις.Θέλω βασικά φύλλα δραστηριοτήτων με διάφορες "ασκησούλες" πχ ενώνω τελείες ή βάζω ποιο ζώο τρώει τι για να τα τυπώσω να κάνουμε με τα κορίτσια.Αγόρασα 3 βιβλία με τέτοια από public αλλά δε συμφέρει.Είχαν 8,5€ το ένα και ήδη τα έχουμε γεμίσει.Και έλεγα καλύτερα είναι να τους εκτυπώνω και να τα συράπτω.Κάπου στο 2011 πρέπει να το χες ρωτήσει.Το βρήκα μια φορά αλλά μετά το χασα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 945
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νανά σήμερα πήγαμε να φάμε πρωινό έξω σε ένα καφέ και μας πλησίασε ένα αγοράκι συνομίληκο από Κύπρο ήρθαν με κρουαζιερόπλοιο εδώ μονοήμερη.Τον λέγαν Δωρόθεο...Μόλις μου το πε θυμήθηκα τον Ανθιμούλη...του μοιαζε κιόλας..Κατευθείαν αγκαλιές τις δικές μου άρχισε και τα Κυπριακά τα ωραία να τα λαλεί...κούκλος ήταν!"Ηρταμεν με τη βάρκα που τη Λεμεσόν"χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ τι κανει ο μικρουλης;;

εσυ; κατακοκκινα μαλλια;;;; και το λες ετσι χωρις να μας δειξεις φωτο;;;; τσ τσ τσ....

καλη ιδεα παντως οι διπλες βαφτησεις... κυριως αν εχουν και κοινους καλεσμενους!

να δειτε που σε λιγο θα κανουν και διπλους γαμους...

Νανα ωραια που τον πηγες θεατρο... και εγω ειχα βρει προσφορα σε ενα σάιτ 5Ετο ατομο αντι 10 για την Παναγια των Παρισιων στο θεατρο της ΧΑΝΘ αλλα το αμελησαμε... ειναι και δυσκολο να πετυχουμε Κυριακη να μη δουλευουμε και οι δυο και μονη δεν τα παω... αν θελει καποιο τουαλετα;;; θα πρεπει να ερθει και το αλλο και να φορτωθω και τα πραγματα μη μας κλεψουν...

Μαρντιο και εδω καλοκαιρινο σ/κ ηταν... φανταζομαι κατω...

ξαναθυμησε μου να βρω ευκαιρια να σε στειλω κε μειλ τα βιβλιαρακια που ειχε βγαλει το λιντλ και τα σκαναρα για να μπορω να τα εκτυπωνω. να μη χαλασω με μιας το βιβλιο. τα εχω στον η/υ που ειναι συνδεδεμενος με την τβ και τωρα βλεπουμε....

Σωσω ευγε για τη δεντροφυτευση! περασε και η Θουλη για τα αυγα αλλα ημουν πανω και εφτιαχνα τις ντουλαπες και δεν την προλαβα.... ακουσα το Χρηστο να τους χαιρεταει... μεχρι να κατεβω ειχαν φυγει...

καλα σε μια βδομαδα ειναι και τα δικα μας γενεθλια και ακομα δε σκεφτηκα τιποτα...

λεω να τα κανουμε σπιτι το Σαββατο 19, με συγγενεις και τα διπλανα και στο σχολειο ανημερα την Τριτη 22...

το θεμα ειναι ο πεθερος μου... σιγουρα δεν κανει να ερθει στο σπιτι με κοσμο... σκεφτηκα αλλα ακομα δεν το ειπα στον αντρα, να τον φερει νωριτερα, ισα να βγουν φωτο με τα παιδια και την τουρτα και μετα να τους γυρισει και να παει να φερει τη μαμα μου με τη νονα μου αν θελει...

νομιζω θα του κανει καλο... θα στεναχωρεθει αν δεν ειναι νομιζω...

ειπα τη μαμα μου να κανει σπανακοπρασοπιτα και κουρουτυροπιτακια... να κανω και εγω καμια ταρτα με τυρια και κοτα ή καμια πιτσα ή οτι βρω αλλο... και μια χαρα....

και οτι περισσεψει... στο τμημα να κερασουμε και τους συναδελφους ο αντρας θα ειναι νυχτα νυχτα εκεινο το σ/κ. θα παρει ολιγοωρη μπας και καθυστερισει αλλα θα τους ανταμοιψει!

πρεπει ομως να παμε να κλεισουμε και τουρτες... εκει που παμε καθε χρονο... 20Ε καθε δικιλη τουρτα μαζι με το σχεδιο πανω...

πρεπει να παω και τζαμπο να δω τι θα δωσω για δωρακια... και εγω δε θελω να δινω καραμελες και γλυφιντζουρια... αλλα ειναι παλι 2 ταξεις... επι 20 παιδακια.... 40 το συνολο! σιγουρα πρεπει να βρω κατι που να κανει κατω απο μισο ευρω το ενα....

προς το παρον απο υγεια, Δοξα τω Θεο, καλα!!!

αν και με τρομαξε ο Σπυρος γιατι δεν τον επαιρνε υπνος και με λεει... ποναει η κοιλιτσα! ωωωχχχ...

τον παιρνω αγκαλια στο κρεβατι του και κρατουσα και το μπολ.... αλλα αμεσως εριξε 2 ρεψιματα που μυριζαν καραμελες!!!! πριν το γαλα, κλασσικα ο αντρουλης μου τον εδωσε ζελεδακια!!!! αδικο εχω που φωναζω;;;;

ευτυχως του περασε ειπε η κοιλια και κοιμηθηκε..

αντε να δουμε....

καλο βραδυ και καλη βδομαδα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια....

Vag πολύ θα ήθελα να μου περάσεις αυτά που έχεις.Επίσης το club house του micky μας αρέσει πολύ (ξεπεράσαμε τα ζουζούνια) και μαθαίνουν και πολλά από εκεί.Εχω καμιά 10αριά επεισόδεια και τώρα ξεκίνησα παίρνω τον επενδυτή την εφημερίδα έχει 3 επεισόδεια κάθε Κυριακη.Αν ξέρετε πως κατεβαίνουν από you tube να τα γράψω σε flashaki όσα δεν έχουμε ευπρόσδεκτη η πληροφορία σας!

Μαρκερ μεγεια το κοκκινο μαλλι ξέχασα να σχολιάσω χθες....Ωραίες οι δυναμικές αλλαγές....Στείλε φωτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

καλύτερο το βράδυ μας.

ξύπνησε 4- 5 φορές.

σήμερα ξεκινάμε και ζωγραφική με την καλή μας!

βαγκ, πολλή καλή η σκέψη με τον πεθερό.

θα χαρεί.

μαρντ, δεν είναι τέλεια τα μικρά που μιλάνε κυπριακά;

χαχαχα!

έχασα ακόμη ένα κιλό.

έφτασα στα 61.

1 κιλό λιγότερο από όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη.

κι ακόμη δεν ήρθε η περίοδος.

σήμερα φόρεσα το αγαπημένο μου τζην και νιώθω πολλή περίφανη που μπήκα νέσα!!!

χαχαχα!

κι εγώ θέλω να δω κόκκινο μαλλί μάρκερ!!!

σήμερα θα ξαναφτιάξουμε μπουγάτσα

χθες ετοιμάσαμε τον κιμά και καθάρισα τα κρεμμύδια.

ακόμη βρωμάν τα χέρια μου... χαχαχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera

ο μπεμπουλης περδικι

να δειτε που θα ειναι δοντια

δεν τρωει ομως- θελει να θηλασει

τσαντιζεται κλαιει οταν τον ταιζω και εαν δεν τον θηλασω δεν σταματαει - προβλημα

σωσω μπραβο για τα φυτευματα

θα σε δουμε στο σκαι δλδ;

εκανα τα μπισκοτα

εντυπωσεις

αρχικα ειναι καταπληκτικα πραγματικα -πολυ κριτσανιαστα - θα τα φτιαχνω σιγουρα και θα κανω δοκιμαστικο στις γιορτες των αγοριων για να τα φτιαξω και στη βαφτιση και εγω

1ον -μου πηρε τουλαχιστον αλλα 100γρ αλευρι ρε συ - το βουτυρο δεν απορροφηθηκε - εμοιαζε με το ζυμαρι για τα μελομακαρονα -δεν νομιζω να μπορουσα να το ανοιξω φυλλο

2ον - την επομενη θα βαλω λιγη ζαχαριτσα παραπανω

μαρντ οχι καλε μην τα αγοραζεται

κατεβασε τον youtube downloader

και απο κει και περα ειναι πανευκολα τα πραγματα κατεβαινουν τσακ μπαμ

αυτο που θα βαφτισουμε ειναι το ξαδερφακι μας οποτε ναι εχουμε αρκετους κοινους γνωστους

οπως παει βεβαια θα μας βγει πιο ακρινη η βαφτιση οπως τα υπολογιζω γιατι τραπεζι εμεις δεν θα καναμε καθολου - τα παιδια ομως θελουν

θα κανμε παρτυ του μπεμπη στο σπιτι μετα

ετσι και τραπεζι θα κανουμε και παρτυ θα κανουμε

μπομπο εγω εχω παραγγειλει ηδη

εχω ενα θεμα με τις παιδικες που τις εχω κανει ονομαστικες τωρα και αυτοι θα εχουν μπολικα παιδακια ακομα

και τι να κανω με αυτο;να φτιαξω και αλλες για τα αλλα παιδακια ή ο καθενας στα δικα του;

και εαν ητησει ή ζηλεψει κανε πο τα αλλα τι θα του πω οχι μην παρεις;

ελα ομως που ειναι ζωγραφισμενες;

τι να πω θα το συζητησουμε

και εμας μας εχουν φερει στο αμην απειρες φορες τα παιδια

στον κοσμο ευτυχως αντε 1-2 φορες να εχει τυχει να δωσω καμια στον ποπο - σαν παιδακια ευτυχως εχουν πολυ εγωισμο και δεν θελουν να ντροπιαζονται μπροστα σε ξενπυνς οποτε μας ακουνε

παλι δωρακια βρε βαγκ στον σχολειο; πωπω εικονισμα θα σας κανουν τα αλλα παιδακια χαχαχα

μακαρι αν μην ειναι τιποτα του Σπυρετου

ναι θα βαλω αν και πιστευω θα φαινονται σκουρα γιατι στο φως κποιες φορες εμενα μου μοιαζουν μοβ χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaλημερα κ απο μας..

αχ ρε βαγκ..να ημασταν κοντα κ να σου εκανα δωρακια..αληθεια..εγω θα κανω στα γενεθλια της μαρθας αυτα...

οχι τοσο ομορφα γιατι εχω βαλει τα να ζωγραφισει αυτη..οποτε εχει μουτζουρες..και θα το γεμισω καραμελες κ τετοια..

26 eco pages : Ένα σερβίτσιο -ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

και στα γενεθλια της μαρθας θα κανω ποροτφολακια απο κουτια γαλακτος..μου βγηκε η πιστη..εκανα προχτες τα τελευταια..

puppeta's blogspot: ΑΠΟ ΧΑΡΤΙΝΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ....ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ 1 ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ!

τελικα ειναι μπελαλιδικες...

αληθεια..οχι κοψε οχι κολλησε..και θελω καμαι 12αρια απο δαυτες..εμσα θα βαλω της χαλοου κιτιυ το κοκαλακι και 1 βραχιολακι που θα μου φτιαξει 1 φιλη..

γεματο το προρτοφολι..

παντα ευνοημενα τα κοριτσακια..χαχ..

τα αγορια θα τα κανω αυτο που θα εχω στη βαφτιση για τα αγορακια..

τσοχινη θηκη δικια μου και μεσα κηρομπογιες..

θα σας βαλω φωτο οταν ερθουν τα γενεθλια της μεγαλης..

η μπουμπου ανυσηχη ολη τη νυχτα..

δε ξερω τι..μυξες..

δε ξερω..πολυ γκρινια κ απ χθες..κ μη πειτε δοντια..δε φαινεται τιποτα στον οριζοντα!!

καλα το σκεφτηκες με το πεθερο βαγκ..

τωρα κατι αλλο..

εκανα το προσκλητηριο..και μου λεειη μαριλου..καλα 12 η βαφτιση της θουλης;;λεω ναι!!

και λεει καλα ο παπας μηπως τα διαβαζει παραλληλα τα μυστηρια και γινουν ολα 11;;

ξερετε κατι τετοιο;;

το λεω γιατι οι φιλες της θουλης μη χασουν τη βαφτιση..

και θα πρεπει να ρωτησει τον παπα της ενοριας!

ξερετε τι γινεται οτνα βαφτιζονται....2;;

της ελενης σκ τα ελεγε παραλληλα!

αλλα ηταν αδερφια.

αρα κ σεις μαρκερ ξαδερφια θα βαφτισεται μαζι,ε;;

σουπερ!

ποτε ειπαμε;;

νανα μπραβο για τα κιλα..εγω πρεπει να χασω 3!!

γιατι τα 3 ευκολα γινονται 13!

και εχουμε κ ταξιδι..αλλα πολυ συσκολα να το ραψω!

καλη βδομαδα.

μαρακι,χρυσουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαγκ, εγώ αγόρασα κάτι μολυβάκια με σβηστρούλες, 29 σεντ τα 2.

μια χαρά ήταν.

αρέσανε στα παιδάκια.

μάρκερ, βάλε να δούμε τις μπομπονιέρες σας...

πρέπει να είναι τέλειες!!!

η μπομπονιέρα πρέπει να είναι κοινή.

διαφορετικά θα πρέπει να κάνετε διπλό αριθμό και για τις 2 βαφτίσεις...

σίγουρα θα ζητήσουν τα παιδάκια.

σωσώ δεν την ξέρω αυτή τη λεπτομέρεια.

έπρεπε να είχατε ρωτήσει.

τέλεια τα ποτηράκια.

να τα έχουν στα κουζινικά τους.

αυτό πάλι με τα αγόρια που δεν ξέρεις τι δώρο να τα κάνεις είναι πολύ σπαστικό...

τα κορίτσια έχουν χίλιες επιλογές και τα αγόρια τίποτα...

μάρκερ ο δικός μου δεν ξέρει να ανοίγει το στόμα του στο φαγητό.

πρέπει να τον κάνεις να γελάσει για να πετύχεις τη γλώσσα κάτω και να χώσεις το κουτάλι.

το σκ που είμαστε μαζί, θέλει μόνο να θηλάζει.

νευρίαζε όταν προσπαθούσα να τον ταΐσω.

ε κι εγώ τον θήλαζα...

πόση ώρα να τον παιδεύω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω και μας δίδυμα μια φορά διάβασε τα λόγια της βάπτισης απλά έλεγε και τα 2 ονόματα,πρώτη βαπτιζεται η δουλη του Θεού Χρυσάνθη μετά η δούλη του Θεού Δήμητρα.Λογικά έτσι θα το κάνει και σας,τι σημασία έχει που δεν είναι αδέρφια.

Στο προσκλητήριο γράφει πχ 11 η δική σας βάπτιση και 12 της αδερφής σου;2 μυστήρια ξεχωριστά θα είναι απλά την ίδια μέρα στο ίδιο μέρος με τον ίδιο παπά;

Νανά μπράβο για τα κιλά πες και σε μας το μυστικό...αν και γω έχω θέμα με την περίοδο και είμαι πολύ πρησμένη.Περιμένω από 13 Αυγούστου φαντάσου.Αλλά δε το ράβω,τρωω και τα βραδυνά μου,και τις λιχουδιές μου το ομολογώ....

Καλή αρχή στη ζωγραφική!

Εμένα που έχουν γιορτή την άλλη βδομάδα δίνουν δωράκια στο σχολείο ή μόνο στα γενέθλια δίνουν;Αν και έλεγα να φτιάξω κάτι σε πιτοειδές να το δώσουν για πρωινό ή δε πάει;Η γιορτή θέλει γλυκό;

Στο σπίτι δε νομίζω να κάνουμε κάτι....ακόμα προχθες ήταν τα γενέθλια μας...πάλι ξανά τόσοι καλεσμένοι...

Συνήθως ήμασταν Αθήνα τέτοιες μέρες γιατί είναι Δημήτρης και ο πεθερός αλλά φέτος και άδεια δε δικαιούμαι ακόμα αν δε περάσει δίμηνο και πολύ ακριβά τα εισιτήρια.Οπότε οικογενειακά σπίτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαγκ..για πες ταβερνες..ποια εχεις πει με παιδοτοπο;;

πες αλλα μαγαζια κ θα βρω τα τηλ..

εστω κ χωρις παιδοτοπο.μου ειπε η θουλη μια που λεει με 11 ευρω οσο φας..στη τουμπα..δε ξερω ονομα!!

αλλα τι σημαινει οσο φας κ οσο πιεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα χαχα

ταΐζω μπεμπουα

κοριτσάκι είναι το βαφτιστήρι

πολύ ωραία σώσω η ιδέα με το σερβιτσιο

μερντ εγώ δεν θα πήγαινα δωράκια στο σχολείο με την καμία ομως.

νανα μια απο τα ίδια π δικος μαε

και εγώ τον θήλαζψ

βαριεμαι να τον παιδευω

η πεθερά φρίκαρε σημερα

πήγα τα αγόρια μουσική

τους αρεσε πολυ

οπότε τάισε η πεθερά

της έκανε εμμετο . Δεν άνοιγε στόμα

αυροοια τον ςζει πλο το πρωί που θα πάω στη δουλεια αγχώθηκε χαχαχα

αντε καληνυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσω και εγω ξερω οτι μονο τα αδερφια βαφτηζονται μαζι... εμας ηταν 2 παπαδες ο ενας ελεγε τις προσευχες και ο αλλος συμπληρωνε και το αλλο ονομα. στην Κρητη ισως εχουν αλλα εθιμα που ξερει η ΜΑριλου.

οσο για ταβερνες, με παιδοτοπο μεσα δεν ξερω καμια. απεναντυ παιδικη χαρα εχει μια, ΑΛΣΟΣ, ΔΑΣΟΣ.... δε θυμαμαι. ειναι στο δρομο που κατεβαινει στο φαναρι της βονταφον στο γυμανσιο Μαλακοπης.

η ΑΜΠΕΛΟΣ ειναι στα Κωνσταντινουπολιτικα στο δρομο που ανεβαινει το 14 να παει στο τερμα. ανετο παρκιγκ.

το ΧΩΡΙΟ ειναι απεναντυ απο την Αγια Βαρβαρα αλλα ειναι για λιγα ατομα.

αυτες ειναι που εχω φαει σε βαφτηση ή μνημοσυνο...

α! και αυτη που ειναι ακριβως πανω στο τουνελ της Τουμπας... εχει και παιδικη χαρα στην αυλη. πιο καλο περιβαλον και αρα πιο ακρηβη.

Νανα μπραβο για τα κιλα! και με τοσα που σε ταϊζει ο μπαμπας σου πως τα καταφερνεις;;;;; μπουγατσα τυρι-κιμα.... μιαμ!

Μαρκερ αντε να γινετε ολοι καλα... αν και ο χειμωνας ειναι μεγαλος....

γμτ...

και η Μαριαννα μπουκωσε... να δω ποτε θα αρχισει και ο Σπυρος... τουλαχοστο να ειναι καλα στα γενεθλια τους.

Σαββατο μεσημερι ειμαστε καλεσμενοι σε μπαρμπκιου παρτυ γενεθλιων της κορης του συναδελφου που ειχαμε παει διακοπες..... στο ισογειο τους και στην αυλη αν ο καιρος ειναι οκ.

Σαββατο απογευμα θα κανουν τα γενεθλια τα διπλανα διδυμα γιατι ειπαν στους γονεις ή παρτυ, ή κινητα τηλ για δωρο!!!!! χελόου!!!! και πανε 3η δημοτικου!!!!!

αρα μαλλον τη δικη μας τουρτα θα την κοψουμε Κυριακη απογευμα...

ειπα και στην αδελφη του αντρα αυτο που σκεφτηκα για τον πεθερο... αλλα δεν την αρεσε. να μην παει πουθενα, μην κολησει τιποτα και αν θελει φωτο ας βγει τα Χριστουγεννα! ετσι ειπε... δε μου αρεσε το υφος της βεβαια και γενικα δε μου αρεσε μερικες φορες που ενω ο ανθρωπος εκανε τα παντα ολα, του μιλουσαν αποτομα σα να ηταν παιδι...

αλλα μπαμπας τους ειναι... αν δεν τους νιαζει η ψυχολογια του που ειναι ολο μεσα στο σπιτι ενω ειχε μαθει αλλιως.... στο κατω κατω δεν ειπα να ειμαστε αρρωστοι και αν ερθει...

Μαρντιο θα σε στειλω αυτα που σε ειπα. τα βρηκα το πρωι και στο στικακι μου!

αντε ναδω τι νυχτα θα περασω με το μπουκωμα της Μαριαννας....

ειναι και αυτη η μουχλα ολη μερα εξω... πως να μην αρρωστησεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια....

Vag σε ευχαριστώ πολύ για αυτά που έστειλες.Τα είδα...αυτά με τα γραμματάκια δεν είναι ακόμα για μας,αλλά μόλις βρω ευκαιρία θα τα τυπώσω να τα χω για του χρόνου.

Είναι βρε παιδί μου ο καιρός πως να μην κρυώσουν,μια ζέστη μια ψύχρα,υγρασία πολύ.Περαστικά σας...

Με το καλό το πάρτυ σας!

Μαρκερ τελικά λέω να κεράσω μπάρες δημητριακών και χυμουδάκια.Πάει ξεπάει νομίζω συνδυάζει και γλυκό και πρωινό!Καλά τους είναι.χα χα

Ετσι η πεθερά ε;Είδε τα ζόρια με το μπέμπη...Και η μάνα μου έτσι κάνει.Τη μια γκρινιάζει που δεν της τις αφήνω και όταν τις αφήσω κάτι θα βρει να σχολιάσει για τη συμπεριφορά τους..Σα να μη τα πέρασε με μας...σα να μεγάλωσε αγιόπαιδα εκείνη!χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

τι κάνουν τα κορίτσια μου;

εγώ κοιμήθηκα σερί από τις 11:30 ως τις 6 παρά!!!

σούπερ!!!

χαχαχα!!!

πόσο το ευχαριστήθηκα.

δεν ξύπνησε το καλό μου.

ξεμπούκωσε και κοιμήθηκε το μωρό μου.

το πρωί τον πήγε ο π στο κέντρο υγείας για εμβόλιο.

ο α έπρεπε να πάει κάτι παραδοσιακό της Κύπρου στο σχολείου.

του έδωσα κουκούλια από μεταξοσκόληκα και του τύπωσα φωτογραφίες από πίνακες φτιαγμέονους από κουκούλια.

είμαι σίγουρη ότι θα εντυπωσιαστούν τα παιδάκια...

χθες πήγαμε και ζωγραφική.

του άρεσε.

αν και δεν έγινε κανονικό μάθημα μιας και τα μισά παιδάκια κλαίγανε.

το ένα δε... γκάριζε... η μαμά του ένιωσε πολύ άσχημα...

εν τω ματαξύ, μείνανε 2- 3 μαμάδες και το θεωρώ πολύ λάθος.

ή όλες να μείνουν ή να φύγουν.

γιατί δεν ξέρεις πώς θα το πάρει το παιδάκι που έφυγε η δική του μαμά...

ο δικός μου με χιαρέτισε, μου έστειλε φιλάκια και έμεινε στην τάξη.

δεν έκλαψε καθόλου και ήταν πολύ περήφανος!!!

χαχαχα!

κι εγώ το ίδιο...

παρόλο που είναι πολύ ντροπαλός, ήταν κύριος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα..τελικα ψαχνουμε ταβερνα με παιδοτοπο στηθεσ νικη..

θα ειαι 6-7 παιδια..

βαγκ εχεις κανενα κατα νου;;

ρωτα αν μπορεις...

κανω κορνε..και κανω και βουτυρο απο κρεμα γαλακτος..απιστςευτο;;

σε 15 λεπτα!!

αν βγει καλο θα το βαλω στο μπλογκ..

κ η μπουμπου μυξες..αρκετες..

το σαββ εχω σεμιναριο να δειξω πωβε γινεται το απορυπαντικο,μαλακτικο κ μωρομαντηλα..κα ιτα εσοδα θα πανε στο κοινωνικο ιατρειο!1

σουπερ!

μπραβο ρε νανα που κοιμηθηκες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε!!!! τι εγινε;;; που ειστε ολες;;;

και δεν ειναι και σ/κ.....

απαπα...

Σωσω ρε συ δεν παιζεσαι! και σεμιναρια;;;;

μπραβο ρε κοπελια... σου βγαζω το καπελο!

το θεμα ειναι να θυμηθω γι ανα ρωτησω....

αν θυμηθεις εσυ το πρωι κανε 1 αναπαντητη να σε θυμηθω και να παρω μπρος....

Νανα!! ισιωσες το κορμακι σου;;; κοιμηθηκες!!!

αντε μακαρι να εστρωσε ο μικρος και να ξεκουραστεις...

οσο για τη ζωγραφικη εχεις δικιο για το οτι πρεπει να ειναι μονα τους μεσα.

και στη γυμανστηκη που παμε ηταν καθετη η δασκαλα απο την πρωτη μερα!

και ποτε καμια δε ζητησε να μπει. ουτε παιδι γκρινιαξε.

Μαρντιο χαιρομαι που σε αρεσαν.

ηταν λιγο πριξιμο οταν επρεπε να σκαναρω τα βιβλια,αλλα νομιζω θα τα χρειαστουμε...

ηδη τα εχω δωσει και σε συναδελφισσες.

και επειδη εχω καιρο να σας ενημερωσω αθλητικως....

κερδισαμε (πως μπορεσαμε...) το Λιχτενστάιν....

και την Παρασκευη ειχαμε κερδισει τη Σλοβακια αλλα μονο με δικο τους αυτογκολ!

ουτε γκολ δε μπορεσαμε να βαλουμε.....

τωρα παμε σε αγωνες μπαραζ με τις αλλες ομαδες που βγηκαν 2ες στους ομιλους τους...

αντε να δουμε αν παμε Μουντιαλ....

αυτα για να μαθετε κατι να πειτε και στους αντρες σας και να παθουν πλακα! χιχι!

εμεις πηγαμε γυμναστηκη, μετα πηγαμε να παραγγειλουμε τουρτες...

9Ε το κιλο τις εχει φετος, αλλα μας εκανε τιμη με 8Ε μιας και θα παρουμε παλι 3 δικιλες.

καθε τουρτα 16+4Εη ζωγραφια με ζαχαροπαστα=20Ε

για το σχολειο η Μαριαννα διαλεξε barbie fairytopia και ο Σπυρος, δυστυχως,,,, power raygers.. ουτε να το γραφω δεν ξερω... ποτε δεν το εχουμε δει στην τβ.. αλλα τους ειδε με τα σπαθια και ξεχασε και batman, spiderman, χελωνονιντζακια....

ΑΓΟΡΙΑ!

για το σπιτι διαλεξαμε με τα looneytoons.

αντε να δουμε...

καλο βραδυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

πολυ τρεξιμο σημερα

δουλεια το πρωι

μειωση μου εκανε - την ξεχεσα βεβαια - δεν την λυπηθηκα αλλα και παλι η μειωση μειωση

τα αγορια μια χαρα

τον μππεμπουα ηρθε ο παιδιατρος αν τον δει

δεν εχει ακροαστηκα

η μυτη τιγκα

εδωσε οδηγιςε πως να την καθαρισω για να αναπνεει καλα και αν μπορει να τρωει

να τον πιεζω ειπε στο φαι

βαριεμαι εγω του ειπα - ας φαει οσο θελει δεν παιδευομαι οπως στα αγορια

θα δω walking σωσω σημερα

απο το ιντερνετ βρισκω εργιες εγω για τα παιδια

σωσω φαινονται καλα τα σοκολατακια

μυριζουν καρυδα;

περαστικα στη μπουμπου

για τη μυτη μου ειπε να παιρνω ενα φ.ο 5αρι καινα τον ριχνω ολο στη μυτη μεσα χωρις πιεση

μετα να ρουφαω οσες μυξες εχει

και καθε βραδυ για 3 μερες να ριχνω 5 σταγονιτσες οτριβιν

σημερα κοιμηθηκε ηρεμοτατος

α βρε βαγκ με τα αθλητικα σου

ουτε αν τις πω δεν ξερω τις ομαδες χαχαχα

μα καλα παουερ ραιντζερς; χαχαχα τι εχουν να λενε οι δασκαλες χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οκ βαγκ..αν το θυμηθω..οχι μαρκερ δε μυριζουν καρυδα!

καλα power ranger;;αστειο!!

εγω κεικ σοτ σχολειο..και τουετα πασχαλιτσα πουθ α φτιαξω..καλε δε σχολιασατε τα δωρακια για το σχολειο..σας αρεσαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα.

σωσώ μας διαβάζεις ή όχι;

όλες σου τα σχολιάσαμε...

μια μέρα κράτησε η χαρά μου...

6 φορές ξύπνησε πάλι...

το σκασμένο!!!

ξυπνούσε και σηκωνότανε στα 4...

τουλάχιστον, έμαθε κάτι καινούριο... χαχαχα!!!

βαγκ, μια χαρά σας βγήκαν οι τούρτες.

εγώ θέλω να φτιάξω τραχανά.

ξέρετε καμιά συνταγή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μαρκερ πολύ ζόρι η βουλωμένη μύτη.... και εμένα το μικρό είναι έτσι αλλά έχουμε και βήχα, που δυστυχώς τον ξυπνάει ίσως και 4 φορές τη νύχτα... ζόμπι είμαι πάλι!

Ναι το οτριβίν κάνει τέλεια δουλειά! Και εγώ του βάζω όταν είναι πολύ μπουκωμένος και κοιμάται καλά.

Όσο για τα μπισκότα της Σωσώς (δικά μου είναι! χαχα!) έχουν λιγότερη ζάχαρη δεδομένου ότι μπαίνει επάνω η ζαχαρόπαστα και τα γλυκαίνει. Αν δεν βάλεις ζαχαρόπαστα την θέλει την εξτρα ζαχαρίτσα. Αλλά αλεύρι δεν θέλει παραπάνω γιατί σκληραίνουν. Ναι μεν γίνεται πολύ μαλακή ζύμη αλλά γι'αυτό την βάζεις σε μεμβράνη στο ψυγείο για 1 ώρα, για να σφίξει το βούτυρο και γίνεται κανονική. Απλά αλευρώνεις καλά την επιφάνεια που τα κόβεις. Και δεν την πλάθεις πολύ μετά το ψυγείο γιατί ζεσταίνεται το βούτυρο και αρχίζει πάλι να κολλάει.

Σήμερα θα κάνω κάτι μπισκότα νέα συνταγή και αν βγουν καλά θα στην δώσω. Θα πάω και της Σωσώς αύριο να τα δοκιμάσει να πει και την γνώμη της.

Βαγκ εξαιρετική η τιμή της τούρτας!!!! Και ο Χριστόφορος καμιά φορά κολλάει με παιδικά που ούτε τον αφήνω να βλέπει ούτε του παίρνω σε παιχνίδια (τύπου σπάιντερμαν) αλλά τα ξέρει όλα από τους σχολικούς του φίλους..... ευτυχώς δεν μου ζητάει απλά τα αναφέρει παίζοντας. Με τα όπλα έχει χοντρό κόλλημα που πάλι δεν μου αρέσουν τα βίαια παιχνίδια και δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στο σπίτι.... αλλά φτιάχνει με τα τουβλάκια και αρχίζει να πυροβολεί τον μικρό και εκείνος με τη σειρά του λέει "μπαμ μπάμ" χαχα!!!

Νανούκα υπομονή καλή μου με τον ύπνο.... είναι μανίκι το ξέρω γιατί έχω να κοιμηθώ ανθρωπινά σχεδόν 4 χρόνια! Τώρα και εμας αρχίζει να στρώνει η κατάσταση που αποθηλάσαμε και μπήκε και στο μονό κρεβάτι... το παίζει μεγάλος! το σκατό! Αν δεν είναι αρρωστούλης ξυπνάει 1 φορά γύρω στις 3 και ζητάει νερό και ξανακοιμάται κατευθείαν. Είναι πολύ καλός! Αλλά όταν είναι ξύπνιος πααααρα πολύ ζωηρός!

Ρε Σωσω έχω mail καλέ! Απλά δεν το χρησιμοποιώ πολύ και μου το έχουν διαγράψει! χαχα! θα φτιάξω άλλο και θα στείλω πάλι τις φωτογραφίες.

Τα δωράκια είναι πολύ ωραία ρε! Θέλεις και επιβεβαίωση; Απαπα!

Ώστε 2 μυστήρια ε; Είδες; εδώ κάνουν πάντως 1 μυστήριο με κοινά τα πρώτα και τα τελευταία λόγια και απλά το σύμβολο της πίστεως λέει η κάθε νονά μόνη και όταν βαφτίζουν το 1 παιδάκι μέχρι να το ντύσουν βαφτίζουν και το άλλο. Και ναι όταν δεν είναι αδέρφια αλλάζουν το νερό σε διαφορετικό φύλλο, το επιβεβαίωσα.

Νανά ωραίος ο τραχανάς! Τον τρώνε πολύ τα παιδάκια μου! Αλλά νομίζω είναι κοπιαστικός.... μπελαλίδικος. Θα ρωτήσω την πεθερά μου που φτιάχνει καμιάαααα φορά. Είναι δική σας, βόρια, από Αλεξανδρούπολη, και το κατέχει καλά το μαγειρικό!

Εδώ και 2 εβδομάδες έχει κολλήσει η ζυγαριά και δεν λέει να κατέβει γ@μ@το.... εκεί που δεν είχα κολλήματα στην διάρκεια της δίαιτας και κάθε βδομάδα έφευγε 1 με 1 1/2 κιλό, τώρα στα τελευταία 3-4 κιλά κόλλησα.... θα τρελαθώ! Ανυπομονώ να μπω στο στάδιο της σταθεροποίησης που πλέον γίνονται πιο φυσιολογικά τα φαγητά, και δεν μπορώ ακόμα! φακ....

αλλά νιώθω άλλος άνθρωπος ε; Το νιώθω και στις δουλειές μου, στο περπάτημα, στη σκάλα, εννοείται στα ρούχα, παντού! Πωπω...χαζή που ήμουν τόσα χρόνια.... ξεφορτώθηκα ακριβώς το βάρος και των 2 μου παιδιών μαζί ... απίστευτο;;;; Και να φανταστείτε πως τα κιλά της κάθε εγκυμοσύνης μέχρι να 40ντίσω έφευγαν όλα! Σαν σημαδούρα ήμουν....απαπα....

Επεξεργάστηκε από maryloo28
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια καλημέρα....να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;να μου πείτε τι πιστεύετε;;;; Λοιπόν εγώ είχα πονακια από νωρίς στο κύκλο μου σαν ωορρηξίας σχεδόν μόλις τελείωσε η περίοδος...αλλά δεν τα έδωσα σημασία γιατί είναι πολύ νωρίς για μένα...καθώς ο κύκλος μου κυμαίνεται από 26 έως 30 ημέρες....ξεκίνησα τα τεστ την 11η ημέρα...και τώρα είμαι 18η ημέρα...ακόμα δεν μου χαμογέλασε...ΑΛΛΑ μέσα η ταινία όσο πάει και φαίνεται πιο σκούρη η γραμμή... στο σχεδόν θετικό αλλά δεν χαμογελάει ακόμα!!τώρα οι μέρες φύγανε πολύ....έχω άλλα 4 τεστ... Τώρα η ερώτηση ... Λέτε να έγινε καμία σύλληψη πριν αρχίσω τα τεστ και τώρα για αυτό φαίνεται σκούρη η γραμμή στο τεστ ωορρηξίας;;;;🤔και εχθές και προχθές είχα πάλι πόνους και έλεγα να ωορρηξία αλλά δεν χαμογέλασε ποτέ.... Υπάρχει περίπτωση να έγινε ωορρηξία 7η με 10η ημέρα?🤔  
    • Ε δεν πειράζει…θα κάνετε μετά με τη Μπέμπα μια και καλή! 
    • Λεγαμε να κάνουμε κ εμεις φωτογράφιση αλλά με την αβεβαιότητα  το αφήσαμε  
    • Κορίτσια μου πήγα γιατρο το χθες το πρωι. Έπεσε από την καμπύλη στο 1% είμαστε ατα κατώτερα. Το βρήκε 1911 Παρολαυτα οι ροές ήταν αρκετά καλές φυσιολογικές, το αμνιακό μειώθηκε ομως φυσιολογικό. Μόνο το ποδι έμεινε στάσιμο στην ανάπτυξη…συνέστησε να κάνουμε CTG παρακολούθηση κ μπορούμε να το αφήσουμε μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη ή Παρασκευή.    μετα πήγα στην γιατρο μου, έκανα μόνιτορ βγήκε καλό είχα συσπάσεις η καρδιά μια χαρά κινήσεις μια χαρά. Κ μετά μιλησαμε λίγο για τον τοκετό. Το πλάνο μας είναι να πάω ξανά την Κυριακή για μόνιτορ, μετά ξανά μόνιτορ την Τετάρτη κ μετά θα με ελέγξει κολπικά αν έχω διαστολή κ μαλακό τράχηλο θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά δεδομένου τον πρώτο μ τοκετό π ήταν πολύ εύκολος χωρις πολλά φάρμακα. Π κ τώρα πρόκληση θα κάνω αλλά με ελάχιστο φάρμακο για να αντέξει το μικρούλη. Σε περίπτωση π δεν έχω τίποτα ανοικτό εκεί κάτω θα πάμε καισαρικη την Πέμπτη.    μια εβδομάδα να περάσουμε οι 3 μας 💕 μετά θα γίνουμε 4
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...