Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλησπερα σας κοριτσια!! Χαιρομαι που ειστε ολες καλα! Για τους μυκητες μιλησα με τον γιατρο μου, ειπε οτι ειναι πολυ συχνες οι μυκητιασεις σε αυτο το σταδιο λογω των αυξημενων υγρων κ θα παρω αυτη την αθλια κρεμα την daktarin με τα απλικατερ που την σιχαινομαι, για 4 μερες τωρα κ για αλλες 4 τον αλλο μηνα για να μην υποτροπιασουν οι μυκητες. Επισης καθως εχω κ προβλημα χρονιο με τη μεση με εχει πιασει αυτες τις μερες κ αυτη, κ ειδικα οταν περπαταω λιγο, οποτε με θερμοφορα ξαπλωνω. Κατα τα αλλα καλα, ο μικρος απο χθες ζωηροτατος τις συνηθεις ωρες του. Τελειωσαμε επιτελους ρο βαψιμο κ οταν στεγνωσει θα βαλουμε αυτοκολλητα και μετα θα βαλω φωτο.

Αυτα απο εμας........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου μια χαρα με την εξέταση. [smilie=blob9.gif]

Δόξα το Θεό η μπεμπα ειναι οκ αλλα με εντυπωσιάζει που δεν εχει πάρει θέση. Ο Νικόλας είχε πάρει θέση απο τον πέμπτο μήνα.για την ακρίβεια είχε σφηνωσει το καημενο μέσα στην λεκάνη και έμεινε εκει μεχρι τη γέννηση του. Η μπεμπα τωρα το χαβα της. Φυσικα δε με νοιάζει ομως γιατι δεν είχα σκοπό να γεννησω φυσιολογικα.

εσάς εχουν πάρει θέση?θα γεννήσετε φυσιολογικα?

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κ απο εμας,μεταμεσονυκτιες οπως παντα!!!!

doraki το εχω ακουσει κ εγω αυτο που λες για τα μωρομαντηλα αλλα νομιζω πως στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο να βαζεις το νεογεννητο τρεις την ωρα κατω απο την βρυση,ειδικα για εμας που προκειται να γεννησουμε σε δημοσιο νοσοκομειο κ θα εχουμε τα μωρακια μας συνεχεια διπλα μας νομιζω πως θα ειναι πολυ πρακτικα τα μωρομαντηλα,γιατι αποκλειεται να το παιρνουν για να το πλενουν οποτε το αλλαζουμε πανα!!!Οποτε λεω να τα παραγγειλω γιατι σιγουρα θα χρειαστουν..ααα μας ηρθαν κιολας τα παμπερς πολυ γρηγορη η αποστολη τους!!!!

expecting angel κι εγω ετσι το εβλεπα αλλα πιστεψε θα περασουν οι εβδομαδες κ δεν θα το καταλαβεις καθολου..μπορει τωρα να σου φαινεται μακρυα αλλα ειναι πολυυυυυ κοντα,ειδικα αν τωρα που αρχισες ετοιμασιες για το μωρακι σου καθε μερα που θα ασχολησε με το τι χρειαζεται να τα οργανωσεις ολα οπως πρεπει θα περασει ο καιρος ταχυτατα!!!Παρεπιπτοντως εννοειται πως θελουμε φωτο απο το δωματιακι σας!!!!!!χιχιχιχ

kangaroo απ'οτι μου ειπε ο γιατρος μαλλον Χριστουγεννα θα κανουμε με το νινακι μας,επειδη θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο κ θελω να εχω τον γιατρο μου θα μπουμε με προκληση μολις κλεισω την 38η πρωτα ο Θεος γιατι για να με ξεγεννησει αυτος πρεπει να εφημερευει αλλιως πας σε οποιον σου τυχει στην εφημερια κ εννοειται πως δεν μπορει να ειναι μπροστα ο γιατρος μου!!!Γι αυτο θα παρακολουθουμε την μπεμπουλα λιγο πιο στενα εκεινες τις μερες ετσι ωστε να την προλαβουμε κ πεσουμε στην εφημερια του γιατρου μας!!!!

rose ναι θα γεννησω πριν τα Χριστουγεννα σιγουρα μη σου πω θα ειμαι κ μεσα γιατι στις 20 του μηνος κλεινω κ την 38η οποτε θα ειμαι μεσα στην 39η!!!Το μονο που προσευχομαι ειναι να αντεξει αλλες 2,5 εβδομαδες το ζουζουνι στην κοιλιτσα μου και να μη μου κανει κανενα απροοπτο!!!!!Οσο για την ανυπομονεσια που λες εννοειται πως υπαρχει κ σε μενα οπως και σε ολες μας πιστευω!!!!

evinicolas τελεια τα νεακια σου απο το ντομπλερ ευχομαι ολα με το καλο απο εδω κ περα...τιποτα δεν εμεινε!!!!Οσο για την θεση της μπεμπας σου μαλλον ξερει οτι δεν θα ζοριστει οποτε για ποιο λογο να της ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι???χιχιχιχιχιχ Εμενα εχει παρει θεση απο τις αρχες του εβδομου κ δεν αλλαξε θεση μεχρι κ σημερα κ μαλιστα ειναι κ πολυ χαμηλα οπως λες κ εσυ εχει στριμωχτει το καημενο στην λεκανη μου κ οπως καταλαβαινεις παμε για φυσιολογικα εκτος απροοπτου βεβαια Θες φυλαξει!!!!!

Καληνυχτααααα σε ολες !!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια όμορφα.

Βλέπω χτές είχαμε πολλά σχόλια!Καλέ δεν σας προλαβαίνω......

Χριστίνα μου πήγαμε χτές για ψώνια,αλλά δεν βρήκα τίποτα το ιδιαίτερο.Πήρα μόνο ένα σουτιέν θηλασμού από h&m και κάτι σελτεδάκια για την μικρή από τα jumbo.Περισσότερο ψωνίσαμε για τις κόρες του άντρα μου από τα h&m(στο κάτω κατάστημα του avenue,όχι σε αυτό που είναι για εγκύους και παιδιά) που είχαν πολύ καλές τιμές και ωραία ρουχαλάκια.Μου βγήκαν όμως τα πόδια.Ήμουν πέρα-δώθε από τις 19:00 έως τις 21:00!!!

Κατερίνα μου πράγματι θα έχει πολύ πλάκα να γεννήσουμε μαζί!Θα έχουν τα μωρά μας ίδια ημερομηνία γενέθλια!!!

Rose καλά έκανες και πήρες πάνες libero αφού είχες κουπόνια.Μου έχουν στείλει και εμένα από τη babylino,αλλά λήγει στο τέλος Γενάρη και λέω να πάω να πάρω το Νο 2 από αυτές.

Σεντόνια μου δώσανε κάποια μεταχειρισμένα,αλλά σε άριστη κατάσταση, σετ από mothercare και prenatal και αγόρασα και 2 από αυτά για τις κρύες μέρες του χειμώνα....

Σεντόνι Πετσετέ (733) - 8,00€

Ανυπομονησία να δω την μπέμπα μου έχω και εγώ!!!Προσπαθώ να καταλάβω τα χατακτηριστικά της από τους υπερήχους,αλλά δεν είναι το ίδιο.Βέβαια ο μπαμπάς της έχει βγάλει το πόρισμα.

Λοιπόν έχουμε και λέμε....κεφάλι-δικό του,μύτη-της μικρής του κόρης,χείλη-δεν ξέρει ποιανού,πάντως όχι δικά μου...Γενικά το μωρό δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ δικό μου.Προσωπικά βέβαια δεν με πειράζει καθόλου και ας μην έχει τίποτα από μένα.Υγεία,τύχη και μυαλό να έχει και όλα τα άλλα προσωπικά μου περισσεύουν.

Γεωργία μου οι μύκητες είναι πράγματι μπελάς,αλλά και τι να κάνεις;Περιμένουμε φωτος από το δωματιάκι σας.

evinicolas μπράβο για τα αποτελέσματά σου.Εμένα που είμαστε στην ίδια βδομάδα,έχει πάρει θέση η μπομπού,αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει κιόλας.Το κάθε μωράκι έχει τους δικούς του ρυθμούς.Φυσιολογικά δεν ξέρω αν θα γεννήσω,θα δούμε εκείνη την ώρα,ανάλογα με την εξέλιξη του τοκετού φαντάζομαι.

Διαμαντούλα πράγματι είναι λίγο ζόρικο να βάζεις 3 η ώρα το μωρό κάτω από τη βρύση,γι'αυτό και μας είχε πει η μαία,ότι το καλύτερο είναι μια λεκανίτσα με νεράκι και βαμβάκι πάνω στην αλλαξιέρα.Καθαρίζουμε το μωρό με το βρεγμένο βαμβάκι.Τώρα βέβαια όπως έχω ξαναπεί,κάθε ειδικός λέει και τα δικά του.Μπορείς να διαβάσεις εδώ

Να χρησιμοποιώ μωρομάντηλα για το νεογέννητό μου;

Στο μαιευτήριο,θα συμφωνήσω απόλυτα πως είναι μια πολύ καλή λύση,μιάς και δεν έχεις την άνεση του σπιτιού σου.

Τα pampers ήρθαν και σε εμένα.Είναι πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί!

Είχα πάει το πρωί στο νοσοκομείο και μου γράψανε εξετάσεις.Γενικές απ'ολά....που λέμε.Με ζυγίσανε και με την ζυγαριά ακριβείας που έχουνε(η δικιά μου χάνει λίγο)και έχω πάρει από την αρχή μέχρι τώρα 7 κιλά.Ο γιατρός μου είπε πως είναι μια χαρά για τον 8ο μήνα που είμαι.

Βέβαια τα 3 κιλά τα πήρα μέσα σε ένα μήνα...αλλά ας είναι καλά κάτι μπισκοτάκια με σοκολάτα που τσάκιζα στην αρχή του 7ου.....χιχι!!

Αυτά από μας(εμένα και την μπέμπα φυσικά).Σας φιλώ όλες!!

Επεξεργάστηκε από DORAKI.K
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jokots με την κρεμα τουλαχιστον θα φυγουν και δεν θα ταλαιπωρησε,το ξερω οτι ειναι σπαστικη εχω βαλει και εγω στο παρελθον!η μεση τωρα τελευταια εχει πιασει και μενα απο δουλειες που κανω και σκυβω λιγο...αντε ωραια περιμενουμε φωτο απο το δωματιο!εγω ακομα δεν εχω βαλει τα αυτοκολλητα θελω να παρω την κουνια πρωτα και μετα να δω πως θα το φτιαξω αν και δεν θα βαλω πολλα γιατι δεν εχω και πολυ ελευθερο τοιχο!στο ταβανι σκεφτομαι να βαλω αυτα που φωτιζουν το βραδυ εχω παρει αστερια και φεγγαρι...

evinicolas χαιρομαι που ειναι καλα η μπεμπα σου..εμενα την τελευταια φορα που ειχα παει στον γιατρο ηταν με το κεφαλακι της κατω αλλα λογικα θα γυρναει ακομα μεσα οσο εχει χωρο.θα δουμε και οταν παω αυτο το μηνα πως θα ειναι!για φυσιολογικα παω και βλεπουμε....

ntoula τι καλα θα παρεις το καλυτερο Χριστουγενιατικο δωρακι :) ολα καλα ευχομαι να πανε και να κατσει η μπουμπου σου οσο πρεπει στην κοιλιτσα σου..με το καλοοοο!!!

Δωρακι μια χαρα σε βρισκω στα κιλα εγω που εχω ξεφυγει τι θα κανω σκεφτομαι....οσο για σεντονακια μαλλον απο το σιτε που σας εγραψα θα παραγγειλω και αν με ρωτησει καποιος τι δωρο θελω θα του πω σεντονακια,οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο!

χθες κοριτσια βγηκα εξω για δουλειες με αυτο το κρυο και το βραδυ ημουν καπως...με πονουσε το κεφαλι μου και ενιωθα κρυωμενη!ηπια χαμομηλακι,τριφτηκα και επεσα για υπνο και ευτυχως σημερα ειμαι καλα!φοβαμαι πολυ με αυτο το κρυο μην κρυωσω αλλα τι να κανω που μερικες φορες πρεπει να βγαινω για καποιες δουλειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

σημερα γιορταζει ο Νικολας μου και ο μπαμπας μου, να τους χαιρομαι παππου και εγγονο.

Γιωργια να χαιρεσαι τον μικρο σου Νικολα και να τον καμαρωνεις παντα. Χρονια πολλα και σε οσες εχετε καποιον δικο σας να γιορταζει.

Αληθεια εχετε σκεφτει ονοματα για τα μπεμπακια σας?

χθες ειχα πολυ τρεξιμο και δεν προλαβα να μπω καθολου, ειχαμε το απογευμο παιδιατρο για εμβολιο και τα δυο, μετα κολυμβητηριο η μικρη, μετα πηγα τη μαμα μου σπιτι της και πηγα και σε εναν παιδοτοπο να ρωτησω για να κανω εκει τα γενεθλια της Αγγελικης, γυρισαμε σπιτι κατα τις 21:00, μεχρι να κανουν μπανιο να πιουν γαλα να τα κοιμησω ποτε πηγε 11 παρα δεν το καταλαβα.

σας διαβαζω και επανερχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rose νομιζω ολες εχουμε αυτη την ανυπομονησια πως θα ειναι τα μωρακια μας σε ποιον θα μοιαζουν εχω εχω και μια παραπανω τι θα ειναι αγορακι ή κοριτσακι χαχαχαχαχα.

Γιωργια περαστικα 4 και 4 μερες με την κρεμα και θα ανακουφιστεις.

Γιωργια ολα καλα με το ντοπλερ, η μπεμπουλα εχει χρονο ακομα να γυρισει ειδικα σε σενα που ειναι δευτερη εγκυμοσυνη αν και δεν σε νοιαζει και τοσο η θεση της. Και μενα ετσι ενω η Αγγελικη ηταν με το κεφαλι κατω απο την 29η βδομαδα ο Νικολας μεχρι να γυρισει με ειχε αγχωσει πολυ γυρισε τελικα στην 35η, τωρα το τριτο την προηγουμενη βδομαδα ηταν με το κεφαλι κατω και ελπιζω να παραμεινει και να μην μου κανει κολπα. Και εγω για φυσιολογικα παω.

Διαμαντουλα να πανε ολα με το καλο και να το προγραμματισετε ετσι ωστε να εχεις τον γιατρο σου, κρατησου μπεμπουλα μεχρι τοτε. Για τα μωρομαντιλα δεν εχετε και αδικο αρκει να μην γινεται καταχρηση, τη νυχτα και εγω με μωρομαντιλα τα καθαριζα γιατι το νερο τα φωτα τα ξαγρυπνουσαν οποτε με λιγο φως και γρηγορα γρηγορα με το μωρομαντιλο και ξανακοιμοντουσαν ευκολα, ολη την υπολοιπη μερα με νερακι κατω απο την βρυση.

Δωρα μια χαρα εισαι με τα κιλα αντε να παρεις 2-3 ακομα μεχρι το τελος.

Αυτα περιμενουμε φωτο απο τα δωματιακια σας οταν ειναι ετοιμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοκόνες μου! Πέρασα για να δηλώσω παρουσία, γιατί όπως προβλέψατε κάποιες από εσάς τρέχουμε με τις δουλίτσες του δωματίου. Γύρισε ο αντρούλης μου και αδειάζουμε το δωμάτιο της μπουμπούκας απο Η/Υ, γραφεία, τόνους βιβλίων και λοιπά. Εγω επιστασία κατά κύριο λόγο. Διαβάζω πως είστε όλες μια χαρά και χαίρομαι. Και μεις μια χαρούλα είμαστε. Χρόνια πολλά και σε όλους τους αγαπημένους σας που γιορτάζουν. Φιλάκια πολλααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kangaroo να τους χαιρεσαι γεροι να ειναι!!!εμας το ονομα ειναι ηδη ετοιμο αλλα δεν το λεμε ακομα..παντος δεν ειναι απο γονεις μας γιατι ειναι ταμενη!

οσες ειχατε να γιορταζουν χρονια πολλα σε ολους!!!!

εγω εδω ταλαιπωρουμε ακομα με διαρροια που μια ερχετε και μια φευγει,δυσπνοια εχω μερικες φορες,οταν τρωω νιωθω την κοιλια μου να τραβιεται ολοκληρη αλλα η μπεμπα να ειναι καλα και δεν με νοιαζει θα περασουν....φιλακια σε ολες να προσεχετε γιατι εχει πολυ κρυο αυτες τις μερες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσες όμορφες! Είστε καλά; Εμείς μια χαρούλα, αν εξαιρέσουμε ένα τρομερό πιάσιμο στη μέση μου. Προχθές το βράδυ είχα απίστευτες καούρες και κοιμήθηκα υπο γωνία, πάνω σε 3 μαξιλάρια. Αυτό σε συνδυασμό με την ψύχρα με έκανε να μην μπορώ να κουνηθώ χθες. Και σήμερα πονάω αλλά όχι τέτοιο χάλι. Προσοχή κορίτσια! Από τότε το πήρα απόφαση πως από κάποια ώρα και μετά δεν θα βάζω τίποτα στο στόμα μου. Θα μου κάνει καλό και με τα κιλά. Όσο για τη μέση ελπίζω σιγά σιγά να περάσει.

Κατά τα άλλα το δωμάτιο της μπουμπούς άδειασε και μέσα στη βδομαδα θα καθαριστούν ντουλάπες, θα πλυθούν κουρτίνες κλπ. Τώρα φάινεται τεράστιο και δεν ξέρω πως θα το γεμίσω. Αλλά σιγά σιγά κάτι θα γίνει. Πριν τα Χριστούγεννα θα έρθει και ο αδερφός του άντρα μου που είναι καλλιτεχνάρα, για να μας κάνει κάποια τοιχογραφία. Θα δούμε. Πάντως αν και οι ρυθμοί μας είναι πολύ χαλαροί, ξεαγχώθηκα που ξεκινήσαμε και πιστεύω πως μέσα στις γιορτές θα είναι έτοιμο. Τότε θα σας βάλω και φωτό με το καλό. Ψώνια θα αρχίσουμε να κάνουμε σιγά σιγά μέσα στο μήνα.

Αυτά κορίτσια μου. Εύχομαι να περάσουμε όλες μια όμορφη Κυριακή με τις οικογένειες μας. Φιλιά στα μπεμπάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια και μπεμπακια! <3

Τι κανετε? Χαθηκαμε λιγακι γιατι ειμαι καθε μερα στο νεο σπιτι..Ο αντρουλης μου εφυγε και αναγκαστικα κανω εγω την επιστασια στα μαστορια που ερχονται..Μπηκαν τα πλακακια στην κουζινα, βαψατε το σπιτακι μεσα εξω παραγγειλαμε επιπλα και πρωτα θεος 10 γεναρη που θα ερθουν θα μπουμε μεσα! Κατα τα αλλα ολα σουπερ ο μπεμπουλης δινει το παρων δυναμικα εγω ειμαι μια χαρα κανω ερευνα αγορας γιατι σε καμια εβδομαδα που θα ερθει ο αντρουλης παμε για ψωνιαααα οεοοο!

Το δωματιακι αυτο το μηνα σιγα σιγα θα το ξεκινησουμε γιατι εχουμε ενα θεματακι.. Πριν φτιαξουμε το σπιτακι μας εμενε η γιαγια μου και μενει ακομα σε 2 δωματια του σπιτιου (ειναι χωρισμενα σαν 2 σπιτια) και τωρα πρεπει να φυγει η γιαγια απο το ενα για να το κανω μπεμπε δωματιο (υπαρχουν και κατι θεματα με τους θειους που ελπιζω να λυθουν - η γιαγια κανει τον κινεζο και καποιος πρεπει να την ενημερωσει τα παιδια της δηλαδη )...Λοιπον θελουμε βιολογικο καθαρισμο βαψιμο κτλ και ευελπιστω να ξεκινησουμε μεσα στο μηνα...

JOKOTS και εγω εχω αρκετα υγρα και θα το πω στο γιατρουλη τωρα που θα ξαναπαω λες να ειναι μυκητες? δεν ξερω κιολας δεν ειχα ποτε...

EVINICOLAS να χαιρεσαι τον κουκλο σου κοριτσακι! Να ειναι γερος τυχερος και υγιης και να σας γεμιζει χαμογελα και ζουζουνιες! Οσο για τη θεση που λες ο μπεμπουλης μας εμας ηταν σε θεση απο την β επιπεδου αλλα δεν ξερω αν αλλαξει μετα θα δειξει... λογικα μπορει να γυρναει ακομα ε?

DORAKI δεν ηξερα οι δεν κανει μωρομαντηλα για νεογεννητα..θελω να παρακολουθησω το σεμιναριο της nutricia αλλα το χαζουπολογιστακη μου δεν κατεβαζει το προγραμμα που χρειαζεται και ετσι τα εχω χασει νομιζω θα ειναι πολυ ενδιαφερον για τη λοχεια και το νεογεννητο... εγω καλου κακου πηρα καποια μωρομαντηλα για το μαιευτηριο και βλεπουμε...Παντως απο κιλακια μια χαρα εισαι κοριτσι! Εγω ειμαι +7 και θελω ακομα 10 μερες να κλεισω τον 7 και προσπαθω αν και δεν τρωω ειδικα το βραδυ ελαφρα πως μπαινουν τα σκασμενα.. Μαλλον δεν κινουμαι πολυ γι αυτο πριν ημουν πολυ ενεργητικη τωρα που μενω και στους δικους μου δεν κινουμαι ιδιαιτερα...

NTOULA με το καλο κοριτσακι το χριστουγεννιατικο δωρακι σου! Ολα να πανε κατ ευχην! Τι ωραια αρχιζουν τα γεννητουρια στην ομαδιτσα μας....

KANGAROO να χαιρεσαι τον μπαμπα και τον γιοκα σου! Να ειναι γεροι και δυνατοι και οτι επιθυμουν! Παρεπιμποντως τα παιδακια σου ειναι σκετα κουκλια και σου μοιαζουν πολυ νομιζω! Να τα χαιρεσαι και με το καλο και το τριτο που εγω πονταρω οτι ειναι αγορακι!χεχε Οσο για το ονομα και εμεις τον εχουμε ταξει στο ονομα λογω των περιστατικων που περασαμε οποτε δεν θα ειναι της οικογενειας..

ROSE εμεις απο την β επιπεδου και την 3d φωτο ειδαμε σε ποιον μοιαζει...χχαχα ειναι φωτογραφια του αντρα μου πραγματικα ειναι ολοιδιο ομονο τη μυτουλα μου εχει παρει το γλυκουλι μου..Αφου φανταστειτε οταν την ειδε η πεθερα μου δακρυσε νομιζε οτι εβλεπε το αντρα μου μωρο!χεχε η αληθεια ειναι οτι με επιασε στον υπνο που λενε γι αυτο του μοιαζει!χεχε

EXPECTING ANGEL και εμεις μεσα στο μηνα λεμε να κανουμε τα ψωνια σε καμια βδομαδα που θα ερθει ο αντρουλης μου θα αρχισουμε...Με το καλο το δωματιακι σας να δεχτει το κουκλακι σας! Περναει γρηγορα ο καιρος θα γεννησουμε και δεν θα το καταλαβουμε, ειδικα οταν ασχολησε με προετοιμασιες δεν καταλαβαινεις πως περνα ο καιρος... Απο επιστασια που λες ειδικα εγω να δεις που φτιαχνω και σπιτι και δεν εχω κουνησει το δαχτυλακι μου!χαχα Μονο εντολες δινω χεχε

Αυτα απο εμας κοριτσακια καλα να περασετε την χειμωνιατικη αυτη Κυριακη με τις οικογενειες σας! Φιλακια πολλα απο το μπεμπουλη και μεναααααα <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κοριτσακια! Τι κανετε? Εμεις μια χαρα, φουσκωνουμε! Την Πεμπτη εφτιαξα τσουρεκια να μυρισει γιορτες το σπιτι κ σημερα σχεδον τελειωσαν! Και να φανταστειτε οτι ειπα οτι θα χαλασουν γιατι βγηκαν πολλα.. Τελοσπαντων, δεν ηταν τελεια αλλα τουλαχιστον στη γευση ηταν ωραια... Αυριο εχουμε δουλιτσες να κανουμε, να συμμαζεψουμε λιγο το σπιτι και να πλυνω την πρωτη φουρνια κουρτινες..... Και καλα το πλυσιμο, συτο το σιδερωμα πως το βαριεμαιιιιιιιιι!!!! Ως προς τους μυκητες ειμαστε καλυτερα, τουλαχιστον κανει δουλεια αυτη η σιχαμερη κρεμουλα... Αλλα καταφεραμε να κρυωσουμε κ εδω κ τρεις μερες εχουμε συναχι, λιγο πονολαιμο και βουλωμενα αυτακια, αλλα ας ειναι καλα το otrivin και οι lysopaine... evinicolas1980 μπραβο για τη μπεμπα σου, ολα καλα. Καπου διαβασα οτι το πρωτο παιδακι παιρνει θεση πιο νωρις απο τα αλλα. Εμεις την αλλη εβδομαδα θα παμε να τον δουμε και περιμενουμε πως και πως. Αν ολα πανε καλα θελω πολυ να γεννησω φυσιολογικα (εννοειται με επισκληρηδιο) και ο γιατρος μου συμφωνει οτι καισαρικη θα γινει μονο εαν ειναι αναγκαιο και αναποφευκτο. DORAKI.K κ εγω στα ιδια κιλα ειμαι και τα τρια τα πηρα κ εγω τον τελευταιο μηνα αλλα νομιζω οτι ειμαστε στα φυσιολογικα πλαισια. Εγω δεν μπορω να πω οτι φταιει κατι συγκεκριμενο γιατι καθημερινα κατι παρατυπο θα φαμε και τωρα με τα τσουρεκια (σε συνδυασμο με το κουβαδακι μερεντα που βρισκεται παντα στο σπιτι) το παρακανα! rose25 κ εγω το ιδιο με εσενα, ολο με ενα χαμομηλι η μεντα στο χερι ειμαι, δυστυχως οσο και να προσεχουμε δεν γινεται να κλειστουμε σε γυαλα... Κ εμεις αυτα λεμε να βαλουμε στο ταβανι, αυτα που φωσφωριζουν, αλλα ακομα δεν το εχουμε αποφασισει. Παντως ειναι πολυ ωραια. kangaroo αν και καθυστερημενα να τους χαιρεσαι! Νομιζω οτι για τα μωρομαντηλα εχεις δικιο για το βραδυ, σκεψου οτι κ εμεις αν θελουμε νερο διαφορετικο ειναι να το εχουμε διπλα μας και διαφορετικο να σηκωθουμε, να αναψουμε φωτα κλπ... Σχετικα με το ονομα εμεις θα βγαλουμε τον πεθερο μου αλλα και λογω ταματος θα εχει κ δευτερο ονομα.expecting angel καλη αρχη!!!! Θα δεις τωρα που θα ασχολεισαι με κατι πως θα περασει ο καιρος!!! Οσο για τη μεση, εχω χρονιο προβλημα κ ξερω τι περνας, υπομονη! Εγω εχω να κοιμηθω καλα εναν μηνα περιπου, δεν βολευομαι με τιποτα, αλλα χαλαλι!

Να ρωτησω κατι, επειδη θα παμε να παρουμε μπανιερα του μωρου τι βολευει πιο πολυ? Αυτη με τα μπρατσα που στεκεται πανω στη δικη μας η η αλλη που μπαινει μεσα?? Και για τις σαλιαρες, καπου ακουσα οτι μεχρι 6 μηνων δεν πρεπει να εχουν πλαστικο αδιαβροχο απο πισω αλλα να ειναι μπρος -πισω βαμβακι. Ισχυει? Και τελος, επειδη θελω πολυ να θηλασω, εχει σημασια το αρωμα απο το αφρολουτρο (το δικο μας) ? Γιατι παλι καπου διαβασα οτι πρεπει, λεει, να μην εχει εντονο αρωμα γιατι μπορει να μην αρεσει στο μωρο και να μη θελει να θηλασει. Αυτο ισχυει?

Εσεις σκοπευετε να θηλασετε?

Αυτα απο εμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες όμορφες!!!

Βλέπω πως έχετε αρκετά νέα όλες σας και πως οι προετοιμασίες δίνουν και παίρνουν!!

Rose τα κρυολογήματα αυτή την εποχή δεν μπορείς και να τα πολυαποφύγεις.Οπότε το χαμομηλάκι και οι καραμελίτσες είναι σωτήρια!!!Ευτυχώς εγώ δεν έχω κρυολογήσει καθόλου,πέρα από τις αρχές του Οκτώβρη που με είχαν κολλήσει.Όσο για τα κιλά μην σκας καθόλου.Θα τα χάσεις όταν γεννήσεις με το καλό.

Κατερίνα μου να χαίρεσαι τον μικρούλη σου και τον πατέρα σου.Γεροί και ευτυχισμένοι να είναι!Όνομα εμείς δεν έχουμε σκεφτεί ακόμη,το ψάχνουμε.Σίγουρα πάντως δεν θα είναι από γονείς,θα είναι αρχαιοελληνικό!Σκέφτομαι,ας πούμε,το όνομα κάποιας αμαζόνας ή κάτι τέτοιο.Άλλωστε και εγώ και ο μπαμπάς είμαστε των αρχαιοελληνικών πιστεύω.

Μακάρι να πάρω αλλω 2-3 κιλά ακόμη,αλλά δεν το βλέπω....όλο πεινάω.....χιχι!

Χριστίνα μου,οι καούρες ταλαιπωρούν και εμένα εδώ και πολύ καιρό,αλλά όχι τόσο που να μην μπορώ να κοιμηθώ!!!Αφού και η μπέμπα τα βράδια με κλωτσάει,αλλά εγώ κοιμάμαι ωραιότατα....Εμένα από τις καούρες με σώζει το γάλα!!!Το βασικό πρόβλημά μου στον ύπνο,είναι ότι πιάνομαι εύκολα είτε είμαι δεξιά,είτε αριστερά και γι'άυτό όλο γυρίζω.Βλέπεις η αγαπημένη μου στάση πριν την εγκυμοσύνη ήταν ανάσκελα...

Μπράβο που αρχίσατε με το δωματιάκι της μπέμπας σου.Να δεις μόλις φτιαχτεί πως θα το χαζεύεις και θα σκέφτεσαι το νινί σου εκεί!!!

Αναστασία μου με το καλό να μπείτε στο σπιτάκι σας!Πράγματι ο καιρός περναέι πολύ γρήγορα,ειδικά όταν έχεις δουλειές και τρεξίματα με εργασίες όπως εσείς.Όσο αφορά τα μωρομάντηλα,πήρα και εγώ ένα πακέτο για το μαιευτήριο,αλλά ως εκεί.Τα βράδια,όταν χρειάζεται άλλαγμα η μπουμπού,για να μην κρυώνει το πωπουδάκι μας θα φτιάξω να έχω αυτά.

Κερασόπιτες: Υγιεινά και οικονομικά μωρομάντηλα

evinicolas να χαίρεσαι και εσύ το αγοράκι σου.Να είναι πάντα γερό και καλότυχο!

Γεωργία μου και εγώ δεν μπορώ να πω ότι δεν τρώω,ίσα-ίσα το αντίθετο,αλλά ευτυχώς ο μεταβολισμός μου ανταποκρίνεται πολύ καλά και δεν βάζω εύκολα κιλά(αυτό τον καιρό,γιατί πρίν την εγκυμοσύνη τα έβαζα για πλάκα!μου πάει η εγκυμοσύνη τελικά....χιχιχι)

Μπανιέρα έχω πάρει αυτή που μπαίνει μέσα στη δική μας,αλλά εσύ που είπες ότι έχεις πρόβλημα με τη μέση σου,ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις μια που να σκύβεις όσο το δυνατόν λιγότερο.

Αυτό με τις σαλιάρες δεν το έχω ακούσει.Αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα ας μας ενημερώσει.Όσο αφορά το θηλασμό,δεν το βλέπω να θηλάζω.Η βοήθεια που έχω στο σπίτι είναι ανύπαρκτη!Δεν έχω ούτε τη μάνα μου για βοήθεια,ούτε την πεθερά μου,ούτε κάποια αδερφή.Μου είναι πρακτικά αδύνατον να έχω ένα μωρό όλη μέρα στο στήθος(μαραθώνιοι θηλαμοί μέχρι την εδραίωσή του),όταν θα πρέπει κάποιος να μαγειρέψει,να βάλει πλυντήριο,σίδερο κ.τλ.Ο άντρας μου από το νέο χρόνο αλλάζει ωράριο και θα λείπει από το πρωί μέχρι το βράδυ!Προτιμώ λοιπόν,να μπορεί να με βοηθάει με το ταίσμα του μωρού για να μπορώ και εγώ να κάνω ένα μπάνιο ή να κοιμηθώ μια ωρίτσα σαν άνθρωπος.

Η μπέμπα μου κλωτσάει κάθε μέρα και είμαι πάρα πολύ χαρούμενη!!!!!Μεγάλωσε και η κοιλιά μου και φαίνεται,επιτέλους πια, ότι είμαι έγκυος(πιο πρίν δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου.Είχα πολύ μικρή κοιλιά).Θέλω κάποια στιγμή να βγάλω και καμιά φώτο, τώρα που έχω κοιλίτσα.....Είναι κρίμα να περάσει έτσι αυτή η περίοδος της ζωής μου και να μην έχω ούτε ένα αναμνηστικό!!!

Αυτά από μας.Φιλιά πολλά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel δεν εχετε παρει τιποτα ακομα για το μωρο?καλα εγω αν το ειχα αφησει τοσο πολυ θα ειχα παθει πανικο χαχαχαχα ηδη λειπουν καποια μικροπραγματα και με εχει πιασει αγχος λες και θα γεννησω σε λιγες μερες...

anastasia με το καλο να μπειτε στο σπιτακι σας και να γεμισει με τις φωνουλες του μπεμπουλη σας!!!πως μπορεις να δεις απο τον υπερηχο σε ποιον μοιαζει το μωρο?το ειχα απορια πριν μεινω εγκυος αλλα και τωρα δεν μπορω να καταλαβω τα χαρακτηριστικα της σε ποιον μοιαζει...μονο στην β'επιπεδου που την πετυχαμε να κοιμαται και ειχε τα χερακια της διπλα στο προσωπακι της και ειδα οτι και ο αντρας μου ετσι κοιμαται....αχ και ειδα σημερα ενα ωραιο ονειρο,οτι την ειχα γεννησει αλλα δεν ηταν πολυ μωρο την επιανα ανετα και ηταν μια κουκλιτσα μελαχρινη με καρε μαλλακι οπως εγω μικρη χιχιχιχιχι αισθανομουν τοσο ομορφα που την κρατουσα,μια μεγαλη ευτυχια!!!!με το καλο να το ζησουμε ολες μας...

Jokots περαστικα σου!δυστηχως ειναι αναποφευκτο καποιες φορες να κρυωσουμε και εμεις ειτε να μας κολλησουν...πω πω τι λες για τσουρεκια τωρα και θελωωωω σαν τρελλη :P θελω να μπω σε ενα ζαχαροπλαστειο και να παρω μελομακαρονα με σοκολατα και τσουρεκια να τα βαλω κατω και να χλαπακιαζω χαχαχαχα αχ και υστερα λεω οτι παχαινω....

κοιτα εμενα μου χαρισαν μπανιερο με βαση και αλλαξιερα μαζι πολυ σουπερ αλλα δεν ξερω αν θα με βολεψει τελεικα,θα δω αν βγαινει το μπανιερο να το βαζω μεσα στην μπανιερα μας...σε σεμιναριο που εχω παει για το μπανακι του μωρου η μαια ειπε μπανακι που να μπαινει μεσα στην μπανιερα μας και σκυμμενες κατω εμεις κρατοντας το μωρακι στο ενα χερι μπρουμυτα και να ακουμπανε λιγο τα ποδαρακια του μεσα στο νερο και με το αλλο χερι να ριχνουμε νερο πανω στο μωρακι αλλα οχι απευθειας πρωτα στο χερι μας να πεφτει το νερο και εμεις θα το πηγαινουμε παντου στο σωματακι του...τωρα σαλιαρες τις πηρα απο τα jumbo βαμβακερες οχι αδιαβροχες απο κατω αλλα ετυχε δεν ηξερα οτι δεν κανει στην αρχη...επισης για το αφρολουτρο με αρωμα καλα εχεις ακουσει δεν κανει με εντονο αρωμα γιατι το μωρο θελει να αισθανεται το αρωμα της μαννουλας του οποτε ενα αφρολουτρο με ουδετερο ph θα ειναι οτι καλυτερο για μετα και αυτο η μαια το ειπε στα σεμιναρια!τωρα οτιδηποτε αλλο ξερουν οι εμπειρες μαννουλες ας μας πουνε...εγω σκοπευω να θηλασω και ελπιζω να τα καταφερω...

Δωρακι για να δουμε ολες ετσι μου λενε για τα κιλα αλλα φοβαμαι μην δεν φευγουν μετα λογω ισως αλλαγης του μεταβολισμου...βασικα δεν μπορω να κανω και αλλιως γιατι αν θελω να μην παρω αλλα θα πρεπει να στερηθω που δεν το θελω οποτε βλεπουμε ποσο θα φτασουμε...ειναι και Χριστουγεννα τοσοι πειρασμοι κυκλοφορουν :P

εχουμε ζωηρες μπεμπουλες κλωτσανε και κανουν χαρουμενες τις μαννουλες τους :) ετσι και μενα η κοιλια μου φαινεται επιτελους πριν δεν το προσεχε κανεις χιχιχι ειναι πολυ ωραια η περιοδος της εγκυμοσυνης την χαιρομαι καθε μερα οσο μπορω γιατι περναει γρηγορα ο καιρος....

να βγαλεις φωτο να εχεις και εγω εχω βγαλει κατι λιγες γιατι μετα θα λησμονουμε αυτες τις στιγμες....

την αλλη εβδομαδα θα παω και εγω γιατρο να δουμε την μπεμπουλα μου και νομιζω οτι εχει παρει ηδη θεση απο την προηγουμενη φορα που ειχα παει στον γιατρο και την ειχαμε δει...συνεχεια με κοπαναει πανω ψηλα κατω απο το στηθος και δεξια στα πλευρα μου!πιστευω οτι εκει ειναι τα ποδαρακια της γιατι δινει γερες κλωτσιες μερικες φορες δεν νομιζω να ειναι τα χερακια της....αχ ανυπομονω να την δω και να ειναι καλα φυσικα...να δω και ποσα κιλακια εχει φτασει τωρα!

αυτα και απο εμας φιλια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλεναδες. Σας ευχαριστω όλες για τις ευχές για το γιο μου. Είχαμε κάνει και ενα τραπέζι με τους νονούς του και τους νονούς της αγεννητης κόρης μου. Εσείς εχετε βρει νονούς ή περιμένετε να γεννήσετε και μετα?

εγω απο προετοιμασίες ειμαι στο μηδέν.θα μου πείτε ότι καρότσι και κρεβάτι εχω αλλα ουτε ενα ρουχαλακι δεν εχω βρει, ουτε τιποτα. Και στο Νικόλα τις τελευταίες δέκα μερες πριν την προγραμματισμένη καισαρικη τα έκανα ολα. Αν θέλει ο θεός και τωρα το ίδιο σκοπεύω να κάνω. Χαλαρααααα.

Σας γράφω αυτα που σας γράφω και μετα σκέφτομαι ποσο ανάποδα τα κάνω ολα απο εσάς. Μια απροετοιμαστη της τελευταίας στιγμής δεν υπάρχει?? μονο εγω ειμαι????:y32b4: :y32b4: :y32b4:

Κατερινακι να σου ζήσει και σένα ο Νικόλας σου για προχθές.

ροζακι περιμένουμε νεακια απο την μπεμπα αύριο, εεεε?

Jokots περαστικά. φτιαχνετε και τα Χριστούγεννα τσουρέκια, γιατι εμεις στην κυπρο τα φτιάχνουμε μονο το Πάσχα.

χριστινακι που είσαι? είσαι η μονη που ποσταρεις 2-3 φορές την ημέρα στο μαμμυλαντ και τωρα έχεις χαθεί! Ολα οκ??

αναστασια είσαι πολυ τυχερή που μετακομιζεις σε νεο σπιτάκι.τελεια θα ειναι και με την άφιξη του μπεμπε.

δωρακι μην ανοίγεις κουβέντες για κιλα γιατι θέλω να βαραω το κεφάλι μου στον τοίχο..:(

Καλο βραδυ.χχχχχ

Επεξεργάστηκε από evinicolas1980
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, βλεπω πολλες ετοιμασιες αυτες τις μερες και πολυ σας χαιρομαι.

Χριστινα το αδειασατε το δωματιο, καλε θα δεις για ποτε θα γεμισει με τα πραγματα της μπουμπουκας σας, ολοκληρη προικα θελουν και αυτα. Τι τοιχογραφια θα φτιαξετε? Περαστικα και για την μεση, ελπιζω να εισαι ηδη καλυτερα.

Rose και εγω με βηχα ειμαι εδω και δυο βδομαδες και το παλευω μονο με ζεστα, θελει προσοχη αλλα και ποσο πια.

Αναστασια εσυ κι αν εχεις δουλειες με φουντες, οχι δωματιο αλλα ολοκληρο σπιτι. Ελπιζω να λυθει το θεμα με την γιαγια για να φτιαξετε γρηγορα γρηγορα το δωματιο του μπεμπη σας.

Γιωργια περαστικα για το μπουκωμα, ξερω οτι το otrivin δεν κανει να το χρησιμοποιεις για πολυ καιρο σε περιοδο εγκυμοσυνης και θηλασμου. Ρωτα για να εισαι σιγουρη. Τωρα για τις σαλιαρες και εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο, εγω να σου πω την αληθεια σαλιαρες χρησιμοποιουσα με την εισαγωγη των στερεων τροφων γιατι και τα δυο μου δεν ειχαν πριν το εξαμηνο ιδιαιτερα σαλια, ειναι ομως αλλα μωρακια που γινονται μουσκεμα τα φορμακια τους απο τα σαλια. Επισης λογω αποκλειστικου θηλασμου παλι δεν ειχα χρειαστει σαλιαρες. Για το αφρολουτρο και εγω ξερω οτι καλο ειναι να εχει ουδετερο αρωμα οχι κατι εντονο δηλαδη, το ιδιο λενε και για τα αρωματα να μην τα χρησιμοποιουμε τον πρωτο καιρο αλλα νομιζω οτι ειναι και λιγο μυθος ολα αυτα. Τελος για μπανιερα εξαρταται πως ειναι η μπανιερα σας και πως σε βολευει εσενα απο θεμα υψους, εμεις επειδη την εχουμε κλεισει με τζαμι δεν βολευε κατι τετοιο και ειχα παρει μπανιερα με αλαξιερα απο πανω και ραφακια απο κατω και την μετεφερα καθε βραδυ στο μπανιο. Εχω μια τετοια δηλαδη

Atlantis - Bath - Changing Mats 0 m+

Δωρα εννοειται να βγαλεις φώτο με την κοιλιτσα ειναι πολυ γλυκες αναμνησεις. Για τον θηλασμο μην το βλεπεις ετσι αν πραγματικα θελεις θα βρεις τους ρυθμους σιγα σιγα, δεν λεω οτι ειναι ευκολο ειδικα το πρωτο διαστημα αλλα οπως θα θηλαζει και πολυ ετςι θα κοιμαται και αρκετα οποτε καπου εκει αναμεσα θα πρεπει να γινουν ολα και οι δουλειες και το μαγειρεμα και η ξεκουραση η δικια σου.

Rose μαλλον ειναι με το κεφαλι κατω η μπεμπουλα σου τα ιδια χτυπηματα νιωθω και εγω και οταν το ειχα δει ηταν με το κεφαλι κατω πριν μιαμιση βδομαδα περιπου.

Γιωργια μια χαρα που εχεις βρει και νονους, εγω στον Νικολα και αργησα να βρω ποσο τωρα στο τριτο, δεν ειναι και εποχες που ο αλλος το αποφασιζει ευκολα....εμεις παντως δεν εχουμε ακομα σκεφτει καποιον και ουτε μας εχει ζητησει και κανενας. Σκεφτομαι επισης οτι μαλλον θα το βαφτισουμε του χρονου γιατι δεν μας βλεπω να προλαβαινουμε για φετος το καλοκαιρι....

Για τα κιλα μη λετε τιποτα εφτασα τα 13 αλλα δεν γινεται να μην τρωω ειδικα γλυκα εννοω την σοκολατιτσα μου καθημερινα. Θα χαθουν ομως κοριτσια γιατι ολες βλεπω ειστε μεσα στα φυσιολογικα καμια δεν εχει ξεφυγει θα δειτε ενα τιμηνο μετα τη γεννα και ολες θα ειστε στα κιλα σας.

Εμεις ησυχα το μπεμπακι μου κουναει πολυ και το ευχαριστιεμαι, λεω να αρχισω να πλενω και τιποτα σιγα σιγα γιατι οι μερες πλησιαζουν. Α σας ευχαριστω και για τις ευχες για το αγορακι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κουκλιτσες και κοιλιτσεςςςς <3

JOKOTS και εγω σκοπευω να θηλασω και ελπιζω να τα καταφερω γιατι τα οφελη του θηλασμου ειναι πολλα και για τη μαμα και για το μωρακι. Μακαρι να τα καταφερουμε τοσες γυναικες τα καταφεραν γιατι οχι και εμεις?

DORAKI ευχαριστω πολυ κοριτσακι μου. Αυτη η ιδεα με τα μωρομαντηλα ειναι πολυ ωραια! Πιο υγιεινα και πιο οικονομικα απο αυτα του εμποριου! Ναι να βγαλεις φωτογραφιες ειναι πολυ ωραια να βλεπει αργοτερα το μικρακι μας που ηταν στην κοιλιτσα της μαμας.Και εγω να σου πω την αληθεια πριν μια εβδομαδα εβγαλα την πρωτη αν και σκεφτμουν πριν μεινω εγκυος να βγαζω καθε μηνα αλλα μετα το αμελησα :( Θα βγαζω τωρα πολλεςςςςςςςςς!

ROSE ευχαριστω πολυ κοριτσακι! Οταν καναμε την β επιπεδου και μας εβγαλε την 3d φωτο τα χαρακτηριστικα ηταν του αντρα μου.Αν δεις και τη φωτο προφιλ μου που τον εχω φωτο εχει τα χειλια του τα φουσκωτουλια τα ζυγωματικα του το κουτελο του μονο τη μυτουλα τη δικη μου εχει!Βεβαια μπορει να αλλαξει αλλα προς τα παρον αν δεις φωτο ειναι ιδιοι! Και εμενα κλωτσαει ο μπεμπουλης κλωτσαει δεξια στα πλευρα ειναι η αγαπημενη του μερια μαλλον ειναι εκει τα ποδαρακια του και που και που πεταγεται κατι σκληρο μαλλον μικρο πατουσακι!χεχεχε

EVINICOLAS για νονους δεν μας εχουν πει τιποτε ακομη κανεις. Ειναι και δυσκολες οι εποχες και εμεις που θα κανουμε γαμο και βαπτιση μαζι ειναι πολυ δαπανηρο. Εχουμε για το γαμο κουμπαρο ενα πολυ καλο μας ζευγαρι φιλους αλλα επειση δεν εχουν σταθερες δουλειες θα αναλαβουν μονο το γαμο τωρα οσο αφορα στα βαπτισια περιμενω προτασεις και ελπιζω να ερθουν γιατι η ξαδερφη μου πριν 3 τρομαξε να βρει νονο και εκανε ενα ξαδερφο μας αναγκαστικα που της ειπε και δεν εχει πολλες σχεσεις πια . Με τον αντρα μου οι νονοι μας μας ξεχασαν νωρις και θελω πολυ να προσεξω το νονο του παιδιου μου να ειναι διπλα του οσο μπορουν , η μαμα μου που βαπτισε την ξαδερφη μου φαντασου μεχρι 30 χρονων ακομη ενα κερακι της πηγαινε το πασχα!

KANGAROO εσυ που εχεις και αλλα παιδακια φευγουν τα κιλακια μετα λες ε? Εγω ειναι +6,5 και νιωθω λες και ειμαι +15! Δεν ειχα ανεβει ποτε πανω απο 59 και νιωθω λιγο περιεργα...χαχαχα Το καλο της υποθεσης ειναι οτι στο μπεμπουλη δεν αρεσει η σοκολατα γενικα! Εγω πριν εγκυμοσυνης τσακιζα μια νουτελα με πτι μπερ για πλακα αλλα τωρα αν φαω σοκολατα μετα απο λιγο μου ερχετα μια πικριλα να κανω εμετο, μονο κανενα σιροπιαστο γλυκακι που δεν ετρωγα πριν χαχα

Αυτα απο εμας κοριτσακια φιλακια πολλα απο το μπεμπουλη και μενααααα [smilie=binkybaby.g:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδιααααα...καλε τι αερας ειναι αυτος σημερα τα εχει παρει ολα και τα εχει σηκωσει!

evinicolas μαλλον μπερδευτηκες την αλλη βδομαδα θα παω γιατρο οχι σημερα...τωρα που το λες για τα τσουρεκια δεν μου περασε απο το μυαλο οτι το Πασχα τα φτιαχνουμε:-jη λαχταρα μου να τα φαω δεν σκεφτηκα καν οτι τα Χριστουγεννα δεν εχει τσουρεκι :P

kangaroo περαστικα σου..δεν ξερουμε απο που να προφυλαχτουμε τι να κανουμε ομως αρκει να περναει γρηγορα και να μην ταλαιπωρουμαστε πολυ...αυτο πιστευω και εγω οτι εχει γυρισει απο την τελευταια φορα που ειχαμε παει στον γιατρο δηλ.κανα μηνα πριν περιπου!μακαρι να ειναι προς τα κατω και να μπορεσω να γεννησω φυσιολογικα..

anastasia φανταζομαι τον αντρα σου θα εχει τρελαθει απο την χαρα του που ο μικρος ειναι καρμπον του χαχαχαχα ετσι και μενα δινει κατι γερα κλωτσιδια δεξια στα πλευρα αφου χθες βραδυ παλι κοπαναγε εβαλα το χερι μου και ενιωθα βρε κοριτσια λες και επιανα τα ακρα της τοσο πολυ κοπανημα εκανε η ατιμη...μαλλον τα ποδαρακια της θα ειναι λες και τα επιανα τρελαθηκα απο την χαρα μου,χαιδευα την κοιλια μου μετα!τι ωραιο συναισθημα που ειναι...ακομα και τωρα που γραφω κοπαναει χιχιχιιχ

εμεις κοριτσια νονα θα εχουμε την κουμπαρα που μας παντρεψε το ειχε πει πριν καν ερθει το μωρο..οποτε με αυτο ειμαι ησυχη τωρα με τα εξοδα της βαφτισης δεν ειμαι ησυχη αλλα ακομα δεν το σκεφτομαι.ας γεννηθει με το καλο η μπεμπουλα μου και εχει ο Θεος!

αυτα απο εμας καλο απογευμα και φιλια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια μου και απο μενα!! χαθηκα εντελωσ, τελικα εκατσα στην αθηνα πολυ περισσοτερο αποτι νομιζα και γυρισα μονο και μονο για να παω στο γιατρουλη μεθαυριο, τον οποιο τον εχω καθυστερησει και λιγο αλλα δε πειραζει. Εκλεισα και για το ντοπλερ δε θυμαμαι αμα σασ το εχω ξαναπει 19/12. ΠωΠω ο καιροσ απο τισ 20 στισ 30 βδομαδεσ περασε πολυ πολυ γρηγορα! Εχω και το ατιμο το διαβασμα και λιγο ζοριζουν τα πραγματα.Αισιωσ τελειωσαμε και το δωματιο του μπεμπη!Συνεχιζει να ξενυχταει και τωρα αρχιζει να ξενυχταει και μενα μιασ και κλωτσαει ποοοολυ δυνατα, αλλα ασ κλοτσαει αυτος και μενα δε με νοιαζει χαχαχα.!Και εγω σκεφτομαι να θηλασω, δηλαδη θελω...ελπιζω να γινει κιολασ τουλαχιστον για το πρωτο εξαμηνο, θα το προσπαθησω και πιστευω θα πετυχει.Δεν προλαβα να ευχηθω και για τα αγορακια σασ κοριτσια μου!Να τουσ χαιρεστε να ειναι υγειης χαμογελαστοι και ευτυχισμενοι για παντα! Εννοειτε οτι οι ευχεσ ισχυουν και για του υπολοιπουσ Νικολιδες που υαρχουν στα σπιτια μασ!χαιρομαι που ειστε ολεσ καλα και τα μωρακια σασ καλυτερα!! Σιγα σιγα μπαινουμε και στα ευχαριστα με το πρωτο μωρακι να μασ ερχεται χρισουγεννα!Τι ωραιιιια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλα τα όμορφα κορίτσια και στα μπεμπάκια τους. Χαίρομαι που είστε όλες καλά! Και εγώ μπαίνω πιο σπάνια τώρα, γιατί όπως έγραψα ξεκινήσαμε ετοιμασίες για το δωμάτιο, ψώνια, πλυσίματα κλπ και μου έχουν πέσει πολλά. Σε συνδυασμό και με το διάβασμα χαμός! Πήγαμε και για το doppler σήμερα το απόγευμα. Η μπέμπα μου είναι μια χαρά αλλά είναι και μας λίγο αδυνατούλα ! 1470 γραμμάρια μας τη βγάλανε. Ρώτησα αν είναι οκ και μου είπαν πως είναι φυσιολογικό το βάρος αλλά πως δεν είναι και κανένα τεράστιο μωρό. Όλα τα άλλα άψογα στο doppler και τώρα έχω ξανά ραντεβού πάλι σε ένα μήνα όπου θα έχω μπει στον 9ο! Απλά φαντάζομαι πως αυτός ο μήνας λόγω των γιορτών θα περάσει πιο γρήγορα από τους άλλους. Η μπουμπούκα έχει πάρει και θέση και όλα είναι μια χαρά. Απλά επειδή εγώ είμαι τρελή θα ήθελα το βάρος να ήταν λίγο μεγαλύτερο, αλλά αφού μου λένε όλα φυσιολογικά το δέχομαι!

Σήμερα ψωνίσαμε και αρκετά πραγματάκια απο τη λίστα μας στα prenatal και είδαμε και καρότσια. Δεν καταλήξαμε κάπου ακόμα γιατί θέλουμε να το ψάξουμε. Θα πάμε και σε αυτό το μαγαζί στο Περιστέρι αλλά και σε άλλα πολυκαταστήματα με την ησυχία μας. Όσο για το δωμάτιο που με ρώτησε κάποιο κοριτσάκι τι τοιχογραφία θα κάνουμε, δεν έχω ιδέα. Θα δούμε όταν έρθει η ώρα καμιά εικόνα απο το internet. Θα ανεβάσω φωτό μόλις ολοκληρωθεί το δωμάτιο. Τέλος απο κιλά και εγώ είμαι +13, αλλά μέσα στον έβδομο πήρα πολύ λίγο αρα δεν φοβάμαι τόσο για το που θα φτάσω. Αυτό με τις καούρες με έχει σώσει απο μια πλευρά, γιατί δεν τρώω απο τις 6 και μετά το απόγευμα τίποτα. Και έτσι τα κιλά δεν μπαίνουν όπως πριν που τα έβαζα αβέρτα κουβέρτα.

Έχετε πολύ ωραία νέα όλες σας αλλά είμαι πτώμα για να σχολιάσω τώρα. Σας φιλώ όλες και επιφυλλάσομαι για περισσότερες λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και επανέρχομαι ξεκούραστη για να σχολιάσω και τα δικά σας...

Αναστασία μου καλό κουράγιο με την επιστασία και με το θέμα με το σπιτάκι σας. Όλα θα πάνε μια χαρά. Μην αγχώνεσαι εσύ και θα τακτοποιηθούν τα πάντα!Χαίρομαι που όλα σου πηγαίνουν τέλεια.

Jokots μου εγώ έχω ακούσει οτι τα πιο βολικά μπανάκια είναι αυτά που είναι πάνω αλλαξιέρα και κάτω μπανιέρα και μάλλον αυτό θα πάρουμε. Δεν ξέρω βέβαια αν θα το έχουμε απο την αρχή, επειδή μπορεί να αλλάζουμε το νινί στο κρεββάτι και εξάλλου μπάνιο αρχικά το κάνουμε κάτω απο το νιπτήρα. Όσο για το αφρόλουτρο και εγώ έχω ακούσει πως καλό είναι αυτό με το ουδέτερο άρωμα για να μην ενοχλέι το μικρό. Αλήθεια έχει καμία κανένα τέτοιο κατά νου;;

Δωράκι μου και εγώ για τις φωτό περιμένω τα Χριστούγεννα γιατί αλλιώς δεν βλέπω να βρίσκω καμία αφορμή να βγάζω. Κάθε μέρα το λέμε με τον άντρα μου και δεν βγάζουμε ποτέ. Όταν είμαι σπίτι με τις φόρμες λέω άσε να ντυθώ για έξω και να βγάλω. Και όταν βγαίνουμε έχουμε τόσες δουλίτσες που το ξεχνάμε. Πάντως σίγουρα πρέπει να βγάλουμε!

Ροσάκι μου εγώ το άγχος το είχα μέχρι να ξεκαθαριστεί το δωμάτιο. Τώρα που άδειασε, στήσαμε την κούνια και αύριο θα τοποθετήσω πράγματα. Κούνια και καλαθούνα είχα έτοιμη επομένως δεν είχα έννοια να ψωνίσω. Προίκα του μωρού (πετσέτες, σεντόνια, πάνες κλπ) τα έφτιαξε όλα η μάνα μου από μόνη της και να πω και την αλήθεια για αυτά δεν έιχε καμιά ιδιαίτερη έννοια να τα κάνω εγώ. Τώρα χθες πήραμε πολλά πράγματα: φορμάκια, εσώρουχα, καλτσάκια, σουτιέν θηλασμού, μπιμπερό, πιπίλες κλπ κλπ. Λείπουν βέβαια κάποια βασικά όπως καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου, ζυγαριά κλπ. αλλά θέλω να τα κάνω μαζί με τον αντρούλη μου, επομένως θα περιμένω την άλλη βδομάδα που θα έχει ρεπό. Γενικά για αυτά δεν αγχώνομαι. Θα ήθελα όμως να τα ολοκληρώσω μέσα στον 8ο και στον 9ο να κάθομαι. Μόνο πιτζάμες δεν ξέρω απο που να πάρω...Στη λαική έχουν κοντομάνικές τέτοια εποχή βρε κορίτσια μου;

Γεωργία μου και εγώ τώρα ξεκίνησα τα πάντα και θα τα κάνω χαλαρά. Απλά εγώ θέλω να μπω στον 9ο και να μην έχω πολλές εκκρεμότητες, γιατί ο άντρας μου δουλέυει πολύ και έχει ελάχιστες μέρες κενό. Άρα δεν ξέρω αν πχ. προέκυπτε κάτι και θα έπρεπε να είμασταν έτοιμοι νωρίτερα, αν θα προλαβαίναμε. Εσυ πιστεύω είσαι πιο ήσυχη γιατί θα γεννήσεις προγραμματισμένα. Όσο για νονούς δεν έχω βρει και για να πω και την αλήθεια δεν με απασχολεί ακόμα καθόλου. Όταν έρθει η ώρα βλέπουμε. Οι εποχές είναι δύσκολες και δεν θα πρότεινα ποτέ σε κανέναν, εκτός αν ήθελα να το βαφτίσει πχ. η αδερφή μου. Θα το δούμε στην πορεία! Για τα κιλά don' t worry μαζί πάμε απο οτι θυμάμαι. Καλά εγώ αν δεν είχα και τις καούρες θα είχα βάλει πολύ περισσότερα.

Κατερινάκι μου έχεις και εσύ πλυσίματα ε; Με πιο απορρυπαντικούλι πλένεις εσύ τα μωρουδιακά; Έχω ακούσει πολλά αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Θέλω και εγώ να πάρω πάντως για να πλύνω διάφορα. Προσοχή όσο γίνεται με τα κρυωματάκια αν και δεν είναι εύκολο το ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετε κοιλιτσες και μωρακια! Τι κανετε?rose25 εδω και μια εβδομαδα κ εγω ετσι τον καταλαβαινω το μικρο, κατω απο το στηθος και ταυτοχρονα χαμηλα αριστερα. Απο τα λιγα που ξερω νομιζω οτι ψηλα ειναι τα ποδαρακια και κατω τα χερακια. Ποσο μαγικο ειναι αυτο το συναισθημα να κινειται μεσα μας αυτο το θαυμα που πριν λιγο καιρο ηταν μονο σκεψη!!! Αχ, μα ποσο ευκολα συγκινουμαι πια, ολη την ωρα οτιδηποτε και να γραφω η να διαβαζω σχετικα με το μωρο κλαιω! Ελπιζω να αλλαξει αυτο μετα τη γεννα... evinicolas1980 δεν συνηθιζονται τα τσουρεκια τα Χριστουγεννα, αλλα περυσι ειχα φτιαξει κατι μπισκοτομελομακαρονα και ειπα να μην τα επιχειρισω κ φετος οποτε αφου ειχα μια καλη συνταγη της πεθερας μου ειπα να δοκιμασω. Ταλαιπωρια μεγαλη, 6 ωρες μου πηρε αλλα το σπιτι μοσχοβολησε γιορτες!! Εμεις εχουμε νονους τα παιδια που μας παντρεψαν, κ ευτυχως γι αυτους ειναι δυο οποτε θα μοιραστουν τα εξοδα! Ετσι κ αλλιως μας το ειχαν πει κ οι δυο οτι θελουν να βαφτισουν το πρωτο παιδακι μας. kangaroo για το otrivin ο γιατρος μου μου ειπε οτι για 5-6 μερες δεν πειραζει και δυστυχως το μπουκωμα ειναι το χειροτερο μου, ευτυχως ομως περναει σιγα σιγα. Ωραια η μπανιερα σας αλλα δεν ξερω εαν θα με βολεψει, μαλλον θα καταληξω σ αυτην με τα μπρατσα που κουμπωνει πανω στη δικη μας για να αποφυγω το σκυψιμο. Και αυτο με τα γλυκα παλι, τι χαλι...... Δεν αντεχω ουτε μια μερα χωρις γλυκακι (εννοειται κατι με σοκολατα!!) αλλα αυτο και πριν το ειχα, δεν μου κανει εντυπωση...anastasia1986 κ εγω ελπιζω να τα καταφερω με τον θηλασμο, ξερω οτι εχει πονο η υποθεση κ χρειαζεται υπομονη αλλα θα το παλεψω οσο μπορω.renaki_mu οντως ο καιρος αυτες τις εβδομαδες περασε πολυ γρηγορα! Και τωρα με τις γιορτες θα περασει σαν σιφουνας!!! Εχει κολλησει το τικερακι σου και δειχνει 24 εβδομαδες?? Με το καλο να γεμισει το δωματιακι σας με το μωρο σας!!!!expecting angel μπραβο για το ντοπλερ! Ολα καλα λοιπον, κ εσυ σαν τη Δωρα, μοντελακι θα γεννησεις! Αφου ειναι στα φυσιολογικα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας! Για τα αφρολουτρα που ρωτας, νομιζω οτι ιδανικα ειναι καποια της vichy η του κορρε η τελοσπαντων κατι απο φαρμακειο που εχουν ουδετερο ph και δεν εχουν εντονα αρωματα. Εγω τουλαχιστον κατι τετοιο σκεφτομαι να παρω, γιατι στο σουπερμαρκετ που κοιταξα δεν βρηκα καποιο με απαλο αρωμα.DORAKI.K σχετικα με τον θηλασμο εννοειται οτι θα κανεις οτι κρινεις σωστο, αλλα πιστευω οτι αξιζει να το προσπαθησεις κ αν δες οτι δεν το αντεχεις η δεν σου βγαινει τοτε το κοβεις. Μια φιλη μου που γεννησε στο Αρεταιειο οπως κ εσυ την βοηθησαν πολυ εκει στο θεμα του θηλασμου. Το κοριτσακι της ειναι τωρα 7 μηνων και ακομα το θηλαζει και δεν εχει κανεναν για βοηθεια. Το ειχε βαλει πεισμα ομως γιατι ειναι πολυ υπερ του θηλασμου. Βεβαια εχει να κανει με το αν οντως θελεις να θηλασεις. Αν θες, με λιγη υπομονη νομιζω οτι τα εμποδια σιγα σιγα ξεπερνωνται! Διαβασε αυτο Γιατί να θηλάσεις | θηλασμός

Εμεις καλα ειμαστε, μεγαλωνουμε κ κοπαναμε κ κανουμε τη μαμα κ τον μπαμπα χαρουμενους! Θα βαλω πλυντηρια τα του μωρου σιγα σιγα και θα αρχισω να ασχολουμαι με τη βαλιτσα του μαιευτηριου. Βασικα, δυο σουτιεν θηλασμου θελω να παρω και δυο τοπακια θηλασμου απο τα h&m. Μηπως ξερει καμια σε ποια h&m θα βρω τα σουτιεν που εχουν 15 ευρω τα δυο σε νορμαλ νουμερο? Γιατι πηγα σε ενα κ ειχε μονο κατι πολυυυυ μικρα νουμερα! Αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια όμορφα!

Rose μου δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για τα κιλά,μήπως και αλλάξει ο μεταβολισμός σου κι δεν χάνεις.Η κομμώτριά μου να φανταστείς που στην πρώτη της εγκυμοσύνη είχε πάρει 30 κιλά,τα έχασε όλα και κάτι παραπάνω να μην σου πω.Τώρα στην δεύτερη εγυμοσύνη της είναι στον 4ο και έχει πάρει ήδη 10 κιλά.Καλά κάνεις να μην στερείσαι τίποτα!Εντάξει,είπαμε όχι υπερβολές,αλλά όχι και στο καθόλου...

Η δικιά μου η μπέμπα,που με βάση το doppler είχε πάρει θέση,έτσι ακριβώς χτυπάει σαν τη δική σου!!

Χριστίνα μου,αφού ο γιατρός σου είπε ότι όλα πάνε καλά δεν υπάρχει λόγος άγχους.Έτσι ακριβώς ήταν και η δική μου η μπέμπα.Στις 30 +4ημέρες ήταν 1400 γρ και εγώ θα την ήθελα λίγο πιο παχουλούλα,αλλά αυτές φαίνεται θέλουν να βγουν μοντέλα από την κοιλιά ακόμη.......χιχι!!!

Όσο αφορά τις φωτογραφίες,τα ίδια ακριβώς παθαίνω και εγώ ή το ξεχνάω ή είμαι όλο με τις φόρμες και τις πυτζάμες!Που θα μας πάει όμως,τώρα στις γιορτές κάτι θα βγάλουμε....

Κατερίνα μου,εμείς νοννούς δεν χρειάζεται να βρούμε,διότι δεν θα βαφτίσουμε την μπέμπα μας.Το μόνο που θα κάνουμε,πέρα από το ληξιαρχείο που θα την δηλώσουμε,θα είναι μια αρχαιοελληνική ονοματοδοσία,μαζί και τον αρχαιοελληνικό γάμο μας.Αλλά δεν χρειάζονται ούτε κουμπάροι,ούτε νοννοί.

Τώρα όσο αφορά το θηλασμό,για το οποίο μου έγραψε και η Γεωργία,δεν είπα πως δεν θα δοκιμάσω.Απλά δεν είμαι φανατική του θηλασμού και σε περίπτωση που δω πως είτε το μωρό υποφέρει,είτε εγώ δεν θα με πάρει και από κάτω,όπως άλλες μαμάδες που διαβάζω.Προσωπικά πιστεύω πως το βασικό για να μεγαλώσει ένα ψυχικά υγιές παιδί,είναι να υπάρχει και ψυχική ηρεμία από την πλευρά της μαμάς και όχι νεύρα,άγχος,κλάμα κ.τλ.Την αγάπη το παιδί την εισπράττει με ποικίλους τρόπους και δεν χρειάζεται οπωσδήποτε και μόνο ο θηλασμός!

Έχω ακούσει περιπτώσεις για μανάδες που έτρεμαν και μόνο στην ιδέα του πόνου,κάθε φορά που θήλαζαν,έχω ακούσει για μωρά που σπάραζαν στο κλάμα επειδή πείναγαν και γυναίκες μου έμεναν νηστικές,επειδή είχαν όλη μέρα ένα μωρό στο στήθος και χωρίς βοήθεια δεν είχαν το χρόνο και τα κουράγια ούτε για να φάνε(υγιεινά λόγω θηλασμού,δεν μιλάω για σουβλάκια) κ.α

Μακάρι να μας έρθει εύκολα ο θηλασμός,αλλά αν όχι δεν θα γεμίσω τον εαυτό μου ενοχές γι'αυτό!

Η μπεμπούλα μου είχε πολλά κέφια σήμερα και όλο κλώτσαγε!!!!Αυτά από μας ζουζούνες.Φεύγω τώρα γρήγορα-γρήγορα για να πάω σε μια ομιλία του άντρα μου!Σόρυ άμα ξέχασα καμία.Θα επανέλθω!!!Φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

expecting angel αφου σου ειπαν ειναι μια χαρα το μωρακι με τα κιλα του δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα...ολα καλα προχωρανε αυτο εχει σημασια!με το καλο και οι ετοιμασιες σας...ε ενταξει εχεις παρει αρκετα πραγματακια τωρα για τις πυτζαμες στην λαικη η αληθεια ειναι οτι δεν εχει κοντομανικες τετοια εποχη..εγω μακρυμανικες θα παρω γιατι ειμαι και κρυουλιαρα!

Jokots αρα εχει παρει θεση ηδη η μπεμπα μου καλο ειναι αυτο μακαρι να μην γυρισει...ανυπομονω να παω στον γιατρο την αλλη εβδομαδα να την δω!αχ εγω συγκινουμαι πολυ ευκολα γενικος και πριν την εγκυμοσυνη το ειχα αυτο φαντασου τωρα....οσο για τον θηλασμο παρακολουθησα σημερα σεμιναρια θηλασμου που ειχε η nutricia στο ιντερνετ και ελεγε πολυ χρησιμες πληροφοριες,θα το παλεψω πολυ να θηλασω ειναι τοσα τα ωφελη που προσφερει...

Δωρακι ετσι σκεφτομαι και εγω γι αυτο τρωω οτι θελω,τωρα ομως που θα παω στον γιατρο και εχω παρει και αλλα κιλα θα με κυνηγησει παλι χιχιιχιχιχ θα το βαλω πεισμα μωρε μετα και θα τα χασω τι στο καλο αν πω κατι εγω το κανω...δεν με πολυ απασχολει κιολας αυτο το κοριτσακι μου να ειναι καλα...οποτε και εσυ λες οτι θα εχει παρει θεση,για να δουμε!!!

παντος η μαια στα σεμιναρια που παρακολουθησα ειπε οτι δεν χρειαζεται να τρωμε κατι συγκεκριμενο για να εχουμε περισσοτερο γαλα οτι τρωμε κανονικα και γαλα θα εχουμε σιγουρα...τωρα αν δεν υπαρχει βοηθεια και η γυναικα ειναι ενα πτωμα και δεν μπορει με τιποτα να θηλαζει γιατι δεν εχει κουραγιο εκει παω πασο...πρεπει λεει να ειμαστε ηρεμες γιατι οσο ειμαστε στρεσαρισμενες εμεις του προκαλουμε νευρικοτητα και κλαιει...πρεπει να το βαζουμε στο στηθος μας να φαει με το που ξυπνησει και οχι να το αφησουμε να σπαραζει γιατι μετα ισως δεν καθεται να φαει,να μας παιδευσει και να παιδευτει και αυτο!επισης οτι δεν εχει ωραριο ο θηλασμος μπορει να γινετα 24ωρες το 24ωρο...τωρα κατα ποσο μπορουμε να το κανουμε αυτο ενω θα ειμαστε χωρις υπνο δεν ξερω η θεωρια απο την πραξη απεχει πολυ!γι αυτο λεω και εγω οτι θα προσπαθησω οσο μπορω να την θηλασω και βλεπουμε....τα ωφελη ειναι παααααρα πολλααααα και πιστευω αξιζει η προσπαθεια!

εμεις τα ιδια κοπαναμε την μαννουλα συνεχεια :) χθες ολη μερα ηταν πολυ υπερικινητικη και χαρηκα πολυ!τουλαχιστον με αυτο τον τροπο ξερουμε οτι ειναι καλα και ειμαστε ηρεμες ετσι δεν ειναι?

οι υπολοιπες εγκυουλες που ειστε?εχετε χαθει τελειως...δεν εχουμε και την λιστα μας να την βλεπουμε αν καποια κοπελα την βρει ας την βαλει να την θυμηθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας μεταμεςονυχτια σημερα, τι κρυο πολυ που εχει βαλει δυο φορες βγηκα για το σχολικο και ξεπαγιασα. Κατα τ αλλα ησυχια οσο μπορει να εχω με τα δυο ζουζουνια να με τρεχουν και το μικρακι στην κοιλια να κλωτσαει και σημερα κανα δυο φορες ενιωθα να πιεζει και χαμηλα.

Ολα εχουν ζωηρεψει βλεπω στις κοιλιτσες σας αρχιζουν και περιοριζονται σιγα σιγα λογο χωρου οποτε οι κινησεις τους ειναι πολυ δυνατες, ειναι ομως τοσο ωραιο αυτο το συναισθημα!

Χριστινα πολυ καλα τα νεα σου απο το ντοπλερ, και για το βαρος μην ανησυχεις αφου σου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. Με γεια και οι αγορες σας και με το καλο και τα υπολοιπα.

Χριστινα μπανακι στο νιπτηρα για κανα 10 ημερο να υπολογιζεις μεχρι να πεσει ο αφαλος και αφρολουτρα νομιζω ειναι αυτα που λενε με ουδετερο pH, οπως το neutro κατι δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα και κατι με απαλο και διακριτικο αρωμα το ιδιο θα ειναι. Απορρυπαντικο εχω παρει και το προδρεμ, και το βρεφικο του ariel και το βρεφικο του περζυλ. Ολα καλα ειναι εγω κοιταω να εχω κανα κουπονι ή να εχει καμια προσφορα το σουπερ μαρκετ. Επισης ειδα που εγραψες για ζυγαρια, νομιζω οτι δεν χρειαζεται να παρεις, καταρχην στο μαιευτηριο θα ερθουν απο διαφορες εταιριες και θα σου προτεινουν να νοικιασεις για 2-3 μηνες, απο την αλλη εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος να μην μπω σε αυτο το τρυπακι και αγχωνομαι και ζυγιζω το παιδι ολη την ωρα. Και πραγματικα με βοηθησε ολο αυτο γιατι σημασια ειχε ποσο πηρε τον πρωτο μηνα που τα ζυγισε η ιδια και οχι αν μια μερα πηρε κανα γραμμαριο ή οχι. Ειδικα στον αποκλειστικο θηλασμο περισσοτερο αγχος και ανασφαλεια θα σε γεμισει. Εγω εκανα το αλλο καθε βδομαδα τον πρωτο καιρο ανεβαινα μονη μου στη ζυγαρια και μετα αγκαλια με το μπεμπακι οποτε κατα προσεγγυση υπολογιζα ποσο εβαζε.

Ρενα πολυ ωραιο το δωματιακι του μπεμπη σας, αντε θα τον δεις και αυτη και την αλλη βδομαδα τελεια. Το τικερακι σου εχει κολλησει μαλλον ποσο εισαι τωρα?

Γιωργια και εγω αυτο με τη σοκολατα παντα το ειχα οχι μονο τωρα λογω μπεμπε. Αν τα βρεις αυτα στα h&m πες και σε μενα εγω ειχα κοιταξει για τα σουτιεν σε αυτα στο riverwest αλλα δεν ειχα βρει. Για το θηλασμο ειναι οπως τα λες να εχει κυριως θεληση η μαμα και να εχει τη δυναμη να κλεινει τα αυτια της στους γυρω, φυσικα χρειαζεται υποστηριξη απο τον μπαμπα σε αυτο. Αλλα επισης πολυ σημαντικο ειναι και αυτο που λεει η Δωρα να ειναι σε καλη ψυχολογια και να νιωθει ηρεμια και ευχαριστηση για αυτο που κανει. Φυσικα δεν ειναι μονο ο θηλασμος αυτος που θα αναθρεψει ενα υγιες ψυχικα και σωματικα βρεφακι η αγαπη και η αγκαλια θα υπαρξει οποιο γαλα και να πινει.

Πονο πολυ δεν εχει, ισως τραυματιστουν λιγο οι θηλες σας στην αρχη μεχρι να μαθει το μωρο αλλα με κρεμουλα αντιμετωπιζεται. Εγω την κορη μου την θηλασα 15 μηνες και ειχε και αλλεργια στο αγελαδινο γαλα οποτε μονο με τον θηλασμο ημουν σιγουρη και ειχα γυρισει τοτε στη δουλεια οταν ηταν 5 μηνων και τον Νικολα τον θηλαζω ακομα. Θελω να πω οτι μονο οταν θελει πολυ η μαμα και εχει και υποστηριξη και απο τον παιδιατρο θα μπορεσει να θηλασει για οσο το δυνατον περισσοτερο.

Rose ετσι ακριβως ειναι οπως τα ακουσες και στο σεμιναριο, καλη διατροφη οπως και στην εγκυμοσυνη ισως περισσοτερα υγρα. Και ναι ο θηλασμος δεν εχει ωραριο, καθε τρεις ωρες οπως το ξενο γαλα, οποτε και οσο θελει το μωρο, αυτοι οι μαραθωνιοι θηλασμοι ειναι μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια τις πρώτες 6 βδομαδες συνηθως οπου μπορει να θηλαζει για τρια τεταρτα και σε μιαμιση ωρα απο την ωρα που ξεκινηςε να ξαναθηλαζει. Εμενα και τα δυο το πρωτο διαστημα θηλαζαν καθε 1,5 με δυο ωρες μετα μεχρι το τριμηνο καθε 2 με 2,5 ωρες και μετα καθε 3 ωρες και ειναι και στο παιδι η μικρη μου ξυπναγε και την νυχτα πολλες φορες, ο μικρος απο τον πρωτο μηνα μου εκανε 5ωρο σερι υπνο το βραδυ.

Πολλα εγραψα παω να κοιμηθω γιατι δυο βραδια δεν εχω κοιμηθει καλα ηταν αρρωστουλης ο Νικολας, μονο πυρετο ειχε, και ξυπναγε το βραδυ και καθοταν καμια ωρα και ξυπνιος. Αυτο για μενα ειναι σκοτωμα το να μενει ξυπνιο ενω δεν εχω θεμα να σηκωθω δυο και τρεις φορες τη νυχτα αν ξανακοιμηθει στο τεταρτο ή στο 20λεπτο.

Παντως θα δειτε εχουμε πολλες αντοχες εμεις οι γυναικες που μονο οταν γινουμε μανουλες βγαινουν στην επιφανια, εχω να κοιμηθω σερι ολοκληρο βραδυ 4 χρονια οσο ειναι η Αγγελικη και ομως εχει γινει συνηθεια που δεν με κουραζει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...