Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ


Recommended Posts

ΕΠΙΚΡΑΤΕΣΤΕΡΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΓΟΝΙΔΙΑ

καστανά ή πράσινα μάτια γαλανά μάτια

μακριές βλεφαρίδες κοντές βλεφαρίδες

πυκνά φρύδια λεπτά φρύδια

αστιγματισμός μυωπία

υπερμετρωπία αχρωματοψία

γαμψή μύτη στρογγυλή μύτη

στενή μύτη ανασηκωμένη άκρη μύτης

γεμάτα χείλη λεπτά χείλη

πιγούνι με λακκάκι πιγούνι χωρίς λακάκι

μάγουλα με λακκάκια μάγουλα χωρίς λακκάκια

φακίδες όχι φακίδες

σκούρα μαλλιά ξανθά ή κόκκινα μαλλιά

σγουρά ή ατίθασα μαλλιά ίσια μαλλιά

ΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ;;

Τα ματάκια θα τα πάρει απ την μαμά ή απ τον μπαμπά;τη μυτούλα;τα χειλάκια;Καθώς κοιτάτε τη φουσκωμένη σας κοιλίτσα,μαζί με τις ευχές να είναι γερό σίγουρα θα θέλατε να ξέρετε απο ποιόν θα πάρει τι.Αν και πρέπει να περιμένετε μέχρι την ώρα της γέννησης,υπάρχει τρόπος(αν και όχι απόλυτος)να το μαντέψετε με βάση τη μεταβίβαση των επικρατέστερων χαρακτηριστικών.

Τα γονίδια υπάρχουν σε ζεύγη.Το παιδί κληρονομεί τα μισά γονίδια απο την μαμά και τα μισά απο τον μπαμπά.Απο το κάθε ζεύγος όμως γονιδίων συνήθως μόνο το ένα είναι επικρατέστερο.Αυτό σημαίνει οτι τα μισά απο τα γονίδια που κληρονομεί το παιδί δεν το επηρεάζουν καθόλου.Για παράδειγμα, ένα μωρό μπορεί να έχει ένα ζευγάρι που αποτελείται απο ένα γονίδιο καστανών ματιών κι ένα γονίδιο γαλάζιων.Επειδή όμως επικρατέστερο γονίδιο είναι το καστανό,το μωρό θα έχει καστανά μάτια.Ετσι παρόλο που το παιδί κληρονομεί το 50% των γονιδίων της μητέρας και το 50% των γονιδίων του πατέρα, μόνο το 25% απο τον ένα και το 25% απ τον άλλο είναι ενεργό.

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΜΑ;

Τα κοριτσάκια κληρονομούν δύο χρωμοσώματα Χ,ένα απο την μητέρα κι ένα απο τον πατέρα, ενώ τα αγόρια ένα χρωμόσωμα Χ απο την μητέρα κι ένα χρωμόσωμα Υ απο τον πατέρα.Τα 22 δηλαδή ζευγάρια χρωμοσωμάτων είναι ίδια και στον άντρα και στη γυναίκα.Το 23ο όμως, το οποίο καθορίζει το φύλο,διαφέρει.Στη γυναίκα αποτελείται απο δύο όμοια χρωμοσώματα,τα ΧΧ,ενώ στον άντρα απο δύο διαφορετικά,τα ΧΥ.Το ωάριο της γυναίκας είναι δυνατόν να γονιμοποιηθεί είτε απο σπερματοζωάριο το οποίο περιέχει Χ χρωμόσωμα οπώτε θα αποκτήσετε κοριτσάκι, είτε απο σπερματοζωάριο το οποίο περιέχει Υ χρωμόσωμα οπότε θα κάνετε αγοράκι.

Αυτό που ίσως δεν γνωρίζετε είναι ότι, παρόλο που το ανδρικό φύλο χαρακτηρίζεται ως ισχυρό,το χρωμόσωμα Υ είναι πιο κοντό και ευνοεί την επικράτηση των γονιδίων της μητέρας.Αυτό εξηγεί γιατί τα αγοράκια μοιάζουν περισσότερο στη μαμά, αλλά σημαίνει ακόμα οτι έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία σε ορισμένες ασθένειες που σχετίζονται με το φύλο,όπως για παράδειγμα η αιμορροφιλία,η αχρωματοψία,η μυική δυστροφία.

Απο το "παιδί και νέοι γονείς"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

para poli wraio arthro!!! alla apogoiteutika ligaki!!! eimai galanomata, anoixtoxrwmi eepidermida, o antroulis moy einai mayraki, mayra malia, kastana skoura matia, poli skouroxrwmi epidermida!!! twra pia eimai sigouri oti ta dika tou ta gonidia tha pniksoun ta dika mou:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

para poli wraio arthro!!! alla apogoiteutika ligaki!!! eimai galanomata, anoixtoxrwmi eepidermida, o antroulis moy einai mayraki, mayra malia, kastana skoura matia, poli skouroxrwmi epidermida!!! twra pia eimai sigouri oti ta dika tou ta gonidia tha pniksoun ta dika mou:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία όλα αυτά! Γιατί ρε παιδιά ενώ εγώ είμαι καστανή (μαλλιά και μάτια), η "γαϊδουρίτσα" η κόρη μου τα πήρε όλα απο τον πατέρα της :). Ξανθιά γαλανομάτα; Δεν είναι πιο ισχυρά τα δικά μου γονίδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία όλα αυτά! Γιατί ρε παιδιά ενώ εγώ είμαι καστανή (μαλλιά και μάτια), η "γαϊδουρίτσα" η κόρη μου τα πήρε όλα απο τον πατέρα της :). Ξανθιά γαλανομάτα; Δεν είναι πιο ισχυρά τα δικά μου γονίδια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ juliana ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΩΡΑΙΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΜΩΣ Σισσιώ ΜΟΥ, Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΕΕΕΤΟΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΜΙΛΑΜΕ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ΄ΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ juliana ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΩΡΑΙΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΟΜΩΣ Σισσιώ ΜΟΥ, Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ, ΕΜΟΙΑΖΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΕ ΣΤΕΝΟΧΩΡΕΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΗΘΕΛΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΕΕΕΤΟΙΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΜΙΛΑΜΕ..

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΑΤΙΡΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΕ΄ΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα να κανω παιδακι ακουστε πως θελω ναναι..χρωμα ματιων κ χειλια δκα μου.

μυτη κ σχημα ματιων του καλου μου!

πολλα δε ζηταω??:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα να κανω παιδακι ακουστε πως θελω ναναι..χρωμα ματιων κ χειλια δκα μου.

μυτη κ σχημα ματιων του καλου μου!

πολλα δε ζηταω??:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου λυπάμαι που δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτός ο μήνας, αλλά μη μου στεναχωριέσαι για αρχή! Θα έρθει το σποράκι, έχετε μπει σε μια καλή σειρά και βλέποντας τα τελευταία τεστάκια σου έχεις βρεις τις μέρες κλειδί και κάνετε πολύ καλά στοχευμένες επαφές απο νωρίς. Όλα θα πάνε καλά 🙏 το σώμα ξέρει, κι όταν είναι έτοιμο θα κάνει τη δουλειά του ❤️ Εμένα με προβληματίζει λίγο η ωχρινική φάση που λες ότι δεν είναι σταθερή κι επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα μετά την παλλίνδρομη, θα σου πρότεινα να το ρίξεις λίγο σα θέμα με το/η γιατρό σου. Βέβαια 11-12 μέρες που λες είναι σούπερ, εγώ είχα 9η-10η για κάποιο διάστημα, απλά η ειδικός γονιμότητας μου έδωσε να παίρνω μυοινοσιτόλη κι από τότε αυξήθηκε η ωχρινική μου φάση από 9-10 σε 12. Δες μήπως σου πει κάτι γι αυτό, αν και 11-12 είσαι μέσα στα φυσιολογικά όρια η αλήθεια είναι.  Σε καμία περίπτωση δε θέλω να σε ανησυχήσω για κάτι, όπως σου είπα 11-12 είναι πολύ καλά, απλά το αναφέρω διότι κι εμένα μου συνέβη μετά την παλλίδρομη να υπάρχει μια αστάθεια με την ωχρινική. ίσως είναι και μια ένδειξη ότι το σώμα ακόμα επανέρχεται, εγώ τουλάχιστον αυτό έλεγα στον εαυτό μου, κι όταν "εστρωσε" κάπως η ωχρινική μου φάση τους επόμενους μήνες έμεινα έγκυος. Δυστυχώς εμείς μπορεί να είμαστε έτοιμες να προσωρήσουμε, αλλά πρέπει να ακούμε και το σώμα μας στο οποίο δεν έχουμε τον απόλυτο έλεγχο πάντα. Θα έρθει σύντομο το ουράνιο τόξο σου 🌈
    • Εγώ κορίτσια σήμερα είμαι σ αναμμένα κάρβουνα κάπως... Ξύπνησα και το στήθος που είναι το μόνο σταθερό μου "σύμπτωμα" δε με πονάει όσο και πριν και κάπως έχω ξεπριστεί κιόλας....Έχω και κάποιες κράμπες σαν περιόδου, αρκετά ήπιες για να είμαι ειλικρινές, αλλά δυστυχώς λόγω ιστορικο΄υ το μυαλό γυρνάει στο κακό σενάριο. Ξέρω ότι κι εγώ έχω πει σε άλλα κορίτσια ότι τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται και προσπαθώ να μου το υπενθυμίζω και μένα. Γι' αυτό αποφασίζω να μην το αφήσω να με κυριεύσει! (μόνη μου μιλάω η τρελή!) Έκανα μια άσκηση μόλις με ανάσες για να χαλαρώσω και ενώ στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στα επείγοντα, λέω όχι, δε θ αφήσω τον πανικό να με καθοδηγήσει. Έχω ραντεβού την Τρίτη ούτως ή άλλως, δεν είναι μακριά, οπότε εμπιστεύομαι το σώμα μου και το μωράκι μου 🙏 ήθελα απλά κάπου να το πω για να βγάλω απο μέσα μου την αρνητική σκέψη κιόλας... Αχ σαν ημερολόγιο κατέθεσης ψυχής είμαστε σ αυτό το φόρουμ 🤪 αλλά είμαι πολύ ευγνώμων για εσάς ❤️
    • Για αρχή να μη στεναχωριέσαι! Μήπως η ωορηξία σου γίνεται κάποιες μέρες νωρίτερα; Μήπως να ξεκινήσετε επαφές, μέρα παρά μέρα σε όλον τον κύκλο και όχι μόνο γύρω απο την ωορηξία; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου 😊 Όλα εξαιρετικά, τώρα έφυγες μπρος για αυχενική 💖  Πολύ χαίρομαι που ο γιατρός σου ήταν έτσι ευχάριστος και καθησυχαστικός, αυτούς τους γιατρούς θέλουμε να μας συνοδεύουν και να σέβονται πάνω απ όλα τα συναισθήματά μας 🙏 Βρήκατε και την αιτία των αιμοραγγιών, πολύ σηματνικό κι αυτό για να το αντιμετωπίσετε καταλλήλως!  έχεις και σχολή βρε θηρίο;;; ντάξει υποκλίνομαι! εγώ μετα βίας την παλεύω με τη δουλειά που είναι κι απ το σπίτι, τι να πω, είσαι ηρωίδα κορίτσι μου!! ❤️ Να ηρεμίσεις τώρα, όλα πηγαίνουν καλά και το μωράκι σου είναι εκεί δυνατό και μεγαλώνει 💖 Μπράβο κορίτσι μου!
    • Απρίλιο στις 11ΜΤΩ Μάιο στις 12ΜΤΩ και τώρα αν είναι περιοδος 11ΜΤΩ.. λεω για αυτους του μηνες επειδη εκανα και τα τεστακια, για τους προηγούμενους που δεν εκανα δε ξέρω ..μέχρι στιγμής στο χαρτι σκουπιζω κανονικό ροζοκοκκινο και είχα βάλει ένα σερβιετακι που κατέβηκε και κει λίγο...τώρα δεν ξέρω θα είμαι και όλη μέρα έξω σήμερα , πφφφφ στεναχωριέμαι πάρα πολύ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...