Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένωση δύο ονομάτων για μπεμπούλα που θα μας έρθει


Rigoula82

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλά Χριστούγεννα!!

Θέλω την γνώμη σας για ένωση δύο ονομάτων για την μπεμπούλα μας που την περιμένουμε τον Απρίλιο. Θέλουμε να την ονομάσουμε Μαρίνα (την έταξα στην Αγ.Μαρίνα αφού έχω περάσει δύο αποβολές) και Χαρά από τον μπαμπά μου που είναι Χαράλαμπος-δηλαδή Μαρίνα-Χαρά ή Χαρά-Μαρίνα.. Δεν με πειράζει να την φωνάζουμε και τα δύο ονόματα άλλα πιστεύω σε κάποια φάση θα μείνει μόνο το ένα και δεν το θέλω αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραια ειναι και τα δυο.. και μαζι και χωρια..

με το καλο το κοριτσακι σας!!

προσωπικα δεν πιστευω οτι ταζοντας το παιδι πρεπει οπωσδηποτε να μπει και το ονομα του-της Αγιου-Αγιας..

νομιζω αλλα πραγματα ζητουν οι αγιοι απο εμας και οχι το ονομα..Οι γονεις μας ομως θα το χαρουν σιγουρα..εγω πχ δεν το εκανα.. εκανα και κανω καποια αλλα πραγματα ομως που θεωρω πρεποντα..

δε σου το λεω για καποιο λογο προς Θεου, οπως αισθανεσαι εσυ καλυτερα και πολυ καλα κανεις.. στην τελικη μπορει να εχω λαθος εγω..δε λεω οτι η αποψη μου ειναι η σωστη..

απλα ετσι νομιζω, αποφευγεις και τις παρεξηγησεις οπως πχ καποιοι να το φωναζουν με ενα απο τα δυο ονοματα κλπ

η ακομα καμια φορα αφηνουμε το ονομα το ενα μονο στη βαφτιση και στα χαρτια και χρησιμοποιουμε το αλλο μονο.. και αυτο γινεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εβαλα στο μεγαλο μου Σπυριδων - Αλεξανδρος. γεννηθηκε του Αγιου ανημερα.

καλα θα κανεις να βαλεις στην βαπτιση το Μαρινα- Χαρα και να την φωναζετε Χαρα. ειναι πολυ χαλια να την φωναζετε με 2 ονοματα. εχω δει ετσι παιδακια και δυσκολευοντουσαν να το πουν.

Με το καλο να γεννησεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :) Βασικά και ο σύζυγος μου λέει πως είτε το θέλουμε είτε όχι στο τέλος το ένα όνομα θα μείνει.. Έχετε καμιά ιδέα για ένωση των δύο ονομάτων ουτοσώστε να γίνει ένα όνομα; Όλο το σκέφτομαι και δεν μου έρχεται τίποτα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και με το καλο το μωρακι σου.Αυτα που βρηκα ειναι Χαρινα, Μαρα, Ρανα και Χαριτινα (αν και το 'τ' ειναι ασχετο).Προσωπικα θα το φωναζα μονο Μαρινα γιατι ειναι πολυ ομορφο ονομα και γιατι δεν με ενθουσιαζουν τα συγκεκριμενα ονοματα.Αν σκεφτω κανενα πιο ομορφο θα σου γραψω.Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...