Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τα πολύτιμα στολίδια μας!Μωράκια 6ου-7ου-8ου '12!!v14


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!!!!!ευχαριστουμε γισ τις ευχες!!χρονια πολλα σε ολες!!αντωνια χρονια σου πολλα πολυχρονη κ οτι επιθυμεις!!να σε χαιρεται η ομορφη οικογενεια σου!!! :) βικακι να χαιρεσι τον γιοκα σου! :) λια να χαιρεσαι τον αντρα σου!!! :) χριστινουλα να χαιρεσαι τον γιοκα σου κ ολα καλα να πανε!!! :)

κατερινα κ η δικια μου κοιμαται μισαωρα μεσα στην μερα...χαρουμενα μηνογενεθλια κ μεγεια το μπουφανακι!!!φανταζομαι τωρα πως χαζευει γυρω γυρω ε?οταν ειναι εξω ειναι σοβαρα κ κοιτανε..εχουν πολυ πλακα!!! :)

τσεβουλα κ η δικια μου χτυπαει τα ποδια της δυνατα κ μ'αρεσει πολυ γιατι το κανει σαν παιχνιδι κ γελαει..στο παρκο εχω παρει εξτρα στρωμα :P κανονικο για υπνο γιατι το κατω οντως ειναι σκληρο..για το πορτοκαλι βαζω πλεον το μισο αλλα το ζουμι του μονο γιατι η ψυχα αφηνει κατι σαν ινες..δεν μας εκανε αλλεργια..μηλο-μπανανα-αχλαδι-πορτοκαλι ζουμι..

ελενα κ εμεις ξυπναμε τις νυχτες,αλλα ξερεις τι κανω τωρα για να μην ξυπναει?αν π.χ κοιμηθη στης 10 το βραδυ,μεχρι να παω να κοιμηθω κατα της 12-1 την δινω κ αλλο μπουκαλι 200μλ κ κοιμαται ολη την νυχτα κ ξυπναει στης 8 το πρωι κ αν την ταισω στο κρεβατι χωρις να την μιλαω ξανακοιμαται μεχρι της 10..

αντωνια κ ο αναστασης?αχ πουλακι μου,περαστικα..ειναι κ το εμβολιο μαζι το καημενουλη θα εξαντληθη..

για το ρυζαλευρο δεν ξερω..μπορουμε να το βαζουμε κλ στην σουπα?δεν την ρωτησα την παιδιατρο..ξεχασα να ρωτησω κ για τα ζυμαρικα,π.χ ρυζι η τραχανα..αλλα απ'οτι διαβασα στην αντωνια γιατι εχουμε την ιδια παιδιατρο τραχανα στο τελος του μηνα..

νανσυ κ τεταρτο? :lol::lol::lol: ειναι να μη πεσει ο ανθρωπος κατω? :lol: τωρα πλεον την κανω μπανιο μερα παραμερα την αννουλα..αλλα αν λερωθει θα την κανω μπανιο..οσο για τον κολο της την κανω καθε μερα γιατι ρε κοριτσια μπαινουν τα κακα μεσα στο πιπι μας..με τον αντωνη ηταν πιο ευκολο γιατι οταν εκανε κακα σηκωνα λιγο τα κακαλα κ τα καθαριζα,ενω με την μπουμπου που να βαλεις χερι εκει :o κ πως μπαινουν τα ατιμα μεσα?!!!κ στο μπανιο οταν παω να την πλυνω μπροστα τα σφιγγει τα μπουτια της κ δεν μπορω να ριξω νερο..εσεις πως τα καθαριζετε κοριτσομανες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 998
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φιλενάδες μου!

Αντωνία μου χρόνια σου πολλά, να είσαι γερή και ευτυχισμένη και σύντομα να ξεπεράσετε τις παλιοιώσεις!

Λία, νομίζω γιορτάζει και οάντρας σου!Να τον χαίρεσαι και να είστε πάντα αγαπημένοι!Και σένα Ναταλάκι, έχει γενέθλια?Πολύχρονος!

Βίκάκι,Μαρία και Χριστίνα να χαίρεστε τους γιούς σας, να είναι υγιείς και χαρούμενοι!

Πολλές γιορτές σήμερα!

Κατερίνα και μένα έτσι ήταν η μπέμπα, δεν κοιμόταν κατά τη διάρκεια της ημέρας, μέχρι που εφάρμοσα κάτι που μου είχε πει η Έλενα, δηλαδή αν πχ αποκοιμιόταν στο ρηλάξ, μετά την πήγαινα στην κούνια και έτσι παρατείνεται η διάρκεια.Βέβαια μην φανταστείς, επειδή κοιμάται νωρίς, 1 ύπνο την ημέρα κάνει και 1 μικρό μετά το πρωινό γάλα.Παρόλα αυτά και μένα έχει αρχίσει και ξυπνάει το βράδυ αλλά το περίεργο είναι ότι δεν κλαίει, απλά την ακούω που "μιλάει"και γενικώς παίζει.Της έχω ξαναβάλει την πιπίλα και το μουσικό παιχνίδι ξανααποκοιμιέται αλλά όχι αμέσως.Για να μην γκρινιάζει, προφανώς δεν πεινάει ούτε πονάει και σκέφτομαι μήπως απλά έχει χορτάσει ύπνο :?:

Ελπίζω όταν μπούν και οι άλλες τροφές, να κόψουμε και το γάλα των 12 γιατί και αυτό με έχει αγχώσει.

Νάνσυ, και γώ κάθε μέρα την κάνω μπάνιο.Στην αρχή της έκανα γιατί ευελπιστούσα ότι θα το συνδύαζε με τον ύπνο.αλλά γενικώς αν δεν θέλει να κοιμηθεί, το μπάνιο δεν την βοηθάει.Παρόλα αυτά και γω το κάνω και για λόγους καθαριότητας γιατί όλο της τρέχουν σάλια και δεν υπάρχει και περίπτωση να της βάλω τα ίδια ρούχα την άλλη μέρα αλλά και γω βλέπω ότι άλλες δεν κάνουν το ίδιο.

Λία και γω έχω διαβάσει ότο το ρυζάλευρο είναι και για μέσα στις σούπες.Είμαι σίγουρη, απλά δεν θυμάμαι σε ποιας μάρκας το κουτί το είχα διαβάσει.

Μαράκι, εγώ της το ανοίγω το πουλάκι( τί ωραία που τα λέω)και της το πλένω πολύ καλά, απλά εμένα δεν σφίγγει τα μπουτάκια , οπότε είναι εύκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια, εύχομαι με τον ήλιο που έβγαλε να βοηθήσει και την υγεία και τη ψυχολογία όλων των μωρών που ταλαιπωρούνται. Μέσα στη λίστα μπήκε από χθες η Μαρία μου. Το πουλάκι μου ήταν από το πρωί με βηχα και κατασροή και το απογεμα παρουσίασε πυρετό 38,9, πρώτη φορά από τότε που την πήρα σπίτι και ήταν σαν ζαβλακωμένη και εέλγε όλη των ώρα "μάμα, μάμα" , ο τόνος στην πρώτη συλλαβή, αλλα ιταλιανα :o . Ευτυχώς μετά το μπανακι και λίγο νρεπονάκι ηρέμησε, αλλα κοιμήθηκε καλές 11 ανάμεσα στη μαμα και το μπαμπά. περίμενα πως θα ήταν δύσκολη νύζχτα, αλλά ευτυχώς έβηχε λίγο της εβαζα και λίγο ορούλο και ξημερώσαμε σχετικά καλά. Τώρα υποτιθεται οτι προσπαθουμε να μην κολλήσει η Παναγιωτα , αλλα δεν το βλεπω. ελεγα στην αρχή μήπως ήταν παρενεργεια του εμβολίου, αλλα μάλλον την αρπαξαμε από την κυριακη στο εστιατόριο. Και ολο τα προστατευω από τις επαφες....αλλα την πατήσαμε. Τελκοσπαντων ας ειναι αυτα μονάχα.

Σήμερα του Αγ. Αντωνίου. Αντωνία να χαίρεσαι το όνομα σου και να σε χαιρεται η οικογένεια σου. Μαράκι, Βικάκη και Χριστίνα να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Λία να χαίρεσαι τον άντρα σου. Να χαίρεστε όλοι οποιον αγαπατε και γιορτάζει.

Αριάδνη σε ευχαριστώ για την προσφορά βοήθειας για την αναζήτηση ιδεων βάφτισης, αλλά κάτσε να καταλήξω σε θέμα και το ξανασυζητάμε. Ελεγα μήπως ψάξω πρώτα μόνη μου για την χαρά της αναζήτησης, απλά έλεγα μήπως είχες κάποιες γενικές διευθύνσεις.

Σταυρούλα αυτό που λες με τα κοριτσακια και τα καθισματακια και τους γονεις σπου λες και ακούω τους δικούς μου. Τα κάνω όλα εγώ και το θεςωρούν και τίποτα. ¨οταν τα κάνουν αυτοί ακούβ γκρίνια και τα κάνουν και στραβά. και για να είμαι σίγουρη καιο ήρεμη, κουβαλώ 15 κιλά καροτσάκι και το βαζω βγαζω μεσα στο προτ παγκαζ και το ανοιγοκλεινω μόνη μου και ακούω και τα σχολια όχι ετσι ετσι, αλλα όταν τους λες να δεσουν μια ζωνη, αρχιζουν να κατηγορούν τον κατασκευαστη ότι δεν τα χει κανει καλα! Ευτυχως ο αντρας μου ειναι υπομονετικός και όταν βγαίνουμε αμζί δεν εχω τετοια θέματα.

Λιλ ωραίο θέμα το αστερακι, Τι εννοείς ως θέμα το οικολογικό, για γίνε πιο αναλυτική, Καλή αρχή με τις χορτοσουπες.

Μαρία κορίτσαρος Η Αννούλα. Ολόκληρο παιδί , μπράβο και για την ανάπτυξη.

Λία με το καλό οι ετοιμασίες της βάφτισης. Εχεις κλείσει εκκλησία για πότε σκέφτεσαι?

Πωπω Νανσυ τι έπαθες με τη μπεμπουλα. Περαστικά να είναι. Είναι πολύ αγχωτικη πάντως η σκέψη να εισαχθει ενα μωράκι στο νοσοκομείο και να έχεις τα αλλα σπίτι... μακριά από όλους μας, αλλα πρεπει να είμαστε ψύχρεμες και προετοιμασμένες για όλα για να ανταπεξερχόμαστε όσο καλύτερα μπορούμε και να προφυλάσσουμε τα παιδάκια μας. Αν έχουν την ίδια νοοτροπία οι παιδίατροι κράτα και τις δύο και κοιτα πως θα πάει.

Κορίτσια συνεχίζω σε λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλιτσάκι περαστικά σε όλους σας. Αυτό που λες ότι καλύτερα μόνοι μας και υγιείς το καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί η κούραση και η ταλαιπωρία είναι δεκαπλάσια όταν είσαι άρρωστος και εσύ και τα μωρά και είναι και το ψυχολογικό που σε τρώει. Πάντως κορίτσια ο γιος μια φίλης μου 3 μιση ετών ταλαιπωρείται κανά μήνα με πυρετό υψηλό και μπουκωμα, μύξες και της είπε η γιατρός ότι είναι απανωτές ιώσεις που τον χτυπάνε και δεν μπορεί να ηρεμήσει. Τα κακά του χειμώνα.

Ναταλία, άσε τις μπύρες και πιάσε την μαγιά μπύρας, κυκοφορεί σε δισκία, γιατί σε βλέπω να μεθάς. 8-) Επίσης κορίτσια από άποψη διατροφής πιστεύω ότι βοηθούν τα χορταρικά και οι πρωτεινές σε συνδθασμό με τα πολλά υγρά. Το πιο βασικο ομως ειναι ο αριθμος των αντλησεων, βαζε το μικρό να ρουφαει καμια φορα ακόμα στα ενδιάμεσα για να μειώσεις τα μεγάλα διαστήματα χωρίς θηλασμό.

Λία, Μαρία , Ναταλία σας διαγράφω από φίλες μου!!! :shock::shock::shock: 45, 48. 43? Τι είναι αυτά κιλα??? Εγω αυτά τα κιλά τα είχα κάποτε....στο δημοτικό. Και τρώτε κιόαλς. Θα πεθάνω εδώ και ΄τωρα. Λία φτιάχνε παραπ΄νω ποσότητα από τα φαγητά του Στατούλη και τρώγε κι εσυ.Εγώ οσο είμαι στο σπίτι και σε συνδυασμό με την αυπνία δεν μπορώ να κάνω δίαιτα. Και το γαμώτο είναι ότι ενώ πήρα μόνο 13 κιλά, προσεχα λόγω προεκλαψίας πολύ στην εγκυμοσύνη, μετά τη γέννα με τη " δικαιολογία του θηλασμού" με μπούκωναν και επεσα με τα μουτρα. :| Σας ζηλεύω εσας που τρώτε και δεν παχαίνεται καθώς και εσας που...ξεχνατε να φάτε, Εγω σε αυτά είμαι πολυ τακτική :D Είναι το σκαρί σας προφανώς. Αλλα εχω απορία ρε κορίτσια, Μαρία ειδικά εσύ , την Αννούλα που ναι παίδαρος πως την κουβαλάς???

Βικάκι περαστικά και σε εσάς , ελπίζω σήμερα που είναι η γιορτή του γιόκα σου να νιώσει καλύτερα το μικράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλες πολλες γλυκιες Καλημερες!!!! :-*

Αντωνια χρονια πολλα και ευτυχισμενη να εισαι με τα ομορφα παιδακια σου!

Βικάκι να χαιρεσαι τον κουκλο σου τον Τονυ, παντα χαρουμενος και ευτυχισμενος να ειναι!

Μαρακι να χαιρεσαι και εσυ τον Αντωνη σου, και να τον καμαρωνεις παντα!

Χριστινακι να χαιρεσαι το ενα διδυμακι σου και ολο χαρες να ειστε και εσεις!

Λια γιορταζει και σενα ο αντρας σου, να τον χαιρεσαι και να ειστε παντα αγαπημενοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΕΟΡΤΑΖΟΥΣΕΣ!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D

pigame exthes paidiatro...den valame polla!200gr !!alla ola kala!einai 9200kg! kai psilwse ki allo...72 pontous!to kefalaki mas megalwse...47,5cm(eixe gennithei me 37cm) teleia leei paei h anaptyksh mas!!!ΑΛΛΑ εριξε ενα κλαμα ο καλος μου!!!την αναγνωριζει πλεον και μολις παει απο πανω του η παιδιατρος μπλανταζει στο κλαμα...μονο αν τον παρω αγκαλια σταματαει...μας ειπε οτι θα βγει κι αλλο δοντακι κατω...και τα 2 πανω ετοιμαζονται!ΜΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ??αχ τι μας περιμενει...περιττο να πω οτι χθες δεν κοιμηθηκαμε!!!γκρινια απο το εμβολιο!!!του εδωσα ντεπον και καπως ηρεμουσε!!

α επισης την ρωτησα για γιαουρτακια και ειναι κατα στο να δωσω γιαουρτι...καλυτερα σουπιτσα λεει να του δινεις για απογευμα!και επισης αυγουλακι στον 11ο μηνα θα δωσουμε!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΩΝΙΑ!!!ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ.ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙΑ :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια ερωτηση τι θερμομετρο χρησιμοποιείται και πως? Εγω εχω ενα υδραργυρου , αλλα με δυσκολευι να τους το κραταω σταθερο στη μασχαλη καππιες φορες> Αυτα τα μετωπου, αυτιων κτλ, τα εχετε δοκιμασει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!!

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!!Υγεια ευχομαι!!!κ να να χαιρεστε ολες τις οικογενειες σας κ τα παιδακια σας!!!

Λια να χαιρεσαι τον αντρα σου!!!

Βικακη ΜαρακιΚ Χρισστινακι να χαιρεστε τα παιδακια σας..

Μαρινακι κ συ να χαιρεσαι τον γιοκα σαου..αντε σε δυο μηνες κ επισημα!!!μεγαλωσε το γιαβρακι σου..μπραβο σας!

Ελενα ξυπναει ακομα η Εβελινα το βραδυ ε???κατι αλλο θα φταιει!!ισως ειναι ανασφαλεια κ θελει να δει αν ειστε εκει!!!εμενα παντως το χω διαπιστωση πολλες φορες ξυπναει γιατι θελει να βεβαιωθει οτι εμαι εκει!τωρα σπανια να μεινει ξυπνιος!δινω στηθος κ κοιμαται αμεσως.καλα οχι τωρα που ειναι αρρωστος χθες παλι εκλαιγε ανα μιση ωρα κ εβαζε το κεφαλακι του πανω στην κοιλια μου κ εκει κοιμηθηκε ολο το βραδυ!!καημενος τον λυπηθηκα!το γρομπαλακι πως παει??

Νανσυ μου πως ειναι η μπουμπου καλυτερα??εγω τον μικρο τον βαζω θερμομετρο στον πωπο..ειναι καπως αλλα εκει με βολευει η αληθεια ειναι..αυτα δεν καταλαβαινουν τιποτα..κ γω καθε μερα τα κανω μπανιο τα παιδια μου!!!μαρεσει η φρεσκαδα αυτη του μπανιου..α κ το καθε παιδι εχει διαφορετικο σαμπουαν/αφρολουτρο θελω το καθενα να εχει την μυρωδια του!ξερω ειμαι τρελη!!!

Σοφια περαστικα στο μαρακι σου..ελπιζω να μην κολλησει κ η Παναγιωτα!!θα συμφωνησω μαζι σου για τον θηλασμο..ειναι θεμα αντλησεων ..υγρων κ ισορροπημενης διατροφης!!!κ γω απο την κουραση πολλες φορες δεν τρωω σχεδον καθολου η δεν προλαβαινω να φαω..αλλα τα κιλα μου δεν φευγουν οπως τον κοριτσιων!!!!!

Μαρακι τραχανα μου ειπε η παιδιατρος να του δωσω αυτον που δεν εχει αυγο!!μονο με αλευρι που ειναι!!!!α κ δινω κ ακτινιδιο.μου ειπε ναδωσω μονο το γυρω γυρω κ οχι τα σπορακια στην μεση!!

Λια δεν ξερω εχω μπερδευτει καθε παιδιατρος λεει τα δικα του στο θεμα διατροφης! τι να πω..λεω να μην τρελαινομαστε να προσεχουμε σε λογικα πλαισια!!!

Εμενα τωρα που μπουσουλαει κοιμαται πιο πολυ στην διαρκεια της μερας γιατι κουραζεται...κοιμαται 20-30 λεπτα πανω μου φυσικα...αυτο δεν εχει αλλαξει!

Αρι μου ποτε ξεκιναει το cookie φρουτακια??δεν μπορεισ να δινεις το γαλα αντι στις 12 πιο νωρις η καθολου???δηλαδη θα ξυπνησει αν δεν της δωσεις γαλα

βιβη εγω βαζω χυμο απο πορτοκαλι ..εχω βαλει κ πορτοκαλι κομματι..οτι σε βολευει κ αρεσει στην μπουμπου..οπως ειπα κ πιο πανω εχω βαλει κ ακτινιδιο!!!!!

Σοφια εχω ενα ηλεκτρονικο της chicco κ το βαζω στον πωπο!!δεν μεβολευει η μασχαλη καθολου!εχω κ ενα πιπιλα αλλα δεν την παιρνει ο μικρος κ δεν ξερω αν δειχνει με ακριβεια!

περστικα κ παλι ...σε οσες κ οσους ειναι αρρωστοι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατησα υποβολη κατα λαθος

Βιβη ολα ετσι χτυπανε τα ποδαρακια μην ανησυχεις δεν πονανε. Φρουτο και εμεις 4ο θα βαλουμε το πορτοκαλι χυμο 50ml περιπου και θα το προσθετω στα υπολοιπα φρουτα στην φρουτοκρεμα.

Ελενα ειναι θεμα αυτο με τον υπνο γιατι οντως δεν μπορεις να πεις οτι δεν τις εφτανε το γαλα σου αφου και με το ξενο ξυπναει. Μαλλον συνηθεια ειναι αλλα ειναι μικρουλικα ακομα και το θεωρω φυσιολογικο να ξυπνανε μεσα στη νυχτα για ακγαλια ή οτι αλλο εχουν συνηθισει. Μη σε τρομαζει το μελλον μετα τον χρονο και μεχρι τα δυο με λιγη προσπαθεια μπορεις να αλλαξεις συνηθειες που δεν θελεις να εχει πια.

Ο Νικολας τωρα τελευταια κοιμαται μονο ενα μισαωρο την μερα αλλα οταν το κανει αυτο εχει αργησει να ξυπνησει το πρωι. Και την νυχτα θα ξυπνησει μια ή δυο φορες κοιμαται κατα τις 10 το βραδυ , θα ξυπνησει κατα τις 3μιση -4 και θα θηλασει και μετα κατα τις 6μιση-7 οπου πινει παλι γαλα και μετα θα ξυπνησει μια και καλη κατα τις 9μιση-10.

Νάνσυ εγω τον μικρο τον κανω καθε μερα μπανιο και την Αγγελικη την εκανα επισης καθε μερα αλλα απο φετος ξεκινησα μερα παρα μερα. Καλα για καλοκαιρι και οταν παιζει εξω σε κουνιες δεν το συζητω και εγω την εκανα μπανιο στο ενδιαμεσο.

Μαρακι ναι εχει πολυ σοβαρο υφος στις βολτες :lol::lol: εχει πολυ πλακα. Αφου σου κοιμαται αρκετα μισαωρα να λες παλι καλα γιατι αν ηταν ενα μονο τι να πρωτοπρολαβεις να κανεις.

Αριαδνη ο δικος μου ελαχιστες φορες εχει αποκοιμηθει απο μονος του, αποκοιμιεται ή οταν θηλαζει οπου μετα απο λιγο ξυπναει. Τον βλεπω οτι θελει να κοιμηθει κατα τις μια το μεσημερι τον κουναω στην αγκαλια μου και οταν τον βαλω στο κρεβατι κοιμαται για μιση ωρα με τρια τεταρτα.

Σοφια περαστικα στην Μαρια σου, ελπιζω να μην ειναι τιποτα να το περασετε ελαφρια και να μην κολλησει η Παναγιωτα. Σας στελνει μια αγκαλια ο Νικολας :YMHUG: Για θερμομετρο και εγω το κλασικο εχω και ηλεκτρονικο μασχαλης και αυτο χρησιμοποιω, τα αλλα δεν τα ειχα παρει ποτε και ειχα ρωτησει την παιδιατρο οταν ειχα την Αγγελικη μωρακι και μου ειχε πει οτι το κλασικο της μασχαλης αρκει.

Μαρινα χρονια πολλα και στον δικο σου αγορακι και με το καλο να τον βαφτισετε! Μια χαρα ειναι απο αναπτυξη πολυ μεγαλωσε, με το καλο και τα δοντακια.

Εχει μηνογενεθλια και η φραοθλιτσα της Ανθης σημερα, να την χαιρεσαι Ανθουλι μου!

Παω να κανω καμια δουλεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λία μετά από σύσταση του γιατρού τους δίνω από 7 μιση μηνών και μετά γιαούρτι πρόβειο η αγελαδινό χωρίς τη πέτσα για απογφευματινό. Νομίζω πως το κατσικίσιο τους πέφτει λίγο πιο ελαφρύ. Διαβασα βεβαια αυτο που ειπε η γιατρος της Αντωνιας, τι να πω,,,,δεν ξερω.¨οσο για το ρύζι στη σουπιτσα, μια χαρά μπορεί να αλεσθεί. Αλλά τι σε αγχώνει εδω εμείς με δόντια μηδέν και ο γιατρός μου είπε να οτυς δίνεςι παξιμάδι ν αμασάνε με τα ούλα (καλά εγω δεν το κάνω γιατι φοβαμαι να μην πνιγουν αν κόψουν κανα μεγαλο κομμάτι από τη λαιμαργία τους) και εσεις με ολόκληρη οδοντοστοιχία φοβάσαι το ρυζάκι?? ;) Κατι αλλο ρωτησες για διατροφή αλλα δεν θυμαμαι... :roll:

Αντωνία περαστικά στον Αναστάση, κι εμείς έτσι την πατήσαμε, ελεγα από το εμβόλιο, αλλά μάλλον ιωση είναι. Ποιο εμβόλιο κανατε? Εμεις πενταβακ.

Κατερινάκι χαρούμενα μηνογενέθλια στο Νικόλα. Μισός χρόνος πέρασε :D μεγειά το μπουφάν. ΄Καλοφόρετο. Παρατηρούσε ε? Θα θελα να ξερα τι σκεφτονται τα παιδάκια όταν έχουν τόσα ερεθίσματα. Με το καλό σήμερα το αχλαδάκι σας, άντε και στα υπόλοιπα.

Βιβή μην ανησυχείς για το χτύπημα των ποδιών, δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Εδώ εγώ έχω αρχίσει να ανησυχώ για το ξύλινο πάτωμα και την ξύλινη συρταριέρα, θα τη σπάσουν που θα πάει :lol: ¨οοσ για το πορτοκάλι, ναι βάλε χυμό , αλλά πρόσεχε πρόσθεσε το λίγο λίγο στο μείγμα των φρούων μη σου γίνει πολύ νερουλή.

Νανσυ μια χαρα τα κανεις εσύ κάθε μέρα μπάνιο. Ειδικά τη Σάντυ που είναι ολόκληρο παιδί και παίζει και λερώνεται. Αλλά και τα μωράκια, μπορεί να μην λερώνονται, αλλά το μπάνιο τα χαλάρώνει, το νερό είναι λυτρωτικό και σιγά τον κόπο. Εμείς είμαστε πολύ γρήγοροι και το απολαμβάνουν. Και το καλοκαίρι οπως το πες και δυο και τριες φορές και παραπάνω σε κανα καύσωνα.

Μαράκι για το καθάρισμα των κοριτσιών είμαι λίγο σχολαστική , γιατί φοβάμαι. Κάθε φορά μετά τα κακά και τα τσίσα, εφόσον είμαι σπίτι, της πιάνω ανάσκελα με το δεξί το χέρι και τις πάω κάτω από τη βρύση και αφήνω να πέσει νερό από πάνω , δηλαδή από μπροστά προς τα πίσω, από το πιπί στο ποπω΄και φού τελείώσουμε καθαρίζω με το αριστερό μου χέρι τον ποπό. ¨οσο για το θηλασμό και των δύο που με ρώτησες το χω κάνει κάποιες φορές , αλλά δεν είναι εύκολο και πρεπει να χεις και κάποιον να στις βάλει. Βέβαια προχθες το απόγεμα που ειχαν εκνευρισμο και ημουν μόνη κάθησα κάτω στο χαλί που παίζουν , ακούμπησα την πλάτη στο καναπέ , έβαλα το μαξιλάρι θηλασμού γύρω μου και κάθησα στο ποπό τους και τα δυο και δώστου να καταλάβει , κουμάνταραν μόνες τους, αλλά προτιμών το θηλασμό της κάθε μιας χωριστά.

Μαρίνα να χαίρεσαι το γιόκα σου. ΑΝ τον δεις οπως ποθείς!

Με ζητάνε τα κοριτσια μου, τε λεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνία αν δεν της δώσω στις 12, πιστεύω ότι θα ξυπνήσει γιατί το τελευταίο το τρώει 7μιση με 8.Οταν μπουν και τα άλλα ή θα χορταίνει περισσότερο ή θα πίνει το τελευταίο γάλα πιο αργά οπότε πιστεύω θα έιναι οκ.Τώρα δεν κάνω πειράματα.Χορτόσουπα θα δώσω γύρω στο τέλος του μήνα και μετά φρούτα.

Σόνια και γω της μασχάλης έχω αλλά ούτε και μένα με πολυβολεύει.Και σκεφτόμουν και γω να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιο άλλο, μετώπου κλπ΄.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nancy allo ena paidi den mas kanei 3+3 ektos an exeis skopo na kaneis tridima! :lol:

kai egw kathe mera tin kanw mpanio, apo tote pou gennithike exei xasei mono 1 mpanio giati tin pire o upnos kai tin lupomoun na tin ksupnisw.

Kai egw bazw ximo apo miso portokali kai mia xara! Alla prepei na portokalia na einai polu gluka! Einai sugkekrimenes pikilies pou einai gluka.

Delphina ti wra tis to dineis to mpoukali auto pou les?? prin koimitheis? Tin ksupnas diladi?? Egw mia fora dokimasa na to kanw opws to ekane h Aria kai den to katafera giati apla den ithele...bebaia tote to dokimasa me thilasmo giati den eperne mpoukali...me to mpoukali den to exw dokimasei. Diladi gia na katalabw swsta...esu kata tis 10 dineis 200 ml kai meta kata tis 12-1 alla 200??

Pisteuw pws apokleietai emena na piei toso kai mporei kai na min piei katholou an tin ksupnisw, alla tha to dokimasw. Na se rwtisw...emena sto teleutaio mpoukali tin pernei o upnos trogontas...opws ekane kai sto stithos....me to gala to diko mou pote den tin erepsa otan tin eperne o upnos...me touto twra to kseno prepei na tin reuw panta??

Delphine kai emas ta kaka to idio mpainoun mesa sto pipi...egw tin plenw ston niptira otan kanei kaka, alla tis anoigw prosextika to pipi kai to katharizw kai me ena mantilaki giati opws les den me afinei na tin plinw kala kai den katharizei. enw otan tin exw ksaplwmeni me afinei na tin katharisw me mantilakia.

Sofia mono 13 kila pires me didima??? :shock: Mprabo sou! tote logika tha ta exases polu grigora otan gennises! Kai egw den pira polla mono 9-10 alla exw tin entipwsi oti an eixa didima tha eperna polla perissotera!

Thermometro exw kai ena ilektroniko kai tou udrargirou alla nomizw oti einai pio egkura auta me ton udrargiro, apla kai emena me duskoleuei na to kratisw stathero kai fobamai kai min spasei kiolas.

Marina na xairesai kai esu ton Antwnaki sou mia xara einai stin anaptiksi!

Nai bre Tony den kserw pia ti thelei...olo skeftomai mipws kanw kati lathos?? Alla ti? Kai nwris tin ebala stin kounia (2 minwn) kai pote den tin koimisa sto krebati mazi mas...kai ti na pw den kserw pia ti thelei. To periergo einai oti otan tis dwsw gala tin wra pou ksupnaei to pinei kai ksanakoimatai? ti na pw? Na peinaei kai me to kseno toso suntoma?

Sunexizw tin kompreses alla to grompouli akoma ekei...tha sunexisw mexri kai aurio kai meta isws paw sto giatro.

Auto mou aresei pou les oti to kathe ena exei diaforetiko sampouan kai afroloutro gia na exei ksexwristi murwdia! Kai egw tha ithela na to kanw auto!

Tony auto to ilektroniko tis chicco deixnei thermokrasia me akribeia?

Kai emena twra pou mpousoulaei kai den stamataei katholou kourazetai polu grigora...ana 2-2.5 wres thelei upno!

Katerina pragmatika me kathisixazei auto pou mou les giati kai egw exw pelagwsei me tis diafores gnwmes...alli mou lene ma den einai fusiologiko kai mou espase ta neura kai h paidiatros pou mou eipe oti tha eprepe na koimatai oli nuxta giati kai ena biblio pou exw parei leei oti einai fusiologiko an thumamai kala mexri kai 2 xronwn na ksupnaei estw 1 fora! Makari pantws na to stamatisei giati einai toso kourastiko...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου μεγεια το μπουφανακι σας!Καλη αρχη με το αχλαδακι!

Σοφια εμεις καναμε το prevenar 13!

Ελενα δεν ξερω για το θερμομετρο κ γω το σκεφτομουν αυτο χθες κ σημερα πηρα κ το απλο κ θα το δοκιμασω κ θα σου πω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!

Ειχα γραψει ενα κατεβατο και πατησα λαθος κουμπι και τα εχασα!!ΝΤοΙΝΓΚ το κεφαλι μου στον τοιχο!! [smilie=banghead.gif]

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΤΩΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΗΔΕΣ!!

Να χαιρεστε τα παιδακια σας Μαρια,Μωρουδενια,Χριστινα,Βικακι!

Αντωνια μου γλυκια,να εισαι γερη και ευτυχισμενη,να χαιρεσαι την οικογενεια σου!

Σας ευχαριστω για τις ευχες για τον αντρουλη μου!Να τον χαιρομαι! :D

Νανσουμπα το θερμομετρο κι εγω παντα στον πωπο του το βαζω,εχω ηλεκτρονικο.Στη μασχαλη δεν δειχνει καθολου!

Για να δειξει δεκατα στη μασχαλη πρεπει να εχει 40 πυρετο!

Ειχα βαλει συγκριτικα μια μερα και στη μασχαλιτσα του κι εδει πολυυυυ χαμηλοτερη θερμοκρασια.

Για το μπανακι,εγω τον κανω μερα παρα μερα ή και καθε 2 μερες,αλλα πλενουμε καθε μερα κωλαρακι,χερακια,μουτρακι.

Αφου ακομα δεν μπουσουλαει κατω και δεν τρεχει να λερωνεται και να ιδρωνει,και ειναι ακομα χειμωνας,δεν χρειαζεται.Το καλοκαιρι που ιδρωνε συνεχεια και κουραζοταν απο τη ζεστη τον εκανα καθε μερα και 2 φορες για να αναζωογονειται.Τοτε ηταν και τσακ μπαμ,κατω απο το νιπτηρα :)

Το ρυζαλευρο μια χαρα μπαινει στη χορτοσουπα.Οχι το ρυζαλευρο βανιλια εννοειται,αλλα το σκετο ανθος οριζης.

Του εβαλα χτες γιατι μου βγηκε λιγο νερουλη και ηθελα να χυλωσει,μια χαρα την τσακισε!

Παντα παραπανω φτιαχνω και τρωω κι εγω!!Τωρα που θα ξεκινησει και κοτοσουπα το καλυτερο μου!

Ηρθε η ωρα για μαμ.Θα επανελθω!

Μουτς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!

ΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΝΑ ΕΓΩ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΠΗΡΑ????30!!!!!!!!!!!!!!! :o:o:o:o:o:o:o:o:o:o

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΛΙΓΑ!ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ!!!ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΗΝ ΖΥΓΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ 7 ΕΜΕΙΝΑΝ!!! :?:?:?:?

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ Lia!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενα αυτο το θερμομετρο εχω http://www.letoshop.gr/default.asp?pid= ... id=4805506

μια χαρα δειχνει!μολις το τσεκαρα κ δειχνει ακριβως αλλα κ γω το βαζω στον πωπο.

Λια λαχανικα δεν τρωτε μονο???α ωραια αφου του εβαλες κ ρυζαλευρο κ του αρεσε..αλλα να ξερεις πιο πολυ θα τον κανεις δυσκοιλιο.εγω αποφευγω πατατα μπανανα κ μηλο γιαυτον ακριβως το λογο γιατι δεν μπορει να κανει τα κακα του!

Μαρινακι μπραβο για την επιμονη σου με την διατροφη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia rwtises an mporeis na antikatastiseis ruzi me ruzaleuro kai sou eipe nai??

Tony euxaristw tha to koitaksw...

Marina tosa polla??? Ti sto kalo etrwges??? Polla gluka?? Egw etrwga kanonika kai ligo parapanw apo kanonika apla prosexa ta gluka kai etrwga polla frouta...bebaia meta pou arxisa na thilazw kseskistika sta gluka alla eutuxws me to thilasmo den epairna oute grammario...mexri pou adiathetisa prin ena mina kai arxisa na paxainw kiolas!

Pantws afou exoun meinei mono 7 apo ta 30 mprabo! Liga einai tha fugoun!

Koritsia sas bazw ena site gia idees baftisis! Exei para polles kai isws boithisei kapoies kai na dialeksete thema! Emena mou arese polu kai to kabouraki kai to batraxaki! Exei polla kai diafora! Ari exei kai cupcakes kai pagwta! Kai fraoules fusika! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνια ωραιο το θερομετρο.

Ναι μονο λαχανικα ειμαστε ακομα,απο Σ/Κ θα ξεκινησουμε κοτοπουλο και ρυζι.

Ελενα δεν τη ρωτησα για ρυζαλευρο.Ουτε για γιαουρτι.Θα την παρω καποια στιγμη να ρωτησω.

Αλλα θα βαζω κανονικο βρασμενο ρυζακι .

Το ξερω για το ρυζαλευρο οτι στουμπωνει λιγακι ,μια φορα του εβαλα μονο για το λογο που ειπα.Και για να δω αν του αρεσει.Στα φρουτα του βαζω περισσοτερο αχλαδι και λιγακι μηλο μπανανα.

Με το ρυζι το αλεσμενο αραγε δεν κανουν δυσκοιλιοτητα?

Απ'οτι εχω καταλαβει παντως ,σιγα σιγα αρχιζει και συνηθιζει πως πρεπει να σφιγγεται λιγο παραπανω για να κανει κακα :)

Γιατι ειχε μαθει να βγαινουν ανετα! :D

Σε 4 εβδομαδες μπαινει και ακτινιδιο,αραγε θα του αρεσει?Πολυ ξινιλα θα ειναι η φρουτοκρεμα!

Εσεις που τρωτε και ζυμαρικα,τραχανα.Βαζετε καθε μερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε ελενα οταν λεω 3+3 εννοω συνολικα 3 αντρες 3 γυναικες στο σπιτι!! :lol::lol::lol:

γιαουρτι εδινα πετσα πηλινο στην σαντυ απο παρα πολυ μικρη γιατι της αρεσε πολυ ενω στην αρχη μου ελεγε η παιδιατρος οχι μετα μου ειπε αφου δεν της πεφτει βαρυ κ της αρεσει τοσο δινε της.εμενα ηταν αρνητικη με το φρεσκο γαλα κ μου χε πει να της δινω εβαπορε το οποιο συνεχιζει αλλα πινει κ φρεσκο γαλα να ναι κ οτι να ναι εχτες για να κοιμηθει ηπιε 3 μπουκαλια των 300 μλ..θα καταστρεψει ολα της τα δοντια στο τελος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nancy :lol::lol::lol: ela mwre giati tha se xalousan ta tridima?? :lol::lol:

Kala toso polu gala pinei??? Oxi oti einai kako...alla den exw akousei na pinoun toso s'auti tin ilikia!

Tony wraio to thermometro...sou deixnei idia thermokrasia kai masxali kai popouli?

Lia, olo to skeftomai na sto pw alla to ksexnaw, ksereis ti anakalipsa sto basilopoulo? Koka kola zero xwris kafeini! Se koutaki mauro-xruso. To exeis dei? Epidi legame gia tin koka kola oti exei kafeini kai den pinoume to lew!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eνδιαφερουσα ακουγεται αυτη η κοκα κολα Ελενα,γυρευε τι τρελη επεξεργασια εχει υποστει! :D

Στον 9 μηνα το εχει το ακτινιδιο,ισως νωριτερα να κανει αλλεργια.Εκεινο το μηνο μου εχει και τη νοματα.Εσας πότε?

Νανσυ κανε αλλο ενα παιδακι!Αφου τωρα εισαι εκπαιδευμενη κι εχεις και τοσο ελευθερο χρονο :lol:

Σας ειχα βαλει για τις αθηναιες ,λινκ για την εκθεση που γινεται,18-21 του μηνα.Δεν ξερω αν το περασατε για ιο και δεν το πατησατε! :lol: Ειναι εκθεση για το κοινο,για βαπτιστικα και γαμου γενικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ποσα γραψατε παλι!!

ευχαριστω για τις ευχες !!!!

για το θερμομετρο κ εγω το βαζω στην μασχαλη..δεν μπορω να το βαλω στον ποπο..μου εμεινε απο τον γιο μου..μονο υποθετα τον εβαζα κ μεχρι καποιο μηνα,μετα που μεγαλωσε λιγο σαν μωρο δεν εβαζα τιποτα στον ποπο..ηλεκτρονικο εχω κ εγω κ το εχω 12 χρονια.το ειχα παρει απο φαρμακειο.μονο μπαταριες ειχα αλλαξει κ δειχνει μια χαρα,..το δοκιμασα κ μενα απλο θερμομετρο για να σιγουρευτω..

λια κ εγω μερα παρα μερα αλλα χερια-μουτρα-ποπο σχεδον 10 φορες τη μερα..οσο για τα ρουχα αφηστε......καθε 2 μερες πλυντηριο βαζω..πολυ γουρουνα!!!! :lol:

μαρινα να χαιρεσαι κ εσυ τον γιοκα σου!!!

νανσυ γελασα :lol::lol::lol: με τα 3+3..

σοφια μας διαγραφεις ? :lol::lol::lol::lol: εμεις που το ζουμε ολο αυτο μας κακοφαινεται ..γιατι θελουμε να δειχνουμε εστω κ λιγο πιο θηλυκιες,ενω ετσι μοιαζουμε για κοριτσακια με τα αδερφακια ας πουμε!!κ δεν ειναι μονο αυτο..θα μου αρεζε να με βλεπει ο αντρας μου πιο παχουλη(εχει αδυναμια στα παχοι) :evil: δλδ μεχρι 53 κιλα θα ειμουν ευτυχισμενη!!

ξυπνησε η μικρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.

Εδώ όλοι άρρωστοι. Οι γονείς μου (τους κόλλησα και τους 2), ο αδερφός μου, ο άντρας μου και χτες ανέβασε πυρετό και ο Στρατούλης. Και μιας και λέτε για θερμόμετρα τον είδα ότι ήταν ζεστός και του βάζω της μασχάλης και τον έβγαζε 35.5 θερμοκρασία και μετά του έβαλα και το θερμόμετρο πιπίλα και τον έδειξε 37.4 όπου σίγουρα τόσο ήταν γιατί έκαιγε ο μικρούλης. Μπορεί δηλαδή αν ήταν και παραπάνω. Του έδωσα ντεπόν παρόλο που μου είπε η παιδίατρος να πάει 38 ο πυρετός γιατί ο κακομοίρης είχε γκρίνια και δεν κοιμότανε. Μετά από λίγο κοιμήθηκε και ξύπνησε στις 2 χωρίς πυρετό ευτυχώς. Τον τάισα και ξανακοιμήθηκε και ξύπνησε 7 το πρωί. Σήμερα δεν είχε πυρετό ευτυχώς. Όμως έμαθα ότι κόλλησε και ο πεθερός μου.

Σκατοίωση. Δεν προλαβαίνω να σας διαβάσω ίσως ξαναμπω αργότερα.

Όσες είστε αρρωστούλες ή έχετε αρρωστούλικα τα μωράκια σας περαστικά εύχομαι και γρήγορα. Ξου να φύγει αυτός ο κωλοχειμώνας. :evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...