Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΣΤΟΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΟΝΟ


valery

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Βαφτίζουμε το αστεράκι μας και θα ήθελα να μου πείτε πόσο θα ξοδεύατε σαν νονος-νονά για το βαφτιστήρι σας. Οι εποχές είναι περίεργες και δεν θέλω να παρεξήγηθώ με την νονά.

Εγώ έτσι όπως τα είδα περίπου στα 550 για έναν σταυρό και 250 ευρώ για τα υπόλοιπα, δεν θα πάρουμε σετ ρούχα οπότε μας βγαίνει πιο οικονομικά και την λαμπάδα και τα μαρτυρικά θα τα φτιάξω εγώ.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζησει το μωρακι σας!

Εγω ειμαι απο Κύπρο και προσφατα βαφτισα ενα κοριτσακι!θα σου πω γι αυτα που ξοδεψα εγω!

500 ευρω ο Σταυρος για το μωρο, περιπου 800 ευρω για τα ρουχα, το φορεματακι, τις μπομπονιερες, 210 για τα κεραστικα και 100 ευρω η Εκκλησια!ηταν δικη μου επιθυμια ομως να πληρωσω για ολα εγω!οι γονεις πληρωσαν μονο τη δεξιωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω 8α γινω νουνα τον οκτωβρη και 8α βαπτισω αγορακι. Εχω υπολογισει ενα 400αρι με 500 ο σταυρος και ενα 300αρι τα βαπτιστικα σετ ολα μαζι. Εχω δικο μου αν8ρωπο που μου κανει καλες τιμες στα ρουχαλακια! Αντε και 100 ευρω η εκκλησια ολα μαζι 900 ευρω.

Βαζω μεσα 200 ευρω το δικο μου ντυσιμο, αλλα 150 ευρω βαψιμο μαλλιων μακιγιαζ και μανικιουρ-πεντικιουρ . Αρα ξεπερναμε το 1000αρικο! Οι εποχες ειναι δυσκολες αλλα χαλαλι του μικρου που βαπτιζω!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντα άξια !!! Εσείς έχετε έθιμο να πληρώνετε και μπομπονιέρες κεράσματα κλτ ε? Εγώ βασικά έλεγα να πώ στην νονά να πληρώσει μόνο για τον σταυρό γιατί η κοπέλα δεν είναι παντρεμένη και δεν θέλω να την επιβαρύνω, είναι καλό παιδί και αγαπάει τον μπέμπη μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω 8α γινω νουνα τον οκτωβρη και 8α βαπτισω αγορακι. Εχω υπολογισει ενα 400αρι με 500 ο σταυρος και ενα 300αρι τα βαπτιστικα σετ ολα μαζι. Εχω δικο μου αν8ρωπο που μου κανει καλες τιμες στα ρουχαλακια! Αντε και 100 ευρω η εκκλησια ολα μαζι 900 ευρω.

Βαζω μεσα 200 ευρω το δικο μου ντυσιμο, αλλα 150 ευρω βαψιμο μαλλιων μακιγιαζ και μανικιουρ-πεντικιουρ . Αρα ξεπερναμε το 1000αρικο! Οι εποχες ειναι δυσκολες αλλα χαλαλι του μικρου που βαπτιζω!!!!!!!!!!

χαίρομαι που το βλέπεις έτσι !!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν βαφτησα το μικρο μου,,εδωσα..

290 ο Σταυρος

375 μου βγηκαν ρουχα κουτι λαδοσετ κλπ..

300 οι μπομπο αλλα δεν ηταν ακριβως μπομπο επειδη πηγα σ εμια ξαδελφη μου και εκανα γουρια ασημενια οποτε ηταν λιγο ακριβα 2 ευρω εκαστο μου βγηκε

η Νονα ειχ επληρωσει μονο τον σταυρο και την εκκλησια, γιατι αυτη ηταν η συμφωνια μας

Βασικα, εαν θελεις μπορεις να ψαξεις να βρεις οικονομικα και ρουχα- μπορεις να παρεις κανονικα ρουχα οχι κοστουμια κλπ- και να παρεις ενα απλο κουτι και να σου το στολισουν..

εγω ειχα ενα απλο κουτι απο σκληρο ενισχημενο χαρτονι που μου το στολισανε διακρητηκα,

λαμπαδα , σετ λαδικου κλπ ηταν τα πιο απλα και μου τα στολισαν απο εκει που πηρα τα βαφτηστηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς όταν βαφτίσαμε με τον άντρα μου διαθέσαμε σίγουρα 1000€. πληρώσαμε το σταυρό, τα ρουχαλάκια-λαμπάδες-μαρτυρικά-κουτί ρούχων που ήταν ένα καραβάκι και την εκκλησία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρώ ότι ο σταυρός είναι το πιο σημαντικό αφού αυτό θα μείνει μετά, μπορεί να μην τον βάλει όταν μεγαλώσει αλλα θέλω να διαλέξω κάτι που να μου αρέσει χωρίς να πληρώσουμε και μια περιουσία, αλλά υποθέτω είναι όπως το νιώθει και η νονά. Όπως είπε και η penny1979 :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις βαφτισαμε τέλη Μαίου και γιναμε για 2η φορα νονοί.

Πληρώαμε 100€ εκκλησια κατα απάιτηση του παππα του φάνηκαν λίγα τα 50 που δωσαμε αρχικα και ειπε κανουμε σισίτιο εχουμε εξοδα και ζήτησε αλλα τόσα.

300€ τα ρούχα και το κούτί λαμπαδες μαρτιρικα κτλ απο την Αιόλου

300€ ο σταυρός και τέλος.

Νομίζω ότι ειναι ενα μυστήριο που αξίζει όλα τα λεφτα του κόσμου αρκει ο νονός να συνειδητοποιεί το ρόλο του και να ειναι παντα κοντα στο πνευματικό του παιδί.

Παντα αξιοι και μην το σκέφτεστε παντα υπάρχουν οικονομικές λύσεις.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΠΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΣΑΣΤΑΝ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω γίνει ποτέ νονά, αλλά βαφτίσαμε τον Αντρίκο μας τον Απρίλιο, οπότε έχω μια ιδέα από βαφτίσεις. Νονός είναι ο αδελφός μου, που μένει στην Αγγλία, οπότε το τρέξιμο το έκανα όλο εγώ.

Εμάς εδώ στην Κύπρο ο νονός πληρώνει το σταυρό, το κοστουμάκι, τα λαδόπανα, τις πετσέτες, τη λαμπάδα, τις μπομπονιέρες και την εκκλησία. Οι γονείς τα προσκλητήρια, τα κεράσματα, τον φωτογράφο και το κέντρο.

Υπάρχουν πάρα πολύ οικονομικές λύσεις. Πήγαινα στα διάφορα εξειδικευμένα καταστήματα και έβλεπα τρελές τιμές. 390 ευρώ ένα κοστουμάκι μια σταλιά, 100 ευρώ μια λαμπάδα με ένα τούλι και μια γκουμούτσα στολίδι και καλά, και τρελαινόμουν. Δεν ήθελα να επιβαρύνω τον αδελφό μου με ανόητα έξοδα, απλά για να κάνω εγώ φιγούρα. Έτσι άκου τι κάναμε: το κοστουμάκι και τα παπουτσάκια τα παραγγείλαμε από ένα αγγλικό site, που έχει πάρα πολύ ωραία ρούχα για βάφτιση και έκανε νομίζω 70 ευρώ. Λαδόπανα και βαλιτσούλα πήραμε από ένα μη εξειδικευμένο κατάστημα, και έκαναν 27 ευρώ τα λαδόπανα και 15 η βαλιτσούλα, ενώ οι αντίστοιχες τιμές σε εξειδικευμένα καταστήματα ήταν πάνω από 100-150 ευρώ το καθένα από αυτά.

Πετσέτες πήραμε δύο λευκές σκέτες χωρίς κεντήματα από το σούπερ μάρκετ, και κέντησε η μάνα μου το μονόγραμμα του μωρού. Μπουκαλάκι για το λάδι επίσης από το σούπερ μάρκετ και ζωγράφισα πάνω εγώ διάφορα μοτίβα με μια ειδική μπογιά για γυαλί.

Λαμπάδα αγόρασαν οι γονείς μου από το κηροπωλείο μία 12 ευρώ, πήραμε τούλι, κορδέλα και στολίδια και την φτιάξαμε μόνοι μας. Μας στοίχισε περίπου 35 ευρώ.

Τις μπομπονιέρες μου τις έκανε μια μαθήτριά μου και στοίχισαν 200 ευρώ (εκεί ξεφύγαμε λίγο). Αλλά τις μπομπονιέρες μπορείς να πάρεις υλικά και να τις φτιάξεις μόνη σου.

Μόνο στο σταυρό δε λυπήθηκα τα λεφτά, δηλαδή τα λεφτά του αδελφού μου! Διάλεξα αυτόν που μου άρεσε, του το είπα, τον άφησα να το σκεφτεί και τελικά τον πήρε. Δε θυμάμαι πόσο έκανε, να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν έκανε πάνω από 400 ευρώ. Θα τον έχει για όλη του τη ζωή.

Στολισμό δεν κάναμε καθόλου στην εκκλησία, γιατί τον θεωρώ ακαλαίσθητο.

Για το κέντρο κάναμε χάρτινα καραβάκια και τα σκορπίσαμε στα τραπέζια, και βάλαμε και ράνερ που μου έδωσε μια φίλη μου. Κι ενώ πιστεύαμε ότι θα ήταν πολύ φτωχό και λίγο γυφτιά με τα χάρτινα καραβάκια, οι καλεσμένοι μας ενθουσιάστηκαν!

Για μένα σημασία έχει το μυστήριο και όχι τα ακριβά ρούχα και ο στολισμός.

Φτάνει να συμφωνούν και οι γονείς και να μην έχουν απαιτήσεις ή, αν έχουν απαίτηση να πάρετε επώνυμα βαφτιστικά, κ.λπ., θα πρέπει να βάλουν κι αυτοί το χέρι στην τσέπη.

Οι πρώτοι Χριστιανοί, όμως, βαφτίζονταν με έναν απλό λευκό χιτώνα, το ίδιο και οι Χριστιανοί στην Αφρική σήμερα. Μόνο εμείς έχουμε κάνει τη βάφτιση πάρτι και αφορμή για επίδειξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω γίνει ποτέ νονά, αλλά βαφτίσαμε τον Αντρίκο μας τον Απρίλιο, οπότε έχω μια ιδέα από βαφτίσεις. Νονός είναι ο αδελφός μου, που μένει στην Αγγλία, οπότε το τρέξιμο το έκανα όλο εγώ.

Εμάς εδώ στην Κύπρο ο νονός πληρώνει το σταυρό, το κοστουμάκι, τα λαδόπανα, τις πετσέτες, τη λαμπάδα, τις μπομπονιέρες και την εκκλησία. Οι γονείς τα προσκλητήρια, τα κεράσματα, τον φωτογράφο και το κέντρο.

Υπάρχουν πάρα πολύ οικονομικές λύσεις. Πήγαινα στα διάφορα εξειδικευμένα καταστήματα και έβλεπα τρελές τιμές. 390 ευρώ ένα κοστουμάκι μια σταλιά, 100 ευρώ μια λαμπάδα με ένα τούλι και μια γκουμούτσα στολίδι και καλά, και τρελαινόμουν. Δεν ήθελα να επιβαρύνω τον αδελφό μου με ανόητα έξοδα, απλά για να κάνω εγώ φιγούρα. Έτσι άκου τι κάναμε: το κοστουμάκι και τα παπουτσάκια τα παραγγείλαμε από ένα αγγλικό site, που έχει πάρα πολύ ωραία ρούχα για βάφτιση και έκανε νομίζω 70 ευρώ. Λαδόπανα και βαλιτσούλα πήραμε από ένα μη εξειδικευμένο κατάστημα, και έκαναν 27 ευρώ τα λαδόπανα και 15 η βαλιτσούλα, ενώ οι αντίστοιχες τιμές σε εξειδικευμένα καταστήματα ήταν πάνω από 100-150 ευρώ το καθένα από αυτά.

Πετσέτες πήραμε δύο λευκές σκέτες χωρίς κεντήματα από το σούπερ μάρκετ, και κέντησε η μάνα μου το μονόγραμμα του μωρού. Μπουκαλάκι για το λάδι επίσης από το σούπερ μάρκετ και ζωγράφισα πάνω εγώ διάφορα μοτίβα με μια ειδική μπογιά για γυαλί.

Λαμπάδα αγόρασαν οι γονείς μου από το κηροπωλείο μία 12 ευρώ, πήραμε τούλι, κορδέλα και στολίδια και την φτιάξαμε μόνοι μας. Μας στοίχισε περίπου 35 ευρώ.

Τις μπομπονιέρες μου τις έκανε μια μαθήτριά μου και στοίχισαν 200 ευρώ (εκεί ξεφύγαμε λίγο). Αλλά τις μπομπονιέρες μπορείς να πάρεις υλικά και να τις φτιάξεις μόνη σου.

Μόνο στο σταυρό δε λυπήθηκα τα λεφτά, δηλαδή τα λεφτά του αδελφού μου! Διάλεξα αυτόν που μου άρεσε, του το είπα, τον άφησα να το σκεφτεί και τελικά τον πήρε. Δε θυμάμαι πόσο έκανε, να σου πω την αλήθεια, αλλά δεν έκανε πάνω από 400 ευρώ. Θα τον έχει για όλη του τη ζωή.

Στολισμό δεν κάναμε καθόλου στην εκκλησία, γιατί τον θεωρώ ακαλαίσθητο.

Για το κέντρο κάναμε χάρτινα καραβάκια και τα σκορπίσαμε στα τραπέζια, και βάλαμε και ράνερ που μου έδωσε μια φίλη μου. Κι ενώ πιστεύαμε ότι θα ήταν πολύ φτωχό και λίγο γυφτιά με τα χάρτινα καραβάκια, οι καλεσμένοι μας ενθουσιάστηκαν!

Για μένα σημασία έχει το μυστήριο και όχι τα ακριβά ρούχα και ο στολισμός.

Φτάνει να συμφωνούν και οι γονείς και να μην έχουν απαιτήσεις ή, αν έχουν απαίτηση να πάρετε επώνυμα βαφτιστικά, κ.λπ., θα πρέπει να βάλουν κι αυτοί το χέρι στην τσέπη.

Οι πρώτοι Χριστιανοί, όμως, βαφτίζονταν με έναν απλό λευκό χιτώνα, το ίδιο και οι Χριστιανοί στην Αφρική σήμερα. Μόνο εμείς έχουμε κάνει τη βάφτιση πάρτι και αφορμή για επίδειξη.

Συμφωνώ σέ όλα μαζί σου. Και εμείς αγοράσαμε τα ρούχα του μικρού απο Αμερική και γλυτώσαμε κοντά στα 200 ευρώ για την ίδια ακριβώς φίρμα(δώσαμε 90 ευρώ για τα ρούχα του απο 300 που ζητάγανε εδώ ;) ). Τις μπομπονιέρες τις φτιάχνω εγώ, όπως και την λαμπάδα. Είχα δει μια πολύ ωραία στο internet πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου έιπαν 180 ευρώ :shock:

Τρελάθηκα !!! Πήρα το κερί με 15 ευρώ και τώρα θα πάρω και το ύφασμα και θα γαζώσω εγώ ένα μαξιλαράκι αστεράκι και πάνω απο 30-35 ευρώ δεν θα πάει. Τις προσκλήσεις τις έφτιαξα μόνη μου και τις εκτ΄ύπωσα ψηφιακα σε φωτοτυπικο κατάστημα και μου πήγε 0.70 μαζί με το φάκελλο.

Γενικά, δεν με ενδιαφέρει το επώνυμο μου αρέρει το ωραίο και το καλόγουστο !!! ;) Τώρα εάν κάτι είναι πολύ ακριβό κοιτάω το εναλλακτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...