Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος και γονιμότητα


Recommended Posts

Ναι ηταν το πρωτο

Δεν ηξερα οτι ειμαι εγκυος (παντα ειχα αστατο κυκλο και ειχα καποια σημαδια αιμα που νομιζα η χαζη οτι ειναι περιοδος) καπνιζα σαν φουγαρο δουλευα σαν σκυλι(σηκωνα πολλα βαρη) την 13 εβδομαδα ειχα αποκολληση διακομιστηκα με ΕΚΑΒ στο Ελενα δεν μου εκαναν υπερηχο και ειπε ο "γιατρος" οτι ειναι μηνοραγια Αυτος ο καλος:angry: "γιατρος" μου εδωσε mitrotan για 10 μερες και αντισυληπτικα για φτιαξει ο κυκλος

Με προτροπη της μητερας μου( αφου ειχα παρει ολα τα mitrotan) πηγα στον γυναικολογο της και εκει ειδαμε το μωρο-16 η εβδομαδα

Μετα ξεκουραση και 27+6 η γεννησα μετα απο 2η μικρη αποκολληση και 15μερη νοσηλεια στο νοσοκομειο

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ελπιζω τα καλλιτερα για ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 117
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΛΕΝΑ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ 7 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ, ΑΦΟΥ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΕΒΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ.

ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ.

ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.

ΤΙ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ; ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ...ΠΟΛΥΠΟΔΑ ΣΤΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ, ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ, 2 ΚΥΣΤΕΣ, ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΤΑΠΛΑΚΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΕΣ ΜΕ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ...ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΟ ΔΕΝ ΜΠΌΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ...ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΟΥΝ ΜΕ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ...

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ!

ΣΚΕΨΟΥ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΟΗΘΗΘΕΙ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ!

ΦΙΛΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!! Διαβασα με ιδιαιτερη προσοχή όλα τα παραπανω αρθρα & εντελει νιώθω οτι δεν ειμαι μόνη. Από οτι φαινεται πολλες γυναίκες βρισκονται στην προσπάθεια μελλοντικής κυησης με μεγάλη διάρκεια. Είμαι 29 χρόνων από το Μαι προσπαθώ με το συντροφο μου να μείνω εγκυος. Δυστηχώς ανεπιτυχώς. Επείδή είμαι αλλεργική στα αντισυλλυπτικά, τα τελευταία 4 χρόνια φορουσα σπιραλ. Το έβγαλα το Μάι, ειχα την εντύπωση ότι το πρώτο μήνα θα μείνω αμέσως εγκυος, στη συνέχεια κατάλαβα οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς ετσι. Μετά που έβγαλα το σπιραλ ο κύκλος μου,(28 ημερών) έχασε το λογαριασμό, κάθε μήνα είχα καθυστέρηση καμια βδομάδα. Έλεγα τι ώραια έμεινα εγκυος. έκανα τεστ του φαρμακειου. Καποια φορά έκανα και Β-χοριακή αλλά ήταν όλα αρνητικά. Πολύ απογοήτευση!!!! Από το Δεκέμβρη και μετά ο κύκλος μου εντελει σταθεροποιηθηκε στις 27 ημέρες, αλλά, μετα από μια βδομάδα από την περίοδο και μέχρι να μου έρθει η επόμενη περιοδος το στήθος μου πρήζεται και με πονάει. Ρώτησα κάποιο γνωστό γιατρό μου που ειδικέυεται στις εξωσωματικές, εγκυκλοπαιδικά, τι μπορεί να σημαίνει αυτο και μου είπε οτι δείχνει ανωμαλία στις ορμονες και πιθανοτατα στην ωορυξια. Πιθανόν και σταματημα της ωορυξίας!!!!!!! Πήγα στη γυναικολόγο μου με εξέτασε τα βρήκε όλα φυσιολογικά και το αυγουλάκι μου τότε μεγάλο, υγιές & έτοιμο. Δεν με ανησύχησε απλα μου είπε να περιμένουμε λίγο ακόμα και αν όχι θα ξεκινήσουμε εξετάσεις καταρχήν για το σπέρμα. Και απλά τώρα συνεχίζουμε λίγο ακόμα την προσπάθεια. Έχετε υπόψη σας κάτι γιαυτό με την ωορυξία? Δεν θέλω να επιβαρύνω αλλό την ψυχολογία μου αρχίζοντας να κάνω εξετάσεις χωρίς τελειωμο. Αλλά αν δε γίνει τίποτα θα ξεκινήσουμε αργα ή γρηγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

kalimera koritsia,

tha ithela kai ego tin voitheia sas,

prospathousame me ton antrouli mou gia 5 mines gia ninaki alla tipota, piga se enan giatro kai afou kaname kai oi dyo tis eksetaseis, mou eipe oti vlepei poly megali tin mitra mou, etsi kaname ysteroskopisi kai edeikse oti eixa 7 polypodes pou ta aferesame kiolas.

tora eixa adiathetisei teleytaia 25/03 kai stis 08/04 pigame kai ekana yperixo gia na do tin ooriksia mou, eixa 3 ayga alla to ena itan megalo 21.6 kai mou eipe oti tha spasei simera h ayrio, ego ekeini tin imera eixa liga ponakia opote irhame se epafi, tin epomeni omos imera eixa trelous ponous opote kai adynato na kanoume kati, o giatros eipe na kanoume kai tis dyo epomenes imeres, kai etsi akrivos kaname, loipon ti lete ? yparxei kamia periptosi??

episis na anafero kati pou isos einai entelos asxeto alla isos kai oxi , apo tin epomeni imera tis ooriksias mou exo trelathei stous ponous kato aristera, niotho san na piezete to entero mou, afou fovomoun kai gia skoulikoiditi alla mpa den to nomizo, ti lete loipon mporei na exei kamia sxesi ???

eyxaristo ek ton proteron:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ συχνά τελευταία συζητάμε στο φόρουμ και στο chat για το άγχος...

Αυτό το άρθρο το έχετε διαβάσει;;; Ανάμεσα στα άλλα, περιγράφει το πως ακριβώς το άγχος επηρεάζει τη γονιμότητα.

Πάντως αυτό που λέει περί γυμναστικής ισχύει! Έχω τώρα περίπου 3 μήνες που άρχισα γυμναστήριο και το πόσο μ'έχει "ανεβάσει" δε λέγεται! ;) Σιγά-σιγά, μετατρέπομαι σε μια χαλαρή κορμάρα! χαχαχαχαχα... :P :laugh: :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!

ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΟΜΩΣ ΠΑΜΕ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΑΝΥΠΟΜΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΟ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕ ΑΙΜΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝΕ ΤΕΛΕΙΚΑ ΧΘΕΣ 2/5 ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΠΡΗΖΟΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ!ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Η ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.Α ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ...ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΛΙΓΟ ΧΥΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΤΕ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ!!ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΥΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ..ΕΦΥΓΕ ΚΙ ΟΛΑΣ..:(

ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalos irthes lilalo.

Lupamai gia ti viohimiki alla pragmatika pistepse me einai i pio anodyni epiploki pou uparhei.Sumvainei suhna alla einai endeixi oti mporeis na sullaveis.

Me to na fovasai oti tha xanasumvei den petuhaineis tipota apolutos oute prolamvaneis kati.

Kali epityhia kai suntoma egyoula!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

QUINTAOO ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ..ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ..ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΕΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ειμαι και εγω καινουρια στο site.Να σας πω και εγω το προβλημα μου απο τον απριλιο κανουμε προσπαθειες για παιδακι και ακομα τιποτα η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα περι αχγους τα γνωριζουμε ολοι αλλα οταν θελεις παρα πολυ να κανεις ενα παιδακι δεν μπορεις να μην αγχωνεσαι.με τον αντρα μοθ προσπαθω να το συζητησω αλλα μου λεει πως αν θελει ο θεος θα ερθει,αλλα εγω αγχωνομαι και τις προαλες μαλωσαμε γιατι μοθ ειπε πως το μονο που σκεφτομαι ειναι αυτο και κανουμε ερωτα μονο για αυτο αλλα δεν ειαι ετσι και του το εξηγησα.σκεφτομαι μηπως δεν το θελει πραγματικα?επισης σκεφτομαι πως ειμαστε 10 χρονια μαζι και ποτε δεν ειχαμε ολοκληρωμενες σχεσεις μονο τους τελευταιους μηνες μηπως φταιει και αυτο?θελω να του πω να παει να κανει εξετασει σπερματος αλλα ξερω οτι θα το παρει στραβα.μηπως αυτα που σκεφτομαι και ο τροπος ειναι λαθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ. ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΡΘΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΓΕΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΕΛΟΥΣΕ. ΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΣΥ ΘΑ ΣΕ ΗΡΕΜΙΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΜΑΡΤΙΟ ΑΠΡΙΛΙΟ. ΧΑΛΑΡΩΣΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΒΓΑΛΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΑΚ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΤΟ ΜΑΙΟ ΣΕ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΟΥ. ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΚΑΝΕ ΧΑΛΑΡΑ ΟΠΟΘΕ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑ ΣΣΟΥ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΖΑΜΠΑ ΘΑ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ. ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

καλησπέρα σας!

Μπορει να φανει λιγο παράξενο που ένας αντρας μπαινει στην συζήτηση αυτή αλλα ειμαι παρα πολυ αγωμενος με το θεμα παιδι και θα ήθελα καποιες γνώμες.Προσπαθύμε εδω και 8 μήνες για παιδι με τη γυηναικα μου και τον τελευταιο μηνα μου έχει γινει εμμονη ιδεα που δεν μπορω καν να ερθω σε επαφη μαζι της απο το φοβο του αρνητικου αποτελεσματος!Εχει συμβεί και σε σας με τον αντρα σας?Θελω καποιες αποψεις αν γινεται.Εχω κανει σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειναι πολυ καλο αν και εχω κιρσοκιλη .Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν επηρεασε το σπερμα αρα να μην ανυσηχω.Περνα ομως ο καιρος και ειμαι 38...

Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

blue38 έγραψε:

καλησπέρα σας!

Μπορει να φανει λιγο παράξενο που ένας αντρας μπαινει στην συζήτηση αυτή αλλα ειμαι παρα πολυ αγωμενος με το θεμα παιδι και θα ήθελα καποιες γνώμες.Προσπαθύμε εδω και 8 μήνες για παιδι με τη γυηναικα μου και τον τελευταιο μηνα μου έχει γινει εμμονη ιδεα που δεν μπορω καν να ερθω σε επαφη μαζι της απο το φοβο του αρνητικου αποτελεσματος!Εχει συμβεί και σε σας με τον αντρα σας?Θελω καποιες αποψεις αν γινεται.Εχω κανει σπερμοδιαγραμμα το οποιο ειναι πολυ καλο αν και εχω κιρσοκιλη .Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν επηρεασε το σπερμα αρα να μην ανυσηχω.Περνα ομως ο καιρος και ειμαι 38...

Σας ευχαριστω

Καταρχας χαιρομαι παρα πολυ να βλεπω αντρες σαν κ εσενα με ανοιχτο μυαλο ετοιμους να συζητησουν τα παντα.

Θα σου μιλησω με βαση την προσωπικη μου εμπειρια.Καλως η κακως οταν οι αντρες επηρεαζεστε στο θεμα "παιδι",σας φαινετε..(καταλαβαινεις τι εννοω).Το αγχος σας σας βγαινει στο θεμα σεξ κ τα πραγματα γινονται δυσκολοτερα.Εμεις με τον αντρα μου αντιμετωπισαμε παρομοια κατασταση.Καθε φορα που ηταν οι γονιμες μερες,παθαινε black out!!!

Εχει κ εκεινος κυρσοκηλη η οποια δυστηχως εχει εππηρεασει κατα πολυ το σπερμα(εσυ εισαι πολυ τυχερος).

Η μονη λυση,ειναι οοοοοσο μπορεις να αποβαλεις ολο αυτο που νοιωθεις.Κανουμε ερωτα για τον ερωτα,επειδη αγαπιομαστε κ θελουμε ο ενας τον αλλον,οχι για να κανουμε παιδι.Το παιδι ειναι το αποτελεσμα του ερωτα κ της αγαπης ενος ζευγαριου κ οχι ο αυτοσκοπος.Αν το καταλαβεις αυτο τοτε θα ξεπερασεις αυτο που νοιωθεις.Πιστεψε με δεν εισαι ο μοναδικος,οι περισσοτεροι αντρες καποια στιγμη στη ζωη τους νοιωθουν ετσι.

Μην ζοριζεις τον εαυτο σου!Οταν θεωρεις πως δεν εχεις διαθεση η νοιωθεις αγχωμενος μην κανεις τιποτα.Το οτι προσπαθητε 8 μηνες,δεν λεει κατι.Μπορει το μωρο να ερθει τον αλλο μηνα,μπορει σε 3,μπορει σε 1 χρονο.Αυτη η εποχη(δηλ.της προσπαθειας)ειναι πολυ ομορφη,προσπαθησε να δεις την ωραια πλευρα της.Καθε μηνας που περναει να σκεφτεσε οτι σας πηγαινει ολο κ πιο κοντα στο ονειρο σας κ οχι να το βλεπεις σαν μια αποτυχια...

Ειναι καθαρα στο δικο σου χερι να μετριασεις λιγο το αγχος σου.Οπωσδηποτε κ στη γυναικα σου αλλα αν εσυ δεν βρεις τον τροπο να το αντιμετωπισεις,οσο κ να βοηθησει εκεινη θα ειναι δυσκολο.

Το σημαντικοτερο;;μην αφηνεις να περνανε απ'το μυαλο σου διαφορες σκεψεις,γιατι σιγουρα περνανε(π.χ "γιατι μου συμβαινει αυτο;",μηπως εχω καποιο προβλημα;"αραγε μπορω να κανω παιδι..;")κ διαφορα τετοια.Απο τη στιγμη που οι εξετασεις σου ειναι μια χαρα,χαλαρωσε κ απολαυσε το....

Ασε την τυχη κ το χρονο να κανουν τη δουλεια τους κ μη ξεχνας οτι για να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη,το 75% που παιζει ρολο ειναι η τυχη!!!

Καλη επιτυχια κ χαλαρα!!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...