Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

καλημεραααααα!!!

και εγω σαν την Χρθσανθη τον ταιζω πριν βγω,,,παιρνω και ενα τσαγακι μαζι μου αν πεινασει μεχρι να παμε στο αμαξι να τον ξεγελασω λιγακι και ολα καλα ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες και στην παραλία!!! :lol: #proudmamma

Μωρουδένια εγώ δεν του δίνω τσαγάκι ακόμα, μόνο το γαλατάκι μου.

Χρυσάνθη, και εγώ του δίνω συνήθως πριν την βόλτα, πριν φύγουμε απο το σπίτι, αλλά αν δεν πεινάει πόσο να φάει το ζουζούνι. Υπολογίζω βέβαια, αλλά κάποιες φορές διψάει κιόλας και θέλει ίσα ίσα.Ειδικά τώρα με τη ζέστη.

Είναι στη φάση που όλο μπρούμυτα γυρνάει. Τα βράδια ξυπνάει, τρώει και θέλει να τον βάλω στο κρεβατάκι του, να γυρίσει στο πλάι καινα κοιμηθεί μόνος του. Μέχρι πριν 3-4 μέρες μετά το μεταμεσινύκτιο γεύμα ήθελε κούνημα για να κοιμηθεί(ή κοιμόταν στο βυζί). Χθες το βάλαμε λίγο γαλατάκι σε ένα κουταλάκι και του το δώσαμε. Πόσο γέλιο! Στην αρχή αηδίασε και μετά το έψαχνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!Ναι Κορίνα κ η δικιά μας απο την ώρα που ξεκίνησε να κοιμάται μπρούμυτα δεν θέλει αγκαλια! μόνη της!!!! :D

Εδω κ 2 μέρες ξεκινήσαμε ριζάλευρο βανίλια, μπορω να πω πως μας αρέσει εχει πολύ φάση όπως τρώει το ζουζούνι μου!Απο βδομάδα ξεκινάμε κ φρούτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας τσούπρες!!!!

Βλέπω πως όλα τα πιτσιρίκια είναι σούπερ!!!!!

Εμείς πήγαμε γιατρό σήμερα και μας βρήκε λίγο αδυνατούλιδες.... 6.440γρ (πήρε 340γρ αυτό το μήνα μόνο) και 66 πόντους.

Ξεκινήσαμε σήμερα ρυζάλευρο και όχι απλά τρελάθηκε, χαχάνιζε και ήταν τρισευτυχισμένος!!! Τον τράβηξα και βίντεο και έχει πολύ γέλιο!!!! Σε 2 εβδομάδες ξεκινάμε φρούτα και όταν γίνει 6 μηνών φαγάκι!!!!

Κρεμούλα του παίρνω βιολογική χωρίς γάλα (λόγω της αλλεργίας) και την φτιάχνω με δικό μου γάλα. Έχω αποθηκεύσει στην κατάψυξη μερικά βαζάκια για καβάντζα, και τώρα κάθε μέρα αντλώ μια μερίδα! :lol:

Ωστόσο τα ούλα του είναι πολύ πρησμένα, και δαγκώνει με μανία αλλά τίποτα τελικά στον ορίζοντα... το λυπάμαι το καημένο γιατί νευριάζει πολλές φορές από την φαγούρα και γκρινιάζει :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμενα η παιδιατρος ειπε κρεμες μετα τον 6ο μηνα!!!νωρις δεν τα δινετε??? :roll::roll::roll::roll:

οσο για το τσαγακι γιατι δεν δινεις corina?τους ξεδιψαει τωρα με την ζεστη... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναλόγως το ρυζάλευρο.... του εμπορίου για παράδειγμα περιέχει μέσα σκόνη γάλα, οπότε το φτιάχνεις με νερό. Κάποια βιολογικά που δεν περιέχουν μέσα γάλα, τα φτιάχνεις με μητρικό γάλα ή με φόρμουλα αν δεν θηλάζει.

Μωρουδένια μου αναλόγως τον παιδίατρο πάνε και οι συμβουλές!

Συνήθως μετά τον 5ο ξεκινάνε άλλοι με ρυζάλευρο βανίλια, άλλοι με φρούτα. Επίσης άν ένα μωράκι είναι τσουπωτό συνήθως δεν δίνουν κρεμούλες γιατί αυτές του εμπορίου παχαίνουν πολύ. Εμείς ξεκινήσαμε τώρα μπας και βάλουμε κανένα γραμμάριο παραπάνω, παρόλο που η κρέμα που του δίνω δεν έχει ούτε ζάχαρη ούτε κάποιο άλλο γλυκαντικό. Είναι αποκλειστικά αλεύρι ρυζιού και αλεύρι κινόας με μια υποψία καρπού βανίλιας για το άρωμα.

Φαντάσου της κουμπάρας μου ο παιδίατρος δίνει σε όλα τα μωρά από 4 μηνών κρέμα. Αυτό όμως νομίζω είναι υπερβολή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια, στον προηγούμενο καύσωνα ο μικρός δίψαγε φδαιρκώς κ κάθε μια ώρα ήμουν με το βυζί απ'έξω. Ο γιατρός μου είπε αφού είμαστε σε αποκλειστικό θηλασμό μόνο γάλα. Σε περίπτωση που δεν είχα υπομονή μπορούσα να του δώσωπολύ λίγο χαμομήλι. Ωστόσο το κράτησα στο γαλατάκι. Πάντως και ο παιδίατρος και η μαία μου λένε ότι δεν έχει νόημα το χαμομήλι. Γαλατάκι της μανούλας αρκεί. Τώρα τι να σου πω...όπως και με τις κρέμες, οι γνώμες πάνε ανα γιατρό. Αυτό για μετά τον 6ο το έχω ακούσει κ εγώ, αλλά έχω ακούσει και πιο νωρίς.

Σε βιβλίο πάλι(στο Τι Να Περιμένεις τον 1ο Χρονο του Παιδιου Σου) διάβασαπως αν ένα μωρό δείχνει έτοιμο, τότε ξεκινάνε. Άλλα μπορεί να αργήσουν. άλλα μπορεί να αρχίσοθν πιο νωρίς. Έλεγε συγκεκριμένα πως για να ξεκινήσει το μωράκι κρέμες θα πρέπει να μπορεί να κάθεται στον κςλαρίκο του και να στηρίζει με άνεση το σώμα του μέσα στο καρεκλάκι. Αν αυτό συμβαίνει αλλά το μωρό δεν δέχεται το κουτάλι, τότε ίσως είναι σκόπιμο να το καθηστερήσουμε και να ξαναδοκιμάσουμε μετά απο 2 βδομάδες. Ή αν το παιδί δείχνει να θέλει να φάει αποτ α φαγητά μας, να πιάσει το κουτάλι κτλ, τότε καλό θα είναι να το συζητήσουμε με τον γιατρό γιατί ίσως το μικράκι να είναι έτοιμο για κρεμούλα, και ας είναι και πιο νωρίς απο τον κανόνα.

Τώρα πέρα απο βιβλιογραφίες, θεωρώ ότι αυτό το αποφασίζει ο κάθε γιατρός ανάλογα και με τη συμπεριφορά του μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Συμφωνώ με την Μαριλού, αν και πλέον οι περισσότεροι παιδίατροι που γνωρίζω ξεκινούν στον 5 μήνα.Εμεις τον προηγούμενο βάλαμε 300γρ κ ξεκινήσαμε με ριζάλευρο κ απο την Κυριακή ξεκινάμε κ το φρούτο , το ίδιο κάνουν κ αλλες 2 φίλες μου με διαφορετικούς παιδιάτρους.Ανάλογα το παιδι. Εμεις πάμε καλά νομίζω το κουτάλι της αρέσει στην ποσότητα προσπαθούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Να μπω κι εγω στη παρέα σας? ανοιξιάτικη μανούλα κι εγω! Γεννησα στις 3 Απριλίου ένα γλυκό αγοράκι που μου έχει κλέψει τη καρδιά!

Θηλαζω αποκλειστικά κι ακόμα δε μας έχει πει κάτι ο γιατρός για αλλαγη στη διατροφή του. Κι εγω όπως η Corina το τελευταίο διάστημα ο μικρός θηλαζει κάθε μια ώρα και πολλες φορες και τη νυχτα. Ελπίζω να είναι λόγω ζέστης και όχι μόνιμη κατάσταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!

οι πιο πολλες αγορακια εχουμε ε??? :D:D:D να σας ρωτησω οσες θηλαζετε...σας εχει ερθει περιοδος???Απο εχθες εχω πονους περιοδου και μαλλον θα μου ερθει...ετσι νιωθω...λετε? :roll::roll::roll:

αααααααα πηγαμε διακοπουλες με τον μπεμπη μας και γνωρισαμε εναν φιλαρακο μπεμπη 6 μηνων εκεινος αλλα 12 κιλα!!! :o και μαλιστα με αποκλειστικο θηλασμο...δεν ειναι παρα πολλα??? :roll::roll: τα λεγανε τα φιλαρακια :lol::lol::lol: κοιτιοντουσαν και γελουσαν...ειχαν πολυ γελιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδένια μου, boys rule!!!Αχαχαχα!!!

Περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα και θηλάζω αποκλειστικά. Και μου αρέσει τόσο που δεν εδώ και 1 χρόνο δεν έχω περίοδο!!!...αχαχαχ!!!

Όσο για τα κιλάκια...τι να σου πω...μάλλον και ο δικός μου κάπως έτσι θα είναι. Σκέψου ότι ήδη έχει φτάσει τα 8.500, μη σου πω πως παίζει να τα έχει ξεπεράσει κιόλας.Και είναι 4,5μηνών Σκέψου ότι τον προηγούμενο μήνα που τον ζύγισε ο παιδίατρος, είχε πάρει 1300γρ σε ένα μήνα. Αλλά μη σκας. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Στην αρχή αγχώθηκα μήπως κάτι πάει στραβά(μιας κ είναι πάνω απο την καμπύλη βάρους)αλλά μου είπε ο γιατρός ότι αφού πρόκειται για αποκλειστικό θηλασμό δεν μας νοιάζει καθόλου και ότι είναι μια χαρά το παιδί.Μέσα στο 1-1,5 έτος δεν μας απασχολεί.

Κορίτσια, πόσο σκοπεύετε να θηλάσετε; Όταν γέννησα γυναικολόγος, μαία και παιδίατρος μου ζήτησαν να προσπαθήσω για 6μηνο σίγουρα(ευκολάκι). Μετά τι γίνεται; Αν θέλω να συνεχίσω; Ξέρω ότι το 6μηνο είναι το ιδανικό για τον απογαλακτισμό, αλλά δεν θα με χάλαγε καθόλου να συνεχίσω και μετά. Βέβαια ήδη απο το οικ.περιβάλλον ακούω διάφορα του τύπου ''Έλα μωρέ, δεν χρειάζεται. Και τόσο πολύ είναι. Υπερβολή το παραπάνω'' αλλά ποιος τους ακούει; Απο το ένα αυτάκι μπαίνει κ απο το άλλο βγαίνει.

Ναι, δεν δέχομαι τέτοιου είδους ''συμβουλές'' απο γυναίκες που θηλάσαν το πολύ 40 μέρες. :P8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Corina να σου ζήσει το παλικαρακι σου! Τι ώρα γεννήσεις? εγω στις 22:40! Οπως κια να έχει θα έχουμε μαζι γενέθλια!

Θηλαζω κι εγω αποκλειστικά κι ο μπεμπης είναι γύρω στα 8100γρ. Αύριο θα δούμε τη παιδιατρο μας και θα μας σχολιάσει τη πορεία μας. Παντως δεν προκειται να γίνουν παχουλα λογω θηλασμου. Το αντίθετο άριστα. Λένε ότι ο θηλασμος προστατεύει απο την παχυσαρκια.

Η περίοδος δεν έχει εμφανιστεί και σε εμάς και το χαίρομαι πολυ....

Για το πόσο θα θηλασω έχω προβληματιστεί αρκετα. Και το δικο μου περιβάλλον λέει διαφορα και κυρίως να σταματήσω να θηλαζω στο 6μηνο. Εγω θα ήθελα να τα καταφέρω μέχρι να κλείσουμε χρόνο αλλα δε ξέρω πόσο εύκολος θα είναι ο αποθηλασμος τότε. Ειδικα όταν θα ξεκινήσω δουλεια δε θα είναι εύκολο να θηλαζω νυχτιατικα ( ελπίζω μέχρι τότε να κοιμάται σερί). Σκέφτομαι επίσης να αντλώ γαλατακι και να το καταψύχω ώστε να του το δίνω αργότερα. Είμαι αρκετα μπερδεμενη αλλα έχω χρόνο ακόμα μέχρι να ξεκινήσω δουλεια.

Σήμερα ο μπεμπης μου σταμάτησε να μας λέει αγκου και λέει συνεχεια Βα.. Βα.. Βα...Βα.. ή μα... μα".. μα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

corina εγω μεχρι χρονο θελω να θηλασω αποκλειστικα...ποσο ηταν στο βαρος εσας 3 μηνων???εμεις ουτε 7 κιλα δεν ειμαστε :roll::roll::roll: !@αυριο βασικα θα ξαναπαμε παιδιατρο και θα σας πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Penthesilia, μεσημεράκι γέννησα, 13.45.

Μωρουδένια, 3 μηνών ήταν ήδη 7810 και 65 εκατοστά.Αλλά γεννήθηκε κ χοτρούλης(3640 κ 54 εκατοστά).

Απο χθες λέει μπα! Έχει πλάκα, σουφρώνει τα χειλάκια του κ αρχίζει ''Μπμπμπμπμπ'' κ αφού απο την προσπάθεια κοκκινίσει κολλάει κ το α! ''Μπμπμπμπμπμπα'' Πόσο γελάμε! Εν τω μεταξύ, του κάνει κ ο μπαμπας του όλο ''Μπου μπου'' όταν έχει λόξυγγα(με γέλιο φυσικά, δεν τον τρομάζει)και ο μικρος μας λέει μπου μπου μπου συνεχώς!!! :lol:

Μεγαλώνει μωρέ και φαίνεται κ στη συμπεριφορά του. Μένει αρκετή ώρα μόνος το πια. Σήμερα μέχρι κ κέικ φτιάξαμε παρέα. Εκείνος στο καρότσι του κ με παρακολουθούσε, εγώ να φτιάχνω κ να του λέω βήμα βήμα τι κάνω. Μου απάνταγε κ εκείνος με τα δικά του, φυσικά. Ωστόσο, βόλτα με το καρότσι ακόμα δεν δέχεται...να δούμε πότε θα μας κάνει τη χάρη.

Α! Και έιναι τόσο ήρεμος. Κλαίει ελάχιστα πλέον!Σχεδόν δεν ακούμε κλάμα! Μόνο όταν ξυπνάει κ θέλει να τον βγάλουμε απο την κούνια ή αν πεινάει πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

corina ααα μας περνατε στα κιλα τωρα!!!εμενα πιο χοντρουλης γεννηθηκε 3700 και 53 cm :D:D:D μαλλον ειναι στο παιδι...γιατι να πω πως επαιρνε ξενο και πρηζεται δεν ισχυει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Σήμερα κάναμε το 3ο μας εμβόλιο. Δεν έκλαψε το ματακι μου! Είμαστε 8190γρ και 71εκ. Τον 3ο μηνα ειμασταν 7 κιλα ακριβώς και66εκ . Η παιδιατρος μας είπε ότι αν συνεχίσει έτσι θα γίνει πολυ ψηλός! Σε ένα μήνα θα ξεκινήσουμε κρεμουλα βανιλια. αυτα απο εμάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια πηγαμε χθες παιδιατρο για το 2ο εμοβολιο...εμεις ειμαστε 6750 και 63cm! :D:D:D

εχουμε δεκατα και γκρινια σημερα...μακαρι να μην ανεβασει πυρετουλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ περιμένω τηλ απο τον παιδίατρο. Λείπει με άδεια αλλά 1 μέρα αυτήτη βδομάδα θα δεχθεί ραντεβού κ θα μου τηλ να πάω για το εμβολιάκι του μικρού.Επαναληπτικό έχουμε. Αυτές τις μέρες μας φέραν 2 σετάκια καλοκαιρινά ρούχα κ έστειλα τον άντρα μου να τα αλλάξει με χειμωνιάτικα.

Ο μικρός χθες έκανε μόνο 1 φορά κακά του, το βράδυ. Είχε στουμπώσει το καημένο κ το βράδυ πριν το μπάνιο γκρίνιαζε κ την ώρα που τον γδύνω μας έχεσε!!!αχαχα!

Τώρα τον ακούω στην κούναι σφίγγεται κ έχει αέρια. Λέτε να μου κρύωσε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρουδενια περαστικα σας να είναι! Κάτι παρόμοιο με τον δικο σου corina έκανε ο δικός μου προχθές. Αλλα μετα πήρε φορα και συνέχεια αλλάζαμε πανες με κακα. Κι εγω σκέφτηκα κρυωμα αλλα μπορει να είναι απο τα δοντια. Σήμερα μέχρι στιγμής όλα είναι νορμαλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Τι κάνετε κορίτσια?!Βλέπω πολλά εμβολιάκια κ κιλάκια! :lol:

Εμεις που είμαστε κοριτσάκι τώρα φτάνουμε στα 6 κιλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Τι κάνετε κορίτσια?!Βλέπω πολλά εμβολιάκια κ κιλάκια! :lol:

Εμεις που είμαστε κοριτσάκι τώρα φτάνουμε στα 6 κιλά!

ποπο αδυνατουλες ειστε ???? :D:D:D τοση διαφορα εχουν τα αγορακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...