Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Χριστινάκι μου ο γιατρός μου,προτείνει το κανονικό πρόβειο ή κατσικίσιο γιαουρτάκι!(Αυτα με την πέτσα,την οποία δεν την δίνεις ;) ) Τα παιδικά γιαουρτάκια είναι επιδόρπια γιαουρτιού! ;) Απο τον 8ο μήνα επιτρέπονται!

Σήμερα θα ξεκινήσει και το ψάρι!!

Αντε να δούμε!Πάντως εχθες την ώρα που το καθαριζα γλυφόταν και του έδωσα να δοκιμάσει!Το τσάκισε!Να δούμε πως θα του φανει με τα λαχανικά που πήραν την μυρωδια του ψαριού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις δεν ξεκινήσαμε ακόμα ψάρι δεν μας ειπε ο γιατρος αλλα γιαουρτι ειπε να δίνουμε αλλα δεν ρώτησα τι, κ της δίνω αυτα τα παιδικά μάλλον θέλει να πάρω τηλ ,

γιατί οχι αγελαδινό?

Πως τα πήγατε με το ψαράκι?

Τα υπόλοιπα κορίτσια που χαθήκατε?! Εσεις τι τροφές δίνεται στα παιδάκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Καλή εβδομάδα να έχουμε κ καλό μήνα!

Το ψαράκι του άρεσε πολύ,η πρώτη κουταλιά τον ξένισε λίγο αλλα μετά δεν τον προλάβαινα!Το έφαγε όλο το παιδί μου!

Το αγελαδινό το αποφεύγουμε γιατί είναι πρώτο σε αλλεργίες νομίζω..(δεν θυμαμαι ακριβως τί μου είχε πει ο γιατρός)

Λέω να του δώσω και αυγό μέσα στην εβδομάδα!Ελπίζω να βρω φρέσκο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Αυγό δινε μόνο κρόκο καλύτερα

Το αυγό οταν το βράσεις αν κανει 'βαθούλωμα' το ασπράδι του ειναι μπαγιάτικο (οχι χαλασμένο)

Το ψάρι πως το μαγειρεύεται?κ τι ψαράκι? Εμας νομίζω μας ειχε πει στον χρόνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του εδωσα μπακαλιαρακι κ το μαγειρεψα με λαχανικα,οπως κανω την ψαροσουπα.

Οι περισοτεροι γιατροι λενε μετα τον χρονο.Ο δικος μας εχει αλλη αποψη.

Το αυγο ετσι θα το δωσω,τον κροκο μονο!

Σημερα του εδωσα κ λιγο ανθοτυρο στο απογευματινο του.Του ειχα κανει αστρακι κ ειπα να του το δοκιμασω.Δεν πεινουσε πολυ,εφαγε ομως 7-8 κουταλιες!προσπαθω να του δινω οςο μπορω απογευματινο!

Καλο βραδυ.θα τα πουμε αυριο!

post-6804-1387393987324_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Χρύσα για απογευμα του δίνεις δλδ σκετο 'μακαρονάκι'?δεν το ειχα σκεφτεί! ;) Γιατι τραχανά ολη την ώρα θα το βαρεθεί όπως την φαριν λακτέ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα μου,το δοκιμασαμε σκετο και δεν του πολυαρεσε οποτε βαζω και λίγο καροτάκι ή καποιο άλλο λαχανικό..Προχθες του εβαλα και λίγο ανθοτυρο!

Απ'ότι καταλαβα δεν ειναι οτι δεν του αρεσει,απλα δεν πειναει εκεινη την ωρα γιατι νωριτερα εχει θηλασει!

Εσυ τον τραχανα σκετο τον δίνεις?

Ψαχνω ιδεες για απογευματινό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα!Ναι Χρυσα εγω σκέτο το κάνω

Κ γω ψάχνω τι να δίνω για απόγευμα αφου ενα ενα τα βαριέται

Καρότο δεν της δίνω πολύ γιατι σφίγγει κ εχουμε λίγο δυσκοιλιότητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρίζω όλες τις μανούλες μετά από πολύυυυυυ καιρό!!!

Χάθηκα με τη δουλειά και το νινί.......επιστρέφω όμως διότι....ναι ναι...περιμένουμε το 2ο νινάκι μας. Τι κάνετε? Βλέπω μας τρέχουν τα αγγελουδάκια μας όλες μας!!! Αυτά να είναι.

Τα δικά μας νέα : Εμείς λοιπόν στην τελευταία εξέταση (8 μηνών) είμασταν 10.900γρ. και 74 πόντους. Τρώμε όλο το φαγάκι...τον θηλασμό δεν κατάφερα να τον πάω πέρα από τον 7ο μήνα κυρίως λόγω δουλειάς...δεν μπουσουλάμε ακόμα ούτε περπατάμε φυσικά... Έχουμε 5-6 δοντάκια (το 6ο βγήκε-δεν βγήκε) και μας ταλαιπώρησαν αρκετά μέχρι να βγουν. Τώρα είμαστε με πυρετό και μυξούλες...όμως θα περάσει!

Φιλιά σε όλα τα γλυκά τα ζουζουνάκια της παρέας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Εύχομαι σε όσες θέλετε κι άλλο μωράκι...να το αποκτήσετε όποτε εσείς επιθυμείτε!!!

Πάντως κακά τα ψέμματα...η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή για να φέρεις ένα νινί στον κόσμο. Από όλες τις απόψεις. Ήμασταν από τις προνομιούχες. Εγώ αν όλα πάνε καλά, τώρα θα γεννήσω στην καρδιά του καλοκαιριού. Από τώρα σκέφτομαι πως καλοκαιριάτικα με τους 40 βαθμούς θα είμαι με την κοιλιά στο στόμα...έχω να περάσω μεγάλες κάψες :D:D:D

Αλλά όπως και να το κάνεις ένα νινί θα έρθει οπότε το ξεπερνάς κι αυτό ;)

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια....μυξούλες καθόλου έχετε αυτόν τον καιρό????

Εμείς έχει ένα μήνα τώρα που δεν αναπνέουμε από τη μύτη.....για πολύ μύξα μιλάμε...και είμαστε συνέχεια με τον ορό και το ρουφιχτήρι......................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Ναι Χαρά μου πολύ μύξα κ όλα τα νινάκια που ξέρω , αν κ μπορει να ειναι απο τα δόντια

Η αλήθεια κ γω θέλω κι άλλο αλλα ουτε εγω μπορω προς το παρόν αν γινόταν θα βαζα εμπρός μετα τι Πασχα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα μου συγχαρητήρια!!!! Αχχχχ!!!και εγώ θέλω τρίτο αλλα λιγο να ηρεμησουμε, παραπανω για να ξεκουραστεί το σωμα μου. Απο εγκυμοσύνη, θυλασμο πηγα καπάκι εγκυμοσύνη, θυλασμο. Αλλα μην νομιζεις θα το αφήσουμε και πολυ...

Υπομονη με τις μυξουλες. Μπορεις να παρεις λαδάκι ευκαλυπτου και να του κανεις μασαζακι στο στηθάκι και την πλατούλα ή να το βαλεις με καυτό νερο δίπλα του οταν κοιμαται να αναπνεύσει τις αναθυμιασεις. Εμενα έπιανε και στο μεγαλο και στο μικρο. Επισης να τον βαζεις να κοιμαται με κλίση. Μαξιλαρι κατω απο το στρωματακι κτλ

Φιλακια στα αλλα κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα δεν το πιστευω!!!Συγχαρητηρια.μου φαινεται σαν χτες που μετραγαμε τις ημερες για τα μωρακια μας και τωρα ερχονται τα επομενα.Ευχομαι με το καλο ενα ακομα γερο μωρακι!!!Κοριτσια τι κανετε οι υπολοιπες?κι εγω θα ηθελα να κανω ακομα ενα παιδακι αλλα ειναι τοσο δυσκολοι οι καιροι...με το ζορι συντηρουμαστε τωρα και αυτο οχι για πολυ οπως παμε.Ειναι τραγικο να μην εχεις το δικαιωμα να κανεις παιδια οχι για δικους σου λογους αλλα απειδη οι καταστασεις στο επιβαλλουν...τι να πω ας μη σας ψυχοπλακωνω!!!Μηπως ξερει καμια που ειναι σε 6μηνο οαεδ αν παιρνουμε και δωρο Χριστουγεννων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μουμπασα παιρνουμε δώρο , ετσι ειχα παρει τουλαχιστον στο μεγαλο! Εμεις μια χαρα, ο μικρουλης μου στέκεται όρθιος και αρχισε να ρίχνει βηματακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια!Τί κάνετε?

Νάντια σηκώθηκε και ο δικός σου?Μόνο ο δικός μου ο τεμπελακος δεν λεει να κανει κινηση απο μονος του!Θελει ομως να τον κρατας για να σταθει ορθιος ολη την ώρα!!Αν πιαστει καπου σηκώνεται,απο μονος του ομως δεν μπορει ακόμα!!

Να ρωτησω κάτι όσες θηλάζουν ακόμα?Κορίτσια αδιαθετήσατε ή ησαστε κ εσείς στην αναμονή όπως κ εγώ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου κι ο δικος μου ακριβως τα ιδια.Τεμπελιες!!!Μονο να κρατιεται απο εμας για να σηκωνεται θελει και σκαει στα γελια.Εμενα περιοδος μου ηρθε το Σεπτεμβριο ,Οκτωβρη ειχα καθυστερηση και Νοεμβρη-Δεκεμβρη ρολοι!!!Και ακομα θηλαζω(αφου δε λεει να βγαλει δοντια ο γιος μου!!!!χα,χα) :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα και εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικα μου ηρθε δυο φορες με 24 μερες κύκλο...οτι να'ναι δλδ.. Αυτες τις μερες περιμενω παλι αλλα ακομα δεν εκανε την εμφάνιση της! Φυσιολογικο ειναι παντως μην αγχώνεσαι. Στον μεγαλο μου ειχε ερθει απο τον τρίτο μηνα ενω τωρα στον εκτο.

Και οσο για το πως αντιδρά το καθε παιδι μην συγκρίνεται κοριτσια! Καθε παιδί ειναι μοναδικό!!! ο μεγαλος μου περπατησε στους 15 μηνες και μετα απο μια βδομαδα εβγαλε τα πρώτα του δοντια! Αλλα ποτε δεν αγχωθηκα, καθε παιδι θελει το χρονο του!!! Και εμεις μην νομίζετε , στέκεται στα ποδαρακια και ριχνει ενα δυο βηματακια. Να ρωτησω κατι κοριτσια, εμάς μεχρι πρωτίστως δεν μας άφηνε η παιδιατρος να τον αφήνουμε να πατάει στα πόδια του. Εσας τις σας έλεγαν? αλλα βρε κοριτσια αυτος απο μονος του ήθελε να πατάει, τοσο καμμια φορα θελει με στέκεται που τον βαζω με το ζορι να κάτσει... Για πειτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια μου!

Αγχωθηκα λιγακι γιατι πάμε στον 10ο μήνα και η περίοδος άφαντη! :shock: Όχι τίποτα ,να ξεπρηστω θέλω επιτέλους!! :lol::?

Mumbasha Μου ο δικος μου εχει δοντακια(τα οποια τα βγαλαμε πριν ενα μήνα) αλλα ευτυχως δεν με δαγκώνει!!Τα νιώθω ώρες ώρες βεβαια :o ..

Ναντια ο γιατρος μας μου ειχε πει να μην πιεζω το παιδι για τιποτα!Αν θελει να μενει όρθιος,να τον αφηνω,να μην τον πιεζω να καθισει!Εφοσον το κανει απο μονος του δεν υπαρχει προβλημα!Ειναι αντιθετος στο να κραταμε το μωρο όρθιο με το ζορυ ενω δεν ειναι έτοιμο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!

Νάντια μου, όπως προανέφερε και η Χρύσα, κι εμάς μέχρι πριν 1-2 μήνες μας έλεγε η γιατρός να μην τον βάζουμε να στέκεται όρθιος γιατί αν κουραστεί δεν ξέρει πως να κάτσει από μόνος του. Και όντως...εμείς τον βάζαμε να στέκεται...και τον έβλεπες τον καημενούλη κουραζόταν...κουνιόταν πέρα-δώδε ο ποπός του αλλά δεν μπορούσε να κάτσει. Τώρα όμως που σηκώνεται μόνος του αν πιαστεί από κάπου, τον βλέπω πως ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάθεται και μετά πάλι σηκώνεται, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εμείς κορίτσια τα βγάλαμε πολύ νωρίς τα δοντάκια και τραβήξαμε μεγάλο ζόρι...ο καημενούλης στον 4ο έβγαλε τα 2 κάτω και από τον 6ο μέχρι τον 8ο έβγαλε τα 4 πάνω. Συνέχεια μυξούλες...δέκατα...με μανία έβαζε ό,τι έβρισκε στο στόμα του...και καμιά φορά που ήθελα να βάλω το δάχτυλό μου να του τρίψω λίγο τα ούλα να ανακουφιστεί..με δαγκούσε και κορίτσια χωρίς υπερβολή στην καρδιά με χτυπούσε ο πόνος. Τώρα τα βουρτσίζουμε κιόλας. Ελπίζω για ένα διάστημα να ξεκουραστεί ο μικρούλης μου από τα δοντάκια.....

Κοριτσάρες μου, παρ' επί' πτόντως...συγχαριτήρια που θυλάζετε ακόμα. Κάνετε το καλύτερο πράγμα για το παιδί σας. Και Χρύσα μου, μην ανησυχείς για την περίοδο. Έχω φίλη που θηλάζει 2 χρόνια τώρα και ακόμα δεν έχει δει περίοδο.

Εγώ κατά τα άλλα είμαι όλη μέρα με αναγούλες....μα όοοοοολη μέρα!!!

Φιλάκια πολλά σε σας και στα μικράκια σας!!!

Α! Για πείτε...βαφτιστήκατε??? Εμείς στις 16 Σεπτεμβρίου πήραμε το ονοματάκι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 χρόνια χωρις περίοδο? :o:o Κ είναι φυσιολογικό ε?

Να δω πότε θα ξεφουσκώσω :shock::lol::lol:

Κ εμεις ζοριστήκαμε πολύ με το πρώτο το δοντάκι!Ενα μηνα αυπνια κ γκρίνια πολύ,ειχαμε κ το άλμα παραλληλα και τα είδαμε όλα!Το δεύτερο ουτε που το καταλάβαμε!Τωρα μαλλον ετοιμαζονται κ τα πάνω γιατι άρχισε κ βαζει παλι τα χερια στο στόμα!

Όσο για τον θηλασμο που λες Χαρά μου,για εμενα προσωπικα ειναι η ευκολία μου!βλέπω το μωρό πως ηρεμεί,που χαλαρώνει κ χαλαρώνω κ εγώ μαζί του!

Εμεις τον βαφτισαμε στις 07/10!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου!!!!

Πωπωπω...μου λείψατε!

Χαρά μου τί ευχάριστα είναι αυτά;;; Συγχαρητήρια κοπέλα μου και με το καλό να έρθει ένα υγιές μωράκι!!!

Χρύσα μου με την περίοδο είναι φυσιολογικό να έχεις απουσία λόγω θηλασμού. Εγώ βέβαια στις 42 μέρες αδιαθέτησα κανονικότατα και πλέον έχει κιόλας σταθεροποιηθεί κάθε 27 μέρες. Αλλά ναι, ξέρω περιπτώσεις που ήταν άφαντη όσο διήρκεσε ο θηλασμός και μην σου πω και 1-2 μήνες παραπάνω.

Ο κάθε οργανισμός διαφέρει.

Εμείς έχουμε δυστυχώς γαστρεντερίτιδα εδώ και 1 εβδομάδα.... ο μεγάλος την πέρασε ελαφριά με 1 μόνο εμετό και για 3 μέρες διάρροια.... το μικρό μου ταλαιπωρείται ακόμα :cry::cry::cry: είναι μια βδομάδα που κάνει εμετούς και διάρροια μέχρι τον αυχένα :mrgreen: έχουν ελαττωθεί τώρα αλλά 2-3 φορές την μέρα τους έχουμε. Πιο πριν έκανε τουλάχιστον 5 και 5. ουφ....πολύ κούραση, πολύ ταλαιπωρία και πολύ σκατό βρε παιδιά! Τόσο πλύσιμο και σιδέρωμα μαζεμένο δεν έχω ξανακάνει! Και το καημενούλι έχει ακόμα διάθεση και κάνει ταρζανιές! Ευτυχώς που εμένα ούτε καν με ακούμπησε ο ιός γιατί αλλιώς την είχαμε βάψει!

Από βάρος πάμε χάλια.... είμαστε ακόμα 7.300γρ. Παίρνει λίγα γραμμάρια και μετά όλο και κάτι γίνεται και τα χάνει. Δοντάκια έχουμε 6 και δαγκώνει σαν χάμστερ! Πονάει πολύ! Το έχει πάρει παιχνίδι όσο και να τον μαλώνω, και μου έχει φάει στην κυριολεξία το στήθος και όχι μόνο! Εδώ και 2 μέρες κάνει μόνος του 2-3 βηματάκια χωρίς να κρατάει!!!!!! Πολύ βιαστικός ο κύριος!!! Ο μεγάλος μου περπάτησε 10,5 μηνών και ετούτο εδώ πιστεύω σε 1 -2 εβδομάδες θα έχει φύγει εντελώς!

Αυτά τα νέα μας.... πάω να δω αν κοιμηθεί επιτέλους γιατί και με τον ύπνο πάμε χάλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...