Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές και χειμωνιάτικες μανούλες 2011 Νο.4! Ελάτε!


Recommended Posts

Αναστασία, αν του γύρισε η γλώσσα απ' τις πολλές ώρες στον υπολογιστή, τότε απορώ πώς δε γύρισε η γλώσσα του άντρα μου τόσο καιρό.

Αλλά πώς γίνεται να του γύρισε η γλώσσα απ' τον υπολογιστή;

Φαρίν λακτέ δε θέλω να δώσω καθόλου γιατί δεν προσφέρει τίποτα. Ούτε το ρυζάλευρο προσφέρει δηλαδή, αλλά τουλάχιστον αυτό που δίνω δεν έχει ζάχαρη ούτε γάλα και το φτιάχνω με δικό μου γάλα.

Ο άντρας μου, όμως, το βλέπει "ρομαντικά", δηλαδή σκέφτεται ότι κι εμείς τρώγαμε τέτοια, και τι ωραίο να τρώει και το παιδί του, κ.λπ.

Α, δε σας είπα! Έχω ένα βιβλίο για την ανατροφή του παιδιού μέχρι τριών ετών. Και διάβαζα χτες διάφορα και βλέπω, στο κεφάλαιο για το μπάνιο του παιδιού έλεγε ότι δεν είναι ανάγκη να κάνουμε το μωρό μπάνιο κάθε μέρα, αλλά κάθε δυο, τρεις, ακόμα και πέντε μέρες, φτάνει να το καθαρίζουμε με ένα σφουγγάρι όποτε λερώνεται πολύ. Και για το λούσιμο έλεγε ότι δεν είναι ανάγκη συχνά, μια φορά τη βδομάδα είναι αρκετό. Ποιος το έγραψε το βιβλίο ρε παιδιά, η πεθερά μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω κανω καθε μερα μπανιο κ τα δυο παιδια μου....λουσιμο την μπεμπα καθε μερα....τον γιο μου απο τα 2,5 μειωσα λιγο το λουσιμο 2-3 φορες την εβδομαδα διοτι δεν θελει αυτος....

λενε οτι τα παιδια δεν κανει να ειναι μπροστα σε υπολογιστη πολλες ωρες γιατι παθαινουν επιληπτικες κρισεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο συμβαινει λενε στα μικρα παιδια Αννα μαρια οχι στους ενηλικες...δεν ξερω γιατι.....

Κι εγω την κανω καθε μερα μπανιο,εκτος αν την βγαλω εξω,τοτε οχι γιατι λεω μηπως λιγο κρυωσε να μην την επιβαρυνω!

Κι αν δεν δωσουμε κρεμα τι να δινουμε για απογευμα?γιαουρτακια?τραχανα?

Φιλια Χρυσανθη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕια σας κοριτσακια μου!!!τι κανετε???εγω αυτες τις μερες ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι εχω κατι που με απασχολει...ειναι πολυ κρισιμη αυτη η εβδομαδα...ελπιζω να πανε ολα καλα...

δεν εχω διαθεση να σχολιασω τωρα...μπηκα να πω απλα ενα γεια....

φιλακια σε ολες και σε ολα τα μωρακια μας... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα μπηκα μια γρηγορα δεν θα πω πολλα μονο στην Α.Μ.αμα δεν θες φαριν λακτε μπορεις να φτιαχνεις ρυζογαλο η κρεμα βανιλια με αραβοσυτο εγω της αγοραζα φαριν για λιγο καιρο αλλα πλεον της φτιαχνω εγω το πρωι τρωει αυγο οχι καθε μερα τις μερες που δεν τρωει αυγο της εχω κανει κρεμουλα και το απογευμα η φρουτοκρεμα η γιαουρτι με φρουτα μεσα και κουακερ αν φαει φρουτοκρεμα το πρωι το απογευμα κανω αυτο με το γιαουρτι αν οχι τοτε τρωει φρουτοκρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολες μας....

Βανεσακι ευχομαι ολα να πανε καλα σε οτι περιμενεις!!!

Ευη πως το κανεις το ρυζογαλο?με τι γαλα?τραχαναδες και γενικα ζυμαρικα ποτε δινουμε?

σημερα θα φαμε πατατα,καροτο,κολοκυθακι,κοτοπουλο και μπροκολο!για να δουμε θα το φαει?

χαλια καιρος παλι...γκρρρρρρρρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, το άνθος αραβοσίτου και το ρυζόγαλο μου φαίνονται το ίδιο με το φαρίν λακτέ. Άντε, μπορεί να μη βάλω ζάχαρη, αλλά πώς να τα φτιάξω; Αναγκαστικά με γάλα σκόνη. Κουάκερ από πότε γίνεται να φάνε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια για πειτε μου λιγο εσεις που αφηνετε τα μωρα σας σε καποιον,ειτε για δουλεια ειτε για να πατε καπου,εχετε αγχος μεχρι να γυρισετε ή μονο εγω το παθαινω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως δεν έχω καθόλου άγχος. Άλλωστε, κάθε μέρα τον αφήνω για να πάω στο σχολείο και ούτε καν το σκέφτομαι καθόλου. Παίρνω φυσικά 2-3 φορές τηλέφωνο, αλλά οκ, με τον μπαμπά του είναι, ο οποίος ξέρει τον Αντρέα όσο κι εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλενάδες!!

Βανεσσάκι σου εύχομαι τα καλύτερα για αυτό που περιμένεις!

Αναστασάκο και εγώ έχω πάρα πολύ άγχος όταν αφήνω τη μικρή στη μαμά

μου,την οποία και υπερ εμπιστεύομαι!η σκέψη μου είναι συνέχεια στη

μικρή και σκοτώνομαι να γυρίσω πίσω.νομίζω έιναι και θέμα χαρακτήρα!!

Άννα Μαρία σύμπτωμα της δυσανεξίας ο πανοκέφαλος;τι άλλο θα ακούσουμε...

Λενάκι άσε με τάραξε ο παιδίατρος, τι μου είπε για δυσανεξία στη λακτόζη

τι να αρχίσω τα ξένα γάλατα αμέσως,τι να πω...

αντί να με ενθαρρύνει να θηλάζω όσο μπορώ περισσότερο...

θα τρελαθώ...

ευτυχώς που έχω εσάς αλλιώς θα την είχα βαρέσει άσχημα!!

άσε που ακούω συνέχεια και την εξυπνάδα "αδύνατο είναι το παιδί,

βάλε ζάχαρη στο φαγητό,δώσε μπισκότα και άλλα τέτοια..."

ευτυχως η μικρή μου τρώει μόνο φρούτα χορτόσουπα,κοτόσουπα

και μοσχαρόσουπα και στοπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου, σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας.ειμαι πολυ αγχωμενη ...ελπιζω να εχουμε καλα νεα...

συγνωμη που δε σχολιαζω, αλλα ας πανε ολα καλα και μετα θα σας τα πω ολα μαζεμενα...φιλακια πολλα..... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α.Μ.σκετο αραβοσυτο οχι ανθος εγω εχω ξεκινησει και το κανω συχνα επισεις βαζεις μεσα στο γαλα κουακερ και το βραζεις και γινεται χυλος σαν κρεμα εγω γαλα βαζω νεσταλκ 1 εε τι αλλο κουακερε ξεκινανε οταν αρχισουν φαριν λακτε οσο για τραχανα και ζ<υμαρικα καθε γιατρος εχει τα δικα του παω για περπατημα και θα μπω το βραδυ φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δώρα, ό,τι να 'ναι... Για ποιο λόγο να αρχίσεις να δίνεις ξένο γάλα;;; Όσο για το αδύνατο παιδί, κι ο δικός μου αδύνατος είναι, και κανείς δε μου είπε να τον ταΐζω για να παχύνει. Και ο παιδίατρος και οι νοσοκόμες και επισκέπτες/τριες υγείας στο νοσοκομείο που τον πηγαίνουμε για τα εμβόλια, μας είπαν ότι το μωρό είναι μια χαρά φυσιολογικό, και είναι αδύνατο επειδή είναι υπερκινητικό, όχι επειδή δεν τρώει.

Εσύ τι δίνεις ως τρίτο γεύμα; Ή δεν τρώει τρίτο γεύμα;

Εύη, δηλαδή δικαιούται να αρχίσει κουάκερ από τώρα; Μπορώ να το φτιάχνω με νερό και να βάζω και φρούτο μέσα; Ή με δικό μου γάλα, όπως το ρυζάλευρο;

Ο σκέτος αραβόσιτος τι είναι ρε; Το κορν φλάουερ; :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Αννα Μαρια δεν ξερω στα ελληνικα ποιο ειναι ο σκετος αραβοσιτος γιατι μου φερνει η πεθερα απο σερβια και τοξερω στα σερβικα...εγω της αλεθω φρουτα και ριχνω μεσα το κουακερ χωρις νερο δεν βαζω νερο καθολου το ιιδο και με το γιαουρτι ητε σε σκετο ητε με φρουτα πχ βαζω μπανανα μεσα την λιωνω με το πηρουνι και βαζω και 1και μιση κου.της σουπας κουακερ και με το γαλα το βραζεις και βαζεις 2-3 κουτ σουπας κουακερ για 200μλ γαλα και γινεται πηχτο σαν κρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ, κατάλαβα. Εμείς πάντως στη φρουτόκρεμα βάζουμε και ελάχιστο ζεστό νεράκι, αλλιώς δε λιώνουν καλά τα φρούτα. Θα το δοκιμάσω και το κουάκερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερεεεεςςςς!

Βανεσσακι μου ελπιζω οτι και να περιμενεις να ναι κατι περαστικο και να πανε ολα καλα κοριτσι μου!

Δωρουλα μου και μενα αδυνατη ειναι που δινω ξενο γαλα!αρα δεν ειναι το γαλα σου, το χει το παιδι!μην αγχωνεσαι κοπελα μου!συνεχισε το θηλασμο και μην ακους κανενα!ακου ζαχαρη στο φαγητο. . . ελεος!

Αναστασια μου κι εγω εχω αγχος οταν φευγω κι αφηνω τη μικρη αν και τωρα το ξεπερασα αρκετα γιατι αρχισα δουλεια κι αναγκαστικα η μικρη μενει με τη μαμα μου!μερα με τη μερα βλεπω οτι δεν αγχωνομαι τοσο, οσο στις αρχες!σιγουρα τη σκεφτομαι συνεχως αλλα με τη δουλεια ξεχνιεμαι καπως!

Αννα Μαρια το ανθος αραβοσιτου το εχουμε και στην Κυπρο,ειναι σε σκονη και οντως ειναι κατι σαν κορν φλαουρ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια. Τί κάνετε;

Βανεσσάκι, ελπίζω να πάνε όλα καλά σ' αυτό που περιμένεις.

Κορίτσια, εμένα η παιδίατρος μου είπε μόνο για μοσχαρόσουπα και κοτόσουπα. Δεν μου είπε να της δώσω κάτι άλλο.

Εμείς έχουμε ένα θεματάκι με τη φρουτόκρεμα. Με το ζόρι την τρώει. Ελπίζω αύριο που θα προσθέσω και τη μπανάνα να είναι καλύτερα τα πράγματα. Πιο ευχάριστα τρώει το ρυζάλευρο. Γιατί άραγε;;;!!!!

Αγόρασα φόρεμα για τη βάφτιση, πήρα και παπούτσια και τσάντα και τώρα μένει να παραγγείλω τα γλυκά. Μια φίλη μου θα μου κάνει το στολισμό. Εγώ θα αγοράσω μόνο λίγα μπαλόνια. Η φωτογράφος μου είπε ότι θα κάνουμε και μια φωτογράφιση λίγες μέρες μετά τη βάφτιση σαν δώρο. Ωραία θα είναι. Η αδερφή μου πήρε ένα φούξια φορεματάκι στη μπεμπούλα για να της φορέσουμε τη μέρα εκείνη και της πήρα εσπαντρίγιες παπουτσάκια αγκαλιάς. Πολύ ωραία είναι. Και επειδή έχουμε και πολύ μαλλί και μπαίνει στα μάτια μας θα της βάλω και μια στέκα φούξια που έχω. Δε νομίζω να ξεχνάω κάτι άλλο για τη βάφτιση. Ελπίζω μόνο να φτιάξει ο καιρός γιατί μου την έχει βαρέσει.

Σήμερα έχει φακές για φαγητό. Κάθε μέρα σκέφτομαι τί να μαγειρέψω και έχω στερέψει από ιδέες.

Πολλά φιλιά σε όλες και στα μωράκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσια....καπως καλυτερος ο καιρος σημερα

Η μικρη εχει 2 βραδυα ολο ανυσυχη....δεν ξερω γιατι,στριφογυριζει,ξυπναει,μολις την παρω αγκαλια ηρεμει....αλλα ολο το βραδυ γινεται να την κραταω?τωρα κοιμαται....εμ βεβαια :lol:

Εφη σχεδον ετοιμοι ειστε για τα βαφτησια.....απο Δευτερα θα βγω κι εγω να δω για ρουχα για μενα και τι θα φοραει η μικρη...λογικα σκεφτομαι ενα κοκκινο φορεματακι να της βαλω γιατι η νονα της θα της παρει ασπρο!Γλυκα θα δωσω γλυκο του κουταλιου,τα αλλα λιωνουν και δεν μου αρεσουν!!

Σημερα ρεβυθια...οντως Εφη καθε μερα ζορι τι να μαγειρεψουμε!

Φιλια σε ολες....απο ψυχολογια σκ....α ειμαι δεν ξερω γιατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακούστε τι έπαθα σήμερα. Ξύπνησε η μπέμπα, έφαγε, όσο έφαγε, φρουτόκρεμα και την πήρα αγκαλιά να πάμε απέναντι σε μια γειτόνισσα για καφέ. Την ώρα όμως που φεύγαμε κλειστήκαμε στο ασανσέρ. Η μπέμπα αγκαλιά να θέλει να κοιμηθεί και το ασανσέρ κολλημένο ανάμεσα σε δύο ορόφους. Ευτυχώς η πυροσβεστική ήρθε πολύ γρήγορα, αλλά δεν είχαν κλειδί από το μηχανοστάσιο και περιμέναμε να έρθει ο συντηρητής, ο οποίος ήρθε κι αυτός πολύ γρήγορα. Οι πυροσβέστες άνοιγαν την πόρτα και κοιτούσαν τη μπέμπα, της μιλούσαν για να παραμείνει ήρεμη. Εγώ, παρόλο που έχω κλειστοφοβία, προσπάθησα να μείνω ήρεμη για να μην ταραχτεί και η καραμελίτσα μου και της τραγουδούσα, επειδή είχε λίγο γκρίνια λόγω νύστας. Μόλις γυρίσαμε σπίτι την έβαλα στο κρεβάτι της και κοιμήθηκε σε δύο λεπτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανεσάκι τι θα γίνει με εμας τις 2???????

και εγώ μπήκα να πω ένα γεια, γιατί και εγώ είμαι σε μια πολύ δύσκολη στιγμή και δεν έχω όρεξη για τίποτα........

ευχομαι και για τις δυο μας να πάνε όλα κατ ευχήν.

φιλιάααααααα σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Σας διάβασα απ' το πρωί, αλλά δεν μπορούσα να γράψω λόγω Αντρέα!

Βάσω, ξέρω τι είναι το άνθος αραβοσίτου, αλλά η Εύη λέει σκέτο αραβόσιτος. Τι να είναι, το κορν φλάουερ;

Έφη, τι φρούτα βάζεις στη φρουτόκρεμα; Εμείς βάζουμε μήλο και μπανάνα, με περισσότερη πάντα τη μπανάνα. Σήμερα έβαλε ο άντρας μου και αχλάδι μαζί με τα άλλα δύο φρούτα και το έφαγε ευχάριστα πάλι. Η μπανάνα νομίζω κάνει τη διαφορά επειδή έχει την πιο γλυκιά γεύση. Στην αρχή ο άντρας μου έδινε μάλιστα μόνο μπανάνα και μετά άρχισε να προσθέτει και λίγο μήλο.

Καλά, τι έπαθες κι εσύ με το ασανσέρ...

Αναστασία, εμείς στη βάφτιση πριν τον γδύσουμε, του φορέσαμε ένα συνολάκι που του είχε πάρει ο ξάδελφός μου, όχι για τη βάφτιση, άσχετο, αλλά το κράτησα και του το φόρεσα τότε πρώτη φορά. Πάρα πολύ ωραίο, σαλοπέτα τζιν με μπλουζάκι ριγέ σε διάφορα χρώματα.

Βανεσσάκι και Γιώταμαρία, τι πάθατε καλέ και δε μας λέτε;

Σήμερα εμείς φάγαμε μαυρομάτικα φασόλια με σέσκουλα, πιπεριά, κρεμμύδι, μαϊντανό, άνηθο και τόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία, εμείς ξεκινήσαμε με μήλο δυο μέρες, προσθέσαμε αχλάδι άλλες δυο μέρες και από αύριο θα βάλω και μπανάνα. Κι εγώ ελπίζω επειδή είναι πιο γλυκειά να το φάι καλύτερα. Τί να πω :?

Είμαι πτώμα στην κούραση αλλά κάθομαι να δω τους Αρβύλα που είναι τελευταία μέρα σήμερα. Μου αρέσουν πολύ αλλά φέτος με την καραμελίτσα μου δεν μπόρεσα να τους δω τόσο πολύ. Δεν πειράζει όμως.

Να σας ρωτήσω κάτι. Τα μικρά σας κολλάνε με την τηλεόραση; Γιατί εμένα δεν ξεκολλάει. Κι όταν είμαι μόνη μου, σχεδόν όλη μέρα δηλαδή μου αρέσει να την έχω ανοιχτή και να ρίχνω καμιά ματιά. Προσπαθώ να το αποφύγω όμως γιατί κάνει τα πάντα για να δει. Στη Μενεγάκη μιλάει κιόλας. Έχει πλάκα αλλά δεν θέλω να βλέπει τηλεόραση.

Καληνύχτα και πολλά φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...