Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΚΕΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

Kαλημέρα!! ΕΙΡΗΝΗ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΝΕΚΤΑΡΙΑΚΙ ΣΟΥ!!!!ΓΕΡΗ Κ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!!!!

Αχ,αύριο έχει γενέθλια κ το δικό μου μωράκι...τί μωράκι δηλαδή ολόκληρος άντρακλας έχει γίνει!!Πόσο πολύ τον αγαπώ βρε κορίτσια..εσείς ξέρετε αφού νιώθετε το ίδιο!!! Σκέφτομαι άν πραγματικά καταφέρω να ααγαπήσω τη μπεμπούλα μου τόσο πολύ όσο τον Γιωργάκη κ αγχώνομαι..προς το παρόν νομίζω οτι πάντα αυτός θα έχεις την πρώτη θέση στη καρδιά μου..Μακάρι να λέω βλακείες γιατί στεναχωριέμαι όταν βλέπω μαμάδες που ξεχωρίζουν τα παιδιά τους,δεν θέλω να γίνω έτσι! Ο Χάρης απο μικρός ήταν φανερά ακόμα κ τώρα το πιο "παραπεταμένο" παιδί άν κ το μικρότερο στην οικογένεια του.Βλέπω οτι αυτό του έχει δημιουργήσει πολλές ανασφάλειες στη τωρινή του ζωή.Τεσπά,μη με πιάνει η πολυλογία!

Στο θέμα μας που καίει όλη την Ελλάδα πιστεύω..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ :!: Τελικά μυαλό μετά απο τόσα σκατά που φάγαμε,δν φαίνεται να βάλαμε :!: Πάλι στα ίδια κ στα ίδια! Ν.Δ ρε πούστη μου? τί ΠΑΣΟΚ τι ΝΔ το ίδιο πράγμα είναι!Ήθελα να ξερα ποιός άφησε τις γιαγιαδοπαππούδες να πάνε να ψηφίσουν! Εκεί πάει το μυαλό μου. Πέρασα χθές πρίν ψηφίσω απο τον παππού μου κ με έφαγε να ψηφίσω ΠΑΣΟΚ,κολλημένος με τη μπάλα ρε γμτ!Φυσικά ψήφισα μετά απο πολύ σκέψη ΑΝΤΑΡΣΥΑ κ εγώ. Μακάρι να δούμε μια άσπρη μέρα κ να πέσω έξω σε όλα αυτά που σκέφτομαι αλλα χλωμό το βλέπω..

Άσχετο,δν ξέρω τι να μαφειρέψω,ρίξτε καμια ιδέα.Όλο κρέας τρώμε κ βαρέθηκα.Γεωργιάννα μου σέφ πές τίποτα! :D

Έλενα τελικά έμαθες πότε μπαίνεις??Άντε με το καλό βρε κοριτσάκι!! Μόνο κρατήσου τις μέρες που θα λείπει ο άντρας σου!Κοίτα σε τί φάση "έκατσαν" οι δουλειές! Ευτυχώς που έχεις πολλά αδέρφια για παρέα! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! (ας πούμε...)

Χρόνια πολλά στη Νεκταρία μας, να'ναι πάντα γερή, χαμογελαστή, γλυκιά, όμορφη, τσαχπίνα!! Να τη χαίρεστε Ειρήνη μου!!!!

Κοιμήθηκα και ξύπνησα με μια απογοήτευση κι ένα μεγάλο φόβο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθυστερημένες ευχές στη γλυκιά Μυρτώ! Να τα εκατοστήσει και να τη χαίρεστε οι ευτυχείς γονείς!

Καθυστερημένες και στην Ειρήνη για την ονομαστική της γιορτή και πολλές (έγκαιρες) ευχές για τα γενέθλια της κορούλας της! Να σας ζήσει!

Φιλιά σε όλες, θα μπω πιο μετά να σας σχολιάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν για τις εκλογές, εγώ δεν μπορουσα να πάω πάλι στη Νάξο για να ψηφίσω και έβαλα αντιπροσώπους τους γονείς μου. Πολύ τα χάρηκα τα ποσοστά του δικομματισμού αλλά με την απάτη του εκλογικού νόμου η ΝΔ πήρε περισσότερες έδρες από πριν - όλα κομμένα και ραμμένα για πάρτη τους. Για να δούμε τώρα τι θα γίνει...Εμείς πάντως χτες πήγαμε καροτσάδα να ψηφίσει ο μπαμπάς μας, φάγαμε παγωτό και μετά πίτσα στη Ν. Σμύρνη. Η Κατερίνα από το Σάββατο τρώει ίδιο φαγητό με μας και μάλιστα όχι αλεσμένο! Ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο εύκολη η μετάβαση! Μόνα τα φρουτα της αλέθω ακόμα για να είμαι σίγουρη ότι θα τα φάει. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα πρέπει να βρίσκω θρεπτικά φαγητά με πολλά λαχανικά για να τρώμε όλοι. Παρακαλώ για ιδέες!

Για μέσα στο σπίτι εγώ της φοράω τα collegien (http://collegien-shop.fr/) που τα είχα πάρει από το Παρίσι. Τώρα δεν της κάνουν πια και ψάχνω να βρω κάτι παρόμοιο σε πιο φτηνό. Ξέρετε κάτι?

Τα υπόλοιπα που ήθελα να πω τα ξέχασα.

Μόνο πολλά φιλιά στις εγγυούλες! Να προσέχετε! Samantha κράτα γερά! Και ανάσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xerete!!!

Irinaki mou na sas zisei i zouzouna sas, XRONIA TIS POLLA K ME YGEIA [smilie=occasion13.gif] oxi poli klama :D

Egw niw8w san na k me patise traino,prin eixa aforitous ponous stin koilia k stin mesi twra eimai kalitera, xtes anagouliastika sto autokinito pou pigename stin pe8era mou k meta eniwsa gia poli ligo kaoures moiu edwse i kouniada mou sprite k mou perase mallon kriwma k me sindiasmo pou perimenw periodo egina sk@t@..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λές περίοδο ή τον πελαργό Άντρια????

Καλέ που εξαφανιστήκατε όλε??τόσο πολύ απογοητευτήκατε με τα εκλογικά αποτελέσματα κ δν έχετε όρεξη για τίποτα? :lol::lol:

Άντε κ βαριέμαιιι..τελείωσα με όλα!Εκανα πατατούλες ογκρατέν κ μια σαλατούλα,κατέβασα τα περσινά ρουχαλάκια του Γιώργου να ρίξω μια ματιά μπάς κ του κάνει τίποτα κ βρήκα 15 μπλουζάκια καλοκαιρινά που είχε φέρει η νονά μου απο Καναδά κ 7 βερμουδάκια ολοκαίνουρια!!Όλα μάρκες κ με τα καρτελάκια αφού του ήταν μεγάλα πέρυσι,12-18μηνών!! Πολύ κ@λόφαρδυ...Άντε να 'ερθει κ φέτος να φέριε τίποτα για τη μπουμπού :D αφού δε ξέρει τί έχει απο money η κακομοίρα.. έφυγαν πολλά έξοδα για αρχή! #:-s

AΓΟΡΟΜΑΝΕΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: Μυρίζει άσχημα το πουλάκι των αγοριών σας όταν το κατεβάζετε?? Του δικού μου μυρίζει π...... #-o ασε να μη πώ καλύτερα..είναι φυσιολογικό λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λές περίοδο ή τον πελαργό Άντρια????

Καλέ που εξαφανιστήκατε όλε??τόσο πολύ απογοητευτήκατε με τα εκλογικά αποτελέσματα κ δν έχετε όρεξη για τίποτα? :lol::lol:

Άντε κ βαριέμαιιι..τελείωσα με όλα!Εκανα πατατούλες ογκρατέν κ μια σαλατούλα,κατέβασα τα περσινά ρουχαλάκια του Γιώργου να ρίξω μια ματιά μπάς κ του κάνει τίποτα κ βρήκα 15 μπλουζάκια καλοκαιρινά που είχε φέρει η νονά μου απο Καναδά κ 7 βερμουδάκια ολοκαίνουρια!!Όλα μάρκες κ με τα καρτελάκια αφού του ήταν μεγάλα πέρυσι,12-18μηνών!! Πολύ κ@λόφαρδυ...Άντε να 'ερθει κ φέτος να φέριε τίποτα για τη μπουμπού :D αφού δε ξέρει τί έχει απο money η κακομοίρα.. έφυγαν πολλά έξοδα για αρχή! #:-s

AΓΟΡΟΜΑΝΕΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: Μυρίζει άσχημα το πουλάκι των αγοριών σας όταν το κατεβάζετε?? Του δικού μου μυρίζει π...... #-o ασε να μη πώ καλύτερα..είναι φυσιολογικό λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου καλημέρα και καλή εβδομαδα!!

Χρόνια πολλά στην Νεκταρία μας!!!!!!!!!! Να ζήσει να είναι γερή και δυνατή και σύντομα (?) να αποκτήσει και αδερφάκια...ουπςςςςςς αδερφάκι ήθελα να πω...τυχαίο??????????? :lol::lol::lol:

πώς θα γιορτάσετε σήμερα?

Ελενάκι δεν υπάρχει περίπτωση να διαχωρίσεις-ξεχωρίσεις τα παιδιά σου! Εγώ ήδη από τώρα σκέφτομαι πόσο αγαπάω το μωράκι στην κοιλίτσα μου και αν το πιστεύετε έχω μεγαλύτερη αγωνία από ότι την πρώτη φορα γιατί τώρα ξέρω τι υπέροχο πλασματάκι κουβαλάω μέσα μου και πόσο πολύ θα το αγαπάω και πόσο μοναδικές στιγμές θα ζήσουμε μαζί και πόσο θα το λατρευω και το μοναδικό παιδάκι θα γίνει...Όπως βλέπω φωτογραφίες από το μαιευτήριο ή και μετά με την κορούλα μου και συγκινούμαι με το πώς μεγάλωσε και έγινε ολόκληρη κοπέλα :lol::lol::lol::lol::lol: έτσι ανυπομονώ να γίνει και το 2ο παιδάκι μου!!!!!!!!!!

κορίτσια κατέβασα και άλλα καλοκαιρινά...πειράζει που ανυπομονώ να γεννήσω για να τα φορέσω? Μήπως πλαναμαι πλάνην οικτρά και θα κλειστώ μέσα? Εσείς που γεννήσατε Μαιο πότε καταφέρατε να βγείτε πχ στην παραλία???

ααα επίσης, πώς ντύνετε τα μωράκια σας? Βρε κορίτσια αν της βάλω σορτς έτσι όπως περπατάει και σέρνεται παντού θα γίνουν χάλια τα γονατάκια της...........................εσείς τα χειμερινά τα κλείσατε???

δεν ξέρω αν σας έχω πει αλλά πλέον περπατάμε κανονικά και λέμε και παρα πολλές λεξούλες...εκτός από τις κλασσικές, μαμα μπαμπα γιαγια θειος λεμε λουλουδι, μπαλα και ότι μπορείτε να φανταστείτε!!!!!!!!!! Επίσης καταλαβαίνουμε (εδώ και καιρό) τα πάντα....με χτενίζει (χωρίς πλάκα) μου καθαρίζει το πρόσωπο με χαρτομάντηλο, τα αυτια με μπατονέτες, προσπαθεί να βάλει τα καλτσάκια της....έχει πολύ γέλιο...ααα μου δίνει το καλώδιο από το hands free να μιλήσω ή το παίρνει και λέει: ΝΑΙ???? ή ΝΤΕΙ (έτσι λέγαμε το ναι αρχικα...) και όταν η μαμά μου της λέει το παραμύθι με την γιαγιά και τον λύκο, εκείνη την διακόπτει και της το λέει πιο πριν...πχ πάει να πει η μαμά μου: και χτύπησε ο κακός ο λύκος την πόρτα και πριν το πει κάνει αυτη: τοκ τοκ...και πάει να πει η μαμα μου : και πήγε να φάει την γιαγια και κάνει: χαπ χαπ...

αα επίσης ξέρει οοοολα τα ζωάκια πως κάνουν σκυλάκι προβατάκι κοτούλα κοκοράκι, ελέφαντας, γουρουνακι και τα μιμείται ....

μπορώ να γράφω για ώρες για τα κατορθώματα της!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σας φιλώωωωωωωωωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenaki mou 8a dei3ei :) makari!!!!! Aa 3exsa na sas pw pws se kapoia fasi stin douleia enoiwsa na petaw 2 fores apanwta, san tin zalada pou kratise deuterolepta 1alla ola auta ta simptwmata pou anafera pane me polla (periodo, adinamia,kriwma).. K to oti zalsitika mporei na einai apo xamilo sidiro, panta exw k to amelw..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenaki mou 8a dei3ei :) makari!!!!! Aa 3exsa na sas pw pws se kapoia fasi stin douleia enoiwsa na petaw 2 fores apanwta, san tin zalada pou kratise deuterolepta 1alla ola auta ta simptwmata pou anafera pane me polla (periodo, adinamia,kriwma).. K to oti zalsitika mporei na einai apo xamilo sidiro, panta exw k to amelw..

Ανδριούλα μακάρι κοριτσάκι μου! Όπως κατάλαβες είσαι η 'επόμενη' που βάλαμε στο μάτι εδώ στο θέμα μας και όταν βάζουμε κάποια στο 'μάτι' πιάνει αμέσως :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Αλήθεια ποιο κοριτσάκι είπε ότι πήγε στην Ανθοκομική έκθεση Κηφισιάς? Αφροδίτη εσύ? Πώς είναι? θέλω και εγώ να πάω την Κυριακή...είδα οτι είναι η τελευταία μέρα...λέτε να είναι αργά και να μην βρω τίποτα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria μακάρι και γρήγορα! όντως, είναι να μη σε βάλουνε στο μάτι εδώ στο φόρουμ! :lol:

elenakos κι εγώ της έχω καλοκαιρινά από πέρυσι και με τη βάπτιση κλείσαμε μη σου πω και για του χρόνου (πήγα και άλλαξα μπόλικα - 20 φορέματα τι να τα κάνουμε οι πριμαντόνες!)

samantha είναι γλύκα η κόρη σου! Εγώ μέσα στο σπίτι την έχω με το κοντομάνικο εσωρουχάκι και ένα κολανάκι και είναι πάντα ιδρωμένη έτσι που λυσσάει. Το βράδυ της φοράω ολόσωμο φορμάκι κλειστό και μακρομάνικο αλλά είναι λεπτο βαμβακερό. Είναι πάντα ξεσκέπαστη γι αυτό. Αφήστε που είχε μάθει να κοιμάται τρίβοντας τη μάλλινη κουβέρτα στη μουτρίτσα της και τώρα που τη βγάλαμε της κακοφάνηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντριά αν μείνεις κ εσύ έγκυος,που στο εύχομαι,8α αρχίσω να μπάινω σε σκέψεις,που κ πού δλδ :lol:

Α καλά δεν παίζει με τίποτα!!!Αντε να δουμε λοιπον!!!

Καλά για τα χάλια μας,περαστικά μας....ότι κ να πώ είναι περιττό ,μεγαλη απογοήτευση...ειχα βάλει κ στοιχημα οτι δεν θα βγούν τα μεγάλα κομματα κ έχασα.... :(

Αφροδίτη τα πρόλαβες όλα βρε!!!Μπράβο!!Το μαλλί εχει μείνει κ σε μένα κ να περασω τα κουφετα στις μπομπο.....γραφω κ λίστες τι θα πάρω μαζι μου για να μην κουβαλαω πολλά πράγματα περιττα....για στολισμό θα πάω Ανθέων να πάρω καμια γάζα,πεταλκουδα κτλ....οταν βρω χρονο.

Σπίτι τις φοραω κ εγώ το κορμάκι ολοσωμο κοντομάνικό με κολάν συνηθως ή πυτζαμούλα μακώ .

Το βραδυ ιδρωνει πολύ όμως κ φοβαμαι να εχω ανοιχτο λιγο το παράθυρο,εσεις το αφήνετε???

Επίσης μία ερωτηση......μου εδωσε οι κουνιάδα μου πολλά παπουτσια επίσης,ελαφρως χρησιμοποιημενα κ επειδή δεν θέλω να παρω τον βλακα γιατρό να τον ρωτησω,ειμαστε σε μεταβατική φαση γτ θα τον αλλαξω....κάνει να τα φορεσει ξερετε??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω μου κανονικα δεν κανει να φοραμε παπουτσια που τα εχουν φορεσει αλλο παιδακι. εαν τα φορεσε 2-3 φορες μπορουμε, αλλιως καλυτερα να παρουμε καινουργια.

Ελενα μου μπορει να εχει μαζεψει κατι σαν σμιγμα αναμεσα στο πουλακι και στο πετσακι. εαν ναι προσπαθησε να το κατεβασει και να το πιεσεις να βγει. δεν πονανε και τοσο. το εχω κανει και στον Αλεξανδρο και στον Διονυση. απο την στιγμη που του κανει καθε μερα μπανιο καλο ειναι να του το κατεβαζεις συνεχεια.

Καλα Σαμανθα πολυ γελιο με το βιντεο με την Χρυση Αυγη!!!! καλα τα ειπες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Για τις αγορομάνες στέλνω αυτό (εγώ από την αρχή είχα οδηγία από το γιατρό να μην πειράξω ποτέ καθόλου το πουλάκι του μικρού):

Οι γονείς είναι σημαντικό να γνωρίζουν πώς να φροντίζουν (ή καλύτερα πώς να ΜΗΝ φροντίζουν) την καθαριότητα των γεννητικών οργάνων των παιδιών τους.

Τα αγοράκια γεννιούνται με φυσιολογική φίμωση. Πρόκειται για μια φυσιολογική κατάσταση, όπου τα περισσότερα βρέφη έχουν την ακροποσθία – το «πετσάκι» που καλύπτει την βάλανο – αρκετά σφιχτή που να καλύπτει την κεφαλή του πέους, χωρίς να είναι δυνατόν να τραβηχτεί πίσω και να αποκαλυφθεί η βάλανος. Η φυσιολογική ανάπτυξη της περιοχής οδηγεί, στην πορεία του χρόνου, σε σταδιακή χαλάρωση αυτής της ακροποσθίας, όπου σταδιακά το πετσάκι αυτό διαχωρίζεται από την βάλανο, ο αρχικός συνδετικός ιστός ανάμεσα στα δύο μέρη λεπταίνει και διαλύεται, ώστε μεγαλώνει η διάμετρος που η κεφαλή του πέους γίνεται οπτικά εμφανής. Σε πολλά αγόρια η βάλανος γίνεται πλήρως εμφανής φυσιολογικά μέχρι 2 ετών, σε άλλα μπορεί να μην γίνει εμφανής έως 5-6 ετών, ενώ σε λίγες περιπτώσεις αυτό μπορεί να συμβεί φυσιολογικά έως και την εφηβεία. Δεν είναι σπάνιο η οπισθοχώρηση να συμβαίνει κατά την περίοδο που το παιδί αρχίζει να ασχολείται έντονα με το σώμα του και με το πέος του, συχνά στις ηλικίες των 5 με 7 ετών. Όλες αυτές οι καταστάσεις είναι φυσιολογικές, με την προυπόθεση να μην έχουν γίνει βίαιοι χειρισμοί της περιοχής από γιατρούς ή από τους γονείς προκαλώντας ουλοποίηση.

Σε έναν μικρό αριθμό αγοριών, αυτή η σταδιακή οπισθοχώρηση της ακροποσθίας δεν συμβαίνει ποτέ και δεν μπορεί να τραβηχτεί πίσω από την κεφαλή του πέους. Αυτή η κατάσταση λέγεται παθολογική φίμωση, σπάνια είναι αποτέλεσμα ανεπαρκούς ωρίμανσης της περιοχής, αλλά πολύ συχνότερα είναι αποτέλεσμα βίαιων εξωγενών χειρισμών. Η ακροποσθία του παιδιού δεν πρέπει ποτέ να τραβιέται προς τα πίσω βίαια με σκοπό τον καθαρισμό.Δεν υπάρχει καμία ανάγκη να γίνει οποιοσδήποτε καθαρισμός της ακροποσθίας και της βαλάνου μέσα από την ακροποσθία σε μικρά αγόρια, αντίθετα απομακρύνεται χρήσιμη αμυντική έκκριση της περιοχής και, στην προσπάθεια να κατεβάσει κανείς απότομα το πετσάκι του παιδιού, προκαλείται ουλοποίηση, δημιουργία επίκτητου συνδετικού ιστού ο οποίος κολλάει περαιτέρω την βάλανο με την ακροποσθία δημιουργώντας μη αναστρέψιμες ουλές και προβλήματα στο μέλλον.

Τα περισσότερα μικρά αγόρια κάποια στιγμή περνούν μια περίοδο κατά την οποία συχνά αγγίζουν ή παίζουν με την περιοχή του πέους. Αυτό είναι μια φυσιολογική διαδικασία στην ψυχοκινητική τους και σωματική ανάπτυξη και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν πρέπει να την αποτρέπουμε. Είναι αναγκαίο να περιεργαστούν και να μάθουν το σώμα τους. Όταν η ακροποσθία ωριμάζει και είναι έτοιμη να υποχωρήσει, πολλές φορές τα παιδιά το διαπιστώνουν από μόνα τους, πειραματίζονται περισσότερο και αποκαλύπτουν τη βάλανο με δικούς τους χειρισμούς.

Στην περίπτωση κοριτσιού, είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι, αντίστοιχα με την ανατομία της περιοχής στα αγόρια, αρκετά κοριτσάκια γεννιούνται με μερική ή ολική σύμφυση χειλέων στην περιοχή του αιδοίου, ενώ παρουσιάζουν και μια φυσιολογική, προστατευτική έκκριση βλέννας στην περιοχή. Δεν επεμβαίνουμε με βίαιους χειρισμούς στην περιοχή και δεν απομακρύνουμε αυτήν την βλέννα, αλλά καθαρίζουμε τακτικά με απλό τρεχούμενο νερό.

Τι πρέπει να επισημάνουμε στους γονείς;

Ότι το δέρμα του παιδιού σε καμία ηλικία δεν πρέπει να τραβιέται απότομα προς τα πίσω με σκοπό να «καθαριστεί» η βάλανος. Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για τέτοιου είδους καθαρισμό εσωτερικά της ακροποσθίας σε βρέφη, σε νήπια και σε μικρά παιδιά.

• Όταν η ακροποσθία ωριμάσει και είναι έτοιμη να αποκολληθεί, το αγοράκι το ανακαλύπτει συνήθως από μόνο του και το καταφέρνει. Από εκεί και έπειτα είναι καλό το αγοράκι να μάθει να το κάνει τακτικά ως κομμάτι του συνήθους πλυσίματος στο μπάνιο. Θα πρέπει να προσέχουμε το παιδί να ξεπλένει το σαπούνι και να καλύπτει και πάλι την βάλανο με την ακροποσθία αφού τελειώσει τον καθαρισμό.

• Το πλύσιμο είναι ακριβώς όπως και για οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματος του παιδιού, με νερό και σαπούνι και καλό ξέβγαλμα στο τέλος.

• Λερωμένες πάνες θα πρέπει να αλλάζονται έγκαιρα

• Εάν το παιδί περνάει περίοδο που εξερευνά το σώμα του προσπαθήστε να το αφήσετε να το κάνει, αφήνοντάς το για λίγο γυμνό χωρίς πάνα ή χωρίς εσώρουχο εάν θέλει.

• Δεν πρέπει να βάζουμε αντισηπτικές κρέμες ή διαλύματα στην περιοχή «προληπτικά» αλλά μόνο εφόσον υπάρχει λοίμωξη.

Τι είναι η βαλανίτιδα;

Δε είναι σπάνιο κάποιες φορές να αναπτύσσεται ερεθισμός στην περιοχή του πέους που μπορεί να εξελιχθεί σε βαλανίτιδα, με πρήξιμο, ερυθρότητα, πόνο.

Πολλές φορές γίνεται διάγνωση βαλανίτιδας χωρίς να υπάρχει κάτι τέτοιο. Συχνά, ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες, παρατηρείται μια ερυθρότητα στην κορυφή της ακροποσθίας. Μπορεί να προκαλείται από ερεθιμσό από λερωμένη πάνα, από υπολείμματα σαπουνιού όταν δεν το απομακρύνουμε καλά με νερό ή από την προσπάθεια γονιού ή γιατρού να τραβήξει το πετσάκι προς τα κάτω. Επομένως το πιο απλό είναι να αποφεύγονται αυτές οι καταστάσεις, να γίνονται συχνές αλλαγές πάνας, να ξεπλένεται η περιοχή καλά με νερό, να τοποθετείται στα βρέφη κρέμα υδρόφοβη, συμπεριλαμβανομένης και της περιοχής του πέους. Μπάνιο για αρκετή ώρα και μούλιασμα σε ζεστό νερό βοηθάει, με καλό σκούπισμα στο τέλος.

Άλλες φορές πάλι γονείς ή και γιατροί νομίζουν ότι είναι παθολογικό το σμήγμα, μία άσπρη προς κιτρινωπή πηχτή έκκριση που περιέχει κύτταρα τα οποία έχουν αποκολληθεί από την ακροποσθία. Το σμήγμα αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό, έχει και προστατευτικές ιδιότητες και σιγά σιγά εξαφανίζεται από μόνο του. Δεν πρέπει να το απομακρύνουμε βίαια και δεν χρειάζεται καμία θεραπεία.

Στην πραγματική βαλανίτιδα μέρος της βαλάνου ή όλη η βάλανος παρουσιάζει φλεγμονή, με κοκκίνισμα, πρήξιμο και πόνο. Μπορεί να υπάρχει και πυώδης έκκριση από το πέος. Το παιδί μπορεί να πονάει την στιγμή που ουρεί. Η αντιμετώπιση γίνεται τοπικά με αντισηπτικά και αντιβιοτικά σκευάσματα, ενώ το ζεστό μπάνιο μπορεί επίσης να βοηθήσει.

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC 2012

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγω μου κανονικα δεν κανει να φοραμε παπουτσια που τα εχουν φορεσει αλλο παιδακι. εαν τα φορεσε 2-3 φορες μπορουμε, αλλιως καλυτερα να παρουμε καινουργια.

Ειναι πολλά κ έχουν φορεθεί απο λίγο...όταν αρχίσει να φοράει για μεγαλύτερο απο 3-6 μηνες ιδιο μεγεθος παπουτσιου,δεν ειναι καλύτερα τότε να πάρουμε καινούργια???

Αντε 2 μηνες το πολύ κ παίρνουμε αλλα τώρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι βρε γωγω μου γιατι να μην κανει να τα φορεσει???εχουν τοσο μεγαλη φθορα που εχει χαλασει η φορμα τους????εμενα μου εδωσε μια ξαδερφη της κουμπαρας μου ενα σωρο παπουτσακια κ τις τα φορουσα δεν ειχε προβλημα...

πολλα εξοδα με τα παπουτσια σε αυτην την ηλικια παντως!!!!της ειχαν φερει δωρο δυο ζευγαρια παπουτσια ισα απο κανα μηνα που προλαβε να τα φορεσει μεγαλωσε το ποδι της!!!της αγορασε η νονα σπορτεξ κ εγω της ειχα παρει αλλα δυο ζευγαρια ενα για καλο κ ενα αγκαλιας για μεσα στο σπιτι,αρχισε η ζεστη κ να ιδρωνει το ποδαρακι της κ τωρα φοραει ενα ζευγαρι πεδιλα καλοκαιρινα κ της ειναι ισα ισα!!!21 νουμερο φοραει κ πρεπει τωρα να της παρω κ σαγιοναρακια για μεσα στο σπιτι!!!

αφροδιτη ειδα κατι παντοφλακια σε ενα μαγαζι ειναι σαν λαστιχενια με δαχτυλο σαν σαγιοναρα αλλα απο πισω ειναι με λουρακι τα βρηκα 14 ευρω κ σκεφτομε να τα παρω για μεσα στο σπιτι...

πρωτα την ειχα με καλτσες κ με παπουτσακια μισα καλτσα μισα αντιγλυστρικα αλλα τωρα ιδρωνει κ απο την αλλη δεν λεει να την εχω εντελως ξυπολυτη ακομη ουτε κ με τα πεδιλακια μεσα στο σπιτι...οταν τα παρω θα σου βαλω φωτο...

την ημερα της φοραω ενα μπλουζακι αμανικο με κολαν η σορτσακι κ το βραδυ ενα body μακρυμανικο κ κολαν εχει πολυ ζεστη τωρα πια ευτυχως δεν εχω κ το ανχος μην ξεσκεπαστη κ δεν σηκωνομε 10 φορες μεσα στη νυχτα :D

σαμανθα κουκουβα κουκουβα κουκουκουκουκουβαγιααααααα :lol::lol::lol::lol:

πηγα ειδα μια φιλη μου που γεννησε ειναι δυο μηνων το μωρακι της κ ειναι τοσο μικρουλη!!!!

με επιασε ανχος πως θα τα καταφερω με δυο μικρα κ τον θηλασμο αν τα καταφερω...με την ελενα ολα ηταν ευκολα κοιμοταν πολυ ηταν ησυχη με λιγες μερες κολικους κ απο πολυ νωρις κοιμοταν οοοοολη νυχτα μεχρι κ σημερα...αν αυτο το μωρο βγει ζορικο την εβαψα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειρηνακι μου να χαιρεσε το το κοριτσακι σου!!!!!χρονια πολλα κ καλα γεματα ομορφες κ ευτυχισμενες στιγμες!!!!!!!! [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion1.gif] [smilie=love4.gif][smilie=love3.gif][smilie=love7.gif][smilie=love6.gif]

αντε μπες να μας πεις πως τα περασατε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμπεθερουλα μου τις ιδιες ανησυχιες εχω κ εγω...βλεπω το κοριτσακι μου κ λιωνω θα μπορεσω να δωσω κ στην δευτερη μπουμπου τοση πολυ αγαπη????εχω κ εγω τετοια βιωματα παντα ενοιωθα πως η μαμα μου αγαπαει περισσοτερο τον αδερφο μου απο εμενα...δεν θελω κ τα παιδακια μου να νοιωθουν ετσι...αχ μακαρι να ειναι ερωτας με την πρωτη ματια κ να ειναι κ ευκολα τα παιδακια μας!!! :lol:

τι θα κανετε αυριο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαφνη μου και ποτε σου ειπε να κατεβασεις το πετσακι προς τα κατω; εαν εμεις σιγα σιγα δεν το κανουμε τοτε θα φτασει το παιδι σε καποια ηλικια που θα πρεπει να κανει εγχειριση. εσενα τι σου ειπε ακριβως; εγω του τραβαω σιγα σιγα καθε φορα που κανουμε μπανακι και κατεβαινει μεχρι καποιο σημειο.

ΕΛΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στο Γιωργακι σου!!!!!!!!!! να ειναι παντα τυχερος στην ζωη του και με υγεια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμπεθερουλα μου!!!!!

να τον χαιρομαστε!!!!!!!!

ζοζεδακο χιλιοχρονος αγορινα μου!!!!!!!!!!

να μεγαλωσεις πολυ κ να τρελενεις την μαμα κ τον μπαμπα με τις σκανδαλιες σου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Χρόνια πολλά στο Ζοζεδάκο!!!! Έλενα να τον χαίρεστε! Πάντα γερός, ζωηρός και χαρούμενος! Πως θα το γιορτάσετε σήμερα?

Γεωργιάννα αν διαβάσεις το άρθρο εξηγεί ακριβώς πως σταδιακά το πετσάκι ξεκολλάει από μόνο του φυσιολογικά και δεν πρέπει να του κάνουμε τίποτα. Οι περιπτώσεις που χρειάζεται εγχείρηση είναι σπάνιες και είναι παθολογικές εξαρχής. Το άρθρο που παρέθεσα τα εξηγεί όλα.

Ο Άρης πάλι αδειάζει τη βιβλιοθήκη κι εγώ μαγειρεύω αρακά.

Φιλιάααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...