Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΚΕΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοριτσια εγω με τη συμβουλο θηλασμου που το ειχα συζητησει που ειχε κανει η ιδια που ειπε οτι πρεπει οπωςσδηποτε να μεσολαβει 1,5 χρονος μεταξυ της παλιας και της νεας εγκυμοσυνης αλλα και οτι vbac ειναι πιο πετυχημενη οταν εχεις βιωσει πονους ως ενα σημειο γιατι εχει ''ξαναγυμναστει'' η μητρα...

αλλα φυσικα μπορει να γινει και χωρις αυτην την προυποθεση...

δαφνη τι αλλο θα εκανες διαφορετικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άφρο παραθέτω τα λεγόμενα γυναικολόγου (με σπουδές και εμπειρία στην Αγγλία) που αναλαμβάνει vbac στην Ελλάδα:

"vbac μπορει μα γινει κατευθειαν μετα απο καισαρικη τομη. Η τομη της μητρας κλεινει σε μερες-σε 9μηνες που χρειαζεται μια εγκυμοσυνη δεν υπαρχει προβλημα. Τα διαφορα νουμερα που ακουγονται δεν εχουν καμια επιστημονικη βαση."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να έχει προηγηθεί φυσιολογική έναρξη τοκετού με συσπάσεις και διαστολή είναι θετικός παράγοντας αλλά δε λέει κάτι από μόνο του, ειδικά όταν οι περισσότερες καισαρικές οφείλονται σε αποτυχημένη πρόκληση οπότε δε ξέρουμε τι διαστολή θα υπήρχε αν αφηνόταν ο τοκετός να ξεκινήσει φυσιολογικά στην ώρα του.

Τι θα κάνω εγώ διαφορετικά?

Δε θα επιτρέψω σε κανέναν κερδοσκόπο ή απλώς δειλό να με βάλει μέσα με πρόκληση αν δε συντρέχει σοβαρότατος ιατρικός λόγος. Χρεώνω τον γιατρό μου για δειλία, μπορούσε μια χαρά να μ'αφήσει να περιμένω κι άλλο τον Αρούλη ο οποίος προφανώς δεν ήταν έτοιμος να βγει. Το επιχείρημα για το 'βιοφυσικό προφίλ με χαμηλό σκορ' καταρρίφθηκε περίτρανα από πολλά διαβάσματα και η επικύρωση της κατάρριψης ήρθε από τον παρακάτω διάλογο με τον γυναικολόγο που ανέφερα πως αναλαμβάνει vbac:

"ΕΓΩ: Αιτία καισαρικής. Πρόκληση στις 39 και 2 μετά από βιοφυσικό προφίλ εμβρύου με σκορ 7/12 και λέγοντάς μου πως 99% πάει για καισαρική γιατί δεν έχει κατέβει και δείχνει να υπάρχει περιτύλιξη. Ακόμα και με την ωκυτοκίνη δεν είχα καθόλου συσπάσεις (ούτε μία) οπότε μετά από καμιά ώρα με έβαλαν στο χειρουργείο... Επισήμως το χαρτί λέει καισαρική λόγω δυσαναλογίας...

ΓΙΑΤΡΟΣ: η οξυτωκινη χρειαζεται ωρα αρκετη για να αρχισει να προκαλει συσπασεις και περισσοτερη για να προκαλεσει διαστολη. Εαν περιμενατε μονο 1 ωρα ειναι αναμενομενο να μην προλαβε να δρασει.

ΕΓΩ: ευχαριστώ! έχω τις αμφιβολίες μου όμως και για την αναγκαιότητα της πρόκλησης, πόσο έγκυρο είναι το βιοφυσικό προφίλ και πόσο ανησυχητικό το σκορ 7? γιατί την ώρα που ήμουν στον υπέρηχο και γινόταν ο διάλογος μεταξύ του γιατρού μου και του άλλου γιατρού (που έφτιαξε το προφίλ) μου φάνηκε λίγο 'μπακαλίστικος' ο υπολογισμός...

ΓΙΑΤΡΟΣ: Θα σας απαντησω με το εξης: θυμαμαι μου ζητηθηκε το 1998 σαν πεπμπτοετης φοιτητης να κανω μια εργασια πανω στο 'βιοφυσικο προφιλ '...στα σκορ κλπ κλπ....Το 2003 ανεβαινοντας στην Αγγλια , στο Cammbridge και αναφεροντας το -εμαθα οτι αυτα τα λεγανε εκει το 1980 και εχουν εγκαταληφθει εδω και χρονια και με ρωτουσαν τι μου μαθαινουν 'εκει στην Ελλαδα'..Ελπιζω να εγινα κατανοητος...σε ο,τι αφορα την περιτυλιξη - νομιζω μετα απο τοσες δημοσιευσεις εδω περα οτι πρεπει να γνωριζετε πλεον την αληθεια, δεν αποτελει ενδειξη για καισαρικη!"

Επίσης δε θα δεχτώ να πάρουν το μωρό μακριά μου μόλις γεννηθεί, αφήνοντάς το μόνο για 5 λεπτά πάνω μου (ευτυχώς που το είχα κι αυτό δηλαδή) και σε καμία περίπτωση δε θα περάσουν 4 ώρες μέχρι να το ξαναδώ! Τέλος θα επιδιώξω να παραμείνω στο μαιευτήριο για πολύ λιγότερο από το προβλεπόμενο.

Τι θα καταφέρω από αυτά, δε ξέρω. Αυτό είναι το πλάνο μου πάντως και θα το προσπαθήσω όταν με το καλό μείνω έγκυος ξανά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι επειδή πολλή κουβέντα έγινε και για την οροθετική ιερόδουλη... δε θα σχολιάσω την απαράδεκτη διαπόμπευσή της και το ρατσιστικό παραλήρημα που ακολούθησε στα ΜΜΕ, υπέροχο φασιστικό προεκλογικό τρικάκι... θα σας καληνυχτίσω μόνο με το "αμαρτωλό" της Γαλάτειας Καζαντζάκη

Στη Σμύρνη Μέλπω, Ηρώ στη Σαλονίκη

στο Βόλο Κατινίτσα έναν καιρό

τώρα στα Βούρλα με φωνάζουν Λέλα

ο τόπος μου ποιος ήταν, ποιοι οι δικοί μου

αν ξέρω ανάθεμά με

σπίτι, πατρίδα, έχω τα μπουρδέλα.

Ως κι οι πικροί μου χρόνοι, οι παιδικοί μου

θολές, σβησμένες ζωγραφιές

κι είν’ αδειανό σεντούκι η θύμησή μου

το σήμερα χειρότερο απ’ το χτες

και τ’ αύριο απ’ το σήμερα θε να ‘ναι

φιλιά από στόματ’ άγνωστα, βρισιές

κι οι χωροφύλακες να με τραβολογάνε

γλέντια, καβγάδες ως να φέξει

αρρώστιες, αμφιθέατρο, Συγγρού

κι ενέσεις 606

πνιγμένου καραβιού σάπιο σανίδι

όλ’ η ζωή μου του χαμού

μ’ από την κόλασή μου σου φωνάζω

εικόνα σου είμαι κοινωνία

και σου μοιάζω…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δαφνη μου κι εγω εχω σκοτεινα σημεια σχετικα με τον τοκετο μου κι ενα σημειο για το οποιο ντρεπομαι... ειχα πει στο γιαννη , ο οποιος ηταν μεσα να μην αφησει να μου παρουν το μωρο για πολυ ωρα ομως μετα το τριλεπτο επειδη με εραβαν χωρις αναισθησια ο γιατρος μου νομιζε οτι η πενιχρη δοση επισκληριδιου που ειχα κανει ωρα πριν με επιανε δεν αντεχα να την κρατω και να υποφερω και ειπα να μου την παρουν το καλο ειναι οτι σε σαραντα λεπτα ακριβως μου την ξαναεφεραν στην ανανηψη, το ειχα συνεννοηθει με τη μαια μου, ( η οποια ηρθε την επομενη μονο μερα) και καταφερα να τη θηλασω μονη χωρις υποδειξη απο κανεναν για πεντε λεπτα απο το ενα στηθος και για πεντε απο το αλλο, εγω την αλλη φορα θελω να την εχω πανω πολυυυυυυυ πιο πολυ ωρα ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ στο νοσοκομειο, εγω απο τη δευτερη μερα το βραδυ εκλαιγα και ηθελα να φυγω να παω σπιτι μου που μολις πηγα ηταν τελεια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Ζόρικο θέμα ανοίξατε...

Εγώ δεν έχω αμφιβολία για την αναγκαιότητα της ΚΤ. Αυτό που με "πείραξε" ήταν η γενική νάρκωση που ήταν θέμα αναισθησιολόγου.

Ο γιατρός μου με άφησε αρκετά , 41 εβδ γέννησα! Ο λόγος της ΚΤ ήταν "παράταση κύησης και δυσαναλογία χαμηλή εγκάρσια" . Δεν θα έβγαινε με τίποτα φυσιολογικά. Στο δωμάτιο, οι μαίες όταν άκουγαν ότι με αυτόν το γιατρό έκανα ΚΤ, με ρωτάγαν έκπληκτες :o γιατί? τι έπαθες?

Το ξέρω ότι όλοι λένε ότι ο γιατρός τους κάνει δύσκολα καισαρικές αλλά εγώ λόγο ειδικότητας ξέρω "απο μέσα" ποιος κάνει όντως σπάνια KT.

Για τη γενική νάρκωση όμως έχω αμφιβολίες. Ο αναισθησιολόγος μου εξήγησε τους κινδύνους (λόγω του χειρουργείου μου στη μέση) και μαζί πήραμε την απόφαση, αλλά δεν είχα το χρόνο να το ψάξω.

Αυτό που θα κάνω στην επόμενη εγκυμοσύνη είναι να ψάξω το πόσο ασφαλές είναι σε 'μένα η επισκληρίδιος και να βρω κάποιον αναισθησιολόγο να το αναλάβει..

Παρόλο που σημασία έχει ότι εγώ και η Γεωργία είμασταν καλά μετά τον τοκετό, μου κόστισε η γενική νάρκωση.....

....σκοτάδι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε?

πριν λίγο γύρισα από το NST και ήταν όλα μια χαρα, αύριο έχω ραντεβού για υπέρηχο και να δουμε και ποσο βάρος έχει πάρει το νινι... :D:D:D

αχ βρε κορίτσια στο ιασώ είχε παρα πολυ κοσμο...και σκεφτόμουν...που θα πάει, δεν θα έρθω και εγώ μια φορά εδω για να γεννήσει κανένας άλλος και να είμαι εγώ χαλαρή και να πίνω καφέδες??? :lol::lol::lol::lol:

λοιπόν σχετικά με το θέμα της καισαρικής, εγώ ήθελα όσο τίποτα άλλο να γεννήσω φυσιολογικά...στις 39+ εβδομάδες εσπασαν τα νερά μόνα τους και με έπιασαν απευθείας 5-λεπτοι δυνατοί πόνοι ...με το που έφτασα στο μαιευτήριο ο γιατρός (κλασσικά κατά της καισαρικής... αλλα ΚΑΙ κατά της προκλησης...) μου λέει: πρόκειται για έναν πολύ κακό & δύσκολο τοκετό...εννοώντας φυσικά ότι το παιδί δεν είχε κατέβει καθόλου και είμαι σίγουρη ότι κατάλαβε ΑΜΕΣΩΣ (χωρίς να μου το πει βέβαια) ότι θα γεννήσω με καισαρική...(ο έξυπνος ο άντρας μου βέβαια κατάλαβε ότι κινδυνεύω εγώ και το παιδί :lol::lol::lol::lol: αφού γέννησα συνειδητοποίησε τι εννοούσε ο γιατρός :lol::lol::lol: )

λοιπόν,μετά από 5-6 ώρες πόνων θυμάμαι λέει ο γιατρός: για να δούμε πρέπει να έχει κατέβει τώρα αρκετά, αφού οι συσπάσεις είναι μεγάλες...κάνει τον έλεγχο......καιιιιιιιι ΤΙΠΟΤΑ! ούτε καν εξαλειψη τραχήλου :?:?:? οπότε οι ελπίδες μας άρχισαν να μειώνονται..ΩΣΤΟΣΟ εγώ συνέχισα να ελπίζω...μετά από 4 ώρες..ξανά το ίδιο, μετά από άλλες 4 ξανά το ίδιο....ούτε μισό εκατοστό διαστολή... ε και με βαριά καρδιά πήγαμε για καισαρική μετά από 15 ώρες πόνων...

θεωρώ ότι ένας έμπειρος γιατρός καταλαβαίνει αμέσως αν μπορεί να γεννηθεί ένα παιδί με ΦΤ ειδικά από την στιγμή που έχουν σπάσει τα νερά. ΑΛΛΑ πολλές φορες ΠΡΟΦΑΝΩΣ η φύση διαψεύδει τους γιατρούς και τις προβλέψεις και τα δεδομένα αλλάζουν από λεπτό σε λεπτό...πχ η μαμά μου όταν γέννησε εμένα, ακούει από τον γιατρο να λέει το πρωι: ουτε μέχρι το βράδυ δεν θα γεννήσεις και γέννησε μετά από 10 λεπτα...μια άλλη φιλη μου είχε ανάποδα το παιδι και γύρισε την ίδια μέρα του τοκετού και γέννησε φυσιολογικά... :D:D:D:D

εγώ δεν μετανιώνω που έκανα την προσπάθειά μου για ΦΤ...και παρότι προσπαθούσαν να με πιέσουν ο γιατρός και οι νοσοκόμες κλπ να πάρω ΕΓΩ την απόφαση να πάω για ΚΤ, δεν το έκανα, ελπίζοντας ότι κάτι ίιιιιισως να αλλάξει τελευταία στιγμή...αυτό που με εκνεύριζε φοβερά ήταν ακριβώς το γεγονός ότι ήθελαν να το αποφασίσω εγώ για να μην τους καταλογίζω ευθύνες μετά...και φυσικά αυτό δεν υπήρχε περίπτωση να το έκανα...

μέχρι και ο άντρας μου λύγισε κάποια στιγμή μου μου είπε: εεεε γιατί δεν αποφασίζεις εσύ για ΚΤ?? και του λέω: είσαι τρελός? εχω έρθει σε μαιευτήριο και θα αποφασίσω εγώ πώς θα γεννήσω? και τον γιατρό τι τον έχω ???? :lol::lol::lol::lol: του το καταλογίζω αυτό ακόμα :lol::lol::lol::lol::lol:

Δάφνη δεν θα μπορούσα τόσο νωρίς που έμεινα έγκυος (στους 4-5 μήνες!!!) να γεννήσω φυσιολογικά...ήδη ήταν βεβαρυμένη η μήτρα από τους πόνους που πέρασα και την τομή...Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να το πετύχεις! Ο γιατρός μου είχε πει (όταν είχα γεννήσει όχι αφού έμεινα έγκυος), ότι αν μείνω σε 1 χρόνο ξανά έγκυος θα πάμε για ΦΤ (12+9 μήνες...σχεδόν 1.5 χρόνο)

να σας πω και την αλήθεια ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ με τον συνδυασμό: προσπάθεια για ΦΤ και στο τέλος ΚΤ, που για μέρες μετά ένιωθα σαν να έπεσα από τον 7ο όροφο του Ιασώ που γέννησα :lol::lol::lol::lol: το θυμάμαι και νιώθω μόνο συναισθήματα ΤΡΟΜΟΥ :lol::lol::lol: αφού όταν μου έφεραν την μικρή δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα όμορφα συναισθήματα....τώρα βεβαια γνωρίζοντας απ' έξω όλες τις αντιδράσεις της, νιώθω συχνα σαν να ζω ξανα και ξανα την στιγμή εκείνη από την αρχή και ας μην την εκτίμησα εκείνη την ώρα -λόγω της απίστευτης ταλαιπωρίας...

νιώθω μια μικρή ανακούφιση που τουλάχιστον ξέρω ότι αυτό δεν θα επαναληφθεί και έχω μια κρυφή ελπίδα ότι αυτή τη φορά δεν θα ταλαιπωρηθώ τόσο πολύ... :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δάφνη μεγάλη ξεφτύλα της κοινωνίας μας το θέμα με τις εκδιδόμενες....

λες και αυτές απο μικρες είχαν όνειρο ζωής να γίνουν...π0τ@νες...σόρρυ κιόλας για την έκφραση...

εμένα πιο πολύ μου φάνηκαν γυναίκες με πρόβλημα με ναρκωτικά που χρειάζονται βοήθεια...από το 'κράτος' ...λέμε τώρα...

Θα προτιμούσα να βγάλουν τις φωτογραφίες από τους συνεργαζόμενους αστυνομικούς στο ΑΤ Ακροπόλεως που παιρνουν την μίζα τους και από τους άντρες που τις προωθούν καθώς και από εκείνους που πηγαίνουν μαζί τους (για να ξέρουμε και εμείς να προσέχουμε μην τυχόν και πέσει κανεις στον δρόμο μας...)

Είμαι φανατικά κατά της πορνείας οποιασδήποτε μορφής (ακόμα και στα στριπτηζάδικα...) και θεωρώ ότι οι περισσότερες γυναίκες στον χώρο αυτό είναι ΘΥΜΑΤΑ....

κριμα κριμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xerete!!

Egw exw ena parapono apo tous giatrous k tis maies stin genna alla poooli megalo parapono den mou edwsan tin mikri stin agkalia mou na tin 8ilasw k tis dwsane 3eno xwris na me rwtisoun :twisted: ekeini tin stigmi stin sigxisi mou den to katalava alla meta pou katalava ti egine 8imwsa!! Mou tin efera konta sto proswpo mou tis edwsa ena filaki k tin efigan egw na tin parw agkalia den mporousa giati mou eixan demena de3ia k aristera ta xeria mou (giati? 3erei kamia?) Auto einai to TERASTIO mou parapono oso gia tin diamoni mou ipogra4a me diki mou eu8ini k vgika nwritera giati pnigomoun..

Oso gia tis ekdidomenes kopeles xtes diavasa ena a8ro tin 1 apo tis 11 kopeles tin vrikan skotwmeni, sigkekrimena kremasmeni krimaaaaa :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω πω τι θεματα ανοιξατε εδω!!!!

εγω κοριτσια δεν σκεφτομε καν τον φυσιολογικο τοκετο...φοβαμε..εχω ενα μωρακι αν μια στις 1000 συμβει κατι?πως να παρω μια τετοια αποφαση...αν η δευτερη εγκυμοσυνη ερχοταν μετα απο κανα δυο χρονια ναι θα ημουν θετικη αλλα δυο εγκυμοσυνες η μια πισω απο την αλλη δεν το σκεφτομε ουτε για αστειο αλλα ακομη κ να το σκεφτομουν εδω δεν αναλαμβανει κανενας γιατρος...

οσο για τις ιεροδουλες απο την μια λες κριμα που τις εβγαλαν φατσα φορα κ τις στιγματισαν αλλα κ απο την αλλη πως θα μπορουσαν να προειδοποιησουν τοσους αντρες????

το τραγικο ειναι κ για μενα φταινε μονο οι αντρες που δεν χρησημοποιουν προφυλακτικο!!!

κατεστρεψαν την ζωη τους την ζωη των γυναικων τους κ των συντροφων τους...ειναι αδιανοητο εν ετη 2012 να μην γνωριζουν τις συνεπειες μη χρησης του προφυλακτικου!!!!!!!

εχθες πηγαμε στον γιατρο η μπεμπα μου εγινε 408 γραμμαρια κ θα ειναι κ αυτη ψιλη μπεμπεκα!!!!

θα γεννησω στις 29 αυγουστου...του ζητησα αυτην την φορα να κανουμε ολικη ναρκωση μου στοιχησε πολυ την πρωτη φορα που λογωτης ραχειεας αναγκαστικα να μεινω στο κρεββατι τοσες ωρες!!!θελω να γεννησω να περασει η ναρκωση να χαρω το μωρο μου κ να μπουμε αμεσως στην διαδικασια του θηλασμου!!!!

να ρωτησω κ οσες θηλασαν...μεχρι να κατεβει το γαλα κ να ειναι αρκετο για να χορτασει το μωρο τι κανατε???δινατε συμπληρωμα?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

δεν θα μπορεσω να εκφερω καμια γνωμη για την ΚΤ, απο την στιγμη που καταφερα και γεννησα, δοξα το Θεο, φυσιολογικα και γρηγορα!!! Και 3ο εαν εκανα ετσι θα ηθελα. ειναι μεγαλη ταλαιπωρια αλλα μετα εισαι καλα. εμενα μου τον φερανε μετα απο 3 ωρες περιπου στο δωματιο, χωρις να τον εχουν ταισει. μονο απο μενα εφαγε!!

Σουλα μου καθολου ξενο, μια χαρα χορταινει το μωρο απο μας!! εγω μεχρι 8 μηνων δεν ειχε παει σταγονα ξενο!! ολα τα προνοει η φυση!!!!!!!!!

Ανδρια δεν ξερω γτ τα εκαναν ολα αυτα!!

Να σας πω οτι τρομαζω στην ιδεα για 3ο παιδι. δεν ξερω γτ αλλα καπου μεσα μου δεν θελω. δεν νομιζω να μπορω να μεγαλωνω μονη μου 3 παιδια!!

ΞΕΧΑΣΑ!! ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειμαι πολυ χαρουμενη που σαν απο θαυμα ξεκινησε μονος του και εκανε πολλα βηματα!!! περιμενω πως κι πως να σχολασω και να παω να τον δω!! καλα η συνηφαδα μου "χεστηκε" απανω της απο την χαρα της!! πολυ τον αγαπαει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEWRGIANNA SIGXARITIRIA!!! MPRAVO MPRAVO!! mono emas einai tempela? Nai perpataei poli alla oxi moni tis, simera epiase apo kanape se karekla se pagko k pige k ekane ita stin mama mou pou itan kouzina k milame exei apostasi :shock: alla na perpatisei xwris stirigma den to nomizw sintoma.. Tin krataw apo to ena xeraki k perpataei k vlepw pws akomi den einai sta8eri xanei ta podia tis den mporei na stisei to kormaki tis isio k paei skifti epomenws exoume akomi..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά αν σκεφτείς τι θα έχει τραβήξει ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά για να φτασει σε αυτό το σημείο....λυπάσαι.Ειναι λεπτό ζήτημα,ναί μεν αλλά....οι πιο πολλές δεν το γνώριζαν ότι έχουν τον ιό,δεν ασχοληθηκαν ποτέ με την υγεία τους γτ απλά δεν το επέτρεπαν κάποιοι...κάποιοι μλκς που εκμεταλευονται τα αθώα κοριτσάκια κ τα θυσιάζουν στον βωμό του βρώμικου χρήματος.

Ειναι λεπτό θεμα,αλλά τα προφυλακτικά όντως μέσα στο 2012 πλέον ειναι πασίγνωστα.

Αντριά κ εμενα μου ειχαν δεμένα χερια,ΚΤ εκανα με επισκληρίδιο.Που να θηλάσεις την 1η μέρα???Δεν μπορουσα να σηκωθώ,ασε που την κράτησαν κ για εξετασεις λόγω διαβήτη.

Στεναχωριέμαι κ εγώ γι αυτό...αλλά δυστυχως σε αυτη την περίπτωση ειναι πολύ δυσκολο να θηλασεις...την 2η μέρα όμως μπορείς.

Κοριτσάκια μου,έχετε την εμπειρία πλέον δειτε τι είναι καλύτερο για εσας κ το μωρό σας...

Γεωργιάννα συγχαρητηρια στον Διονυσακο!!!!Καλο περπατητης κ σε εσενα ΚΑΛΟ τρέξιμο :D:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai k egw KT me episkliridio me sindiasmo raxiaias k tin 1imera den me afisan oute kefali na sikwsw giati 8a me epiana ponokefaloi.. An 8imame kala meta aplws me voi8isan na girisw plai den me afisan na ka8isw k na tin valw sto sti8os na tin 8ilasw ligo, meta poios mas epiane :) to 1o tis geuma itan 3eno omws :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωράιο θέμα και επετειακό ανοίξατε!

Εγώ μπήκα με πρόκληση την τελευταία μέρα που συμπλήρωνα την 40η εβδομάδα, αν και όταν έκανα εισαγωγή είδαν ότι είχαν ξεκινήσει λίγες συσπάσεις. Μετά από 4 ώρες μου έγινς επισκληρήδιος και μετά από άλλες 4 η διαστολή δεν είχε ξεπεράσει τα 3 εκ. και ο γιατρός μου μου ανακοίνωσε ότι πάμε πιθανότατα για καισαρική λόγω δυσαναλογίας. Ξέρω ότι ήταν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού κι αυτός και η μαία του και ήμουν σίγουρη ότι δεν υπήρχε άλλη λύση. Φυσικά η απογοήτευσή μου ήταν τεράστια και δεν σταμάτησα να δακρύζω σε όλη τη διάρκεια της επέμβασης (όταν όμως την είδα τα δάκρυα ήταν ευτυχίας και ανακούφισης). Στενοχωρήθηκα και που δεν έζησα με το σύντροφό μου αυτή τη στιγμή - αυτό μου κόστισε πολύ. Η μαία μου την έβαλε αμέσως στο στήθος για το πρωτόγαλα, και μετά πάλι στην ανανηψη. Λόγω αντιβίωσης δεν με άφησαν να την ξαναθηλάσω για 2 μέρες, την τρίτη όμως ξεκινήσαμε κανονικά και όλα πήγαν καλά για 6 μήνες (με συμπλήρωμα όμως από τον 4ο γιατί μας βγήκε φαγανή).

Για επόμενο παιδί ο γιατρός μου δεν ρισκάρει ΦΤ αλλά θα ζητήσω οπωσδήποτε επισκληρήδιο κι όχι ολική νάρκωση.

Τώρα για το πότε θα έρθει το επόμενο που ρώτησε η Γεωργιάννα... η Κατερίνα ήρθε στη ζωή μας απρόσμενα και απροσδόκητα με μία επιμονή που διέψευσε τους νόμους της αντισύλληψης, της γυναικολογίας και των πιθανοτήτων. Με τον πατέρα της ήμασταν ήδη μαζί 2 χρόνια και σκεφτόμασταν "σοβαρα" για το μέλλον όπως λένε αλλά ακόμα δεν μέναμε καν μαζί. Θέλουμε όταν θα έρθει το αδελφάκι της οι συνθήκες να είναι λίγο καλύτερες, οικονομικά, να είναι κι εκείνη πιο αυτόνομη για να μπορούμε να αφοσιωθούμε σε ένα νεογέννητο, να έχουμε ίσως ακόμα και μετακομίσει από την Αθήνα. Εν τω μεταξύ προσπαθώ να της αφιερώνω όσο χρόνο μπορώ τώρα που έχει την αποκλειστικότητα αλλά και να ξαναβρώ τις αναπόφευκτα χαμένες ισοροπίες με τον άντρα μου. Εκτός αν λογαριάζω πάλι χωρίς τον ξενοδόχο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ, τα χέρια γιατί σας τα έδεσαν? Περίεργο μου φαίνεται!

Samantha και Happy όλα καλά! Μπράβο στα καινούργια μωρούλια!

Και συγχαρητήρια στο Διονύση τον περιπατητή!

Εμείς πήγαμε χτες παιδίατρο για εμβόλιο. Όλα καλά! Μας είπε κι ότι μέχρι 15 μηνών πρέπει να μασάει όλα της τα γεύματα. Για να δούμε πως θα πάει. Δεν θέλω να την πολυπιέσω και σταματήσει να τρώει.

Για τα παπούτσια μας είπε ότι το καλύτερο είναι να είναι ξυπόλητη μέσα στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι επανέρχομαι στο προηγούμενο επειδή όπως είπα μου κόστισε: μήπως γέννησε καμία με καισαρική και άφησαν μέσα στο χειρουργείο και τον πατέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια στο Διονυσάκο μας!!! Καλά τρεχάματα!!!!

Κάποια θέματα θα τα επαναλαμβάνω μέχρι να πεθάνω γιατί έχω σιχαθεί τη μιζέρια αυτής της χώρας... Οπότε, ξέρω πως γίνομαι βαρετή αλλά...:

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (vbac) μπορεί να γίνει όποια στιγμή κι αν μείνει η γυναίκα έγκυος, η τομή στη μήτρα κλείνει μέσα σε λίγες μέρες.

Επίσης ο κίνδυνος ρήξης της μήτρας σε vbac, είναι σχεδόν ίδιος με τον κίνδυνο ρήξης που υπάρχει έτσι κι αλλιώς σε κάθε φυσιολογικό τοκετό.

Είναι εντελώς λανθασμένη αντίληψη το ότι η καισαρική είναι πιο ασφαλής τρόπος γέννησης τόσο για το παιδί όσο και για τη μάνα. Για τη μάνα είναι ένα χειρουργείο με ότι κινδύνους αυτό συνεπάγεται, για το δε μωρό αυξάνονται οι κίνδυνοι για αναπνευστικά προβλήματα, αλλεργίες και πολλά άλλα.

Προφανώς υπάρχουν οι περιπτώσεις που συντρέχει σοβαρός ιατρικός λόγος και οι περιπτώσεις επείγουσας καισαρικής που προκύπτουν κατά την προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό.

Το μωρό είναι σωστό να τοποθετηθεί γυμνό πάνω στο επίσης γυμνό σώμα της μάνας μετά τη γέννηση, αισθάνεται έτσι ασφάλεια και ζεστασιά μετά το σοκ της εξόδου του στο κόσμο. Επίσης αν το αφήσουν για αρκετή ώρα πάνω στο γυμνό σώμα της μάνας θα συρθεί με υπέροχα μαγικό τρόπο και θα βρει μόνο του τη θηλή και θα την πιάσει.

Το μωρό γεννιέται χορτασμένο από τη μήτρα και δεν έχει καμία ανάγκη να στουμπωθεί με γάλα φόρμουλα (το οποίο παρεπιπτόντως μπορεί να ενεργοποιήσει αλλεργία). Χρειάζεται μόνο το πρωτόγαλα, το οποίο είναι σταγόνες. Το μωρό πρέπει από την πρώτη στιγμή να μπαίνει ανεμπόδιστα στο στήθος όποτε θέλει, χωρίς άγχος και χωρίς ωράρια.

Η κάθε γυναίκα κάνει την επιλογή της κι έτσι πρέπει. Αυτό που θα ήθελα να δω σ'αυτή τη χώρα είναι η πληροφόρηση, έτσι ώστε η κάθε γυναίκα να είναι ενήμερη για όλα και να μπορεί να φτιάξει μαζί με το σύζυγο και το γιατρό ένα πλάνο τοκετού όπως το θέλει (κάτι που γίνεται στο εξωτερικό και μάλιστα το παραδίδουν εγγράφως πριν μπουν για τη γέννα).

Αχ και πάλι αχ!

Τέλος πάντων Έλενα (Σαμάνθα) και Σούλα τέλεια τα μωράκια σας, με το καλό να τα πάρετε αγκαλίτσα! Σουλίτσα αν χρειαστείς βοήθεια με το θηλασμό, εδώ θα είμαστε!!

Δέσποινα είναι πολύ απίθανο να πετύχεις γιατρό ο οποίος θα δεχτεί να βάλει τον σύζυγο μέσα στο χειρουργείο της καισαρικής, δυστυχώς... (και μένα μου κόστισε που δεν ήταν εκεί!)

Ο Άρης μάλλον βγάζει πάλι δόντια και με ξεζούμισε, όλη νύχτα το βυζί πιπίλα!!! Σήμερα κουτουλάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια.τι κανετε?ρε παιδια δεν την παλευω αλλο.ολη μερα τρεχω. κ δεν δουλευω ετσι.τι κανω λαθος κ δεν μπορω να χαλαρωσω λιγο.μπαινω να σας διαβασω κ να γραψω κ θυμαμαι κατι που δεν εκανα κ φευγω.το εχω στο αιμα μου να μην μπορω 1να ηρεμησω.σημερα κατεβηκα κεντρο.2 ωρες εψαχνα παπουτσια για την βαφτιση.συγννωμη αλλα απελπιστηκα.πως περπατανε σε 12ποντα???μετα απο ψαξιμο κατι βρηκα.χθες πηγαμε παιδιατρο.10700(100 γραμμαρια σε 1το μηνα) και 82 υψος.πλεον εχουμε το ελευθερο να τρωμε τα παντα.με μετρο αλατι.ζαχαρη οχι.και χοιρινο μετα τους 18 μηνες.μας εδωσε να κανουμε εξετασεις αιματος ,ουρων,και υπερηχο κοιλιας,και εξεταση στα ματακια.ειναι λεει το τσεκ απ του χρονου...τελος παντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεσποινα δεν θυμαμαι αν σε εχω γνωρισει.μενουμε και κοντα(αλιμο μενω).να χαιρεσαι το κοριτσακι σου.και εγω και τα δυο μου παιδια με καισαρικη τα εκανα. :twisted: το χειροτερο μου ηταν που δεν ειχα τον αντρα μου μαζι.ιδιως στο πρωτο μου παιδακι απο την ωρα που χωρισαμε μεχρι την ωρα που γεννησα δεν σταματησα να κλαιω.στο δευτερο γνωστη διαδικασια οποτε μου στοιχισε λιγοτερο.το θεμα ειναι που ειναι καλα τα παιδακια μου.αν και ηθελα να γεννησω φυσιολογικα ,δεν με ενοχλησε καθολου η καισαρικη.στ δευτερο δε η αποκατασταση ειναι ταχυτατη.καμια σχεση με την πρωτη φορα..

ΓΕΩΡΓΙΑΝΝΑ τελεια που περπατησατε.καλο τρεξιμο λοιπον.αν και απο τον μεγαλο που θυμαμαι το ιδιο τρεξιμο εριχνα και οταν μπουσουλαγε το ιδιο και οταν περπατησε.να σε ρωτησω κατι οπως και ολες τις αγορομανες.τι παπουτσακια φορας στο αντρακι σου.ευελπιστω καλοκαιρι να περπαταει ο λεων.να του παρω πεεδιλακια(εξω δαχτυλακια) η κλειστα σχετικα για να ειναι ποιο σταθερα?

ΔΑΝΑΗ συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη.οτι καλυτερο σου ευχομαιι.ετσι να μεγαλωνουν οι οικογενειες.. :lol::lol: η μυρτω τι κανει??

ΓΩΓΩ ετοιμαζεσαι για την βαφτιση....και εσυ πεθεροπληκτη.ελεος με αυτες τις πεθερες???αχ ερχονται στιγμες που σκεφτομαι οτι εχω 2 αγορια.λετε και εγω ετσι να κανω :roll::roll: φρικη μου σηκωνετε η τριχα. παω να ταισω τον μικρο καθοτι ουρλιαζω και επανερχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασω μου εγω παιρνω στα παιδια πεδιλακι αλλα μπροστα να ειναι λιγο κλειστο για να μην χτυπησει, με τρυπες γυρω γυρω.

Εγω αυτο που καταλαβα απο την ημερα που δουλευω ειναι οτι αφιερωνα πολλες ωρες στις δουλειες και οχι στο μικρο. Τωρα τις δουλειες τις κανω το Σ/κ και τις καθιμερινες μονο μαγειρεμα και απλωμα ρουχων. παιζω πια και με το μικρο περισσοτερη ωρα. Οι δουλειες δεν τελειωνουν ποτε τα παιδια ομως μεγαλωνουν και εμεις εχουμε ΜΙΑ ζωη!!!!!!!!!!

Δεσποινα εγω του φοραω συνεχεια παπουτσακια, καλα τον αφηνω και χωρις που και που!! :lol::lol: Δεν ξερω εαν ποτε θα ειναι η καταλληλη ωρα για 2ο, αλλα το να μεγαλωνει και να απολευσετε το μωρο συμφωνω!!!

Εγω ειμαι κομματια!!! ο μικρος ειχε ΠΟΛΥ γρινια οταν γυρισαμε σπιτι απο το κολυμβητηριο!!! με εβγαλε OFF !!! καλα ειχε πολυ πλακα μου αφηνε το χερι και στεκοταν ορθιος και χτυπαγε παλαμακια!!! και μετα εκανε 3-4+++++ βηματακια!!! εχθες δεν εκανε τπτ χωρις εμενα και σημερα αλλο παιδι!!!! εξωγιηνοι τι κανατε στο παιδακι μου!! Σουλα καλα τα λεω;; :lol::lol::lol::lol:

Δαφνη οσο και να τα λες εαν ο γιατρος που εμπιστευεσε δεν το κανει τι να κανεις;

και εγω γλιτωσα την ΚΤ γτ ο γιατρος μου δεν ηθελε με τπτ. γεννησα το μωρο με οπιθια προβολη οπως και η Ελενα και σε μενα με αφησε να γεννησω με ΦΤ και στην Ελενα εκανε ( αλλος γιατρος) ΚΤ!! και χωρις επισκληριδιο!! τι να πω ο καθενας με τις δικες του αποψεις!!

Κοριτσια πιασατε αλλο θεμα και ξεχασατε(λογικο) να μου πειτε εαν σας εχει συμβει να ποναει το στηθος ακομη και μετα την ωορρηξια; ειναι λιγο πρησμενο και οι ρωγες ερεθισμενες μην τολμησει να με ακουμπησει κανεις!!! και σημερα ειχα νευρα. απλα περιμενω σε 10 μερες περιοδο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα μου εμένα δεν μου έχει τύχει ακριβώς έτσι...καλά τα είπαμε κ στο τηλ.

Αντε να δούμε!

Βασιλική κ εγώ πεδιλάκι κλείστου τυπου θα της πάρω με λιγο άνοιγμα μπροστά,προς το παρόν στο σπίτι ειναι με καλτσούλες κ έξω με παπούτσια,έτσι κ αλλιως όλη την διαδρομή με τα πόδια την κάνουμε μέχρι την πεθερά μου κ ανεβαίνουμε κ τα σκαλιά παρακαλώ :D

Ασε εψαχνα κ εγώ παπούτσια κ απογοητεύτηκα που ήταν ολα πανύψηλα,έτσι κ εγώ πήρα έν αυπέροχο φλάτ να βάλω πολύ ρομαντικό κ όμορφο,το φόρεμα είναι κ maxi οπότε θα είμαι κ άνετα...σιγά μην σκάσω!!!!

Δάφνη μου λίγο πολύ τα γνωρίζουμε,το θέμα είναι ο γιατρός κ οι αποφάσεις που θα πάρει εκεινη την ώρα,δεν έχουμε πολλές επιλογες,στην Ελλαδα ζούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...