Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ '11 ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΚΕΡΑΚΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα :D

Βρε Γεωργιάννα μου ανυσηχησα προς στιγμη,ευτυχώς που είσαστε καλά παναγιτσα μου...όταν οδηγάω τρέμω στην ιδεα για τρακαρισμα,μην ταραχτεί η χτυπήσει το κοριτσακι μου,εφόσον ολα καλά,εντάξει,ευτυχως!!!!

Δεσποινακι ευχαριστώ για τα λόγια σου κ εσενα Δανάη....απογοητευτηκα,αλλα το πρωί ξυπνησα κ μου ειχε κολλησει παντου χαρτακια με γλυκα λογακια,λουλούδια,μου αλλαξε το μπρελοκ του αυτοκινητου σε ενα με αγαπης λόγια....κ ΟΤΑΝ πηγα να παρω το αμαξι μου ειχε λουλούδια στο μπαρπρίζ(ετσι δεν το λενε?) :lol: μάλλον τον εχω συγχωρεσει......

Δεσποινα πολυ ωραιο το κονσεπτ!!!!!!

Αφροδίτη πολλη παίδεμα....οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να βαλω τα κουφετα στις μπομπο με την Χριστίνα να ερχεται στα πόδια μου....ανατριχιάζω :lol:

Σ-Κ θα παμε Ευβοια για τις λεπτομερειες....θα ερθουν πολλοι φιλοι μας κ ειμαι παρα πολυ χαρούμενη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δανάη Χρόνια πολλά για χτες! Να τα εκατοστήσεις και του χρόνου να σβήσεις κεράκια με 2 παιδάκια! Χαίρομαι που όλα είναι καλά με το σποράκι! Και τι ωράια ΠΗΤ!

Happy πολύ ψηλή η κοριτσάρα σου! Μπράβο.

Afrodite καλή τύχη με το επίδομα!

Γιούλη με το καλό η βάπτιση! Κι εγώ ήμουν πολύ συγκινημένη όταν σκεφτόμουν τη βάπτιση αλλά εκείνη τη μέρα είχα τόσο άγχος με τις προετοιμασίες που το ξέχασα! Βούρκωσα ομως όταν έκλαιγε το πουλάκι μου! Δεν το άντεχα.

Γεωργιάννα ευτυχώς δεν πάθατε τίποτα. Κι εγώ έχω δίπλωμα αλλά δεν οδηγώ και τώρα με τη μικρή φοβαμαι διπλά.

Γωγώ είδες τελικά? Μακάρι βέβαια να μην χρειαζόταν να μας βγάλουν την πίστη πριν κάνουν κάτι ρομαντικό αλλά τι να τους κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω: όσες περπατάνε τα παιδάκια σας, τους φοράτε παπούτσια μέσα στο σπίτι ή ξυπόλητα? Η παιδίατρος μου είχε πει χωρίς παπούτσια πριν περπατήσει αλλά τώρα δεν ξέρω. Μην πάθει καμιά πλατυποδία! Θα τη ρωτήσω βέβαια και την άλλη βδομάδα που θα πάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια SOS!!! Ο Ζοζεδάκος σκόνταψε σε ένα παιχνίδι κ έπεσε με το κεφάλι στο πάτωμα! Τον σήκωσα αμέσως,του κόπηκε η ανάσα απο τον πόνο το μωρό μου κ μελάνιασε το κούτελο του αμέσως κ ας του έβαλα βούτυρο!Ακόμα τρέμουν τα πόδια μου..ευτυχώς δν ανοιξε η μύτη του ή τα δόντια του. Φοβάμαι γιατί ακούστηκε πολύ δυνατός θόρυβος!Τί να προσέξω τώρα στις αντιδράσεις του? Τον έχω απο κοντά,πήρα τον παιδίατρο αλλα δν απάντσε,θα τον ξαναπάρω.

Δέσποινα εγώ του φοράω παππούτσια γιατί όλο στο πάτωμα πηγαίνει δν θέλει πάνω στα χαλιά.Εμένα μου είπε οτι δν υπάρχει πρόβλημα με παππούτσια,άσε που στην αρχή ξυπόλυτος περπατούσε στις μύτες περισσότερο ενώ τώρα μια χαρά.

Βρε Γεωργιάννα μου τί λαχτάρα πήρες!Δόξα το Θεό που δν χτυπησε κανένας! και μή χειρότερα! το αμάξι ξαναφτιάχνεται δεν γ@@@@αι..είναι ταλαιπωρία δν λέω αλλα αρκεί που είστε γεροί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δανάη ήμουν σίγουρη οτι είναι μια χαρά το σποράκι σου αλλα κ πάλι χάρηκα!!! Τέλειο δώρο γενεθλίων κ ακόμα καλύτερο δώρο Χριστουγέννων θα πάρεις!!! Με το καλό κοριτσάκι μου,μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύν να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δαναη μου πολυχρονη και το νεο ετος να σε βρει με το μωρακι σου αγκαλιτσα! κοριτσακι λεω θα ναι...

ελενακος υπνηλια και εμετο κυριως προσεξε ! αμα κανει εφυγες μαλλον δε θα εχει κατι αλλα πρεπει να πας οσο δεν κανει εμετο και ειναι ως συνηθως απλα τρομαγμενο μην ανησυχεις http://www.eimaimama.gr/2012/04/diagwni ... makei.html αυτο ειναι το λινκ του διαγωνισμου με προιοντα του φαρμακειου αμα θετε λαβετε μερος και εχω γραψει και την ιστορια της μαμας μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!!

η αθηνουλα μου κοιμαται ακομα, οποτε εχω κατι λεπτακια μεχρι να ξυπνησει!!!

ελενκι, οπως στα ειπε η αφρο ειναι με το χτυπημα του μικρου!!κριμα ρε γμτ, φανταζομαι τι τρομαρα πηρες!!!μακρια απο μας οι τουμπες, να'ναι ολα τα μωρακια γερα!!!

δεσποινα, τα παπουτσακια βοηθανε, απ'ο,τι ξερω, το μωρο να στεκεται καλυτερα, δεν εχουν καμια σχεση με την πλατυποδια, τα μωρακια γενιουνται χωρις καμαρα και την αποκτουν στην πορεια....ολα αυτα με το περπατημα στα βοτσαλα ειναι αχρηστα!!το ακουσα απο εναν γιατρο διευθυντη ορθοπαιδικης κλινικης στο παιδων!!κι εγω της πηρα πριν το πασχα ενα ζευγαρι αθλητικα παπουτσακια για να τη βοηθησω να κανει πιο σταθερα βηματακια και βλεπω προοδο, αλλα δεν ξερω αν οντως βοηθησαν αυτα η τα ατελειιιιιιιιιιιιιωτα χιλιομετρα που ριχνουμε μεσα στο σπιτι!!!! :lol: ασχετο, πρεπει να κανω και το σπιτι μου πιο baby friendly τωρα που η μικρη θελει να περπαταει ( υποβασταζομενη παντα!!)

η αθηνα ξυπνησε τη νυχτα κατα τις 3.30 αλλα ευτυχως δεν με ταλαιπωρησε....πηγα το πρωι στον οπαδ και μου ειπαν οτι ολα ειναι ετοιμα απο αυτους, περιμενουν το κρατος να στειλει τα λεφτα....ποση καταντια πια;;;κοντευει να χρονισει το παιδι κι εγω περιμενω το επιδομα τοκετου :( κατα τα αλλα, τα κομματα πηραν εκτακτη χρηματοδοτηση για τις εκλογες...

ηρθε και η μαμα μου σημερα με τον αδελφο μου, και θα την τρεχουμε εναλλαξ, μια εγω για τη βαφτιση, μια ο αδερφος μου με το νεο του σπιτι!!!!ααααααχ!!!ολα οι μανες τα τραβανε!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφρο μου, πολυ συγκινητικη η ιστορια της μαμας σου!!!ευχομαι να ειναι παντα διπλα σας και να χαιρεται τη μικρη σας αννουλα!!!μακαρι να παρει ολα τα καλα της γιαγιας της!!!!και κατι τετριμμενο που το ξεχναμε :ΥΓΕΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πάλι μπαίνω στα πεταχτά,κάτι πήρε το μάτι μου για το Ζοζεδάκο μας,περαστικά να είναι!!θέλουν προσοχή τα άτιμα αλλά όσο κ αν προσέχουμε κάτι θα γίνει!

Γεωργιάννα,τι έγινε;είστε καλά;θα μπω αργότερα να διαβάσω..

Ηθελα απλά να σας πω ότι στη δουλειά δεν εχω πει ακόμη τπτ για την εγκυμοσύνη,οπότε σας παρακαλώ μην γράψετε κάτι σχετικό στον τοίχο μου στο facebook και μας πιάσουνε :lol: !

Δαφνη,ευχαριστώ για τα άρθρα,τα διάβασα κ ήταν βοηθητικά,θα κοιτάξω κ στο βιβλίο της Πατσούρου,νομίζω κάτι λέει κ εκεί.

θα επιστρέψω δριμύτερη,να δω πότε όμως...κοιμάμαι όρθια!! :lol:

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xerete!!!

Ti kanete?

Egw ponw tin koilia mou k tin mesi mou,to sti8os mou einai fouskwmeno mallon wori3ia parolo pou pote prin den eixa simpwtwmata :? alla den einai mono auto to mati mou mallon logw kairou epireastike kokkinise, me kaiei poli k trexei, eimai me stagones, simera meta diskolias odigousa ..Eimai kommatia k den 3erw k to giati..An ginotan 8a pigena twra gia ipno..

Den diavasa ta nea sas, signwmi eimai poli xalia!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xerete!!!

Ti kanete?

Egw ponw tin koilia mou k tin mesi mou,to sti8os mou einai fouskwmeno mallon wori3ia parolo pou pote prin den eixa simpwtwmata :? alla den einai mono auto to mati mou mallon logw kairou epireastike kokkinise, me kaiei poli k trexei, eimai me stagones, simera meta diskolias odigousa ..Eimai kommatia k den 3erw k to giati..An ginotan 8a pigena twra gia ipno..

Den diavasa ta nea sas, signwmi eimai poli xalia!!!!

αντρια, περαστικα και καλη ξεκουραση!!! κι εγω, μετα τη γεννα, καταλαβαινω εντονα τα σημαδια της ωορρηξιας ενω πριν δεν επαιρνα χαμπαρι!!κι εγω κομματια ειμαι, με βγαζει οφ καθε μερα η αθηνουλα γιατι ολο θελει να την κραταω και να περπαταει :? το σκατουλι, ολο του αρεσει να κοβει βολτες και να πειραζει ντουλαπες και συρταρια!!! :lol: που να δουλευα κιολας, θα με μαζευαν απο το πατωμα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Euxaristw poli!!!

Se katalavenw!!! K mena mia apo ta idia i Victoria, fisika twra pou mporei na perpataei ligo moni tis -me stirigma ennoeitai- iremise ligo..Krataei sto trapezaki tis kouzinas k perpataei, paei sto kanape k apo ekei sto 4igeaki tou 4igeiou k anoigei tin vrisoula :shock: k otan dei pws den mporei na paei kapou sou dinei to xeri tis na tin pas :)

Axx edw k 3 meres leei papoutsi,papaki, geia k mas xaidevei i mas xtipa :? k mas leei ooooo k kanei etsi to stoma tis --> :o einai poli asteia..Ston 11o mina eida TERAAAAAASSTIA proodo!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω!!μπραβο η βικτωρια!!!πραγματικα, δεν νομιζω να εχω ακουσει καποιο αλλο μωρο να λεει λεξουλες τοσο νωρις!!!μακαρι κι δικη μου σε ενα μηνα να εχει τετοια προοδο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditi mou i mama mou tis milaei apisteuta poli tis leei mia kainourgia le3i k tis deixnei k ti einai p.x to papoutsi tis to elege sinexws k tis edeixne to papoustaki tis..Ta mikroulia mas einai papagaloi otan exeis ipomoni k xrono k ka8iseis mazi tous k tous milas sinexws 8a ma8oun..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσάκια κ αγόρι!

διάβασα όλαααα τα νέα σας των τελευταίων ημερών που έτρεχα...

Γεωργιάννα,πώς είσαι;;;φαντάζομαι τρομάρα!ευτυχώς όλα καλά!μεγάλη ζημιά στο αμάξι;;τέλεια η τούρτα του Διονύση κ για τον μπουφέ δεν εχω λόγια...θα κάτσω κ εγώ αυτές τις μερες να κοιτάξω για το μενού γιατί πλησιάζει η μεγάλη μέρα!ευτυχώς θα έρθει κ η μανούλα μου (όπως έγραψε κάποια από εσάς,όλα οι μάνες τα τραβάνε!!!).περεπιμπτόντως,είδατε τη διαφήμιση για τους ολυμπιακούς του 2012 στο Λονδίνο κ τους χορηγούς;;κλάμααααα!φαντάζομαι ότι μέσα μου γίνεται χημικό πάρτυ!!!

Ελενακος,πώς είναι ο μικρός;κανένα σύμπτωμα από ζαλάδα ή υπνηλία;να μου τον φιλήσεις!!οι γονείς μου χάρηκαν πολύ!!την τρίτη που πήγα στο γιατρό του λέω ο κώστας είπε στο 2ο να μας κάνεις έκπτωση κ το 3ο δωρεάν!γελούσε κ έλεγε,στο 2ο έκπτωση,στο 3ο μεγαλύτερη έκπτωση και στο 4ο δώρο!!είναι σίγουρος ότι θα κάνω 4 εκτός κ αν με συγκρατήσει ο κώστας,επειδή η μαμά μου έκανε 4!του λέω με μια διαφορά,οτι η μαμά μου δεν δουλευε!!! :lol::lol:

Γωγώ μου, δίνω στον άντρα σου extra points για τα λουλούδια κ τα σημειώματα!!! :lol: χαλάλι!η χριστίνα πως είναι;;;

Δέσποινα,σ'ευχαριστώ για τις ευχές!για τα παπούτσια που ρώτησες,δεν έχω ρωτήσει ακόμη την παιδίατρό μου,αλλά αυτό που συστήνουν οι παιδίατροι στη γερμανία είναι όχι παπούτσια μέχρι να μπορέσει το παιδί να περπατήσει μόνο του χωρίς βοήθεια,γιατί το πέλμα είναι μαλακό και περιορίζεται με το παπούτσι.Εδώ άκουσα 2 διαφορετικές απόψεις: από ορθοπεδικό ναι στο παπούτσι στα πρώτα "υποβοηθούμενα" βήματα,από παλιό παιδίατρο όχι!εγώ προς το παρόν στο σπίτι την έχω χωρίς παπούτσια όσο πιάνεται κ πάει.βέβαια,κάνει κάτι σπαγκάτα γιατί γλυστράει με τα φορμάκια!μάλλον θα της βάζω φόρμες στο εξής.

Σούλα,πολύ γλυκό το όνειρό σου!!νιώθω την αγωνία σου!!!σου εύχομαι στο 2ο να τα καταφέρεις μια χαρά!κ εγώ ακόμη δεν εχω καταλήξει τι θα κάνω με το θηλασμό...προς το παρόν συνεχίζω!τα άρθρα που διάβασα μιλούν για αντένδειξη στο θηλασμό μόνο σε περίπτωση ιστορικού αποβολών,συσπάσεων κ πρόωρου τοκετού.με σωστή διατροφική υποστήριξη της θηλαζουσας εγκύου,φαίνεται να είναι ασφαλής ο θηλασμός.μάλλον πιο πολύ με τρομάζει το μετά,το να θηκάζω δυο παιδιά ταυτόχρονα με διαφορετικές ανάγκες.δεν ξέρω ποια θα είναι η πιο ομαλή λύση για τη Μυρτώ ώστε να ζηλεύει λιγότερο...στο άρθρο αναφέρεται βέβαια ότι στο tandem nursing,είναι πιο ομαλή η μετάβαση για το μεγάλο παιδί,αφού δεν αισθάνεται αποκλεισμένο.το θέμα έινα πώς θα απογαλακτίσει μετά,ενώ το μικρότερο θα θηλάζει ακόμη;θέλω κ άλλο ψάξιμο!ο γυναικολόγος μου είπε αυτό που περίμενα να ακούσω,δηλ τα ιατρικά δεδομένα,ότι η προλακτίνη είναι ανταγωνιστική με τα οιστρογόνα κ μπορεί να προκαλέσει κάποια αιμορραγία κ ενδεχομένως να απειλήσει την κύηση.βεβαια,είναι θεωρητικά αυτά,γιατί παρακολουθεί μια άλλη εγκυο που θηλάζει.μου είπε ότι οι πρώτες 9 εβδομάδες είναι κρίσιμες,εγώ είμαι 5,5 και βέβαια ανέτοιμη να το κόψω σε 4 εβδομάδες.η μικρή μάλλον την έχει ψιλιαστεί την εγκυμοσύνη και θηλάζει κ πιο συχνά (δεν ξερω αν αυτό εχει να κάνει με την ενδεχόμενη μείωση της παραγωγής ή την αλλαγή στη σύσταση κ τη γεύση ή κ τη δικιά μου αγωνία :? )..προς το παρόν δεν έχω πειστεί ότι πρέπει να το κόψω.θα συμβουλευθώ την παιδίατρο,σύμβουλο θηλασμού και μαία!θέλω τεκμηρίωση!ίσως να προσπαθήσω να κρατήσω το πρωί-βράδυ και να σταματήσω το extra απογευματινό που ζητάει,αλλά ζορίζομαι να το κάνω όταν βλέπω να το ζητάει.προσπαθώ να την απασχολήσω με κάτι άλλο αλλά εκείνη εκεί...κ μου φαίνεται κ παράλογο να το αρνηθώ αφού μπορώ να το δώσω ακόμη...βέβαια νιώθω απίστευτη δίψα συνέχεια,νιώθω ότι με ρουφάνε 2 ταυτόχρονα!! :lol::D νερόοοο πολύ νερόοο!το μόνό θετικό ότι όχι μόνο δεν παίρνω βάρος(χιχι ακόμη) αλλά έχασα κ μέσα στις γιορτές...σας έπρηξα.. Δάφνη, Ποια Αφροδίτη έχει θηλάσει στην εγκυμοσύνη;;την παρακαλώ για συμβουλές!

Αφρο μου,να χαιρεσαι το "κρυφό" σου όνομα!!λες να είναι κοριτσάκι;;;;;δεν θα με χάλαγε καθόλου!!!! :lol: γερό να είναι πρώτα!!

Αντρια,να χαίρεσαι τον άντρα σου αναδρομικά!!!!πολύχρονος!!!μπραβο στη Βικτωριέλλα μας για τα λογάκια!!!!βλέπω μια ανερχόμενη αμαζόνα κ εδώ!!!τρέμε,Ζήνα!!! :lol::lol::lol:

Γιώργο,χρόνια σου πολλά αναδρομικά!!καλές ετοιμασίες!!!

Γιούλη,χαίρομαι που περάσατε καλά!!!!πολύ σημαντικό να κάνετε μικρά "διαλείμματα"!!!!πολύ ακριβό θα σας βγει το ποτό!μπα δεν συμφέρει!!κάτι τέτοιες ώρες,αισθάνομαι ευγνώμων που ε΄χω κ την πεθερά μου κ την κρατάει όποτε χρειαστεί, αν κ βράδυ κ μεις δεν πολυβγαίνουμε...γιατί κοιμόμαστε όρθιοι!!! :lol:

Αναστασία μου,πώς γιορτάσατε;;;;;σε διαβάζω ανανεωμένη ή μου φαίνεται;;;;κ πιο ξεκούραστη κ αισιόδοξη;;;το εύχομαι!

καλό κουράγιο σε όλες όσες έχουν ετοιμασίες για βάφτιση ή πάρτυ!!!!μεταξύ μας,αισθάνομαι μεγάλη ανακούφιση που έχω τη βάφτιση της Μυρτώς πίσω μου!!!δεν θα την πάλευα τώρα νομίζω...

πάω να την πέσω αφού ξυπνήσω τον κώστα που τον πηρε ο ύπνος στον καναπέ στο σαλόνι κ τον ακούω [smilie=sleepy1.gif][smilie=sleepy1.gif]

καλή ξεκούραση!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε?

χάθηκα, μας έχει πιάσει οικογενιακώς και γρίπη από την Δευτέρα του Πάσχα, μια η μικρή, μετά ξανά η μικρή με άλλα συμπτώματα, μετά ο άντρας μου και το κερασάκι εγώ...γιατί ποοοοοσο να προσέχω...

αφήστε είμαστε κατάκοποι δεν μπορούμε να πάρουμε τα ποδια μας...τι να σας πω.... :?:?:?:(:(:(:( σέρνουμε στην/στις δουλειές τα κομμάτια μας....

να ευχηθώ λίγο καθηστερημένα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ στην Δανάη μας!!!!!! Να είναι γερή και δυνατή και να χαίρεται το κοριτσάκι της και με το καλό να υποδεχτεί και το 2ο παιδάκι της! Και να είναι ομορφούλι και γλυκούλι και καλούλι σαν την Μυρτώ!!!!! :D:D:D Χρόνια πολλά και στον Γιώργο της Έλενας μας!! :D:D:D:D Στην Γωγώ μας :lol::lol::lol: , στην Γεωργία μας της Αναστασίας! :lol::lol::lol: στην Γεωργιάννα και φυσικά σε οοοοολους τους...αγαπημένους σας!!!!!!!

εμάς μέσα στα άλλα μας έχει πιάσει ένα άγχος με το οικονομικό (τι πρωτότυπο...) και υπολόγισα κάτω χθες με χαρτί και μολύβι τα συνολικά ποσά και από τέλη Φλεβάρη μέχρι και την γέννα (τέλη Μαίου) είναι το λιγότερο (χωρίς καθημερινά έξοδα πχ σουπερ μάρκετ κλπ) αλλά με το μαιευτήρια και τον γιατρό μέσα...καιιιιιιιιιι...κρατηθείτεεεεεεεεεεεεεεε γύρω στις 18-20.000 ευρώ...πραγματικά τα μέτρησα και με έπιασε άγχος...

έπεσαν όλα μαζί, μετακόμιση, ταμεία, τοκετός, ΦΠΑ, πλησιάζει και το χαράτσι για τους ελεύθερους επαγγελματίες, τέλος επιτηδεύματος και έκτακτη εισφορα άλλες 3000 ευρώ για τους 2 μας...μας έχει διαλύσει το κράτος... αφήστε μην σας ζαλίζω άλλο......πάντως το ποσό μου φαίνεται ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ!!!!!!!!!!!

έτσι, ενώ είχα πει να αφήσω κάτι δουλειές εκτός Αθηνών για ασφάλεια (μην σπάσουν και τα νερά 50 χλμ μακρυα...) τώρα θα πάω και επίσης θα πάει και σε κάτι δικαστήρια ο άντρας μου αρκετά έως πολυυ μακρυά από την Αθήνα, στα οποία ΔΕΝ θα πήγαινε λόγω του ότι είναι τις ημέρες που θα γεννήσω...αχχχχ

σας ζάλισα το ξέρω αλλά το άγχος μας έχει χτυπήσει κόκκινο....είναι και ότι είμαστε 10 μέρες με ιώσεις κα άυπνοι και τα βλέπουμε όλα μαύρα...... :?:?:?:?

σας φιλω και στρώνομαι στην δουλεια!!

αααα Δανάη και εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά σε έχω ταυτίσει με κοριτσάκι! ίσως γιατί είστε τόσο αυτοκόλλητες με την Μυρτώ! Πάντως ένα αγοράκι θα σου βγάλει σίγουρα και άλλες πτυχές του χαρακτήρα σου! Με το καλό! ααα και χαράς το κουράγιο σου που θηλάζεις ακόμα και είσαι και έγκυος...εγώ θα φοβόμουν πολύ... :?:?:? τελικά είμαι φοβιτσιάρα ε????? :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

elenakos Πως είναι σήμερα ο μικρός? Ελπίζω να είχε ήσυχη νύχτα. Η παιδιάτρος μου είχε πει ότι αν πέφτουν από το ύψος τους δεν είναι επικίνδυνο αλλά με τον γδούπο φαντάζομαι τρόμαξες.

Ευχαριστώ για τις απόψεις για τα παπούτσια. Προς το παρόν της φοράω κάτι κάλτσες με σόλες από καουτσούκ και από βδομάδα θα ρωτήσω την παιδίατρο.

Για τη βάπτιση, συμφωνώ με τη Δανάη, θα σας φύγει μεγάλο άγχος μόλις ξεμπερδέψετε αλλά μέχρι τότε να το απολαύσετε!

Andria πραγματικά ο 11ος μήνας είνα πολύ σημαντικός από άποψη ανάπτυξης. Η Κατερίνα από το πουθενά άρχισε να λέει πάει όταν φεύγει κάποιος ή ρίχνει κάτι κάτω, πάπαλα όταν τελέιώνει το φαγητό, παπα όταν τη ρωτάς για το παπάκι, μιαου η γάτα, ναι όταν κρατάει τηλέφωνο και κάθε μέρα και κάτι άλλο. Και μιλάμε ότι αυτά έγιναν τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Αφού μια φίλη μου μου έλεγε πριν 3 βδομάδες ότι στα πρώτα γενέθλια της κόρης της της είχε τούρτα Ντόρα μικρή εξερευνήτρια γιατί η μικρή έλεγε ντόρα ντόρα και σκεφτόμουν ότι ή η κόρη της είναι πάρα πολύ έξυππνη ή η δική μου έχει αργήσει. Αλλά έσπευσε να με διαψεύσει το παιδί μου που το αμφισβήτησα :)

samantha το οικονομικό θέμα είναι τραγικό. Και το κακό είναι ότι δημιουργεί ένταση και στις σχέσεις, σε μας τουλάχιστον. Αυτή η ανασφάλεια και η τρομοκρατία μας έχει τσακίσει τα νεύρα. Να μην αγχώνεσαι όμως και να ξεκουράζεσαι. Έτσι ή αλλιώς ένα καινούργιο μωράκι θα γεννηθεί και αυτά που χρειάζεται πραγματικά τα έχει ήδη. Εγώ δουλεύω στο κέντρο και κάθε μέρα δακρύζω που βλέπω γονείς με παιδάκια να ζητιανεύουν σε κάθε γωνιά (αλήθεια αυτές οι ορμόνες πότε θα ηρεμήσουν;)

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεσποινα μαλλον αυτες ειναι ορμονες μητροτητας και τις παντρευτηκαμεε!!!!!!!!

λοιπον... γιωργιαννα σε ειδα στον υπνο μου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

να σε ρωταω πληροφοριες για το μπουφε που θα κανω στο παρτυ της μικρης αννουλας

Θελω τα φωτα σας... εχω διαμερισμα και ενα ανετο μπαλκονι αμα οι ενηλικες ειναι 28 και δεν υπαρχει καρεκλα για ολους πειραζει αμα καταφερω να εξασφαλισω να καθονται καμια δεκαπενταρα πειραζει; θα ειμαστε στριμωγμενα αλλα δε μου παει καρδια να μην πω σε καποιους ποια η γνωμη σας

να λαβετε ολες μερες στο διαγωνισμο μας ε; θα χαρω να κερδισετε!http://www.eimaimama.gr/2012/04/diagwnismos-farmakei.html/comment-page-29#comments

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφρο μου,στο δικό μας θα είμαστε γύρω στους 20 ενήλικες,θα έχω μπουφέ,δεν θα είναι όλοι καθιστοί,θα είναι ανοιχτή η βεράντα,αν προλάβουμε να καθαρίσουμε κ τον κήπο πίσω θα ανοίξουμε κ εκεί.θα εναλάσσονται οι καθιστοί,μην ανησυχείς!μια χαρά θα περάσουνε!!

Ελενα,τι θα φοβόσουν;μα θηλάζω με την προϋπόθεση ότι είναι ασφαλές για το σποράκι!χιλιάδες γυναίκες θηλαζουν στην εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα.σας παραθέτω τα άρθρα που μου έστειλε η Δάφνη.έχουν ενδιαφέρον!

Θηλασμός κατά την εγκυμοσύνη

Συντάκτης: Παπαβέντσης Στέλιος (Παιδίατρος, M.R.C.P.C.H., D.C.H. I.B.C.L.C. )

H Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας συστήνει στις μητέρες του κόσμου να θηλάζουν τα παιδιά τους για τουλάχιστον τα πρώτα δύο χρόνια ζωής. Συχνά, κατά τη διάρκεια της γαλουχίας του πρώτου παιδιού, έρχεται μια νέα εγκυμοσύνη. Είναι πολλές οι μητέρες ανά τον κόσμο που συνεχίζουν τον θηλασμό του πρώτου παιδιού τους κατά την εγκυμοσύνη τους. Τα πιθανά οφέλη και κίνδυνοι αυτής της πρακτικής δεν έχουν έως τώρα μελετηθεί εκτενώς στην επιστημονική βιβλιογραφία.

Στην παραδοσιακή κοινωνία του Ιράν είναι πολύ συχνό φαινόμενο η γαλουχία του μεγαλύτερου παιδιού να συμπίπτει με την νέα εγκυμοσύνη. Ερευνητές από το Ιράν θέλησαν να συγκρίνουν την έκβαση της εγκυμοσύνης ανάμεσα σε δύο ομάδες μητέρων, εκείνων που θήλαζαν κατά τη διάρκειά της και εκείνων που δεν θήλαζαν. Οι Ιρανοί ερευνητές αναφέρουν ότι, παρά τη διαδεδομένη πολιτισμική δαιμονοποίηση της πρακτικής, η πρακτική του θηλασμού κατά την εγκυμοσύνη είναι συχνή στο Ιράν και οι αναφερόμενοι κίνδυνοι από την πρακτική είναι ανεπιβεβαίωτοι στην επιστημονική βιβλιογραφία.

Πήραν λοιπόν δύο ομάδες μητέρων: μια ομάδα με μητέρες ενός ή περισσότερων παιδιών που είχαν νέα εγκυμοσύνη, κατά τη διάρκεια της οποίας δεν θήλαζαν, και μια ομάδα μητέρων ενός ή περισσότερων παιδιών που είχαν νέα εγκυμοσύνη, κατά τη διάρκεια της οποίας συνέχιζαν τον θηλασμό. Συνέκριναν τις δύο ομάδες ως προς την συχνότητα που εμφάνισαν για να φτάσουν σε τελειόμηνο τοκετό και ως προς το βάρος γέννησης του νεογέννητου.

240 μητέρες ταξινομήθηκαν στην πρώτη ομάδα αυτών που δεν θήλαζαν, ενώ άλλες 80 μπήκαν στην ομάδα που θήλαζαν κατά την εγκυμοσύνη για τουλάχιστον 30 μέρες. Οι δύο ομάδες είχαν παρόμοια χαρακτηριστικά ως προς την ηλικία της μητέρας, τα ιατρικά – μαιευτικά προβλήματα, την πρόσληψη βάρους κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, δεν βρέθηκαν σημαντικές διαφορές στην συχνότητα πρόωρων και τελειόμηνων γεννήσεων ανάμεσα στις δύο ομάδες, ούτε υπήρχαν διαφορές στο βάρος γέννησης των παιδιών. Ακόμα και μέσα στην ομάδα μητέρων που θήλαζαν, δεν βρέθηκε καμία διαφορά στην συχνότητα προωρότητας και στο βάρος γέννησης ανάμεσα σε μητέρες που θήλαζαν στην αρχή της εγκυμοσύνης και έπειτα διέκοψαν και σε μητέρες που θήλαζαν καθ’ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και έπειτα έκαναν tandem nursing (θηλασμός του νεογέννητου και του νηπίου).

Οι επιστήμονες συμπεραίνουν ότι ο θηλασμός κατά τη διάρκεια μιας ομαλής εγκυμοσύνης δεν αυξάνει την πιθανότητα να υπάρξουν αρνητικές συνέπειες στη μητέρα ή στο νεογέννητο. Νοσοκόμες, μαίες, μαιευτήρες – γυναικολόγοι και άλλοι γιατροί πρέπει να δίνουν στις έγκυες μητέρες κατάλληλη βασισμένη σε τεκμηρίωση καθοδήγηση και να εστιάζουν την προσοχή τους όχι στο να αποτρέπουν τον θηλασμό κατά την εγκυμοσύνη χωρίς επιπλοκές, αλλά στην κατάλληλη διατροφική υποστήριξη της μητέρας που συνεχίζει τη γαλουχία κατά την εγκυμοσύνη της.

Πηγή: Healthierworld

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θηλασμός κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης

Υπάρχουν πολλές δοξασίες για το αν είναι ασφαλές να θηλάζει η μητέρα ένα μωρό ενώ είναι έγκυος σ’ενα άλλο. Πολλοί γυναικολόγοι συμβουλεύουν τις μητέρες να μην θηλάζουν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό είναι σωστό ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ. Ο θηλασμός ενεργοποιεί την έκκριση στο αίμα της ορμόνης ωκυτοκίνης. Αυτή η ορμόνη βοηθάει στις συσπάσεις της μήτρας και το γεγονός αυτό δυνητικά μπορεί να οδηγήσει σε αποβολή. Στην πραγματικότητα η πείρα δείχνει οτι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Ρωτήσαμε γυναικολόγους που γνωρίζουν καλά το ορμονικό σύστημα της μητέρας κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Φαίνεται ότι η μήτρα δεν είναι δεκτική στην ορμονική διέγερση από την ωκυκίνη παρά μόνο περίπου της 24η εβδομάδα της κύησης, έτσι είναι ασφαλές η μητέρα να θηλάζει τουλάχιστον μέχρι την 20η εβδομάδα. Τελευταία δεδομένα δείχουν οτι ο θηλασμός κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι πράγματι ασφαλής, εκτός εάν υπάρχει κίνδυνος για πρόωρο τοκετό.

Πολλές μητέρες θηλάζουν με επιτυχία κατά την διάρκεια κάποιων μηνών ή σε όλη την εγκυμοσύνη, χωρίς να προκαλείται κανένα πρόβλημα στη μητέρα ή στο μωρό. Εάν έχεις ένα ιστορικό αποβολών ή εαν έχεις συσπάσεις της μήτρας κατά την διάρκεια του θηλασμού, συμβουλεύσου το γυναικολόγο σου, πιθανόν να είναι σωστό να σταματήσεις τον θηλασμό. Το καλύτερο είναι να συζητήσεις με το γιατρό σου εάν είναι ασφαλές να θηλάζεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου.

Οι περισσότερες μητέρες αισθάνονται ευαισθησία στη θηλή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, γεγονός που κάνει το θηλασμό δυσάρεστο. Επίσης, πρέπει να περιμένεις ότι το γάλα σου θα αλλάξει σε γεύση κατά τη διάρκεια των τελευταίων τριών μηνών της εγκυμοσύνης, είναι συνηθισμένο για ένα νήπιο που θηλάζει να μη θέλει πλέον να θηλάσει κατά τη διάρκεια αυτού του διαστήματος και να σταματήσει τον θηλασμό από μόνο του. Επίσης, είναι συνηθισμένο να μειώνεται η παραγωγή γάλακτος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εάν έχεις ένα μωρό κάτω από την ηλικία του ενός έτους που ακόμα θέλει να θηλάζει, πρέπει να του προσθέσεις περισσότερες στερεές τροφές στη διατροφή του ή ακόμη και κάποιο «ξένο» γάλα.

Η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική περίοδος αποθηλασμού για τα περισσότερα μωρά και αυτό οφείλεται στις αλλαγές του χαρακτήρα και της ποσότητας του μητρικού γάλακτος. Επίσης, η ευαισθησία της θηλής κάνει πολλές μητέρες, που σε άλλη περίπτωση θα ήθελαν να θηλάσουν περισσότερο, να σταματάνε το θηλασμού του μωρού κατά την περίοδο αυτή.

Εάν το μωρό σου είναι πολύ δεμένο με το θηλασμό και φαίνεται ανέτοιμο να αποθηλάσει πλήρως, μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις στο επίπεδο που είναι δυνατόν. Θήλαζε λιγότερη ώρε σε κάθε μαστό και περιόρισε τις ώρες θηλασμού, ίσως να το θηλάζεις κατά τη διάρκεια του ύπνου ή όποτε σας βολεύει και τους δύο. Μία σημαντιή ευκολία του θηλασμού κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι ότι η άφιξη του νέου μωρού είναι λιγότερο απειλητική όταν το μεγαλύτερο παιδί έχει ακόμα θέση στο μαστό. Οικογένειες που είχαν την εμπειρία αυτού του μοιράσματος στο μαστό λένε ότι μειώνεται σε μεγάλο βαθμό η ζήλια μεταξύ των παιδιών.

Dr. William Sears.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!!!

Αφρο μου οτι ελεις να σου πω!!!! Μια χαρα θα ειναι ολοι. δεν χρειαζετε να εχεις για ολους καρεκλες. ειδικα οι ανδρες καθονται ορθοι και καπνιζουν.

Δαναη δεν ειναι μονο οι ορμονες σου ειναι και οι δικες μου, χωρις εγκυμ., που δακρυζω με την διαφημιση!!!!! πολυ πετυχιμενη!!!

Αχ σας διαβαζω στην δουλεια αλλα μετα ξεχναω τι να σχολιασω!!

Δεσποινα καθε μερα κεντρο; πακετο!!!

Τι θα φτιαξεις την Κυριακη για το παρτυ; ή μηπως Σαββατο;

Για το αμαξακι δεν εχω ακομη νεα!!! Αλλα ο ανδρουλης μου ειναι πολυ καλος και με παει και με γυριζει, παιρνοντας τα μωρα!!!! μου αρεσει πολυ αυτο και μακαρι να το ειχα πιο συχνα.

Του κανω συζητηση για 3ο μωρο, του τα πρηζω :lol::lol::lol: , και αυτο που καταληγουμε ειναι το οικονομικο. Γτ ρε γαμ... να μην μπορουσαμε να μεγαλωσουμε αλλο ενα ζουζουνι; πολυ το θελω!!!!!

Σαμανθα μου πολλα λεφτα ειναι, μηπως καπου εκανε το κομπυουτερακι λαθος; :lol::lol: ποσο παει το νοσοκομειο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζούνες τι κάνετε?

Δίνω το παρόν, αλλά είμαι πολύ [smilie=sleepy2.gif] για να γράψω πολλά!

Έχει ζωηρέψει πολύ η Γεωργία και με βγάζει νοκ άουτ............

Καλό βράδυ και όνειρα γλυκά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα νέα σας,έγω έχω βγεί νοκ αουτ εδω κ καιρό κ όπως καταλαβαίνεται θα πιάσει πάτο η ομάδα :lol:

Δέσποινα εγώ της φόρεσα ανατομικό μαλακό δερμάτινο παπουτσάκι απο την στιγμή που ξεκίνησε τα πρώτα της βήματα...κ τώρα τρέχει...δεν έχω κάποιο θέμα,ρωτησα κ γιατρό κ ειπε επιβάλλεται...

πιστευω κανει ποιο σταθερά βήματα.

Αναστασία μου υπομονή,να τρώς καλά για να αντέχεις κ να κοιμάσαι όσο το δυνατόν γίνεται!

Διαφορετικά δεν παλεύεται.

Γεωργιάννα καλά βολεύτηκες με τον αντρούλη σου,αυτός τι γνώμη έχει??Σε φαντάζομαι πάρλα που θα σε πιάνει πρωινιάτικα κ σοβαρά θέματα κιόλας!!!"αγάπη μου,μιάς κ μας πηγαινοφερνεις τόσο όμορφα κ ξεκινάει μαγικά η μέρα σου,τι θα λεγες στην ιδέα να πηγαινοφερνεις 3 άτομα???"

Θετική απάντηση περιμένεις :lol:

Κορίτσια σορρυ αλλά πρέπει να ετοιμάσω τα πραγματά μου,αυριο ταξιδευουμε Ευβοια κ όλο το απογευμα ασχολιομουν μονο με της Χριστινας....πωπω!!!

Καταρρέω.....8α τα πούμε απο Τρίτη λογικά.

Φιλιά σε όλες αλλά ιδιαιτερα στις φουσκοκοιλιτσες μου!

Α!Οσο για τα γενέθλεια μην σκάτε για το που θα καθησει ο καθενας,δεν είναι για χορταση το καθισιό ούτε το φαγητό,απολάυσε τις ομορφες στιγμές με τα αξιολατρευτα ζουζουνακια σας κ όλα θα λυθούν ως δια μαγείας.Εγγυημενα πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...