Μετάβαση σε περιεχόμενο

παιδια Μαιου-Ιουνιου-Ιουλ09+αδερφακια κ ερχονται κ αλλαΝο9


Recommended Posts

Καλησπερα Δωρα ειδες που τελικα δεν ηταν τιποτε κ τσαμπα το ανχος? ετσι κ εγω αν θυμασαι απο το πρωτο βραδυ κανενα προβλημα,ασε που τωρα ξερει κ μεσημερι η βραδυ ανεβενει μονος του βαζει κ το παιχνιδι με μουσικη κ τον περνει ο υπνος..... :)

Φανη η αρχη κατουρησε 3 βρακια σημερα,δεν εκλεγε να τον αλαξω,αλλα με τα κακα του ειναι δυσκιλιος εκλεγε καποια στιγμη,τον εβαλα στο γιο.γιο,μετα στο καθισμα της τουαλετας αλλα δεν......εε μετα του βαλα παμπερς για να τα κανει μη σφιχτει κ τα κρατασει....για θαλασσα που λετε,πηρε η αδερφη μου περυσι σπιτι στα σιπωτα,θεσπρωτιας,κ μαλον θα παμε καποια στιγμη μετα το γαμο.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 921
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να μαι παλι αχ κατερινα αν καθαρισει πες μου κ εμενα τον τροπο μιας κ 3 φορες που τον εβαλα απο 2 μερες μονο βρακια κατουρουσαμε ασχετα που τον εβαζα τουαλετα κ κατουρουσε..σημερα κιολας τον μαλωσα για αλλη μια φορα κ του πηρα το ποδηλατο που το εχει αδυναμια ενα μεσα στο σπιτι εχουμε αλλο εξω..το βραδυ του το εδωσα αλλα τον εβαλα να μου υποσχεθει αυριο να μου πει μαμα θελω κακα αντε να δουμε αλλιως του ειπα θα το παρω ξανα...

εμενα πινει πολυ νερο γυρω στο 1,5 λιτρο νερο οποτε κ αν τον βαλω κ θα κατουρησει στη τουαλετα κ στη παμπρες τουλαχιστον να μαθουμε τα κακα κ μετα κ τα τσισα θα ειναι πολυ κριμα να τον παρουν στο παιδικο κ να μην μπορω να τον στειλω γιατι δεν θα εχει καθαρισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας... γεια σας.. και χαρα σας!! :D:D

Μολις κοιμηθηκε η μικρη......... :?:?

Πιασαμε τις 1 παλι......Υ-ΠΟ-ΜΟ-ΝΗ! :oops::oops::oops:

Κοριτσια κι εμενα πινει πααααρα πολυ νερο...

Τι ειναι το 1,5 λιτρο για την Αναστασια?? ΤΙΠΟΤΑ!!

Πινει στανταρ 6 μπουκαλακια νερο την ημερα (μισολιτρα).. μπορει και παραπανω στο τσακιρ κεφι.. :lol:

Συν 3 φορες την ημερα γαλα..

Απο 1 ετους ετσι..

Κατουραει πολλες φορες μεσα στην ημερα και μερικες φορες γυρω στις 4 μιση τα ξημερωματα (ειναι η ωρα της :lol: ) ξυπναει για τσισακια..

Ιφιγενεια και Κατερινα... μη τα παρατα τε..

Ειναι πλεον μεγαλα και ξερουν πολυ καλα τι τους γινεται..

Θα σας ζορισουν λιγο παραπανω, αλλα μη τα βαλετε κατω...

Και οχι κοντρα στη κοντρα...

Μονο λιιιιιγο σκουντηγμα οταν χρειαζεται..

Ολα θα πανε καλα!

Δωρουλα.. οχι δε σκεφτομαι τη γεννα...

(Αυτη ηταν αλλωστε η "συμφωνια" μας με τον γιατρο απο το πρωτο ραντεβου..

Να γεννησω φυσιολογικα... εξαντλοντας ολα τα περιθωρια.

Ε! Τα ειδα ολα.. Το τι οξυτοκινη και χερι εφαγα... δε μπορω να σας περιγραψω...) :roll::roll:

Αλλα πραγματα σκεφτομαι... :?:?:?:?:oops::oops::oops:

Ας μη το αναλυσω δημοσια...

Τελος παντων...!

Θα μου ερθει κι εμενα καποτε η επιθυμια για δευτερο.. Τι σκ@τ@ πια? :mrgreen:

Παω να πλυνω πιατα και να ξαπλωσω σιγα σιγα...

Καληνυχτα σε ολες!!!!!! Φιλια πολλαααα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κουκλες....αχ!!! σημερα η ζεστη ηταν αφορηρτη αυτο το κλιμστιστικο στόμαα να ειχε να μιλουσε αλλα απ την αλλη παλι καλα που εχω κ αυτο.....δεν την παλευω 1 μηνα ακομα.....

Ιφι, δεν καταλαβα τι εννοεις οτι θα λειπεις ολο;θα ηταν καλο να μην λειπεις γιατι αλλιως δεν θα μπορεσει να προσαρμοστει ευκολα.αν ειναι να φυγεις ξεκινησε τον οταν γυρισεις..

Κατερινακι, κ γω θα συμφωνησω με την φανη υπομονη κ μην τα παρατατε θα το κοψουν δεν μπορει ειναι μεγαλα πια...

Φανη, κατα την γνωμη μου μονο οταν σου ρθει η επιθυμια για το 2ο να το κανεις,εγω που ημουν ετσι κ ετσι το πηρα καπως στην ατρχη κ για πολυ καιρο στη συνεχεια,ξερω οτι δεν ειναι νορμαλ ολο αυτο αλλα τα αισθηματα κ τα συναισθηματα δεν τα ελεγχουμε....ελπιζω να μην με παρρεξηγησετε ......

Πηγαμε κ ΤΖΑΜΠΟ σημερα για ενα πιστολι που πεεταει νερο κ καλυτερα ναμην σας πω πόσσα εδωσα αλλα δεν πειραζει γερα να ειναι....ψωνισαμε κ για τον μπεμπη πραγματακια....

Πολλα φιλια σε ολε κ καλες βουτιες αυριο!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!!!

τι κανετε;;

εεμςι καλα..περασαμε ενα ΣΚ..τρελλα...

ο Γιαννακης περπατησε...πγαμε Θαλασσα...αποκλειστηκαμε στο κεντρο με το γκει παρειντ, και την τορπιλι..ουυυ τρελα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν σε ρωτησα σες μου καταρχην πολλα τρεξιματα εννοεις εφθγε τελειως μονος του?

θα μπω μετα να γραψω παω να ξαπλαρω καλο μεσημερι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaira (ντινα ) ΣΤΡΑΤΗΣ 26 ΙΟΥΝΙΟΥ 2009

filos ifigen (ιφιγενεια) ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 29 ιουνιου 2009

ninina (κατερινα) [ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 30 ιουνιου 2009

ANNA-ALEXANDROS(αννα) ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 02/07/2009

φανη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009

filos ifigen (ιφιγενεια) ΓΕΩΡΓΙΑ 07 ιουλιου 2011

mummydi (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ) ΟΛΙΝΑ 08/07/2009

little angel(στελλα) ΑΦΡΟΔΙΤΗ 08/07/2009

molly (μαρια) ΓΙΩΡΓΟΣ 14 ιουλιου 2009

CECILIA(χρυσα) ΓΙΑΝΝΗΣ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ 2011

sousoy(στεφανια)ΑΝΝΑ 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2009

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κουκλες......πως ειστε;;;εγω δεν θα πρωτοτηπησω ζεσταινομαιιιιιιιιιιι αφορηταααααααααα

πως θα την παλεψουμε απορω....

Ετοιμασα και τα πραγματακια για το νοσοκομειο,βεβαια μου μειναν λεπτομερειες ακομη...εν τω μεταξυ το μυαλο μου κολλλησε εντελως εκτος απο εσωρουχα,ντυχτικα, πετσετα, παντοφλες και σερβιετες πειτε τι αλλο χρειαζομασττε (οχι για το μωρο) δεν ξερω γιατι κολλησα ετσι....

Σες, αντε καλα περπατηματα ευχομαι...κ μεις πηγαινουμε θαλασσα μιας κ την εχουμε διπλα αλλα δεν μπαινω εννοειται.....

Η στεφανια χαθηκε τι επαθε την χτυπησε η ζεστη;;;

οι υπολοιπες που ειστε;;;;;;καλο βραδυ.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας τι κανετε κοριτσια? εμεις αρωστοι κ τα παιδια κ εγω...ο μεγαλος ωτιτιδα απο την πολυ μυξα που ειχε,η μικρη βροχιτιδα,η αλιως βηχα με φλεματακια που το λεω εγω πιο απλα ;) κ εγω μ'ενα λαιμο χαλια με το ζορι καταπινω....ενοειται πως ο καθενας μας εχει το σιροπακι του.......αχ αυτος ο καιρος πινουμε παγωμενα,ιδρωνουμε μας χτυπαει το αερακι νατην η ιωσουλα μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααααααααααα...περσατικα σας κατερινα ετσι ηταν ο αντρας μου αφου παγωμενα πινει συνεχεια η μικρη μου για 2 μερες ειχε καταρροη αλλα περασε μονο του...εμενα λιγο με τσουζει σημερα ο λαιμος ελπιζω τιποοτα να μην ειναι..

δωρα μου μην μου λες για ζεστη εχει πολυ ποσο μαλλον εσυ χθες εκανα το λαθος κ δεν εβαλα κλιματιστικο το μεσημερι κ ξαπλωσαμε να κοιμηθουμε κ υπεφερα..

ρουχα για την εξοδο σου 2 3 πραγματα χτενα κοκκαλακια μωρομαντηλα αφρουλοτρο για κανα μαπνιο χαρτι υγιεας βαμαβακι ποτηρια πλαστικα για νερο.τωρα εσυ εισαι κοντα οτι αλλο χρειαστει καποιος πεταγετε

ηθελα να πω χρονια πολλα στο στρατη μας να τα εκατοστησει ντινα μου να ειναι γερος κ δυνατος κ με μια κορη ....

εμεις τα νεα μας?ειμαστε στη φαση που μαλωνουμε με τομεγαλο για διαφορα κ κυριως για τα κακα το τρικ με το να του παιρνω σημαντικα παιχνιδια δεν επιασε...αλλα κανουμε συνεχεια ποταμακια στη τουαλετα ορθιος αλλα κακα γιοκ ας πουμε σημερα ξυπνησε 7 τον εδωσα γαλα κ του λεω πιες το γαλα σου κ παμε τουαλετα καλα καλα ξυπνησε η μικρη τη θηλασα κ την εβαλα για υπνο στο 20 λεπτο αυτο εκανε κακα κ δεν μου ειπε τιποτα παμε τουλατεα κ το βλεπω...μηδεν συνεργασια...οσο για τα βρακια κατεριν αμου εννοειτε απο τη λαικη εγω παιρνω οικογενειακως απο εναν που ερχετε στο πανηγυρι καθε χρονο ειναι ξανθιωτης κ φερνει εσωρουχα φανελακια ποιοτητα τρελλη δεν παθαινουν τιποτα πλυνε βαλε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

τι κανετε;;;

Ιφη ειχε πολυ καιρο που κρατιωτας και περπατουσε και σηκωνοταν μονος του..ε και καμια φορα εκανε ενα βημα ..και το μεσιμερι εκει που καθομασταν απλα σηκωθηκε και εκανε 5-6 βηματα..

ε απο τωτε ολο σηκωνετε και κανει βηματα..του αρεσει..να δεις φατσα ικανοποιημενη που εχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσιααααααααααααααααα μουουου!!!!Γεια σας :D:D:D:D:D !!!!!

Καλημερα!!!Τι μου κανετε???Με θελετε ακομα στην παρεα σας :x:x:x ????

Οοοοχι δεν ειμαι εγκυος :lol::lol::lol: !!!Απο Σεπτεμβρη λεω να ξεκινησω τωρα :-p:-p

Εξαφανιστηκα τελειως κοριτσια ,το ξερω :roll: ....το κύριο ηταν οτι τον τελευταιο καιρο ειχα αποκτησει μια πολυ ασχημη ψυχολογια κ πεσμενη διαθεση..κ τιποτα ευχαριστο δε προσφερα!Γενικα!Ηρθαν ολα τα αρνητικα κ ασχημα κ με επηρρεασαν μια μερα πολυ κ παει η Στελλιτσα...

Στην πορεια μου βγηκε μια κριση κ δεν ηθελα να μενω μεσα με τιποτα,ηθελα μονιμως να ειμαι απασχολημενη να μη σκεφτομαι!Με την 1η ευκαιρεια βουταγα τη μικρη κ ολο στους δρομους ημασταν!Το σπιτι με πλακωνε,κ συχνα με πλακωνει ακομα :roll: ..

Στη συνεχεια μας μπηκε μια ιδεα με τον αντρα μου (εκεινου του ειχε μπει καιρο),να κανουμε κατι ακομα επαγγελματικο!Εχουμε μπει στη διδακασια να ανοιξουμε εδω στην περιοχη ενα καλαμαδικο(σουβλακι,μονο καλαμακια,χωρις τραπεζοκαθισματα,κατι σκαμπο μονο!Ο Αλεξης λογω της δουλειας του με τα κρεατα πονταρει στην ποιοτητα κ τη χαμηλη τιμη ;) ).Βρηκαμε το χωρο τον κλεισαμε κ εδω κ 3 μηνες μας τρωνε οι δουλειες,τα γραφειοκρατικα,τρεχαματα πολλα...ελπιζουμε πως το Σεπτεμβρη θα ανοιξει :) !!

Καθε μερα κατι εχω να κανω!!Στο μαγαζι κατα κυριο λογω θα ειναι η μαμα μου κ εγω πολυ λιγοτερο!Για να δουμε...

Αυτα!!!!

Η Αφροδιτουλα μου τωρα μια χαρα,ζωηρη ζωηρη ,ντουρασελ :lol::lol::lol: !!!Δε βαζει γλωσσα μεσα!!!Νομιζω πραγματικα πως δε κλεινει το στομα της 5 δευτερολεπτα :lol: !Μιλαει σχεδον πεντακαθαρα πια,εχει αποψη για ολα,δε της ξεφευγει τιποτα,δεν υπαρχει!!!!

Εδω κ 1 μηνα εχουμε κοψει την πιπιλα!Μεσα σε 1 βραδυ!!Πανευκολα κ ανωδυνα!!Το μονο ασχημο της ιστοριας ειναι οτι εχει μειωσει πολυ τις ωρες του υπνου!Απο 12-13 ωρες που κοιμοταν το βραδυ,τωρα κοιμαται 8-10 κ τα μεσημερια που κοιμοταν ενα 3ωρο ,τωρα μπορει να μην κοιμηθει καθολου γιατι ξεχνιεται παιζοντας στο κρεβατι!Αν την παρει ομως ο υπνος,το κλεινουμε το 2ωρακι ευτυχως ;) !

Με το γιογιο τωρα....μια αποτυχια κ μιση!!Για ακομα μια φορα!Ειμαι απελπισμενη πια :(:(:( !!!

Δε συνεργαζεται με τιποτα ρε κοριτσια!!Δεν θελει!!Δεν ειναι καθολου προθυμη!!Τιποτα!!Θελει μονο παμπερ!!Ερχεται κ με αγκαλιαζει κ με παρακαλει να της βαλω πανα :shock::( !!!

Νομιζω πως πραγματικα εχω δοκιμασει τα παντα,δε μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο!Με εχει εξουθενωσει αυτη η κατασταση κ μου δημιουργειται κ εκνευρισμος που δυστυχως τον αντιλαμβανεται!

Τις προαλλες με βλεπε που ημουν στεναχωρημενη που δεν καθοταν να κανει τσισα κ πηγε στην ακρουλα κ εκλαιγε...εσκασα :cry::cry::cry:

Αγορασαμε κ καινουριο γιογιο,ενα με κατι χερουλια που ειναι σαν αλογακι.Το ειδε κ το ηθελε κ μου υποσχεθηκε οτι εκει θα κανει(την τουαλετα ουτε να τη δει!).Συνολο ,μετα απο τοσο καιρο κ τοση προσπαθεια,εχει κανει 6 φορες τσισα στο γιογιο κ αυτες ολες στη μανα μου!!!Ετσι μου ρχεται να της την αφησω εκει κ να την παρω τον Σεπτεμβρη ετοιμη :roll::lol: !!!Την 1η φορα που τα εκανε καναμε παρτυ!!!Χαρες κ πανηγυρια,δε τα εριχνε στη λεκανη μεχρι να παω εγω να μου τα δειξει!!!Πηγαμε κ πηραμε κ δωρο κ μετα...τιποτα παλι!!!!!

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να της εξηγω ομορφα κ ωραια....τζιφος!!!

Απελπισια!!Σκεφτομαι κ οτι δεν προκειτε να παει παιδικο με αυτη την κατασταση...

Τεσπα παλι τα ιδια λεω :oops::oops: !!!!

Παντως ολα τα υπολοιπα καλα :) !!!

Εσεις??Εχω χασει τιποτα σημαντικο???Ολα καλα???

Τα τελευταια ποστ ειδα λιγο..

Δωρουλα μου ερχεται η ωρα απ'οτι καταλαβα :D:D:D ????Με το καλο κοριτσακι μου :) !!!

Μη μιλατε για ζεστη,λιωνω χανομαι!!!Δεν εχουμε κ κλιματιστικο...

Κατερινακι μου ολοι αρρωστοι :o ??Πω πω!Κ με τετοι καιρο?!!Χαλια!!Περαστικα σας κοπελα μου!!

Σες μου περπαταει ο μικρουλης??Συγχαρητηρια!!Ολα καλα??

Φανουλι μουου!!Τι κανεις???Η Ατατινα η νεροκανατα σου :x ?

Ιφ μου εσεις τι κανετε?Ακομα τραβιεστε κ εσεις με το κοψιμο της πανας?

Ζαιρακι!!Τα αντρακια σου???Στεφανια??Ολα καλα??

Αγαπες σας χαιρετω!!Εχω οδοντιατρο σε λιγη ωρα,παω για την απονευρωση τελικα,μου σπασε κ ενα δοντι κ θα βαλουμε θηκη...αφηστε τα!!Το Σεπτεμρη θα βγαλω κ τους αλλους 2 φρονιμητες κ ελπιζω να ξεμπερδεψω με τα δοντια!!!

Υποσχομαι να τα πουμε συντομα αυτη τη φορα!!!Πολλα πολλα φιλακια σε ολες σας :x:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hellooooo......

Στελλα ευτυχως που ηρθες...

Ειχα μεινει μονη μου αγκαστρωτη εδω περα και ΜΕ μοναχοκορη... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ολο το αναβαλεις κι εσυ..... :evil::evil::evil::lol::lol:

Εχουμε χροοοοοονια μπροστα μας... ουυυυυ....... :lol::roll::roll::roll::roll:

Μολις εκανα μπανακι και παω ν α ετοιμαστω για βολτουλα με την μικρη και τον Β..

Θα μπω το βραδακι να σχολιασω ...!!

Φιλια πολλα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κουκλες μου....ουφ κ παλι ουφ κ γω εχω τον μικρο με πυρετο απο σημερα το μεσημερι δεν ξερω αν ειναι ιωση ή κατι άλλο....θα δω πως θα ειναι κ αυριο κ θα τον παω παιδιατρο...

Κατερινα, περαστικα σε ολους σας ξερω ειναι μεγαλο δραμα καλοκαιριατικα.....

Στελλιτσα, καλως ηρθες βρε.....μη στενοχωριεσαι ολα καλα θα πανε,ευχομαι ολοψυχα καλη αρχη στο επαγγελματικο σας ξεκινημα,οοσο για την πανα εμενα η γνωμη μου ειναι μια κ την εχω ξαναππει εξαφανισε τα παμπερρς απο το σπιτι ειναι η μονη λυση!!!

Ιφι, σ ευχαριστω για την υπενθυμιση των πραγματων πρεπει ν αρχισω ν α τα συγκεντρωνω....βλεπω προοδο με το γιογιο μπΡαβο κ καλη συνεχεια να εχει....

Ντινα, να χαιρεσαι τον Στρατη κ απο δω να τον καμαρωνεις!!!!

Κοριτσιαα, επιτελους τελειωνω μ αυτο το ΜΠΤΧ εσκασα πια.....τηντριτη το απογευμα παρουσιαζω την διατριβη μου, αγχος πολυυυυυυυυυ.....απο αυριο ξεκινω εκτυπωσεις....

Πολλα φιλια κ καλο βραδυ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι μου... περαστικα σε ολες σας.. Αχ!Μωρε... το χειροτερο πραγμα ειναι να εχει ζεστη και να εισαι αρρωστος.. πφφφφ.... Υπομονη.. Ελπιζω να περασει σε λιγες μερες...

Δωρουλα... κι εσενα πυρετο εχει...? Περιμενουμε νεα απο την παιδιατρο...

Καμια ιωση θα αρπαξε το μωρο.. μην ανησυχεις..

Τελειωσες και με το μπτχ....? Τι καλααα!!! Αντε μη σε βρει στο δρομο για το νοσοκομειο... :mrgreen:

Οχι τιποτα αλλο... αλλα θα νομιζει ο μπεμπης πως η μαμα ειναι ακομη μαθητουδι... :D:lol::lol::lol:

Ιφιγενεια..Μια χαρα τα πατε!!!! Μπραβο!!!

Μακαρι να συνεργαστει λιιιιιγο παραπανω και με τα κακα.. και να τελειωνεις μ΄αυτο το θεμα μια και καλη.

Χρυσακι!!!! Τι ωραια νεα διαβαζω..!!!!!!!!! :D:D

Περπατπιτα εκανες? (ο νους μου στο φαι εμενα)...!! :lol::lol::lol::lol:

Τι λενε σ΄αυτες τις περιπτωσεις?? "Καλα τρεχαματα"..?? :oops::oops::oops::oops::mrgreen:

Στελλιτσα... καλο ξεκινημα με τη νεα σας δουλεια....

Κι εμεις ειμαστε υπο σκεψη για κατι... αλλα απο Σεπτεμβρη θα σας πω σιγουρα.. :oops:

Οσο για την πανα.... ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω και να σου γραψω... :(

Σε φανταζομαι να "σπας" το μυαλο σου, προσπαθοντας να βρεις λυση... και με πιανει τρελα.. :(

Παρατα το ολο θεμα για καμια 10-15 μερες... και μετα παλι απ΄την αρχη με καθαρο μυαλο..

Ισως της μεταφερεις αγχος...(?)... τι να πω...Ισως δεν ειναι ετοιμη...

Τα παιδια μας καθοδηγουν κι εμεις τα ενθαρρυνουμε.. δεν τα φερνουμε σε δυσκολη θεση..

Ουφ! Δεν ξερω τι αλλο να σου πω... Απο τις θεωριες στην πραξη τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα..

Παω να ξαπλωσω..... περασα μια πολυ ωραια βραδια σημερα...

Διπλα στο κυμα... με καλη παρεα.. και ατελειωτες σαπουνοφουσκες απο το νεο αποκτημα της Αναστ...

Ενα πιστολι που βγαζει χιλιαδες φουσκες....!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ποση χαρα πηρε... κι΄εγω μαζι της!! :D

Φιλια σε ολες!!!

Καληνυχτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ευχαριστουμε για τις ευχες για περαστικα κ Δωρα ευομασται κ σ'εσας..επισης καλη επιτυχια στο μεταπτυχιακο σου..... :)

Ντινα χρονια πολλα για το Στρατη κοπελα μου δεν τον ξεχασα αλλα το κεφαλι μου ειναι καζανι....2 βραδυες τωρα απο το ζορι 4 με περνει ο υπνος κ τη μερα κουτουλαω.... :?

Χρυσα καλα τρεξιματα κοπελα μου τωρα κ ο Γιαννης κ εσυ....... :)

Στελλα καλως μας ηρθες κοπελα μου κ καλη επιτυχια,σ'αυτο που σκεφτεσται να κανετε,καλες δουλιες,ωστε αγκαστρωτη μας γυρισες? αχχχχ :lol: με την πανα που λες ουτε εμεις καναμε κατι,αν κ τον αφηνω χωρις βρακι τελειως γυμνο,αλλα κοριτσια Φανη εσυ που εισαι ειδικη μεχρι το μεσημερι δεν κατουραει πουθενα? λετε να τα κραταει......κ ουτε για τσισα αν του πω συγκινιτε ουτε κ για κακα αφηστε που το ξαναλεω κανει ανα 2 κ 3 μερες.....

αααα μη ξεχασω σημερα εκτος απροοπτου θα παμε να παρουμε ποδηλατο στο μεγαλο δωρο γενεθλιων του παραγκειλα τουρτα με το μακουιν το γραψα σωστα? κ θα ερθουν η αδερφη μου οικογενοιακως κ ο κουνιαδος μου με τη γυναικα του,κ καπως ετσι με πιτσα κ μπυρες θα τα φτιαξουμε.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααααααααααααααα\

σημερα κανω παρτυ εκανε ο γιος μου κακα στη τουαλετα ναιιιιιιιιιιιιι κ με φωναξε μαμα εκανε δεν φανταζεσετ ποσο χαιρτομαι(που καταληξαμε να χιροαστε για τα κακα ε?χαχαχαχα :!::!::o:o:o:o:o:lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

καταρχην στελλα ευχομαι καλες δουλέιες κ καλο ξεκινημα..οσο για το μωρακι βαλτες μπρος κ θα ερεθει χαχαχαχ

για το παμπερς τη να πω οπως βλεπεις το παλευω...

δωρα μου μπαρβο κ σε εσενα ξεμπερδεψες αντε να παρεις το πτυχιο να μην εχεις κ αυτη την εννοια....

φανη μου κ εγω θελω βολτα στη θαλασσα οσο για τις μπουρμπυληθρες εχω 3 ..χαχαχαλλα 2 τα διελυσε μιας κ δεν ειμαισταε για ψευτικα παιχνιδια ο κατσροφεας λεμε...θελω να του παρω καποια στιγμη αυτο http://www.cosycorner.gr/el/category/%C ... %B5%CF%82/

egv pali exv ston megalo 2 podhlata 3κικλα οποτε λεω για του χρονου ποδηλατο κανονικο

για τα γενεθελαι του πηραμε αρκετα μικρα δηλ ενα αυτοκινητο σαν τα κυαλια 3d βαλιτσακι με εργαλεια ιατρου πινακαι ζωγραφικης κ για τη μικρη κουζινικα χαχαχαχ.εγω παρειγγειλα τουρτα μικη εκεινος τη διαλεξε ηθελα ν παραγγειλω 2 αλλα δεν συμφερει του μεγαλου θα μου βγει 45 ευρω κ αν εκανα κ για τη μικρη θα μου εβγαιναν 70 ευρω 2 τουρτες οποτε στη μικρη θα φτιαξω..χθες εγραφα προσκλησεις δεν τις τελειωσα μιας κ εχουν στιχακι τα καμαρια μου θα γινουν 3 κ 1 σε λιγες μερες απιστευτο....

κατερινα για τη βαφτιση ποτε ειπατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

τι κανετε;;;;

εμεις καλα...

Στελλιτσα μου!!! :x

Τελικα η κουνιαδα μου γεννησε..προωρα..

επαθε αποκολληση και εξαιτιας της αποκολλησης προεκλαμψια, ευτυχως ηταν ηδη στο νοσκομειο οποτε τελος καλο ολα καλα αλλιως θα ειχαμε αλλα τωρα...

το μωρακι μας ειναι 1650 και ειναι μεν θερμοκοιτηδα, αλλα δεν χωρις αναπντευστικη υποστιρηξη και σημερα θα φαει..

αυτα τα ολιγα μας.

Α χτες ο Χ εκανε ενα μεγαλο σκουλικακι..κοιραδιτσα..στο γιογιο και του εδωσα παγωτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://birthdaycake.gr/data/storage/att ... 63aad.jpeg

αυτη καναμε περισυ

http://www.momplan.gr/Content.php?PageI ... riesPage=6

αυτη ηθελα εγω αλλα δεν ηθελα ο μεγαλος μου μς μπλε γυρω γυρω βεβαια

οπως κ το 432 μου αρεσε

http://www.pandecor.gr/catalogs/childre ... .html#/62/

αλλα διαλεξε αυτην εδω την 479

http://www.pandecor.gr/catalogs/childre ... html#/106/

αυτη ηθελα ν κανω φετος στη μικρη αλλα θα μου εβγαινε στο συγκεκριμενο ζαχαροποαστειο 30ευρω

http://birthdaycake.gr/data/storage/att ... 1a43d.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?

ΕΙΧΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΓΡΑΨΑΤΕ ΤΟΟΟΟΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΕ!

ΕΜΑΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΛΕΙΠΕ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΝΑ, ΜΙΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ, ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΕΓΩ ΑΠΕΞΩ ΑΓΝΑΝΤΕΥΑ :D )ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΡΙΞΑΜΕ ΛΙΓΟ ΕΞΩ, ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ ΚΑΙ ΞΑΑΑΠΛΑ ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ :lol:

ΣΗΜΕΡΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΝΙΩΣΑ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ, ΚΑΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΑΦΝΙΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, ΑΥΡΙΟ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΕΝΑΤΟ :roll: ΤΕΣΠΑ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....

ΣΤΕΛΛΑ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΞΑΝΑ :D, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΥΩΜΑΤΑ?ΕΧΕΤΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

ΔΩΡΑ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ? :o ΣΗΜΕΡΑ ΔΡΟΣΙΣΕ ΛΙΓΟ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :ympray: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ :) ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟΥ, ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ, ΒΡΑΚΙΑ, ΝΥΧΤΙΚΑ, ΣΑΓΙΟΝΑΡΕΣ, ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ, ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΚΙΝΗΤΟΥ, ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΤΖΕΛ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, ΣΕΣΟΥΑΡ, ΣΑΜΠΟΥΑΝ, ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ Κ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΡΤΣΑ, ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ, ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ, ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΑΜΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ, ΑΥΤΑ, ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

ΧΡΥΣΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΤΟΥΛΑΚΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ, ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΙΦΙ ΜΟΥ :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ, ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλες ΚΑΛΑΗΜΕΡΕΣΣΣΣΣ!!!!!!!!

Στεφανια μου....... να σαι καλα.... με εκανες και γελασα πρωι πρωι..... :lol::lol::lol::lol:

Θα μπω αργοτερα... Πρεπει να βγω λαικη τωρα που εχει δροσουλα να ψωνισω λαχανικα και φρουτα.. :D

Ειναι ο καιρος της μαρμελαδας!!

Φτιαχνω φτιαχνω και φτιαχνω κατσαρολες αυτες τις μερες με βερικοκα-ροδανικα.. θα δωσω και στο συλλογο να πουλησουν οι γυναικες..! :D

Φιλια πολλα σε ολεεεεες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα αντε στεφανια μου μπηκεσς τη τελικη ευθεια κοιταξε αν το μωρο εχει καλο βαρος δεν υπαρχει λογος αγχους να γεννησεις νωριτερα απλα θα ξαλαφρωσεις στη μεγαλη στις ποσες εβδομαδες γεννησες?

αχ κοριτσια χθες με την εδωσε η σες ξερει στο φεις μιλαω με κοπελες που γεννησαμε τα δευτερα μαζι κ πιασαμε κουβεντα που καποιες μανουλες κουνανε τα παιδια για να κοιμηθουν κ ειπα οτι ειναι το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον ευατο σου μιας αυτο μεςτα δεν κοβεται...κ οτι κλαυτερο ειναι να αρχισει να μαθαινει το παιδι μονο του σιγα σιγα κ παει λεγοντας κ κοντεψαν να με φανε θα σας βαλω τη συζητηση μου την εδωσε τοσο που δεν ξερω αν θα ξαναμπω ..πως μου τι δινει οταν κολλανε γενικα για το θηλασμο η οπως τωρα οτι οσες κουνανε ειναι καλες μανες κ οσες δεν δεν ειναι απο τις καλυτερες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποτε δεν κουνησα κανεναν μου παιδι δεν εχω υπομονη...κοιμουνται μονα τους αλλιως φρικη η νυφη μου μεχρι τωρα κουνουσε 3,5χρ

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou με τον πονο της παιζεις τωρα;χαχαχα!

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli οχι ρε συ αλλα το χειροτερο που μπορεις να κανεις στον ευατο σου ειναι αυτο

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli α ανθοδεσμη πολυ ομορφη

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou μα αμα δεν κοιμαται αλλιως τι να κανει;να την αφησει να κλαιει;εγω ποτε δεν την εχω αφησει να κλαιει και ουτε προκειται...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ναι το προτιμω λιγες μερες αυτο απρα να κουναω 3 κ4χρονια πρωι βραδυ

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ξεκινας με το να το αφηνεις να κλαιει αλλα απο πανω του σταδιακα βαζεις κατι διπλα του(φυσικα ενδιαμεσα θα το παρεις αγκαλια απλα μερα με τη μερα κ πιο λιγο)μετα κατι σε μουσικη μπαρμπαδακια να βλεπει λιγο μετα κρτασ λιγο το χερακι κ σε βλεπει μετα ξαπλωνεις στο διπλανο κρεββατι καποια στιγμη θα το παρει αποφαση κ στο τελος φευγεις...κ δεν εχει προβλημα δεν ειναι το πιο ευκολο

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou εγω παλι οχι,δεν μπορω να την αφησω να κλαιει ειμαι πολυ κατα.Οι συνεπειες στο ψυχισμο του παιδιου ειναι ανεπανορθωτες!Προτιμω να την κουναω μεχρι να παντρευτει...Και μιλαω σαν μανα και σαν εκπαιδευτικος...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 1

Ifigenia Kafaneli θελει δυνατα νευρα κ υπομονη κ απο τις 2 πλευρες αλλα ανταμειβεσαι για τα επομενα χρονια

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Δεν θελω να ανταμειφθω,θελω να εχω ενα παιδακι ψυχικα υγιες χωρις ανασφαλειες ακομα και αν αυτο σημαινει πως θα το κραταω αγκαλια για χρονια...Αποψη μου παντα,ο καθενας κανει οτι νομιζει με τα παιδια του...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ειπαμε ειναι προσωπικο του καθενος....το πως το βλεπεις..ουτε η νυφη μου το ηθελε αλλα 3,5 χρονια εχει σκασει τωρα δεν την κουναει αλλα ξαπλωνει μαζι της κ οταν κοιμαται η μικρη κατα 2-3 τη νυχτα σηκωνεται κ ξαπλωνει μαζι τους παλι τι νατο κανω κ αυτο...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ελα ρε μικη δεηλ αμα τα μωρα κλαινε γενικα δεν ειναι καλα ψυχικα?δηλ μεθαυριο που θα χτυπιεται κ θα κλαιει για κατι αλλο θα το αφηνεις κ θα του κανεις το χατηρι η θα το αφηνεις να κλαιει?

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Οι στιγμες με τα παιδια μας δε γυρνανε πισω...εγω αυτο ξερω και δεν θα της στερησω την παρουσια μου και την αγκαλια μου για κανενα λογο...Ακομα και αν αυτο σημαινει πως θα "κακομαθει"...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli τα παιδια συνηδειτοποιουν οτι δεν φευγεις κ εισαι σε αλλο δωματιο γυρω στους 10 μηνες αλλα τους προηγουμενους του δειχνεις οτι πας στο διπλα κ επανερχεσαι ειτε για φαγητο ειτε για τουαλετα κ παει λεγοντας αυτο λεγεται κ εκπαιδευση αλλιως μιλαμε για προσκολληση

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Αλλο αυτο και αλλο να αφηνεις ενα βρεφος να κλαιει ενω εκεινη την στιγμη θελει την αγκαλια της μανας του...ειναι διαφορετικο.ειμαι αλλης αποψης εντελως ομως σε οτι αφορα το κλαμα του μωρου...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Δεν πειραζει εμενα θελω να ειναι προσκολλημενη πανω μου,δεν ειναι σκυλος για να την εκπαιδευσω....

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli τι να σου 2 παιδι μεγαλωνω κ φυσικα δεν λεμε να στερησεις καποια πραγματ στο παιδι σου αλλα τα μωρα απο την κοιλια τυπωνουν τα παντα κ ειδικα οταν γεννηθουν κ γινεται μια ρουτινα που αυτη ακολουθουν πιστα μερχι κ μεγαλα κ αν μαθεις με ενα τροπο εσυ το παιδι ετσι θα ακολουθησει αλλα ειπαμε ο καθε γονιος κρινει κ ξερει τι ειναι το καλυτερο για το παιδι του..

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli εσυ σαν εκαπιδευτικος μονο σκυλια εκπαιδευεςι σορι που το θετω ετσι αλλα εκει το πας

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Για μενα οπως και για τους επιστημονες το καλυτερο ειναι να μην της στερω την αγαπη μου και την αγκαλια μου οποια στιγμη και αν το ζητησει...Πραγμα που σημαινει οτι δεν θα την αφησω να κλαιει για να κοιμηθει.Ο καθενας κανει οτι νομιζει για την δικη μου νοοτροπια ειναι απαραδεκτο αυτο να το κανω...εγω ετσι το βλεπω...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Οχι Ιφιγενεια δεν εκπαιδευσα κανεναν,ουτε τα παιδια στον παιδικο που δουλευα.Το οτι ειχαμε ενα προγραμμα και τους διδασκα καποια πραγματα για να λειτουργησει σωστα η ομαδα, δεν σημαινει πως τα "εκπαιδευα"κιολας...Ειναι εξω απο μενα τελειως αυτο που λες...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ναι κ το ξαναλεω το πως μεγασλωνει ο καθε γονιος εκεινος ξερει τι λεμε τωρα....απλα εγω θεωρω υγιες τα παιδια μεγαλωνοντας να εχουν την αυτονομια τους το χωρο τους κ αυτο πετυχενετε με μικρα βηματακια δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη κ οταν τα μωρα κολλανε πανω στους γονεις κ οι 2 πλευρες καποια στθγμη αντιδρανε το λες τωρα που εχεις να παιδακι κ ειναι μικρο αν ειχες 3-4 θα τα φηνες κ λιγο μονα τους κ λιγο να κλαινε κ παει λεγοντας ρωτα ολες τις 2μανες αν δεν εχουνα φησει ειτε τα πρωτα ειτε τα 2 ενω εχουν 2 παιδια να κλαψουν γιατι πχ επρεπε να μαγειρεψει επρεεπε να αλλαξει το αλλο παιδι επρεπε να το κοιμησει κ παει λεγοντας

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος κ πολλα βραδυα ειαμι μονη μου στο σπιτι για 1,5μερα κα υτο γινεται 7 φορες το μηνα σχεδον με λιγα λογια 15 μερες σχεδον λειεπι απο το σπιτι δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια να κανεις αν δενε χεις βοηθεια

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli τοτε ποια η οιυσια της λεξης εκπαιδευτικος?

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Το βλεπεις λαθος το ολο θεμα.Αυτο που εσυ θεωρεις προσκολληση ειναι τα θεμελια για να γινει αυτο το παιδι αργοτερα ενας αυτονομος,ανεξαρτητος και με αυτοπεποιθηση ανθρωπος...Αλλα οι περισσοτεροι ετσι το βλεπουν,κοντοφθαλμα και κοιτανε την βολη τους και οχι το τι ειναι καλο για το ιδιο το παιδι....

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli Με τον όρο παιδεία εννοούμε την απασχόληση με το παιδί και κυρίως την παιδαγωγική ενέργεια την οποία καταβάλλει η οικογένεια και η πολιτεία για την ανατροφή , την εκπαίδευση και τη μόρφωση του παιδιού. Στη φράση εγκύκλια παιδεία η λέξη παιδεία χρησιμοποιείται με την εξής σημασία: «Ο κύκλος των γνώσεων και των δεξιοτήτων, που πρέπει να δίνονται και να καλλιεργούνται με τη διδασκαλία και συνεπώς να αποτελούν το αντικείμενο της παιδείας».

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli Η λέξη «παιδεία» είναι παράγωγο του αρχαίου ρήματος «παιδεύω» που σημαίνει διδάσκω, εκπαιδεύω. Συνώνυμα: η λέξη παιδεία αναφέρεται στη νοητική και ψυχική καλλιέργεια ενός παιδιού, η οποία επιτυγχάνεται κυρίως μέσω της εκπαίδευσης (στις διάφορες βαθμίδες της). Η λ. κουλτούρα ενσωματώνει τη δήλωση τόσο της πνευματικής καλλιέργειας όσο και του πνευματικού πολιτισμού (σε αντιδιαστολή προς τον τεχνικό / υλικό).Εκτός από την παροχή γνώσεων η εκπαίδευση αποσκοπεί επίσης στη μόρφωση του ανθρώπου καθώς και στη διάπλασή του, δηλ. στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς και στην ανάπτυξη του ήθους του. Οι έννοιες αυτές αποδίδονται επίσης με τον όρο αγωγή.

Ουσιαστική παιδεία δεν μπορούμε να αποκτήσουμε, αν δεν τη θεμελιώσουμε στη δική μας, την πραγματική ζωή του νέου ελληνισμού και το εκφραστικό του όργανο, τη γλώσσα του ελληνικού λαού και τη ζωντανή παράδοσή του. Το άτομο την αποκτά ως μαθητής, κυρίως κατά τη διάρκεια της φοίτησής του στο σχολείο (νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο) και ως ενήλικας σε νυχτερινά σχολεία, σε διάφορα Σεμινάρια Εγκυκλοπαιδικής Μόρφωσης και Επιμόρφωσης κλπ. Αντιλαμβανόμαστε ότι από την παιδεία εξαρτάται η ατομική ευτυχία και η κοινωνική ευημερία του ανθρώπου.

Η αγωγή, η εκπαίδευση, η διδασκαλία είναι ειδικές και συστηματικές διαδικασίες επηρεασμού και μορφοποίησης. Πιο συγκεκριμένα η αγωγή είναι μια διαδικασία προσανατολισμού, που κατευθύνει τους ανθρώπους στο να συγκροτήσουν και να αξιολογήσουν τις εμπειρίες τους με ένα γενικά καθορισμένο τρόπο. Η εκπαίδευση οδηγεί τους ανθρώπους στην απόκτηση γνώσεων, αξιών, δεξιοτήτων, προδιαθέσεων κτλ. Τέλος, η διδασκαλία είναι μια διαδικασία μετάδοσης, δημιουργίας συνθηκών για την απόκτηση από τους ανθρώπους συγκεκριμένων γνώσεων, για την εσωτερίκευση συγκεκριμένων αξιών, την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων, τον εθισμό σε συγκεκριμένους τρόπους δράσης / αντίδρασης κτλ.

Διδασκαλία: μέσο για την επίτευξη της εκπαίδευσης

Εκπαίδευση: μέσο για την επίτευξη της αγωγής

Αγωγή: μέσο για την επίτευξη της παιδείας

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Elena Tsironi www.moro-blog.gr/?p=2116

Εδώ είμαι μωρό μου! ΜΗΝ κλαίς!

www.moro-blog.gr

μοιραστείτε το άρθρο: Bookmark on Delicious Digg this post Recommend on Facebook...

Δείτε περισσότερα

9 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli Η εκπαίδευση με την ευρεία έννοια περιλαμβάνει όλες τις δραστηριότητες που έχουν σκοπό την επίδραση με συγκεκριμένο τρόπο στη σκέψη, στο χαρακτήρα και στη σωματική αγωγή του ατόμου. Από τεχνικής πλευράς, με τη διαδικασία της εκπαίδευσης αποκτώνται συγκεκριμένες γνώσεις, δεξιότητες, ικανότητες και αξίες (ηθική, ειλικρίνεια, ακεραιότητα χαρακτήρα, αίσθηση του δικαίου, αφοσίωση, επαγγελματισμός, υπευθυνότητα, κτλ). Η εκπαίδευση γίνεται με βάση συγκεκριμένες μεθόδους (θεωρητική διδασκαλία, επίδειξη, ανάθεση εργασιών, πρακτική εξάσκηση, κτλ), σε ένα ειδικά σχεδιασμένο πρόγραμμα, με συγκεκριμένους μαθησιακούς στόχους και είναι οριοθετημένη χρονικά. Η λέξη προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα εκπαιδεύω που σημαίνει ανατρέφω από παιδική ηλικία, μορφώνω, διαπαιδαγωγώ.

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Ασε τον Μπαμπινιωτη τωρα,μιλαμε για ανθρωπινες ψυχες και μαλιστα για τα ιδια μας τα παιδια...εχεις χασει την ουσια,οποτε δεν θελω να συνεχισω την συζητηση γιατι ειναι εξω απο μενα αυτη η τακτικη...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει! · 1

Ifigenia Kafaneli αυτη ειναι η εννοια απλα εσυ το βλεπεις αλλιως κ δικαιωμα σου αλλα εκπαιδευτικος κ εκπαιδευση αυτο σημαινει νιη μου

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Ναι οκ,δεν ειμαι καλη εκπαιδευτικος,αγαπαω πολυ τα παιδια ωστε να μην τα αφηνω να κλαινε,σορρυ...θα αλλαξω επαγγελμα...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Το αρθρο που εβαλες λεει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που λες εσυ,αλλα μαλλον δεν το διαβασες...

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli δεν θα συνεχισω τη κυβεντα μιαςκ δεν θελω να παρεξηγθω μιας κ εκει βλεπω οτι πηγαινει αλλα στενχωριεμαι που περιμενα εδω θα ειναι διαφορετικα κ οχι "φανατισμεα"(μπορει να παρεξηγηθω κ γι αυτιο)δεν πειραζει

9 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ειναι σχημο οπως το εχω δει εκατομμυρια φορες κοπελες που θηλαζουν να λενε μονο αυτες ειναι καλυτερες μανες πουθηλασαν ενω αυτε που εδωσαν ξενο κατι τετοι μου κες τωρα

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou δεν ειναι φανατισμενα,απλα ειναι η αποψη μου. ;) Διαβασε παντως το αρθρο που εβαλες...

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli οτι μονο καλη μανα ειναι αυτη που εχει αγκαλαι ολο το 24 ωρο το μωρο πανω της κ αυτη που κανει κατι αλλο ταυτοχρονα δεν ειναι κριμα γιατι απογοητευτηκα κ πειρχατηκα ειλικρινα με αυτη τη συζητηση οκ

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Δεν εχει σχεση με τον θηλασμο,καμια ομως...εγω δεν θηλαζω πια...

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ανεφερα σαν παραδειγμα τη συμπεριφορα

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Δεν ειπα κατι τετοιο,ουτε εγω την εχω αγκαλια ολη μερα φυσικα!Με το κλαμα ομως ναι,εχω θεμα.δεν την αφηνω να κλαιει για κανενα λογο.εκτος αν εχει κανει κατι κακο και την μαλωσω...

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli η λέξη παιδεία αναφέρεται στη νοητική και ψυχική καλλιέργεια ενός παιδιού, η οποία επιτυγχάνεται κυρίως μέσω της εκπαίδευσης (στις διάφορες βαθμίδες της).

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli Ουσιαστική παιδεία δεν μπορούμε να αποκτήσουμε, αν δεν τη θεμελιώσουμε στη δική μας,

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli Η εκπαίδευση οδηγεί τους ανθρώπους στην απόκτηση γνώσεων, αξιών, δεξιοτήτων, προδιαθέσεων κτλ. Τέλος, η διδασκαλία είναι μια διαδικασία μετάδοσης, δημιουργίας συνθηκών για την απόκτηση από τους ανθρώπους συγκεκριμένων γνώσεων, για την εσωτερίκευση συγκεκριμένων αξιών, την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων, τον εθισμό σε συγκεκριμένους τρόπους δράσης / αντίδρασης κτλ.

Διδασκαλία: μέσο για την επίτευξη της εκπαίδευσης

Εκπαίδευση: μέσο για την επίτευξη της αγωγής

Αγωγή: μέσο για την επίτευξη της παιδείας

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli με λιγα λογια εκπαιδευω διασκω μαθαινω ετσι κ στο παιδι μο μεχρι ν παει σχολειο εγω το μαθαινω εγω το διδασκω εγω του δειχνω το δρομο

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Elena Tsironi εγω εβαλα κορη μου το αρθρο.

8 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Ξερεις ποσα αρθρα μπορω να σου παραθεσω και εγω;Ουυυ,παρα πολλα!!!Αυτο δεν θα μου αλλαξει την γνωμη ομως...απλα εχω αλλη αποψη.και ειπα ο καθενας κανει οτι νομιζει,εγω ακολουθω αλλη τακτικη.Αυτο και τιποτ'αλλο δεν ειπα.

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli δεν τα εβαλα για να σου αλλαξω τη γνωμη σου τα εβαλα για το εκπαιδευση απλα που διαφωνησες οτι δεν εκπαιδευις τα παιδια τι ειναι σκυλια?

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli κ ηρθα σε αντιπαραθεση σαν εκπαιδευτικος που εισαι?

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ελενη δεν σε καταλαβα?

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Ε,ναι αυτο που περιγραφεις εκπαιδευση σκυλου μου θυμισε,σορρυ κιολας....αλλο αυτο και αλλο η εκπαιδευση ως τροπος μαθησης,κολλησες στην λεξη και εχασες το νοημα....βλεπεις το δαχτυλο και οχι το φεγγαρι με λιγα λογια....

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Elena Tsironi www.homeopathy.gr/homeopathy/baby-crying.html

Οταν το μωρό κλαίει

www.homeopathy.gr

Όλα τα μωρά κλαίνε. Αυτό είναι κάτι απόλυτα φυσικό. Αυτό όμως που μπορεί να μην ...

Δείτε περισσότερα

8 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ενα μωρο κ λεγοντα ,μωρο θεωρειται κ η ηλικια τωρα των παιδιων μας δεν γινεται απο τη μια μερα στη αλλη θελει σταδιακα βηματα κ απλα ανεφερα καποια αλλα οκ εγω εκαπιδευω σκυλακια ξεχασα

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou Τελοσπαντων ο καθενας εχει την αποψη του,εγω δεν ειπα να κανεις κατι διαφορετικο με τα παιδια σου αμα εσυ αυτο θεωρεις σωστο.Ουτε μπορουμε να συμφωνουμε σε ολα.Να δεχομαστε και την διαφορετικη αποψη.Οχι αμεσως να λεμε οτι ειναι φανατισμος.Ουτε σε εθιξα σε κατι οπως λες,απλα εχω αλλη τακτικη.Αυτα.παω για υπνο.

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Elena Tsironi Νομιζα οτι η Νικη αναφεροταν στο λινκ που εβαλα και οτι μπερδευτηκε.Για αυτο της ειπα οτι εγω το εβαλα το αρθρο αυτο.

8 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli http://www.offsite.com.cy/insite-child/ ... ypnou.html ελενη ειναι για εσενα αυτο

Εκπαίδευση Ύπνου – Ένα από τα πρώτα μαθήματα του μωρού σας

www.offsite.com.cy

Από τις 6 μέχρι τις 10 το βράδυ προσπαθείτε απεγνωσμένα να κοιμίσετε το μωράκι σας, χωρίς αποτέλεσμα. Καθιερώνοντας μια μικρή καθημερινή τελετουργία...

8 ώρες πριν · Μου αρέσει! ·

Ifigenia Kafaneli δεν παει να πει οτι το δεχεσαι αλλα οχι οτι μονο αυτα που εβαλες ειναι σωστα

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Niki Patronidou δεν ειδα πουθενα να γραφει να αφηνεις το μωρο να κλαιει μεχρι να κοιμηθει!!!να γυριζεις πισω και να το καθησυχαζεις λεει...Σε τιποτα δεν διαφωνω με το αρθρο...Αυτα που λεω και εγω για την αισθηση ασφαλειας γραφει.Παω γιατι νυσταξα.Καλο βραδυ

8 ώρες πριν · Μου αρέσει!

Elena Tsironi ιφι εχω διαβασει κοριτσι μου πολλα τετοια αρθρα και βιβλια. Εγω δεν ειπα οτι ειναι λαθος.Αν και το συγκεκριμενο αρθρο αφορα περισσοτερο στο θεμα του υπνου και το <τελετουργικο του>

8 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Tanya Vasdari πω πω κι εγω δεν μπορω να την αφηνω να κλαιει.. βεβαια δε θελει ουτε κουνημα .. η πινοντας γαλα κοιμαται η με ωωωωω η με χαδι στην πλατη.. αυτο το βραδυ.. τη μερα μονο καροτσι κοιμσται.. με η χωρις βολτα.. με την μαμα μ επισης κοιμαται αλλιως μς τη πεθερα μ αλλιως με τον αντρα μ αλλιως.. φακελωμενους μας εχει! χι! θα διαβασω τα αρθρα σας αυριο..

7 ώρες πριν από κινητό · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli μα και εγω αναφεροαμι στο θεμα του υπνου...προφανως εχετε παρεξηγησει τι εννοω δεν λεω να το αφησεις να κλαιε κ να πας να μαγειρεψεις μιλαμε για αργα κ σταθερα βηματα..ας πουμε εμενα αην ξυπνησει η μικρη μου το πρωτο που κανω ειναι να δωσω πιπιλα κ κοιμαται αν παλι οχι της πιανω το χερακι κ αποκεοιμιεται μεσα στη κουνια εκεινη κ σε περιπτωση που κλαει αυτο την ηρεμει...αν παλι κλαιει σπαρακτικα θα την παρω τθα την ηρεμισω κα θα την ξαπλωσω στο κρεββατι της κ θα την πιασω το χερακι της...απλα αν μαθαινεις ενα παιδι με ενα συγκεκριμενο τροπο εκεινο θελει...να σας ρωτησω κατι αν σας βαζουν καθε βραδυ πριν κοιμηθειτε να σας τριβουν κ να σας αεριζουν τι θα σας αρεσει να κοιμοσαστε ετσι η μονη σας φυσικα η περιποιηση ετσι κ το μωρο...κ ενα μωρο φυσικα κ καταλαβαινει τα παντα ολα τα γαρφει κ ολα τα σημειωνει οπως λεει η τανια γιται αλλιως κοιμαται με καθε ενα γιατι ο καθε ενας εχει αλλη μεθοδο...

Πριν από 17 λεπτά · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli οπως ειπα δεν κουνησα ποτε παιδι οσες φορες ομως νταντεψε ο αντρας μου το μονο που ηξερε για να τα αποκοιμησει ειναι να κουναει γιατι κ η μαμα του ετσι τον εκανε...

Πριν από 16 λεπτά · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli κ φυσικα τα παιδια μου δεν κοιμοντουσαν γιατι πολυ απλα δεν τους αρεσε να τα κουνανε πιο πολυ ξυπνουσαν γιατι ποτε δεν εμαθαν ετσι...

Πριν από 15 λεπτά · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli δενθεωρω το χειροτερο πραγμα να κουνας αλλα θεωρω οτι ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ταλαιπωριες που μπορει να εχει μια μανα να ρωτησω κατι αν ας ποτμε εγω κουνουσα τη κορη μου κ τον γιο μου πως θα τα εβαζα μονη μου σχεδον καθε βραδυ για υπνο ενω κοιμονται ιδια ωρα κ θα ηθελαν κ μια ωρα κουνημα?μιλαμε για λειτουργικα ειναι αδυνατον...

Πριν από 13 λεπτά · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli ενω τωρα βαζω τον μεγαλο μου στο κρεββατι του διαβαζωε να παραμαθι κ φευγω τη μικρη την παιρνω τη θηλαζω κ την ξαπλωνω κ σε περιπτωση που δεν κοιμαται την βαζω στο κρεββατι της ξαπλωνω στο δικο μου κ με κοιταζει κ σε 5 λεπτα εχει κοιμηθει αλλα εμαθε ετσι...

Πριν από 12 λεπτά · Μου αρέσει!

Ifigenia Kafaneli που θελω να καταληξω θεωρω πολυ ασχημο να κρινετε τον αλλον γι αυτο που κανει ενω εγω πχ θεωρω ασχημο να κουναω ενα παιδι...προτιμω να περασω μια ωρα ποιτικο χρονο με τα πιαιδα μου να πιξω κ να γελασουμε παρα να καθομαι καθε βραδυ κ να λεω ωωωωωωωωωωωωω η να κουναω...αυτα κ τερμα γιατι πολλα ειπα...κ κανονικα δεν επρεπε καν να πω τη συμβουλη μου

Πριν από 10 λεπτά · Μου αρέσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
    • αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες!
    • Συμφωνώ κ γω με τα κορίτσια πως καλό θα ήταν να ξεκινάς 9η μέρα τα τεστ κ εάν δεις να σκουραινει καλό θα ήταν εκείνες τις μέρες να κανεις 2 τεστ ένα μεσημέρι κ ένα αργά το απόγευμα. Εγώ βρίσκω ωορρηξία συνήθως απόγευμα κ την επόμενη το πρωί είναι πάλι αχνό. Τώρα με κύκλο 26 ημερών θεωρητικά η ωορρηξία σου γίνεται 12η μέρα. Εκτός αν έχεις ωχρινικη φάση 12 ημερών αντί για 14 που κ πάλι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μόνο με τα τεστ θα το δεις αυτό ή με παρακολούθηση ωορρηξίας 
    • Καλημέρα κοριτσαρες, για εξωσωματική δεν ξέρω τιμές εγώ έκανα στη new life κ μας βγήκε 3000€. Πάνω κάτω εκεί είναι όλοι εδώ Θεσσαλονίκη. Για τη γεννα το 2021 εάν θυμάμαι καλά δώσαμε κάτι λιγότερο από 1700€ στην κλινική για δίδυμα με καισαρική. Θα τη φάω!! Δεν μπορώ αυτά τα ποδαράκια κ τα χεράκια!! Να τη χαίρεσαι τη κουκλίτσα κοριτσάρα μου!!😍😍😍 Κάνε 2 τη μέρα καλύτερα, εγώ πχ συνήθως βρίσκω το peak απόγευμα. Το μεσημέρι έχω άχνη κ το απόγευμα είναι τέρμα κόκκινη κ αντίστοιχα απότομα πεφτει την επόμενη μέρα.   Κοριτσάκι μου τώρα που είστε υποψιασμένοι θα έχετε το νου σας κ θα είσαι ασφαλής!! Όλα θα πάνε καλά. Υπομονή για την περίοδο η προηγούμενη δεν ήταν κανονική ήταν λόγω εξωμήτριου. Με το καλό η βάπτιση κοριτσάκι μου!! Να χαίρεσαι το ζουζουνι σου💙💙💙 Για σένα είμαι σίγουρη ότι θα είσαι η επόμενη!! Τώρα που βρήκατε γοατι είχες τόσες βιοχημικές η επόμενη θα είναι κ η τυχερή!! Θα μπορούσε να γίνει νωρίς η ωορρηξία. Σου έχει συμβεί ποτε; Εμένα πχ παίζεται από 10η μέρα μέχρι 16η με τον τελευταίο καιρό 10η-11η μέρα ωορρηξία. Είχες επαφές εκείνες τις μέρες ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...