Μετάβαση σε περιεχόμενο

διαβητης κυησης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλησπέρα! Βάλτε με κ εμένα στο club...

Είχα προδιάθεση για διαβήτη,γονίδια βλέπετε, οπότε από την μέρα που είδα θετικό τεστ ακολουθώ διατροφή 1800 θερμίδων. Στην 14η εβδομάδα ξεκίνησα ινσουλίνη κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ. Προς το παρόν όλες οι μετρήσεις του μωρού είναι καλές κ το ζάχαρο νηστείας δεν ξεπερνά ποτέ το 87... Το μετράω κ 1 ώρα μετά το μεσημεριανό, ε, κ αυτό καλό είναι, αν κ οριακό, γύρω στο 130-135 πάντα...

Κ εμένα ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε ως φυσιολογικές τις ίδιες τιμές που γράψατε... Μόνο που μου είπε πως αν το πρωινό ζάχαρο είναι μεγαλύτερο από 92 για 2 μέρες στη σειρά, τότε να ανεβάσω 2 μονάδες την ινσουλίνη, αλλά αυτό προφανώς ισχύει για μένα, όχι για όλες...

Γέλασα πολύ που δεν είμαι η μόνη που θα ζητήσει γλυκό μετά τη γέννα :)):)) ! Εγώ που λέτε κορίτσια πάντα φοβόμουν τις ενέσεις... Τι καλά που τις κάνω τώρα όλες (κάνω κ ηπαρίνη) κ χαίρομαι κιόλας!

Με το καλό όλες τα μπεμπάκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stedim καλως ηρθες στο γκρουπ των πεινασμενων.Παντως ρε κοριτσια εγω χθες το βραδυ εφαγα και μια λεπτη φετα lemon pie μετα το φαγητο και εδειξε 109 μια ωρα μετα.Εχω χασει το μπουσουλα.Καθε φορα προσθετω κι απο κατι να δω αν με πειραζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωωω κοριτσακια μου εγω βλεπω γλυκα μεσα στο ψυγειο ..και παθαινωωωω...θελω να τα φαω ολα!!!εν τω μεταξυ λες και ολοι επιτηδες το κανουν.μου εφεραν γλυκα 3 κουτια...ελεος!!!τουρτα εχω,σιροπιαστα και τυλίχτα και ραβανι!!!θα τρελαΘΩΩΩΩΩ!!!

Καθε βραδυ τα κοιταζω και ειμαι ετοιμη να ορμηξω!!ειδικα ρε κοριτσια μετα το μεσημεριανο...λιωνωωωωωωω μιλαμε!!!

απο κιλα εχασα περιπου 4 συνολικα!καλουτσικα ειναι δεν εχει περασει 1 μηνας οποτε καλα παμε.Τωρα σχετικα με το οτι οταν μπουμε στον 9ο δεν θαναι τοσο αυστηρα δεν το ηξερα..ειναι σιγουρο?εμενα η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι πρεπει να προσεχω και μετα την γεννα και να διατηρουμαι παντα σε φυσιολογικα κιλα διοτι υπαρχει κινδυνος μετα απο 10 χρονια να εμφανισω διαβητη....τι σκατα?ο καθενας τα δικα του λεει?εν τω μεταξυ εμενα ακομη κι οταν τρωω κατι παραπανω απο την διατροφη 1800θερμιδων το κοντερ δεν γραφει πανω απο 113 μετα το 2ωρο.καλα παω νομιζω....παντως κοριτσια ετρωγα πολυυυυ!!!σιγουρα δεν τρωω το ιδιο τωρα!!!!επισης αυτα που τρωω ειναι πολυ υγιεινα !!!Μονο αναψυκτικα-γαριδακια-γλυκα -ψωμι -γκουντις που εκοψα...χιχιχιιχιχι νομιζω καλα τα παω!!!χαχαχαχαχ

φιλακια σε ολα τα διαβητικουλια!!!πειτε εσεις πως τα πατε απο τιμες???κανετε ατασταλιες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ διώξε τα γλυκά από το σπίτι. Δεν είναι καλό να περνάς αυτό το βάσανο έγκυος γυναίκα. Εμένα το σπίτι έχει τα απολύτως απαραίτητα για την διατροφή μου έτσι ώστε να μην μου έρχονται λιγούρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα καλα δε σε λυπουνται καθολου???Ποιος φερνει τοσα γλυκα μεσα στο σπιτι?Ανθρωποι ειμαστε.Οση εγκρατεια και να εχεις, αν τα βλεπεις μπροστα σου λιωνεις.Εγω σας το ξαναειπα.Σωθηκα με τη σοκολατα sweet and balance.Οταν θελω γλυκακι, τρωω ενα κομματακι και τελειωσε.Εξαλλου η ενδοκρινολογος μου το προτεινε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην Αθηνα τη βρισκω στο Σκλαβενιτη.Ο Βασιλοπουλος δεν την εχει αν και εχει τα αλλα γλυκα της σειρας.Εχω δοκιμασει και ζελε που ειναι μια χαρα και την κρεμα που δεν πολυτρωγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Αχ, κ εγώ έχω ειδοποιήσει τους πάντες ότι έχω διαβήτη κύησης κ έτσι δεν μου φερνουν γλυκά... Φροντίζω κ το σπίτι να μην έχει τέτοια πράγματα... Αχ, αυτή η σοκολάτα που λέτε βρε κορίτσια είναι αρκετά ακριβή, αλλά... :oops: Εχω δοκιμάσει το κέικ της σειράς, καλούτσικο για τις δύσκολες μέρες, αλλά όχι σαν τα "αληθινά"!!! Η κρέμα δεν με χάλασε, εξαρτάται από το πόσο ανάγκη έχω εκείνη την ώρα το γλυκό, αν κ συνήθως κρατιέμαι... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω δοκιμασει κανενα γλυκο απο αυτα τα sweet and balance που λετε...μονο μια φορα παλαιοτερα που ειχα παρει το μιλφειγ και ηταν αηδια και αγλυκο τελειως...βεβαια τοτε δεν ημουν εγκυος και δεν ειχα στερηθει τα γλυκα τοσο πολυ...ισως τωρα δηλαδη να μου φανει φανταστικο...χαχχαχαχαχχα

Κατα τα αλλα σημερα ξεφυγα παλι...εφαγα σπορια οχι με αλατι....δυστυχως...χαχαχχαχα

εφαγα και καραμελες βιαπ αυτα τα ραντεβουδακια που λεμε...Παντως το πρωι που ζυγιστηκα δεν ειχα βαλει κανενα κιλο....χιχιχιιχιχι τωρα απο αυριο παλι περισσοτερη προσοχη...ομως μου την δινει που ειμαι υποχρεωμενη να προσεχω με το ζορι γαμωτι μου....Σκεφτομαι κινεζικο ...σκεφτομαι μπριζολα fridays με σως τζακ ντανιελς....επισης σκεφτομαι με απιστευτη νοσταλγια σουφλε σοκολατας............και λιωνωωωωωωωωωωωωωω............ :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω πριν απο λιγο εφαγα τσουρεκακι κι ενα μουστοκουλουρο.Στην αρχη ημουν πολυ προσεκτικη αλλα τωρα ολο και καποιο μεζεδακι βρισκεται μπροστα μου :lol: Οι θερμιδες που παιρνω καθημερινα ειναι σιγουρα πανω απο 1800!!!Παρ'ολα αυτα εχω παρει μονο 5,5 κιλα και δεν εχω πρηστει ακομη.Στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχα παρει 7 χωρις διαβητη και διατροφη αλλα ειχα γινει σαν μπαλονι απο το πρηξιμο.Λετε να παιζει ρολο η διατροφη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:evil::evil::evil: Αααα! Κορίτσια ζυγίστηκα σήμερα το πρωί κ έφτασα στα +4.500γρ! Ξέφυγα τελείως τελευταία... Μπαίνω ξανά σε αυστηρή διατροφή, τη Δευτέρα έχω ενδοκρινολόγο κ μάλλον θα μου δώσει να κάνω την καμπύλη. Θα με μαλώσει αυτή τη φορά, το νιώθω! :shock: Πλέον ξεχωρίζει κ η κοιλίτσα... :o8-)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειαζεται να ξανακανεις καμπυλη?Αφου ετσι κι αλλιως μετριεσαι.Εγω ουτε με την ενδοκρινολογο κλεινω ραντεβου αφου ολα ειναι στις φυσιολογικες τιμες.Δεν μου ειπε να την παρω τηλεφωνο.Να ανησυχησω?Βασικα μονο το γυναικολογο μου εμπιστευομαι.Κανω ο,τι μου πει αυτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, λοιπόν πήρα την σοκολάτα sweet & balance δεν τρελάθηκα αλλά για ώρα ανάγκης καλή είναι. Αλλά καλύτερη μου φάνηκε η σοκολάτα της fytro που έχει και φουντούκια αλλά έχει και σκέτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου!τι κανετε?εγω εχω σκατωσει την διαιτα ...αλλα τα σακχαρα ειναι ευτυχως καλα!!!πειναω πολυ περισσοτερο ....και ο ιατρος μου μου ειπε οτι μαλλον θα γεννησω νωριτερα..εχω πονακια χαμηλα συνεχεια και καποια στιγμη εγιναν πολυ εντονα....

Τωρα τρεχουμε με το καθαρισμα του σπιτιου,ευτυχως αυριο ερχεται η μαμα και η αδερφη μου για βοηθεια και την Τεταρτη θα εχω και γυναικα να βοηθησει.σημερα επλυνα και χαλι η τρελη και φυσικα αρχισα να ποναω αφου ολη μερα δεν εκατσα...

Εσεις πως τα πατε με τα σακχαρακια σας?η διαιτα???εγω τωρα απο Πεμπτη θα συνεχισω την διατροφη διοτι..τωρα θα κανουμε δουλειες και θα τρωω οτι ναναι και οποτε ναναι..φυσικα δεν το παρακανω με γλυκα και χαζα.απλα δν ζυγιζω και τρωω κανονικες μεριδες.οχι μικρες.

Αυτα τα νεα μου κοριτσαρες!!!φιλακια περιμενω νεα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ καλημέρα και καλή εβδομάδα. Βασικά κι εγώ έχω ξεφύγει από την δίαιτα σε ποσότητες αλλά όταν τον είχα ρωτήσει για τις ποσότητες μου είχε πει ότι η ποσότητα δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η ποιότητα. Οι μετρήσεις γίνονται για να μαθαίνεις σιγά σιγά ποιες είναι οι τροφές που ανεβάζουν στον οργανισμό σου το ζάχαρο. Εμένα ας πούμε ενώ πήγαινα καλά σε μετρήσεις έφαγα λαδερό που μου είχε βάλει αρακά και μου ανέβηκε 3 μονάδες πάνω από το όριο. Τώρα το ξέρω και δεν τρώω αρακά (αν και από την αρχή το υποψιαζόμουν για τον αρακά καθότι είναι πολύ γλυκός). Επίσης, έχω ρίξει αρκετά τις πρωινές τιμές γιατί άλλαξα το πρωινό που έτρωγα το οποίο ήταν γάλα με δημητριακά που το έγραφε η δίαιτα και άλλαξα σε τοστ με μαυρο ψωμι και μόνο τυρί Light και καφέ και έπεσε. Η δίαιτα είναι λίγο βλέποντας και κάνοντας.

Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζουν οι υπερηχογραφικές μετρήσεις του μωρού. Αν είσαι πχ. στην 20η εβδομάδα και εκείνο στην 23η σημαίνει ότι το ζάχαρο το επηρεάζει πολύ και πρέπει να χορηγηθεί ινσουλίνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς γλύτωσα την καμπύλη, δεν χρειάζεται μου είπε ο ενδοκρινολόγος... Με τα τρεξίματα που είχα τις τελευταίες μέρες έχασα κ ένα κιλό, είμαι στα +3,5. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε να του τηλεφωνώ κ να δίνω τις μετρήσεις του ζαχάρου, αν είναι όλα καλά θα με ξαναδεί στο 8ο, πρώτα ο Θεός...

Este έχεις δίκιο για τον αρακά, ανεβάζει το ζάχαρο... Όπως έχεις δίκιο κ για τις μετρήσεις του μωρού, σημασία έχει να έχει το σωστό βάρος για την εβδομάδα στην οποία βρίσκεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα κοριτσακια μου δεν ειναι μεγαλο το νινακι μου...στον υπερηχο ειναι 10 μερες μικροτερο.ειναι αδυνατουλα...εχθες που πηγα στον ιατρο μου ειπε οτι ειναι 1860 γρ.

Εγω απο αυριο συνεχιζω διαιτα κανονικα..διοτι την χαλασα εντελως..αλλα τα σακχαρα καλα ηταν ευτυχως!!φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσακια μου εγω γεννησα!!!!!!Εχει μια εβδομαδα τωρα αν και βγηκε λιγο προωρο.Ενα εχω να σας πω....στον τοκετο μου επεσε το ζαχαρο στο 58!!Κοιτιοντουσαν οι μαιες μεταξυ τους και μιλουσαν ολο ψιθυριστα.Οταν με ρωτησαν τι εφαγα για πρωινο διστασα να τους πω οτι εφαγα λιγη τυροπιτα γιατι φοβηθηκα οτι το ζαχαρο ειχε χτυπησει κοκκινο.Τελος καλο ομως ολα καλα.Με μετρησαν αλλες δυο φορες αφου γεννησα και μετα ξανα τιποτα.Ουτε οδηγιες, ουτε να προσεχω ουτε τιποτα.Πλεον δεν τρωω οσο νομιζα οτι θα ετρωγα αλλα ειναι τελεια το οτι μπορω να τρωω οποτε θελω και οχι βασει προγραμματος.Το μωρακι μου ειναι ενας κουκλος φυσικα και αν και νωριτερα (35+5) γεννηθηκε 2670.Σας ευχομαι ο,τι καλυτερο και ευχαριστω που ησασταν εκει οταν νομιζα οτι δεν καταλαβαινει κανεις. :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katiana να σου ζήσει ο παίδαροςςςς. Άντε να ακολουθούμε μία μία. Να σε ρωτήσω κατί? Στον κρατήσανε καθόλου για παρακολούθηση στο πρώτο 24ωρο? Γιατί ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου τον κρατήσουν για παρακολούθηση για 24 ώρες. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα επειδη θεωρηθηκε προωρο μου το κρατησανε μια μερα θερμοκοιτιδα και 5 μερες σε μοναδα παρακολουθησης.Εγω βγηκα δηλαδη την Τριτη και το μωρο το πηρα την Πεμπτη.Δεν μου ειπαν τιποτα για παρακολουθηση λογω ζαχαρου παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατιανα μου,ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΣΟΥ!!!!

Καλα ε...τρελαθηκα οταν ειδα οτι γεννησες....επαθα σοκ!!!

Αφου ειναι ολα καλα ,αυτο μετραει!!!οσο για το σακχαρο μπραβο που ολα πηγαν οπως τα ηθελες!!!

Μακαρι να παμε κι υπολοιπες ετσι καλα!

Δεν μας ειπες ομως η γεννα σου ηταν καλη?κρατησε παραπανω απο το 1ο νινι σου?εγω στο 1ο εκανα 19 ωρες με προκληση βεβαια μπηκα...και εχω ενα αγχος....

επισης πως τα πας με 2 νινακια?δυσκολα ειναι???δωσε μας τα φωτα σουυυυυ!!!!

φιλακια πολλλλλαααααααααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...