Μετάβαση σε περιεχόμενο

διαβητης κυησης


Recommended Posts

Εμενα μου ειπε οτι θα πρεπει να το παρακολουθω με εξετασεις για τα επομενα 3 χρονια και αν δεν εχει παρουσιαστει κατι, τοτε θα εχω ξεφυγει τον κινδυνο.Παντως απ'οτι ακουω θα μπορουμε να φαμε κανονικα μολις γεννησουμε.Στην πρωτη μου γεννα ηταν μια κοπελα στο διπλανο κρεβατι με διαβητη και θυμαμαι της μετρουσαν το ζαχαρο τις 2 πρωτες μερες αλλα αυτη ετρωγε κρυφα απο τις νοσοκομες :lol: Τοτε γελουσα, τωρα καταλαβαινω ομως!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται πως θα γίνω και εγώ μια τέτοια κοπέλα! Θα πάει σύννεφο το delivery στο μαιευτήριο! :lol:

Εγώ καταγράφω τί τρωω και κάθε μέτρηση και προσπαθώ να βγάλω ένα συμπέρασμα τί με επηρεάζει και τί όχι. Μέχρι τώρα έχω επιβεβαιώσει πως είμαι ΟΚ με το πρωινό (μια φέτα ψωμι του τόστ, μια φέτα τυρί και μια γαλοπουλα, 1 φρούτο και λίγο γάλα). Τώρα για τα υπόλοιπα... Μέχρι να βγάλω άκρη θα έχω γεννήσει μου φαίνεται!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηκωθηκα σημερα και μετα απο κανα 2ωρο μετριεμαι για να φαω μετα το πρωινο μου...και τι να δω???ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ :shock::shock::shock: 58 ......εφαγα ενα κομματακι μικρο τουρτιτσα και ησυχασα!!!!αχαχαχαχχαχαχαχχαχ

Απο κιλα ειμαι στα ιδια.δεν εβαλα αλλα δεν εχασα αλλα περα απο τα 3 που ειχα χασει τις πρωτες 15 μερες.

ξαναμετρησα μετα απο 1,5 ωρα το σακχαρο και ειχα 100 και μετα αφου εφαγα μεσημεριανο και περασαν 2 ωρες ειχα 92 σακχαρο!!!οποτε ολα καλα!!!απλα τρομαξα με την υπογλυκαιμια...το επαθε καμια?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μου είχε συμβεί και εμένα μια φορά, δεν έδωσα σημασία και απλά επανήλθε το σώμα μόνο του στα φυσιολογικά. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να μου τύχαινε και μένα :lol:

Εγώ σήμερα καλά τα πήγα. 91 το πρωί και 113 μετά το πρωινό. Μου είπε ο διαβητολόγος να συνεχίσω μέχρι την Δευτέρα και να δούμε. Είχες δίκιο katiana (εσύ νομίζω το είχες πει) για το γάλα. Σήμερα έφαγα αυγό και ήταν καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πρωι ειναι παντα πιο ανεβασμενο το ζαχαρο γι'αυτο και το πρωινο ειναι λιγο πιο συντηρητικο.

Μου ετυχε κι εμενα μια φορα 58 πριν το μεσημεριανο αλλα κοντευα να λιποθυμησω απο την πεινα.Σημερα εφαγα και μια μπουκια τσουρεκι που μυριζε θεικα.Εγω αντι να συνηθιζω ολο και κλεβω απο λιγο. :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατιανακι μου κι εγω ολο κλεβω...αλλα νομιζω οτι οσο περναει ο καιρος ολο και πιο πολυ πειναω....ουφ..σημερα εχω τρελαθει απο την πειναααααα.......γαμωτι μου ....μαρεσει που θελω να συνεχισω και μετα την γεννα....μολις γεννησω θα φαω μετα για 2-3 μερες οτι σαβουρα θελω και μετα θα αρχισω διαιτα!!!εεεεεεεεεε...........ανθρωπος ειμαι ...ελεος..... :lol:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να εκμεταλλευτουμε τις μερες στο μαιευτηριο που δεν θα εχουμε ακομα τα μωρα,γιατι μολις γυρισουμε σπιτι ξεχαστε φαι, υπνο, τα παντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να εκμεταλλευτουμε τις μερες στο μαιευτηριο που δεν θα εχουμε ακομα τα μωρα,γιατι μολις γυρισουμε σπιτι ξεχαστε φαι, υπνο, τα παντα...

Εγώ και τις 2 φορές γέννησα φυσιολογικά και βγαίνοντας από το δωμάτιο που γέννησα είχα στην αγκαλιά μου τα παιδιά μου και δεν τα αποχωρήστηκα ούτε μια στιγμή, δλδ εγώ τα κρατούσα και όταν πήγαμε πάνω στο δωμάτιο και ήταν πάντα κοντά μου, το πυρεξάκι ήταν πάντα δίπλα μου! :D

μάλιστα την 2η φορά στην κόρη μου, κάθε φορά που μακιγιαριζόμουν έκλαιγε και της έλεγα "θα μεγαλώσεις και θα θέλεις να μακιγιαριστείς και εσύ και τότε θα καταλάβεις" :lol::lol::lol::lol::lol::lol: μα κάθε πρωί το ίδιο!!!! :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρό δεν θα πάθει διαβήτη απλά αν δεν προσέξουμε και είναι πολύ υψηλές οι τιμές τότε μπορεί να προκαλέσει υπογλυκαιμία στο μωρό (σας γράφω τι μου είπε ο διαβητολόγος μου) γιατί υπολειτουργεί το πάγκρεας του και το βάζουν σε παρακολούθηση. Εάν όμως είναι ελεγχόμενο είτε με διατροφή είτε με ινσουλίνη τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Για την μητέρα υπάρχει πιθανότητα προεκλαμψίας και πρόωρου τοκετού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μισό να το δω από το φυλλάδιο...

Λοιπόν σάκχαρο αίματος νηστείας έως 95

σάκχαρο αίματος 1 ώρα μεταγευματικά έως 140

σάκχαρο αίματος 2 ώρες μεταγευματικά έως 120

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ este! Εσύ καταφέρνεις να είσαι πάντα μέσα στα όρια? Εγώ γενικά είμαι αλλά υπάρχουν και μέρες που θα δω 100 και θα φρικάρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης η πιθανότητα το παιδί να πάθει διαβήτη τύπου ΙΙ στην εφηβεία είναι πολύ αυξημένη, πάνω από 50%!!!....όπως και η μητέρα σε μια δεκαετία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

babycalling εγώ από τις μετρήσεις που μου έδωσε μέσα στη μέρα να κάνω διαπιστώσαμε ότι είχα θέμα περισσότερο με το σάκχαρο 1 ώρα μετά το πρωινό. Άλλαξα αυτό που έτρωγα και είδα διαφορά αμέσως. Έπινα γάλα με δημητριακα ολικής και μου το ανέβαζε και τώρα τρώω τόστ με μαύρο ψωμί και 2 φέτες τυρί του τοστ light και δεν πηγαίνω πάνω από το όριο. Μάλλον θα την αποφύγω την ινσουλίνη σήμερα του έστειλα τις μετρήσεις και περιμένω νέα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο εύχομαι! Τί άγχος και αυτό ρε γμτ! Έχω τις λιγούρες έχω και την αγωνία μην φάω παραπάνω και πάθει τπτ το μωρό ή μήπως ανέβουν οι μετρήσεις και μου πει ο γιατρός για ινσουλίνη... Έχω αρχίσει και μετράω αντίστροφα! Σαν τους φυλακισμένους!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ άλλοτε πεινάω άλλοτε καθόλου. Αλλά πραγματικά με τις μετρήσεις μου θύμισε που περίμενα τους βαθμούς μου στο σχολείο. Τέτοια αγωνία! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol: έλα ντε! Τί είναι και αυτό που μας βρήκε!! Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ πεινάω. απλά μου την βαράει ώρες ώρες που είμαι περιορισμένη! Τελοσπάντων! Εγκυμοσύνη είναι... θα περάσει! :lol:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε 2 μήνες δεν είναι, αφού μετά τον 8ο μόλις τον κλείσεις και πας στον 9ο αρχίζει να υπολειτουργεί ο πλακούντας γιατί το παιδί δεν χρειάζεται πλέον τόση υποστήριξη από αυτόν. Έχει αναπτυχθεί. Και έτσι μειώνεται και η σοβαρότητα του διαβήτη ή εξαφανίζεται τελείως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως κοριτσια εχω αγχωθει πολυ για τη γεννα παρ'οτι ειναι η δευτερη μου και στην πρωτη ηταν ολα πανευκολα.Το μωρο ειναι πιο μεγαλο κατα 2 εβδομαδες και ειμαι στην 33η τωρα.Καθε μερα που ξυπναω αναρωτιεμαι αν θα ειναι αυτη η μερα που θα γεννησω.Με τις μετρησεις μου ολα καλα και μαλιστα νευριαζω γιατι 1 ωρα μετα το μεσημεριανο δειχνει 80 και ολο σκεφτομαι οτι θα επρεπε να εχω φαει παραπανω.

Παντως το Σαββατο δεν αντεξα.Εφαγα και δυο σιροπιαστα γλυκακια (μικρα) και 1 ωρα μετα εδειξε 133.Δε βαριεστε...το ευχαριστηθηκα για μια φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου εχει πει οτι μετα απο μια ωρα πρεπει να ειναι 125.Και γιατι εγω το μετραω μετα απο 1 ωρα και αλλες το μετρανε μετα πο 2 ωρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...