Μετάβαση σε περιεχόμενο

διαβητης κυησης


Recommended Posts

Kαλημερα και σημερα.Σωστα τα λες babycalling,την ιδια στιγμη που φευγει ο πλακουντας μετα τη γεννα απο εκει και περα το σακχαρο επανερχεται αμεσα στα φυσιολογικα του.Ωστοσο μη φοβαστε τοσο πολυ τις ινσουλινες.ΔΕΝ πονανε,θελουν απλα συνεπεια οπως και ολη η διαδικασια του διαβητη.Αν μου επιτρεπετε να πω και κατι αλλο.Επειδη αναφερατε το ποσο ανεβαζει τα επιπεδα το ρυζι πχ σε συγκριση με την πατατα,επειδη εχει να κανει καθαρα με τον καθε οργανισμο,μην μπαινετε στη διαδικασια να τρωτε πιο πολυ κατι που ειδατε οτι δεν σας ανεβαζει πολυ το σακχαρο.Δυστυχως ειναι παγιδα απο την οποια με προλαβε και εμενα ο γιατρος.Το μονο που θα καταφερετε ειναι να ανεβασετε πιο γρηγορα τα επιπεδα των μετρησεων και αναποφευκτα να καταληξετε πιο γρηγορα σε χρηση ινσουλινης.Καντε λιγο υπομονη και μεινετε μακρια απο αμυλουχα,περιοριστειτε σε ελαχιστο μαυρο ψωμι η φρυγανια η σε μια πιρουνια πατατας η ρυζιου η μακαρονιου.Ξερω πολυ καλα οτι ειναι δυσκολο αλλα ειναι πολυ σημαντικο και ο καιρος δεν ειναι πολυς.2 ωρες μετα τη γεννα μας θα μπορουμε να τα φαμε ολα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις απόλυτο δίκιο! Και εγώ σε αυτό κατέληξα... θέλει συνέπεια και στρατιωτική πειθαρχία. Που θα πάει θα γεννήσουμε! Στο χέρι τους είναι?? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!! Θέλουν δεν θέλουν θα βγουν και μετά...ΧΑ :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μαλλον με πειραζουν τα γαλακτοκομικα τελικα γι'αυτο και τα αποφευγω.Επισης το πρωι αν και ξυπναω με ζαχαρο 75-80, μολις φαω παει στο 110.Και τρωω φρυγανια με γαλοπουλα.Εκοψα και το τυρι και το γαλα.Ειναι φυσιολογικο να ανεβαινει τοσο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Κατιανα.Το πρωινο ειναι λογικο να σου συμβαινει ετσι.Κι εμενα συνεβαινε στην αρχη και εφτανε και 160 μαλιστα.Ετσι ο γιατρος μου χωρισε το πρωινο να τρωω τη φρυγανιτσα με τυρι το πρωι και το γαλα μετα απο κανενα 2ωρο.Ετσι ψιλοεστρωσε.Ομως μου εξηγησε οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις το μεγαλυτερο προβλημα εμφανιζεται στο πρωινο.Οποτε μην ανησυχεις απλα μην κανεις μονη σου αλλαγες αν δεν ενημερωνεις τον διαβητολογο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από πόση ώρα μετράτε το σάκχαρο? Κατιάνα σκέψου το ενδεχόμενο να περπατάς λιγάκι μετά το πρωινό. Η άσκηση νομίζω πως καίει μέρος του περισσευούμενου σακχάρου. Βέβαια και έτσι να μην είναι, η άσκηση (εφ' όσον την επιτρέπει ο γυναικολόγος) υπέρ μας είναι και για να ενισχύουμε την κυκλοφορία και για να ξεμουδιάζουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το μετραω 1 ωρα μετα το φαγητο.Μωρε θελω να περπαταω αλλα κουραζομαι και με πιανουν κραμπες στην κοιλια.Εξαλλου εγω εχω ηδη ενα παιδακι και αρα ειμαι ολη την ωρα στο ποδι.Δεν ξεκουραζομαι ιδιαιτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πινω γαλα 2% και τρωω ανθοτυρο.Ποσο πιο χαμηλα?Μου ειπε να μην πινω το 0% γιατι ετσι κι αλλιως δεν προσφερει τιποτα.Παντως εχω αρχισει να συνηθιζω.Μονο που αυτη η διατροφη εχει αρχισει και μου προκαλει δυσκοιλιοτητα.Τελικα χρειαζεται και το λιπακι για το εντερακι!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα.Η δυσκοιλιοτητα ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα.Μονο τα λαδερα και τα οσπρια θα σε βοηθησουν.Οσο για τα γαλακτοκομικα τα λιπαρα παιζουν ρολο μονο στις θερμιδες σου και οχι στο διαβητη,οποτε ασκοπο να παιρνεις κατι με λιγοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα οσπρια μου προκαλουν πρηξιμο.Οσο για τα λαδερα δεν ξερω αν επιτρεπεται να φαμε.Ο αρακας ειναι στη μαυρη λιστα και τα υπολοιπα ειναι μαγειρεμενα στο λαδι και την ντοματα.Βαρεθηκα παντως τα ψητα.Αν ξαναδω ψητο κοτοπουλο θα κακαρισω.Αφηστε που απο τοτε που ξεκινησα διατροφη εχω χασει ολη μου την ενεργεια και εχω συνεχεια πονους στην κοιλια.Δεν μπορω να σταθω ορθια.Αυριο παω στο γιατρο να δουμε τι θα μου πει γιατι φοβαμαι γενναω οπου να'ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ρε κοριτσια κανω διατροφη οχι πολυ αυστηρη.δηλαδη τρωω απολα εκτος γλυκα και λιπαρα...με εχει βαλει σε διαιτα διαβητικου 1800 θερμιδων.εχασα ηδη 3 κιλα και την κανω 15 ημερες.η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ειναι λογω των πολλων κιλων και οχι λογω διαβητη κυησης.απλα μου ειπε οτι αν δεν προσεξω και δεν χασω κιλα και μετα την γεννα υπαρχει φοβος για να κανω διαβητη σε 5-10 χρονια...

Το σακχαρο μου ειναι το πρωι νηστικη απο 82 εως 94 και μου ειπε οτι θελει ναναι το πολυ εως 92.

και μετα φαγητου ενα 2ωρο μετα...ειναι εως 100 και μου ειπε οτι θελει ναναι εως 120 το πολυ!

μεχρι στιγμης ειναι ολα καλα!!!και εφαγα και 2 φορες γλυκο!!!κανονικοτατα!!!2 σιροπιαστα μια μερα και ενα κομματι τουρτα μια αλλη φορα.βεβαια μικρα κομματακια ε??το μισο απο αυτο που ετρωγα!!!

εσεις ποσες φορες μετριεστε?εμενα 2 την ημερα μου ειπε!το πρωι νηστικη και μετα το μεσημεριανο ενα 2ωρο.

επισης απο κιλα πως ειστε?εγω παχυνα πολλλλλλλυυυυυυυ εφτασα 98 και τωρα ειμαι 95 και ελπιζω να κατεβει κι αλλο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω μου εγω μετριεμαι 4 φορες, το πρωι, μετα το πρωινο,μετα το μεσημεριανο και μετα το βραδυνο.Νηστικη ειμαι γυρω στο 80 και φαγωμενη 1 ωρα μετα στο 90 με 100.Εχω χτυπησει και ενα 162!!! μετα απο μαρμελαδα για διαβητικους.Κανω τη διατροφη κατι παραπανω απο 2 εβδομαδες και εχω χασει κι εγω 3 κιλα και δε νομιζω να χασω αλλα.Εγω βεβαια εχω παρει μονο 5 και ειμαι 32 εβδομαδων οποτε καταλαβαινεις πως δεν θελω να χασω αλλα.Παντως κατι μικρες ατασθαλιες τις εχω κανει κι εγω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από μία συμπάσχουσα. :)

Στην βἐπιπέδου στην 23η εβδομάδα μου είπε ο γιατρός ότι πρέπει να κάνω καμπύλη ζαχάρου. Το κατάλαβε λέει από την διάμετρο της κοιλίτσας του μπέμπη μου. :(

Όντως στην καμπύλη βγήκε ανεβασμένο πάνω από τα όρια πάνω στο 2ωρο. Η αρχική τιμή, το μισάωρο και η ώρα βγήκαν μέσα στα πλαίσια. Από τότε μετράω το ζάχαρο. Περίπου μία εβδομάδα πριν μου δώσει διατροφή ο διαβητολόγος μου είπε να μετράω πριν το πρωινό, μία ώρα μετα το πρωινό και μία ώρα μετά το μεσημεριανό. Τότε ανέβαζα 170 και μία φόρα έφτασε και 183 (το 183 ήταν την Καθαρά Δευτέρα που δεν έφαγα γλυκό μεν αλλά λίγο λαγάνα, λίγα ντολμαδάκια, λίγη ταραμοσαλάτα, ε πολύ θελει?? :lol: )

Αυτή είναι η 1η εβδομάδα που ξεκίνησα διατροφή και οι τιμές είναι άλλοτε μέσα στα πλαίσια και άλλοτε 3-5 μονάδες πιο πάνω. Σήμερα έκανα και εξέταση ούρων για να τσεκάρει την οξόνη λόγο δίαιτας. Η διαίτα είναι των 2400 θερμίδων αλλά όταν με πιάνουν λιγούρες μου έρχετε να φάω το οτιδήποτε απαγορευμένο γκρρρρρ. Έχω πάρει γύρω στα 12 κιλά. Λογικά τώρα θα χάσω κιόλας. Στο τέλος της εβδομάδας θα δώσω τις τιμές και θα μου πει αν συνεχίζω ή αν πρέπει να πάρω ινσουλίνη. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διατροφη 2400 θερμιδων πολυ δεν ειναι βρε κοριτσια?εγω κανω των 1800 θερμιδων και παλι ειναι πολλα....απλα οτι τρωω ειναι μη παχυντικο και μη λιπαρο....χιχιχιιχιχιχι

Εγω 162 ειχα μονο στην καμπυλη σακχαρου μια ωρα μετα την γλυκοζη.απο τοτε μετριεμαι και ποτε δεν ειχα πανω απο 113.εμενα μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι δεν εχω διαβητη κυησης ...οτι ειναι λογω παχους η ανεβασμενη τιμη στην καμπυλη...και οτι αν δεν προσεξω την διατροφη μου γενικα...δηλαδη και μετα την γεννα...τοτε καποια στιγμη σε 5-10 χρονια θα ειμαι διαβητικη και με την βουλα.... :?

Μετριεμαι μονο 2 φορες την ημερα.πρωι και 2ωρες μετα το μεσημεριανο.μου ειπε ομως οτι αν δω οτι ανεβαζω τιμες..τοτε να μετριεμαι και βραδυ.ευτυχως ολα καλα και ετσι γλιτωσα το 3ο τσιμπημα μεσα στη μερα. :P

ΚΑΤΙΑΝΑ μπραβο κοπελα μου!εχεις καλες τιμες και δεν εχεια βαλει πολλα κιλα.γιατι μετριεσαι 4 φορες την μερα?μηπως ειναι υπερβολικο???στην καμπυλη τι τιμες ειχες?στο περιπου αν θυμασαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argyro εμενα μου ειπανε οτι είναι διαβήτης κύησης. Κι εγώ στα 2ωρα είμαι μια χαρά, στη μία ώρα έχω το πρόβλημα. Ναι 2400 θερμίδων λέει αν και εγώ πιστεύω ότι τρώω λιγότερο γιατί μου έχει και βραδινό και το βράδυ εγώ δεν μπορώ να φάω βαριά. Συνήθως τρώω μόνο το σαλατικό του βραδινού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω μου στην καμπυλη ειχα 199 μετα απο 1 ωρα και 163 μετα απο 2 ωρες.Τωρα πια συνηθισα αλλα ειμαι αποοφασισμενη πως οταν γεννησω θα γινει χαμος.Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι εχω συσπασεις και πονους γεννας και πρεπει να μεινω στο κρεβατι μεχρι να περασουν γιατι ειμαι ακομα 32 εβδομαδων.Παιρνω και κατι χαπια για τις συσπασεις κι ελπιζω ολα καλα.Δεν του αρεσε του μοκρου φαινεται η διαιτα και θελει να βγει να φαει. :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα και εγω ειχα διαβητη κυησεως!! πολυ πινα ρε παιδι μου!!!!!!!!!! ειχα και διδυμα και πιναγα περισσοτερο!!!!! με αφειναν οταν πιναω πολυ να τρωω βραστο αυγουλακι...και ετσι βαπτιζα το αυγουλακι σοκολατα και το ετρωγα!!!! εγω ημουν στο νοσοκομειο σε ακηνισια και ετσι μου εκαναν εκεινοι την διαιτα... πικρα-πικρα!!!!οταν γεννησα και βγηκα απο το νοσοκομειο του εδωσα και καταλαβε!!!χαχαχχα κανε υπομονη κουκλιτσα θα περασει και αυτο!!!!καλη εγκυμοσυνη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! Απ'οτι βλέπω πληθαίνουμε... Και εμενα δίαιτα 1800 θερμιδων μου έχουν δώσει και εμένα μαλλον δημιουργήθηκε ανωμαλία από τα κιλα γιατί όσο χάνω τόσο πεφτουν οι τιμές μου και ευτυχώς μέχρι τώρα είναι μέσα στα όρια οι μετρήσεις μου. Κατιάνα μου ελπίζω να βγει ο αντάρτης τοοοσοοο νωρίτερα!

Αργυρώ κ εγώ στα ίδια με εσένα είμαι. Και ναι... έχω κάνει και εγώ ατασθαλίες μέσα σε αυτές τις 3 εβδομάδες οι οποίες φαίνεται πως προς το παρόν δεν εχουν επηρεάσει το όλο σύστημα! Τι να πω ρε κορίτσια??? Εμένα ευτυχώς μου έχουν μείνει 8 εβδομάδες (μετράω ανάποδα σαν τους φυλακισμένους ) :lol:

Πάντως νιώθω ότι κινούμαι και πάλι ελεύθερα με τα κιλά που έχασα. Είχε "βουλώσει" το σύστημα με τοσες σαβούρες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

babycalling

κι εγώ το ίδιο αισθάνομαι, πιο ανάλαφρη :D

demoyla πολύ γέλασα με τα βαφτίσια :lol:

Εγώ σήμερα μία ώρα μετά το πρωινό είχα 183 και έπαθα πλάκα.

Χτες έφαγα το μεσιμέρι ψάρι με κολοκυθάκια βραστα και το βραδυ, μόνο κολοκυθακια με μια φετα ψωμι σικαλεως. Τι να πω? :cry: Το πρωινό μου είναι πάντα γάλα 1,5% με δημητριακα ολικής άλεσης μισό φλιτζάνι. Αφού άρχισα να έχω υποψίες ότι υπνοβατώ το βράδυ και τρώω δεν εξηγείτε αλλιώς :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol: Μην αγχώνεσαι! Το θέμα της ψυχολογίας είναι πολύ σημαντικο! Επίσης προσπάθησε αυτήν την μια ώρα που μεσολαβεί μέχρι την μέτρηση να ασκηθείς λίγο. Ανέβα καμιά σκάλα, κάνε μια βόλτα στο τετράγωνο κλπ. Σε εμένα αποδίδει πάντως!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό θα κάνω! Εγώ ήθελα να ασκούμε λίγο με περπάτημα αλλά δεν με αφήνουν να κάνω ρούπι. :evil:

Πως να μην ανέβει το ζάχαρο μετά. Σήμερα μάλλον θα το έχω ρίξει το 183 γιατί έχουμε εξωτερική σκάλα και έχω ανεβοκατέβει για δουλιά 2-3 φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως μολις εφαγα λιγη σοκολατιτσα sweet & balance γιατι ειμαι και γλυκατζου και δεν μπορω χωρις γλυκο...Este εγω το γαλα το πρωι το εκοψα γι'αυτον το λογο, μου ανεβαζε το ζαχαρο.Πινω μονο ενα μικρο ποτηρακι το βραδυ πριν κοιμηθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κανω χαζα τρωω καμια βουκιτσα παραπανω.εβαλα 300γρ οποτε απο αυριο θα συνεχισω πιο αυστηρα....γενικα οι μετρησεις ειναι μεσα στα ορια και δεν εχω προβλημα.αλλα εμενα μου ειπε πως πρεπει να συνεχισω διαιτα και μετα την γεννα γιατι υπαρχει κινδυνος να γινω διαβητικη μετα απο χρονια...

εσας βρε κοριτσια που διαγνωστηκε διαβητης κυησης σας ειπανε πως μετα την γεννα μπορειτε να φατε κανονικα???εμενα τοτε γιατι τοσο αυστηρη ειναι ενω δεν εχω διαβητη κυησης???γαμωτι μου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ εμένα το συμπέρανε μάλλον γιατί παρόλο που κάνω δίαιτα και πάλι έχω υψηλές τιμές.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος γι'αυτό νομίζω μετά από 2-3 μήνες μετά την γέννα σε βάζουν να ξανακάνεις καμπύλη ζαχάρου για να είναι σίγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...