Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φθινοπωρινές & Χειμωνιάτικες μανούλες 2011!!!!Νο3!Ελάτε!


Recommended Posts

καλημερα...νυσταζω

τσουζουν τα ματια μου

αυτο με το καφε κ το ροζ δεν το σκεφτηκα καθολου για βαπτιση...ειναι φοβερο...εγω δεν εχω ψαξει τιποτε ακομα...ειμαι της τελευταιας στιγμης..στον γιο μου ειχα κανει πορτοκαλι-πρασινο (δεν μπορω το γαλαζιο καθολου γιαυτο)κ ειχα κανει πουγκια μπομπονιερες κ για γλυκο ειχα ενα βαζακι με γλυκο κερασι...ηταν πολυ ωραια...η αδελφη μου βαπτιση το γιοκα μου οποτε κ τα βαπτιστικα ηταν μπεζ κ ειχαν λιγο πρασινο....

επειδη την μπουκιτσα μου θα την βαπτισουμε στον αγιο ραφαηλ(δεν ξερω αν βεβαια γίνοντε βαπτισεις εκει) μυτιληνη δεν ξερω απο που να αρχισω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρεεεεεεες!!!

Εμείς ευτυχώς κοιμηθήκαμε καλά! Νομίζω ο Αντρίκος έχει συνηθίσει την κούνια και το δωμάτιό του!

Γιωταμαρία, χαίρομαι πάρα πολύ που είναι καλά ο μπαμπάς σου!

Βανεσσάκι, μια χαρά ο Αντρίκος! Χτες είχε βαλθεί να μάθει τα φωνήεντα. Κάθε λίγο, και ειδικά όταν του τραγουδούσαμε κάποιο τραγούδι, άρχιζε "α-α-α-α, ο-ο-ο-ο, ου-α, ου-α, ου-α" και πάλι απ' την αρχή!!!

Βάσω, μια χαρά η Ιωάννα. Κυριούλα κι αυτή!

Αναστασία, τι γίνεται με τη γκρίνια;

Χρυσάνθη, κουράγιο, κάποια στιγμή θα κοιμηθείς κι εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ηρθα κι εγω!!

Αλλο παιδι η μικρη,θα μας τρελανει....τρωει,παιζει λιγο,κοιμαται.....φτουυυυυυυ να μην την ματιαξω!!! Εχουμε λιγο γκρινια,αλλα το φυσιολογικο νομιζω...θελω να φαω,αλλαξτε μου πανα,θελω να κανω κακα,θελω να κοιμηθω!!!

Βανεσσακι σκεφτομαι το θεμα φραουλες,αλλα δεν ξερω πολυ κοκκινο μου ερχεται.....το ψαχνω ακομα,τρελαθηκα και με τον δικο σου συνδιασμο....και με μπεζακι μεσα ή σαμπανι.....

Αννα Μαρια μια χαρα ο μικρος σας,εμαθε το δωματιακι του.Κι εμεις πλεον μονο στο δωματιο για νανι,οχι σαλονια,οχι ριλαξ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, την έχεις βάλει στο δωμάτιό της μόνη της; Εμάς κοιμάται ο άντρας μου μαζί του κάθε βράδι.

Όσο για τη γκρίνια, εμάς απλά αρχίζει να κλαίει και να γκρινιάζει ειδικά το πρωί που ξυπνά, και με το που θα πάω πάνω απ' την κούνια του, αρχίζει αμέσως να γελά, γιατί ξέρει ότι ακολουθεί φαΐ. Αν τον βάλω να τον αλλάξω, αρχίζει να τσιρίζει, επειδή καθυστερεί το φαΐ του. Επειδή δεν ξέρει να μιλά, απλά γκρινιάζει και σταματά αμέσως μόλις γίνει αυτό που θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες!!!!!!!!!!

Τί κάνετε?????????

Γιωτάκι μου φιλενάδα περαστικά στον μπαμπάκα σου!!!!!!!! Καλή ανάρρωση να έχει ο άνθρωπος και να γυρίσει στο σπίτι του σιδερένιος!!!!!!!! Διάβασα την συνταγή που έγραψες......αίσχος οι μπάμιες, για άλλη μια φορά!!!!!!!!! Να 'χεις τον πόνο σου, να'χεις και τις μ@λκιες από πάνω............

Ρε κορίτσια το τί χαίρομαι τα παιδάκια σας που είναι τόσο βολικά....βόλτες, ψώνια, φωτογραφίσεις.......εμένα τα δικά μου γιατί κάνουν σαν τα θηρία που τα έβγαλες από το κλουβί?????????? Και να πώ ότι δεν είναι συνιθισμένα με κόσμο..........Πουθενά δεν μπορώ να πάω με τα παιδιά μου, ρεζίλι γινόμαστε......η μεγάλη τσιρίζει, κυλιέται στα πατώματα, ρίχνει κάτω ότι βρεί μπροστά της.........η μπέμπα κλαίει ασταμάτητα και σταματάει λες και της γυρίσαμε διακόπτη μόλις γυρίσουμε στο σπίτι!!!!!!!

Για την συμβίωση που λέτε........κι εγώ που το ζώ πιστεύω ότι είναι υπερβολικά δύσκολα αλλά στην δική μας περίπτωση ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση εκτός αν μεταναστεύσουμε!!!!!!!!! Είχα μάθει να ζω μόνη μου (κι όχι τώρα, από τότε που έφυγα φοιτήτρια στα 18 μου δεν ξαναέζησα στο πατρικό μου παρά μόνο τα σαβ/κα) και να μην δίνω λογαριασμό σε κανέναν....μοναχός σου χόρευε κι όσο θέλεις πήδα, που λένε, ούτε καν συγκάτοικο δεν είχα ποτέ.........Όμως πείτε μου ειλικρινά, αν είσασταν στην θέση μου τί θα κάνατε????????? Εγώ δεν δουλεύω (εδώ είναι τα πάντα απομακρυσμένα κι αν δεν έχεις αυτοκίνητο ούτε για ψώνια στο διπλανό χωριό δεν μπορείς να πάς εκτός αν κάθε μέρα κυκλοφορείς με το ΚΤΕΛ), ο άντρας μου δουλεύει περιστασιακά (π.χ. καλοκαίρια σε ξενοδοχεία κτλ.), σπίτι δικό μας δεν έχουμε για να γλιτώνουμε τουλάχιστον το ενοίκιο (σας έχω πεί ότι έχουμε δύο σπίτια δικά μας και είναι και τα δύο γιαπιά), και δύο μωρά που έχουν τεράστιες ανάγκες καθημερινά.....μέχρι τώρα μας βοηθούσαν στο ενοίκιο τα πεθερικά (κι αυτό γιατί η πρώην σπιτονοικοκυρά μας είναι πρώτη ανιψιά της πεθεράς και φοβόταν μην χάσει τα λεφτά της η αγαπημένη της ανιψούλα), αλλά το τί ακούγαμε κάθε φορά δεν λέγεται!!!!!!! Μία δεκάρα αν μας έδιναν (που σημειωτέον ο άντρας μου τους τα δούλευε είτε στο μαγαζί είτε στα χωράφια) μας το κοπανούσαν για καιρό και κάθε φορά που τσακώνονταν με τον άντρα μου του έλεγαν ότι μας ταϊζουν.....κτλ....κτλ.....σας τα έχω ξαναπεί!!!!!!!!! Για να καταλάβετε για τί παραδόπιστους ανθρώπους σας μιλάω, όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος την δεύτερη φορά έπρεπε να πάρουμε την έγκρισή τους ότι θα μας στηρίξουν αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπεμπούλα μας!!!!! Μόνο που το σκέφτομαι ότι μπορεί και να μην την είχαμε ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ!!!!!!!!!!!!! Νομίζω ότι ήδη αντέξαμε πάραααααα πολύ καιρό αυτή την κατάσταση κι έπρεπε να σταματήσει.......ήδη η πεθερά είναι μεσ'τα χαμόγελα που μας ξεφορτώθηκαν!!!!!!!

Οι γονείς μου πάλι είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!!!!!!! Μην τσακωθούμε....μην φωνάξουμε....μην μαλώσουμε τα μωρά.......κρεμάνε τα μούτρα!!!!!!!!!! Ο άντρας μου σκέφτεται σοβαρά να πάει να δουλέψει στα μεταλλεία στο Στρατώνι μέσα στα λαγούμια (μόνο για κεί ζητάνε άτομα επειδή είναι επικίνδυνα και δεν πάει κανείς)..........Αν πάει όμως εκεί θα ζούμε κάθε μέρα με τον φόβο μήπως γίνει έκρηξη (έχουν χαθεί πολλές ζωές εκεί μέσα)!!!!!!

Στ'αλήθεια θέλω να μου πείτε τί θα κάνατε στην θέση μου...........δεν θα παρεξηγήσω καμία ότι κι αν μου πείτε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια ου..:)/.......τί κάνετε?....μα τί καιρός είναι αυτός???....πωπω....τί χειμώνας μακρύς και κρύος είναι αυτός?.....δεν μπορούμε να πάμε πουθενά με τα μωράκια μας...μόνο από σπίτι σε σπίτι είμαστε.... :roll::roll::roll::roll::roll::roll: .......πότε θα κάνει ξαστεριά...???...οεοοοοοοοοο :lol::lol::lol::lol::lol::lol: .....

εμείς καλά είμαστε δόξα τον Θεό....ήρθαμε μόλις για καφεδάκι στην μαμά μου και σε λίγο θα πάμε σπιτάκι μας....;)...

Άννα Μαρία μου πιέζομαι πολύ με την δουλειά....αλλά τί να κάνω....:)....με το θήλαστρο μια χαρά....η άντληση συνεχίζεται.....;)....πολλά φιλάκια στον Αντρίκο..;)

Βανεσσάκι μου....ωραία τα χρωματακια της βάπτισης...εμείς αποφασίσαμε πάλι ουδέτερα χρώματα....χιχι....όσον αφορά το όνομα....χμμμμμ...η εκπληξούλα μας θα περιμένει λιγάκι ακόμη....;)....μεχρι της 20 Μαίου έχουμε καιρό/......προς το παρόν καταλήξαμε στα βαπτιστικά και στον νονό.....τα τελειώσαμε όλα σχεδόν.....:).....

πολλά γλυκά φιλάκια σε όλες σας και ιδίως στα κουκλάκια μας...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νασια μου μην στεναχωριεσαι κανε υπομονη....μακαρι να βρει μια πιο σταθερη δουλεια ο αντρας σου κ να μεινετε μονοι σας...υπομονη τωρα...δεν μπορεις να κανει κ αλλιως.ειναι δυσκολη η συμβιωση κ πιο δυσκολη οταν εχεις παιδια...

οσο αφορα αυτο που λες για τα μικρα που δεν μπορεις να πας πουθενα ειναι δυσκολο γιατι κ εσυ κλεινεσε σπιτι κ η ψυχολογια μηδεν μετα...καλα η μικρη ειναι μωρο θα κλαψει..την μεγαλη οσο μπορεις να της αποσχολεις με ενα παιχνιδακι, κρυψε καποια παιχνιδια της κ οταν ειναι να πατε καπου να τις τα εμφανιζεις,ισως ασχολειτε με αυτα κ ειναι ηρεμη...εγω δεν εχω αντιμετωπισει θεμα με τον δικο μου,απο μωρο ηταν κυριος αν κ δεν πηγαιναμε κ πολλες επισκεψεις..συνηθως βολτα με τον αντρα μου πηγαιναμε εξω σε παρκα...παντως ολοι εχουν να το λενε οτι ο γιος μου ειναι απο τα λιγα παιδια που ειναι ησυχα κ συνεργασιμα.να δουμε τι θα κανει η μπουκιτσα μας :P

εμενα σημερα ηταν ανησυχη...δεν κοιμηθηκε σχεδον καθολου απο το πρωι....αλλα ειχαμε ορεξουλες...μιλησαμε τραγουδησαμε...καποια στιγμη ανεβηκα στο τραπεζι του σαλονιου,οχι για να χορεψω :lol: αλλα να καθαρισω τα κρυσταλλακια απο το φωτιστικο,ο μπαμπακας μιλουσε στην μπεμπα κ η μπεμπα μιλουσε σε μενα...δεν επερνε τα ματια της απο πανω μου... :lol::lol::lol::oops: κ φωναζε ''αγου'' κ δωστου γελακια....

επισης εχουμε απο 1 μηνων που εχουμε σαλακια...τις τελευταιες μερες βεβαια παρα πολλα...ο γιος μου δεν θυμαμαι τοσο νωρις να ειχε σαλια...τι να θυμαμαι τωρα βεβαια :roll:

γενικα σημερα εκανα δουλειες πολλες...κ τωρα λεω να παω να σιδερωσω :cry: κ βαριεμαι αλλα πρεπει για να κανω την στολη του αντρα μου κ δεν μπορω τα στρατιωτικα καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου μια χαρά ο Αντρίκος σου!!!! Την συνηθίζει την κούνια του!!!!

Μάλλον αύριο θα βγει ο μπαμπάς μου για να δούμε.....

Νάσια είδες τη μπαμιοσυνταγή ε;;;;;;; άστα τι να πω;;; και έχω και σημερινή να γράψωωωωωωω :twisted::twisted:

Λυδιάκι μου τι κάνει η εκπληξούλα;;;

Χρυσάνθη σίδερο διαβάζω......ωχχχχχχχχχχχ

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Πέθανα σήμερα... Δουλειές και Αντρέας, και ο κύριος όλη μέρα στον υπολογιστή. Και καλά είπε θα πλύνει τα πιάτα, που είχαν μαζευτεί βουνά και λαγκάδια, και τι έκανε; Έπλυνε μερικά, πήγε στον υπολογιστή, και είπε ότι θα πλύνει τα υπόλοιπα "μετά", κι αυτό στις τεσσεράμιση, ενώ πέντε θα έρχονταν οι καλεσμένες που περίμενα. Τι καλεσμένες, μόνες τους καλέστηκαν για να δουν τον Αντρίκο. Τέλος πάντων. Τσακωθήκαμε, βέβαια, σηκώθηκε κι έφυγε και γύρισε σε κανένα μισάωρο, το βράδι πήγε να δει μπάλα και γύρισε μετά με συμφιλιωτικές διαθέσεις. Τι να το κάνω, όμως, που η πλάτη και η μέση μου με τρελαίνουν στον πόνο;

Νάσια, τι να σου πούμε κι εμείς; Να φύγεις απ' τους γονείς σου; Έτσι όπως είναι τα πράγματα, μπορείς να φύγεις; Όχι βέβαια, οπότε θα πρέπει να το υπομείνεις... Χάλια η κατάσταση, αλλά να λες κι ευχαριστώ που έχεις τουλάχιστον αυτήν την επιλογή. Για φαντάσου η μοναδική επιλογή να ήταν να μένετε με τα πεθερικά!!!!!!! Τώρα η συμβίωση με τους γονείς σου, σου φαίνεται παράδεισος ε; :P:)

Όσο για τα λατομεία που λες, πολύ τρομακτικό μου ακούγεται. Ας περιμένετε λίγο καιρό ακόμη. Μια τόσο επικίνδυνη δουλειά αξίζει τον κόπο; Να είστε όλη μέρα μες στο άγχος, κι ο άντρας σου να μη βλέπει το φως του ήλιου;

Σήμερα ο Αντρίκος αποφάσισε ότι θέλει ν' αρχίσει να σηκώνεται μόνος του. Τον είχα στο μπράτσο μου μισοξαπλωμένο-μισοκαθισμένο, κι αυτός έπιανε το χέρι μου, έβαζε δύναμη και καθόταν! Το έκανε αυτό πολλές φορές. Μήπως είναι πολύ νωρίς και δεν κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα εκανα...δεν ηταν πολλα...της νεραιδας μου ρουχακια κ λιγα του ζουζουνο μου..σχεδον καθε μερα βαζω τωρα αλλιως δεν προλαβαινω

τα φορμακια της μικρης ειναι λιγο δυσκολα γιατι τα σιδερωνω μεσα εξω κ χωρις ατμο κ παταω το σιδερο με δυναμη...βλεπεις οταν ετοιμαζα τα ρουχα της μπουμπους τα σιδερωνα στην πρεσσα κ επαθε κατι κ εκλεισε κατι σαλιαρες μεσα...ακομα να την παω στο μαστορα να μου την ξεκλειδωσει..με βολευει πολυ κ θα τελειωνα στο μισο χρονο τα ρουχα...

αννα μαρια εμενα δεν εχει χρονο με την δουλεια...ολη μερα στο γραφειο κ οταν εχει κ βαρδυες υπηρεσιες χαμος...γυρναει αυπνος κ θελει κ αυτος να κοιμηθει...σημερα ηταν ολη μερα με τον γιο μας κ παιζαν...κ τον κοιμησε ευτυχως....με βοηθαει πολυ αλλα τον τελευταιο καιρο δεν προλαβαινει...ελπιζω να φτιαξουν λιγο τα πραγματα απο τον επομενο μηνα.οταν ειμαστε στην ροδο ειχε περισσοτερο χρονο κ μου εκανε τα παντα...μεχρι κ φαγητο εφτιαχνε

εβαλα μια ταινια με τον τζονυ ντεπ...ακομα να την ξεκινησω βεβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη, γιατί χωρίς ατμό; Εγώ βάζω ατμό, και τα σιδερώνω μόνο από τη μία όψη. Και από τις δύο όψεις μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Κι έτσι που τα κάνω, πάλι με δυσκολεύουν τα φορμάκια.

Ο άντρας μου δε δουλεύει, γι' αυτό έχει τελματωθεί στον υπολογιστή. Αργία μήτηρ πάσης κακίας που λένε, ε, αυτό ακριβώς...

Κανονικά κάνει αρκετές δουλειές, αλλά με τους δικούς του ρυθμούς. Όταν, όμως, κάτι πρέπει να γίνει μια συγκεκριμένη ώρα, έχουμε πρόβλημα...

Δε σας είπα το άλλο. Η κοπέλα που ήρθε σήμερα με τη μάνα της, έχει δύο παιδιά, ένα αγοράκι τεσσεράμιση χρονών κι ένα κοριτσάκι δεκαπέντε μηνών. Με ρωτάει πόσο είναι ο Αντρίκος, της λέω τρεισήμιση μηνών, και μου λέει "α, κι ακόμα τον θηλάζεις;'". Της λέω "φυσικά, αφού μόνο τρεισήμιση μηνών είναι ακόμα". "Α", μου λέει "εγώ μόνο ένα μήνα τους θήλασα και τους δύο". Και μετά μου έλεγε να βάζω ψευδοθηλές για πιο εύκολα, κι ότι αυτή αυτό έκανε! Ναι, αλλά αυτή ΔΕ ΘΗΛΑΣΕ!!!

Ύστερα, μου είπε ότι μια κοπέλα που γέννησαν μαζί είχε τον δικό μας παιδίατρο, κι αυτός της έλεγε να θηλάζει αποκλειστικά, κι αυτή της είπε ότι δεν αντέχει, κι ότι δίνει ξένο κρυφά απ' τον παιδίατρο.

Ρε κορίτσια, κάθε μέρα θ' ακούσω και μια ακόμα ιστορία ασχετοσύνης σχετικά με το θηλασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια εμενα ο ακης απο 2 μηνων στεκοταν ορθιος τον κρατουσα φυσικα...κ 3 μηνων χορευε ορθιος...αμα δεν τα ενοχλει αυτα γιατι να υπαρχει προβλημα...αλλα φυσικα ρωτα κ τον παιδιατρο σου

ο παιδιατρος μου ειπε μεσα εξω μεχρι 6 μηνων (αλλα δεν θυμαμαι γιατι )κ στεγνο για να μην μενουν μουσκεμα τα ρουχα απο τον ατμο

αχ που να δεις τι εχω ακουσει κ εγω για τον θηλασμο...

δεν θηλασα γιατι δεν ειχα γαλα..δεν μπαινω καν στον κοπο να απαντησω αμα εκανε σωστους χειρισμους απο την αρχη θα ειχε γαλα

κουραστηκα να ταιζω καθε λιγο κ λιγακι....γιατι εμεις ανθρωποι δεν ειμαστε?

επαθα μαστιτιδα κ το σταματησα κ εγω παραλιγο να παθω αλλα το παλεψα δεν το σταματησα

η γυναικολογος την συμβουλεψε την αλλη να σταματησει γιατι επιβαρυνει τον οργανισμο της απο το θηλασμο

της κοπηκε το γαλα απο την στεναχωρια...που να δεις εγω τη στεναχωρια πηρα οταν ο γιος μο υειχε 39,5 πυρετο κ φοβομουν μην κολλησει το μωρο κ εκλαιγα συνεχεια γιατι ηταν αρρωστος κ δεν μπορουσα να τον κοιμιζω στην αγκαλια μου (κοιμοταν με τον μπαμπα)..αλλα το γαλα ετρεχε

αμα θυμηθω κ αλλα θα σας γραψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, να σας ρωτήσω.

Την Πέμπτη που είχε λίγο πυρετό ο Αντρίκος έδωσα ντεπόν. Τη σύριγγα που χρησιμοποίησα την πετάω;

Χρυσάνθη, με πρόλαβες!

Κι εμένα πατούσε στα πόδια του πριν καν σαραντίσει. Αλλά ξέρω 'γω, μήπως είναι επικίνδυνο για την ανάπτυξή τους αν δεν είναι έτοιμο το σώμα και η σπονδυλική τους στήλη...

Φαντάζομαι το μέσα-έξω σιδέρωμα είναι για αποστείρωση, αλλά ρε κορίτσια, όλη μέρα ακουμπάνε πάνω μας, στα ρούχα μας, στους καναπέδες, στα κρεβάτια μας, δεν είναι και νεογέννητα πλέον...

Καλά, κι εγώ το τι έχω ακούσει... Η κλασική ατάκα "δεν είχα γάλα" και η άλλη κλασική ατάκα "αραίωσε το γάλα μου και δε χόρταινε το μωρό"...

Όσο για το γάλα που κόβεται απ' τη στεναχώρια, αφού δεν κόπηκε το γάλα μου όταν ήμασταν στο νοσοκομείο, ήμουν στα όρια της κατάρρευσης, έπαθα γαστρεντερίτιδα και ο άντρας μου, αντί να βοηθήσει, καθόταν κι έλεγε απίστευτες ασυναρτησίες και σχεδόν έπαθα νευρικό κλονισμό, χτυπούσα το κεφάλι μου και τραβούσα τα μαλλιά μου, τότε δε νομίζω ότι κόβεται στ' αλήθεια το γάλα απ' τη στεναχώρια... (ευτυχώς μετά έβαλε μυαλό και περνούσε όλα τα βράδια μέχρι τις εφτά το πρωί μαζί μας, πάνω σε μια καρέκλα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια ο γιος μου μια χαρα αναπτυξη εχει :roll: οποτε μαλλον δεν θα πειραζει..αλλα ρωτα κ τον doctor

εγω τα μλουζακια μου τα πλενω με παιδικο απορ..τωρα οπου την ακουμπαω βαζω σεντονακι δικο της..προσεχω οσο μπορω...

ααα για την συριγγα..κανονικα πρεπει να ειναι αποστειρωμενη μεχρι τον 6ο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς στην αρχή βάζαμε σεντονάκια, αλλά σιγά σιγά τα κόψαμε. Αφού δεν κάνει αλλεργίες, δεν έχουμε πρόβλημα.

Οπότε την πετάω τη σύριγγα ε; Δηλαδή είναι μιας χρήσεως.

Πάντως τις πιπίλες τις αποστειρώνουμε, αλλά αν την φτύσει πάνω στα ρούχα του ή στα δικά μου, του την ξαναδίνω. Εννοείται κοιτάω αν έχει πάνω σκόνες ή τριχούλες, οπότε του δίνω άλλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στον γιο μου εχω μια κ την εχω χρησιμοπ πολλες φορες μεχρι να σβηστουν τα γραμματα απ εξω :lol::lol::lol: ...αν θελεις κρατησε την για οταν τελειωσεις την αποστειρωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη σύριγγα λες; Καλή ιδέα. Θα την κρατήσω, γιατί είναι τσίλικη, και τη λυπάμαι να την πετάξω!

Άντε, σας καληνυχτώ κόρες. Είμαι πτώμα... (γιατί είμαι σίγουρη ότι μόλις μπω στο δωμάτιό μου ή-ακόμα χειρότερα- μόλις ξαπλώσω στο κρεβάτι, θα ξυπνήσει;).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!!

Τι κάνετε;; τα μωράκια μας καλά;;

Και εγώ περιμένω νέα από το νοσοκομείο να δούμε τι θα γίνει....

Άννα Μαρία και Χρυσάνθη διάβασα τα όσα γράψατε σχετικά με το θηλασμό!

Ότι το γάλα κόβεται από την στεναχώρια λένε ότι δεν ισχύει....και η παιδίατρος μου το ίδιο λέει, καθώς και αυτό που μου τόνιζε πάντα ¨ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ¨

Παράδειγμα εγώ, και η Άννα Μαρία επίσης....

Τι στεναχώρια περάσαμε!!!!

Εγώ και στο μαιευτήριο πέρασα δύσκολα με τον μπέμπη στην εντατική και τώρα με τον πατέρα μου.

Το γάλα μου όμως δεν έπαθε τίποτα! Το μόνο που αντιμετώπισα είναι τώρα με τη στεναχώρια και γενικά με την αναστάτωση να περιμένουμε ασθενοφόρο, να μην ξέρουμε τι θα γίνει, να έχω τρία μωρά να προσέχω......αγχος πολύ και στεναχώρια και το καταλάβαινε ο μπέμπης και δεν έτρωγε φυσικά σωστά.....και ήταν ανήσυχος. Την άλλη μέρα που ηρέμησα τα πράγματα επανήλθαν στα κανονικά.

Όπως λέει και η Άννα Μαρία δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση γύρω από το θηλασμό ή δε θέλουν να υπάρξει για να προωθηθούν τα έτοιμα....

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω. Ο Αντρίκος έφαγε χτες βράδι κατά τις εφτάμιση-οκτώ. Μετά κοιμήθηκε και ξύπνησε πεντέμιση το πρωί. Είναι φυσιολογικό να μένει τόσες ώρες νηστικός;

Καλά, για το θηλασμό κυκλοφορούν ιστορίες για αγρίους. Πιστεύω ότι αυτή η κοπέλα που ήρθε χτες δε θήλασε όχι επειδή πίστευε ότι δεν έχει γάλα, ή επειδή συνάντησε κάποια δυσκολία, αλλά επειδή απλά βαριόταν και θεωρούσε ότι δεν είναι απαραίτητο. Όσο για την άλλη που έδινε ξένο κρυφά απ' τον παιδίατρο, τι να πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας φιλες μου..

Τι κανετε?

Σας διαβασα μια στα γρηγορα ..χαιρομαι που ειστε ολες καλα..

Νασιουκο, φιλεναδα μου,μονο υπομονη μπορεις να κανεις..τουλαχιστον μεχρι να βρει μια δουλεια ο αντρας σου..αναγκαστικα πρεπει να ειστε εκει οποτε κανε και λιγο τα στραβα ματια.´

Γιωτακι,τι κανεις?τι εγινε τελικα με τον μπαμπα σου?ολα καλα?

Αννα μαρια,σηκωθηκε και πηγε για ποδοσφαιρο μετα απο καυγα?απαπα..και τα δυο πολυ ενοχλητικα!ευτυχως ο δικος μου σιχαινεται το ποδοσφαιρο..

Χρυσανθη,ασε το τι παραπληροφορηση υπαρχει με τον θηλασμο δεν λεγεται..δεν το ηξερα αυτο που λες με τον ατμο..κι εγω οπως κι η αννα μαρια τα σιδερωνω..με ατμο κι απο την μια πλευρα..

Βανεσσακι, υπεροχες οι μπομπονιερες..

Βασουλα,τα φιλια μου στην μικρη..

Εδω θα ειμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Αγγελικούλα μου;;

Τι κάνει ο Χαρούλης;; Πώς τα πάτε με το ρυζάλευρο;

Ο μπαμπάς μου είναι καλύτερα, βρήκαν την αιτία του προβλήματος, η αυξομείωση της πίεσης του προκάλεσε λεβύρινθο....κάνει αγωγή και ίσως αύριο επιστρέψει σπίτι του!

Φιλάκια πολλάαααααα!!!!

Άννα Μαρία πιστεύω ότι ήταν χορτασμένος για αυτό κοιμήθηκε τόσες ώρες, αν τρώει κανονικά, είναι δραστήριος και δεν έχει κάτι άλλο π.χ πυρετό νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας....βέβαια γιατρός δεν είμαι ούτε και τον κάνω....

Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτακι χαιρομαι που δεν ηταν κατι σοβαρο..

Το ρυζαλευρο δεν το πολυσυμπαθησε το αστερακι μου..χθες εφαγε ενα κουταλακι με το ζορι και σημερα που υποτιθεται επρεπε να φαει περισσοτερο αυτος το εφτυνε ολο και αηδιαζε..ουτε το στομα του ανοιγε ουτε τιποτα..ειδα κι αποειδα και κατεβασα μπλουζακι και τον θηλασα..

Επιστρεφω γιατι κλαιει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...